LuciinkAA
18.08.10,18:05
Ahojte,

potrebujem poradiť. Mám doma nazabezpečený internet, ku ktorému sa mi pripája sused. A potrebujem ho zabezpečiť heslom. Vraj sa to dá tak, že pôjdem do nastavenia routra, tam sa prihlásim a tam v časti wifi si dám heslo na prístup do siete. Lenže ja nemám ani len tušenie, kde mám nájsť nastavenie routra. Tak ak má dakto s tým skúsenosti, a už to nastavoval, prosím poraďte mi

vopred vďaka
arizona
18.08.10,16:08
už sa to tu preberalo vo viacerých témach. Skús vyhľadať, alebo napíš aspoň názov routra.
Fero11
18.08.10,16:39
jj aspon nazov routera napis.
Respektive skus kliknut tu http://192.168.1.1 ak ta pyta meno a heslo ....
Ale to az v druhej casti serialu na pokracovanie :)
Deiky
18.08.10,18:27
Dole na liste by si mala mat take dve pocitace, ideo o pripojenie ak kliknes nane zobrazi sa ti okno s púripojenim. Hore v okne sa prekliknes do casti Support / podpora. Tam si pozries 3 IP adresu teda adresu brany (najcastejsie ako bolo pisane 192.168.1.1 ale môze byt aj ina...

Potom tuto adresu natukas do webprehliadac (opera. mozila /firefox, explorer) kedju natukas zobrazi sa ti nastavenie routra... Pre pristup vyzaduje router zadanie hesla a uzivatelskehomena vo vyrobnych nastaveniach najcastejsie admin, admin ale je to v zavislosti od routra kazdy typ routra má iný druh pristupu , pozri manual alebo pouzi google..

(Najlepsie je napajat sa na raouter z PC ktory je do routra napojeny pomocou kabla, pretoze ak ides cez wifi nemusi ta pripojit niektore routre nemaju prednastaveny pristup cez wifi do administracie routru.

V routry, ( najlepsie by bolo ak by si napisala modela vyrobcu) Musis nastavit zabezpecenie najcastejsie v casti Wifi/ wireless a podkategoria security /zabezpecenie.

Tam si zvolis druh zabezpecenia podla toho co ti router ponuká. Najlepsie je zvolit WPA-PSK WPA2-PSK, zadat heslo a pristup mas chranený. Taktiez netreba zabudat na zmenu hesla k administracii routra... Pre vyssiu bezpecnost moznost zapnutia filtrovania MAC adries...

Odporucam ale pozriet, uz preberane temy, aj so screenmi
http://www.porada.sk/t109328-belkin-wirelees-g-rouetr.html
http://www.porada.sk/t135071-zabezpecenie-wifi-routera.html
http://www.porada.sk/t144739-wifi.html
profesional
18.08.10,18:36
Ak sa ti to nechce zabezpecovat, zaklop u suseda a povedz mu ze nepovolena napajanie sa na datovu siet, v tomto pripade hoc cez teba je trestny cin a ak s tym neprestane, tak ze na neho podas trestne oznamenie. Povedz mu ze tvoj router drzi logy a ze mas voci nemu dostatok dokazov. A mas po problemoch. Lebo ak sa chce pripajat, aj ked pouzijes WPA2 kodovanie, je len otazkou minut kedy si to prelomi.
mecky
18.08.10,18:37
aj ked pouzijes WPA2 kodovanie, je len otazkou minut kedy si to prelomi.
hlupost
Deiky
18.08.10,18:46
Ak sa ti to nechce zabezpecovat, zaklop u suseda a povedz mu ze nepovolena napajanie sa na datovu siet, v tomto pripade hoc cez teba je trestny cin a ak s tym neprestane, tak ze na neho podas trestne oznamenie. Povedz mu ze tvoj router drzi logy a ze mas voci nemu dostatok dokazov. A mas po problemoch. Lebo ak sa chce pripajat, aj ked pouzijes WPA2 kodovanie, je len otazkou minut kedy si to prelomi.
Hovadina mohol by sa odvolat na automaticke pripojenie, kedze nemas zabezpecenu siet je to tvoja chyba aj tvojou povinnostou zo zmluvy je ochrana linky pred 3 osobami...Win aplikacie ktore maju na strosti wifi sa pripajaju automaticky na nechranene, volne siete, nemôzes mu dokazat ze je to umyselne... A k tomu este som nevidel ze by niekto isiel udat suseda ze mu chodi na wifi ked ho nemam zabezpecene.... Mohli by sme sa bavit ak by mu opätovne prechadzal cez security, co je pri novom skriptovani narocne a u amatera nemozne... Nove kodovanie Wep 2 nieje tak lahko prelomitelne... beznym uzivatelom urcite nie... Starsie kodovania ano ale ani to nieje otazkou par minut vsetko zavisi od peketov ktore odchytite... preto je najlepsie zvolit aj filtrovanie na MAC adresu...
Fero11
19.08.10,03:42
Ak to niekto snifuje, tak nieje problem odchytit aj MAC adresy. Ja som to uz velmi davno skusal, myslim, ze soft sa volal ethereal, ale nemam NB, mal som len pozicany (ja som nikdy nemal vlastny NB :mee: ).
Ale obycajne postaci filter MAC, WEP a skryt SSID. Ak nahodou das WPA2, tak mozes fakt pokojne spavat, cez to sa zatial tak skoro nikto nedostane
profesional
19.08.10,07:20
Hovadina mohol by sa odvolat na automaticke pripojenie, kedze nemas zabezpecenu siet je to tvoja chyba aj tvojou povinnostou zo zmluvy je ochrana linky pred 3 osobami...Win aplikacie ktore maju na strosti wifi sa pripajaju automaticky na nechranene, volne siete, nemôzes mu dokazat ze je to umyselne... A k tomu este som nevidel ze by niekto isiel udat suseda ze mu chodi na wifi ked ho nemam zabezpecene.... Mohli by sme sa bavit ak by mu opätovne prechadzal cez security, co je pri novom skriptovani narocne a u amatera nemozne... Nove kodovanie Wep 2 nieje tak lahko prelomitelne... beznym uzivatelom urcite nie... Starsie kodovania ano ale ani to nieje otazkou par minut vsetko zavisi od peketov ktore odchytite... preto je najlepsie zvolit aj filtrovanie na MAC adresu...

