ankapec
23.07.10,13:21
Dobrý den, kúpila som byt od stavebnej spoločnosti, som prvým jeho majiteľom. V byte som doteraz nebývala a chcela by som ho predať švagrinej, predseda spoločenstva vlastníkov bytov odmieta dať potvrdenie o vyrovnaní platieb za služby. Toto potvrdenie musím doložiť na katastrálny úrad, aby mohol byt previesť. Akými prostriedkami môžem predsedu SVB donútiť vydať potvrdenie, ďakujem
Deganova
23.07.10,12:41
Aký má dôvod, že odmieta? Nedal k tomu žiadne vysvetlenie?.
bosorak
23.07.10,14:09
a máš všetko vyplatené? nemáš nejaké podlžnosti?
verkaz
23.07.10,17:57
Skús sa s ním porozprávať, prečo ti nechce to potvrdenie dať. Ak máš všetko uhradené, tak je jeho povinnosťou ti to potvrdenie, že nemáš žiadne podlžnosti voči spoločenstvu vystaviť.
sito
24.07.10,17:10
Predseda je štatutár, len on môže vystaviť taký doklad, je to jeho povinnosť. Ak nie je ochotný, odvolať, je potrebný?
Dušan V
25.07.10,07:49
Jednoducho si vyrovnaj všetky nedoplatky. Asi to nebude celkom fér, veď si sa doteraz nevyjadrila či máš všetky pohľadávky vyrovnané.
Orim
25.07.10,18:15
Požiadaj oficiálne o to SVB. Mali by ti dať odpoveď, tam sa možno dozvieš presný dôvod.
Nie je to povinnosť predsedu zo zákona aby vydával potvrdenia,
Halli
26.07.10,11:53
Akými prostriedkami môžem predsedu SVB donútiť vydať potvrdenie, ďakujem

....jediným prostriedkom- a to je vyrovnanie svojich pozdlžností.:) tým, že si v ňom nebývala ti nazaniká povinnosť si ho platiť so všetkým, čo k tomu patrí....asi bude tam pes zakopaný, že ti trvá tri dni nám odpovedať...
ankapec
26.07.10,17:52
takže preddavky na služby, ktoré mi vymeral sú zaplatené, ročné zúčtovanie nevydal, potvrdenie tiež nie. Myslím si,že je to jeho povinnosťou - toto potvrdenie vydať. Je mi úplne jasné, že musím za služby platiť, či v byte bývam, či nie. Prispievať na správu a niečo na spoločné priestory.. Je to taký čudný prípad, nechce nielen mne ale ešte jednému vlastníkovi toto potvrdenie vydať, vraj sme byty kúpili lacnejšie ako ich ideme predať.... no toto ale už nie je jeho parketa. Myslela som na trestné oznámenie, že si neplní svoje povinnosti a zamedzuje mi predať byt, na čo mám ja ústavné právo... ale neviem ako rýchlo a ako bude konať polícia a či je toto donucovacím prostriedkom.
ankapec
26.07.10,17:54
a kto by ho mal vydať, spoločenstvo... je tam nejaká iná osoba? napr. hospodár či niekto?
VieraPopluharova
26.07.10,18:11
Požiadaj oficiálne o to SVB. Mali by ti dať odpoveď, tam sa možno dozvieš presný dôvod.
Nie je to povinnosť predsedu zo zákona aby vydával potvrdenia,

Predseda je povinny vydať potvrdenie či k bytu sú, alebo nie sú vedené pohľadávky vyplýva to zo zákona č. 182/1993 Z.z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov.
ankapec
26.07.10,18:29
a nevieš náhodou pragraf z toho zákona?
VieraPopluharova
26.07.10,18:38
a nevieš náhodou pragraf z toho zákona?

Spada to pod §§ 6 a 7
ankapec
26.07.10,18:42
dííík moc
Orim
27.07.10,10:30
Asi som sa špatne vyjadril.
To že som napísal, že nie je povinnosť predsedu zo zákona aby vydával potvrdenia …. som myslel tak, že v § 7c sú stanovené orgány spoločenstva, kde sú zároveň stanovené povinnosti týchto orgánov a tam to nie je.
Povinnosť vydávať potvrdenia o tom, že vlastník bytu nemá žiadne nedoplatky môže byť nominovaná na niekoho kto robí s financiami u správcu a u SVB na niekoho kto má na toto s SVB spísanú dohodu o vedení účtu, aj cez to, že sa tento dokument volá „Vyhlásenie správcu … (Vyhlásenie predsedu spoločenstva vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, že vlastník bytu nemá žiadne nedoplatky na úhradách za plnenie spojené s užívaním bytu alebo nebytového priestoru a na tvorbe fondu prevádzky, údržby a opráv).“ Nie je podstatné kto ho podpíše, (správca, finančák a pod.)musí to byť však niekto na to oprávnený.

