Zita5
23.08.10,12:07
videl som nejedno daňové priznanie kde živnostník platl nulovú daň a minimálne odvody, pričom zamestnanec, ktorý má 10 x menej mesačne peňazí odvedie za xy takýchto "živnostníkov"...
pričom viem "skutočný" príjem konkrétnych ľudí...

Zita5: súhlasím čiastočne s Vašim názorom ale v jednom bode to má medzeru:
píšete, ako keby každý zamestnanec mal zaistené pracovné miesto a istý príjem ako tomu bolo za komunizmu...
Z môjho pohľadu ako pohľadu zamestnanca si taktiež musím sám zohnať miesto vo firme aby som ja mal prácu, tak, ako vy si zháňate sami zakázky, takže je to vlastne to isté, nakoľko ma môže zamestnávateľ hocikedy prepustiť a ja musím hľadať znova, takže v tomto sa nezhodneme...
Z Vášho pohľadu to je tak že mi prácu musí prideliť, čo nie je pravda, lebo ma môže hocikedy prepustiť, takže snaha zamestnanca o zabezpečenie rodiny je presne rovnaká ako snaha živnostníka o zabezpečenie rodiny, nikto z týchto dvoch nemá v súčasnej dobe nič isté...
samozrejme živnostník ručí celým svojím majetkom, toto mu ale z časti kompenzuje fakt, že si môže do nákladov uplatniť celú radu výdavkov, čo zamestnanec nemá možnosť...

Vy ste videli nejedno daňové priznanie s nulovým výsledkom k štátnemu rozpočtu . Áno aj ja viem , že je kopec takých, čo by som likvidovala . Takých čo roky podnikajú a neplatia žiadne dane a sústavne sú v strate.Je to na smiech držať v ruke živnosť , keď z nej nič nemám.Ja by som ich likvidovala z pozície štátnej moci , lebo kazia živnostníkom len meno . Ja osobne by som bola stopla aj to zámerné rušenie živností a znovu zakladanie , kde štát prišiel o veľké peniaze .



Ale .....mám poznatky o zamestnancoch takých , ktorí si pripisujú odrobené hodiny....atď. Videla som a viem o obchodných zástupcoch , ktorí využívajú svoju pracovnú dobu na vybavovanie si svojich súkromných záležitostí na úkor pracovného času a ešte dostanú za to aj zaplatené , zneužívajú pridelené firemné vozidlá , firemné telefóny na súkromné účely a podobne .Takže to by sme mohli takto pokračovať ďalej ....
Jana Motyčková
23.08.10,10:09
... alebo už vie viacej ako my :).

Z programového vyhlásenia (2010-2014)

"Na zvýšenie solidarity v dôchodkovom systéme vláda SR prehodnotí systém valorizácie dôchodkov. Vláda SR zváži zachovanie súcasných solidárnych prvkov a odstráni disproporcie pri urcovaní sumy starobných a invalidných dôchodkov. Ako nástroj na zvýšenie solidarity v dôchodkovom systéme vláda SR zavedie minimálny dôchodok tak, aby pri splnení definovaného obdobia poistenia nebol ani jeden poistenec v stave hmotnej núdze."



O tom vieme, ale pán Stanek píše :
"Majú zo zákona nárok na tzv. základný dôchodok, ktorý musí byť vyplácaný bez ohľadu na ostatné skutočnosti. Je to asi 380 eur."
Taký zákon jednak neexistuje, a aj keď bude garantovaný minimálny dôchoddok, bude to podstatne nižšia suma ako 380€, tipla by som si tak maximálne polovicu z jeho uvedenej sumy.
Nandrolon
23.08.10,10:15
Zita5:
dotyční ľudia moc dobre vedia čo im živnosť prináša, ale tie nulové priznania to je len výsmech priamo do ksichtu celému aparátu a všetkým "poctivo" odvádzajúcim ľuďom...
takisto by som uzákonil, - si v strate, koniec podnikania, z čoho žiješ - zo vzduchu ?... atď
Zita5
23.08.10,10:17
Myslím, že je tu zbytočná debata medzi tým že živnostníci a zamestnanci....A pritom sa porovnáva neporovnateľne. V niečo sa SZČomôže porovnávať so zamestnancom, ale v niečom je rozdiel ako medzi opáleným černochom a neopálenym švédom. V ničom sa zasa môže porovnávať SZČO s podnikateľom ktorý ma s.r.o teda právnická osoba. Veď to tu pekne opísala Mária.K myslím rozdiely.Treba prestať vytvárať tento "triedny boj" ktorý asi môže niektorým politikom vyhovovať.

Nechcem odbočovať z témy, vyjadrila som sa k príspevku nicu nadrolon.
Chcem však poznamenať , že všetci sme na jednej lodi , že sa nájdu čierne ovce aj medzi živnostníkmi , ale aj medzi zamestnancami.

Takže ak je poctivý živnostník, je aj poctivý zamestnanec . Taktiež sú aj špekulanti živnostníci , ako aj špekulanti zamestnanci .Vyššie už neporovnávam.
rodina1
23.08.10,10:17
... v každej sfére sa nájdu poctiví aj nepoctiví ľudia.
Takže naozaj nie je možné hádzať všetkých do jedného vreca.
jar88
23.08.10,10:21
Zita5:
dotyčný ľudia moc dobre vedia čo im živnosť prináša, ale tie nulové priznania to je len výsmech priamo do ksichtu celému aparátu a všetkým "poctivo" odvádzajúcim ľuďom...
takisto by som uzákonil, - si v strate, koniec podnikania, z čoho žiješ - zo vzduchu ?... atď
Dovolím si tvrdiť, že o podnikaní vieš len z počutia.
Možno nemáš ani len šajn o účtovníctve a čo to znamená "mať stratu".
Bol by z teba akurát tak "dobrý" minister.
Melnick
23.08.10,10:23
Minimálny nie je priemerný a potom nie je teraz.

Veronika, on hovoril o priemernom dôchodku vo výške 380,- Eur a tak, že už teraz to vraj platí.
Zákon o SP poznám dôverne, tam to nie je. Tak kde? :D Hádam len nie v ústave? Tú nečítavam.

Ale je to naozaj tak, ja mám za 40 odpracovaných rokov necelých 260 a moja zamestnankyňa / nikdy za 20 rokov u mňa nepracovala za MM / má 500. Priemer si vypočítajte.:o
Mne sa dobré roky v zamestnaní nezarátali a zlé z podnikania, ano.
A tí čo začali podnikať v rokoch 1991 o odvodoch vedia svoje. A že bolo obdobie, keď sme chceli platiť vyššie odvody a nedalo sa - to si dúfam tiež pamätáte.
Jano24
23.08.10,10:28
Nechcem odbočovať z témy, vyjadrila som sa k príspevku nicu nadrolon.
Chcem však poznamenať , že všetci sme na jednej lodi , že sa nájdu čierne ovce aj medzi živnostníkmi , ale aj medzi zamestnancami.

Takže ak je poctivý živnostník, je aj poctivý zamestnanec . Taktiež sú aj špekulanti živnostníci , ako aj špekulanti zamestnanci .Vyššie už neporovnávam.
Zita 5 niekedy je lepšie nevysvetľovať, tak ako sa tu snaží niečo vysvetliť aj Mária K a niekto sa tvári, že žiadne návrhy nie sú...
Rusi majú jedno príslovie. Zaváňa trocha vulgárnosťou, ale inak stratí pointu, ak ho nebudem presnejšie citovať.
To ruské príslovie znie: "Môžeš vlka vykrmovať koľko chceš, aj tak bude mať medveď hrubší pohlavný úd..."
Môžeš Ty tu vysvetľovať koľko chceš/aj poraďačka Mária.K./ ...
jar88
23.08.10,10:32
Ale je to naozaj tak, ja mám za 40 odpracovaných rokov necelých 260 a moja zamestnankyňa / nikdy za 20 rokov u mňa nepracovala za MM / má 500. Priemer si vypočítajte.:o
Mne sa dobré roky v zamestnaní nezarátali a zlé z podnikania, ano.
A tí čo začali podnikať v rokoch 1991 o odvodoch vedia svoje. A že bolo obdobie, keď sme chceli platiť vyššie odvody a nedalo sa - to si dúfam tiež pamätáte.
Sociálny štát bol vždy výhodný pre napojených na štedré štátne zdroje.
Vždy to tak bolo, stále je a bude to tak aj v budúcnosti.
Kvaka
23.08.10,10:41
Ale je to naozaj tak, ja mám za 40 odpracovaných rokov necelých 260 a moja zamestnankyňa / nikdy za 20 rokov u mňa nepracovala za MM / má 500. Priemer si vypočítajte.:o
Mne sa dobré roky v zamestnaní nezarátali a zlé z podnikania, ano.
A tí čo začali podnikať v rokoch 1991 o odvodoch vedia svoje. A že bolo obdobie, keď sme chceli platiť vyššie odvody a nedalo sa - to si dúfam tiež pamätáte.

mimotemy
V tomto s tebou absolútne súhlasím, zákon priniesol rozdiely v dôchodkoch nielen podľa toho, v ktorom roku išiel človek do dôchodku, ale niekedy aj podľa toho, v ktorý deň.
gray
23.08.10,10:42
Otázka mimo tému : ako často v priebehu života je človek schopný zmeniť svoj názor na také globálne spoločenské pojmy ako čestnosť, poctivosť, spravodlivosť ?

Ako zarábať, aby bol čistý príjem čo najvyšší (a dane a odvody čo najnižšie)

Autor Jozef Mihál (http://www.porada.sk/member.php?u=67)
12-04-09

http://www.porada.sk/t109478-ako-zarabat-aby-bol-cisty-prijem-co-najvyssi-a-dane-a-odvody-co-najnizsie.html
dajana16
23.08.10,10:54
Dobrý deň pán Mihál, vy vyhlasujete že 85% živnostníkov platí odvody z minimálneho VZ. Vám asi nedochádza že ten živnostník asi má malý príjem - tak potom musí mať zákonite minimálny VZ. Konkrétne môj manžel je živnostník a ako viete je veľká nezamestnanosť a všetci tlačia ceny dole a on chudák pracuje ráno od 6:00 do večera 19 :00. Mesačné po zaplatení všetkých odvodov nám náš živiteľ rodiny ako čistý mesačný príjem donesie necelých 500, EUR. Rada by som vedela čo bude po zvýšení odvodov ????. Keď Vám tak strašne ležia živnostníci v žalúdku čo bude potom - potom sa asi pôjdeme pásť.
Prečo si radšej neposvietite na S.R.O - čky. Na tých slávnych majiteľov firiem ktorý kade chodia robia dlžoby - štátu dlžia milióny na odvodoch aj aj na daniach. A oni stále zakladajú nové firmy vlastnia miliónové majetky - to je asi v poriadku - to Vám tie peniaze nechýbajú - iba živnostníci Vám vadia.
Kedy tu bude konečne spravodlivosť ?
S tym mozem len suhlasit. Poznam niekolko s.r.o., ktore vyplacaju niekolkomilionove odmeny aj dvakrat rocne (nie beznym zamestnancom, ale sebe zamestnancom-spolocnikom). Pritom vykazuju neustale stratu alebo len mierny zisk...
jar88
23.08.10,10:55
Otázka mimo tému : ako často v priebehu života je človek schopný zmeniť svoj názor na také globálne spoločenské pojmy ako čestnosť, poctivosť, spravodlivosť ?

Ako zarábať, aby bol čistý príjem čo najvyšší (a dane a odvody čo najnižšie)

Autor Jozef Mihál (http://www.porada.sk/member.php?u=67)
12-04-09

http://www.porada.sk/t109478-ako-zarabat-aby-bol-cisty-prijem-co-najvyssi-a-dane-a-odvody-co-najnizsie.html



Pekné a výstižné.
--------------------------------------
Ja nemením nikdy. Dokonca ani peši, ani za volantom a ani v autobuse.
----------------------------------------------------------------------
Ale sú medzi nami aj takí "ľudia", ktorí menia názor podľa situácie.
Napríklad, ako vodič nadáva na chodcov a ako chodec na vodičov. Vždy mu prekážajú tí druhí.
-----------------------------------------------------------------------
Ako to bude s pánom Mihálom sa uvidí. Možno sa zmení na vodiča a možno zostane chodcom aj vo vláde.
cloe
23.08.10,11:05
Zita5:
dotyční ľudia moc dobre vedia čo im živnosť prináša, ale tie nulové priznania to je len výsmech priamo do ksichtu celému aparátu a všetkým "poctivo" odvádzajúcim ľuďom...
takisto by som uzákonil, - si v strate, koniec podnikania, z čoho žiješ - zo vzduchu ?... atď

Nie vždy musí mať daňové priznanie s nulovou daňovou povinnosťou len nejaký podvodník.
Zober si živnostníka-remeselníka, ktorý v r.2009 zarobil mesačne 1000 €
Odrátaj paušál. výdavky 60%, zaplatené poistné do SP a ZP, nezdaniteľnú čiastku na daňovníka výjde ti nunový základ dane.
Jano24
23.08.10,11:08
Nie vždy musí mať daňové priznanie s nulovou daňovou povinnosťou len nejaký podvodník.
Zober si živnostníka-remeselníka, ktorý v r.2009 zarobil mesačne 1000 €
Odrátaj paušál. výdavky 60%, zaplatené poistné do SP a ZP, nezdaniteľnú čiastku na daňovníka výjde ti nunový základ dane.
A je dobre že ten živnostník remeselník nie je na urade práce a aspoň platí minimálne odvody a nezaťažuje štát na socialnych dávkach.A možno je jediný živiteľ rodiny.
Nandrolon
23.08.10,11:13
ešte raz - písal som o konkrétnych ľuďoch tak viem či im to vzniklo "oprávnene" alebo sme to krátili...

- hlavne ak si syn s otcom fakturujú vymyslené služby...
Kvaka
23.08.10,11:16
Otázka mimo tému : ako často v priebehu života je človek schopný zmeniť svoj názor na také globálne spoločenské pojmy ako čestnosť, poctivosť, spravodlivosť ?

Ako zarábať, aby bol čistý príjem čo najvyšší (a dane a odvody čo najnižšie)

Autor Jozef Mihál (http://www.porada.sk/member.php?u=67)
12-04-09

http://www.porada.sk/t109478-ako-zarabat-aby-bol-cisty-prijem-co-najvyssi-a-dane-a-odvody-co-najnizsie.html



Pozrela som na odkaz, a tam je taký dovetok, ako sa dá legálne ušetriť pri platení odvodov a daní. To sa nevylučuje s čestnosťou, poctivosťou a spravodlivosťou.
Nie je to podľa mňa dobre položená otázka. Veď všetci, aj tí, čo ho volili, vedeli, čo, kde a ako radil a že najlepšie vie, kde sú tie diery v zákonoch. Ide o to, skutočne rozlíšiť, či sa teraz riešia diery v zákonoch alebo diery v rozpočte, či je to spravodlivé voči SZČO alebo nie, v čom je potrebné veci napraviť, a akým spôsobom, aby zmeny neboli bolestivé a likvidačné.
Laco-monter
23.08.10,11:18
Nie vždy musí mať daňové priznanie s nulovou daňovou povinnosťou len nejaký podvodník.
Zober si živnostníka-remeselníka, ktorý v r.2009 zarobil mesačne 1000 €
Odrátaj paušál. výdavky 60%, zaplatené poistné do SP a ZP, nezdaniteľnú čiastku na daňovníka výjde ti nunový základ dane.

To je priklad veľmi rozumneho živnostníka.

Vie prežiť, nevytrča z radu a nie je podozrivý z ničoho.
jar88
23.08.10,11:40
Pozrela som na odkaz, a tam je taký dovetok, ako sa dá legálne ušetriť pri platení odvodov a daní. To sa nevylučuje s čestnosťou, poctivosťou a spravodlivosťou.
Nie je to podľa mňa dobre položená otázka. Veď všetci, aj tí, čo ho volili, vedeli, čo, kde a ako radil a že najlepšie vie, kde sú tie diery v zákonoch. Ide o to, skutočne rozlíšiť, či sa teraz riešia diery v zákonoch alebo diery v rozpočte, či je to spravodlivé voči SZČO alebo nie, v čom je potrebné veci napraviť, a akým spôsobom, aby zmeny neboli bolestivé a likvidačné.
Je nad slnko jasné, že sa riešia "diery v rozpočte" a že to bude na úkor SZČO a pravdepodobne pre tých slušných a poctivých likvidačné.
------------------------------------------------------------------------
Práve tí slušní a poctiví nebudú uhýbať a robiť černoty a tým pádom uvoľnia miesto tým nepoctivým a bez papiera.
Tak že spravodlivé, či dokonca čestné, to určite nebude. Na to dám krk.
Jano24
23.08.10,11:43
Po veľkých očakávaniach od tejto vlády príde veľké sklamanie.
jar88
23.08.10,11:45
A je dobre že ten živnostník remeselník nie je na urade práce a aspoň platí minimálne odvody a nezaťažuje štát na socialnych dávkach.A možno je jediný živiteľ rodiny.
A naviac, určite niekomu v spoločnosti robí dobrú službu.
(nepotrebuje ju zabezpečovať štát)
Laco-monter
23.08.10,11:47
Po veľkých očakávaniach od tejto vlády príde veľké sklamanie.

Však ?

Aj ja si to myslím,

zo slovenským národom v tomto smere ešte nik nevydrbal.

Čierna a šedá ekonomika tu bude stále.

Na to aby sa "okresala"čierna ekonomika, by sme potrebovali iné zákony , iné súdnictvo, a armádu neuplatných kontrolorov v počte aspoň pol.miliona osob,ktorí by chodili , a všade tam, kde by videli nejakú prácu,by všetko na mieste preverili, či je všetko v sulade so zákonmi.
jar88
23.08.10,11:50
Po veľkých očakávaniach od tejto vlády príde veľké sklamanie.
Ako pre koho sklamanie. Pre mňa určite nie, lebo som realista.
Vždy som vedel, že to žiadna vláda nedokáže.
To čo tu máme, sú naše starosti, nie starosti politikov. (politici majú hlavnú starosť udržať sa pri koryte a pritom neustále zabezpečovať aby bolo plné) Inak to nemá cenu byť politikom.
jar88
23.08.10,11:52
Však ?

Aj ja si to myslím,

zo slovenským národom v tomto smere ešte nik nevydrbal.

Čierna a šedá ekonomika tu bude stále.

Na to aby sa "okresala"čierna ekonomika, by sme potrebovali iné zákony , iné súdnictvo, a armádu neuplatných kontrolorov v počte aspoň pol.miliona osob,ktorí by chodili , a všade tam, kde by videli nejakú prácu,by všetko na mieste preverili, či je všetko v sulade so zákonmi.
Tak, tak a ďalších 500 000 kontrolórov na tých neúplatných 500 000 kontrolórov a bolo by aj po nezamestnanosti.:D
Laco-monter
23.08.10,11:54
Tak, tak a ďalších 500 000 kontrolórov na tých neúplatných 500 000 kontrolórov a bolo by aj po nezamestnanosti.:D

Alebo naverbovanie dobrovoĺníkov v štýle PS-VB, ŠtB, či KGB.:(
jar88
23.08.10,12:03
Alebo naverbovanie dobrovoĺníkov v štýle PS-VB, ŠtB, či KGB.:(
To myslíš že zadarmo? (dobrovoľník = ochotník?)
Laco-monter
23.08.10,12:06
To myslíš že zadarmo? (dobrovoľník = ochotník?)
A čo byvali títo dovernici, či ako ich nazývali , vari mali za túto činnosť plat ?

Plat nemali, no dobré kadrove hodnotenie vo vtedajších časoch sa cenilo viacej ako peniaze.
jar88
23.08.10,12:53
A čo byvali títo dovernici, či ako ich nazývali , vari mali za túto činnosť plat ?

Plat nemali, no dobré kadrove hodnotenie vo vtedajších časoch sa cenilo viacej ako peniaze.
Lebo s tým ruka v ruke išlo aj lepšie platené miesto a ďalšie privilégia.
Dúfam, že sa toho nedožijeme, ale nábeh na tie pomery tu je. Rovnako aj Nemci po tom túžia. Kapitalizmus im nikdy nevoňal a najme teraz v kríze ešte viac volajú po socializme.
Monika Kováčová
23.08.10,13:19
Nie vždy musí mať daňové priznanie s nulovou daňovou povinnosťou len nejaký podvodník.
Zober si živnostníka-remeselníka, ktorý v r.2009 zarobil mesačne 1000 €
Odrátaj paušál. výdavky 60%, zaplatené poistné do SP a ZP, nezdaniteľnú čiastku na daňovníka výjde ti nunový základ dane.
zoberme si ten istý príklad, len remeselníka - zamestnanca a skúsme vyčísliť rozdiel medzi výškou odvodov živnostníka remeselníka a zamestnanca remeselníka.... Práve pre tento markantný rozdiel je výhodnejšie byť živnostníkom remeselníkom ako byť zamestnancom remeselníkom. Ak prejde navrhovaná zmena vo výpočte odvodov u živnostníkov (t.j. nebude vymeriavací základ polovica základu dane, ale celý základ dane) stratí sa dôvod pracovať na živnosť, nakoľko odvodové zaťaženie bude rovnaké.
Myslím, že presne o toto ide v návrhu p. Mihála a súhlasím s ním. Výhradu mám len voči odvodom mimo nákladov, pretože ak by mal byť postup pri určení výšky odvodov rovnaký pre zamestnanca a aj pre živnostníka, tak potom by sa odvody nemali odpočítavať zo základu dane ani u zamestnancov.
Laco-monter
23.08.10,13:26
Zmena v odvodoch je jeden nesystemový krok,ktorý ruca celú koncepciu práce na živnosť .

jednoducho tak radikalne zmeny , čo sa týka výšky odvodov nie je možné robiť.

