mikele2
20.07.10,23:34
môže mi niekto poradiť?
zhromaždenie ma povedilo ako predsedu vyhlásiť výberové konanie na stavebné úpravové práce, keďže sme sa konečne dohodli na tom, aby sa dali do poriadku vchody so všetkým všudy, od okien cez steny s elektrikou až po vchodové dvere s el.vrátnikom a vonkajšie schody (dosť sa toho nazbieralo za 3 roky váhania). Začali chodiť ponuky a tak som ich zbierala. Na zhromaždení mi bolo vytknuté, že ich mal zbierať predseda Rady. Niektoré prišli aj mailom, niektoré boli donesené osobne. Ďalšie mi teda bolo vytknuté, že nie všetky sú v obálkach a to zapečatených. Všetko od jednej osoby.
Je nejaký zákon, ktorý takéto veci upravuje??
Brúsila som po nete hore-dole, no nič mi nevyhodilo k spokojnosti. Všade len nejaké útržky, kus toho, kus onoho, avšak žiadne číslo zákona či vyhlášky.
Zhromaždenie nakoniec pokračovalo a zvolilo si výberovú komisiu, ktorá vybrala do finále 2 kandidátov. Zavolali si ma na užšie jednatie s jednotlivými zástupcami firiem. Jeden z kandidátov sa mi javí na prvé pozorovanie ako nekorektný. V cenovej ponuke zahrnul pre bytovku ako "bonus" zadarmo 40 sieťok na okná. Nás v bytovom dome je 36 a nie každý každý byt má nové plastové okná. Neviem ako si to predstavuje, že by sa to akože malo rozdeliť medzi obyvateľov. Ďalej prehlásil, že všetky roboty stihnú do 1 týždňa, čo sa mi javí ako nemožné /5 vchodov po 4 a 5 podlaží/. No a nakoniec začal ohovárať konkurenčného kandidáta. Keď som videla tú cenovú ponuku, čo dodal, boli tam premrštené ceny a na tom jednaní sa začal správať ako "geroj". Z tade vám spustím, z tade vám môžem ubrať... a zrazu bolo 8.OOO€ dole. Nakoniec som ešte zistila, že sa mi začali dvaja členovia výberovej komisie kôli tomu uchádzačovi urážať jeden na druhého - žabo-myšie vojny.
Je možné, aby do jednania výberovej komisie vstupoval predseda?
Aké kompetencie má vlastne predseda?
Som na stoličke predsedu druhý rok. Zorientúvam sa tak rýchlo ako sa len dá. No niekedy sa asi nedá byť rýchlym .
Ďakujem vopred za všetky rady, názory a postrehy.
sito
20.07.10,22:51
Ty si štatutárny orgán!

182/1993, § 7c


(1) Orgánmi spoločenstva sú

a) predseda,
b) rada,
c) zhromaždenie,
d) iný orgán, ak tak ustanoví zmluva o spoločenstve.