Tento dokument je súčasťou zmluvy o prevode vlastníctva bytu alebo zmluvy o prevode nebytového priestoru. (182/1993 Z. z …. .§5 ods. 2 o tom hovorí)

Napísal som to preto, že som sa s tým už stretol, aj keď si o tom myslím svoje, u nás to vydávam ja ako predseda.
sito
27.07.10,13:06
V SVB, kto iný by to mal podpísať, keď nie štatutár, predseda. Ak je všetko v poriadku, žiadna podlžnosť.

Bol tu aj prípad, správca vybavil pôžičku na okna v byte pri zateplení domu. Pri predaji bytu uviedol, že na ňom nie je podlžnosť. A potom ten čo kúpil byt nechcel platiť určenú tvorbu FOaÚ. Predávajúci má teraz platiť, alebo splatiť naraz tvorbu určenú na okná, ale okná nie sú už jeho. Správca teraz od toho dáva ruky preč, ak podpísal niečo čo nemal, má niesť za to aj zodpovednosť.

V SVB by to mal byť predseda SVB.
Orim
27.07.10,14:01
Aspoň vidíš aký v tom majú niekde bordel. :)
verkaz
27.07.10,14:17
Určite by mal za to niesť zodpovednosť.
Predávajúci mal tiež upozorniť kupujúceho, že na okná sa spláca úver. Veď pri predaji si určite započítal aj cenu nových okien.
sito
27.07.10,14:17
Aspoň vidíš aký v tom majú niekde bordel. :)


Ja by som povedal, že vo väčšine prípadov uvedených na PORADE. Ale v konečnom dôsledku všetko znášajú, uhrádzajú vlastníci. Kto by sa mal o to zaujímať, čo sa deje v dome vo väčšej miere, ak nie vlastníci?

Keby správca uviedol, že tam je podlžnosť, možno by ten byt nebol nový vlastník kúpil, alebo by súhlasil so splácaním FOaÚ. Tie okná predsa bude už využívať on a nie ten bývalý vlastník. Špinavosť, ale ruky správcu sú čiste. Sú čiste???

Akosi napísal, BORDEL a bývajú v ňom vlastníci, bordelári.

:) :D:D:D ;)
Orim
27.07.10,14:24
My máme pre tento účel vo vyúčtovaní kolonku úhrady pre SVB. Tam je všetko zapísané, čo je kto SVB dlžný. Je tam všetko čo ide na úkor vlastníkov čo sa pre koho urobilo a pod.
sito
27.07.10,14:42
Zákon 182/1993 platí pre všetky bytové domy, ale podstatné pre jednotlivé domy sú ich zmluvy o SVB, alebo o výkone správy. Tie riešia, alebo neriešia detaily domu. Jasné, musia byť v súlade s uvedením zákonom. Prípadne ďalšími zákonmi, ktoré nerieši Zákon 182/1993. Odvolávky v zákone.
mades
16.05.11,17:59
Dobrý deň prajem,

nenašiel som nikde na porade spôsob donútenia predsedu SVB konkrétnym paragrafom, aby vydal potvrdenie o tom že nie su vedené žiadne nedoplatky. Prezrel som si kompletne § 6 a 7 zákona 182/1993, kde sa žiadna taká povinnosť nespomína. Keďže riešim momentálne niečo podobné, pozrel som sa do všeobecného predpisu (občiansky zákonník) a tam som našiel nasledovné:

§ 569
(1) Veriteľ je povinný vydať dlžníkovi na jeho požiadanie písomné potvrdenie o tom, že dlh bol úplne alebo čiastočne splnený.

(2) Dlžník je oprávnený plnenie odoprieť, ak mu veriteľ nevydá zároveň potvrdenie.