Bud tento štát chce mať živnostníkov , alebo nechce mať živnostníkov.
nech to povedia otvorene: chceme zlikvidovať drobných živnostníkov, lebo nam vadia z takých a takých dovodov

a nie maskovať to za vyber odvodov a p.
štát ma viacej možností ako naliať peniaze do SP , nielen cez odvody FO.
Stefan2005
23.08.10,13:37
.... Práve pre tento markantný rozdiel je výhodnejšie byť živnostníkom remeselníkom ako byť zamestnancom remeselníkom. Ak prejde navrhovaná zmena vo výpočte odvodov u živnostníkov (t.j. nebude vymeriavací základ polovica základu dane, ale celý základ dane) stratí sa dôvod pracovať na živnosť, nakoľko odvodové zaťaženie bude rovnaké....

... stratí dôvod pracovať na živnosť...
Zaujímavá evolúcia. Najprv sa podmienky postavia tak, že zamestnávateľom sa neoplatí zamestnávať skupinu zamestnancov, spoločenský systém z nich urobí (rekvalifikácie, dotácie,...) drobných outsoursujúcich živnostníkov a potom sa systém nastaví tak, aby živnostníci stratili dôvod pracovať na tú živnosť :rolleyes:.
veronikasad
23.08.10,13:37
zoberme si ten istý príklad, len remeselníka - zamestnanca a skúsme vyčísliť rozdiel medzi výškou odvodov živnostníka remeselníka a zamestnanca remeselníka.... Práve pre tento markantný rozdiel je výhodnejšie byť živnostníkom remeselníkom ako byť zamestnancom remeselníkom. Ak prejde navrhovaná zmena vo výpočte odvodov u živnostníkov (t.j. nebude vymeriavací základ polovica základu dane, ale celý základ dane) stratí sa dôvod pracovať na živnosť, nakoľko odvodové zaťaženie bude rovnaké.
Myslím, že presne o toto ide v návrhu p. Mihála a súhlasím s ním. Výhradu mám len voči odvodom mimo nákladov, pretože ak by mal byť postup pri určení výšky odvodov rovnaký pre zamestnanca a aj pre živnostníka, tak potom by sa odvody nemali odpočítavať zo základu dane ani u zamestnancov.
Monika, trošku ťa poopravím. Ak prejde navrhovaná novela zákona, vymeriavacím základom živnostníka bude základ dane (neznížený o platby poistného?) : koefcient 1,352. Doteraz sa počítal :
- do ZP základ dane zvýšený o platby ZP : 2,14
- do SP základ dane : 2
Monika Kováčová
23.08.10,13:37
Zmena v odvodoch je jeden nesystemový krok,ktorý ruca celú koncepciu práce na živnosť .

jednoducho tak radikalne zmeny , čo sa týka výšky odvodov nie je možné robiť.

Bud tento štát chce mať živnostníkov , alebo nechce mať živnostníkov.
nech to povedia otvorene: chceme zlikvidovať drobných živnostníkov, lebo nam vadia z takých a takých dovodov

a nie maskovať to za vyber odvodov a p.
štát ma viacej možností ako naliať peniaze do SP , nielen cez odvody FO.
koncepcia práce na živnosť nie je "čo najmenej zaplatiť štátu" ale "sústavná činnosť prevádzkovaná samostatne, vo vlastnom mene, na vlastnú zodpovednosť, za účelom dosiahnutia zisku a za podmienok ustanovených živnostenským zákonom"
Monika Kováčová
23.08.10,13:39
Monika, trošku ťa poopravím. Ak prejde navrhovaná novela zákona, vymeriavacím základom živnostníka bude základ dane (neznížený o platby poistného?) : koefcient 1,352. Doteraz sa počítal :
- do ZP základ dane zvýšený o platby ZP : 2,14
- do SP základ dane : 2
áno, zovšeobecnila som to, ale presne toto je to, čo sa mi javí "nesprávne a porušujúce zásadu rovnosti" v porovnaní so zamestnancami. :)
veronikasad
23.08.10,13:40
áno, zovšeobecnila som to, ale presne toto je to, čo sa mi javí "nesprávne a porušujúce zásadu rovnosti" v porovnaní so zamestnancami. :)
prepočítala si si dopad u seba ?
Monika Kováčová
23.08.10,13:42
... stratí dôvod pracovať na živnosť...
Zaujímavá evolúcia. Najprv sa podmienky postavia tak, že zamestnávateľom sa neoplatí zamestnávať skupinu zamestnancov, spoločenský systém z nich urobí (rekvalifikácie, dotácie,...) drobných outsoursujúcich živnostníkov a potom sa systém nastaví tak, aby živnostníci stratili dôvod pracovať na tú živnosť :rolleyes:.
to si presne myslím, že bola chyba...
Monika Kováčová
23.08.10,13:43
prepočítala si si dopad u seba ?
mimotemy veronikasad ja som zamestnanec :) momentálne na Rodičovskej dovolenke, ale inak vo svojej s.r.o. ;)
veronikasad
23.08.10,13:47
mimotemy veronikasad ja som zamestnanec :) momentálne na Rodičovskej dovolenke, ale inak vo svojej s.r.o. ;)
OK - lebo ja som počítala a rozdielom je zvýšenie cca 78€ mesačne. Nefňukám, že to nemám z čoho zaplatiť (ak mi bude zdravie slúžiť), ale je to veľmi vzdialené pekným rečiam kandidátov pred volbami, ako pomôžu živnostníkom.
Monika Kováčová
23.08.10,13:51
OK - lebo ja som počítala a rozdielom je zvýšenie cca 78€ mesačne. Nefňukám, že to nemám z čoho zaplatiť (ak mi bude zdravie slúžiť), ale je to veľmi vzdialené pekným rečiam kandidátov pred volbami, ako pomôžu živnostníkom.
Súhlasím, práve preto čakám, že budú upravené percentá smerom nadol... a nielen pre živnostníkov, ale aj pre zamestnancov. Pretože pomoc len takým živnostníkom, ktorí nemusia platiť z minima, keď nezarobili minimum je velice velice málo.
veronikasad
23.08.10,13:57
Súhlasím, práve preto čakám, že budú upravené percentá smerom nadol... a nielen pre živnostníkov, ale aj pre zamestnancov. Pretože pomoc len takým živnostníkom, ktorí nemusia platiť z minima, keď nezarobili minimum je velice velice málo.
Zníženie odvodov čakali od novej vlády viacerí živnostníci, ale nie v poslednom roku vládnutia, keď mnohí z nich "padnú na hubu". Lebo aby sa naplnila štátna kasa "upravia" sa najskôr poriadne smerom nahor.

Som za zrušenie výnimiek, treba urobiť poriadok v sociálnej poisťovni - párdňové ukončenie podnikania s cielom neplatiť ďalší rok odvody sa malo riešiť už veľmi, veľmi dávne (včera bolo neskoro). Prečo na to musia teraz doplácať živnostníci, ktorí podnikajú poctivo ? Novela zákona sa totiž živnostníkov ktorí platia z minima netýka.
jar88
23.08.10,13:58
koncepcia práce na živnosť nie je "čo najmenej zaplatiť štátu" ale "sústavná činnosť prevádzkovaná samostatne, vo vlastnom mene, na vlastnú zodpovednosť, za účelom dosiahnutia zisku a za podmienok ustanovených živnostenským zákonom"
Tak toto máš pekne pomotané. (teória komunistov)
Živnostník nevykonáva činnosť za účelom dosiahnutia zisku, aby mohol platiť čo najviac štátu, ale za účelom zabezpečenia si vlastného živobytia.
durisovad
23.08.10,14:15
Neurobil by sa "poriadok" v socialnej poistovni, keby sa znizilo percento odvodov do druheho piliera? Renomovani ekonomovia hovoria, ze taketo vysoke percento odvodov a tiez vysoke percento poistencov nie je v ziadnej inej krajine.
Na zaciatku svojho posobenia vo funkcii ministra pan Mihal taketo riesenie pripustal, ale netrvalo ani tyzden a zmenil nazor.
palci81
23.08.10,14:16
Monika, trošku ťa poopravím. Ak prejde navrhovaná novela zákona, vymeriavacím základom živnostníka bude základ dane (neznížený o platby poistného?) : koefcient 1,352. Doteraz sa počítal :
- do ZP základ dane zvýšený o platby ZP : 2,14
- do SP základ dane : 2


No mam pocit, ze sa to spravne rata, Zaklad dane:pocet mesiacov:2 a po novom zaklad dane:pocet mesiacov:1,352.

Ja som za rok 2009 mal zaklad dane 7900,-EUR/12/2 VZ mi vysiel 329,17 EUR a z toho platim rovnych 100 EUR + navyse platim poistenie v nezamestnanosti.
Len pre zaujimavost po novom ak by bol rok 2010 taky isty tak 7900/12/1,352 VZ 486,93 EUR a z toho budem platit 147,90 EUR + navyse poistenie v nezamestnanosti.
Ak by som mal VZ taky uz tento rok, tak by som na neho potreboval zaklad dane 11 686 EUR.(pekny rozdiel 7900 a 11686 EUR)
A tie cisla sa este zvysia nakolko si odvody nemozem odcitat.
220870
23.08.10,14:21
Tak toto máš pekne pomotané. (teória komunistov)
Živnostník nevykonáva činnosť za účelom dosiahnutia zisku, aby mohol platiť čo najviac štátu, ale za účelom zabezpečenia si vlastného živobytia.
Platiť viac .Prečo?Pri mojom zamestaní je vysoko nepravdepodobné ,že sa dožijem 65 roku odchodu do dôchodku.Navyše je takmer isté ,že sa táto hranica posunie za ten čas na 70-ku.Mimochodom akýsi ekonómi vyrátali že každému štátu stači na jeho chod 10% daň,žiadna dph žiadna soc žiadna zdravotná.Za komančov sme platili max 42% zo mzdy,teraz 19%dph soc.zdravotné výpalné STV ,Rozhlas,atd.Dokáže si niektorý zamestnanec predstaviť že mám mesačné výdavky 860€ +benzin+ telefon.Ja sa nevozím autom preto že autobus je pre "sedlakov" s prepačenim za výraz,ale preto ,že inak sa to nedá.
veronikasad
23.08.10,14:21
Palci 81, mesačný vymer. základ sa počíta tak, ako si uviedol.
Jano24
23.08.10,14:24
Dobrý učtovník, ešte nemusí byť dobrý minister práce a socialných vecí,
tak ako špičkový chirurg ešte nemusí byť dobrý minister zdravotníctva...
veronikasad
23.08.10,14:31
Betka, máš prosím informácie, ako vláda prišla na koeficient 1,352? (poslanci vládnej kaolície sa pri schvalovaní rozpočtu dobre bavili na vtipe jedného koaličného poslanca, ako p. Počiatek prišiel ku konverznému kurzu EUR. Žeby pán Sulík tentoraz videl niečo pri nedávnom súkromnom lete ?)
palci81
23.08.10,14:35
Betka, máš prosím informácie, ako vláda prišla na koeficient 1,352? (poslanci vládnej kaolície sa pri schvalovaní rozpočtu dobre bavili na vtipe jedného koaličného poslanca, ako p. Počiatek prišiel ku konverznému kurzu EUR. Žeby pán Sulík tentoraz videl niečo pri nedávnom súkromnom lete ?)


Tak, aby docielili potrebny pocet financii
betka
23.08.10,14:36
Veronika: odpoveď: Neviem.
Kvaka
23.08.10,14:44
Veronikasad a Betka, pozrite si materiály na pripomienkové konanie na stránke ministerstva práce ...
Okrem iného sa v osobitnej dôvodovej správe k tomuto bodu uvádza:
Vymeriavacím základom zamestnanca budú všetky príjmy, z ktorých odvedie daň z príjmov zo závislej činnosti. Upúšťa sa od výnimiek, ktoré boli upravené v zákone o sociálnom poistení.
Vymeriavací základ samostatne zárobkovo činnej osoby sa navrhuje v zásade zosúladiť s vymeriavacím základom na účely platenia poistného na verejné zdravotné poistenie, čo má za následok jeho priblíženie s vymeriavacím základom zamestnanca, čo sa týka objemu vo vzťahu k daňovému základu. V dôsledku uvedeného sa navrhuje polovica pomernej časti základu dane, ktorá bola základom pre výpočet poistného, nahradiť koeficientom 1,352, ktorý reálnejšie odráža osobitný spôsob určenia daňového základu vo vzťahu k daňovému základu zamestnanca.
Kvaka
23.08.10,14:57
mimotemy
Číslo 1,352 môže byť aj vyjadrením podielu počtu dní v kalendárnom roku a počtu dní minimálneho obdobia nemocenského poistenia 270 dní, je to náhoda?
365/270=1,3518
Jano24
23.08.10,15:13
http://korzar.sme.sk/c/5509250/majstri-pozitivneho-efektu.html
Novinára Schutza síce veľmi nemusím ,ale s ním v tomto článku dosť súhlasím. Pán Mihál doteraz neplatil odvody do socialnej poisťovne a teraz chce byť pápežkeješí ako sám pápež.Teraz presviedča že majú platiť doteraz do socialnej poisťovne aj tí čo doteraz neplatili lebo to bude mať pre nich pozitívny efekt.Tak ak to je také výhodne, prečo sa aj on doteraz nezúčasňoval minimálne dobrovolného poistenia do sociálnej poisťovne,?A živnostníci ktorí doteraz narozdiel od neho platili do socialnej poisťovne lebo neboli takí chytrí a nevyužívavali diery v zákonoch majú teraz ešte platiť oveľa viac.Myslím aj tých živnostníkov a SZČO čo neplatili odvody iba z minima ale oveľa viac ako minimum.Boli a sú aj takí.To je teda fakt pokrytectvo.
Antea
23.08.10,15:31
mimotemy



Nie Zita5, to ty, Betka a Kvaka dávate čierne body tomu, kto si dovolí s vami nesúhlasiť. t.j. mne. Ja ich dávam tomu, kto píše nevhodné príspevky, príp. píše nevhodné príspevky o mne, viď Betkinu poznámku o hodení si frťana.
Takže, Betka, Zita5, dajte mi za tento príspevok čierny bodík, prosím, prosím, prosím. Veď len vy 2 máte právo niekoho tu ohovárať a trepať o ňom nepravdivé sprostosti a druhá strana sa ani nemôže brániť. Mimochodom, nemohli by ste mi napísať odkaz, prečo považuje môje príspevky za nevhodné? Lebo som si dovolila povedať pravdu? No čo už, s tým som rátala, keďže väčšina, čo sem píše, sú SZčO, príp. iný "druh" podnikateľov a pravda, ktorú som napísala, sa im jednoduch nehodí.
EDIT: ako to, že vám v príspevku 87 nevadí toto: "...Prečo by som mal byť šťastný že dostanem za dvojnásobnú cenu ....to isté ako cigáň ktorý nikdy nič štátu nedal a nedá.Kludne zaplatím dvojnásobok ale nechcem byť na tej istej úrovni ako parazit...".
No nehnevaj sa Lívia, ale čo je veľa to je veľa.
1. Som zamestnaná u živnostníka, čerta sa on stará čo dám do účtovníctva, vysype bloky na stôl a je medzi nimi ozaj všeličo, ja ich správne roztriedim/aspoň si myslím/ nikdy nemal ani záujem pozrieť kde vlastne sú, či sú vôbec v účtovníctve , lebo má dosť iných starostí.
2. T.r. v máji mi skoro umrel v kancelárii, a to doslova, čo nechcel ísť k lekárovi, na poslednú chvíľu prišla záchranka, zanedbáva svoje zdravie len aby robota išla, PN-ku využil akurát toľko čo bol v nemocnici, aj to len voľno lebo ju ani nechcel na SP odovzdať.
Takže aj takíto "podvodníci" sú. Netvrdím, že je anjel, stále je čo zlepšovať,ale kto je dokonalý?
3. Krátenie daní a odvodov je trestný čin, a Ty keď o takomto niečom vieš a nenahlásiš to príslušným úradom je to také isté akoby si sa tohto činu dopustila Ty.
4. My zamestnanci, hlavne úradníci, už musíme zabudnúť vyhadzovať "minútkové nadčasy" až si si nevšimla doba sa trochu zmenila.
Monika Kováčová
23.08.10,15:59
Tak toto máš pekne pomotané. (teória komunistov)
Živnostník nevykonáva činnosť za účelom dosiahnutia zisku, aby mohol platiť čo najviac štátu, ale za účelom zabezpečenia si vlastného živobytia.
Nerozumiem čo mám pomotané... buď si sa pomotal ty, alebo si nečítal citáciu v mojej odpovedi... bola to reakcia na konkrétny príspevok ... tento: http://www.porada.sk/1487127-post280.html

čo je to TOTO čo mám pomotané? nemotaj a čítaj ešte raz moju odpoveď :)
Katija
23.08.10,16:36
Betka, máš prosím informácie, ako vláda prišla na koeficient 1,352? (poslanci vládnej kaolície sa pri schvalovaní rozpočtu dobre bavili na vtipe jedného koaličného poslanca, ako p. Počiatek prišiel ku konverznému kurzu EUR. Žeby pán Sulík tentoraz videl niečo pri nedávnom súkromnom lete ?)V doložke vplyvov MPSVaR zníženie koeficientu zdôvodňuje takto:
"Týmto opatrením sa odstraňuje dlhoročné zvýhodnenie SZČO a ich zaťaženie sa zrovnoprávňuje na úroveň zaťaženia závislej činnosti."
Tých 35,2 v koeficiente za desatinnou čiarkou je vlasne súčet percent, ktoré v dnešnej dobe odvádza za zamestnanca na ZP a SP zamestnávateľ.

10+1,4+14+3+1+0,25+0,8+4,75 =35,2

mimotemy
Číslo 1,352 môže byť aj vyjadrením podielu počtu dní v kalendárnom roku a počtu dní minimálneho obdobia nemocenského poistenia 270 dní, je to náhoda?
365/270=1,3518:o Pekná náhoda.
220870
23.08.10,16:44
V doložke vplyvov MPSVaR zníženie koeficientu zdôvodňuje takto:
"Týmto opatrením sa odstraňuje dlhoročné zvýhodnenie SZČO a ich zaťaženie sa zrovnoprávňuje na úroveň zaťaženia závislej činnosti."
Tých 35,2 v koeficiente za desatinnou čiarkou je vlasne súčet percent, ktoré v dnešnej dobe odvádza za zamestnanca na ZP a SP zamestnávateľ.

10+1,4+14+3+1+0,25+0,8+4,75 =35,2
:o Pekná náhoda.
Zabudli ste k tomu prirátať DPH.35,2+19=54,2:confused:
Katija
23.08.10,16:55
Zabudli ste k tomu prirátať DPH.35,2+19=54,2:confused: Omyl. DPH je mimo vymeriavacieho základu pre odvody poistného.
O tej si porozprávame, keď príde na rad.
Melnick
23.08.10,17:14
misomiso
23.08.10,17:49
takisto by som uzákonil, - si v strate, koniec podnikania, z čoho žiješ - zo vzduchu ?... atď

To by som uzakonil hlavne pre statne podniky, ktore utapaju v strate nase peniaze, ako napr. Cargo a pod. Pokial topi niekto v strate svoje vlastne peniaze, to mi neprekaza.
Sabadka
23.08.10,18:14
Platiť viac .Prečo?Pri mojom zamestaní je vysoko nepravdepodobné ,že sa dožijem 65 roku odchodu do dôchodku.Navyše je takmer isté ,že sa táto hranica posunie za ten čas na 70-ku.Mimochodom akýsi ekonómi vyrátali že každému štátu stači na jeho chod 10% daň,žiadna dph žiadna soc žiadna zdravotná.Za komančov sme platili max 42% zo mzdy,teraz 19%dph soc.zdravotné výpalné STV ,Rozhlas,atd.Dokáže si niektorý zamestnanec predstaviť že mám mesačné výdavky 860€ +benzin+ telefon.Ja sa nevozím autom preto že autobus je pre "sedlakov" s prepačenim za výraz,ale preto ,že inak sa to nedá.

