Natalka12
16.07.10,10:38
Dobrý deň, chcela by som sa poradiť ohľadom vyúčtovania poplatkov, ktoré mi zaslal správca za rok 2009 za užívanie bytu.
V 10/2009 som podpísala KZ na kúpu bytu v novostavbe so staviteľom XY a pristúpila aj k správe bytového domu so správcom. Avšak tento bytový dom bol s kolaudovaný už v 5/2009 a prevzatý do správy 7/2009.Postupne boli vlastníkom odovzdávané byty. Ja som byt prevzala až 10/2009 z dôvodov preťahov termínov na strane staviteľa( nedokončené práce, ktoré mali byť urobené v Zmysle zmluvy o dielo, nesprávne vyčíslené náklady atď), 10/2009 aj podpísala KZ .Následne som prevzala aj kľúče od bytu.Poplatky za užívanie bytu som riadne platila od 10/2009 podľa zálohového prepisu, ktorý mi zaslal správca. Správca však odo mňa požaduje vo vyúčtovaní doplatiť poplatky už od 7/2009. Ja som mu na to napísala reklamáciu, že som KZ podpísala až 10/2009, vtedy som prístúpila aj k správe so správcom a bol mi zaslaný zál. prepis platný od 10/2009.
V odpovedi na moju reklamáciu mi odpísal toto:
V zmysle zákona č.182/1993 Z.z sa vlastníkom stávate na základe zápisu do katastra nehnuteľnosti, avšak ste podpísali KZ, kde
V zmysle kúpno-predajnej zmluvy podpísanej so staviteľom, ste sa zaviazali:
„Kupujúci je povinný uhrádzať platby za služby spojené s užívaním Predmetu kúpy už odo dňa odovzdania Predmetu kúpy kupujúcemu tak, že do doby nadobudnutia vlastníckeho práva k Predmetu kúpy kupujúcim je tento povinný uhrádzať platby, resp. náklady za služby spojené s užívaním Predmetu kúpy predávajúcemu, resp. správcovi v zmysle tejto zmluvy.“
Avšak ja v mojej KZ nemám uvedené tieto posledné slová „ resp. správcovi v zmysle tejto zmluvy.“
Je mi záhadou odkiaľ správca vyhrabal KZ, keď sú to zmluvy len medzi staviteľom a kupujúcim .Ako sa dostal ku KZ? Nie je to porušenie obchod. tajomstva? Mám mu znova napísať reklamáciu, že ja nič také v mojej KZ nemám? Som povinná mu ukázať moju KZ? Je oprávnený odo mňa správca vymáhať tieto poplatky od 7/2009. Ďakujem Vám za Vaše názory , ale už neviem ako mám postupovať ďalej, keď som mu už raz písala reklamáciu.
Halli
16.07.10,09:21
...povinnosťou staviteľa je zabezpečiť pre dom správu zo zákona a tak musíš tak isto ZO ZÁKONA k nej pristúpiť.
Spotrebu na byte nemáš žiadnu za ten čas neužívania ho, ale dom ako taký potrebuje zabezpečovať teplo,/v zime/ vodu,elektrinu,prípadne opravy /aj novostavby/ musí sa platiť za výťah, za správu na celý dom atď, atď, takže zbytočne sa sťažuješ. A ten záver, či má správca mať prístup ku zmluve a kde ju "vyhrabal"...? to si ma prekvapila. Pouvažuj načo mu to asi bude, ak chcete, aby sa Vám staral o byty a celý dom? ;)
Natalka12
16.07.10,10:09
Ešte raz píšem, že k zmluve o Správe som pristúpila až podpisom Kúpnej zmluvy od 1.10.2009.
A ten záver bol , ohľadom Kúpnej zmluvy, t. j. medzi predávajúcim( zhotoviteľom) a kupujúcim.Nie medzi správcom.
mlisa
16.07.10,10:25
V odpovedi na moju reklamáciu mi odpísal toto:
V zmysle zákona č.182/1993 Z.z sa vlastníkom stávate na základe zápisu do katastra nehnuteľnosti, avšak ste podpísali KZ, kde
V zmysle kúpno-predajnej zmluvy podpísanej so staviteľom, ste sa zaviazali:
„Kupujúci je povinný uhrádzať platby za služby spojené s užívaním Predmetu kúpy už odo dňa odovzdania Predmetu kúpy kupujúcemu tak, že do doby nadobudnutia vlastníckeho práva k Predmetu kúpy kupujúcim je tento povinný uhrádzať platby, resp. náklady za služby spojené s užívaním Predmetu kúpy predávajúcemu, resp. správcovi v zmysle tejto zmluvy.“
Avšak ja v mojej KZ nemám uvedené tieto posledné slová „ resp. správcovi v zmysle tejto zmluvy.“
Je mi záhadou odkiaľ správca vyhrabal KZ, keď sú to zmluvy len medzi staviteľom a kupujúcim .Ako sa dostal ku KZ? Nie je to porušenie obchod. tajomstva? Mám mu znova napísať reklamáciu, že ja nič také v mojej KZ nemám? Som povinná mu ukázať moju KZ? Je oprávnený odo mňa správca vymáhať tieto poplatky od 7/2009. Ďakujem Vám za Vaše názory , ale už neviem ako mám postupovať ďalej, keď som mu už raz písala reklamáciu.
