Zavrieť

Porady

Povinnosti predsedu SVB

Dobrý den, kúpila som byt od stavebnej spoločnosti, som prvým jeho majiteľom. V byte som doteraz nebývala a chcela by som ho predať švagrinej, predseda spoločenstva vlastníkov bytov odmieta dať potvrdenie o vyrovnaní platieb za služby. Toto potvrdenie musím doložiť na katastrálny úrad, aby mohol byt previesť. Akými prostriedkami môžem predsedu SVB donútiť vydať potvrdenie, ďakujem
Usporiadat
Deganova Deganova

Deganova je offline (nepripojený) Deganova

Aký má dôvod, že odmieta? Nedal k tomu žiadne vysvetlenie?.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
bosorak bosorak

bosorak je offline (nepripojený) bosorak

a máš všetko vyplatené? nemáš nejaké podlžnosti?
0 0
verkaz verkaz

verkaz je offline (nepripojený) verkaz

Skús sa s ním porozprávať, prečo ti nechce to potvrdenie dať. Ak máš všetko uhradené, tak je jeho povinnosťou ti to potvrdenie, že nemáš žiadne podlžnosti voči spoločenstvu vystaviť.
1 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Predseda je štatutár, len on môže vystaviť taký doklad, je to jeho povinnosť. Ak nie je ochotný, odvolať, je potrebný?
0 0
Dušan V Dušan V

Dušan V je offline (nepripojený) Dušan V

Jednoducho si vyrovnaj všetky nedoplatky. Asi to nebude celkom fér, veď si sa doteraz nevyjadrila či máš všetky pohľadávky vyrovnané.
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Požiadaj oficiálne o to SVB. Mali by ti dať odpoveď, tam sa možno dozvieš presný dôvod.
Nie je to povinnosť predsedu zo zákona aby vydával potvrdenia,
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

ankapec Pozri príspevok
Akými prostriedkami môžem predsedu SVB donútiť vydať potvrdenie, ďakujem
....jediným prostriedkom- a to je vyrovnanie svojich pozdlžností. tým, že si v ňom nebývala ti nazaniká povinnosť si ho platiť so všetkým, čo k tomu patrí....asi bude tam pes zakopaný, že ti trvá tri dni nám odpovedať...
2 0
ankapec ankapec

ankapec je offline (nepripojený) ankapec

takže preddavky na služby, ktoré mi vymeral sú zaplatené, ročné zúčtovanie nevydal, potvrdenie tiež nie. Myslím si,že je to jeho povinnosťou - toto potvrdenie vydať. Je mi úplne jasné, že musím za služby platiť, či v byte bývam, či nie. Prispievať na správu a niečo na spoločné priestory.. Je to taký čudný prípad, nechce nielen mne ale ešte jednému vlastníkovi toto potvrdenie vydať, vraj sme byty kúpili lacnejšie ako ich ideme predať.... no toto ale už nie je jeho parketa. Myslela som na trestné oznámenie, že si neplní svoje povinnosti a zamedzuje mi predať byt, na čo mám ja ústavné právo... ale neviem ako rýchlo a ako bude konať polícia a či je toto donucovacím prostriedkom.
0 0
ankapec ankapec

ankapec je offline (nepripojený) ankapec

a kto by ho mal vydať, spoločenstvo... je tam nejaká iná osoba? napr. hospodár či niekto?
0 0
VieraPopluharova VieraPopluharova

VieraPopluharova je offline (nepripojený) VieraPopluharova

Orim Pozri príspevok
Požiadaj oficiálne o to SVB. Mali by ti dať odpoveď, tam sa možno dozvieš presný dôvod.
Nie je to povinnosť predsedu zo zákona aby vydával potvrdenia,
Predseda je povinny vydať potvrdenie či k bytu sú, alebo nie sú vedené pohľadávky vyplýva to zo zákona č. 182/1993 Z.z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov.
1 0
ankapec ankapec