A. Trestneho cinu je mozne dopustit sa aj z vedomej nedbanlivosti. Takze dovolit zariadeniu aby sa automaticky pripajalo na nezabezpecene WIFI je protizakonne. Pozor, nie pri kazdom trestnom cine je nutne dokazat umysel.

B. Ja som uz videl pripad, dokonca aby som bol presny, za posledny cca. rok 2 pripady, kedy boli odstihani ludia za to ze sa pripojili cez wifi na cudziu siet hoc tato nebola zabezpecena.

C. Na prekonanie Wep2 existuju na internete volne dostupne programy a zmacknut tlacitko "start" dokaze dnes kazdy kto aspon tusi ako funguje wifi.
Fero11
19.08.10,07:53
to su samozrejme nezmyselne tvrdenia.
Vo vseobecnosti, ak sa ti niekto pripoji na wifi, tak ti nemas ani len ponatia, ze kto to je, ak si nedal vlastne meno svojho PC a tebe sa to zobrazuje v host name v routery.
A ako by si postupoval ak by si zistil, ze sa na tvoju wifi niekto pripaja ? Myslis si, ze ak by si zavolal policiu, ze by obchadzali vsetkych susedov a kontrolovali im NB ? V ziadnom pripade
Fero11
19.08.10,07:55
C. Na prekonanie Wep2 existuju na internete volne dostupne programy a zmacknut tlacitko "start" dokaze dnes kazdy kto aspon tusi ako funguje wifi.
WEP2 neviem co je, take nepoznam (asi si si to pomylil s WEP)
Ale cez WPA2 sa nedostane
mecky
19.08.10,08:55
A. Trestneho cinu je mozne dopustit sa aj z vedomej nedbanlivosti. Takze dovolit zariadeniu aby sa automaticky pripajalo na nezabezpecene WIFI je protizakonne. Pozor, nie pri kazdom trestnom cine je nutne dokazat umysel.

B. Ja som uz videl pripad, dokonca aby som bol presny, za posledny cca. rok 2 pripady, kedy boli odstihani ludia za to ze sa pripojili cez wifi na cudziu siet hoc tato nebola zabezpecena.