(2) Predseda je štatutárny orgán, ktorý riadi činnosť spoločenstva a koná v jeho mene. Predsedu volí zhromaždenie nadpolovičnou väčšinou všetkých hlasov vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome na tri roky. Za predsedu môže byť zvolená len fyzická osoba, ktorá je spôsobilá na právne úkony a je bezúhonná. Predseda rozhoduje o všetkých záležitostiach spoločenstva, ak nie sú týmto zákonom, zmluvou o spoločenstve alebo stanovami zverené inému orgánu spoločenstva. Predseda navrhuje po prerokovaní v rade zhromaždeniu na schválenie
Llívia
20.07.10,23:46
Mikele2, v zákone o vlastníctve bytov nie je stanovené, ako má vyzerať výberové konanie. Je to na rozhodnutí vlastníkov (zhromaždenia), ako si určia jeho podmienky, napr. zapečatené obálky (toto sa bežne robí v štátnej sfére pri štátnych zákazkách), komu a dokedy majú byť obálky doručené. Predpokladám, že toto zhromaždenie neurčilo, takže si nič neporušila a nemá ti kto čo vyčítať.
Čo sa týka výberovej komisie, rozhodlo zhromaždenie, že jej výber víťaza bude záväzný? Lebo ak nie, aj tak o víťazovi = dodávateľovi prác by malo rozhodnúť zhromaždenie, ktoré jediné má právo rozhodovať o použití prostriedkov fondu prevádzky, údržby a opráv. Môžeš zhromaždeniu predniesť, aké máš výhrady voči jednému z "finalistov", môžeš porovnať jeho podmienky a ceny aj s inými ponukami, nielen finálnymi, aby aj ostatní vlastníci boli v obraze a v konečnom dôsledku vlastníci môžu kľudne zvoliť aj niekoho iného, než jedného z tých 2, čo vybrala výberová komisia. Len musia vedieť aj o iných možnostiach (ponukách).
verkaz
21.07.10,12:59
Najlepčie by si urobila, keby si si urobila tabulku a tam zoradila záujemcov ( cena, záruka diela, referencie a pod.) a ak máš vedomosti, kde ktorá firma už robila, tak to tiež zabuduj do tabuľky .
Tabulku zverejni a na výber firmy zvolaj zhromaždenie, nech rozhodnú, lebo sa môže stať, že ťa budú stále podzrievať, že si mohla dostať od nejakej firmy províziu. Ešte by bolo dobré osloviť aj nejakých odborníkov stavbárov a dať si porovnať rozpočty.
Llívia
21.07.10,17:01
Najlepčie by si urobila, keby si si urobila tabulku a tam zoradila záujemcov ( cena, záruka diela, referencie a pod.) a ak máš vedomosti, kde ktorá firma už robila, tak to tiež zabuduj do tabuľky Toto je dobrá rada. Náš predseda, keď sa išla robiť strecha, tak si pozrel referencie, ktoré si víťazná firma (ešte pred podpisom zmluvy) mala na svojej web stránke a na drzáka zavolal do niektorých panelákov. A div sa svete, ľudia boli ochotní podeliť sa o svoje skúsenosti :) .
Tabulku zverejni a na výber firmy zvolaj zhromaždenie, nech rozhodnú, lebo sa môže stať, že ťa budú stále podzrievať, že si mohla dostať od nejakej firmy províziu. Dúfam, že nedopadneš ako náš predseda SVB, ktorému 2 roky po oprave strechy vlastníci otrieskavajú o hlavu, že sám si zvolil firmu aj financovanie (financovanie = úver zo stavebnej sporiteľne, keďže sme tu mali neplatiča a žiadna banka by SVB-čku nepožičala). Pritom tu bola pani zo stavebnej sporiteľne, všetko im vysvetlila, ale aj tak to niekomu kole oči. Detto strecha - boli 3 ponuky, všetci ich videli, ale aj tak máme drahú strechu a na inej bytovke urobili takú a majú ju lacnejšiu a bla bla bla (to, že tá druhá bytovka má menšiu strechu, lebo tam sú na jednom poschodí len 2 byty a u nás sú 3 byty, na plochu je to rozdiel skoro 100 m2 - to si už nikto nezráta. :mad: Ešte by bolo dobré osloviť aj nejakých odborníkov stavbárov a dať si porovnať rozpočty.

Prajem ti pevné nervy!
felix1
21.07.10,19:45
Ak mozem doporucit uz odskusany postup:
1) umiestnit na www.123dopyt.sk Vasu poziadavku ( + PDF projekt vykaz vymer na stiahnutie pre zaujemcov )
2) stanovit den ,,D,, na odovzdanie ponuk, referencii + ost pozadovane informacie
3) neprimat ziadne ponuky a cenove informacie pred dnom ,,D,,
4) v den ,,D,, dorucia kurierom alebo sa dostavia osobne zaujemcovia o pracu a odovzdaju svoje ponuky za pritomnosti predsedu, rady domu + kohokolvek kto ma v dome zaujem o kontrolu a vyhodnocovanie ponuk.
Idealne je ak su v zostave stavar, ekonom + elekro. Odporučam umoznit nahliadnut co najviac zaujemcom do realizacie. Len tak znizite moznost podozrievania zo strany vlastnikov ale aj dodavatelov ktori maju zvyk dohodnut sa...
5) zaevidovat ponuky,
6) zoradit ich podla ceny? referencii? alebo ineho stanoveneho kluca
7) vyvarovat sa individualneho jednania s dodavatelmi, vzdy za ucasti min 3 osob ( podozrenie korupcie)

Rozdiel v cenach budete mat aj + 100% od najnizsej...