Tak sa skús uskromniť, výdavky skreš na polovicu, benzín tiež, telefón vypni! Ja som zamestnanec ale nevozím sa autobusom preto, lebo som "sedlák" ale preto, že inak sa to nedá. Nakoľko sa nechcem znížiť na úroveň tvojej konverzácie týmto svoj príspevok končím a ten tvoj ďalej nekomentujem.
Melnick
23.08.10,18:26
http://korzar.sme.sk/c/5509250/majstri-pozitivneho-efektu.html
Novinára Schutza síce veľmi nemusím ,ale s ním v tomto článku dosť súhlasím. Pán Mihál doteraz neplatil odvody do socialnej poisťovne a teraz chce byť pápežkeješí ako sám pápež.Teraz presviedča že majú platiť doteraz do socialnej poisťovne aj tí čo doteraz neplatili lebo to bude mať pre nich pozitívny efekt.Tak ak to je také výhodne, prečo sa aj on doteraz nezúčasňoval minimálne dobrovolného poistenia do sociálnej poisťovne,?A živnostníci ktorí doteraz narozdiel od neho platili do socialnej poisťovne lebo neboli takí chytrí a nevyužívavali diery v zákonoch majú teraz ešte platiť oveľa viac.Myslím aj tých živnostníkov a SZČO čo neplatili odvody iba z minima ale oveľa viac ako minimum.Boli a sú aj takí.To je teda fakt pokrytectvo.
Jano24 nájdeš aspoň 2 ľudí, ktorí platia niečo čo platiť nemusia ?????
A vôbec nevieme čo si platil J. Mihál a ani nemáme právo ho tu rozpitvávať. Keď pomáhal Poraďákom / podotýkam bez porušenia zákonov / ako si znížiť dane, nebolo toho lepšieho ako on. Teraz sa tu všetci do neho "nanášame" a neuvedomujeme si, že je prvým ministrom, ktorý si nás chce vypočuť a zrejme konštruktívne návrhy bude chcieť aj realizovať aspoň v takom merítku, ako mu to koalícia dovolí. Pripadá mi to ako s našimi hokejistami. Keď sa vrátili ako víťazi, Slovensko sa išlo po...blázniť od radosti, ak ich nebodaj vyradil súper a oni napriek snahe nevyhrali, najradšej by ich tí istí utopili v lyžke vody.
Áno volila som SaS a zvýšenie odvodov ma tiež poriadne štve,:o:o:o:mad: ale kto má robiť zmeny v jednotlivých rezortoch, vari vrátnici ?????
Mimochodom, čo sme čakali, že tie diery v zákonoch SP, cez ktoré pretekali toľké peniaze minister nezapláta ? Naopak, ak by tak neurobil prvá by som sa veľmi čudovala.

PS : zdieľam s Vami ten názor, že veľa SZČO bude doslova nútených skončiť živnosť a ÚP zaznamenajú prudký nárast evidovaných nezamestnaných - bývalých živnostníkov.
Zita5
23.08.10,18:33
Platiť viac .Prečo?Pri mojom zamestaní je vysoko nepravdepodobné ,že sa dožijem 65 roku odchodu do dôchodku.Navyše je takmer isté ,že sa táto hranica posunie za ten čas na 70-ku.Mimochodom akýsi ekonómi vyrátali že každému štátu stači na jeho chod 10% daň,žiadna dph žiadna soc žiadna zdravotná.Za komančov sme platili max 42% zo mzdy,teraz 19%dph soc.zdravotné výpalné STV ,Rozhlas,atd.Dokáže si niektorý zamestnanec predstaviť že mám mesačné výdavky 860€ +benzin+ telefon.Ja sa nevozím autom preto že autobus je pre "sedlakov" s prepačenim za výraz,ale preto ,že inak sa to nedá.

Nič v zlom, ale hrubo vyznačené ste určite vážne nemyslel :rolleyes: Dosť ľudí by sa to mohlo dotknúť , a myslím, že sa už sa už aj stalo .
Melnick
23.08.10,18:44
mimotemyA ešte ma napadá, koľko účtovníkov / pretože toto je stránka kde ich je väčšina/ malo možnosť obísť odvody zrušením živnosti ? Ak sú to účtovníci, ktorí sú poistení na škodu spôsobenú výkonom povolania, majú so svojimi klientami zmluvy, sa vari majú vystaviť riziku, že ich poistka bude pri prípadnej DK neplatná ???
Zamestnanec odíde do dôchodku a má doživotný "fajront" .
Ja skončím s podnikaním a 5 rokov budem v strese, kto mi ohlási, že má DK a ja ešte aj na dôchodku budem stále pod tlakom. :o
Ja totiž s klientom absolvujem DK od preberacieho protokolu až po konečný verdikt o kontrole.
durisovad
23.08.10,18:46
Myslim, ze to bude 10 rokov.
sito
23.08.10,18:47
Platiť viac .Prečo?Pri mojom zamestaní je vysoko nepravdepodobné ,že sa dožijem 65 roku odchodu do dôchodku.Navyše je takmer isté ,že sa táto hranica posunie za ten čas na 70-ku.Mimochodom akýsi ekonómi vyrátali že každému štátu stači na jeho chod 10% daň,žiadna dph žiadna soc žiadna zdravotná.Za komančov sme platili max 42% zo mzdy,teraz 19%dph soc.zdravotné výpalné STV ,Rozhlas,atd.Dokáže si niektorý zamestnanec predstaviť že mám mesačné výdavky 860€ +benzin+ telefon.Ja sa nevozím autom preto že autobus je pre "sedlakov" s prepačenim za výraz,ale preto ,že inak sa to nedá.

Winnetou, :) :D:D:D ;)
Melnick
23.08.10,18:56
Charakteristika " SEDLÁK-a"
človek jednoduchý, ktorému ráno o piatej zazvoní budík /to je ten lepší prípad, lebo to znamená, že ešte má prácu za MM/ nikdy si nenasporí na auto, ktorý je šťastný, že si odtrhne od huby , aby jeho dieťa doštudovalo a aby sa snáď malo v živote lepšie , aby si snáď našetrilo na auto a aby sa zbavilo zaškatuľkovania,že je sedlák.
Prízemné, ak niekto nazve človeka presúvajúceho sa z bodu A do bodu B sedlákom iba preto, že nemá auto.:cool:
Melnick
23.08.10,18:58
Myslim, ze to bude 10 rokov.
Daška, mne išlo o pokutky . ;)
veronikasad
23.08.10,19:16
Veronikasad a Betka, pozrite si materiály na pripomienkové konanie na stránke ministerstva práce ...
Okrem iného sa v osobitnej dôvodovej správe k tomuto bodu uvádza:
Vymeriavacím základom zamestnanca budú všetky príjmy, z ktorých odvedie daň z príjmov zo závislej činnosti. Upúšťa sa od výnimiek, ktoré boli upravené v zákone o sociálnom poistení.
Vymeriavací základ samostatne zárobkovo činnej osoby sa navrhuje v zásade zosúladiť s vymeriavacím základom na účely platenia poistného na verejné zdravotné poistenie, čo má za následok jeho priblíženie s vymeriavacím základom zamestnanca, čo sa týka objemu vo vzťahu k daňovému základu. V dôsledku uvedeného sa navrhuje polovica pomernej časti základu dane, ktorá bola základom pre výpočet poistného, nahradiť koeficientom 1,352, ktorý reálnejšie odráža osobitný spôsob určenia daňového základu vo vzťahu k daňovému základu zamestnanca.
Táto záhada ma zaujíma - možno nám ju prezradia kompetentní.
Ten príklad výpočtu - podiel kal. dní v roku a počtu dní DNP sa mi celkom páči - skoro ako s tou Počiatkovou jachtou, kde sa zrodil konverzný kurz SK a EUR.
sito
23.08.10,19:16
Platiť viac .Prečo?Pri mojom zamestaní je vysoko nepravdepodobné ,že sa dožijem 65 roku odchodu do dôchodku.Navyše je takmer isté ,že sa táto hranica posunie za ten čas na 70-ku.Mimochodom akýsi ekonómi vyrátali že každému štátu stači na jeho chod 10% daň,žiadna dph žiadna soc žiadna zdravotná.Za komančov sme platili max 42% zo mzdy,teraz 19%dph soc.zdravotné výpalné STV ,Rozhlas,atd.Dokáže si niektorý zamestnanec predstaviť že mám mesačné výdavky 860€ +benzin+ telefon.Ja sa nevozím autom preto že autobus je pre "sedlakov" s prepačenim za výraz,ale preto ,že inak sa to nedá.

Charakter:

Citát:
Pôvodca textu príspevku: 220870 http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost.gif (http://www.porada.sk/141407-herci-utocia-videom-proti-lavici-pozrite-si-tie-dve-videa-stoji-to-za-to-post1436028.html#post1436028)
Narkoman nieje chorý človek.Je to odpad.Odborné liečenie =zastreliť z milosti ,ako prašivého psa.Narkomanom sa človek nerodí ,ale stáva a tom je rozdiel medzi chorobou a sebapoškodzovaním.

Zvyčajne sa opýtam človeka: Vy ste kto, prípadne Ty si kto? Teba sa to netýka! Čo si ty?
Žeby prašivý pes?


Re: Herci útočia videom proti ľavici - pozrite si tie dve videá, stojí to za to!
220870, čo si ty za človeka??? teba veru netúžim stretnúť ani raz...


22087 je adept na urýchlenú zdravotnícku pomoc. Je to nick, opľúvajúci, dehonestujúci všetko a takmer všetkých. Na Porade je to dovolené. Ak tu mohol byť opľúvaný samotný premiér SR Judr. Fico počas niekoľkých dní, teda ústavný činiteľ, a ani adminovi, ani moderátorom to po celý čas neprekážalo, tak tento tu je už len taká predĺžená ruka zloby.
veronikasad
23.08.10,19:33
V doložke vplyvov MPSVaR zníženie koeficientu zdôvodňuje takto:
"Týmto opatrením sa odstraňuje dlhoročné zvýhodnenie SZČO a ich zaťaženie sa zrovnoprávňuje na úroveň zaťaženia závislej činnosti."
Tých 35,2 v koeficiente za desatinnou čiarkou je vlasne súčet percent, ktoré v dnešnej dobe odvádza za zamestnanca na ZP a SP zamestnávateľ.

10+1,4+14+3+1+0,25+0,8+4,75 =35,2
:o Pekná náhoda.
to by aj celkom sedelo, len keby živnostník podľa tohto výpočtu mal nárok aj na dávku v nezamestnanosti, keď sa počíta s odvodami na poistenie v nezamestnanosti.
cloe
23.08.10,19:36
[/B][/I]

Nič v zlom, ale hrubo vyznačené ste určite vážne nemyslel :rolleyes: Dosť ľudí by sa to mohlo dotknúť , a myslím, že sa už sa už aj stalo .
mimotemy
No tak si predstavte, že aj ja som sedlák.
Mám auto a predsa chodím busom. Nie stále, ale keď mám zastávku pod nosom a odveziem sa 4 km, tak mi to vôbec neprekáža. A vôbec sa za to nehanbím, skôr naopak, som na seba hrdá, že mi už konečne dochádzajú niektoré veci...
Rozhodla som sa totiž sama od seba, že sa začnem chovať trošku zodpovednejšie k tomu nášmu okolitému svetu...
Keď som mala dvadsať, tak som išla autom pomaly aj na záchod:D

Som síce mimo témy, ale tak nejak zodpovednejšie by sa mohla chovať aj "vrchnosť". Nejaké tie prašule by sa ušetrili.
Melnick
23.08.10,19:45
mimotemy Zabudla si ale napísať, že véééééééééľmi dobre vyzerajúci sedlák. :D
cloe
23.08.10,19:53
mimotemy Zabudla si ale napísať, že véééééééééľmi dobre vyzerajúci sedlák. :D

mimotemyBejvávalo!:D
ondrejvla
23.08.10,19:57
Viem, že som mimotemy ale nedá mi, musím sa ozvať na dehonestujúce slovo "sedlák"
Sedliak dokázal uživiť svoju rodinu prácou svojich rúk, ráno si obliekol čistú súkennú košeľu a šiel na pole spolu s celou svojou rodinou, so svojimi paholkami, prípadne najatými robotníkmi. Sedliak musel dokázať uživiť nielen svoju rodinu, ale aj tých paholkov a nájomných robotníkov, musel triezvo uvažovať, aby zvýšilo aj na zajtra. Sedliak sa musel dokázať postarať aj o svoje "garáže", kde mal ustajnené koníky a dobytok, ktorý mu pomáhal prežiť, aby mohol uživiť aj iných. Priznám sa, rada by som bola takým sedliakom, kedy by som dokázala zorganizovať toľko náročných úkonov, ako to musel dokázať on. A preto má ´byť slovo "sedlák" výsmechom? Škoda, čo tak skúsiť sa mu prirovnať a pochopiť, prečo musia byť dane, poplatky a prečo si to ten ktorý sedlák nemôže dovoliť dotiahnuť až niekam hore, asi preto, že sa musí ako správny sedliak držať pri zemi.
Prepáčte prosím, toľko moja úvaha...
Zita5
24.08.10,05:09
Jano24 nájdeš aspoň 2 ľudí, ktorí platia niečo čo platiť nemusia ?????
A vôbec nevieme čo si platil J. Mihál a ani nemáme právo ho tu rozpitvávať. Keď pomáhal Poraďákom / podotýkam bez porušenia zákonov / ako si znížiť dane, nebolo toho lepšieho ako on. Teraz sa tu všetci do neho "nanášame" a neuvedomujeme si, že je prvým ministrom, ktorý si nás chce vypočuť a zrejme konštruktívne návrhy bude chcieť aj realizovať aspoň v takom merítku, ako mu to koalícia dovolí. Pripadá mi to ako s našimi hokejistami. Keď sa vrátili ako víťazi, Slovensko sa išlo po...blázniť od radosti, ak ich nebodaj vyradil súper a oni napriek snahe nevyhrali, najradšej by ich tí istí utopili v lyžke vody.
Áno volila som SaS a zvýšenie odvodov ma tiež poriadne štve,:o:o:o:mad: ale kto má robiť zmeny v jednotlivých rezortoch, vari vrátnici ?????
Mimochodom, čo sme čakali, že tie diery v zákonoch SP, cez ktoré pretekali toľké peniaze minister nezapláta ? Naopak, ak by tak neurobil prvá by som sa veľmi čudovala.

PS : zdieľam s Vami ten názor, že veľa SZČO bude doslova nútených skončiť živnosť a ÚP zaznamenajú prudký nárast evidovaných nezamestnaných - bývalých živnostníkov.

Majka neber to, že sa nanášame do pána Mihála . Jednoducho každý sa vyjadril svojimi pocitmi, napokon aj pán Mihál to určite pochopí ,že nie je v dnešnej dobe ľahko prežiť či už v podnikateľskej sfére a tým aj pozícii zamestnávateľov a v konečnom dôsledku aj zamestnancov . Prax je iná ako štatistika .
Tých zmien sme už zažili , sme tu , museli sme sa prispôsobiť a život išiel ďalej . Pokiaľ budeme pracovať a príde nová vláda , tak zasa nás budú čakať len zmeny , ktorým sa budeme musieť prispôsobovať . Takto to pôjde dookola, až raz príde deň .......a potom nás zmeny už nebudú zaujímať .
Osobne by som ani nebola reagovala , len sa tu očierňovala určitá skupina ľudí za podvodníkov .A to sa ma dotklo .

Takže želám nám všetkým pevné nervy , silu a chuť odolávať zmenám, ktoré nás čakajú .:);)
jozefIK
24.08.10,06:31
Robina
24.08.10,06:36
Povedala som si, že sa nepripojím k tejto rozprave, ale nedá mi:

citát:
Teraz sa tu všetci do neho "nanášame" a neuvedomujeme si, že je prvým ministrom, ktorý si nás chce vypočuť a zrejme konštruktívne návrhy bude chcieť aj realizovať aspoň v takom merítku, ako mu to koalícia dovolí.

Ja som tiež volila SaS s tým, že sú to ľudia rozhľadení a z podnikateľského prostredia, len by ma nenapadlo, že ako prvé budú riešiť SZČO - zvyšovanie odvodov, ktoré sa zrejme najviac dotkne tej normálnej vrstvy. Každý z podnikateľského prostredia vie, že porovnávať SZČO a zamestnanca je nekorektné - nebudem to rozoberať nech si to každý vysvetlí ako chce - proste je to tak. Vždy som sa potešila, keď som objavila príspevok od p. Mihála a dúfam, že to tak bude aj teraz a nebudeme musieť tŕpnuť, čo na nás živnostníkov vymysleli. Verím tomu, že aj čítanie týchto príspevkov pomôže p. Mihálovi zostať v "praktickom svete" a premýšľať nad realizáciou návrhov - ja si myslím, že to má veľmi ťažké a ktorýkoľvek z nás by sa tam dostal, tak sám nezmôže nič - aj keď to myslí dobre. Ale čo je najdôležitejšie - je to človek z praxe.
Katija
24.08.10,06:46
to by aj celkom sedelo,len keby živnostník podľa tohto výpočtu mal nárok aj na dávku v nezamestnanosti, keď sa počíta s odvodami na poistenie v nezamestnanosti.:eek: Nerozumiem tomu, čo tu píšeš.
PvN pre SZČO má ostať naďalej dobrovoľné.
Ak si ho bude platiť a splní všetky podmienky, možno niekedy v budúcnosti dostane aj dávku.
(Preto možno, lebo zákony sa menia.)
Melnick
24.08.10,07:12
Majka neber to, že sa nanášame do pána Mihála . Jednoducho každý sa vyjadril svojimi pocitmi, napokon aj pán Mihál to určite pochopí ,že nie je v dnešnej dobe ľahko prežiť či už v podnikateľskej sfére a tým aj pozícii zamestnávateľov a v konečnom dôsledku aj zamestnancov . Prax je iná ako štatistika .
Tých zmien sme už zažili , sme tu , museli sme sa prispôsobiť a život išiel ďalej . Pokiaľ budeme pracovať a príde nová vláda , tak zasa nás budú čakať len zmeny , ktorým sa budeme musieť prispôsobovať . Takto to pôjde dookola, až raz príde deň .......a potom nás zmeny už nebudú zaujímať .
Osobne by som ani nebola reagovala , len sa tu očierňovala určitá skupina ľudí za podvodníkov .A to sa ma dotklo .

Takže želám nám všetkým pevné nervy , silu a chuť odolávať zmenám, ktoré nás čakajú .:);)
Zitka v žiadnom prípade neobhajujem JM. On to nepotrebuje, ale pri čítaní príspevkov som narazila na názory, s ktorými nesúhlasím a tiež som ich "vyslovila" a nechcela som sa vôbec zapájať do témy, ver mi ;).
Zitka aj ja som podnikala od úplných začiatkov a išla som do podnikania zo super postu zamestnanca. A preto viem trochu porovnať.:) Priala by som útočníkom na živnostníkov aspoň tretinu stresov čo som si odžila a hneď by sa ich názor pozmenil. Soboty, nedele ,dovolenka???? Pre mňa dosť dlhú dobu pojmy, na ktoré som musela zabudnúť. Áno boli aj skupiny, ktoré mali hneď obrovské zisky, ale to neboli živnostníčkovia, to boli "Iní podnikatelia"
Áno, hlboko nesúhlasím so zmenami, ktoré nás čakajú, pretože sme najťažšie skúšaná skupina.:o:o:o Častokrát si myslím, že sme za pokusných králikov.:mad: Ja už dlhý rad pred ÚP nevystojím, ja sa už budem iba vytešovať zo superdôchodku. Dúfam, že mi neodpoja net a uvidíme sa tu aj o rok.
yoolo
24.08.10,07:20
Pan Mihal, tie cisla o 2% zamestnancoch a 85% zivnostnikov nemozu byt pre vas udajmi, podla ktorych by ste mohli objektivne odvody zvysit. Netrufnem si tipnut, kolko % zivnostnikom po zaplateni odvodov ostane ovela menej, ako je vymeriavaci zaklad, a su nuteni takto prezivat, ak nechcu brat 62.50 € vo forme socialnej davky. A prvy rok podnikania bez platenia odvodov len deformuje podnikatelske prostredie. (Alebo v ramci vyrovnania rozdielov dajte aj zamestnancom prvy rok zamestnania bez odvodov). Ak raz ziju v oblasti, kde je v obehu malo penazi a pri ich cinnosti sa dostavaju len k tymto peniazom, nenafuknu ich, ak sa iba peniaze zo socialok presunu do ich kasy. Aj tie sa snazi od nich stat vytiahnut vo forme nezmyselnych pokut, pokladni atd... Nemali ste ustupit v zruseni prispevku pri narodeni dietata, lebo to len rozsiruje masy dozivotnych poberatelov soc. davok a hladajte sposoby, ako tieto peniaze dat rodicom, ktori sa vedia najskor postarat sami o seba. Alebo robte ako chcete, ale treba si uvedomit, ze u zivnostnikov, co prejdu tymto zdieranim, stupa financne IQ a je nekonecne vela sposobov, ako sa mozu tomu plateniu vyhnut.
Zita5
24.08.10,07:23
Zitka v žiadnom prípade neobhajujem JM. On to nepotrebuje, ale pri čítaní príspevkov som narazila na názory, s ktorými nesúhlasím a tiež som ich "vyslovila" a nechcela som sa vôbec zapájať do témy, ver mi ;).
Zitka aj ja som podnikala od úplných začiatkov a išla som do podnikania zo super postu zamestnanca. A preto viem trochu porovnať.:) Priala by som útočníkom na živnostníkov aspoň tretinu stresov čo som si odžila a hneď by sa ich názor pozmenil. Soboty, nedele ,dovolenka???? Pre mňa dosť dlhú dobu pojmy, na ktoré som musela zabudnúť. Áno boli aj skupiny, ktoré mali hneď obrovské zisky, ale to neboli živnostníčkovia, to boli "Iní podnikatelia"
Áno, hlboko nesúhlasím so zmenami, ktoré nás čakajú, pretože sme najťažšie skúšaná skupina.:o:o:o Častokrát si myslím, že sme za pokusných králikov.:mad: Ja už dlhý rad pred ÚP nevystojím, ja sa už budem iba vytešovať zo superdôchodku. Dúfam, že mi neodpoja net a uvidíme sa tu aj o rok.