ankapec je offline (nepripojený) ankapec

a nevieš náhodou pragraf z toho zákona?
0 0
VieraPopluharova VieraPopluharova

VieraPopluharova je offline (nepripojený) VieraPopluharova

ankapec Pozri príspevok
a nevieš náhodou pragraf z toho zákona?
Spada to pod §§ 6 a 7
0 0
ankapec ankapec

ankapec je offline (nepripojený) ankapec

dííík moc
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Asi som sa špatne vyjadril.
To že som napísal, že nie je povinnosť predsedu zo zákona aby vydával potvrdenia …. som myslel tak, že v § 7c sú stanovené orgány spoločenstva, kde sú zároveň stanovené povinnosti týchto orgánov a tam to nie je.
Povinnosť vydávať potvrdenia o tom, že vlastník bytu nemá žiadne nedoplatky môže byť nominovaná na niekoho kto robí s financiami u správcu a u SVB na niekoho kto má na toto s SVB spísanú dohodu o vedení účtu, aj cez to, že sa tento dokument volá „Vyhlásenie správcu … (Vyhlásenie predsedu spoločenstva vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, že vlastník bytu nemá žiadne nedoplatky na úhradách za plnenie spojené s užívaním bytu alebo nebytového priestoru a na tvorbe fondu prevádzky, údržby a opráv).“ Nie je podstatné kto ho podpíše, (správca, finančák a pod.)musí to byť však niekto na to oprávnený.

Tento dokument je súčasťou zmluvy o prevode vlastníctva bytu alebo zmluvy o prevode nebytového priestoru. (182/1993 Z. z …. .§5 ods. 2 o tom hovorí)

Napísal som to preto, že som sa s tým už stretol, aj keď si o tom myslím svoje, u nás to vydávam ja ako predseda.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

V SVB, kto iný by to mal podpísať, keď nie štatutár, predseda. Ak je všetko v poriadku, žiadna podlžnosť.

Bol tu aj prípad, správca vybavil pôžičku na okna v byte pri zateplení domu. Pri predaji bytu uviedol, že na ňom nie je podlžnosť. A potom ten čo kúpil byt nechcel platiť určenú tvorbu FOaÚ. Predávajúci má teraz platiť, alebo splatiť naraz tvorbu určenú na okná, ale okná nie sú už jeho. Správca teraz od toho dáva ruky preč, ak podpísal niečo čo nemal, má niesť za to aj zodpovednosť.

V SVB by to mal byť predseda SVB.
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Aspoň vidíš aký v tom majú niekde bordel.
0 0
verkaz verkaz

verkaz je offline (nepripojený) verkaz

Určite by mal za to niesť zodpovednosť.
Predávajúci mal tiež upozorniť kupujúceho, že na okná sa spláca úver. Veď pri predaji si určite započítal aj cenu nových okien.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Orim Pozri príspevok
Aspoň vidíš aký v tom majú niekde bordel.

Ja by som povedal, že vo väčšine prípadov uvedených na PORADE. Ale v konečnom dôsledku všetko znášajú, uhrádzajú vlastníci. Kto by sa mal o to zaujímať, čo sa deje v dome vo väčšej miere, ak nie vlastníci?

Keby správca uviedol, že tam je podlžnosť, možno by ten byt nebol nový vlastník kúpil, alebo by súhlasil so splácaním FOaÚ. Tie okná predsa bude už využívať on a nie ten bývalý vlastník. Špinavosť, ale ruky správcu sú čiste. Sú čiste???

Akosi napísal, BORDEL a bývajú v ňom vlastníci, bordelári.

0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

My máme pre tento účel vo vyúčtovaní kolonku úhrady pre SVB. Tam je všetko zapísané, čo je kto SVB dlžný. Je tam všetko čo ide na úkor vlastníkov čo sa pre koho urobilo a pod.
0 0
sito sito

sito je offline (nepripojený) sito

Zákon 182/1993 platí pre všetky bytové domy, ale podstatné pre jednotlivé domy sú ich zmluvy o SVB, alebo o výkone správy. Tie riešia, alebo neriešia detaily domu. Jasné, musia byť v súlade s uvedením zákonom. Prípadne ďalšími zákonmi, ktoré nerieši Zákon 182/1993. Odvolávky v zákone.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať