bibibo
04.07.10,09:45
Chcel by som sa poradiť. Mám jedného nespokojného zákazníka, ktorý sa mi v podstate vydiera, že ak mu nepošlem nejaký tovar zdarma, tak mi vráti tovar, ktorý je možné vrátiť do 7 dní bez udania dôvodu. Môžem sa nejako brániť ? Celú túto komunikáciu mám v emaily.
arizona
04.07.10,07:59
Pokiaľ kúpil tovar cez e-schop, má nárok vrátiť tovar bez udania dôvodu.
pozri TU : http://www.porada.sk/t91716-vratenie-tovaru-do-7-dni-bez-udania-dovodu-e-shop.html

Ak kúpil v kamennom obchode, nárok na takéto vrátenie nemá.
bibibo
04.07.10,08:38
Týka sa to eshopu. Ale veď toto môže byť brané ako vydieranie nie ?
Ešte jedna vec. V podmienkach mám, že tovar musí byť nepoškodený a v orig. obale.
Čo ak po prevzatí zistím, že niečo chýba ? Mám právo mu to vrátiť ?
tetrisss
04.07.10,08:43
Naco sa bavit s takym clovekom, nech ti tovar vrati a hotovo, co chces s tym ist na sud? Tovar musi vratit cely a neposkodeny.
arizona
04.07.10,09:00
Týka sa to eshopu. Ale veď toto môže byť brané ako vydieranie nie ?
Ešte jedna vec. V podmienkach mám, že tovar musí byť nepoškodený a v orig. obale.
Čo ak po prevzatí zistím, že niečo chýba ? Mám právo mu to vrátiť ?
Ak ti tovar pošle späť, skontroluj ho s nejakým svedkom, aby ťa nemohol obvinovať. ( príp. odfoť)
Ak bude tovar poškodený, či neúplný, vráť mu ho späť.
veronikasad
04.07.10,09:19
Týka sa to eshopu. Ale veď toto môže byť brané ako vydieranie nie ?
Ešte jedna vec. V podmienkach mám, že tovar musí byť nepoškodený a v orig. obale.
Čo ak po prevzatí zistím, že niečo chýba ? Mám právo mu to vrátiť ?
aká je hodnota tovaru, ktorý ti chce zákazník vrátiť ?
bibibo
04.07.10,12:29
aká je hodnota tovaru, ktorý ti chce zákazník vrátiť ?
cca 130 EUR.
Dáša_
04.07.10,18:25
Z času na čas každý z nás narazí na takéhoto zákazníka. Moja skúsenosť: nech vráti tovar a radšej mať s ním pokoj. Lebo nikde nie je povedané, že keď mu teraz ustúpiš a dáš niečo naviac zadarmo, nezačna vymýšľať o chvíľu s reklamáciami .. Toho času, ktorý s tým stratíš bude toľko, že to, čo si teraz zarobil bude dávno fuč...
profesional
05.07.10,17:08
Kedze ide iba o sumu 130 Eur, nejde o vydieranie. Tam by muselo ist o sumu aspon vo vyske minimalnej mzdy. Teoreticky by sa to dalo kvalifikovat ako priestupok. Ale myslim ze ti to nestoji za to natahovat sa s nim aby mu dali pokutu 33 Eur.

Na tvojom mieste by som ho vyzval nech tovar posle naspat. A tiez by som na strankach obchodu urobil sekciu "cierna kniha" kde by som napisal ze uvedeni zakaznici su u Vas na ciernej listine a ze Vy uz s nimi nebudete obchodovat (pricom to ci s nimi bude obchodovat niekto iny nechavate na jeho uvazeni) a tohto cloveka by som zaradil hned na prve miesto.
camozzi
08.07.10,05:41
Profesional, nebolo by to v rozpore s ochranou osobnych udajov? Ja by som to riesil BANom zakaznika, len asi nie kazdy system ma tuto moznost.
zubro85
08.07.10,11:52
ja som mal tiez nedavno takeho zakaznika (tovar cca 70€) ja som mu poslal co chcel (cca 7€)

nemal som ani najmensiu chut sa zatazovat s tym ze by mi tovar vratil, a on bol nespokojny, ale pri nom bola cast viny aj na nasej strane
profesional
09.07.10,15:22
Profesional, nebolo by to v rozpore s ochranou osobnych udajov? Ja by som to riesil BANom zakaznika, len asi nie kazdy system ma tuto moznost.

O porusenie zakona o ochrane osobnych udajov by nesla. Nakolko meno a priezvisko nie je povazovane za osobny udaj. Do isej miery ani ked tam uvedies adresu.
profesional
09.07.10,15:23
ja som mal tiez nedavno takeho zakaznika (tovar cca 70€) ja som mu poslal co chcel (cca 7€)

nemal som ani najmensiu chut sa zatazovat s tym ze by mi tovar vratil, a on bol nespokojny, ale pri nom bola cast viny aj na nasej strane

Najblizsie bude chciet od teba tovar za 25 %.
martinetto
10.07.10,16:02
Legislativna uprava Zakona o ochrane spotrebitela sa vztahuje len na spotrebitelov (nie FO , PO s ICO) cize len spotrebitelia maju pravo na vratenie tovaru do 7 pracovnych dni odo dna prevzatia tovaru.

V zasade plati zasada ze takto zasielany tovar MUSI byt v originalnom baleni, neposkodeny, NEPOUZIVANY, v opacnom pripade prevadzkovatel e-shopu MOZE takto vrateny tovar odmietnut, a zaslat ho na naklady kupujuceho spat na jeho adresu.

Mnozstvo e-shopov si dava do podmienok nelegalnu klauzulu - storno poplatok za vratenie tovaru, toto je blbost, kedze zakaznik vrati tovar z kanonnej lehote v orig. baleni, neposkodeny tak predavajuci je povinny mu vratit PLNU sumu za takto zaplateny tovar.

Pre ARIZONA, trosku sa mylis, resp. tvoje vyjadrenie nie je presne. Nakolko uvadzas, ze ak si kupi v kmenovom obchode tak tovar vratit nemoze. Podla platnej legislativy, pokial zakaznik vykona objednavkovy proces prostrednictvom elektronickych komunikacnych prostriedkov, toto pokladame za nakup "cez e-shop", a to BEZ OHLADU NA SPOSOB DODAVKY. Cize ak si objednam u firmy AbC.sk tovar cez e-shop, a rozhodnem sa pre jeho osobne prebratie v nejakom kamennom obchode na zaklade danej objednavky - budem mat fakturu na danu objednavku, tak potom MAM pravo vratit tovar do 7 pracovnych dni.
PetoSk
11.07.10,17:24
V zahranici to funguje asi lepsie. Napriklad clanok - http://blog.soltes.eu/2008/02/google-store-starostlivos-o-zkaznka.html, na SK je asi problem s mentalitou. Hlavne na strane zakaznika.
zubro85
12.07.10,09:36
Najblizsie bude chciet od teba tovar za 25 %.
najblizsie mu nic neposlem, toto bol typicky problemovy zakaznik a prenecham ho konkurencii
msviki
13.07.10,13:30
najblizsie mu nic neposlem, toto bol typicky problemovy zakaznik a prenecham ho konkurencii

Nikto nevie obsah tych emailov s dotycnym zakaznikom, ale ...

...pozn. obsah prispevku bol vymazany z dovodu negativnych hodnoteni prispevkov...
msviki
13.07.10,13:38
prosim vas, nechajte legislativy a sudy bokom. jednanie na sudoch je taj najnizsia forma komunikacie (a dovery) medzi zucastnenymi. negativne slovo o vasej firme to NEZASTAVI, ktokolvek vyhra spor.
Pociti to obchod vo svojej penazenke (-). nehovoriac o case stravenom a energii, ktora mohla byt lepsie vyuzita.
vetti
20.07.10,10:59
ak máš obchod, musíš predať. hocikomu.
aj keď dotyčný kúpi - vráti - kúpi - vráti....

Ja osobne by som si naň dal pozor, a naúčtoval mu prepravné 2349872394872345 € :D a môže si objednávať a vracať ;)

Tak ako môžeš pre určité skupiny zvoliť zľavu, môžeš pre iné cenu posunúť smerom nahor ;)

A že oprávnená cena? Cena je výsledok dohody medzi subjektami a koľko práce by som mal s prepravným a balným by som na súde dokázal popísať na 20 strán A4, všetko by som tam zarátal, ešte aj látkovú výmenu organizmu pri práci na tejto objednávke :D :D :D
richardg
21.07.10,03:03
ahojte, ja mám tiež problém, otázku na Vás

ponúkam istý tovar na predaj, kočka ktorá odo mňa už odoberá vyše roka, dala som jej kamarátsku zľavu a dohodli sme sa, že jej ten tovar budem dávať stále za rovnakú cenu, samozrejme prikladám aj bloček alebo faktúrku, aby nemala problém s účtovníctvom....ale podotýkam ja jej tovar iba sprostredkúvam, lebo ona ho vie drahšie, tak sme sa preto dohodli na spolupráci....no kočka si objednala 5ks z tovaru ktorý išiel ešte ďalej k druhej zákazníčke
no tá druhá zákazníčka jej tovar vracia

no moja otázka je, či musím zobrať tovar späť, keĎže kočka ich ešte posúvala svojej zákazníčke
si myslím, že to že ona mala takú zákazníčku tak zato ja nemôžem, či nie?prosím poraďte dosť my to súri
podotýkam, tiež sa my vyhráža že ak to nepôjde po dobrom tak po zlom....

ďakujem
pepsikova
21.07.10,03:50
ahojte, ja mám tiež problém, otázku na Vás

ponúkam istý tovar na predaj, kočka ktorá odo mňa už odoberá vyše roka, dala som jej kamarátsku zľavu a dohodli sme sa, že jej ten tovar budem dávať stále za rovnakú cenu, samozrejme prikladám aj bloček alebo faktúrku, aby nemala problém s účtovníctvom....ale podotýkam ja jej tovar iba sprostredkúvam, lebo ona ho vie drahšie, tak sme sa preto dohodli na spolupráci....no kočka si objednala 5ks z tovaru ktorý išiel ešte ďalej k druhej zákazníčke
no tá druhá zákazníčka jej tovar vracia

no moja otázka je, či musím zobrať tovar späť, keĎže kočka ich ešte posúvala svojej zákazníčke
si myslím, že to že ona mala takú zákazníčku tak zato ja nemôžem, či nie?prosím poraďte dosť my to súri
podotýkam, tiež sa my vyhráža že ak to nepôjde po dobrom tak po zlom....

ďakujem..

..kludne by som jej doporučila, nech to na mňa skúsi po zlom...
richardg
21.07.10,04:04
to fakt?neviem nie som veľmi doma so zákonmi, ale ako som čo to čítala, keďže je ona podnikateľka, má eshop, tak nemá možnosť vrátenia tovaru..
padro
21.07.10,04:21
pises ze berie od teba casto tak potom neviem co tu riesis, ak chces mat dobre vztahy tak by si to mal zobrat spet, ak to nezoberies tak asi od teba uz brat nebude, takze si zrataj co sa ti oplati, ja si myslim ze netreba si robit problemy, neviem o aku hodnutu ide, ja napr. kupujem aj za 800 eur vec a nie jeden krat sa stalo ze zakaznik mi to vratil, ale dodavatel to zobral spet, ved par takych objednavok a skoncil si. Pokial mas tie veci skladom tak myslim ze ta to velmi trapit nemusi, prosto sa zmieris s tym ze akoby si to nepredal, ine by bolo keby to musis aj ty objednat a zostane ti to.
richardg
21.07.10,04:31
práveže to, že už nebude odo mňa odoberať, už si našla asi pred mesiacom nového dodávateľa, toto je už len objednávka ktorú som dostala ešte pred tým
jedná sa my o to, že to že ona mala takú zákazníčku ktorá jej veci vrátila tak to nech si rieši ona, a nech ten tovar nevracia mne
nikdy my tovar nevracala, lebo bola stále spokojná

