nika.sum
19.08.10,11:00
Ahoj, byvam objekte v Petrzalke: 3 vchody a v kazdom vchode po jednom schodisti na pravej a lavej strane sposchodia 4. Cize v kazdom vchode mame dva vytahy. Nerobil niekto v podobnom dome rekonstrukciu vytahov, chcela by som len orientacnu cenu, ci vobec mozeme nad tym uvazovat. Chceli by sme totiz dat doporiadku nebytove priestory - malovka, dlazba, ale najprv by sa malo riesit potrubie a vytahy.
najag
19.08.10,10:38
Mysim, ze orientacne, ak sa vymeni vytah, rekonstrukcia sachty, tak pocitaj min 30 000,-€ na jeden vytah, ale radsej viac. Ja si mylim, ze treba pockat, bez dotacii vytahov to asi nepojde.
nika.sum
19.08.10,11:31
Mysim, ze orientacne, ak sa vymeni vytah, rekonstrukcia sachty, tak pocitaj min 30 000,-€ na jeden vytah, ale radsej viac. Ja si mylim, ze treba pockat, bez dotacii vytahov to asi nepojde.

Tak to naozaj je palka. Nepocula som este o dotacii na rekonstrukciu vytahov, ak take nieco je urcite to budeme musiet skusit.
najag
19.08.10,12:18
Prave, ze dotacie na vytahu nie su a bez dotacie to nemoze nikto uniest, najma v bytovom dome, kde je vytahov aj 5 a tym je suma obrovska, a k tomu zateplenie, jednoducho vytahy casom prestanu sa pouzivat, lebo neprejdu technickou inspekciou a bude po srande.A stat sa tvari v pohode.
nika.sum
19.08.10,12:24
Prave, ze dotacie na vytahu nie su a bez dotacie to nemoze nikto uniest, najma v bytovom dome, kde je vytahov aj 5 a tym je suma obrovska, a k tomu zateplenie, jednoducho vytahy casom prestanu sa pouzivat, lebo neprejdu technickou inspekciou a bude po srande.A stat sa tvari v pohode.

Ved to. Na tych 6 vytahov, je len 48 bytov a to by bola naozaj hrozna polozka. Lenze ludia v panelaku starnu a mali by si uvedomit, ze nikto nevieme ci ten vytah nebudeme nutne potrebovat. Ja konkretne byvam na 1.posch., mna by uzavretie vytahov asi mrzelo najmenej, ale clovek nikdy nevie. Ja viem, ze existuju domy kt. su aj vyssie bez vytahov, ale ked raz tu boli zvyknutí na vytah, tazko sa bude znasat ak ho nebudeme moct vyuzivat. Najhorsie, ze starsi ludia nechcu ani pocut o navyseni prispevku do FOaU a ako pisete chceme zateplovat, rury treba vymenit - to je zatial dolezite. Uz mame vymenene brany (nutnost to bola) a pivnicne a chodbove okna. Keby sme aspon dostali dotaciu na zateplenie, ale to sme nedostali...
verkaz
19.08.10,18:58
Ja som sa bola pozrieť v B. Bystrici, kde už boli v niektorej bytovke prevedené rekonštrukcie výťahov. Len pre informáciu rekonštrukcia jedného výťahu stála 40 000 Eur a je veľmi pený. Neviem ako to budeme riešiť, veď máloktorý výťah zodpovedná európskym normám. Dobrý je ten nápad s dotáciou. Ale vieš si predstaviť koľko je na to treba peňazí.
Laco-monter
19.08.10,19:22
Ja som sa bola pozrieť v B. Bystrici, kde už boli v niektorej bytovke prevedené rekonštrukcie výťahov. Len pre informáciu rekonštrukcia jedného výťahu stála 40 000 Eur a je veľmi pený. Neviem ako to budeme riešiť, veď máloktorý výťah zodpovedná európskym normám. Dobrý je ten nápad s dotáciou. Ale vieš si predstaviť koľko je na to treba peňazí.

Preto, ja sa radšej odveziem v rozvrzganom starom výťahu, ktorý MUSÍ byť udržiavaný v prevádzkyschopnom stave.