C. Na prekonanie Wep2 existuju na internete volne dostupne programy a zmacknut tlacitko "start" dokaze dnes kazdy kto aspon tusi ako funguje wifi.

ak sa nemylim (je to mozne, lebo podrobne som sa tym nezaoberal), tak v slovenskej legislative neexistuje nic co by vyslovne zakazalo pripojit sa na volne dostupnu wifi. Ked mas take info, za co boli ty ludia stihani?

ako uz fero spomenul wep2 neexistuje, exituje:
WEP: ktory je za urcitych podmienok lahko prekonatelny, aj nejakymi automatizovanymi programami, ktore si ty spominal, kde vsak uspech nieje zaruceny :)

WPA-TKIP: ktory je naburatelny, nie vsak v tom zmysle ako wep ze si vydolujes z komunikacie kluc a v pohode si surfujes, pri wpa-aes to nieje mozne

WPA2: neviem o ziadnom sposobe

wpa/wpa2 sa da naburat (zistit kluc) jedine slovnikovim utokom, co je velmi narocne na cas a hardware, a dostatocne silnym heslom sa da tomu prakticky zabranit
profesional
19.08.10,08:57
to su samozrejme nezmyselne tvrdenia.
Vo vseobecnosti, ak sa ti niekto pripoji na wifi, tak ti nemas ani len ponatia, ze kto to je, ak si nedal vlastne meno svojho PC a tebe sa to zobrazuje v host name v routery.
A ako by si postupoval ak by si zistil, ze sa na tvoju wifi niekto pripaja ? Myslis si, ze ak by si zavolal policiu, ze by obchadzali vsetkych susedov a kontrolovali im NB ? V ziadnom pripade
Zavolat Policiu, oni dojdu - zvycanje iba uniformovani - ti nebudu tusit o co ti ide - tak zavolaju sluzbukonajuceho vysetrovatela - ten vezme a zavola cloveka z Kriminalistickeho a expertizneho ustavu prezidia PZ SR. Ten spusti svoj laptop a porovnavacimi testami velmi rychlo urci kde sa nachadza pripojene zariadenie. To nie je vobec ziadny problem kedze intenzita signalu wifi nie je vsade rovnaka. Robi sa to tak ze na svojom laptope uvedeny clovek nasimuluje ze on je hotspot, router presmeruje na seba a nasledne router vypne. A potom uz staci trosku merania. Ti vravim ze za posledne 2 roky boli odstihani 2 ludua v SR za to ze sa bez suhlasu majitela pripajali.
Andy Kralik
19.08.10,09:21
Už ich vidím, ako sa expertízny útvar prezídia PZ SR ženie niekam a meria čokoľvek, kôli čiernemu pripojeniu na router.. :)) Pokiaľ sa cez linku nerobi niečo nelegalne, nik nebude nič merať. Mohla by suseda žalovať, ale som zvedavy ako vy vyčislila škodu.

Škoda rečí a diskusie - Odpíš sem názov svojho wifi routera (ak nie je na prednej strane, tak bude na spodnej strane krabice) a napíš aký systém máš na počítači. Ak sa v tom nevyznáš, budeme ti vedieť opísať presný postup na zadanie hesla. Prípadne si zavolaj niekoho kto sa trochu počítačom vyzná - kolegu/kolegyňu v práci na kávu/synovca :) je to záležitosť na 10 minút
salvosko
19.08.10,10:02
Treba v kazdom pripade nastavit WPA2 - to zatial podarilo prelomit len jednemu rusovi ale pouzil na to farmu PS3. Takze ako bolo napisane, mozes kludne spavat.
WEP a WPA su prelomitelne pri trochu znalosti ako to na to, su na to videa na youtube a podobne, do toho by som nesiel.
Podla typu rotera urcite najdes na webe navod ako to urobit.
Vlado40
19.08.10,10:03
Netreba ani web.Veď každý router má aj manuál.Stačí pozorne čítať.
TomasHC
19.08.10,12:32
Filtrovanie MAC nemam v laske, lebo pride navsteva, kamos... a mozes pridavat MAC do zoznamu. Ak vie niekto prelomit sifry, tak MAC nebude prekazkou...
Deiky
19.08.10,18:56
Ak uz chete doslova polemizovať o bezpecnosti, tak WPA2 + filter MAC adresy + Zlozite heslo... cim zložitejšie heslo, tym nizsia sanca prelomenia + pravidelna zmena hesla... + skrytie v sieti...A bavme sa o maxime co môze bezny uzivatel san mat... Aj ked pri sucastnom stave na slovensku je aj samotne WPA2 postacuje maximalne...Taktiez moznost pouzitioa WPS ak to sietova klarta podporuje k routru... Kto by predpokladal ze ma za setnou cloveka ktorý to vie prelomit? ak by som spozorval opetovne prelomenia tak sa na wifi vyseriem a idem cez kabel. Druhym faktom je, ze pri dnesnych optickych pripojeniach, ani len nepocitite znizenie rychhlosti, po tretie Ak niekto vie prelomit nové sifrovanie urcite to nebude robit preto aby cez vas fical, takyto clovek verte ci nie bude mat omnoho kvalitnejsie pripojenie nez vy a robi to bud kôli uceniu /testovaniu alebo kôli zabave...
LuciinkAA
20.08.10,09:20
Ahojte, no veru nevyznám sa v tomto skoro vôbec...
zistila som tu IP adresu brany - je taká ako ste písali 192.168.1.1....ale ked mi ukázalo tabulku, kde chcelo používateľské meno a heslo, admin mi tam nepasoval....ďalej som zisitla aj názov toho routra, teda dúfam, že je to ono Vigor2700 VGST..je to od T-Comu...ale neviem, čo ďalej?
LuciinkAA
20.08.10,09:26
...ešte malý dodatok: našla som si na nete, manuál k nastaveniu routra, ale v tej tabulke, kde je meno užívateľa a heslo( v tom manuáli je to admin - admin) ja som to tam skúšala dať, ale nič mi to neurobí
arizona
20.08.10,09:49
...ešte malý dodatok: našla som si na nete, manuál k nastaveniu routra, ale v tej tabulke, kde je meno užívateľa a heslo( v tom manuáli je to admin - admin) ja som to tam skúšala dať, ale nič mi to neurobí
daj "user" do oboch políčok
majkii
20.08.10,10:20
...ešte malý dodatok: našla som si na nete, manuál k nastaveniu routra, ale v tej tabulke, kde je meno užívateľa a heslo( v tom manuáli je to admin - admin) ja som to tam skúšala dať, ale nič mi to neurobí

