spila
22.07.10,14:18
ahojte

sme mala firma do 20 zam, a v ramci setrenia si chceme robit mzdy interne. rada by som sa spytala co to vlastne obnasa (okrem samotneho vypoctu)

tu som nasla dokument, ktory bl z r 2005. chcem sa spytat, ci je aktualny, je v nom nieco nove,...

dakujem

Lucia
veronikasad
22.07.10,12:21
ahojte

sme mala firma do 20 zam, a v ramci setrenia si chceme robit mzdy interne. rada by som sa spytala co to vlastne obnasa (okrem samotneho vypoctu)

tu som nasla dokument, ktory bl z r 2005. chcem sa spytat, ci je aktualny, je v nom nieco nove,...

dakujem

Lucia
Lucia, myslíš že je to šetrenie na správnom mieste bez akejkolvek znalosti zákonov ? Mzdové zákony sa neustále menia, nepoužijete ušetrené peniaze na pokuty ?
spila
22.07.10,12:30
Lucia, myslíš že je to šetrenie na správnom mieste bez akejkolvek znalosti zákonov ? Mzdové zákony sa neustále menia, nepoužijete ušetrené peniaze na pokuty ?

zatial mam pocit, ze by sme to zvladli.
veronikasad
22.07.10,12:31
zatial mam pocit, ze by sme to zvladli.
podľa názvu témy, ktorú si zadala, tento pocit nemám ...
spila
22.07.10,12:34
podľa názvu témy, ktorú si zadala, tento pocit nemám ...


:-) ok, dik za nazor, napokon ak sa tak rozhodneme bude to nasa zodpovednost.

vies mi prosim ta poradit, ci dany zoznam je OK, aleo aktualny a podobne?
dakujem
Paula
22.07.10,12:35
podľa názvu témy, ktorú si zadala, tento pocit nemám ...


Ani ja, podnikateľ - konateľ (podľa profilu) bude venovať vzácny čas štúdiu večne sa meniacej problematiky miezd? Klobúk dole , ak áno :).
spila
22.07.10,12:43
opat dik za nazor... uprimne ak mame stat pred ptazkou znizovat stavy alebo sa naucit par zakonov (prehlad mam len ich nemam zatial nastudovane dopodrobna, nakolko nebol dovod) myslim, ze nastudovanie par zakonov je ta lepsia alternativa (uz som studovala aj ine nie celkom suvisiace, takze...) aktualizacie zakonov nam chodia pravidelne, predpokladam, ze zmeny v nich budu zachytene

ale myslim, ze to nie je o tom ci sa do toho pustat alebo nie, aj ked dakujem ze mi chcete pomoct v tomto rozhodnuti :-))
Lenka1979
22.07.10,12:46
:-) ok, dik za nazor, napokon ak sa tak rozhodneme bude to nasa zodpovednost.

vies mi prosim ta poradit, ci dany zoznam je OK, aleo aktualny a podobne?
dakujem


... priložený zoznam je celkom dobrá pomôcka... držím palce ak si trúfate ... :)
Paula
22.07.10,13:07
opat dik za nazor... uprimne ak mame stat pred ptazkou znizovat stavy alebo sa naucit par zakonov (prehlad mam len ich nemam zatial nastudovane dopodrobna, nakolko nebol dovod) myslim, ze nastudovanie par zakonov je ta lepsia alternativa (uz som studovala aj ine nie celkom suvisiace, takze...) aktualizacie zakonov nam chodia pravidelne, predpokladam, ze zmeny v nich budu zachytene

ale myslim, ze to nie je o tom ci sa do toho pustat alebo nie, aj ked dakujem ze mi chcete pomoct v tomto rozhodnuti :-))



Nuž, ak vám ich stačí iba pár , potom tíško závidím. Nech sa vám darí :).
Petra Nová
22.07.10,13:26
Táto téma mi pripomína podobné témy, keď sa sekretárka pýta na Porade, akú zmluvu má vyhotoviť, keďže jej šéf nakázal "nejakú" urobiť. A tie sekretárky nemajú ani šajnu o tom, že zmluvy sa uzatvárajú podľa rôznych zákonníkov (pracovné, obchodné, občianske). A vedomosť o tom, že existujú rôzne zmluvné typy, resp. že zmluvy musia mať podstatné náležitosti, to je nad chápanie obidvoch. Netvrdím, že sa to všetko nedá naučiť. Len si myslím, že ak niekto sa to učí štyri - päť rokov, a potom celý život, tak jedna téma na Porade tých päť rokov nenahradí.
VieraPopluharova
22.07.10,13:49
Nuz ak si sa tak rozhodla, tak Ti drzim palce, ja robim mzdy 15 rokov a stale sa ucim.Mam jednu otazku mas aspon zakupeny dobry mzdovy program, od dobrej firmy, ktora meni a upravuje program podla toho ako vychadzaju nove zmeny a upravuju sa zakony?
Myslim, ze nadlho budes mat o vecerene citanie postarane.