viete my poradiť nejaký zákon, na ktorý sa môžem obrátiť?
richardg
21.07.10,04:32
tovar nemám na sklade, ten sa objednáva na objednávku...ak by si ho bola ona objednala tiež ho nevie vrátiť, tu sa jedná o to, že ja som jej to objednávala lebo som to vedela lacnejšie ako ona
richardg
21.07.10,04:34
hore vyššie som čítala toto:
Legislativna uprava Zakona o ochrane spotrebitela sa vztahuje len na spotrebitelov (nie FO , PO s ICO) cize len spotrebitelia maju pravo na vratenie tovaru do 7 pracovnych dni odo dna prevzatia tovaru.
Dáša_
21.07.10,04:34
práveže to, že už nebude odo mňa odoberať, už si našla asi pred mesiacom nového dodávateľa, toto je už len objednávka ktorú som dostala ešte pred tým
jedná sa my o to, že to že ona mala takú zákazníčku ktorá jej veci vrátila tak to nech si rieši ona, a nech ten tovar nevracia mne
nikdy my tovar nevracala, lebo bola stále spokojná

viete my poradiť nejaký zákon, na ktorý sa môžem obrátiť?

ona tovar reklamuje alebo ho chce vrátiť do 7 dní bez udania dôvodu?
padro
21.07.10,04:37
nemam rad ohananie sa zakonmi, to nevedie k nicomu dobremu, pokial ide o malu hodnotu tak by som to zobral spet, ak je to vysokej hodnoty tak tam uz by sa dalo rozmyslat nad niecim,... biznis je ale aj o takychto veciach, zial nie vzdy je vsetko zisk.
richardg
21.07.10,04:37
len že ho chce vrátiť, lebo jej ho vracia kočka
richardg
21.07.10,04:39
jedná sa o väčšiu hodnotu, samozrejme ak by to bolo niečo malé tak kašlem nato

ona sa stále oháňa so zákonmi ak má problém so zákazníčkami
takže myslím, že to vyhrážanie myslela tak, že my chce zavariť ...
Dáša_
21.07.10,04:43
jedná sa o väčšiu hodnotu, samozrejme ak by to bolo niečo malé tak kašlem nato

ona sa stále oháňa so zákonmi ak má problém so zákazníčkami
takže myslím, že to vyhrážanie myslela tak, že my chce zavariť ...

a stíha 7 dní na vrátenie?
padro
21.07.10,04:47
nasiel som tu na porade:

V zmysle § 1 zákona č. 108/2000 Z.z. o ochrane spotrebiteľa pri podomovom predaji a zásielkovom predaji sa tento zákon vzťahuje na spotrebiteľa, ktorým je výslovne fyzická osoba a predmet kúpi jej neslúži na na výkon zamestnania, povolania alebo podnikania.

§ 1 z.č 108/2000 Z.z.Tento zákon upravuje ochranu spotrebiteľa pri podomovom predaji tovaru alebo pri poskytovaní služieb a pri zásielkovom predaji tovaru alebo pri poskytovaní služieb, ak tovar alebo vecné plnenia a výkony z poskytnutej služby kupuje fyzická osoba a tie jej neslúžia na výkon zamestnania, povolania alebo podnikania (ďalej len "spotrebiteľ").

Keďže len tento zákon dáva spotrebiteľovi právo vrátiť tovar do 7 pracovných dní od prevzatia tovaru, predávajúci, od ktorého ste tovar nekúpili, nemá povinnosť prijať Vami zakúpený tovar, resp. keďže bol notebook kupovaný na firmu, nemáte právo ho do 7 pracovných dní od prevzatia vrátiť.

