Zavrieť

Porady

pomoc...pracovny uraz,nahrada mzdy,zamestnavatel neoznamil

Ahojte.....
Potrebujem poradit ohladom pracovneho urazu....17.06.2009 sa mojmu priatelovy stal pracovny uraz na stavbe,pri robeni novej fasady sa zaprel o hranol strechy ktory bol prehnity a uvolnil sa,priatel stratil balanc a padol z lesenia nasledkom coho si zlomil klucnu kost,jeho sef ho nasackoval do auta a vzal do nemocnice kde sam diktoval lekarom potrebne informacie,priatel dostal injekciu proti bolesti a nechali si ho v nemocnici kde ho hned rano operovali.brali mu krv alkohol nemal zisteny,a lekarsku spravu s pohotovosti ppodpisal priamo tam taky zblby z injekcie...az spetne som sa dopracovala k tej sprave (pretoze priatelov sef ktory ho na pohotovost doviezol,celu spravu diktoval,si ju vzal zo sebov po podpise s odvovodnenim ...pracovneho urazu a ze to to musi riesit...)v tej sprave bolo napisane ze priatel isel po chodniku potkol sa a spadol.....priatel bol na maradke 6 mesiacov...bolo mu priznanych 150eu na mesiac zo zdravotnej poistovne.(zamestnany je od 2006 a ma minimalnu mzdu )....ked nastupil doprace majitel firmy mu povedal ze sa v tej veci urobili opatrenia a ze sa "kona"....napadlo ma ze pravdepodobne nenahlasili pracovny uraz ....a jediny doklad ktory mame o pracovnom uraze je tlacivo kde si priatel ziadal vytlacit prijem za obdobie 1-09 kde je napisane ze od 17.06 je PN koli pracovnemu urazu a ze toto tlacivo sa vydava na ziadost zamestnaca.....otazka znie.....nemal by dostat za tych 6 mesiacov nahradu mzdy???alebo od socialnej poistovne urazovy priplatok???
dalej...kedze este stale nedostal dorovnanie dani tak si ziadal z prace potvrdenie o daniach ktore sa bezne zamestnancom zasiela vo february...jeho sef sa zacudoval ako to ze ho este nema a slubil ze do dvoch dni ho dostane...toto trva uz mesiac...kazdy den mu odpovedia ze coskoro,uctovnicka je pn,alebo uztovnicka je na dovolenke.....ako sa mame dostat k danovemu priznaniu a k preplatku na daniach??zarobil 2400 eu a 6 mesiacov bol na pn ...ma narok na vratenie preplatku???
ako postupovat voci zamestnavatelovi ktory zatajil a zamlcal pracovny raz???


dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    pomoc...pracovny uraz,nahrada mzdy,zamestnavatel neoznamil

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.