Zavrieť

Porady

stravne listky pre zivnostnika

Dobrý deň, vie mi niekto poradiť, na koľko stravných lístkov za rok má nárok živnostník? Nemá žiadnych zamestnancov, na koľko má nárok pre seba? Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    jacekova je offline (nepripojený) jacekova

    účtovník telom i dušou jacekova
    pepsikova Pozri príspevok
    ..

    viem, Pauli..ale pýtala som sa prťavo preto, že by som mohla poradiť prostredníctvom vás môjmu synovi..pracuje mimo domu celý deň, aj sa stravuje vonku..a povedal, že čo si bude účtovať sám sebe..preto by som chcela vedieť,čo a ako je to..

    on si nemusí kupovať stravné lístky. stačí ak si každý deň, keď pracuje mimo domu a odrobí nad 4 hodiny, urobí cesťák a dá si tam aj hodnotu stravného.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    pepsikova Dnes, 07:51 PM

    ..zaujímalo by ma, aká je výhoda pre živnostníka..veď si stravné lístky kupuje sám pre seba a účtuje sám sebe..chcela by som tomu rozumieť..
    -----

    Nákupom stravných lístkov si znižuje základ dane v čiastke 3,60€/deň. Ak má nízky základ dane alebo si uplatňuje paušálne výdavky, je úplne zbytočné platiť províziu stravovacej spoločnosti. Obed si kúpi aj za hotové.

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    Aj sa naje, aj si dá niečo do výdavkov....ak sa naje doma, do výdavkov dá nič (čo sa týka stravovania).

    Sa nedá asi citovať tie prťavé príspevky, hm.

    Paula je offline (nepripojený) Paula

    Paula
    zo stránky www.drsr.sk :

    otázka:

    Podnikám. Musím sama pre seba kupovať gastrolístky, alebo si môžem každý mesiac odpočítať za odpracovaný deň sumu 3,60 eura ? Budem mať nárok na stravné, ak sa popri živnosti zamestnám?

    odpoveď:

    Od 1.1.2007 sa v § 19 ods. 2 písm. p) zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov upravilo stravné u daňovníkov s príjmami podľa § 6 ods. 1 a 2 (príjmy z podnikania alebo z inej samostatnej zárobkovej činnosti) za každý odpracovaný deň v kalendárnom roku, najviac v rozsahu a vo výške ustanovenej ako pri pracovnej ceste u zamestnanca v rozsahu 5 až 12 hodín podľa zákona č. 283/2001 Z.z. o cestovných náhradách v znení neskorších predpisov.
    Výdavky podľa tohto ustanovenia musí daňovník preukázať a to napr. dokladom o nákupe stravných lístkov alebo stravovacích poukážok, alebo dokladom o nákupe teplého hlavného jedla a pod. Nejde o paušálne uplatňovanie výdavkov, ale o ich preukázanie v súlade s § 19 ods. 1 zákona o dani z príjmov. Výdavky podľa tohto ustanovenia nemôže uplatniť daňovník s uvedenými príjmami vtedy, ak okrem podnikania alebo inej samostatnej zárobkovej činnosti vykonáva súčasne aj závislú činnosť a v súvislosti s jej výkonom mu vzniká nárok na príspevok na stravovanie podľa Zákonníka práce alebo mu vzniká nárok na stravné pri pracovnej ceste podľa zákona o cestovných náhradách a tiež vtedy, ak uplatňuje výdavky na stravovanie podľa § 19 ods. 2 písm. e) zákona o dani z príjmov, t.j. výdavky (náklady) na stravovanie v súvislosti s vykonávaním podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti mimo miesta pravidelného pracoviska.
    Opatrením MPSVaR SR č. 110/2009 sa zvýšila suma stravného pre tuzemské pracovné cesty a pre časové pásmo 5 až 12 hod. predstavuje 3,60 eura (od 1.4.2009).

    jacekova je offline (nepripojený) jacekova

    účtovník telom i dušou jacekova
    čisto kvoli nákladom. sú živnosti, v ktorých má človek veeeľmi málo výdavkov (napr.vedenie účtovníctva), tak mu je dobrý každý výdavok. a u živnostníka ide do výdavkov celá hodnota strav.lístka

    Zuziana je offline (nepripojený) Zuziana

    Zuziana
    Na každý odpracovaný deň 1 lístok v max. 3,6 EUR. Treba nakupovať dopredu.
    Naposledy upravil Zuziana : 14.08.10 at 16:59 Dôvod: doplnenie

    Betina2 je offline (nepripojený) Betina2

    Betina2
    Nakupovať dopredu neznamená nakúpiť v decembri za január až december toho istého roku. Na február kúpiš v januári alebo hned na začiatku februára.
    Ale takisto môžeš v januári nakúpiť na celý rok dopredu ale do výdavku budeš účtovať až priebežne tak ako si ich budeš skutočne vydávať a spotrebovávať. Dovtedy ich budeš evidovať ako nedaňový výdaj (v JU) a postupne cez ID budeš účtovať každý mesiac o daňovom výdavku, ktorý ale neovplyvní pokladňu ani pohyb na BU. Musíš o ich nákupe a výdaji (spotrebe) viesť evidenciu napr. v Exceli, tak ako o ceninách nakupovaných do zásoby.

    pepsikova je offline (nepripojený) pepsikova

    ...originál... pepsikova
    ..zaujímalo by ma, aká je výhoda pre živnostníka..veď si stravné lístky kupuje sám pre seba a účtuje sám sebe..chcela by som tomu rozumieť..

    pepsikova je offline (nepripojený) pepsikova

    ...originál... pepsikova
    Paula Pozri príspevok
    Aj sa naje, aj si dá niečo do výdavkov....ak sa naje doma, do výdavkov dá nič (čo sa týka stravovania).

    Sa nedá asi citovať tie prťavé príspevky, hm.
    ..

    viem, Pauli..ale pýtala som sa prťavo preto, že by som mohla poradiť prostredníctvom vás môjmu synovi..pracuje mimo domu celý deň, aj sa stravuje vonku..a povedal, že čo si bude účtovať sám sebe..preto by som chcela vedieť,čo a ako je to..

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.