A viem, že nepchám peniaze do vrecka nejakému darmožráčovi, čo vyfakturuje 40 000 euro , urobí 3 vyťahy a kupi si Mercedesa...

Taký chytry by som bol aj ja, lenže k tomuto biznisu zase tak hocikoho nepustia.

Len tak na okraj v našej bytovke asi pred rokom na výťahu menili laná, a keď si to porovnám,
tak v robote na takýchto istých lanách dvíhame na žeriave 6 ton,kým búdka s pasažiermi nemá ani 500 kg.

Tak o čom , to je ??

Vyťahy budú fachčiť ešte ďalších 30 rokov.

To, že treba nové výťahy je jednoducho demagogia, ktorá ide v prospech tých o ktorých som písal v uvode.
nika.sum
19.08.10,19:27
tych 40.000 EUR je strasne vela a my mame v celom dome 6 vytahov. Asi sa tiez budu musiet poopravovat kabiny a tie lana.
majkii
20.08.10,12:05
tych 40.000 EUR je strasne vela a my mame v celom dome 6 vytahov. Asi sa tiez budu musiet poopravovat kabiny a tie lana.

Nie je to prepych mať jeden výťah na 8 bytov? Nestačí Vám zekonštruovať jeden výťah na vchod?. V našom bytovom dome máme 10 výťahov na 176 bytov t.j. jeden na vchod.
nika.sum
20.08.10,12:10
nas dom sa sklada z troch vchodov a na kazdej strane je schodiste. Neda sa to inak. Su to dost typicke panelaky v Petrzalke, na naklady v buducnosti sa asi v socializme nepozeralo. Takze zial my bud odstavime vsetky alebo musia udrzat v prevadzke vsetky. Jednym vytahom vo vchodi by si pomohla len jedna strana a ta druha by musela chodit peso.
VieraPopluharova
20.08.10,12:50
V zavislosti od poctu podlazí je mozne predpokladat rekonstrukciu jedneho vytahu v zmysle platnej normy STN EN 8180 v cenovej relacii od 30 000,- do 45 000,- € .
Mária27
20.08.10,13:29
Štát prevádzal byty do vlastníctva za lacné peniaze práve preto, aby nemusel hradiť takéto údržby. Na rekonštrukcie všetkych výťahov v SR by dotácie neboli, tak prečo by mali dostať len niektorí. Vlastníctvo zaväzuje.
Chobot
20.08.10,13:36
Prave, ze dotacie na vytahu nie su a bez dotacie to nemoze nikto uniest, najma v bytovom dome, kde je vytahov aj 5 a tym je suma obrovska, a k tomu zateplenie, jednoducho vytahy casom prestanu sa pouzivat, lebo neprejdu technickou inspekciou a bude po srande.A stat sa tvari v pohode.

A prečo by sa mal tváriť inak? Veď tie bytové domy (teda byty) odpredal ich nájomcom "za babku". Vedeli veľmi dobre, že vlastniť dom znamená do neho investovať a z toho regulovaného nájomného sa to štátu nikdy nevráti. Dnes je každý sám sebe pánom, čo sa bývania týka, ale ak treba niečo opraviť, nikto nechce dať peniaze. Myslím, že mnohí ľudia neboli pripravený na (spolu)vlastníctvo bytov. Mnohí dodnes nechápu, čo to vlastníctvo vlastne obnáša.


Ved to. Na tych 6 vytahov, je len 48 bytov a to by bola naozaj hrozna polozka. Lenze ludia v panelaku starnu a mali by si uvedomit, ze nikto nevieme ci ten vytah nebudeme nutne potrebovat. Ja konkretne byvam na 1.posch., mna by uzavretie vytahov asi mrzelo najmenej, ale clovek nikdy nevie. Ja viem, ze existuju domy kt. su aj vyssie bez vytahov, ale ked raz tu boli zvyknutí na vytah, tazko sa bude znasat ak ho nebudeme moct vyuzivat. Najhorsie, ze starsi ludia nechcu ani pocut o navyseni prispevku do FOaU a ako pisete chceme zateplovat, rury treba vymenit - to je zatial dolezite. Uz mame vymenene brany (nutnost to bola) a pivnicne a chodbove okna. Keby sme aspon dostali dotaciu na zateplenie, ale to sme nedostali...