....
a myslim ze to tak aj je, za tychto podmienok ako pises, tak jej to spet neber, napis jej ze nema na to podla zakona pravo, a viac s nou nedebatuj.
richardg
21.07.10,05:17
Padro ďakujem ti veľmi pekne, veľká vďaka
prekopčím jej do mailíku a uvidíme čo ona nato;)
richardg
21.07.10,05:20
Dáša, zajtra by bolo 7pracovných dní

ale myslím si, že mám právo nezobrať späť šaty, keďže ich kupovala ako SZČO a ´dalej ich ešte ponúkala
martinetto
21.07.10,18:59
hore vyššie som čítala toto:
Legislativna uprava Zakona o ochrane spotrebitela sa vztahuje len na spotrebitelov (nie FO , PO s ICO) cize len spotrebitelia maju pravo na vratenie tovaru do 7 pracovnych dni odo dna prevzatia tovaru.

Ano je to tak, ako nahle tovar sluzi na podnikanie (podnikatel predsa nie je spotrebitelom toho tovaru, ale ho dalej ponuka). Priklad. firma ABC je internetovy obchod s TV, a TV prijmace nakupuje od firmy BMN. Zakaznik si u firmy ABC cez e-shop objedna tovar, ktory potom do 7 prac. dni vrati. Firma ABC ale uz NEMOZE vyrobcovi, teda firme BMN tento tovar vratit v zmysle legislativy. Je to uz potom na dohodach, zmluvach ako maju tieto veci upravene. Firma BMN maximalne poskytuje a riesi servis - zo zakona.
richardg
22.07.10,06:32
ďakujem krásne;)
richardg
02.08.10,11:16
zdravím každého, takže výsledok je taký, že sa my vyhráža ak ich nezoberiem späť tak, že ma dá na colnicu, na súd, na SOI-ku...

čo Vy nato?
Dáša_
02.08.10,12:17
zdravím každého, takže výsledok je taký, že sa my vyhráža ak ich nezoberiem späť tak, že ma dá na colnicu, na súd, na SOI-ku...

čo Vy nato?

ak máš všetko v poriadku, nemáš sa čoho báť, nech dá na súd. Len by ma zaujímalo, čo bude predmetom žaloby
richardg
02.08.10,12:54
no veď aj ja mám ten názor, že keď mám veci v poriadku, aspoň neviem o tom, že by som mala mať niečo zle, tak potom čo sa vyhráža

ona my napísala, že ju to nezaujíma, ako myslí na ten zákon, ale že ona my ich posiela späť po vyše dvoch týždnoch mimochodom ...a keď ich neprevezmem, že v opačnom prípade to rieši na tej colnici a pod...
richardg
02.08.10,12:54
pritom keby tie jej zákazníčky vedeli, že odkiaľ sú tie veci...
Dantess
02.08.10,13:26
pritom keby tie jej zákazníčky vedeli, že odkiaľ sú tie veci...
nemáš sa čoho báť. je to typický model problémového zákazníka. Tovar niesi nútená prevziať naspäť, keďže uplynula 2 týždňová lehota. Ak máš všetko v poriadku, tak jej len odkáž, že nech Ťa kontaktuje jej právnik, inak sa nemáte o čom baviť.
richardg
03.08.10,10:31
ďakujem za povzbudzujúce slová
richardg
05.08.10,13:17
mohla by som niekomu z Vás napísať internú poštu?potrebovala by som poradiť a nechcem to tu celé rozoberať...ďakujem
Dáša_
05.08.10,16:31
mohla by som niekomu z Vás napísať internú poštu?potrebovala by som poradiť a nechcem to tu celé rozoberať...ďakujem

myslím, že kľudne napíš sukromnú správu komukoľvek. V najhoršom ti neodpovie :)
richardg
12.08.10,09:21
ďalšia vyhrážka , čaká do zajtra a potom koná...
arizona
12.08.10,09:44
mohla by som niekomu z Vás napísať internú poštu?potrebovala by som poradiť a nechcem to tu celé rozoberať...ďakujem
Tým, že sa spýtaš tu, máš väčšiu šancu, aby si dostal radu. Viac hláv, viac rozumu...;)