Predpokladam, že v prípade že nie je niečo upravené v špeciálnom predpise (zákon 182/1993), postupuje sa podľa všeobecného predpisu a ak teda odmietne predseda SVB vydať potvrdenie napriek tomu, že nedoplatky boli uhradené, postupuje sa podľa paragrafu ktorý som uviedol. Vie mi prosím niekto moju úvahu potvrdiť ? Ďakujem.
evula0
23.05.11,07:15
Len ku príspevkom 15,17,18.
Ak bol na okná v rámci FOaÚ zobratý úver(bolo schválené vlastníkmi,že okná budú hradené z FOaÚ prostredníctvom úveru), je splácanie takéhoto úveru aj v budúcnosti z FOaÚ z tvorby FOaÚ a nie je nejakou dlžnou položkou pre potvrdenie o nulových pohľadávkach pri predaji bytu.
Dlžnými položkami môžu byť nezaplatené zálohové platby za služby, nezaplatené mesačné platby do FOaÚ podľa m2 a schválenej čiastky alebo podlžnosti z minulých vyúčtovaní.
Ak je byt prostredníctvom úveru SVB zaťažený splátkami do budúcnosti, totio sa v potvrdení neuvádza. V potvrdení sa neuvádza stav FOaÚ. Asi to nie je najsprávnejšie z hľadiska informácie kupujúceho a mohlo by to zásadne ovplyvniť cenu bytu ale pohľadávka to pre potvrdenie nie je.
Takže nie bordel, ale neznalosť kupujúceho o stave FOaÚ a úveroch SVB. Predávajúci po odpredaji bytu nemá s FOaÚ a úvermi SVB nič.

Ak si úver na okná zobral pôvodný vlastník, nový vlastník ani SVB s tým nič nemá.

Potvrdenie je povinný vydať správca bytového domu, ak SVB vykonáva samo správu, je predseda povinný vydať alebo zabezpečiť vydanie potvrdenia v rámci povinností správcu bytového domu.
verkaz
23.05.11,12:36
Pri zobraní úveru na rekonštrukciu domu sme tento navýšili aj o výmenu okien v niektorých bytoch, v ktorých majitelia nemali ešte okná vymenené ani peniaze na túto výmenu a zmluvne sa zaviazali skutočnú časť ceny za výmenu okien navýšenú o úrok splácať mesačne. V predpise mesačných zálohových platieb majú túto mesačnú splátku vedenú zvlášť. V prípade, že by takýto vlastník predával byt je jeho povinnosťou zaplatiť celú suma za okná pred vydaním potvrdenia na kataster. Alebo má možnosť dohodnúť sa s novým vlastníkom, že tento bude splácať úver za okná.
Takže v tomto prípade by som potvrdenie nevydala pokiaľ úver nesplatí alebo nový vlastník nepodpíše zmluvu o jeho splácaní.
lubica_02
25.05.11,04:16
V prípade čerpania úveru na okná sme vybavovali samostatný úver pre byty, kde sa okná menili, ľudia podpísali zmluvu o splatení ich príslušných nákladov s tým, ak bude byt predaný inému vlastníkovi, nový vlastník pristúpi k tomuto záväzku, Pri úvere v jednom balíku , kde sú finan. prostriedky použité aj na iné účely, nie je možné správne a spravodlivo rozdeliť úroky a potom je splátka úveru nesprávna. Takto každý spláca to, čo dostal a je na to samostatná položka v predpise platieb do FPÚ a O.
evula0
25.05.11,05:52
Myslím,že vybavovanie uveru len pre niektorých vlastníkov bytov nie je úlohou SVB.Ak sa to stalo,malo by to byť schválené ako každý úver predpísaným počtom zo všetkých vlastníkov(aj tých,ktorí ho nepoužijú) a mali by si uvedomiť, že SVB preberá zodpovednosť za jeho splácanie z FOaÚ a zostane mu prípadné vymáhanie od neplatičov . Taktiež by mal byť vedený osobitný účet na tento úver a osobitný účet FOaÚ na jeho splácanie tvorený len z príspevkov dotknutých vlastníkov.
Celé to považujem za nesprávne,lebo SVB si zoberie úver a ten sa má správne splácať z FOaÚ a ten má byť správne tvorený všetkými vlastníkmi podľamajetkového podielu. SVB nemá byť poskytovateľom pôžičky pre niektorých vybratých vlastníkov,čo sa v skutočnosti vlastne deje.
Okná sú súčasťou bytu a ak sa nemenia po schválení zhromaždením všetky(vtedy môže byľ úhrada z FOaÚ), tak by si ich mali platiľ jednotliví vlastníci zo svojho.SVB alebo správca môže len sprostredkovať a vybavovať zákazku pre viacerých vlastníkov.Aj to zadarmo, ináč má podnikanie.
Vzhľadom na toto vlastne správca by nemal spravovať splácanie takéhoto úveru a pravdepodobne by bolo vhodné vyjadrene finančných a daňových odborníkov k takémuto "podnikaniu" (sprostredkovanie a požičiavaniu peňazí ?) SVB.
Naviac,ak som to dobre pochopil, úver na niektoré okná je súčasťou celkového úveru.To už potom naozaj je ťažké mať to účtovne v poriadku bez doplácania vlastníkov jednej skupiny na vlastníkov druhej skupiny.