Prikladam Ti este par vecí, niektore tam mas, niektore sa zmenili:
Zamestnávať môže podnikateľ na základe pracovnoprávnych vzťahov, ktoré sa riadia Zákonníkom práce alebo na základe vzájomnej spolupráce fyzickej osoby podľa Obchodného zákonníka.

Hlavné povinnosti zamestnávateľa voči poisťovniam

prihlásiť zamestnanca do Sociálnej a Zdravotnej poisťovne na nemocenské, dôchodkové poistenie, poistenie v nezamestnanosti a zdravotné poistenie ešte pred vznikom pracovného pomeru,
odhlásiť zamestnanca z poistení najneskôr v deň nasledujúci po zániku pracovného pomeru,
predkladať Sociálnej poistovni výkaz poistného a príspevkov na starobné dôchodkové sporenie za príslušný kalendárny mesiac,
zaplatiť poistné do Sociálnej poisťovne z vymeriavacieho základu zamestnanca (1,4% nemocenské poistenie, 14% dôchodkové poistenie, 3% invalidné poistenie, od 0,3 – 2,1% úrazové poistenie - v závislosti od zaradenia zamestnávateľa do nebezpečnostnej triedy – platí od 1. 7. 2010, 0,25% garančné poistenie, 1% poistenie v nezamestnanosti, 4,75% rezervný fond solidarity),
zaplatiť poistné do Zdravotnej poisťovne z vymeriavacieho základu zamestnanca vo výške 10%,
zraziť zamestnancovi z jeho príjmu a odviesť poistné do Sociálnej poisťovne (1,4% nemocenské poistenie, 4% starobné poistenie, 3% invalidné poistenie, 1% poistenie v nezamestnanosti),
zraziť zamestnancovi z jeho príjmu a odviesť poistné do Zdravotnej poisťovne vo výške 4%.


Evidencia zamestnávateľa na účely sociálneho poistenia a starobného dôchodkového sporenia
Podnikateľ - zamestnávateľ je ďalej povinný viesť evidenciu zamestnancov od vzniku sociálneho poistenia a starobného dôchodkového sporenia zamestnanca po celé obdobie, počas ktorého toto poistenie a sporenie trvá.

Evidencia musí obsahovať tieto údaje:

priezvisko, meno, dátum a miesto narodenia, miesto trvalého pobytu,
identifikačné číslo sociálneho zabezpečenia fyzickej osoby (rodné číslo),
deň vzniku a skončenia pracovného pomeru alebo iného právneho vzťahu k zamestnávateľovi,
vymeriavací základ zamestnanca neobmedzený,
obdobie, počas ktorého sa zamestnancovi prerušuje nemocenské, dôchodkové poistenie, poistenie v nezamestnanosti a starobné dôchodkové sporenie,
obdobie materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky.

Povinnosti podnikateľa - zamestnávateľa voči daňovému úradu

odviesť príslušnému daňovému úradu zrazenú čiastku dane z príjmu (19 %) každého jedného zamestnanca,
predkladať daňovému úradu prehľad o zrazených a odvedených preddavkoch zo závislej činnosti a dani a o daňovom bonuse za uplynulý kalendárny štvrťrok .

Zamestnávateľ pri zamestnávaní daľších ľudí má také isté povinnosti voči zamestnancom, ako právnická osoba, ktoré vyplývajú hlavne zo Zákonníka práce. Každý jeho zamestnanec má teda právo za vykonanú prácu dostať riadny plat, musí viesť pre zamestnancov výplatné listiny, vystavovať potvrdenia o zdaniteľných príjmoch a výške zrazených preddavkov na daň, zabezpečiť vo firme stravovanie, prispievať zamestnancom na stravovanie, zaistiť bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci, pri dočasnej PN poskytovať zamestnancom náhradu príjmu a iné. Zamestnávateľ, ktorý zamestnáva najmenej 20 zamestnancov má podľa Zákona č.5/2004 o službách zamestnanosti povinnosť zamestnávať občanov so zdravotným postihnutím. Ak tak neurobí, musí odviesť za každého takéhoto chýbajúceho zamestnanca odvody štátu za neplnenie si povinného podielu zamestnávania občanov so zdravotným postihnutím.

Mala by si vediet:

Nezdaniteľné minimum na daňovníka v roku 2010 (22,5 x 178,92 Eur)

Uplatní sa u daňovníka, ktorý za rok 2010 dosiahne príjmy do 86-násobku živnotného minima platného k 1.1.2010 - t.j. 15 926,34 Eur

4 025,70 €

335,47€/mes.

