Nyla
14.08.10,20:32
Chcela by som poprosiť o radu ohľadom stravných lístkov. Od 15.júla 2010 som živnostníčkou, o možnosti odrátania str.l. zo základu dane som sa dozvedela až teraz- poradíte mi prosím, ako postupovať?
1. ak si budem kupovať stravné lístky na august, aký počet bude možné započítať aj do odpočtu z dane- teda koľko lístkov si môžem kúpiť na august?
Keďže som sa spamätala až teraz, môžem ich za august dokúpiť dodatočne- na napr. 30 dní /aj keď je už 15.8./? /celý čas mám na mysli str. lístky, ktoré možno odpočítať zo základu dane/
2. ak pracujem aj cez víkendy, môžem za mesiac započítať toľko dní, koľko daný mesiac má? akým spôsobom sa potom dokazuje, že som pracovala?
3. môžem si napr. dnes zakúpiť lístky až do konca roka 2010 naraz? alebo to treba robiť mesačne prípadne v inom intervale? čo je najvýhodnejšie?
4. lístky v akej hodnote sa oplatí zakúpiť /koľko sa dá odpočítať denne/?
vopred ďakujem za odpovede
veronikasad
14.08.10,18:44
Nyla, aj pre teba platí táto odpoveď

http://www.porada.sk/1480258-post10.html
Nyla
14.08.10,19:04
dakujem Veronika,
ja si praveze potrebujem znizit zaklad dane, takze listky su pre mna vyhodou. Potrebovala by som ale vediet, kolko ich mozem kupit, kedy atd. /ako je hore spomenute/ nejake navrhy?
vopred vdaka
veronikasad
14.08.10,19:06
dakujem Veronika,
ja si praveze potrebujem znizit zaklad dane, takze listky su pre mna vyhodou. Potrebovala by som ale vediet, kolko ich mozem kupit, kedy atd. /ako je hore spomenute/ nejake navrhy?
vopred vdaka
SL môžeš kúpiť do konca roka v cene 3,60€/deň. Nedajú sa kupovať spätne - teda za júl už nie, za august by to ešte šlo. Neoplatí sa kupovať lístky mesačne, je stanovená minimálna provízia. Ak však kupuješ lístky na dlhé obdobie, máš tam viazané svoje peniaze.

Ako preukazuješ odpracovaný čas ? Urobíš si evidenciu dochádzky, s výkonom práce viac ako 4 hod. denne a priložíš na konci roka k internému dokladu. Nákup SL je výdavok neovpl.základ dane. Do výdavkov ovpl.základ dane ich preučtuješ (mesačne, alebo na konci roka), na základe evidencie dochádzky.
Prima73
16.08.10,08:29
Ako preukazuješ odpracovaný čas ? Urobíš si evidenciu dochádzky, s výkonom práce viac ako 4 hod. denne a priložíš na konci roka k internému dokladu. Nákup SL je výdavok neovpl.základ dane. Do výdavkov ovpl.základ dane ich preučtuješ (mesačne, alebo na konci roka), na základe evidencie dochádzky.

Dobry den, je SZCO povinny robit si evidenciu dochadzky? Musi si aj vyplacat mzdu? Ak v dany mesiac nema ziaden prijem, lebo napr. robi zakazku, ktora sa vyplati az po dokonceni, co môze trvat aj 8 tyzdnov, moze si uplatnit SL?
Dakujem za odpoved.
Tweety
16.08.10,08:55
Dobry den, je SZCO povinny robit si evidenciu dochadzky? ÁNo, ak si chce účtovať SL, tak áno. Musi si aj vyplacat mzdu? SZČO nemá mzdu, tú majú len zamestnanci. k v dany mesiac nema ziaden prijem, lebo napr. robi zakazku, ktora sa vyplati az po dokonceni, co môze trvat aj 8 tyzdnov, moze si uplatnit SL? Odpoveď je v prvej vete.
Dakujem za odpoved.
Odpovede v texte.
Prima73
16.08.10,10:00
Odpovede v texte.

Dakujem za odpoved
palčo
17.08.10,19:56
Ako si má živnostník, ktorý pracuje doma na počítači, robiť evidenciu dochádzky?
Tweety
18.08.10,08:09
Ako si má živnostník, ktorý pracuje doma na počítači, robiť evidenciu dochádzky?
Ako, ako, na počítači.:) Urobí si pracovný kalendár, a odpracov. dni(hod.) zaeviduje.