Mal som Vigor 2600 Ge. V položke prihlasovacie meno sa neuvádzalo nič (treba ho nechať prázdne), v položke heslo sa dávalo admin.

Doplnenie
aha, takže pre Vigor 2700 je to inak, tu je link na samoinštaláčnú príručku (http://www.t-com.sk/ImgCont/zakaznicka_podpora/internet/KTZ/Samoinstalacia_DrayTek_Vigor_2700_VGST.pdf).

Užívateľské meno a heslo nájdeš v zmluve o pripojení
Fero11
21.08.10,04:00
...ešte malý dodatok: našla som si na nete, manuál k nastaveniu routra, ale v tej tabulke, kde je meno užívateľa a heslo( v tom manuáli je to admin - admin) ja som to tam skúšala dať, ale nič mi to neurobí
Tak to potom niekto zmenil. Nastavoval ti to technik st-comu ? Ak nie, tak pravdepodobne ti mohol zmenit heslo aj ten clovek, ktory sa na teba "na cierno" pripaja.
Zrusit to mozes jedine tak, ze resetujes router a kablom sa pripojis k routeru a zadas meno a heslo admin, ako je v manualy. Potom budes postupovat, podla toho manualu co si nasla na nete .....
Este pred nastavenim sifrovania si zmen v nastaveni toto heslo z admin na nieco ine, lebo vsetky sifrovania a mac filter ti budu na 2 veci.
Pokracovanie v III casti serialu :)

PS viac info http://www.t-com.sk/Default.aspx?CatID=1801
Vlado40
21.08.10,06:53
Ak Ti neberie meno a heslo podľa manuálu ,tak daj reset routra a nastav si to od začiatku.Zvládneš to.
LuciinkAA
21.08.10,10:52
Fungovalo mi "user", a dostala som sa do nastavenia toho routra, tam som si našla wireless, a security, a tam je taká veľká tabuľka, hneď v prvom políčku, je dané MODe, a disable, ja som dala WPA/PK
a hneď pod ňou Encryption Mode a pod tým KEY - a to tam stačí dať len heslo? A to je všetko? Žiadne iné nastavenia netreba? Inak vám moc pekne ďakujem za pomoc
Laco-monter
21.08.10,11:13
Ahojte,

potrebujem poradiť. Mám doma nazabezpečený internet, ku ktorému sa mi pripája sused. A potrebujem ho zabezpečiť heslom. Vraj sa to dá tak, že pôjdem do nastavenia routra, tam sa prihlásim a tam v časti wifi si dám heslo na prístup do siete. Lenže ja nemám ani len tušenie, kde mám nájsť nastavenie routra. Tak ak má dakto s tým skúsenosti, a už to nastavoval, prosím poraďte mi

vopred vďaka

Ja tiež nemám tušenie, preto router nepoužívam,

stačí mi modem HUAWEI.
Vlado40
21.08.10,11:42
Zmeň si zabezpečenie na VPA2/PSK
LuciinkAA
21.08.10,17:07
ĎAkujem vám, už to mám.