Nezdaniteľné časť základu dane na manželku (manžela)
22,5 násobok životného minima

4 025,70 €

Daňový bonus na dieťa (6 x 20 Eur) + (6 x 20,02Eur)
240,12 €/rok


Daňový bonus (január - jún 2010) 20 €/mes.
Daňový bonus (júl - december 2010) 20,02€/mes.
Nárok na daňový bonus (ak dosiahnete za rok 2010 príjmy vyššie ako) 1 846,20€
Výška ročného príjmu do ktorej nemusíte podávať daňové priznanie v roku 2011 (za rok 2010) 2083,39€/rok
Odpočítateľná položka od daňového základu na účely: doplnkové dôchodkové sporenie, životné poistenie, účelové sporenie 398,33 €/rok
Výška paušálnych výdavkov ak si nevediete jednoduché alebo podvojné účtovníctvo a dosahujete príjmy podľa §6 40 %
Výška paušálnych výdavkov ak si nevediete jednoduché alebo podvojné účtovníctvo a dosahujete príjmy z remeselných živností 60 %




Daňovo uznateľné výdavky

Výška stravného na tuzemských pracovných cestách pre časové pásmo: 5-12 hodín 3,60 €
Výška stravného na tuzemských pracovných cestách pre časové pásmo: 12-18 hodín 5,40 €
Výška stravného na tuzemských pracovných cestách pre časové pásmo: nad 18 hodín 8,30 €
Sadzba náhrady za používanie jednostopového motorového vozidla, trojkolky pre podnikanie 0,050 €/km
Sadzba náhrady za používanie osobného cestného motorového vozidla pre podnikanie 0,183 €/km




Sociálne veličiny

Minimálna hrubá mesačná mzda 307,70 €/mesiac
Minimálna hrubá hodinová mzda 1,768 €/hodina
Životné minimum 1 plnoletej fyzickej osoby 185,38 €/mesiac
Životné minimum ďalšej spoločne posudzovanej fyzickej osoby 129,31 €/mesiac
Životné minimum zaopatreného alebo nezaopatreného neplnoletého dieťaťa 84,61 €/mesiac




Sociálne a zdravotné poistenie

Hranica hrubých príjmov za rok 2009 od ktorej musí byť SZČO od júla 2010 povinne poistená 3 834,96 Eur / rok
(12 x 319,59 Eur)


Všeobecný vymeriavací základ je 12-násobok priemernej mesačnej mzdy v hospodárstve Slovenskej republiky za predchádzajúci kalendárny rok, ktorú zistil Štatistický úrad Slovenskej republiky (12 x 723,03 Eur - priemerná mzda v roku 2008) 8676,36€
Maximálny vymeriavací základ od 1.1.2010
(1,5 násobok 1/12 všeobecného vymeriavacieho základu)

(4-násobok 1/12 všeobecného vymeriavacieho základu) 1116,75€

2978€

Najnižší vymeriavaci základ (44,2-násobok priemernej mzdy za rok 2008) 319,58€



SZČO (Samostatne zárobkovo činná osoba)
Poistenie Sadzba Min.VZ Max.VZ
Starobné poistenie
(Ak je SZČO účastníkom II. piliera,
9% postupuje Sociálna poisťovňa
dôchodkovej správcovskej spoločnosti)
18 % 319,58 Eur 2 978 Eur
Nemocenské poistenie 4,40 % 319,58 Eur 1 116,75 Eur
Poistenie v nezamestnanosti *
2 % 319,58 Eur 2 978 Eur
Rezervný fond solidarity 2 % 319,58 Eur 2 978 Eur
Invalidné poistenie 6 % 319,58 Eur 2 978 Eur
Zdravotné poistenie 14 % 319,57 Eur 2 169,09 Eur
Zdratovné poistenie (zdravotne postihnutý) (7 %) 319,57 Eur 2 169,09 Eur
Spolu 46,40 %


Vysvetlivky:
* dobrovoľné
Min.VZ - minimálny vymeriavací základ
Max.VZ - maximálny vymeriavací základ


Zamestnanec

Poistenie Sadzba Min.VZ Max.VZ
Starobné poistenie 4 % 307,70 Eur
2 978 Eur
Nemocenské poistenie 1,40 % 307,70 Eur 1 116,75 Eur
Poistenie v nezamestnanosti 1 % 307,70 Eur 2 978 Eur
Invalidné poistenie 3 % 307,70 Eur 2 978 Eur
Zdravotné poistenie 4 % 307,70 Eur 2 169,09 Eur
Zdratovné poistenie (zdravotne postihnutý) (2 %) 307,70 Eur 2 169,09 Eur
Spolu 13,40 %


Zamestnávateľ

Poistenie Sadzba Min.VZ Max.VZ
Starobné poistenie
(Ak je zamestnanec účastníkom II. piliera,
9% postupuje Sociálna poisťovňa dôchodkovej
správcovskej spoločnosti) 14 % 307,70 Eur 2 978 Eur
Nemocenské poistenie 1,40 % 307,70 Eur 1 116,75 Eur
Poistenie v nezamestnanosti 1 % 307,70 Eur 2 978 Eur
Rezervný fond solidarity 4,75 % 307,70 Eur 2 978 Eur
Invalidné poistenie 3 % 307,70 Eur 2 978 Eur
Garančné poistenie 0,25 % 307,70 Eur 1 116,75 Eur
Úrazové poistenie 0,80 % 307,70 Eur neobmedzený
Zdravotné poistenie 10 % 307,70 Eur 2 169,09 Eur
Zdratovné poistenie (za zdravotne postihnutého) (5 %) 307,70 Eur 2 169,09 Eur
Spolu 35,20 %

a este velmi vela veci, ako napr. najskor je personalistika a az potom mzdy apod.
Llívia
22.07.10,13:59
Baby, na čo si sťažujete? Veď o pár mesiacov sa budeme bavkať radami pre zamestnancov, že zamestnávateľ to a hento a ono a toto im nedala a na toto majú nárok a toto im asi zle vyrátal a či to tak je správne a môže to tak byť a kde sa majú domôcť nápravy a ... A nepoteší vás pri srdiečku niekomu pomôcť dobrou radou? A potom tie názory, že účtovníčky/mzdárky sú len neschopné kancelárske krysy a ... a ... a ...Dúfam, že to čítate aj s tou dávkou irónie.

