Jano69
18.07.10,11:08
Dobrý deň, chcem sa opýtať či je riskantné aby pre mňa takto pracovali brigádnici. Na základe ústnej dohody. Aby som sa vyhol kvantu povinností, ktoré by mi vyplývali z toho, že ich zamestnám. Všetko sú to študenti vo veku 15-18 rokov. Zdôrazňujem im všetkým aby nevraveli, že brigádujú, nech povedia, že mi len pomáhajú. Čo sa stane v prípade, že niekto z nich povie, že brigáduje a že ho normálne platím? Viem, že to čo robím nie je celkom čestné, ale uznajte sami, že pre začínajúceho podnikateľa za mesiac zvládnuť po formálnej stránke cca 60 brigádnikov je veľmi náročné. Vopred vám všetkým ďakujem veľmi pekne za vaše rady. :)
Tweety
18.07.10,09:17
Dobrý deň, chcem sa opýtať či je riskantné aby pre mňa takto pracovali brigádnici. Na základe ústnej dohody. Aby som sa vyhol kvantu povinností, ktoré by mi vyplývali z toho, že ich zamestnám. Všetko sú to študenti vo veku 15-18 rokov. Zdôrazňujem im všetkým aby nevraveli, že brigádujú, nech povedia, že mi len pomáhajú. Čo sa stane v prípade, že niekto z nich povie, že brigáduje a že ho normálne platím? Viem, že to čo robím nie je celkom čestné, ale uznajte sami, že pre začínajúceho podnikateľa za mesiac zvládnuť po formálnej stránke cca 60 brigádnikov je veľmi náročné. Vopred vám všetkým ďakujem veľmi pekne za vaše rady. :)
Zamestnávanie bez zmlúv je porušením zákona, je to nelegálne zamestnávanie.
Paula
18.07.10,09:18
Dobrý deň, chcem sa opýtať či je riskantné aby pre mňa takto pracovali brigádnici. Na základe ústnej dohody. Aby som sa vyhol kvantu povinností, ktoré by mi vyplývali z toho, že ich zamestnám. Všetko sú to študenti vo veku 15-18 rokov. Zdôrazňujem im všetkým aby nevraveli, že brigádujú, nech povedia, že mi len pomáhajú. Čo sa stane v prípade, že niekto z nich povie, že brigáduje a že ho normálne platím? Viem, že to čo robím nie je celkom čestné, ale uznajte sami, že pre začínajúceho podnikateľa za mesiac zvládnuť po formálnej stránke cca 60 brigádnikov je veľmi náročné. Vopred vám všetkým ďakujem veľmi pekne za vaše rady. :)



Prepáč, ale nuznám...takýto "prínos" k výchove mladých sa mi nepáči. A pochybujem, že čestný mladý napr. rodičom nepovie , resp. i mnohí rodičia budú chcieť vidieť nejakú zmluvu.
Dantess
18.07.10,09:26
Dobrý deň, chcem sa opýtať či je riskantné aby pre mňa takto pracovali brigádnici. Na základe ústnej dohody. Aby som sa vyhol kvantu povinností, ktoré by mi vyplývali z toho, že ich zamestnám. Všetko sú to študenti vo veku 15-18 rokov. Zdôrazňujem im všetkým aby nevraveli, že brigádujú, nech povedia, že mi len pomáhajú. Čo sa stane v prípade, že niekto z nich povie, že brigáduje a že ho normálne platím? Viem, že to čo robím nie je celkom čestné, ale uznajte sami, že pre začínajúceho podnikateľa za mesiac zvládnuť po formálnej stránke cca 60 brigádnikov je veľmi náročné. Vopred vám všetkým ďakujem veľmi pekne za vaše rady. :)
Ak máš účtovníčku, tak ona všetky papierovačky spraví za Teba. Si začínajúci podnikateľ a hovoríš, že zamestnávaš 60 Ľudí. Stačí ak sa preriekne 1 a za vedomé porušovanie zákona môžeš zavrieť okamžite svoj biznis, pretože pokuta Ťa položí. V tom horšom prípade sa dostaneš aj do basy za rôzne daňové úniky, atd atd.
veronikasad
18.07.10,09:28
Dobrý deň, chcem sa opýtať či je riskantné aby pre mňa takto pracovali brigádnici. Na základe ústnej dohody. Aby som sa vyhol kvantu povinností, ktoré by mi vyplývali z toho, že ich zamestnám. Všetko sú to študenti vo veku 15-18 rokov. Zdôrazňujem im všetkým aby nevraveli, že brigádujú, nech povedia, že mi len pomáhajú. Čo sa stane v prípade, že niekto z nich povie, že brigáduje a že ho normálne platím? Viem, že to čo robím nie je celkom čestné, ale uznajte sami, že pre začínajúceho podnikateľa za mesiac zvládnuť po formálnej stránke cca 60 brigádnikov je veľmi náročné. Vopred vám všetkým ďakujem veľmi pekne za vaše rady. :)
Súhlasím s Tweety a Paula. O akú prácu ide ? Čo ak sa stane tvojim "brigádnikom" pracovný úraz ?
arizona
18.07.10,09:30
Myslíš, že si sám, komu vadia tie povinnosti okolo zamestnávania?:confused:
To ťa neospravedlní pred zákonom, že si začínajúci podnikateľ. Veď tých 60 ľudí Ti snáď vyprodukuje nejaký zisk, nie? :rolleyes::eek:

http://www.upsvar-br.sk/?id=IS/npnz&cat=0

http://www.porada.sk/t2886-etiketa-porady.html
...
14. Nezadávam otázky, ktoré by sa dali kvalifikovať ako porušenie zákona. Na takéto otázky neodpovedám. Neodpovedám spôsobom, ktorý navádza k porušeniu, či obchádzaniu zákona.
...
Jano69
18.07.10,09:43
Ak sa niekto z nich preriekne, že je brigádnik, môže mi to nejako dokázať? Ak zvyšní ľudia povedia, že mi len pomáhajú. Je to v podstate charitatívna akcia, z ktorej ani nebudem mať veľký príjem a bude to trvať mesiac.
Tweety
18.07.10,09:47
Ak sa niekto z nich preriekne, že je brigádnik, môže mi to nejako dokázať? Ak zvyšní ľudia povedia, že mi len pomáhajú. Je to v podstate charitatívna akcia, z ktorej ani nebudem mať veľký príjem a bude to trvať mesiac.
Pomáhať bez nároku na odmenu a bez zmluvy môu len rodinní príslušníci, ktorí sú už z nejakého dôvodu poistení. Takže oni majú byť charitatívni k tebe, a Ty k nim nie, alebo ako?
veronikasad
18.07.10,09:47
Ak sa niekto z nich preriekne, že je brigádnik, môže mi to nejako dokázať? Ak zvyšní ľudia povedia, že mi len pomáhajú. Je to v podstate charitatívna akcia, z ktorej ani nebudem mať veľký príjem a bude to trvať mesiac.
pokial tú "charitatívnu akciu" budeš vykonávať ako živnostník, brigádnici ti nemôžu "pomáhať". Pomáhať bez zmluvy ti môže len rodinný príslušník - študent, dôchodca alebo iná blízka osoba, ktorá je dôchodkovo poistená.
V prípade kontroly z Inšpekcie práce ťa čakajú mastné pokuty.
Jano69
18.07.10,19:44
Takže zmluvy mám už vytlačené aj dohody o hmotnej zodpovednosti, zajtra sa strašne "teším" na návštevu SP :( Ale aj tak vám všetkým ďakujem krásne za rady :) a dávam všetkým súhlasy :)
Melnick
18.07.10,19:48
Takže zmluvy mám už vytlačené aj dohody o hmotnej zodpovednosti, zajtra sa strašne "teším" na návštevu SP :( Ale aj tak vám všetkým ďakujem krásne za rady :) a dávam všetkým súhlasy :)
A ja dávam súhlas Tebe, že sa podarilo " Poraďáčkam" osvietiť Ťa. Skoro som neverila vlastným očiam, keď som čítala Tvoju tému, že niekto takto rozmýšľa.:)
Jano69
18.07.10,19:57
Tak ja som nevedel, že nakoľko by to bol prúser :D Mne to poradila jedna známa, že takto to mám urobiť. Vraj sa to robí často.
Llívia
18.07.10,20:08
A ja dávam súhlas Tebe, že sa podarilo " Poraďáčkam" osvietiť Ťa. Skoro som neverila vlastným očiam, keď som čítala Tvoju tému, že niekto takto rozmýšľa.:)
Rozmýšľa a nie jeden. Vôbec si neuvedomujú, že to, čo "ušetria" je ďaleko, ďaleko menej než keď sa na takéto "zamestnávanie" príde.


,,, ale uznajte sami, že pre začínajúceho podnikateľa za mesiac zvládnuť po formálnej stránke cca 60 brigádnikov je veľmi náročné...
Keď sa ti to zdá náročné, zamestnaj na dohodu brigádnika, ktorý toto za teba urobí. A ak chceš zamestnávať aj v budúcnosti, tak nešetri a kúp si mzdový program, na ňom to hravo zvládneš aj sám a pokiaľ to bude kvalitný program, máš aj istotu, že z neho budeš mať všetky potrebné výstupy (výkazy pre Sociálnu poisťovňu, štvrťročné prehľady, hlásenia, vyhlásenia na zdanenie príjmov, mzdové listy, výplatné pásky atď.)

Na daňovom úrade si sa registroval ako platiteľ dane zo závislej činnosti?

PS: NIKDY si zamestnanci nenechajú pre seba to, čo nechceš, aby vedeli aj iní. Vždy sa nájde niekto, kto sa nezabudne pochváliť :)


Tak ja som nevedel, že nakoľko by to bol prúser Mne to poradila jedna známa, že takto to mám urobiť. Vraj sa to robí často.
A tá tvoja známa je čo?