susie1
20.07.10,14:00
Ahojte.....
Potrebujem poradit ohladom pracovneho urazu....17.06.2009 sa mojmu priatelovy stal pracovny uraz na stavbe,pri robeni novej fasady sa zaprel o hranol strechy ktory bol prehnity a uvolnil sa,priatel stratil balanc a padol z lesenia nasledkom coho si zlomil klucnu kost,jeho sef ho nasackoval do auta a vzal do nemocnice kde sam diktoval lekarom potrebne informacie,priatel dostal injekciu proti bolesti a nechali si ho v nemocnici kde ho hned rano operovali.brali mu krv alkohol nemal zisteny,a lekarsku spravu s pohotovosti ppodpisal priamo tam taky zblby z injekcie...az spetne som sa dopracovala k tej sprave (pretoze priatelov sef ktory ho na pohotovost doviezol,celu spravu diktoval,si ju vzal zo sebov po podpise s odvovodnenim ...pracovneho urazu a ze to to musi riesit...)v tej sprave bolo napisane ze priatel isel po chodniku potkol sa a spadol.....priatel bol na maradke 6 mesiacov...bolo mu priznanych 150eu na mesiac zo zdravotnej poistovne.(zamestnany je od 2006 a ma minimalnu mzdu )....ked nastupil doprace majitel firmy mu povedal ze sa v tej veci urobili opatrenia a ze sa "kona"....napadlo ma ze pravdepodobne nenahlasili pracovny uraz ....a jediny doklad ktory mame o pracovnom uraze je tlacivo kde si priatel ziadal vytlacit prijem za obdobie 1-09 kde je napisane ze od 17.06 je PN koli pracovnemu urazu a ze toto tlacivo sa vydava na ziadost zamestnaca.....otazka znie.....nemal by dostat za tych 6 mesiacov nahradu mzdy???alebo od socialnej poistovne urazovy priplatok???
dalej...kedze este stale nedostal dorovnanie dani tak si ziadal z prace potvrdenie o daniach ktore sa bezne zamestnancom zasiela vo february...jeho sef sa zacudoval ako to ze ho este nema a slubil ze do dvoch dni ho dostane...toto trva uz mesiac...kazdy den mu odpovedia ze coskoro,uctovnicka je pn,alebo uztovnicka je na dovolenke.....ako sa mame dostat k danovemu priznaniu a k preplatku na daniach??zarobil 2400 eu a 6 mesiacov bol na pn ...ma narok na vratenie preplatku???
ako postupovat voci zamestnavatelovi ktory zatajil a zamlcal pracovny raz???


dakujem
willma
20.07.10,14:46
ohlásiť ho na Inšpektorát práce.