Spila, ty máš fakt odvahu. Vieš, že mzdy nie sú len samotný výpočet miezd, náhrad, dovoleniek, PN-iek, sviatkov,... ale aj prihlášky/odhlášky/zmeny v poisťovniach, prehľady/hlásenia na DÚ, ktoré musia byť v termíne, lebo inak je bez pardónu pokuta, pracovné zmluvy, dohody, vyhlásenia, ročné zúčtovania dane aj zdravotného poistenia, daňové bonusy a ... ... ...
VieraPopluharova má pravdu v tom kvalitnom softe - tu sa vážne neoplatí šetriť, lebo kvalitný soft väčšinu práce zvládne za teba - ale len za predpokladu, že ho nakŕmiš správnymi údajmi.
zk24
22.07.10,14:32
ahojte

sme mala firma do 20 zam, a v ramci setrenia si chceme robit mzdy interne. rada by som sa spytala co to vlastne obnasa (okrem samotneho vypoctu)

tu som nasla dokument, ktory bl z r 2005. chcem sa spytat, ci je aktualny, je v nom nieco nove,...

dakujem

Lucia

Myslim ze ti v tom dokumente chyba velmi velmi podstatna cast a to je samotny vypocet mzdy - teda co je sucastnou mzdovej agendy, od dovolenkovych listkov, PN-iek, vypoctov, vyplatnych pasok, podpisovych listin, vydavanie straveniek, vypocet straveniek, prispevky na stravenky zo SF, Rekapitulacie, mzdove listy, podklady pre uctovnictvo... a verim ze som aspon polovicku takto z brucha zabudla.

inac si dievcina s tym dokumentom dala celkom zalezat....

Drzim palce a zamestnancom prajem silne nervy. Nic ma nevie nastvat viac ako to ze mi zamestnavatel nespravne vypocital mzdu.
Johanka
22.07.10,14:36
Tu je čitateľné podobné oduševnenie :
http://www.porada.sk/1459541-post11.html

a neznalosť triviálnych ustanovení Zákonníka práce.

Chápem, že dnes nie je doba na rozhadzovanie, ale trénovať na vlastnej firme personalistiku a mzdy asi nie je ten správny smer.

To spila : Neuvažuješ aspoň o kúpe SW a zamestnancovi (napr. na dohodu o pracovnej činnosti), ktorý o mzdách niečo vie ?

Začiatočníkovi doporučujem knihu "Abeceda mzdovej účtovníčky" .
Llívia
22.07.10,14:49
Myslim ze ti v tom dokumente chyba velmi velmi podstatna cast a to je samotny vypocet mzdy - teda co je sucastnou mzdovej agendy, od dovolenkovych listkov, PN-iek, ...

K tomu by som doplnila ešte napr. potvrdenia o ošetrení/vyšetrení - aj výpočet náhrady, aj sledovanie, koľko má kto nárok; OČR; sprevádzanie rodinného príslušníka; účasť na pohrebe; darovanie krvi;

Spila, toto tiež nie je všetko, ale minimálne s vyšetrením u lekára sa určite stretneš.
Tamila
22.07.10,15:09
Ďalej treba ešte plniť oznamovaciu povinnosť na zdravotnú poisťovňu pri začatí a skončení PN a OČR, vedenie mzdových listov, vykonanie ročného zúčtovania dane a ročného zúčtovania zdravotného poistenia, vystavovať potvrdenia o príjme pre SP na výpočet nemocenských dávok ....
spila
22.07.10,16:14
ahojte,

dakujem za rady ...

co sa tyka SW mame, nakolko mzdarka nam posiela len zalohy a my si z softe uz aj teraz tlacime vystupy ktore potrebujeme ,

personalnu agendu si robime od zaciatku (tj zmluvy, vedenie personalnych zloziek, ukoncovanie prac pomeru)

samotne vypocty miezd (to sa tyka aj pracovnych ciest diet a podobne), v teorii som sa s nimi stretla, uctovat ich vieme, poklady pre uctovnicku si uz teraz robime zo SW,

rocne zuctovanie, danove som uz robila (nebojte sa nie len sebe)

