Pezinčan
26.06.10,21:46
Zdravim,
prosim o radu. Zakupil som tovar cez internet, vyskusal som ho, ale nie som s nim spokojny a chcel by som ho v ramci zakonnej lehoty vratit. Lenze ide o to, ze v obchodnych podmienkach predajcu stoji nasledovne "Tovar musí byť v pôvodnom balení - nerozbalený, nepoužitý a so všetkými súčasťami." Vzhladom k tomu, ze som tovar skusal, musel som ho samozrejme rozbalit. Rozstrihol som igelitovy obal, v ktorom bol vyrobok zabaleny. Moze mi predajca v sulade so zakonom odmietnut vratit peniaze za takyto tovar?
zdenka131
26.06.10,20:00
zdenka131
26.06.10,20:12
Zákon o podomovom predaji a zásielkovom predaji nepojednáva o tom, či je tovar, vrátený v zákonnej lehote, použitý alebo nie.

Z toho vyplýva, že ak spotrebiteľ tovar rozbalí a vyskúša, teda podľa niektorých predávajúcich tovar „použije“, nestráca nárok na jeho vrátenie. Jedná sa o tovar, ktorý nie je vylúčený z možnosti vrátenia v zmysle vyššieuvedeného § 12 ods. 5 zákona o podomovom predaji a zásielkovom predaji.

Ak predávajúci odmietne v rámci zákonnej lehoty 7 pracovných dní takýto tovar prijať, koná v rozpore so zákonom a spotrebiteľ má možnosť obrátiť sa s podnetom na kontrolu na miestne príslušný inšpektorát SOI podľa sídla predávajúceho.

http://www.soi.sk/sk/Poradna/Rady-spotrebitelovi/Informacia-k-pravu-na-odstupenie-od-zmluvy-pri-kupe-tovaru-cez-internet.soi
Pezinčan
27.06.10,06:50
Ďakujem pekne za rady, veľmi pomohli :)