Majka dovolenka ? Od roku 2004 som nebola na dovolenke do roku 2008 . V roku 2008 7 dní na Slovensku .R. 2009,2010 žiadna dovolenka.Tak nebudem porovnávať , lebo už som nám zaželala všetkým pevné nervy s tým úmyslom, že sa nebudem už v tejto téme vyjadrovať .:);)

Ukončín to pekným citátom , síce v čestine ale :

R.W. Emerson: Je-li člověk nespokojený se svým stavem, může jej změnit dvěma způsoby. Buď změní podmínky svého života, nebo svůj duševní postoj. První není vždy možné, to druhé je možné vždy.
yoolo
24.08.10,07:33
Dam aj jeden navrh (v nadeji ze pribudne dalsich 100 odlisnych navrhov a mozno sa najde jeden dobry) je takyto :
Zivnostnici, ktori nechcu viest uctovnictvo, by mohli v prvom roku podnikania, ak pouzivaju registracnu pokladnu, odvadzat urcite percento zo svojej trzby do systemu (a tieto peniaze sa prerozdelia medzi poistovne a stat). Tak, ako dlhe roky platili restauracne zariadenia do 10% obci z predajnej ceny. Je velmi jednoduche (pretoze to nie su platcovia dph), naprogramovat pokladnu na tento pausalny odvod a mesacne sumu odvadzat napr. na dan. urad, alebo soc. poistovnu.
Aj keby to bolo len 1% z trzby, zivnostnikov by to nezatazilo a pre stat je to vzdy vyssi prijem, ako terajsia nula.
veronikasad
24.08.10,07:34
:eek: Nerozumiem tomu, čo tu píšeš.
PvN pre SZČO má ostať naďalej dobrovoľné.
Ak si ho bude platiť a splní všetky podmienky, možno niekedy v budúcnosti dostane aj dávku.
(Preto možno, lebo zákony sa menia.)
To bolo myslené žartom, lebo ak by bol koeficient pre výpočet VZ živnostníka stanovený tak ako si písala, je v tých odvodoch zahrnuté aj poistenie v nezamestnanosti.
veronikasad
24.08.10,07:36
Zvyšovanie stropov odvodov asi neprejde?

http://ekonomika.sme.sk/c/5518059/zvysovanie-stropov-odvodov-asi-neprejde.html
Nikde nečítam reakciu na zvýšenie odvodov živnostníkom znížením koeficientu pre výpočet vymeriavacieho základu. Žeby novinári ani živnostníci nerozumeli, alebo nechceli rozumieť tomu, čo sa na nich chystá ?
veronikasad
24.08.10,07:38
Dam aj jeden navrh (v nadeji ze pribudne dalsich 100 odlisnych navrhov a mozno sa najde jeden dobry) je takyto :
Zivnostnici, ktori nechcu viest uctovnictvo, by mohli v prvom roku podnikania, ak pouzivaju registracnu pokladnu, odvadzat urcite percento zo svojej trzby do systemu (a tieto peniaze sa prerozdelia medzi poistovne a stat). Tak, ako dlhe roky platili restauracne zariadenia do 10% obci z predajnej ceny. Je velmi jednoduche (pretoze to nie su platcovia dph), naprogramovat pokladnu na tento pausalny odvod a mesacne sumu odvadzat napr. na dan. urad, alebo soc. poistovnu.
taká možnosť už na Slovensku pred pár rokmi bola. Paušálnu daň využilo veľmi málo živnostníkov a bola zrušená.
yoolo
24.08.10,07:46
Vcera, alebo predvcerom, nepamatam si presne, som videl v bulharskej tv socialne davky pre chudobnych : starcekovia a starenky stali v rade s obedarikom, do ktoreho dostali kusok chleba a nejake jedlo. To len na ispiraciu, ako nerozhadzovat peniaze neprisposobivym. U nas je dnes plny jeden obchod, kde tito nakupuju za "poukazky". Okrem toho, ze zaskolactvo to neriesi, to tiez deformuje podnikatelske prostredie a narusa konkurencne prostredie, lebo za poukazky mozu nakupovat len v tomto jednom obchode.
yoolo
24.08.10,07:48
Veronikasad : to bola pausalna dan, ktorej vyska bola stanovena bez ohladu na na skutocny prijem.
Katija
24.08.10,07:48
To bolo myslené žartom, lebo ak by bol koeficient pre výpočet VZ živnostníka stanovený tak ako si písala, je v tých odvodoch zahrnuté aj poistenie v nezamestnanosti.:)
veronikasad
24.08.10,07:50
Veronikasad : to bola pausalna dan, ktorej vyska bola stanovena bez ohladu na na skutocny prijem.
nie celkom tak - vychádzalo sa z príjmu za predch. kal. rok
cloe
24.08.10,08:08
Dnes by sa mohlo rozhodnúť. Uvidíme.
Dovolím si citovať I.Radičovú:
"Predložíme riešenie, ktoré bude spravodlivé a ktoré sa nebude týkať bežných občanov."
Nechajme sa teda prekvapiť.
veronikasad
24.08.10,08:09
... len som nikde nenašla definíciu, kto je podľa p. premierky "bežný občan"
MarcelkaT
24.08.10,08:21
Tiež som nikde nenašla defíniciu kto je podľa p.premierky "bežný občan".
grammatika
24.08.10,08:24
Je to veľmi rozsiahla téma, s veľa príspevkami som súhlasila i nesúhlasila, ale k zmenám:

Rozumiem p.ministrovi, že má za úlohu naplniť štátnu kasu, kasu sociálnej poisťovne a podobne... Je pravda, že by sa mali viac zameriať na výdavky...

Ale napr.
klikla som si na stránku www.socpoist.sk a na dlžníkov, hneď na 1 strane sú dlžníci v cca sume 800.000 €-1000.000 € (24.000.000 SK-30.000.000SK) - je to len 1.strana a je ich tam 20!!! Vidím, že na 1.strane je 90% sročiek...Čo takto sa snažiť vymôcť tieto pohľadávky? Ako je možné, že keď dôjde živnostníkovi list zo sociálky o dlžnom poistnom, tak už sa oháňajú exekúciami a podobne.
Prečo sociálna poisťovňa nevymôže svoje pohľadávky, tie, ktoré mali sročky v skutočnosti zaplatiť?
Myslím si, že by SP mala robiť viac kontról, vymáhať pohľadávky "razantnejšie".

Detto všeobecná zdravotná poisťovňa.

Viem, že v súčastnosti niektoré sročky "neexistujú" resp. sú napísané na tzv.bielych koňov a podobne, a preto sa pýtam, táto medzera v zákone kedy bude zaplátaná? Sročky "vykonávajú" svoju činnosť, urobia kopec záväzkov -napr.i voči DU, SP, ZP a tieto záväzky štát už nikdy neuvidí? Prečo?

A potom chýbajú peniaze a kto to zaplatí? Napr.živnostníci?

Mohli by Ste skúsiť zaplátať tieto diery v prvom rade..
Zita5
24.08.10,08:30
Tiež som nikde nenašla defíniciu kto je podľa p.premierky "bežný občan".


http://i.sme.sk/cdata/6/55/5513406/Shooty300-r686.jpgZdroj :http://www.sme.sk/c/5513406/premierka-ma-novy-termin-bezny-obcan.html
bodliak
24.08.10,08:30
citát:
Teraz sa tu všetci do neho "nanášame" a neuvedomujeme si, že je prvým ministrom, ktorý si nás chce vypočuť a zrejme konštruktívne návrhy bude chcieť aj realizovať aspoň v takom merítku, ako mu to koalícia dovolí.

---

Nuz prvym alebo poslednym, kazdopadne by som od cloveka, ktory sa tejto oblasti venoval posledne roky intenzivne ako malokto,
NECAKAL, ze ho co i len napadne zdvihnut max vymeriavaci zaklad na 5-nasobok.

Uz dnes platim z maxima vypocitaneho ako 4-nasobok, a davky sa pocitaju z 3-nasobku.

A navyse, vdaka prechodnemu obdobiu, mzdovy bod by na 3-nasobok narastol az v roku 2015, dovtedy je umelo znizovany cez %...

http://jozefmihal.blogspot.com/2008/01/priemern-osobn-mzdov-bod.html

Byt solidarny je jedna vec, ale ked pohar pretecie ...
yoolo
24.08.10,08:47
Grammatika : socialna poistovna ma ovela viac dlznikov, ktori tam vobec nefiguruju. Dodnes si nevie soc. poistovna porovnat danove priznania so svojou evidenciou. Osobne poznam podnikatela, ktory podnika suvisle od r. 1994 a nikdy nebol prihlaseny v Soc. poistovni. Nema odvahu tam zajst a tak sa na nejaky rok aj zamestnal v nadeji, ze na neho pridu. Ani tak ho nenasli.
betka
24.08.10,08:54
Keď po niečom pátram, pátram tu::);)

www.foaf.sk
grammatika
24.08.10,08:56
Grammatika : socialna poistovna ma ovela viac dlznikov, ktori tam vobec nefiguruju. Dodnes si nevie soc. poistovna porovnat danove priznania so svojou evidenciou. Osobne poznam podnikatela, ktory podnika suvisle od r. 1994 a nikdy nebol prihlaseny v Soc. poistovni. Nema odvahu tam zajst a tak sa na nejaky rok aj zamestnal v nadeji, ze na neho pridu. Ani tak ho nenasli.
Súhlasím :)
bol to len príklad, nakoľko sú tam len dlžníci z nejakého obdobia a od nejakej dlžnej sumy, mňa ale zarazila výška týchto pohľadávok, ktoré nebudem z pochopiteľných dôvodov teraz zrátavať ale myslím, že to nie je malá suma
betka
24.08.10,09:16
http://www.socpoist.sk/dlznici-na-poistnom/487s?kriterium=string&sword=pois%C5%A5ov%C5%88e&x=0&y=0

Vyhľadávač: termíny: štátny, nemocnica, v likvidácii

a potom www.foaf.sk

Príjemný dlhočízny obed, na foaje sa zrazu zbadáte, že 17:00 ;)
adi11
24.08.10,09:27
Grammatika : socialna poistovna ma ovela viac dlznikov, ktori tam vobec nefiguruju. Dodnes si nevie soc. poistovna porovnat danove priznania so svojou evidenciou. Osobne poznam podnikatela, ktory podnika suvisle od r. 1994 a nikdy nebol prihlaseny v Soc. poistovni. Nema odvahu tam zajst a tak sa na nejaky rok aj zamestnal v nadeji, ze na neho pridu. Ani tak ho nenasli.

Toto by mala byt uloha cislo 1 pre p. Mihala, kontrola soc. poistovne a vobec preco stagnuju kontroly v s.r.o a akciovych spolocnostiach ?
Treba zaviest mesacne kontroly na tychto neplatiacich podnikatelov.
Jozef Mihál
24.08.10,09:46
Poprosím tu prítomných - o tri hodiny odchádzam na koaličnú radu, na ktorej sa bude rokovať o zmenách v zákonoch o dani z príjmov, sociálnom a zdravotnom poistení. Poprosím o konštruktívne zdôvodnenie, prečo by mal zostať koeficient pre výpočet vymeriavacieho základu 2 a nie navrhovaných 1,352.

Koeficient 1,352 sa navrhuje preto, aby odvodové zaťaženie SZČO, vypočítané z jeho základu dane, bolo rovnaké, ako odvodové zaťaženie zamestnanca vypočítané z nákladov na cenu práce zamestnanca.
jar88
24.08.10,09:54
Poprosím tu prítomných - o tri hodiny odchádzam na koaličnú radu, na ktorej sa bude rokovať o zmenách v zákonoch o dani z príjmov, sociálnom a zdravotnom poistení. Poprosím o konštruktívne zdôvodnenie, prečo by mal zostať koeficient pre výpočet vymeriavacieho základu 2 a nie navrhovaných 1,352.

Koeficient 1,352 sa navrhuje preto, aby odvodové zaťaženie SZČO, vypočítané z jeho základu dane, bolo rovnaké, ako odvodové zaťaženie zamestnanca vypočítané z nákladov na cenu práce zamestnanca.
Čo vás vedie k tomu, aby ste dosiahol rovnaké odvodové zaťaženie živnostníka a zamestnanca?
Jozef Mihál
24.08.10,09:54
Príklad.

Zamestnanec zarobí 100 eur. Náklady na cenu práce sú 135,20 eur (35,20 sú odvody zamestnávateľa). Odvody tvoria 35,20 + 13,40 = 48,60 eur.

Odvody teda tvoria 35,95% z celkovej sumy nákladov práce, 35,95% z 135,20 eur je 48,60 eur.

Ak zoberieme SZČO so základom dane 135,20 eur, tak ak vymeriavací základ bude základ dane deleno 1,352, dostaneme vymeriavací základ:

135,20/1,352 = 100 eur.

Z vymeriavacieho základu 100 eur zaplatí SZČO odvody 47,15 eur.

Teda porovnateľne ako u zamestnanca (tam sú odvody 48,60 eur, malý rozdiel je daný tým, že SZČO sa netýka poistenie v nez., garančné a úrazové poistenie).

Ak má byť výpočet pre SZČO zrovnoprávnený s výpočtom pre zamestnanca s tým, že vychádzame z rovnakej základne danej ako cena práce u zamestnanca a základ dane u SZČO, musí sa základ dane SZČO deliť konštantou 1,352.
veronikasad
24.08.10,09:55
Poprosím tu prítomných - o tri hodiny odchádzam na koaličnú radu, na ktorej sa bude rokovať o zmenách v zákonoch o dani z príjmov, sociálnom a zdravotnom poistení. Poprosím o konštruktívne zdôvodnenie, prečo by mal zostať koeficient pre výpočet vymeriavacieho základu 2 a nie navrhovaných 1,352.

Koeficient 1,352 sa navrhuje preto, aby odvodové zaťaženie SZČO, vypočítané z jeho základu dane, bolo rovnaké, ako odvodové zaťaženie zamestnanca vypočítané z nákladov na cenu práce zamestnanca.
P, Mihál, myslím že je veľký rozdiel v čistej mzde zamestnanca a základe dane živnostníka.

Kým zamestnanec použije čistú mzdu (HM znížená o odvody a daň) pre svoju potrebu, u živnostníka je to uplne inak.

Základ dane je rozdiel medzi zdanitelnými príjmami a zdanitelnými výdavkami. Z neho platí DPH, daň z príjmu, do základu dane sa nezahrňa nákup hmotného majetku s OC viac ako 1700€.

Zdá sa mi tento spôsob výpočtu nespravodlivý, pretože nepostihne všetkých živnostníkov, ale v značnom rozsahu tých ktorí majú vyšší základ dane a aj teraz platia vyššie odvody (myslím, že práve títo investujú do nákupu hmotného majetku a sú platitelia DPH a základ dane u nich zďaleka nie je čistý príjem, ktorý im zostane pre osobnú potrebu).
Konkrétny dopad som uviedla pri svojom príjme, ktorý zďaleka nie je na hranici milionárskej dane.Tak neviem, či sa podľa p. premierky mám považovať za bežného občana.
lienocka001
24.08.10,09:59
priklad zamestnanec domrvi objednavku firma mu zoosobni skodu do urcitej vysky
zivnostnik domrvi objednavku a objednavatel ho zazaluje a zivnostnik ruci celym svojim majetkom...

nie je predsa mozne aby mali dvaja ludia / ktory su inak v diametralne inom postaveni/ rovnake povinnosti /odvodove atd../ a roznu vysku zodpovednosti...

prepacte ale ak nechapete ze zamestnanec a zivnostnik je nieco uplne ine co sa tyka postavenia v systeme tak neviem ci ma zmysel to sem vobec pisat..
Jano24
24.08.10,10:01
Myslím, že pri zavádzaní súčasných zmien v odvodoch ide o hlboké nepochopenie postavenia živnostníkov. Živnostník je v porovnaní so zamestnancami v úplne inom ekonomickom postavení a jeho ekonomické postavenie na trhu je porovnateľné len s podnikajúcimi právnickými osobami, avšak s viacerými nevýhodami. Živnostník si nemôže dať vlastnú mzdu do daňových výdavkov a platiť z nej odvody. Živnostník platí odvody z vypočítaného základu dane a všetci kompetentní, ktorí pracujú na zmene odvodov sa chcú tváriť, že celý základ dane ide u neho na osobnú spotrebu. Ale to je obrovský omyl! Po ekonomickej stránke tvorba základu dane živnostníka a jeho ďalšie rozdeľovanie nie je porovnateľné so základom dane zamestnanca, ale so základom dane podnikajúcich právnických osôb. Celý základ dane po zdanení nemôže živnostník použiť na osobnú spotrebu, ale potrebuje si z neho naakumulovať prostriedky na ďalší rozvoj firmy (podobne ako podnikajúce právnické osoby). Lenže u právnických osôb nikto neuvažuje, aby platili do poisťovní odvody zo zisku pred zdanením! Odvedú do poisťovní odvody z miezd (podotýkam, že to isté robia a živnostníci, ktorí majú zamestnancov) a celý systém je tým poriešený. Z uvedeného dôvodu, zavádzaním systému odvodu poistného zo sumy, ktorá sa úplne blíži základu dane, vôbec nejde o vyrovnávanie podmienok, ale práve naopak. Aspoň porovnateľné podmienky medzi živnostníkmi a podnikajúcimi právnickými osobami by sa zaviedli len za predpokladu, keby si živnostníci mohli dávať do daňových výdavkov vlastnú mzdu a zároveň, podnikajúce právnické osoby by platili odvody na zdravotné a sociálne poistenie aj na základe vykázaného základu dane. Ale stačí, že sa povedalo, aby na základe vykázaného základu dane s.r.o. platili odvody len z časti prostriedkov – t.j. z vyplatených podielov na zisku a už sa uvažuje zváženie takéhoto kroku. Lenže aj zavedením tohto odvodu by boli právnické osoby ešte vo výhode v porovnaní so živnostníkmi, lebo rovnoprávnosť by sa dosiahla len v prípade, keby právnické osoby platili odvody z celého základu dane.
Len aby celý proces súčasného zavádzania spravodlivosti neskončil konštatovaním, ktoré je mne známe z detstva: „Už by sa ten kôň bol aj odučil od žrádla, ale predstavte si, zdochol.“


Trebars preto čo tu popísala Mária.K a mala veľa súhlasov, že živnostník je v inom ekonomickom postavení / namá 20-25 dni dovolenky,nemá preplacané štátne sviatky, nemá odstupné, ručí celým svojim majetkom,a našlo by sa ešte iných vecí a naozaj sa kompetentní tvária akoby išiel celý príjem SZČO na jeho osobnú spotrebu...Ak sa to objektívne nedá určiť, tak trebars ten koeficient 2 je tá výhoda.Pretože okrem toho sa ešte idú znižovať paušalne výdavky z 40 na 30% aj nedávať odvody do nákladov. A efekt to nebude mať očakávaný ani pre ekonomický rast ani pri vytváraní ďalších pracovných miest.
cloe
24.08.10,10:01
P, Mihál, myslím že je veľký rozdiel v čistej mzde zamestnanca a základe dane živnostníka.

Kým zamestnanec použije čistú mzdu (HM znížená o odvody a daň) pre svoju potrebu, u živnostníka je to uplne inak.

Základ dane je rozdiel medzi zdanitelnými príjmami a zdanitelnými výdavkami. Z neho platí DPH, daň z príjmu, do základu dane sa nezahrňa nákup hmotného majetku s OC viac ako 1700€.

Zdá sa mi tento spôsob výpočtu nespravodlivý, pretože nepostihne všetkých živnostníkov, ale v značnom rozsahu tých ktorí majú vyšší základ dane a aj teraz platia vyššie odvody (myslím, že práve títo investujú do nákupu hmotného majetku a sú platitelia DPH a základ dane u nich zďaleka nie je čistý príjem, ktorý im zostane pre osobnú potrebu).
Konkrétny dopad som uviedla pri svojom príjme, ktorý zďaleka nie je na hranici milionárskej dane.Tak neviem, či sa podľa p. premierky mám považovať za bežného občana.

Dovolila som si zvýrazniť to, čo považujem za podstatu. Nad tým sa treba podľa mňa znovu zamyslieť.
Melnick
24.08.10,10:02
Poprosím tu prítomných - o tri hodiny odchádzam na koaličnú radu, na ktorej sa bude rokovať o zmenách v zákonoch o dani z príjmov, sociálnom a zdravotnom poistení. Poprosím o konštruktívne zdôvodnenie, prečo by mal zostať koeficient pre výpočet vymeriavacieho základu 2 a nie navrhovaných 1,352.