Prajem vela sil a odvahy pretoze aj tak sa najdu neprajnici krori si nepresadili svojich kamaratov. Budete mat takto ciste ruky a svedomie v dome kde chcete kludne byvat este par rokov.
mikele2
21.07.10,21:04
Ďakujem veľmi pekne všetkým za rady, niečo som už urobila nejak intuitívne tak, ako ste mi poradili :) (sedliacky rozum funguje :) ) a ešte ostáva dorobiť ten zyšok
ĎAKUJEM VEEEEEEEEĽMI pekne za podporu.
mikele2
21.07.10,21:07
mimochodom - ospravedlňujem sa za hroznúúú hrubku na konci - BYŤ :O :P :D
Llívia
21.07.10,21:22
Aká strašná hrúbka? Veď to máš správne napísané - dorobiť. :-)
Llívia
21.07.10,21:25
mimotemy
Prajem vela sil a odvahy pretoze aj tak sa najdu neprajnici krori si nepresadili svojich kamaratov. Budete mat takto ciste ruky a svedomie v dome kde chcete kludne byvat este par rokov.
Keď tu občas čítam tie problémy predsedov SVB, tak mi napadá, či náhodou nebývajú všetci v jednom a tom istom dome? :D
sito
22.07.10,04:56
mimotemy
Keď tu občas čítam tie problémy predsedov SVB, tak mi napadá, či náhodou nebývajú všetci v jednom a tom istom dome? :D

Nie, nie, čítaj, čítaj! Čí náhodou? Ani náhodou! V jednom a tom istom. Ale v každom jednom majú takých istých bývajúcich, ľudí. A problémy sú preto, že ľudia sa správajú ľudsky, alebo neľudsky. V každom dome sa vždy nájde niekto, kto sa správa neľudsky, ODĽUD.


Inak zaujímavý nápad, názor, všetci dobrí predsedovia bývajú v jednom a tom istom dome. Jedne z nich je odľud! Ktorý??? Človek bez srdca!!!

:eek::mad::mee:
mikele2
22.07.10,05:56
Ete taká jedna otázočka.
Čo všetko by mala mať firma ako v prílohe o sebe, že je spôsobilá práce, ktoré potrebujeme urobiť, vykonávať.
Naše práce - okná, dvere, stierky, kompletne elektrika, zábradlia, schránky, nátery
- výpis z obchodného registra, certifikát na okná, certifikát na el., ...
verkaz
22.07.10,06:29
Na tie práce je potrebné všetko, čo uvádzaš. Nezameriavaj sa na jednu firmu, dá sa to aj tak, že môžeš vybrať aj niekoľko firiem. Mne robila jedna firma okná a dvere, druhá elektriku, ďaľšia malovania a pokládku dlažieb. Ešte ti poradím, nezamerajte sa na najnižšiu cenu ale hlavne na referencie. Prípadne nech niekto z komisie aj vycestuje a presvedčí sa o kvalite vykonaných prác tej ktorej firmy.
mikele2
22.07.10,06:32
zhromaždenie si dalo podmienku, aby všetko zabezpečovala jedna firma, že to bude prehľadnejšie
sito
22.07.10,07:43
V tom prípade nesie zodpovednosť zhromaždenie. Dopad, vždy! Je rozdiel, prehľadnejšie, úhľadnejšie a kvalitnejšie.
Lotarka
22.07.10,09:52
Najlepčie by si urobila, keby si si urobila tabulku a tam zoradila záujemcov ( cena, záruka diela, referencie a pod.) a ak máš vedomosti, kde ktorá firma už robila, tak to tiež zabuduj do tabuľky .
Tabulku zverejni a na výber firmy zvolaj zhromaždenie, nech rozhodnú, lebo sa môže stať, že ťa budú stále podzrievať, že si mohla dostať od nejakej firmy províziu. Ešte by bolo dobré osloviť aj nejakých odborníkov stavbárov a dať si porovnať rozpočty.


S tou tabuľkou na cenové ponuky som to spravila aj ja pri výbere dodávateľa na opravu strechy. Dokonca na druhú stranu som popísala aj podrobnejšie vysvetlenia k rôznym postupom prác a navrhovaného materiálu. Hodila som každému do schránky ešte pred schôdzou.

Doteraz u nás poväčšinou bolo zaužívané rozhodovať sa hneď po prijatí informácií od správcu priamo na tej istej schôdzi. Ľudia takto dostali informácie vopred a viac času na zorientovanie sa a rozhodnutie.

A čo sa týka realizovania viacerých prác jednou firmou, tak si myslím, že lacnejšie by to vyšlo, keby bolo viacej firiem. A verím tomu, že v niektorých prípadoch si to aj tak tá jedna firma objedná u subdodávateľa, no aj ten môže prejsť vašim schválením.