(asi som to napisala hodne neobratne ze to vyznelo typu sustruznicka ide pocitat mzdy :-) ale nenasla som vhodnejsi nazov k tomu, co potrebujem a sice vediet co vlastne potrebujem vediet k mzdam...ako som pisala zakony mam prejdene, zatial nie nastudovane)

dakujem za pripomienky :-)
Lucia
Ingrid G.
22.07.10,16:16
Ďalej napr.:
- vystavovanie evidenčných listov dôchodkového poistenia pri skončení PP (zasielajú sa SP), vystavenie ELDP pri odchode zamestnanca do starobného, predčasného starobného, invalidného dôchodku
- povinnosť oznamovať SP každú zmenu na RL FO (zmena osobných údajov, začiatok + koniec materskej dovolenky), oznamovať začiatok, koniec prerušenia poistenia (pri neplatenom voľne, absencii, rodičovskej dovolenke)
- spolupráca s bezpečákom pri pracovných úrazoch - nahlasujem mu rozhodné obdobie, vymeriavací základ pre úrazovú dávku,...
- nestáva sa často, ale môže sa stať - pre prípad, že príde exekúcia, vedieť správne vypočítať zrážku
- správne určiť výšku dovolenky, krátenie dovolenky,...
Plus x vecí, ktoré sa stávajú raz za rok alebo 5 rokov a musíš ich vedieť vyriešiť.

Pre istotu ešte jedno upozornenie: v celkom dobre urobenej pomôcke, ktorú si priložila v prílohe som si všimla jednu vec, ktorá už neplatí - pri vzniku a skončení PP má povinnosť oznámiť túto skutočnosť zdravotnej poisťovni zamestnávateľ a nie zamestnanec (toto platilo len krátke obdobie - zamestnanci si túto povinnosť neplnili a vznikli zmätky v zdravotných poisťovniach).
JarkaL
22.07.10,16:30
Pre istotu ešte jedno upozornenie: v celkom dobre urobenej pomôcke, ktorú si priložila v prílohe som si všimla jednu vec, ktorá už neplatí - pri vzniku a skončení PP má povinnosť oznámiť túto skutočnosť zdravotnej poisťovni zamestnávateľ a nie zamestnanec.

Zmena je aj v povinnosti podávať elektronické MV na SP (už nad 5 zamestnancov).
Ingrid G.
22.07.10,16:53
Zmena je aj v povinnosti podávať elektronické MV na SP (už nad 5 zamestnancov).
Áno, máš pravdu - táto zmena platí od 1.9.2009. Každý zamestnávateľ, ktorý zamestnáva viac ako 5 zamestnancov musí posielať MV a aj registračné listy elektronicky cez EZU.
deha
23.07.10,09:17
Môžte mi prosím niekto vysvetliť spomenuté slová vyššie,citujem: "úrazové poistenie - v závislosti od zaradenia zamestnávateľa do nebezpečnostnej triedy – platí od 1. 7. 2010" Toto je niečo nové čo som nezaevidovala...
veronikasad
23.07.10,09:19
Môžte mi prosím niekto vysvetliť spomenuté slová vyššie,citujem: "úrazové poistenie - v závislosti od zaradenia zamestnávateľa do nebezpečnostnej triedy – platí od 1. 7. 2010" Toto je niečo nové čo som nezaevidovala...
pozri prechodné ustanovenia v zákone o soc.poistení. Termín zaradenia bol posunuty na neskor
Llívia
23.07.10,10:40
Áno, máš pravdu - táto zmena platí od 1.9.2009. Každý zamestnávateľ, ktorý zamestnáva viac ako 5 zamestnancov musí posielať MV a aj registračné listy elektronicky cez EZU.

Upresnenie: je to 5 a viac zamestnancov.
VieraPopluharova
23.07.10,13:07
A ako prve by si si mala vypracovat mzdovu smernicu podla , ktorej budes vlastne postupovat.
Mozno Ti pomoze i toto, su to veci, ktore by si mala mat minimalne precitane a zalozene po ruke, aby si sa vedela orientovat co kde patri a vedela si odkontrolovat vystupy z programu:
Mzda
- pracovníkovi prislúcha za vykonanú prácu mzda
- mzdou sa rozumie tarifná mzda (základná mzda, mzdová tarifa) mzdové príplatky a ostatné mzdové zložky ustanovené v mzdových predpisoch prípadne v kolektívnych zmluvách.
- mzda nesmie byť nižšia než minimálna mzda
- organizácia samostatne rozhoduje o uplatnení príslušnej formy základnej mzdy (úkolovej, podielovej, časovej) prípadne popri nej uplatnení ďalších mzdových foriem ustanovených v mzdových predpisoch.
- organizácie poskytujú pracovníkom podľa kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa a v ich rámci podľa podnikových kolektívnych zmlúv.

Osobný účet mzdy
- org., kt. prevádzkuje podn. činnosť môže pracovníkovi po dohode s ním
zriadiť osobný účet mzdy. Na osobný účet sa prevádza dohodnutá časť mzdy, na ktorú by inak pracovníkovi zanikol nárok. Nemožno však naň prenášať tarifnú mzdu a mzdové príplatky o ktorých ustanovuje mzdový predpis alebo kolektívna zmluva. Dohoda musí obsahovať určenie časti mzdy a termín výplaty mzdy z osobného účtu. Dohoda o zriadení os. účtu sa musí zriadiť písomne inak neplatí.