Ak sa odvolavaju na toto ustanovenie, tak je jasne ze zalohove platby sa maju platit odo dna odovzdania nehnutelnosti. O odovzdani a prebrati sa zvykne vyhotovovat preberaci protokol, t.j. s konkretnym datumom by nemal byt problem...
Natalka12
16.07.10,10:27
Lenže ja žiaden preberací ani odovzávací protokol nemám.Nič som nepodpisovala.
mlisa
16.07.10,10:30
Lenže ja žiaden preberací ani odovzávací protokol nemám.Nič som nepodpisovala.
nevyplyva termin odovzdania ani zo zmluvy?
Natalka12
16.07.10,10:37
Podpisom kúpnej zmluvy bol odovzdaný predmet kúpy, t. j k 1.10.2009.Tak to je uvedené v KZ.
Mária27
16.07.10,10:40
Užívala si ten byt, resp. bol ti odovzdaný už pred podpisom kúpnej zmluvy? Ak si bola užívateľom, mala by si zaplatiiť spoločné poplatky tak, ako napr. nájomca. Aké sú to poplatky? Za spoločné osvetlenie, správu, poistku? Nekúrilo sa, vodu si nespotrebovala ...

Ak by to správca naúčtoval staviteľovi, ale ty si byt mala odovzdaný, staviteľ by ich mohol od teba vymáhať ako bezdôvodné obohatenie.
Ak si však byt nemala v držbe, sú to náklady (riziko) staviteľa. Veď byt by mohol predať aj o tri roky - to by ozaj nemohol pýtať od kupujúceho.
mlisa
16.07.10,10:40
Podpisom kúpnej zmluvy bol odovzdaný predmet kúpy, t. j k 1.10.2009.Tak to je uvedené v KZ.
v tom pripade nerozumiem co riesia. Ked je tam raz uvedene ze odo dna odovzdania, a to je k 1.10. 2009, tak aj platby maju ist od tohto dna. To ustanovenie hovori len to, ze nie je podstatny datum vkladu na katastri ale fakticke uzivanie. Ak zacalo 1.10.2009, podla mna nie je o com.
Natalka12
16.07.10,10:44
Správca sa však odvoláva na ustanovenie v KZ
Kupujúci je povinný uhrádzať platby za služby spojené s užívaním Predmetu kúpy už odo dňa odovzdania Predmetu kúpy kupujúcemu tak, že do doby nadobudnutia vlastníckeho práva k Predmetu kúpy kupujúcim je tento povinný uhrádzať platby, resp. náklady za služby spojené s užívaním Predmetu kúpy predávajúcemu, resp. správcovi v zmysle tejto zmluvy.“
Ale ja v KZ medzi mnou a staviteľom nemám túto poslednú časť ...resp. správcovi v zmysle tejto zmluvy.
Nechápem odkiaľ toto má správca.
mlisa
16.07.10,10:53
Správca sa však odvoláva na ustanovenie v KZ
Kupujúci je povinný uhrádzať platby za služby spojené s užívaním Predmetu kúpy už odo dňa odovzdania Predmetu kúpy kupujúcemu tak, že do doby nadobudnutia vlastníckeho práva k Predmetu kúpy kupujúcim je tento povinný uhrádzať platby, resp. náklady za služby spojené s užívaním Predmetu kúpy predávajúcemu, resp. správcovi v zmysle tejto zmluvy.“
Ale ja v KZ medzi mnou a staviteľom nemám túto poslednú časť ...resp. správcovi v zmysle tejto zmluvy.
Nechápem odkiaľ toto má správca.
ten zaver riesi len to, komu maju platby ist, teda predavajucemu alebo spravcovi, pre urcenie casu odkedy sa ma platit su irelevantne. Vzhladom k tomu ze od prevzatia (1.10.2009) bolo vsetko platene tak ako malo byt (tak je to v otazke), pre vymahanie platieb od jula do oktobra to nie je podstatne (aj ked nie je uplne ok ze predavajuci ma ine znenie ako kupujuci).
V kazdom pripade, podla tej citovanej vety nemaju narok na platby od juna, len od oktobra, t.j. prevzatia, pretoze je tam "odo dna odovzdania Predmetu kupy kupujucim"
Natalka12
16.07.10,11:00
OK. aj ja si tak myslím, že do doby nadobudnutia vlastnískeho práva, by som podľa KZ mala uhradiť tieto poplatky predávajúcemu. Len ten odo mňa nič nepýta.Za to ich pýta správca.Ani ja nechápem, prečo má správca iný text mojej KZ a ja iný.Odkiaľ sa k nemu dostal.A ako to mám ďalej riešiť? to mám čakať, či ma správca nedá na súd?