Inak, veľa ľudí má práve pre toto zablokované ss-ky...:)
http://www.porada.sk/t2886-etiketa-porady.html
Dantess
12.08.10,11:55
ďalšia vyhrážka , čaká do zajtra a potom koná...
A kontaktovala si právnika, tak ako som poradil ?
richardg
13.08.10,09:00
kontaktovala, vravel, že s nemám čoho báť, že mám všetko v poriadku...
no dala som jej návrh, ale ešte si ona diktuje svoje podmienky, pričom som jej napísala, že nie som vôbec povinná, jej niečo zobrať späť
tak teraz čakám na odpoveď, lebo z toho návrhu neupustím, nebudem skákať ako chce ona...
Dantess
13.08.10,09:14
kontaktovala, vravel, že s nemám čoho báť, že mám všetko v poriadku...
no dala som jej návrh, ale ešte si ona diktuje svoje podmienky, pričom som jej napísala, že nie som vôbec povinná, jej niečo zobrať späť
tak teraz čakám na odpoveď, lebo z toho návrhu neupustím, nebudem skákať ako chce ona...
Jéééžiš nerob si z nej ťažkú hlavu prosím ťa. takýto hajzlíci vždy boli a budú a musíš sa voči nim postaviť tvrdo a neodbytne. Proste prestaň komunikovať :D ty si svoje povedala, vyjadrila si sa viac krát a stačilo. Mnohí z nás už neraz zažili vyhrotené situácie, ale to proste k podnikaniu patrí. Nedaj sa zastrašiť
richardg
13.08.10,10:18
konečne sme sa dohodli, takže zoberiem si späť 2ks a hotovo
naozaj veľmi pekne ďakujem každému za pomoc, veľmi ste my pomohli:-)
ak by som ešte niekedy potrebovala Vašu pomoc, tak sa určite obrátim na VÁS:-)ste super

ĎAKUJEM
soad
09.09.10,14:04
Dobry den,

mam taky problem. Poslal som tovar zakaznikovi a on mi ho neprevzal od dopravcu, v podmienkach mam uvedene, ze ak ho neprebere je mi povinny zaplatit 30% z ceny tovaru.
Co mam robit ak mi nebude chciet tuto sumu vyplatit?
arizona
09.09.10,14:14
Dobry den,

mam taky problem. Poslal som tovar zakaznikovi a on mi ho neprevzal od dopravcu, v podmienkach mam uvedene, ze ak ho neprebere je mi povinny zaplatit 30% z ceny tovaru.
Co mam robit ak mi nebude chciet tuto sumu vyplatit?
http://www.porada.sk/t111427-neprebratie-zasielky.html
http://www.porada.sk/t136241-eshop-neprebranie-dobierky-pohladavka-a-baliaci-material.html
http://www.porada.sk/t128133-serioznost-slovenskych-zakaznikov.html
http://www.porada.sk/t112385-musim-tovar-prevziat.html
atd
1cartman
24.10.12,13:04
zdravim objdenal som si pneu. ale som ich neprevzal pretoze pneumatiky boli vyrobene v inych krajinach co bolo vidiet aj na kvalite...predavajuci sa mi ozval ze mi posle fakturu za prepravne... ked mu v podmienkach pise:
Ak kupujúci odmieta prevziať si objednaný tovar (toto neplatí, ak doručovaný tovar svojou kvalitou, množstvom, alebo druhom nezodpovedá tovaru objednanému), má predávajúci právo žiadať od objednávateľa uhradenie nákladov (ich konkrétnu výšku Vám poskytneme na požiadanie) spojených s doručovaním objednaného tovaru.

ma na to pravo?