Koeficient 1,352 sa navrhuje preto, aby odvodové zaťaženie SZČO, vypočítané z jeho základu dane, bolo rovnaké, ako odvodové zaťaženie zamestnanca vypočítané z nákladov na cenu práce zamestnanca.
Odvodové zaťaženie bude to jediné, kde môžeme dať znamienko "= " ak budeme porovnávať tieto dve skupiny.Ináč na strane nevýhod sa ohrozený druh "SZČO" ocitne častejšie.:)
Jano24
24.08.10,10:05
Alebo nech bude nemocenské dobrovoľné pre SZČo, čo sa často krát deklarovalo. Nebude platiť nemocenské nebude ani čerpať nemocenské dávky.Samozrejme že tak že sa nemôže prihlásiť na nemocenské deň predtým a na ďalší deň bude už na PN. Nech bude nemocenský poistená SZČO aspoň 270 dní alebo iný počet dní až vtedy bude mať nárok na nemocenské dávky , aby sa s tým nešpekulovalo.
grammatika
24.08.10,10:06
názor laika:
no ja neviem, ale prečo chcete aby mal rovnaké odvodové povinnosti SZČO ako zamestnávateľ? oplatí sa potom mať SZČO? pretože už Ste tu Vy alebo niekto iný spomínali, že si ma SZČO stanoviť cenu práce podľa toho, koľko by zamestnávateľ zaplatil za túto prácu zamestnancovi - ale skutočnosť je iná...

má SZČO rovnaké výhody ako zamestnanec?a ak v ňom ani po novom nebude poistenie v nezamestnanosti, tak zase zamestnanec má "výhodu" keď zostane nezamestnaný - dávky v nezamestnanosti. (viem, že ani v súčastnosti povinne SZČO nemá pois.v nezamestn.-ale ked to už chcete porovnávať?..)
veronikasad
24.08.10,10:08
Navrhujem prísnejšie kontroly zo strany DU u určitej skupiny živnostníkov (opravujem, prevažne neide o živnostníkov, ale osoby podnikajúce podľa osobitných predpisov, hlavne z oblastí financii), ktorí znižujú svoj základ dane cestovnou turistikou (cez paušálne náhrady za využívanie súkromného motorového vozidla).
Monika Kováčová
24.08.10,10:10
Ja si myslím, že tzv. "núteným živnostníkom" navrhovaná zmena pomôže: stanú sa opäť zamestnancami a budú mať zamestnanecké výhody (platená dovolenka, sviatky, a pod.).
Avšak podnikatelia, ktorí plánujú investovať svoj zisk do rozvoju svojej živnosti (nákup strojov, budovy, prieskum trhu, investícia do nového projektu, rozšírenie podnikateľskej činnosti, vytvorenie nových pracovných miest) budú obmedzení vyšším odvodovým zaťažením.
Melnick
24.08.10,10:18
Ja si myslím, že tzv. "núteným živnostníkom" navrhovaná zmena pomôže: stanú sa opäť zamestnancami a budú mať zamestnanecké výhody (platená dovolenka, sviatky, a pod.).
Avšak podnikatelia, ktorí plánujú investovať svoj zisk do rozvoju svojej živnosti (nákup strojov, budovy, prieskum trhu, investícia do nového projektu, rozšírenie podnikateľskej činnosti, vytvorenie nových pracovných miest) budú obmedzení vyšším odvodovým zaťažením.Monika čiastočne súhlasím, ale iba za predpokladu, že im ostane rovnaká suma , pretože väčšinou dostali na FA po dohode toľko, aby mali na minimálne odvody. Pri návrate do pozície zamestnanca sa bojím, že sa im HM budú upravovať a nemyslím si, že smerom nahor. :cool:
Aldan
24.08.10,10:18
Ja som sa veľmi tešila, že za pomoci p. Mihála sa urobia poriadky, ale už teraz som sklamaná. Jediná vec čo by podľa mňa vyriešila prázdnu kasu v sociálne, vzdravotných poisťovniach a daniach by bol zákon o platení odvodov a daní.l Ako to že to funguje v zahraničí, tam si nikto nedovolí neplatiť dane odvody a pozrite sa našich zverejnených neplatičov. To je hrozné, nikto nemá žiadnu zodpovednosť, sro si vyberie odvody od svojich zamestnancov a neodvedie ich do sociálky, do zdravotnej a nič sa nedeje. Ak je zle zruší sa sro , založí nová a ide sa po starom. Toto by som najskôr menila. Trestnoprávnu zodpovednosť pre konateľov, exekúcie a pod.Žiadne prepisovanie na rodinných príslušníkov. Stretla som sa s jedným známym v Anglicka a ten len nechápal ako to môžte ešte u nás fungovať.U nich nič také neexistuje. A čo taká daňová polícia? Prečo napr. v Nemecku si nedovolia to mi? Na to sú iné tresty. U nás každá vláda začína škrtaním u tých najnižších, najchudobnejších a sľubuje že keď to urobí bude lepšie, potom príde nová vláda a ideme odznova. Nemali by začať od seba? Najskôr pripraviť dobré zákony , nebrať 30% provízie za dohodenie zákazky, a pod.... asi je zbytočné to rozpisovať.....
Kvaka
24.08.10,10:19
Poprosím tu prítomných - o tri hodiny odchádzam na koaličnú radu, na ktorej sa bude rokovať o zmenách v zákonoch o dani z príjmov, sociálnom a zdravotnom poistení. Poprosím o konštruktívne zdôvodnenie, prečo by mal zostať koeficient pre výpočet vymeriavacieho základu 2 a nie navrhovaných 1,352.

Koeficient 1,352 sa navrhuje preto, aby odvodové zaťaženie SZČO, vypočítané z jeho základu dane, bolo rovnaké, ako odvodové zaťaženie zamestnanca vypočítané z nákladov na cenu práce zamestnanca.
Pán minister, možno by sa dal koeficient 1,352 upraviť tak, aby zohľadňoval napr. náhradu mzdy na dovolenku. Zamestnanec dostane náhradu príjmu, živnostník počas dovolenky ale nezarába. Je to doba 5 týždňov. Náhrada mzdy za dovolenku živnostníka asi nie je nákladom, ktorý ovplyvňuje základ dane. Nedá sa s tým niečo urobiť? Ak sa mýlim, považujte túto pripomienku za bezpredmetnú.
betka
24.08.10,10:20
Efektívnosť SZČO je vyššia.

(SZČO murár=3 zamestnanci, 1 pracuje a 2 sa opierajú o lopatu) a tento SZČO za ich 3 platy určite odvedie vyššie dane a odvody.

Efektívnosť súkromného lekára je vyššia ako štátneho.

Efektívnosť SZČO ako "úradníka" je vyššia ako efektívnosť .......,
comodo
24.08.10,10:20
mimotemy
tak tu na to pozeram a zacinam mat pesimisticky pocit ze je to cele nanic. Tak ci tak ide o plnenie deraveho vedra. Ked necucnu tam , cucne sa sa inkde. Ked nie na odvodoch , tak na daniach priamych ci spotrebnych.
Ak by clovek videl ze tie prasule idu kamsi kde to vidiet a cosi za ne kdesi ma , vem ta cert. Som presvedceny , ze keby to vedro nebolo ako sito na halusky , nebolo by tu taka panika. Snad sa nam narodi novy pan Mihal co nam bude radit ako ist na nulu v novom systeme :D:D:D
Jano24
24.08.10,10:21
Pán minister, možno by sa dal koeficient 1,352 upraviť tak, aby zohľadňoval napr. náhradu mzdy na dovolenku. Zamestnanec dostane náhradu príjmu, živnostník počas dovolenky ale nezarába. Je to doba 5 týždňov. Náhrada mzdy za dovolenku živnostníka asi nie je nákladom, ktorý ovplyvňuje základ dane. Nedá sa s tým niečo urobiť? Ak sa mýlim, považujte túto pripomienku za bezpredmetnú.
A čo ešte pripočítať k dovolenke aj štátne sviatky.Tie sa zamestnancom zamestnávatelia musia preplácať zo zákona preplácajú, SZČO nemá zaplatené za štátne sviatky..A tých štátnych sviatkov je na Slovensku neurekom.Veď dá sa vypočítať aký je priemer štátnych sviatkov za kalendárny rok? Samozrejme nie všetky štátne sviatky vychádzajú na pracovné dni, niektore na víkend, ale nejaký priemer na pracovné dni sa dá vypočítať.
A pomer priemeru pracovných dní v roku k pomeru dovolenky + štátnych sviatkov sa dá vypočítať.
Teda nejaký priemer.
bodliak
24.08.10,10:24
Poprosím tu prítomných - o tri hodiny odchádzam na koaličnú radu, na ktorej sa bude rokovať o zmenách v zákonoch o dani z príjmov, sociálnom a zdravotnom poistení. Poprosím o konštruktívne zdôvodnenie, prečo by mal zostať koeficient pre výpočet vymeriavacieho základu 2 a nie navrhovaných 1,352.


- lebo zamestnanec robi 8 hodin a padla. SZCO ma na starosti kopec byrokracie, ktoru mu nikto nezaplati. Na nu si musi zarobit a je si za nu sam zodpovedny, popotahovany a ruci v tomto pravnom chaose celym svojim majetkom. Ak si SZCO robi ucto sam, kolko casu denne stravi nad tymito podruznymi, ale nutnymi cinnostami ?

- lebo zamestnanec "len" zaraba, szco si najskor robotu musi zohnat. Potom ju moze vykonavat. Za zhananie nikto plateny nie je. Ak bude robit tu istu produktivnu pracu 8 hodin za rovnake peniaze, povinne administrativne cinnosti robi vo svojom volnom case a vy chcete, aby mu zostalo rovnako ?

Tu mi z toho vyplyva, mily SZCO, stan sa zamestnancom.

- ked chcete SZCO zrovnopravnit so zamestnancom, porovnajte, kolko z jednotlivych davok cerpaju zamestnanci a kolko szco

- prestante drazdit ludi tym, ze niekto ma pausal na reprezentaciu, uhradu asistentov a kancelarie, ale SZCO, ktory ma nejak slusne reprezentovat sam seba, si do nakladov neda ani oblek, ak nechce mat problem
Zazili sme uz aj to, ze sme nemali narok v cudzine na diety, vsakze...

- pretoze 25x viac unika cez vyplatu dividend, podielov na zisku cez sro, hoci je to v principe uplne to iste, len v inej forme (skoncime tam vsetci ?)

Tu mi z toho vyplyva, mily SZCO, konvertuj na sro.

Celkovo mi z toho vyplyva, ved tento stat nechce SZCO!

- pretoze tej solidarity je schovanej vsade uz privela, (4-nasobok odvody/3-nasobok davky, prechodne obdobie do roku 2015 na mzdovy bod), realne rozdelenie I./II. piliera nie je 50:50, hoci narok ide na 1/2

- lebo ako prve riesenie zase ponukate "treba platit viac". Ze na prechodne obdobie ? To nie je argument.

- uz vyssie spominane dlzoby, za to by som v SP vyvodil trestnopravnu zodpovednost, lebo brat plat riaditela SP a nerobit nic proti MEGA dlznikom, je zanedbanie povinnosti

Augiasov chliev sa cisti, a nie plni.

- nebral som nenavratne prispevky
- nemal som ulavy
- nevyuzivam pausal, platim dane z realu
- viac nedam, to radsej pojdem do zahranicia, ako ste racili odporucat
jar88
24.08.10,10:24
Pán Mihál,
každému je jasné, že chýbajú peniaze a jedným z dôvodov je aj úbytok platiacich poistencov. Tým že sa zvýšia odvody, budeme ešte menej schopný konkurovať drahšou službou, a tak znova ubudne tých platiacich poistencov.
----------------------------------------------------------------------
Následne bude zas menej peňazí a tak budeme špekulovať nad ďalším koeficientom?
To sa potom budeme baviť o 1,1 či dokonca 0,98...?
betka
24.08.10,10:25
Monika, asi nebudem v omyle.
Asi si 3 v jednom (spoločník, konateľ, zamestnanec, alebo blízka osoba týchto osôb) Buďme objektívny.

SZČO nebudeš, pretože ...... (vieš ma čítať)
------------------------------------------------
Tento prípad beriem za totožný so SZČO
veronikasad
24.08.10,10:26
Ešte jeden návrh pre p. Mihála :

1. Urobiť poriadok v SP so živnostníkmi, ktorí sa vyhýbajú plateniu odvodov párdňovým prerušením živnosti. Aby to nemalo až tak veľký dopad na živnostníkov, ktorí podnikajú popri zamestnaní, výšku odvodov stanoviť ako pri platení preddavkov do zdr. poisťovne - neplatí z minima, ale zo skutočného vymeriavacieho základu. Uvažuje sa s ročným zúčtovaním odvodov a daní ...
cloe
24.08.10,10:26
Ja si myslím, že tzv. "núteným živnostníkom" navrhovaná zmena pomôže: stanú sa opäť zamestnancami a budú mať zamestnanecké výhody (platená dovolenka, sviatky, a pod.).
Avšak podnikatelia, ktorí plánujú investovať svoj zisk do rozvoju svojej živnosti (nákup strojov, budovy, prieskum trhu, investícia do nového projektu, rozšírenie podnikateľskej činnosti, vytvorenie nových pracovných miest) budú obmedzení vyšším odvodovým zaťažením.

Súhlasím za predpokladu, že ich vôbec niekto zamestná.
Monika Kováčová
24.08.10,10:29
Súhlasím za predpokladu, že ich vôbec niekto zamestná.
Myslela som tých, ktorí sú takýmto spôsobom "zamestnaní" . Preto tie úvodzovky v mojom príspevku "nútení živnostníci"
Monika Kováčová
24.08.10,10:32
Monika, asi nebudem v omyle.
Asi si 3 v jednom (spoločník, konateľ, zamestnanec, alebo blízka osoba týchto osôb) Buďme objektívny.

SZČO nebudeš, pretože ...... (vieš ma čítať)
------------------------------------------------
Tento prípad beriem za totožný so SZČO
som 3 v jednom ale vôbec nerozumiem, čo tým chcel "básnik říci". :)
lienocka001
24.08.10,10:34
Myslela som tých, ktorí sú takýmto spôsobom "zamestnaní" . Preto tie úvodzovky v mojom príspevku "nútení živnostníci"


nuz ked mas niekoho na zivnost /takeho toho nuteneho zivnostnika/ a davas mu na fakturu dajme tomu 1000 EUR tak ked ho prijmes do zamestnania tak si myslis ze mu daju tolko aby mu ostala porovnatelna hodnota ako ked bol na zivnost? ved zamestnavatel si zarata naklady na dovolenky, stravenky administrativu pomocky atd atd.. a bude zobere ineho "dobrovolneho" zivnostnika alebo tomu staremu ponukne taku sumu ako netto mzdu ze mu to bude este nevyhodnejsie..

nanestastie dnes nie je doba ze sa zamestnavatelia predhanaju v zamestnavani... ako bolo onehda... dnes je tu kriza kvanta nezamestnanych ... takze to nie je take easy...
cloe
24.08.10,10:40
Myslela som tých, ktorí sú takýmto spôsobom "zamestnaní" . Preto tie úvodzovky v mojom príspevku "nútení živnostníci"

Ja ti rozumiem, lenže prečo boli "nútení"? Lebo na pracovný pomer ich nezamestnali kvôli odvodom. Myslíš, že teraz ich s radosťou zamestnajú?
betka
24.08.10,10:41
Ešte mám jednu pripomienku:

Skúsme sa vniesť do minulosti do roku 2003 a prijaté zákony, aký to malo efekt. (zníženie daní, rovné dane, ...), prišiel o niečo ŠR? Nie! Bol to len zisk pre naše Slovensko. Ako sa zrazu zvýšili príjmy!!!

A teraz, týmito novotami, aby to nenasledovalo pred rok 2003, a nehovoriac roky staršie.....

Posvietila by som si taktiež na osoby s rovnakým menom a priezviskom, kt. neustále rušia svoje živnosti a opať ich zakladajú, ktoré nedodržujú základné pravidlo, čo je podnikanie. Lebo ak má malá s.r.o., alebo SZČO stratu 5, 6 rokov alebo osciluje okolo nulového ZD, aspoň niečo zaplatiť, tak tam bude vada.
veronikasad
24.08.10,10:47
Tiež by nezaškodilo posvietiť si na inzeráty v novinách typu "predám bločky na stavebné sporenie", ktoré sa nevyužívajú len na dokladovanie čerpania úveru zo stavebného sporenia.
jar88
24.08.10,10:51
nuz ked mas niekoho na zivnost /takeho toho nuteneho zivnostnika/ a davas mu na fakturu dajme tomu 1000 EUR tak ked ho prijmes do zamestnania tak si myslis ze mu daju tolko aby mu ostala porovnatelna hodnota ako ked bol na zivnost? ved zamestnavatel si zarata naklady na dovolenky, stravenky administrativu pomocky atd atd.. a bude zobere ineho "dobrovolneho" zivnostnika alebo tomu staremu ponukne taku sumu ako netto mzdu ze mu to bude este nevyhodnejsie..

nanestastie dnes nie je doba ze sa zamestnavatelia predhanaju v zamestnavani... ako bolo onehda... dnes je tu kriza kvanta nezamestnanych ... takze to nie je take easy...
Presne tak, je kopa nezamestnaných, ako keby nebolo čo v tejto krajine robiť.
-------------------------------------------------
Myslím, že roboty by bolo dosť, ale peňazí je málo.
-------------------------------------------------
Koľko mladých nebýva?
Koľko ciest nám chýba?
Koľko ľudí tu obliekajú a obúvajú Číňania?
---------------------------------------------------
Táto kríza je tu kvôli odvodom, daniam a prehnanému sociálnemu systému.
Plus dotácie.
Jano24
24.08.10,10:51
Ešte mám jednu pripomienku:

Skúsme sa vniesť do minulosti do roku 2003 a prijaté zákony, aký to malo efekt. (zníženie daní, rovné dane, ...), prišiel o niečo ŠR? Nie! Bol to len zisk pre naše Slovensko. Ako sa zrazu zvýšili príjmy!!!

A teraz, týmito novotami, aby to nenasledovalo pred rok 2003, a nehovoriac roky staršie.....

Posvietila by som si taktiež na osoby s rovnakým menom a priezviskom, kt. neustále rušia svoje živnosti a opať ich zakladajú, ktoré nedodržujú základné pravidlo, čo je podnikanie. Lebo ak má malá s.r.o., alebo SZČO stratu 5, 6 rokov alebo osciluje okolo nulového ZD, aspoň niečo zaplatiť, tak tam bude vada.
To áno. Rusko malo veľké daňové uniky a potom Putin znižil daň z príjmu na neuveriteľných 13% a výber dane z príjmu sa zlepšil a do štatnej kasy prišlo viac peňazí ako predtým.
Nandrolon
24.08.10,10:53
Ja by som ten koeficient navrhol matematicky upraviť o dovolenku, ktorú ma zamestnanec a o štátne sviatky, nič viac, všetko sa dá na kalkulačke vypočítať...
Na margo príspevku niekde o stranu predo mnou, kde sa písalo o nejakom "reprezentovaní a obleku do nákladov atď..."
- vy rozdeľujete spoločnosť sa mi zdá iba na 2 časti:
podnikateľ - ktorý potrebuje "reprezentovať" /drahé auto, obleky .../a všetko okolo toho ...
zamestnanec - robotník, ktorému nič netreba /reprezentovať - takisto drahé auto, obleky/ iba makať pri páse a držať hubu...

- ale čo so zamestnaniami, kde treba takisto reprezentovať, ale "za vlastné", ja si takisto nedám do nákladov ani oblek, ani auto ani nič podobné...
- prečo mám dojem že ak sa tu napíše slovo zamestnanec, myslí sa tým robotník, ktorý maká pri páse niekde v dielni a chodí do zamestnania MHD lebo auto mu netreba keďže nemusí reprezentovať ?
- a čo tak trochu ak by aj zamestnanec "reprezentoval sám seba" ??
- to akože pokiaľ je niekto zamestnanec, tak má mať predurčený "nižší životný štandard?
- pripadá mi to smiešne, ako sa tu niektorí považujú za "nadľudí", s takými vždy rád pokecám ...
Halli
24.08.10,10:56
Tiež by nezaškodilo posvietiť si na inzeráty v novinách typu "predám bločky na stavebné sporenie", ktoré sa nevyužívajú len na dokladovanie čerpania úveru zo stavebného sporenia.

