icefiresr
02.07.10,17:42
Zdravim poradaci :)

Mam taku mensiu prosbu na vas.

Vedel by mi niekto prezradit, kde by som mohol najst preplatenie nakladov suvisiacich s opravnenou reklamaciou?

Pocul som o tejto moznosti, ale je niekde ukotvena? Viem, ze viacere eshopy ju maju v obchodnych podmienkach, ale kde inde ju mozno najst, ak ju eshop nema?

Je to moje zakonne pravo? Vopred vdaka.
icefiresr
02.07.10,15:51
Moze to byt toto?

§ 598
Kupujúci má právo na úhradu nevyhnutných nákladov,
ktoré mu vznikli v súvislosti s uplatnením práv zo
zodpovednosti za vady.
zdenka131
02.07.10,15:58
V prípade, ak predávajúci reklamáciu neuzná, svoj nárok zo zodpovednosti za vady (reklamáciu) môžte do 3 rokov uplatniť na súde. Táto lehota začína plynúť odo dňa, keď ste ako kupujúci vytkli vady u predávajúceho. Ak budete na súde úspešný a vyhráte spor s predávajúcim, zákon vám tiež priznáva právo na primerané finančné zadosťučinenie, o ktorom rozhodne súd a ktoré by malo spĺňať charakter určitej satisfakcie za to, že predávajúci neoprávnene neuznal reklamáciu.

Oprávnený (teda spotrebiteľ, ktorého reklamácia bola oprávnená) má právo na náhradu potrebných nákladov, ktoré mu vznikli v súvislosti s uplatnením reklamácie (ide napr. o náklady na vypracovanie znaleckého posudku, poštovné a pod.). Toto právo treba uplatniť u povinného (predávajúceho) najneskôr do jedného mesiaca po uplynutí doby, v ktorej treba vytknúť vady (t. j. do uplynutia záručnej doby, ktorá je vo všeobecnosti 24 mesiacov).
http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=39&aid=1652
zdenka131
02.07.10,16:12
Aké ďalšie práva má kupujúci pri uplatnení reklamácie?

S uplatnením reklamácie môžu byť spojené nezanedbateľné náklady spojené s vybavením reklamácie – napr. náklady na prepravu chybného tovaru do servisného strediska, cestovné, montáž, na vlastné odborné posúdenie, strata času a.p.).

Kupujúci má zo zákona právo na náhradu potrebných nákladov, ktoré mu vznikli v súvislosti s uplatnením práva zo zodpovednosti za chyby. Náhradu týchto nákladov si kupujúci uplatňuje u predávajúceho do jedného mesiaca po uplynutí doby, v ktorej treba vytknúť chyby; inak právo na náhradu nákladov zanikne.

Po uplatnení práva na náhradu nákladov je predávajúci povinný, uhradiť kupujúcemu do 14 dní odo dňa znova uplatnenia reklamácie všetky náklady vynaložené na odborné posúdenie, ako aj všetky s tým súvisiace účelne vynaložené náklady. (§ 598 OZ, § 18 ods. 7 ZOS)

Kupujúci, ktorému predávajúci neodôvodnene zamietol reklamáciu a ten si svoje práva, ktoré mu vznikli v súvislosti s uplatnením práva zo zodpovednosti za chyby, úspešne uplatnil na súde, má právo na primerané finančné zadosťučinenie, ak svoje práva. (§ 509 ods. 2 OZ) Výška primeraného zadosťučinenia závisí od rozsahu ujmy, ktorú kupujúci utrpel
Vybavením reklamácie nie je dotknuté právo kupujúceho na náhradu škody spôsobenej chybným tovarom. (zákon č. 294/1999 Z.z. o zodpovednosti za škodu spôsobenú vadným výrobkom)
http://www.consuminstit.sk/index.php?id=221
icefiresr
02.07.10,16:19
Velmi pekne dakujem, reklamacia mi bola uznana, ale predavajuci mi nechcel preplatit 2,5€ za slovensku postu (doprava chybneho vyrobku k nemu - kupovane cez eshop).

Aspon, ze som ten paragraf nasiel dobre :)

Mozeme teda lock.