Tie bytové domy majú svoju životnosť. Neviem, či si ľudia myslia, že tie domu tu budú stáť večne, ale neuvedomujú si, že ak nie oni, tak ich deti budú musieť tie domy raz zbúrať a postaviť nové.

Ak niekto odkúpi bytový dom, ktorý má 30-40 rokov, tak si nemôže myslieť, že bez nejakej väčšej rekonštrukcie v ňom môže bývať ďalších 40 rokov. Keby si niekto mal kúpiť 40 ročný rodinný dom, tak prvé čo ho napadne je, ako ho prerobí, čo na ňom opraví a čo zrekonštruuje. Nikto ho nekúpi tak, že sa nasťahuje a býva v ňom Ďalších 30 rokov. Prečo si ľudia myslia, že paneláky sú iné?

Tá lacná odkupná hodnota je preto, lebo štát už nechcel do domov viac investovať a ráta sa s tým, že ďalej budú investovať jeho vlastníci. Najlepšie spravili tí, čo odkúpili starý byt za nejakých 30-50 tisíc SKK a v čase boomu s nehnuteľnosťami ho predali za niekoľko miliónov a kúpili si nový byt. Tí, čo kúpili dom za tie milióny, asi zabudli na to, že za pár rokov budú musieť do neho znovu investovať, možno aj ten milión. Teraz už je vidno cenový rozdiel medzi novostavbami, kde najbližších 30 rokov nebude treba investovať do rekonštrukcie a starými domami, kde nového majiteľa čakajú ďalšie náklady vo forme zvýšenej tvorby FO.

Takže ak je v dome viac súbežných výťahov, tak vlastníci budú musieť zvážiť, či v čase, keď už technicky doslúžia, neponechajú len 1 z nich a ten vymenia za nový alebo urobia komplet rekonštrukciu.

Napr. my máme v bytovke súbežné 3 výťahy - 2 osobné a 1 nákladný. Až doslúžia, neviem si predstaviť, že by sme miesto nich nechali spraviť 3 nové. Však by sme sa nedoplatili...!:eek:
Chobot
20.08.10,13:36
Štát prevádzal byty do vlastníctva za lacné peniaze práve preto, aby nemusel hradiť takéto údržby. Na rekonštrukcie všetkych výťahov v SR by dotácie neboli, tak prečo by mali dostať len niektorí. Vlastníctvo zaväzuje.

Tesne si ma predbehla...;):D
Mária27
20.08.10,15:44
Tesne si ma predbehla...;):D
Keby si písal v definíciach ako ja, mohol si byť prvý:D
nika.sum
20.08.10,17:41
Štát prevádzal byty do vlastníctva za lacné peniaze práve preto, aby nemusel hradiť takéto údržby. Na rekonštrukcie všetkych výťahov v SR by dotácie neboli, tak prečo by mali dostať len niektorí. Vlastníctvo zaväzuje.

ale toto sa da chapat aj na zateplovanie, tak preco to maju dostat len niektori? Ja chapem, ze nie su peniaze, ale zaroven nepatrim medzi tych co im stat lacno odpredal byt a mozno preto mam iny postoj k vela veciam, nevynechavam schodze a neignorujem co sa v dome deje, co sa neda povedat o vacsine povodnych obyvatelov.
nika.sum
20.08.10,17:50
Tie bytové domy majú svoju životnosť. Neviem, či si ľudia myslia, že tie domu tu budú stáť večne, ale neuvedomujú si, že ak nie oni, tak ich deti budú musieť tie domy raz zbúrať a postaviť nové.

Ak niekto odkúpi bytový dom, ktorý má 30-40 rokov, tak si nemôže myslieť, že bez nejakej väčšej rekonštrukcie v ňom môže bývať ďalších 40 rokov. Keby si niekto mal kúpiť 40 ročný rodinný dom, tak prvé čo ho napadne je, ako ho prerobí, čo na ňom opraví a čo zrekonštruuje. Nikto ho nekúpi tak, že sa nasťahuje a býva v ňom Ďalších 30 rokov. Prečo si ľudia myslia, že paneláky sú iné?