Takisto neviem pochopiť ako je možné že v budove kde mám kancel chodia týždeň čo týždeň obálky pre firmy , ktoré tu vobec nie sú...zväčša eseročky a kadejaké fiktívne firmy, ktoré majú tu sídlo? Niekto tu poskytuje svoju nehnuteľnosť na sídla takýchto firiem...je to možne aby to robil stále a beztrestne? Sú to obalky zo súdov, bánk, úradov a iné dôležité doklady...Načo to asi robia také firmy?...tam sa klame a okráda štát, nie SZČO, čo platí kancel aj keď ju nemôže využiť, ak má napr. zlomenú nohu, alebo iné závažne ochorenie a mnoho iných tu spomenutých príkladov...:o
jaja99
24.08.10,10:56
V Rakúsku funguje nasledovný systém: Každý dlžník, kým ide platiť svojmu veriteľovi záväzok, musí si overiť, či tento veriteľ nedlhuje peniaze do verejných zdrojov, ak áno, je povinný krátiť platbu o 20%. Dajte do poriadku informačné toky a navrhnite niečo podobné. Známa robí vo firme, kde majú 20.000 dodávateľov a ku každej faktúre si v deň splatnosti tlačí výpis z registra dlžníkov a až následne uhrádza.
Nandrolon
24.08.10,10:57
pre jar 88:
- peňazí na SK že je málo?? :-))))))))))

- peniaze vždy boli aj budú, ale väčšina ich je " v úschove u určitých "skupín" a tým pádom nie sú v obehu...

ekonomiku nepodporíš tak, že dvihneš plat manažerovi z 10 000 eur/mesačne na 15 000 eur/mesačne, ale tak, že tých 5 000 rozdelíš medzi ľudí, ktorí tieto peniaze produkujú a dajú ich do obehu...
Manažér nedá do obehu ani tých 10 tis. čo mal predtým, kdežto ak sa tých 5000 eur prerozdelí medzi 50 ľudí, dostanú sa do obehu do posledného centa, ale to je veľká utópia...
jar88
24.08.10,10:59
Takisto neviem pochopiť ako je možné že v budove kde mám kancel chodia týždeň čo týždeň obálky pre firmy , ktoré tu vobec nie sú...zväčša eseročky a kadejaké fiktívne firmy, ktoré majú tu sídlo? Niekto tu poskytuje svoju nehnuteľnosť na sídla takýchto firiem...je to možne aby to robil stále a beztrestne? Načo to asi robia také firmy?...tam sa klame a okráda štát, nie SZČO, čo platí kancel aj keď ju nemôže využiť, ak má napr. zlomenú nohu, alebo iné závažne ochorenie a mnoho iných tu spomenutých príkladov...:o
Oni to pochopia až vtedy, keď nebudú mať koho zdaňovať.
grammatika
24.08.10,10:59
Ja by som ten koeficient navrhol matematicky upraviť o dovolenku, ktorú ma zamestnanec a o štátne sviatky, nič viac, všetko sa dá na kalkulačke vypočítať...

a čo takto aj aby v tom poistení bolo poistenie v nezamestnanosti? to už by nebolo fér?
Zita5
24.08.10,11:02
K uplatňovaniu paušálnych výdavkov z mojej strany toľko - najmä pre remeselných živnostníkov (60%) teda nútených :

Vymenujem výhody , o ktorých si myslia , že sú ich výhodami:

- nemusia si zabezpečiť a vybaviť strojným zariadením vlastné prevádzky resp.pracovné pomôcky
- nenesú až takú zodpovednosť oproti iným podnikateľom , sú odolní a chránení voči kontrolám napr.Inšpektorát práce,BOZP Obchodná inšpekcia ,životné prostredie, stavebný úrad a podobne.
- pracujú v priestoroch tzv.zamestnávateľa na náklady zamestnávateľa
- pracujú s pracovnými prostriedkami zamestnávateľa , ktoré financuje tzv.zamestnávateľ
- nemusia si platiť energie, smetné , plyn a povedzme koncesionárske poplatky
- celkovo nemusia platiť nájom priestorov včetne energií
- dokonca niektorým tzv.zamestnávateľ platí aj rôzne školenia, kurzy a preškolenia atď ...
- zamestnávatelia niektorým vystavujú faktúry za odvedenú prácu prácu
- v určitých prípadoch im zamestnávateľ poskytne aj stravné poukážky


a teraz nevýhody :

- nemajú nárok na dovolenku
- musia si písať odpracované hodiny
- nemôžu si vyfakturovať odpracované "nadčasové hodiny"
- plnia príkazy zamestnávateľa a vôbec vzťah je na báze zamestnávateľ - zamestnanec(napriek tomu že nesú status živnostníka ) , nemajú na výber , nemajú možnosť presadiť si svoje
- pracovná úrazovosť - bez nároku
Ak som niečo vynechala , tak ma niekto zrejme doplní .


Detto platí aj pri 40% paušálnych výdavkoch ako sú predavačky a ostatní , ktorý využívajú voľnú živnosť na takéto tzv.zamestnávanie .

S týmto by sa skutočne malo niečo robiť , lebo tu vidím značné spoločenské a daňové neduhy .
bodliak
24.08.10,11:03
- vy rozdeľujete spoločnosť sa mi zdá iba na 2 časti:
podnikateľ - ktorý potrebuje "reprezentovať" /drahé auto, obleky .../a všetko okolo toho ...
zamestnanec - robotník, ktorému nič netreba /reprezentovať - takisto drahé auto, obleky/ iba makať pri páse a držať hubu...


Porovnavat mozeme vsetko so vsetkym, ale ja som narazal na to, ze niekto nas drazdi vysokym pausalom, ktory si velkoryso zdani, ale moze pouzit na cokolvek, asistentami a kancelariami...
jar88
24.08.10,11:04
pre jar 88:
- peňazí na SK že je málo?? :-))))))))))

- peniaze vždy boli aj budú, ale väčšina ich je " v úschove u určitých "skupín" a tým pádom nie sú v obehu...

ekonomiku nepodporíš tak, že dvihneš plat manažerovi z 10 000 eur/mesačne na 15 000 eur/mesačne, ale tak, že tých 5 000 rozdelíš medzi ľudí, ktorí tieto peniaze produkujú a dajú ich do obehu...
Manažér nedá do obehu ani tých 10 tis. čo mal predtým, kdežto ak sa tých 5000 eur prerozdelí medzi 50 ľudí, dostanú sa do obehu do posledného centa, ale to je veľká utópia...
Ale vieme, ako sa k tým skupinám dostávajú.
----------------------------------------------
Jednoduché zdroje sú tie verejné.
Napríklad zdravotné poisťovne a iné (jednoducho to čo teraz pán Mihál špekuluje naplniť odvodmi)
Nandrolon
24.08.10,11:05
Mimochodom nevie niekto ako funguje v nemecku zamestnanecký pomer?
neodrátava sa tam náhodou aj nejaká položka na dochádzku /auto/ proste obdoba aspoň časť si uplatniť do nákladov ???

Mimochodom ešte reagujem na kolegu niekde o 2 strany bližšie čo písal že zamestnancovi skončí pracovná doba a finito... a jemu akože nie...

- o akom zamestnancovi píšeš?? zas iba o otrokovi na páse???
- Ja ako účtovník dlhodobého majetku za niečo aj zodpovedám a pri účtovaní zmlúv o nehnuteľnostiach je to veľa rokov dozadu a údaje sa ani neskartujú, ako je to pri daňových dokladoch iba 5 rokov...
bodliak
24.08.10,11:06
- Lebo ked bude robit to iste co zamestnanec, ostatne institucie si na nom zgustnu:
Od banky cez baliky pre podnikatelov, cez miestne dane, rozne poplatky, dane z motorovych vozidiel atd.

Argument ze si to moze dat do nakladov tu uz raz v podani isteho "genia" bol. Lenze na to si najskor musi zarobit, aby to mohol dat do nakladov...
lienocka001
24.08.10,11:08
Ja by som ten koeficient navrhol matematicky upraviť o dovolenku, ktorú ma zamestnanec a o štátne sviatky, nič viac, všetko sa dá na kalkulačke vypočítať...
Na margo príspevku niekde o stranu predo mnou, kde sa písalo o nejakom "reprezentovaní a obleku do nákladov atď..."
- vy rozdeľujete spoločnosť sa mi zdá iba na 2 časti:
podnikateľ - ktorý potrebuje "reprezentovať" /drahé auto, obleky .../a všetko okolo toho ...
zamestnanec - robotník, ktorému nič netreba /reprezentovať - takisto drahé auto, obleky/ iba makať pri páse a držať hubu...

- ale čo so zamestnaniami, kde treba takisto reprezentovať, ale "za vlastné", ja si takisto nedám do nákladov ani oblek, ani auto ani nič podobné...
- prečo mám dojem že ak sa tu napíše slovo zamestnanec, myslí sa tým robotník, ktorý maká pri páse niekde v dielni a chodí do zamestnania MHD lebo auto mu netreba keďže nemusí reprezentovať ?
- a čo tak trochu ak by aj zamestnanec "reprezentoval sám seba" ??
- to akože pokiaľ je niekto zamestnanec, tak má mať predurčený "nižší životný štandard?
- pripadá mi to smiešne, ako sa tu niektorí považujú za "nadľudí", s takými vždy rád pokecám ...


nuz vo vacsine firiem pokial sa vyzaduje dess code tak firma zamestnancovi prispieva alebo poskytuje primerane oblecenie, rovnako ako firma dajme tomu prispieva zamestnancovi na skolenia, certifikaty a pod. pracovala som vo firme kde boli aj zamestnanci aj zivnostnici a zamestnancom sme poskytovali ako firma rozne vyhody na ktore zivnostnici nemali narok.. rovnako napr. pouzitie firemneho auta na osobne ucely a pod..
uprimne si myslim ze toto cele ako to prezentuju ma len za ulohu postvavat zamestnancov prosti zivnostnikom... a niekto iny sa len smeje pomedzi prsty...
preco zanikla tema o plateni odvodov pri s.r.o. atd atd...
jar88
24.08.10,11:10
Mimochodom nevie niekto ako funguje v nemecku zamestnanecký pomer?
neodrátava sa tam náhodou aj nejaká položka na dochádzku /auto/ proste obdoba aspoň časť si uplatniť do nákladov ???

Mimochodom ešte reagujem na kolegu niekde o 2 strany bližšie čo písal že zamestnancovi skončí pracovná doba a finito... a jemu akože nie...

- o akom zamestnancovi píšeš?? zas iba o otrokovi na páse???
- Ja ako účtovník dlhodobého majetku za niečo aj zodpovedám a pri účtovaní zmlúv o nehnuteľnostiach je to veľa rokov dozadu a údaje sa ani neskartujú, ako je to pri daňových dokladoch iba 5 rokov...
Nemecko je socialistické.
Naopak v USA ide do nákladov všetko a každému.
Preto tam každý žiada aj účtenku a dobre si skontroluje, čo na nej má. (žiadne "paninko bez papíru" to bude levnejší)
Melnick
24.08.10,11:15
Súčasný stav :
ÚP - zaznamenávajú stále vyššie percento evidovaných nezamestnaných.
SP - eviduje stále viac dohodárov, za ktorých sa platí iba ÚP a GP

Ďalší krok :
ÚP - preberajú smiešne potvrdenia o odmene za dohodu.
SP - vypláca rôzne dávky, pretože zamestnanci nedosiahli mzdu, ktorá by pokryla ich životné potreby.

A čo tak urobiť vietor v SR ?????
Sprostredkovateľky by nesedeli celý týždeň na ... stoličke :D, ale jeden deň v týždni, by každá musela navštíviť firmu s "dohodármi" a urobiť im osvetu ako dopadnú, keď pôjdu na operáciu, maródku, do dôchodku /nezaratávajú sa im roky do dôchodku/, prípadne ako skončí vodič nákladného auta ak bude pracovať na dohodu za 60,00 € / 40 hodín x 1,5 €/ a bude mať nehodu a žiadne, ale žiadne pripoistenie. A potom by sa týto "poctiví" zamestnanci,o ktorých tu bola reč, ktorí bokom berú pekné €uričká a štátu dajú figu borovú asi tiež spamätali. A keby sa okrem dôchodcov a študentov na základe osvety nenašli ľudia, čo by chceli takto pracovať, uvideli by sme, ako sa štátna kasička pomaly, ale iste napĺňa.
Verím, že aspoň niečo z tohto raz nejaký minister vyrieši. A ja vkladám nádej do toho súčasného, pretože viem, že sa nedá zvládnuť všetko a naraz :) tak budem čakať.
Ale ak živnostník bude mať zvýšené náklady na svoje odvody, bojím sa, že nezačne uvažovať o tom, že ľudí z dohôd zamestná na PP. Jedna čiernota bude plodiť ďalšiu, až na Slovensku ostane veľká tma a svetlo na konci tunela - nikde:cool::mee::o
great.zv
24.08.10,11:16
Príklad.

Zamestnanec zarobí 100 eur. Náklady na cenu práce sú 135,20 eur (35,20 sú odvody zamestnávateľa). Odvody tvoria 35,20 + 13,40 = 48,60 eur.

Odvody teda tvoria 35,95% z celkovej sumy nákladov práce, 35,95% z 135,20 eur je 48,60 eur. - suma = zamestnanec + zamestnávateľ

Ak zoberieme SZČO so základom dane 135,20 eur, tak ak vymeriavací základ bude základ dane deleno 1,352, dostaneme vymeriavací základ:

135,20/1,352 = 100 eur.

Z vymeriavacieho základu 100 eur zaplatí SZČO odvody 47,15 eur. - suma = SZČO

Teda porovnateľne ako u zamestnanca (tam sú odvody 48,60 eur, malý rozdiel je daný tým, že SZČO sa netýka poistenie v nez., garančné a úrazové poistenie).

Ak má byť výpočet pre SZČO zrovnoprávnený s výpočtom pre zamestnanca s tým, že vychádzame z rovnakej základne danej ako cena práce u zamestnanca a základ dane u SZČO, musí sa základ dane SZČO deliť konštantou 1,352.

..skúsila som oboje...
bodliak
24.08.10,11:27
- Ja ako účtovník dlhodobého majetku za niečo aj zodpovedám a pri účtovaní zmlúv o nehnuteľnostiach je to veľa rokov dozadu a údaje sa ani neskartujú, ako je to pri daňových dokladoch iba 5 rokov...

... 8 hodin a padla ...



- rucis celym svojim majetkom ?
- hovorim o 8 odpracovanych hodinach. Ak robi zamestnanec viac, ma nadcasy. ( Ci su platene, to je ina otazka. )
Ak ma tu istu pracu spravit SZCO tiez za 8 hodin, kedy bude robit byrokarciu ?
Katy a R
24.08.10,11:32
Ja by som mala návrh ohľadne nemocenského poistenia ... zaviesť "zásluhovosť" .... len či by bola na to vôľa:confused::confused::confused:
Tým by sa predišlo špekuláciám s odhlasovaním a znovuprihlasovaním ...
jednoducho kto koľko do systému zaplatí, také budú dávky ... a zohľadniť sa dá aj doba celého poistenia (koeficient) ... to ani nie je nejaký ťažký matematický problém.
podľa mňa by to bolo spravodlivejšie
Mária.K.
24.08.10,11:32
Poprosím tu prítomných - o tri hodiny odchádzam na koaličnú radu, na ktorej sa bude rokovať o zmenách v zákonoch o dani z príjmov, sociálnom a zdravotnom poistení. Poprosím o konštruktívne zdôvodnenie, prečo by mal zostať koeficient pre výpočet vymeriavacieho základu 2 a nie navrhovaných 1,352.

Koeficient 1,352 sa navrhuje preto, aby odvodové zaťaženie SZČO, vypočítané z jeho základu dane, bolo rovnaké, ako odvodové zaťaženie zamestnanca vypočítané z nákladov na cenu práce zamestnanca.


Príklad.

Zamestnanec zarobí 100 eur. Náklady na cenu práce sú 135,20 eur (35,20 sú odvody zamestnávateľa). Odvody tvoria 35,20 + 13,40 = 48,60 eur.

Odvody teda tvoria 35,95% z celkovej sumy nákladov práce, 35,95% z 135,20 eur je 48,60 eur.

Ak zoberieme SZČO so základom dane 135,20 eur, tak ak vymeriavací základ bude základ dane deleno 1,352, dostaneme vymeriavací základ:

135,20/1,352 = 100 eur.

Z vymeriavacieho základu 100 eur zaplatí SZČO odvody 47,15 eur.

Teda porovnateľne ako u zamestnanca (tam sú odvody 48,60 eur, malý rozdiel je daný tým, že SZČO sa netýka poistenie v nez., garančné a úrazové poistenie).

Ak má byť výpočet pre SZČO zrovnoprávnený s výpočtom pre zamestnanca s tým, že vychádzame z rovnakej základne danej ako cena práce u zamestnanca a základ dane u SZČO, musí sa základ dane SZČO deliť konštantou 1,352.




Vami požadované protiargumenty:

1. Živnostník je v porovnaní so zamestnancami v úplne inom ekonomickom postavení a jeho ekonomické postavenie na trhu nie je porovnateľné so zamestnancami, ale len s podnikajúcimi právnickými osobami, avšak s viacerými nevýhodami napr.: a) Živnostník si nemôže dať vlastnú mzdu do daňových výdavkov a platiť z nej odvody.
b) Živnostník si nemôže dať do daňových výdavkov vlastnú dovolenku
c) U živnostníka celý základ dane, z ktorého sa platia odvody nejde na osobnú spotrebu ako u zamestnanca, ale musia sa u neho nakumulovať prostriedky na rozvoj firmy (podobne ako u podnikajúcich právnických osôb)
d) Po ekonomickej stránke tvorba základu dane živnostníka a jeho ďalšie rozdeľovanie nie je porovnateľné so základom dane zamestnanca, ale so základom dane podnikajúcich právnických osôb, napr.:

- výpočet základu dane,
- evidencia príjmov prostredníctvom ERP,
- vedenie účtovníctva,
- zdaňovanie daňou z pridanej hodnoty, atď.
- sú buď identické, alebo porovnateľné s podnikajúcimi právnickými osobami.

e) SZČO nemá nárok na preplatený štátny sviatok,
f) SZČO nemá pracovnú dobu obmedzenú na osemhodinový úväzok.

2. Pri návrhu odvodov sa vychádza z predpoklady, ako keby všetky fyzické osoby v postavení SZČO vykonávali aktivity, ktoré sa dajú označiť za závislú prácu, čo nie je pravda. Väčšina SZČO podniká tak, ako bolo uvedené v predchádzajúcej časti a nie pri výkone závislej práce.

3. Rozdiely vplyvu platbieb odvodov na zamestnanca a SZČO:

a) Za zamestnanca odvody odvádza zamestnávateľ pri výplate mzdy a zodpovednosť za odvod nesie zamestnávateľ.
Ak zamestnanec nedostane mzdu v dôsledku, že zamestnávateľovi nezaplatil dodávateľ faktúry, zamestnanec nie je povinný platiť odvody zo svojich prostriedkov, ale voči sociálnej aj zdravotnej poisťovni je to záväzok zamestnávateľa. Zamestnanec častokrát ani nevie, že zamestnávateľ za neho odvody neplatí a vôbec sa nedostane do situácie, že zamestnávateľom nezaplatené odvody bude od zamestnanca niekedy niekto požadovať, prípadne že ich bude vymáhať ako dlh.

b) U SZČO je situácia zásadne iná. Zodpovednosť za odvody nesie SZČO. Nedostatok prostriedkov na odvody z dôvodu poklesu príjmov, prípadne z dôvodu neuhrádzania faktúr znáša SZČO pod hrozbou exekúcie a bankrotu celého svojho majetku – t.j. firemného aj súkromného a v prípade nerozdelenia bezpodielového spoluvlastníctva manželov aj majetku, ktorý prislúcha na druhého manžela.V prípade, ak sa podnikateľská činnosť fyzickej osoby nevykonáva ako závislá práca, vôbec nie je možné dávať rovnítko medzi zamestnanca a SZČO, nakoľko po ekonomickej, účtovnej a daňovej stránke porovnávate úplne neporovnateľné kategórie. V období, keď včasné neuhrádzanie faktúr je takmer národným športom, umocneným hospodárskou krízou, môžu novonavrhovanú výšku odvodov zvládnuť len tie SŽČO, ktorých výška odvodov vo vzťahu k príjmom je minimálna, avšak pri zachovanom priebežnom príjme (živnostníci s obrovskými príjmami platiacimi z maxima) a živnostníci, ktorí majú zabezpečení trvalý stabilný príjem na základe pravidelných a istých platieb od právnických osôb. Lenže, bohužiaľ, takýchto je veľmi málo, ak ešte vôbec existujú...

c) Nedostatok finančných prostriedkov na úhradu odvodov v prípade zamestnancov likviduje jeho zamestnávateľa (firmu) a pracovné miesto zamestnanca, ale zamestnanec odchádza z firmy pri zachovaní celého jeho majetku, s nárokom na odstupné, s potrebou nájsť si ďalšiu prácu.

d) Nedostatok finančných prostriedkov na úhradu odvodov v prípade SZČO v dôsledku exekúcií a konkurzu likviduje nielen pracovné miesto SZČO bez akýchkoľvek nárokov, ale aj jej firmu, osobný majetok a celú rodinu. A likvidujú sa práve tí, ktorí vlastnou prácou dávali prácu aj iným a od nikoho nič nepožadovali.

Na zabezpečenie aspoň čiastočnej eliminácie negatívnych vplyvov všetkých vyššieuvedených rozdielov medzi zamestnancami a SZČO je potrebné, aby sa táto skutočnosť zohľadňovala aj vo výške odvodov.
betka
24.08.10,11:36
V prvom rade skúsme podporiť naše slovenské podnikanie, a nie ho zničiť!