Mzda a náhradné voľno za prácu nadčas
- za prácu nadčas poskytuje org. pracovníkovi popri dosiahnutej mzde príplatok vo výške najmenej 25% mzdovej tarify, ak ide o prácu nadčas, v noci alebo v dňoch nepretržitého odpočinku príplatok vo výške najmenej 50% mzdovej tarify.

Mzda a náhrada mzdy za sviatky
- za prácu vo sviatok prislúcha pracovníkovi za každú odpracovanú hodinu popri mzde poplatok vo výške jeho priemerného zárobku pripadajúceho na jednu hodinu. Príplatok sa poskytuje aj za prácu vykonávanú vo sviatok, kt. pripadne na deň nepretržitého odpočinku v týždni. Náhrada mzdy za sviatok neprislúcha pracovníkovi, kt. neospravedlnene zameškal smenu bezprostredne predchádzajúcu sviatku.

Splatnosť mzdy a náhrady mzdy
- mzda a náhrada mzdy je splatná pozadu za mesačné obdobie, pokiaľ v podnikovej kol. zmluve alebo prac. zmluve nebolo dohodnuté iné obdobie. Mzda a náhrada mzdy sa vypláca vo výplatných termínoch určených podľa zásad ustanovených vyhláškou MF. Na žiadosť pracovníka mu musí byť mzda a náhrada mzdy počas dovolenky na zotavenie vyplatená pred nastúpením dovolenky. pri skončení prac. pomeru vyplatí organizácia pracovníkovi na jeho žiadosť mzdu a náhradu mzdy platnú za mesačné obdobie v deň skončenia prac. pomeru.

Výplata mzdy a náhrada mzdy
- mzda a náhrada mzdy sa vypláca pracovníkovi v peniazoch, v inom druhu plnenia sa poskytuje len vo výnimočných prípadoch ustanovených mzdovými predpismi.

Mzda a náhrada mzdy sa vypláca v prac. čase a na pracovisku. Výnimku môže určiť organizácia s podchádzajúcim súhlasom príslušného odbor. orgánu. pri mesačnom vyúčtovaní mzdy a náhrady mzdy je organizácia povinná vydať pracovníkovi písomný doklad obsahujúci údaje o jednotlivých zložkách mzdy a o vykonaných zrážkach. Pracovník môže na prijatie mzdy a náhrady mzdy písomne splnomocniť inú osobu.

Zrážky zo mzdy a náhrady mzdy
- preddavok na daň z príjmu FO
- preddavok na mzdy, kt. je pracovník povinný vrátiť preto, že neboli splnené podmienky pre priznanie mzdy
- sumy postihnuté výkonom rozhodnutia nariadením súdom alebo org. štátnej správy
- sumy prepadajúce štátu a peňažné tresty alebo pokuty
- preplatky na dávkach nemocenského poistenia
- neprávom prijaté sumy dávok soc. zabezpečenia
- náhrada mzdy na dovolenku na zotavenie
- poistné na zdravotné, nemocenské, dôchodkové poistenie a príspevok do fondu zamestnanosti

Každý zamestnanec má nárok za svoju prácu najmenej na minimálnu mzdu.
Výška minimálnej mzdy je od 1.1. 2010 do 31. 12. 2010 nasledovná:

za každú hodinu odpracovanú zamestnancom 1,768 €
za mesiac 307,70 € pre zamestnanca odmeňovaného mesačnou mzdou.

Praktická rada: Minimálna mzda od 1. 10. 2007 do 31. 12. 2008 bola vo výške 46,60 Sk (1,55 €) za každú hodinu odpracovanú zamestnancom a 8100 Sk (268,87 €) za mesiac.


Zamestnancovi patrí minimálna mzda vo výške 1/174 zo sumy mesačnej minimálnej mzdy za každú hodinu odpracovanú zamestnancom, ak jeho ustanovený týždenný pracovný čas je 40 hodín. Ak je ustanovený týždenný pracovný čas zamestnanca nižší ako 40 hodín, suma minimálnej mzdy vyjadrená v slovenských korunách za hodinu sa úmerne zvýši.


Zamestnancovi odmeňovanému mesačnou mzdou, ktorý má dohodnutý kratší týždenný pracovný čas alebo neodpracoval v mesiaci všetky pracovné dni, patrí minimálna mzda vo výške zodpovedajúcej odpracovanému času.


U domáckych zamestnancov sa na účely tohto zákona považuje za odpracovanú hodinu odvedená hodina práce podľa normy spotreby práce ustanovenej zamestnávateľom.

Doplatok k minimálnej mzde

Ak mzda zamestnanca nedosiahne v kalendárnom mesiaci výšku minimálnej mzdy, aj keď zamestnanec odpracoval plný pracovný čas v mesiaci ustanovený zamestnávateľom, zamestnávateľ poskytne zamestnancovi doplatok, ktorý predstavuje rozdiel medzi sumou minimálnej mzdy ustanovenou na príslušný kalendárny rok a dosiahnutou mzdou.
Pri výpočte doplatku sa do dosiahnutej mzdy zamestnanca nezahŕňa mzda za prácu nadčas, mzdové zvýhodnenie za prácu vo sviatok, mzdové zvýhodnenie za nočnú prácu a mzdová kompenzácia za sťažený výkon práce. Do počtu odpracovaných hodín sa nezahŕňajú hodiny práce nadčas.