Z pohľadu potvrdenia: Takáto podlžnosť voči SVB je podlžnosťou dlžníka voči veriteľovi (akémukoľvek SVB,banka,iná osoba,..),nesúvisí s platbami za služby, s dlhom pri vyúčtovaní ani s tvorbou FOaÚ podľa majetkového podielu jednotlivých vlastníkov, v potvrdení pri zmene vlastníka tam nemá opodstatnenie.
verkaz
25.05.11,07:09
Evula, máš pravdu. Ale u nás to bolo riešenie pred zateplením domu a niektorí vlastníci nemali dostatok finančných prostriedkov. Zmluvne sa zaviazali splácať túto pôžičku, ktorú majú uvedenú aj položkou na mesačných zálohových platbách.
Tak isto sa zaviazali túto pôžičku splatiť pri prevode bytu na inú osobu ak by táto dlh neprevzala.
V takomto prípade by som potvrdenie vydala až po splnení tejto podmienky.
Samostatný úver pre týchto vlastníkov sa nám nepodarilo získať, lebo bol potrebný pre banku 100% súhlas vlastníkov.

V zadanej otázke nebol uvedený dôvod, prečo správca nechce vydať potvrdenie.
verkaz
25.05.11,07:16
Ľubka, úrok sa dal vypočítať tak, že máme určitý balík peňazí na určitý úrok (ak sa bude tento v priebehu doby meniť, tak toto sa dalo do zmluvy a prepočíta sa) a v tom je vyčíslený každý byt a suma, ktorá bola u neho na výmenu okien použitá. V splátkach je započítaný zatiaľ len základné % úroku.
Splátky sú vedené zvlášť.
evula0
25.05.11,09:11
Aby nevznikol dojem, že som nejaký neprajník alebo iná svi-ňa.Len som sa vyjadril k pravdepodobne nezákonnej činnosti SVB, aj keď dôvody chápem.Ak chce SVB nadštandartne pomôcť jednotlivým vlastníkom pri poskytnutí úveru, po odhlasovaní môže banke ponúknuť ručenie,ale ani to nepovažujem za vhodné.
lubica_02
25.05.11,19:39
Myslím,že vybavovanie uveru len pre niektorých vlastníkov bytov nie je úlohou SVB.Ak sa to stalo,malo by to byť schválené ako každý úver predpísaným počtom zo všetkých vlastníkov(aj tých,ktorí ho nepoužijú) a mali by si uvedomiť, že SVB preberá zodpovednosť za jeho splácanie z FOaÚ a zostane mu prípadné vymáhanie od neplatičov . Taktiež by mal byť vedený osobitný účet na tento úver a osobitný účet FOaÚ na jeho splácanie tvorený len z príspevkov dotknutých vlastníkov.
Celé to považujem za nesprávne,lebo SVB si zoberie úver a ten sa má správne splácať z FOaÚ a ten má byť správne tvorený všetkými vlastníkmi podľamajetkového podielu. SVB nemá byť poskytovateľom pôžičky pre niektorých vybratých vlastníkov,čo sa v skutočnosti vlastne deje.
Okná sú súčasťou bytu a ak sa nemenia po schválení zhromaždením všetky(vtedy môže byľ úhrada z FOaÚ), tak by si ich mali platiľ jednotliví vlastníci zo svojho.SVB alebo správca môže len sprostredkovať a vybavovať zákazku pre viacerých vlastníkov.Aj to zadarmo, ináč má podnikanie.
Vzhľadom na toto vlastne správca by nemal spravovať splácanie takéhoto úveru a pravdepodobne by bolo vhodné vyjadrene finančných a daňových odborníkov k takémuto "podnikaniu" (sprostredkovanie a požičiavaniu peňazí ?) SVB.
Naviac,ak som to dobre pochopil, úver na niektoré okná je súčasťou celkového úveru.To už potom naozaj je ťažké mať to účtovne v poriadku bez doplácania vlastníkov jednej skupiny na vlastníkov druhej skupiny.