Začnime občanom.

Prečo sú občania zvyknutý robiť nákupy len a len mimo SR? Pretože je to lacnejšie. Stáva sa nám, že sadneme za internet a máme záujem si niečo kúpiť.
- Už nedáme zarobiť kamennému obchodu v SR (skôr fičí internet)
- neraz zistíme, že internetový obchod, nie slovenský, je napriek tomu lacnejší napr. chcem kúpiť niečo za 700 € v SR, ale radšej to kúpim za 500 € v inom ČŠ, zavolám tam, lebo neviem ani ich obchodné meno a ozvú sa mi po slovensky, zistím, že volám do Francúzska. :eek: Komu dávam tú DPH, komu dávam zisk? Cudziemu, ak by bol rozdiel nižší napr. len 50 €, nechám to Slovákovi. Týmto prípadom som priklincovala Slováka, pretože nemá šancu.

Prečo? Vidíme to hore vyššie napr. len v tejto téme.
- koľko z týchto obyčajných ľudí cestuje na nákupy do Poľska, MAďarska, RAkúska, na Ukrajinu. Pretože je to lacnejšie, a toto lacnejšie dosť cítiť i v peňaženke. A opäť nedávame zarobiť našim Slovákom. Zisky, čo by mali patriť SR, a taktiež DPH, nechávame v iných štátoch.

ALE PREČO????????????

Pretože naše podnikateľské prostredie je nezdravé, ideme nepriamo všetko zvyšovať, a tým, ktorým zoberieme (myslím tým naozajstné podnikateľské subjekty) a ostane im to nič, čo zarobili, a to nič minú mimo SR.

Skúsme sa pozrieť na toto i z tejto strany. Neberme, skúsme dať, a tým, že skôr dáme, i viac ostane všetkým. A potom toto viac, čo nám ostane, minieme doma, u nás v SR.

To, že je vysoké odvodové zaťaženie v SR, sa prejavuje v konečnom dôsledku v cenách, kde si ten podnikateľský subjekt musí zarátať i tie dovolenky, i tie sviatky, i všetky svoje ostatné výdavky (náklady)

V tejto téme sa bavíme hlavne o SZČO, koľko takýchto SZČO svoje "zdanené prostriedky" opať investuje do firmy, stavia, nakupuje. A kde nakupuje? Tam, kde najviac ušetrí. Je to smutné a je to tak.
Nandrolon
24.08.10,11:37
reakcia na bodliaka:
u zmluvných miezd nie sú nadčasy platené...
mám podpísanú hmotnú zodpovednosť, takže sa na mňa nevzťahuje ustanovenie o ručení do výšky 3-násobku platu...
myslím že ak by firma súdne vymáhala celú škodu, tak by som ju musel platiť hoci aj na splátky 15 rokov, to je tu normálna prax, už takéto prípady sú, hoci sa nejedná konkrétne o činnosť, ktorú vykonávam...
- ešte jedna otázka, ak urobí vedúci obchodu manko 500 tis. Sk a má hmotnú zodpovednosť, do akej výšky spláca ???
podľa mňa je to 500 tis. Sk ak sa uzná jeho vina... + trestné oznámenie a to hovorím stále iba o zamestnancovi, takže už by sa niektorí živnostníci a SZČO mohli konečne prestať ľutovať, lebo zamestnanie nie je iba robiť pri páse a po skončení ísť na borovičku a vlak !!!
BXLmiami
24.08.10,11:39
Iba dnes som našla túto tému a priznám sa,nechcelo sa mi to čítať celé.Ale pochopila som,že sa proti sebe ostro postavili SZCO a zamestnanci,pričom zamestnanci žiadajú ,aby SZCO platili odvody ako oni.Uvedomili si ale zamestnanci,o koľko následne pôjdu hore napr.také služby?Presne o to percento,o koľko stupnu SZCO odvody.Takže kto to v konečnom dôsledku zaplatí?
Katy a R
24.08.10,11:40
Ešte jednu skúsenosť mimotemy v SP . Stretol sa niekto s niečím podobným:confused:
Neviem, či sú to už nejaké nové opatrenia, alebo čo :confused:... ale stalo sa mi, že v SP odmietli prebrať PNku ... pretože v kolonke "Názov a adresa zamestnávateľa" bolo uvedené SZČO (u lekára tam niečo potrebujú napísať ;)- aj keď vo vysvetlivkách je uvedené, že sa nič neuvádza). No ale čo už s tým pacient urobí?
A jedná sa o DNPO.

Myslíte si, že je to naozaj dôvod neprijať potvrdenie o DPN. Podotýkam, že pred dvomi rokmi to problém nebol :mee:
grammatika
24.08.10,11:43
stretla som sa, musela som opraviť
Nandrolon
24.08.10,11:43
BXLmiami - zaplatí to všetko človek tak ako v každom štáte... ide iba o to rozdelenie kto koľko a akým spravodlivým spôsobom...
veronikasad
24.08.10,11:51
Ešte jednu skúsenosť mimotemy v SP . Stretol sa niekto s niečím podobným:confused:
Neviem, či sú to už nejaké nové opatrenia, alebo čo :confused:... ale stalo sa mi, že v SP odmietli prebrať PNku ... pretože v kolonke "Názov a adresa zamestnávateľa" bolo uvedené SZČO (u lekára tam niečo potrebujú napísať ;)- aj keď vo vysvetlivkách je uvedené, že sa nič neuvádza). No ale čo už s tým pacient urobí?
A jedná sa o DNPO.

Myslíte si, že je to naozaj dôvod neprijať potvrdenie o DPN. Podotýkam, že pred dvomi rokmi to problém nebol :mee:
Katy, treba tam uvádzať DPO. Mnohí lekári s tým majú problém, lebo nevedia čo je dobrovolné nemocenské poistenie a veľmi sa čudujú, keď musia vystaviť dve PN-ky (mnohí si vystavenie tej druhej dajú aj zaplatiť ...
bodliak
24.08.10,11:52
reakcia na bodliaka:
u zmluvných miezd nie sú nadčasy platené...
mám podpísanú hmotnú zodpovednosť, takže sa na mňa nevzťahuje ustanovenie o ručení do výšky 3-násobku platu...
myslím že ak by firma súdne vymáhala celú škodu, tak by som ju musel platiť hoci aj na splátky 15 rokov, to je tu normálna prax, už takéto prípady sú, hoci sa nejedná konkrétne o činnosť, ktorú vykonávam...
- ešte jedna otázka, ak urobí vedúci obchodu manko 500 tis. Sk a má hmotnú zodpovednosť, do akej výšky spláca ???
podľa mňa je to 500 tis. Sk ak sa uzná jeho vina... + trestné oznámenie a to hovorím stále iba o zamestnancovi, takže už by sa niektorí živnostníci a SZČO mohli konečne prestať ľutovať, lebo zamestnanie nie je iba robiť pri páse a po skončení ísť na borovičku a vlak !!!

Porovnavas extrem na strane zamestnanca a beznu prax na strane SZCO. To ako pravidlo neprejde.
Jano24
24.08.10,11:52
Myslím si , že zvýšiť daňové a odvodové zaťaženie ako sa iste udeje u SZČO ako to ide robiť terajší minister na to netreba veľa rozumu. To dokáže aj absolventka 3 mesačného kurzu účtovníctva,a toto je hra iba na demokraciu nič viac.Píšte vraj názory.
Je to iba hra na popularitu.Pritom takýto útok proti živnostníkov tu nebol od nežnej revolúcie.Zvyšovanie daňového a odvodového zaťaženia nikdy nie je štartom na ekonomický rast a zvyšovanie zamestnanosti.Je smutne že to robí táto vraj stredo-pravicivá koalícia.Dúfam že v KDH a Moste Híd budú mať viac rozumu .Škoda že nie je minister z ich zoskupenia.
betka
24.08.10,11:54
RAKUSKO OTVORILO SVOJ TRH PRE VŠETKY POVOLANIA!!!!

Kde budú odchádzať všetky slovenské mozgy, aby si čo najviac zarobili??? Do zahraničia.
Kto bude robiť na predproduktívne a poproduktívne obyvateľstvo?? :o

Ale prečo???

Pretože skoro polovica sa mu zoberie.
Katy a R
24.08.10,11:54
Katy, treba tam uvádzať DPO. Mnohí lekári s tým majú problém, lebo nevedia čo je dobrovolné nemocenské poistenie a veľmi sa čudujú, keď musia vystaviť dve PN-ky (mnohí si vystavenie tej druhej dajú aj zaplatiť ...
.. veˇd presne ... sú zvyknutí - že zamestnávateľ;)
Aj keď je tam vysvetlivka, že sa vypĺňa len v prípade zamestnanca - inak to má byť prázdne. Mne len ide o to, že či to musí lekár opraviť :confused:(iba jedna PNka)
jar88
24.08.10,11:56
V prvom rade skúsme podporiť naše slovenské podnikanie, a nie ho zničiť!

Začnime občanom.

Prečo sú občania zvyknutý robiť nákupy len a len mimo SR? Pretože je to lacnejšie. Stáva sa nám, že sadneme za internet a máme záujem si niečo kúpiť.
- Už nedáme zarobiť kamennému obchodu v SR (skôr fičí internet)
- neraz zistíme, že internetový obchod, nie slovenský, je napriek tomu lacnejší napr. chcem kúpiť niečo za 700 € v SR, ale radšej to kúpim za 500 € v inom ČŠ, zavolám tam, lebo neviem ani ich obchodné meno a ozvú sa mi po slovensky, zistím, že volám do Francúzska. :eek: Komu dávam tú DPH, komu dávam zisk? Cudziemu, ak by bol rozdiel nižší napr. len 50 €, nechám to Slovákovi. Týmto prípadom som priklincovala Slováka, pretože nemá šancu.

Prečo? Vidíme to hore vyššie napr. len v tejto téme.
- koľko z týchto obyčajných ľudí cestuje na nákupy do Poľska, MAďarska, RAkúska, na Ukrajinu. Pretože je to lacnejšie, a toto lacnejšie dosť cítiť i v peňaženke. A opäť nedávame zarobiť našim Slovákom. Zisky, čo by mali patriť SR, a taktiež DPH, nechávame v iných štátoch.

ALE PREČO????????????

Pretože naše podnikateľské prostredie je nezdravé, ideme nepriamo všetko zvyšovať, a tým, ktorým zoberieme (myslím tým naozajstné podnikateľské subjekty) a ostane im to nič, čo zarobili, a to nič minú mimo SR.

Skúsme sa pozrieť na toto i z tejto strany. Neberme, skúsme dať, a tým, že skôr dáme, i viac ostane všetkým. A potom toto viac, čo nám ostane, minieme doma, u nás v SR.

To, že je vysoké odvodové zaťaženie v SR, sa prejavuje v konečnom dôsledku v cenách, kde si ten podnikateľský subjekt musí zarátať i tie dovolenky, i tie sviatky, i všetky svoje ostatné výdavky (náklady)

V tejto téme sa bavíme hlavne o SZČO, koľko takýchto SZČO svoje "zdanené prostriedky" opať investuje do firmy, stavia, nakupuje. A kde nakupuje? Tam, kde najviac ušetrí. Je to smutné a je to tak.
Ak ani toto čo napísala betka nieje argument, tak neviem.
----------------------------------------------------------
Skôr by som sa opýtal p.Mihála, prečo ich ešte nenapadlo znížiť dane a odvody a chýbajúce peniaze si niekde požičať.
V tejto dobe sú peniaze naozaj lacné.
Zita5
24.08.10,12:00
RAKUSKO OTVORILO SVOJ TRH PRE VŠETKY POVOLANIA!!!!

Kde budú odchádzať všetky slovenské mozgy, aby si čo najviac zarobili??? Do zahraničia.
Kto bude robiť na predproduktívne a poproduktívne obyvateľstvo?? :o

Ale prečo???

Pretože skoro polovica sa mu zoberie.

Ja stále pátram , koľko je produktívneho obyvateľstva na Slovensku .To je moja nočná mora a neviem to zistiť :):D
Melnick
24.08.10,12:02
jar88
24.08.10,12:04
Ja stále pátram , koľko je produktívneho obyvateľstva na Slovensku .To je moja nočná mora a neviem to zistiť :):D
Zhruba 1.200.000 ľudí.
Potrebuješ to presne na kus? (+-20.000)
Zita5
24.08.10,12:05
Zhruba 1.200.000 ľudí.
Potrebuješ to presne na kus? (+-20.000)

Na kus :D
Zita5
24.08.10,12:07
http://www.statistics.sk/pls/elisw/MetaInfo.explorer?obj=24&cmd=go&s=1004&sso=4&so=20

Už to tu niekto prezentoval Zitka. :):D

Vďaka Majka :D:) Môžem sa realizovať , hneď si to pridám do užitočného , lebo nejako som zle hľadala na stránke statistics...;)
Melnick
24.08.10,12:09
jar88
24.08.10,12:11
Na kus :D
Každý deň niekto pribudne a asi aj niekto odíde do dôchodku.
palci81
24.08.10,12:11
Príklad.

Zamestnanec zarobí 100 eur. Náklady na cenu práce sú 135,20 eur (35,20 sú odvody zamestnávateľa). Odvody tvoria 35,20 + 13,40 = 48,60 eur.

Odvody teda tvoria 35,95% z celkovej sumy nákladov práce, 35,95% z 135,20 eur je 48,60 eur.

Ak zoberieme SZČO so základom dane 135,20 eur, tak ak vymeriavací základ bude základ dane deleno 1,352, dostaneme vymeriavací základ:

135,20/1,352 = 100 eur.

Z vymeriavacieho základu 100 eur zaplatí SZČO odvody 47,15 eur.

Teda porovnateľne ako u zamestnanca (tam sú odvody 48,60 eur, malý rozdiel je daný tým, že SZČO sa netýka poistenie v nez., garančné a úrazové poistenie).

Ak má byť výpočet pre SZČO zrovnoprávnený s výpočtom pre zamestnanca s tým, že vychádzame z rovnakej základne danej ako cena práce u zamestnanca a základ dane u SZČO, musí sa základ dane SZČO deliť konštantou 1,352.


Pan Mihal, pri vypocte by som pouzil aj pri zamestnancovi aj pri SZCO sumu 100EUR. Preco navysujete zarobenu sumu SZCO o 35,20 EUR? My SZCO sme si neuctovali navyse k fakturovanej sume peniaze na odvody.(a to neznamena, hned ze sme lacnejsi ako zamestnanec, ked ste mi to uz raz pisali). Taky bol system. A co ked sa stane pripad, ze nam ako SZCO vyplati fakturovanu suma 100 EUR a je to maximum zo strany zamestnavatela a ak by mal zamestnanca vedel by ho zaplatit celkovou sumou prace 100 EUR?

A az mi bolo do placu, ked som cital, ze sa to dotkne iba 30tisic SZCO. PReboha pridajte a nezavadzajte.
Jozef Mihál
24.08.10,12:17
Ďakujem za všetky konštruktívne príspevky.
veronikasad
24.08.10,12:21
p. Mihál, ako zistíme, ktoré z tych našich pripomienok považujete za konštruktívne a budete ich prezentovať na dnešnom zasadnutí koaličnej rady.?
bodliak
24.08.10,12:21
Formalne to pekne zosumarizovala Maria K. v prispevku #399.

Najviac ma zaraza to, ze sa na argumenty proti koeficientu 1.35 odvodene 1:1 od zamestnanca, pyta prave p. Mihal.

Takze kvoli tomu, ze existuju pseudo zivnostnici, ktori si 60% hrubej mzdy davaju do nakladov a robia na strojoch zamestnavatela, budu potrestani vsetci zivnostnici.

Takze kvoli tomu, ze cez jedno-osobove sro unikaju fondom prostriedky, viac vyzmykame od zivnostnikov, co nehladaju klucky ako sa z toho vyvliect.

Fajn. Ked neviete potrestat vinnikov, trestaje vsetkych. Gratulujem.

Nandrolon, ako by sa Ti pacilo, keby zamestnancom zacali zo mzdy strhavat administrativny %-tualny poplatok za naklady na zuctovanie miezd, odvodov a dani ? Ked extrem, tak extrem.
Nandrolon
24.08.10,12:33
ten poplatok oproti nákladovým položkám by bol smiešny ...
bodliak
24.08.10,12:51
Nie, ten poplatok by v sumare musel pokryt celu mzdu uctovnicky, kancelariu, svetlo, teplo, ...

A potom mozme nastavovat zamestnanec - szco ako 1:1.

Produkujes, a svojou produkciou (ako zamestnanec) financujes aj uvedene cinnosti. No to sa nepremieta do hrubej mzdy a neplatis z toho odvody...

SZCO, ktora si neplati vedenie uctovnictva externe, si cas straveny nad papiermi do nakladov dat nemoze.

To si je zivnostnik sam sebe skodny, ked si uctovnicku neplati, ze ?

Ak taketo uvahy dotiahneme do konca, zamestnancom by mal cez odvody preletiet aj rozdeleny zisk firmy, ze ?
Lebo zivnostnik do dalsieho roka prenasa prostriedky, ktore presli danou AJ odvodmi.
Zivnostnik si nemoze narokovat spat odvody za sumu, ktoru investoval v dalsom zdanovacom obdobi.
hanelie
24.08.10,12:57
mimotemy,
asi neostáva nič iné len všetkým szčo konvertovať na s.r.o. :)
korela
24.08.10,13:18
Viem, že som mimotemy ale nedá mi, musím sa ozvať na dehonestujúce slovo "sedlák"
Sedliak dokázal uživiť svoju rodinu prácou svojich rúk, ráno si obliekol čistú súkennú košeľu a šiel na pole spolu s celou svojou rodinou, so svojimi paholkami, prípadne najatými robotníkmi. Sedliak musel dokázať uživiť nielen svoju rodinu, ale aj tých paholkov a nájomných robotníkov, musel triezvo uvažovať, aby zvýšilo aj na zajtra. Sedliak sa musel dokázať postarať aj o svoje "garáže", kde mal ustajnené koníky a dobytok, ktorý mu pomáhal prežiť, aby mohol uživiť aj iných. Priznám sa, rada by som bola takým sedliakom, kedy by som dokázala zorganizovať toľko náročných úkonov, ako to musel dokázať on. A preto má ´byť slovo "sedlák" výsmechom? Škoda, čo tak skúsiť sa mu prirovnať a pochopiť, prečo musia byť dane, poplatky a prečo si to ten ktorý sedlák nemôže dovoliť dotiahnuť až niekam hore, asi preto, že sa musí ako správny sedliak držať pri zemi.
Prepáčte prosím, toľko moja úvaha...

Hej. Dnes sa usporadúvajú školenia pre tento druh spôsobu života - Ekonomické a manažérske zručnosti agropodnikateľa.
mysimis
24.08.10,13:32
mimotemy,
asi neostáva nič iné len všetkým szčo konvertovať na s.r.o. :)

Nemyslím, že by to malo byť dobré riešenie......veď aj z odmeny konateľa sa budú platiť odvody takže bude asi jedno či som SZČO alebo s.r.o. Vlastne ani to nie je jedno, prevádzka s.r.o. je nákladnejšia ako byť SZČO.
sito
24.08.10,13:33
Platiť viac .Prečo?Pri mojom zamestaní je vysoko nepravdepodobné ,že sa dožijem 65 roku odchodu do dôchodku.Navyše je takmer isté ,že sa táto hranica posunie za ten čas na 70-ku.Mimochodom akýsi ekonómi vyrátali že každému štátu stači na jeho chod 10% daň,žiadna dph žiadna soc žiadna zdravotná.Za komančov sme platili max 42% zo mzdy,teraz 19%dph soc.zdravotné výpalné STV ,Rozhlas,atd.Dokáže si niektorý zamestnanec predstaviť že mám mesačné výdavky 860€ +benzin+ telefon.Ja sa nevozím autom preto že autobus je pre "sedlakov" s prepačenim za výraz,ale preto ,že inak sa to nedá.


Charakter:

Citát:
Pôvodca textu príspevku: 220870 http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost.gif (http://www.porada.sk/141407-herci-utocia-videom-proti-lavici-pozrite-si-tie-dve-videa-stoji-to-za-to-post1436028.html#post1436028)
Narkoman nieje chorý človek.Je to odpad.Odborné liečenie =zastreliť z milosti ,ako prašivého psa.Narkomanom sa človek nerodí ,ale stáva a tom je rozdiel medzi chorobou a sebapoškodzovaním.

Zvyčajne sa opýtam človeka: Vy ste kto, prípadne Ty si kto? Teba sa to netýka! Čo si ty?
Žeby prašivý pes?


Re: Herci útočia videom proti ľavici - pozrite si tie dve videá, stojí to za to!
220870, čo si ty za človeka??? teba veru netúžim stretnúť ani raz...