Zvýšenie minimálnej mzdy

Zamestnávateľ, ktorý pri odmeňovaní zamestnancov postupuje podľa Zákonníka práce, môže so zástupcami orgánov odborových organizácií dohodnúť vyššiu minimálnu mzdu, ako je ustanovená právnymi predpismi; ak u zamestnávateľa nepôsobia zástupcovia orgánov odborových organizácií, môže tak ustanoviť svojím rozhodnutím. Pre členov družstiev, u ktorých je podľa stanov podmienkou členstva aj pracovný vzťah, možno vyššiu minimálnu mzdu ustanoviť uznesením členskej schôdze.

Zmena výšky minimálnej mzdy

Sumy minimálnej mzdy sa ustanovujú vždy na obdobie od 1. januára do 31. decembra. Nariadenie vlády, ktorým sa ustanoví výška minimálnej mzdy, sa uverejní v Zbierke zákonov Slovenskej republiky najneskôr 1. novembra kalendárneho roka predchádzajúceho kalendárnemu roku, na ktorý sa určuje suma minimálnej mzdy.

Pracovná pohotovosť

Podľa § 96 ods. 3 Zákonníka práce: Za každú hodinu neaktívnej časti pracovnej pohotovosti na pracovisku podľa odseku 2 patrí zamestnancovi mzda vo výške pomernej časti základnej zložky mzdy, najmenej však vo výške minimálneho mzdového nároku ustanoveného v § 120 ods. 4 v eurách za hodinu pre prvýstupeň náročnosti práce, teda najmenej vo výške 1,768 €.

Podľa § 96 ods. 5 Zákonníka práce: Za každú hodinu neaktívnej časti pracovnej pohotovosti mimo pracoviska patrí zamestnancovi náhrada najmenej 20 % minimálneho mzdového nároku ustanoveného v § 120 ods. 4 v eurách za hodinu pre prvý stupeň náročnosti práce, teda najmenej 0,3536 €.

Mzdové zvýhodnenie za nočnú prácu

Podľa § 123 ods. 1 Zákonníka práce: Zamestnancovi patrí za nočnú prácu popri dosiahnutej mzde za každú hodinu nočnej práce mzdové zvýhodnenie najmenej 20 % minimálneho mzdového nároku ustanoveného v § 120 ods. 4 v eurách za hodinu pre prvý stupeň, teda najmenej 0,3536 €.

Mzdová kompenzácia za sťažený výkon práce

Podľa § 124 ods. 3 Zákonníka práce: Za každú hodinu práce podľa odseku 1 patrí zamestnancovi popri dosiahnutej mzde mzdová kompenzácia za sťažený výkon práce najmenej 20 % minimálneho mzdového nároku ustanoveného v § 120 ods. 4 v eurách za hodinu pre prvý stupeň náročnosti práce, teda najmenej 0,3536 €.

A este vela, vela dalsich predpisov a zakonov, ktore jeden s druhym suvisia
KEJKA
23.07.10,13:51
Po prečítaní témy mám dojem, že zadávateľka má vcelku prehľad o tom čo ju čaká. Pozná tlačivá, hlásenia, povinnosti RZZP aj RZD, ktoré dokonca robila aj sama. Tak jej držím palce.
Veľmi záleží na tom, aký PP sa v jej firme vyskytuje. Vypisujete tu všetky možné varianty - špecifiká miezd.
Skutočnosť však môže byť taká, že tí zamestnanci majú pevný mesačný plat, vyberú si sem-tam dovolenku a SL kupujú v hotovosti, zrážky sa dnes už bežne nerobia (splátky úverov ap. si rieši každý sám) Mzdy možno sú "normálne" - nekopírujú minimálnu mzdu.
Dobrý mzdový program vypočíta mzdy bez špecifík s minimálnym rizikom chybovosti.
Takže to môže byť v pohode, ak sa so mzdárkou nerozídu v zlom, a (tá im vlastne necháva kompletnú databázu) a možno v začiatkoch dokonca poradí, ak sa predsa len vyskytne pikoška.
Llívia
23.07.10,13:56
Kejka, ty si také nezažila, že čím menej zamestnancov, tým viac pikošiek? :-)
Kvalitný softvér je základ, ale aj ten treba vedieť správne nakŕmiť :-)
VieraPopluharova
23.07.10,14:32
Livia, suhlasim, mam 5 sro-ciek, vsade maju od 3-10 zamestnancov a co firma a zamestnanec to iny pripad, niekedy si myslim, ze to ani nie je mozne, konatel, konatel-spolocnik, odmeny, premie, mzdove priplatky,rizokove priplatky, banske zakony a co ja viem co este.
KEJKA
23.07.10,14:38
ale zažila, čo som sa potrápila so zmennosťou a príplatkami a MD a RD - tiež čerpanie dovolenky medzi MD a RD, .....
ale naozaj mám firmy, kde je stabilna mesačná mzda, občas odmena - je to len o tom správne zadať dátumy, kedy sa čo čerpá. Olymp - nechcem robiť reklamu všetko vypľuje bezchybne.
Vierka - práve tie pikošky, čo spomínaš, samozrejme existujú, ale ja som písala o tom, že sa nemusia vyskytovať vi firme zadávateľky. A zdedí komplet databázu aj so všetkými nastaveniami. Možno nemá ani fluktuáciu - takže ak sa naučí robiť s programom, môže jej to vyjsť a ešte postupne sa doučí čo nevie.
VieraPopluharova
23.07.10,14:43
ale zažila, čo som sa potrápila so zmennosťou a príplatkami a MD a RD - tiež čerpanie dovolenky medzi MD a RD, .....
ale naozaj mám firmy, kde je stabilna mesačná mzda, občas odmena - je to len o tom správne zadať dátumy, kedy sa čo čerpá. Olymp - nechcem robiť reklamu všetko vypľuje bezchybne.
Vierka - práve tie pikošky, čo spomínaš, samozrejme existujú, ale ja som písala o tom, že sa nemusia vyskytovať vi firme zadávateľky. A zdedí komplet databázu aj so všetkými nastaveniami. Možno nemá ani fluktuáciu - takže ak sa naučí robiť s programom, môže jej to vyjsť a ešte postupne sa doučí čo nevie.