Z pohľadu potvrdenia: Takáto podlžnosť voči SVB je podlžnosťou dlžníka voči veriteľovi (akémukoľvek SVB,banka,iná osoba,..),nesúvisí s platbami za služby, s dlhom pri vyúčtovaní ani s tvorbou FOaÚ podľa majetkového podielu jednotlivých vlastníkov, v potvrdení pri zmene vlastníka tam nemá opodstatnenie.
Iste máš aj kus pravdy na Tvojom tvrdení - ale aj obzretie sa dozadu, či dopredu je niekedy potrebné - pohľad vzad hovorí o mladých ľudoch splácajúcich hypotéku na kúpu bytu, úver na zariadenie a starajú sa o svoje detičky - to je dnes komfort bežne žijúcej mladej generácie..... nechávam na zváženie!!!
pohľad vpred - to sme aj mi, ktorí domy spravujeme ( či správca alebo zodpovedný predseda SVB ), niečo sme už v živote prežili, buď sa blížime k dôchodkovému veku a bývame alebo staráme sa správny beh na dlhé trate v domoch, kde žijú ľudia v dôchodkovom veku ... aj toto je na zamyslenie ( oponovanie, že majú deti - dedičov je na figu ....) .
Keďže domy potrebujú obnovu, je potrebné vymeniť okná aj v bytoch kde peniaze chýbajú a nie sú nazvyš na úver alebo nejakú splátkovú spoločnosť, a je výhodou absolvovať výmenu okien kompletne, vlastníci na schôdzi 2/3 väčšinou odsúhlasia úver, ktorý budú splácať Tí, ktorí nemajú inej možnosti si myslím, že je lepšie ako za rok - dva poškodiť novú fasádu domu, zateplenie - možno stratiť záruku alebo riešiť problém so zatekaním - tak toto je tiež na zváženie.
Myslím, že o tomto majú právo rozhodnúť len vlastníci v dome, ktorí spoločne investujú nemalú čiastku peňazí.
Neviem , možno sa na to pozerám nesprávne, ale je mi ľúto tých domov, kde boli vymenené okná za x rokov a vyzerá to hrozne!(samozrejme nie vo všetkých - sú aj naozaj dobré firmy, ktoré sa nemusia za svoju prácu hanbiť).
lubica_02
25.05.11,19:41
Ľubka, úrok sa dal vypočítať tak, že máme určitý balík peňazí na určitý úrok (ak sa bude tento v priebehu doby meniť, tak toto sa dalo do zmluvy a prepočíta sa) a v tom je vyčíslený každý byt a suma, ktorá bola u neho na výmenu okien použitá. V splátkach je započítaný zatiaľ len základné % úroku.
Splátky sú vedené zvlášť.
Ja som sa pokúšala tento balík rozmotať, ale aj v banke mali s týmto rozčlenením problém, preto radšej samostatne, je to čisté a nikto nemá žiadne pochybnosti, že na niekoho dopláca.
evula0
26.05.11,04:47
ľubica-naozaj chápem ľudské porozumenie.Ja som pri zateplovaní nášho bytového domu mal tiež nové okná z dôvodu iných finančných priorít na nezvoliteľnom mieste.Preto som ich výmenu riešil až o dva roky.V súčasnosti sú cenové relácie na jeden byt cca 1000€,čo už nie je pre drvivú väčšinu nedostupné.
SVB by naozaj malo plniť svoje úlohy a nenahrádzať sociálnu výpomoc alebo činnosť finančných inštitúcii.
lubica_02
26.05.11,07:38
Ale ak to nejde inak, tak potom je toto najlepšie riešenie, ale majú to v rukách vlastníci bytov.