Tá lacná odkupná hodnota je preto, lebo štát už nechcel do domov viac investovať a ráta sa s tým, že ďalej budú investovať jeho vlastníci. Najlepšie spravili tí, čo odkúpili starý byt za nejakých 30-50 tisíc SKK a v čase boomu s nehnuteľnosťami ho predali za niekoľko miliónov a kúpili si nový byt. Tí, čo kúpili dom za tie milióny, asi zabudli na to, že za pár rokov budú musieť do neho znovu investovať, možno aj ten milión. Teraz už je vidno cenový rozdiel medzi novostavbami, kde najbližších 30 rokov nebude treba investovať do rekonštrukcie a starými domami, kde nového majiteľa čakajú ďalšie náklady vo forme zvýšenej tvorby FO.

Takže ak je v dome viac súbežných výťahov, tak vlastníci budú musieť zvážiť, či v čase, keď už technicky doslúžia, neponechajú len 1 z nich a ten vymenia za nový alebo urobia komplet rekonštrukciu.

Napr. my máme v bytovke súbežné 3 výťahy - 2 osobné a 1 nákladný. Až doslúžia, neviem si predstaviť, že by sme miesto nich nechali spraviť 3 nové. Však by sme sa nedoplatili...!:eek:
No s tymi novostavbami velmi nesuhlasim, vacsina je postavena rychlo a nekvalitne, maju problemy spraskanim stien, zatekanim a pod. Niekedy sa vsetko robilo kvalitnejsie, aj ked nie dokonale, dnes len rychlo postavit a zarobit co najviac. Myslim, ze nevydrzia tak dlho bez vacsej udrzby. Ale je pravda, ze teraz je cas davat doporiadku tieto stare domy a vlastnici sa musia naucit, ze to je ich majetok, aj ten vytah, strecha a vsetko co k bytom patri.
najag
20.08.10,18:34
Štát prevádzal byty do vlastníctva za lacné peniaze práve preto, aby nemusel hradiť takéto údržby. Na rekonštrukcie všetkych výťahov v SR by dotácie neboli, tak prečo by mali dostať len niektorí. Vlastníctvo zaväzuje.

Ak by bol stat ovela lepsim hospodarom, ako je doteraz, ak by stat nerozkradali vo velkom politici stran a straniciek, ak by politici vsetko robili pre obcanov, ako tvrdia a nie iba pre svoje majetkove zaujmy, tak by bolo aj na rekonstrukciu vytahov. Stat, to nie je cundra odvedla, ale stat to sme my vsetci, ktorych zastupuje hrstka vyvolenych v institucii, kde myslia na seba a kopu jamy pre ostatnych, do ktorych oni nikdy nepadnu.........bez obcanov by stat nebol...:D:D

Aristoteles: Štát je rozvinuté spoločenstvo obcí alebo politické spoločenstvo ľudí, ktorí sa spojili na dosiahnutie určitého blaha. Základné úlohy štátu spočívajú v zabraňovaní nadmernému hromadeniu majetku občanov a nadmernému rastu politickej moci jednotlivca a udržiavaní otrokov v podriadenosti. Ideálny je taký štát, ktorý zabezpečuje maximálnu mieru šťastného života pre čo najviac otrokárov. Otroci a slobodní chudobní sú politicky bezprávni. Ostatní slobodní občania (majetní) majú potom povinnosť podieľať sa na správe štátu. Asi tak nejako, že ????:D
Mária27
20.08.10,19:04
Áno. U nás sa hovorí, že keby bolo keby, boli by sme v nebi.:)
Zatiaľ to smeruje skôr k tomu novodobému otrokárstvu. :mee:
No aj tak - ak by si si mal vybrať, radšej si tu na zemi.:confused:
Ale to nie je o výťahoch ... tie až do neba nejdú. Ani do pekla.mimotemy