Ved hej ja suhlasim, ale bolo by dobre, aby poznala mzdove zakony,poznam vela mzdarok v okoli, ze naucia sa robit na programe a ostatne ich nazaujima a potom sa cuduju ked pride kontrola a vytkne im nieco, i ked ma Olymp nemala by mat problemy, ja ho pouzivam tiez a myslim, ze je jeden z najlepsich a reaguju rychlo na zmeny /nerobim reklamu, len konstatujem/
Llívia
23.07.10,22:03
...Olymp - nechcem robiť reklamu všetko vypľuje bezchybne...
Žiadna reklama, ale pravda. Mám, používam, som maximálne spokojná :) Len treba dobre a správne kŕmiť :D
(A podľa mňa jednu chybu predsa len majú - v tomto:http://www.porada.sk/t100320-p3-nahrada-prijmu-zly-vypocet.html - príspevok 30 a ďalej.)
alusa783
10.06.11,09:42
ahojte

je to už staršia téma ale ak by bol niekto ochotný mohol by sem dopísať čo všetko treba archivovat a zakladat ohladom personalistiky myslím napr.
mzdové listy, výplatné pásky kopie výkazov do poistovní, a hlásenia prehlady na danový, registračné listy, výplatné listiny ELDP uršite som ešte na niečo zabudla doplníte to prosím? aby som si aj ja skontrolovala či tom mám všetko ok ďakujem

ešte ma napadla dochádzka
rodina1
10.06.11,10:34
ahojte

je to už staršia téma ale ak by bol niekto ochotný mohol by sem dopísať čo všetko treba archivovat a zakladat ohladom personalistiky myslím napr.
mzdové listy, výplatné pásky kopie výkazov do poistovní, a hlásenia prehlady na danový, registračné listy, výplatné listiny ELDP uršite som ešte na niečo zabudla doplníte to prosím? aby som si aj ja skontrolovala či tom mám všetko ok ďakujem

ešte ma napadla dochádzka
Ešte by som možno pridala: k mzdovým listom aj potvrdenie o príjme, a tiež potvrdenie o vykonanom RZD.
Ak si robila zamestnancom RZZP, tak to by som archivovala tiež.
alusa783
10.06.11,10:50
http://www.porada.sk/t143488-mzdova-agenda.html

našla som ešte tuto temu, ktorá je o tom istom ospravedlnujem sa ale pretým som ju vôbec nevedela najst tak to tu bude 2x..:(
nesca
10.06.11,10:50
Stravné lístky,cesťáky,soc.fond...prezenčné listiny prevzatia...
v spisoch lekárske prehliadky,školenia,OOOP..atď,atď
alusa783
10.06.11,10:59
socialny fond?? čo tam mám zakladat iba ak sa z tade niečo platí zamestnancovi či?
a ešte jedna hlupa otázka pri dochádzkovom liste stačí že nastup 6:OO odchod 14:00 prípadne obedová prestávka alebo to musí byt že 5:55 a nie 6:00 (lebo som počula aj taký nazor) alebo ako?
nesca
10.06.11,11:21
socialny fond?? čo tam mám zakladat iba ak sa z tade niečo platí zamestnancovi či?
a ešte jedna hlupa otázka pri dochádzkovom liste stačí že nastup 6:OO odchod 14:00 prípadne obedová prestávka alebo to musí byt že 5:55 a nie 6:00 (lebo som počula aj taký nazor) alebo ako?
Pri soc.fonde napr. prevzatie kolekcií na konci roka alebo účasť na rekond.pobyte apod.a vyčíslenie sumy
A čo sa týka doch.knihy tak kvôli inšpektorátu by malo byť 6,00-14,00+obedňajšia prestávka 11,30-12,00