22087 je adept na urýchlenú zdravotnícku pomoc. Je to nick, opľúvajúci, dehonestujúci všetko a takmer všetkých. Na Porade je to dovolené. Ak tu mohol byť opľúvaný samotný premiér SR Judr. Fico počas niekoľkých dní, teda ústavný činiteľ, a ani adminovi, ani moderátorom to po celý čas neprekážalo, tak tento tu je už len taká predĺžená ruka zloby.

mimotémy (1)Mimotémy:
lienocka001
(javascript:hodnotenie(2,1487390))


Lienočka, jednička. Súhlasím s tvojím mimo témy. Ďakujem. Ja som si vedomí, že môj príspevok je mimo témy. Ty si neuvedomuješ, že ten 220870 je mimo porady. Z veľkej výšky sa hlboko padá. On si myslí, že je vysoko, ale aj odtiaľ dopadne. Ako a kde? ;)

Je to charakter!
durisovad
24.08.10,13:37
mimotemy,
asi neostáva nič iné len všetkým szčo konvertovať na s.r.o. :)
Aj podiel na zisku ma podliehat odvodovej povinnosti a mozno este aj dalsej dani.
johny18
24.08.10,13:43
Tuto vladu som volil a nadejal som sa, ze konecne sa zacne viac setrit. Som zivnostnik, hypoteka na krku, a prave som pozeral TA3, ze zmena v daniach a odvodoch sa u mna prejavi zhruba sumou 1800 eur rocne. To mam ja takou sumou zachranovat stat pri prijme 900 eur mesacne? Sak to je chore, Mihal si to pokaslal, bohuzial. Nie kazdy zaraba miliony. Mozno som mal volit Fica..
sito
24.08.10,13:49
Tuto vladu som volil a nadejal som sa, ze konecne sa zacne viac setrit. Som zivnostnik, hypoteka na krku, a prave som pozeral TA3, ze zmena v daniach a odvodoch sa u mna prejavi zhruba sumou 1800 eur rocne. To mam ja takou sumou zachranovat stat pri prijme 900 eur mesacne? Sak to je chore, Mihal si to pokaslal, bohuzial. Nie kazdy zaraba miliony. Mozno som mal volit Fica..

Hovorí sa: Pozde, milý drozde! ;) Nič to! Akosi bolo, akosi bude! Ešte tak nebolo, aby nejako nebolo. Takže bude! Netreba :mee: nad rozliatym mliekom!
johny18
24.08.10,13:53
Ano, pozde. Co mi ostane? Robit bez papierov, bez faktur - ziadny faktury = ziadne prijmy, ziadne dane, ziadne odvody.
bodliak
24.08.10,13:56
Aj podiel na zisku ma podliehat odvodovej povinnosti a mozno este aj dalsej dani.

Vyplateny podiel na zisku a dividenda by mala vstupovat do odvodov ZP aj SP - ANO, suhlasim.
Ale to by museli zaviest aj rocne zuctovanie odvodov do SP. Navyse to tiez nie je optimalne, lebo vyplatit si mozes aj kumulovany 5 rocny zisk a narazis na jednorocny odvodovy strop.

Dalsia dan - rozhodne nie. To uz je zdaneny prijem, stat si svoje % uz zobral.
mysimis
24.08.10,13:56
Ano, pozde. Co mi ostane? Robit bez papierov, bez faktur - ziadny faktury = ziadne prijmy, ziadne dane, ziadne odvody.


Zvláštny postoj......potom bude žiadny dôchodok a v prípade choroby žiadna nemocenská.....
johny18
24.08.10,13:59
Zvláštny postoj......potom bude žiadny dôchodok a v prípade choroby žiadna nemocenská.....

Zvlastny je postoj Mihala, od ktoreho som necakal zautocit na zivnostnikov.
Na minimalne odvody ostane. V dochodku nebudem splacat hypoteku, ale splacam ju teraz. Teraz sa potrebujem niekde zabyvat, aby som v tom dochodku mal aj nejaky domov.
korela
24.08.10,14:15
Neustále sa spomínajú škrty v štátnej správe.
Nech sa tento údaj neberie ako bonz, ale ako príde človek k tomu, aby prispieval na ošatné asistentke, ktorá ani nepríde do styku s klientom v Národnej banke Slovenska. Pri jej slušnom plate. Pritom nejde o pracovnú uniformu. Že majú zamestnanci obed v jedálni za bývalých 6 Sk, odznelo v TV.
Ajuška
24.08.10,14:16
mimotemy,
asi neostáva nič iné len všetkým szčo konvertovať na s.r.o. :)
...:---...myslela si konzervovať na spoločníkov a konateľov platiacich len mimimálne odvody do ZP??...;)...štatistický úrad zrejme nedisponuje aktuálnym číslom kooľkoo že ich je... lebo v opačnom prípade, by to muselo byť No1... kde treba upravovať pravidlá... :rolleyes: ...
blcha
24.08.10,14:18
Ja osobne som od p. Mihála očakávala systémové riešenie, ktoré bude jednoduché a ľahko kontrolovateľné, vyčistí vzťahy na pracovnom trhu, zbaví nás nezmyselnej administratívy a povzbudí k vytvoreniu ďalších pracovných miest. Napríklad:
* zvedenie superhrubej mzdy (jednoduchší výpočet mzdy, lepšie informovaný zamestnanec, ľahšie ročné zúčtovanie poistného - s ročným zúčtovaním v sociálnej poisťovni som zmierená)
* zrušenie stravných lístkov (výhodné iba pre sprostredkovateľské spoločnosti )
* zrušenie povinnej tvorby sociálneho fondu (najmä pre malé firmy skutočne formálna a zaťažujúca blbosť)
* zjednodušenie vyplácania PN-nky (dnes jednu dávka platia 2 subjekty, chorí ľudia a mamičky po pôrode stoja vo fronte s papiermi)
* reformu vnútri sociálnej poisťovne, koniec predkladania nezmyselných potvrdení a preháňania ľudí (napríklad údaje z daňových priznaní poskytuje DÚ aj SZČO, údaje o PN-ke môže elektronicky poslať lekár...),
* zrušenie aspoň časti košatého stromu sociálnych dávok (napríklad príspevok na pohreb)
* podporu zamestnávateľom (ak sa neoplatí zamestnávať, tak sa na Slovensku zamestnávať nebude)

Čakala som nový zákon o sociálnom poistení, nie "novelu" starého.
Dúfam, že pán Mihál nestratil tú odvahu, s akou bojoval proti tete Vierke a že napriek tomu, že sa ocitol na druhej strane barikády, neprestal bojovať za naše záujmy.
palci81
24.08.10,14:19
Tuto vladu som volil a nadejal som sa, ze konecne sa zacne viac setrit. Som zivnostnik, hypoteka na krku, a prave som pozeral TA3, ze zmena v daniach a odvodoch sa u mna prejavi zhruba sumou 1800 eur rocne. To mam ja takou sumou zachranovat stat pri prijme 900 eur mesacne? Sak to je chore, Mihal si to pokaslal, bohuzial. Nie kazdy zaraba miliony. Mozno som mal volit Fica..


Presne tak ja mam o 100,-Eur mesacne viac. A tiez mi to vychadza na taku sumu spolu s danou. Ja som sa uz snazil p. Mihalovi cez toto forum vysvetlit, ze je to likvidacne,ale odpisal, ze mam nizku faktruovanu sumu lebo keby si za tu sumu co si ja mesacne faktrujuem, mala firma zamestnanat zamestnanca, tak by ju to stalo viac. A ten rozdiel, ze na mne firma ako SZCO usetri (a to sme pri podpise zmluv o vykonavani sluzieb nebrali do uvahy moznost zamestnat sa, cize sumu bola postavena, tak aby to firmu nezrujnovalo a pre mna to bolo zaujimave). A to cche teraz od nas. Keby som ja vedel, ze sa bude nieco taketo chystat, tak do svojich zmluv by sa ziadal vyssiu faktruovanu sumu za poskytovane sluzby. Mne suma zostane, ale odvody 1,5x zvysia, lebo je nerealne, ze mi firma, ktora kvoli krize rusila a setrila na svojich dodavateloch, aby mi teraz suhlasila so zvysenim fakt. sumy. Takze ak to chcem zvladnut, mozem si najst dalsiu robotu, aby som platil statu odvody, ktore za zamestnancov plati zamestnavatel zo svojej rezie.
johny18
24.08.10,14:44
Budu sa hladat len chodnicky, ako usetrit a obabrat stat, bohuzial. A ja uz hladam... Nech sa Mihal potom necuduje, ze efekt to bude mat skor opacny.. Tie jeho navrhy su vysmechom priamo do tvare.
jar88
24.08.10,14:54
Tuto vladu som volil a nadejal som sa, ze konecne sa zacne viac setrit. Som zivnostnik, hypoteka na krku, a prave som pozeral TA3, ze zmena v daniach a odvodoch sa u mna prejavi zhruba sumou 1800 eur rocne. To mam ja takou sumou zachranovat stat pri prijme 900 eur mesacne? Sak to je chore, Mihal si to pokaslal, bohuzial. Nie kazdy zaraba miliony. Mozno som mal volit Fica..
Ja som vždy volil SDKU, ale tento rok som mal sto chutí voliť Ficka.
Predpokladal som, že to takto dopadne. Určite neznížia dane a nenechajú nás rozbehnúť. Nechajú nás dýchať, ale len tak priduseno zdochýňať.
Keby sme volili Fica, do roka by to tu zbankrotovalo a začali by sme z čistého stola.
-------------------------------------------------------------------------
Viem že žiadna vláda nezníži dane a odvody dobrovoľne, so zámerom zisku menšieho percenta z viac obratov, že je celkovo viac peňazí. Oni vedia len pridať percentá, lebo klesol základ. Myslia si, že to čo predpíšu, aj vyberú.
Je to niečo podobné, ako keby živnostníkovi klesli tržby a on by len jednoducho zaviedol vstupné do predajne.
------------------------------------------------------------------------
Je to veľký omyl, ale na to prídu až vtedy, keď nič nevyberú, lebo nebude od koho vyberať. Legálne zisky nebudú, ale žiť budeme ďalej. (asi z nelegálnych peňazí)
To znamená jednou nohou nad bankrotom a druhou v base.
Jano24
24.08.10,15:03
http://korzar.sme.sk/c/5518094/spat-z-kratsej-cesty.html
Aj tu súhlasím so Shutzom. Je to jednoznačne k horšiemu .Ľudia ostanú iba porazení alebo zmenami nedoknutí. Smutné konštatovanie.
canbo
24.08.10,15:08
Presne tak ja mam o 100,-Eur mesacne viac. A tiez mi to vychadza na taku sumu spolu s danou. Ja som sa uz snazil p. Mihalovi cez toto forum vysvetlit, ze je to likvidacne,ale odpisal, ze mam nizku faktruovanu sumu lebo keby si za tu sumu co si ja mesacne faktrujuem, mala firma zamestnanat zamestnanca, tak by ju to stalo viac. A ten rozdiel, ze na mne firma ako SZCO usetri (a to sme pri podpise zmluv o vykonavani sluzieb nebrali do uvahy moznost zamestnat sa, cize sumu bola postavena, tak aby to firmu nezrujnovalo a pre mna to bolo zaujimave). A to cche teraz od nas. Keby som ja vedel, ze sa bude nieco taketo chystat, tak do svojich zmluv by sa ziadal vyssiu faktruovanu sumu za poskytovane sluzby. Mne suma zostane, ale odvody 1,5x zvysia, lebo je nerealne, ze mi firma, ktora kvoli krize rusila a setrila na svojich dodavateloch, aby mi teraz suhlasila so zvysenim fakt. sumy. Takze ak to chcem zvladnut, mozem si najst dalsiu robotu, aby som platil statu odvody, ktore za zamestnancov plati zamestnavatel zo svojej rezie.
Podľa vyjadrení v tlači ste práve vy ktorý mate odísť z republiky. Pracovať za 600€ je nezmysel, preto ako prvé bolo navrhnuté zrušiť príspevok na presťahovanie a dochádzanie za prácou..
"a ze mam nizku faktruovanu sumu lebo keby si za tu sumu co si ja mesacne faktrujuem" je to ako vtom vtipe - nejedz seno v lete, keď sa môžeš napásť.
petka80
24.08.10,15:11
Mame, co sme chceli.
Tuto vladu som nevolila, ale ked som si par dni po volbach precitala, co planuju, povedala som si, ze "vyzera to celkom dobre". No dnes je vsetko inak. Rychlo sa zabudlo na sluby. Povedala by som, ze by tieto "mudre opatrenia" mali platit len na volicov koalicie...keby sa to dalo:-)) Ja patrim medzi ludi, ktori zivnost musia mat, ale ceny im urcuju ti, pre ktorych pracuju...cize som v podstate zamestnanec so zivnostou, bez naroku na dovolenku a pod. Mesacne zarobim cca 700 eur, z toho tam 140 na odvody, co sa mi zda dost. Ak by som niektory mesiac nezarobila nic, alebo len povedzme 100 eur, aj tak musim dat 140. Ja si ceny za svoje sluzby zvysit nemozem. Na takychto chce stat zarabat, aby mal na socialne davky??? Poznam X ludi, ktori nepracuju, pretoze NECHCU pracovat. Samozrejme, ze je vela ludi, ktori su nezamestnani a su z toho zufali, ale vela ludi pracovat nechce a skryva sa za slova "nie je praca"... poznam ludi, ktori sa chodia podpisovat na urad prace, maju tam podplateneho cloveka, ktory im potvrdi, ze pre nich nie je praca (aj 10 rokov pre cloveka s SOU) a potom nakupia od pestovatelov zeleninu a postavia sa na roh a predavaju ju raz tak draho. Maju cisty zisk a odvody neplatia, super kseft - a este zajdu na obecny urad, aby vyhlasili do rozhlasu dedincanom, ze prisiel predavac zeleniny. Alebo mladych ludi 19- 20- rocnych, ktori odmietaju ist robit "hocico"... cele dni sa len poflakuju a robia bordel. Nerozumiem tomu, preco nezamestnani, ktori si mimochodom vobec neuvedomuju a nevazia, ze stat za nich plati odvody, nepracuju povinne denne min. 4 hodiny verejnoprospesne prace. Vsak Slovensko je jeden velky bordel...vid. povodne, zanesene potoky smetiami...podla mna sa treba zamerat na ciernu pracu, riesenie ciganskej otazky a nie zdierat tych par chudakov, co legalne pracuje a odvadza do statnej kasy.
johny18
24.08.10,15:20
Petka80, uplne suhlasim. Som podobny pripad, zivnostnik ale s fakturovanou sumou, ktore su kompromisom medzi mnou a firmou. Treba dat jasne Mihalovi najavo, ze s tym nesuhlasime. Preco zivnostnici a dohodari maju zachranovat stat? Ved my robime sami na seba, podstupujeme vyssie rizika, preco by nas Mihal mal odvodovo a danovo porovnavat so zamestnancami?
Suhlasim s tym, ze je treba nieco robit, suhlasim s tym, aby sa dane zvysili.. suhlasim aj s tym, aby sa zivnostnikom dvihli odvody, ved povedzme si pravdu, odvody platime fakt ovela mensie ako zamestnanci.. ale je to potrebne zvysit rozumne, a nie o 1800 eur rocne !!!!! Co sa Mihal s Miklosom zblaznili alebo pojedli dive huby???? Nie kazdy zaraba niekolko tisic eur mesacne, a vobec si nevsimne, ze mesacne bude mat menej o 150 eur, vsak pan Mihal?
petka80
24.08.10,15:34
Vie mi niekto vysvetlit, ako je to s tymi obchodnikmi so zeleninou? Vsak oni tvoria zisk a statu neplatia ani cent. Prave naopak - stat plati im. Je to legalne, ked to vyhlasuju na obecnom urade do rozhlasu? Mimochodom, zaujimalo by ma, kolko nezamestnanych by na Slovensku zostalo, keby sa prijal nasl. utopisticky zakon:
- ludia do 35 rokov nezamestnani dlhsie ako 3 mesiace si budu povinne platit odvody
- od 35 do 50 budu platit odvody po 6 mesiacoch bez prace...
Nad 50 rokov by som im uz tuto povinnost "odpustila", pretoze chapem, ze nikto nechce zamestnat starsich ludi, ktori su pred dochodkom. Stale tvrdim, ze velmi vela ludi sa prizivuje a nikto ma nepresvedci, ze to tak nie je. Vidim to na vlastne oci kazdy den. Radicova keca dokola, ze "bezneho obcan sa to nedotkne", mam pocit, ze dnes je na SK bezny obcan nezamestnany a rom.
Zita5
24.08.10,15:57
Vie mi niekto vysvetlit, ako je to s tymi obchodnikmi so zeleninou? Vsak oni tvoria zisk a statu neplatia ani cent. Prave naopak - stat plati im. Je to legalne, ked to vyhlasuju na obecnom urade do rozhlasu? Mimochodom, zaujimalo by ma, kolko nezamestnanych by na Slovensku zostalo, keby sa prijal nasl. utopisticky zakon:
- ludia do 35 rokov nezamestnani dlhsie ako 3 mesiace si budu povinne platit odvody
- od 35 do 50 budu platit odvody po 6 mesiacoch bez prace...
Nad 50 rokov by som im uz tuto povinnost "odpustila", pretoze chapem, ze nikto nechce zamestnat starsich ludi, ktori su pred dochodkom. Stale tvrdim, ze velmi vela ludi sa prizivuje a nikto ma nepresvedci, ze to tak nie je. Vidim to na vlastne oci kazdy den. Radicova keca dokola, ze "bezneho obcan sa to nedotkne", mam pocit, ze dnes je na SK bezny obcan nezamestnany a rom.

Si zlatá :):D
durisovad
24.08.10,16:00
Skoda, ze bol zruseny trestny cin prizivnictva. Kto nevedel hodnoverne dokazat zdaneny zdroj prijmu, bol stihany. Netvrdim, ze podnikavcov treba zatvarat, ale bolo by ich treba odchytit, naordinovat im odvody a dane a trvat na zaplateni. Ak ma niekto na drahe auto a vilu s bazenom a pritom pobera podporu v nezamestnanost, asi to nebude s kostolnym riadom. Som presvedcena, ze by sa vybralo ovela viac ako je treba na latanie dier v rozpocte.
Manual
24.08.10,16:01
Vie mi niekto vysvetlit, ako je to s tymi obchodnikmi so zeleninou? Vsak oni tvoria zisk a statu neplatia ani cent. Prave naopak - stat plati im. Je to legalne, ked to vyhlasuju na obecnom urade do rozhlasu? Mimochodom, zaujimalo by ma, kolko nezamestnanych by na Slovensku zostalo, keby sa prijal nasl. utopisticky zakon:
- ludia do 35 rokov nezamestnani dlhsie ako 3 mesiace si budu povinne platit odvody
- od 35 do 50 budu platit odvody po 6 mesiacoch bez prace...
Nad 50 rokov by som im uz tuto povinnost "odpustila", pretoze chapem, ze nikto nechce zamestnat starsich ludi, ktori su pred dochodkom. Stale tvrdim, ze velmi vela ludi sa prizivuje a nikto ma nepresvedci, ze to tak nie je. Vidim to na vlastne oci kazdy den. Radicova keca dokola, ze "bezneho obcan sa to nedotkne", mam pocit, ze dnes je na SK bezny obcan nezamestnany a rom.
Ja mám lepší nápad.
Od narodenia byť na dôchodku tak asi do 45 rokov a potom do smrti pracovať ako na pánskom = aj nasilu :D:D:D
220870
24.08.10,16:09
Skoda, ze bol zruseny trestny cin prizivnictva. Kto nevedel hodnoverne dokazat zdaneny zdroj prijmu, bol stihany. Netvrdim, ze podnikavcov treba zatvarat, ale bolo by ich treba odchytit, naordinovat im odvody a dane a trvat na zaplateni. Ak ma niekto na drahe auto a vilu s bazenom a pritom pobera podporu v nezamestnanost, asi to nebude s kostolnym riadom. Som presvedcena, ze by sa vybralo ovela viac ako je treba na latanie dier v rozpocte.
To kedysi tvrdil aj súdruh Fico ,pľuha jedna.Že pôdje vyberať dane na zbojnícky vŕšok, , a nič...:mee:
tetrisss
24.08.10,16:10
Nuz neviem, co ste vsetci cakali od pravicovej vlady, ako som tu uz raz povedala, im vobec nezalezi na jednotlivcovi, ale dolezita je makroekonomika a cisla, tak to ma vyjst a tak to aj vyjde, nezalezi na ceste. No a pan Mihal nam predsa po volbach neviem v ktorej teme odkazal, ze na nas mysli, tak co by sme este chceli.
petka80
24.08.10,16:12
bolo to myslene ako utopia, chapem, ze je to nezmysel, ide mi len o to, ze sa stale zdieraju len ti, ktori pracuju a okolo mna je plno ludi, co legalne nepracuje a ma sa lepsie ako ja. Zeby som sa nechala inspirovat??? Rodina v hmotnej nudzi, manzel denne na fuskach, manzelka na trhu a deti za korunu obed v skole a prispevok na skolske pomocky. tam sa stracaju peniaze statu
durisovad
24.08.10,16:12
To kedysi tvrdil aj súdruh Fico ,pľuha jedna.Že pôdje vyberať dane na zbojnícky vŕšok, , a nič...:mee:
Ale tito novi by to mali vediet urobit lepsie ako "pluha Fico". Ved je ich viac a tvrdia, ze su mudrejsi.
fem
24.08.10,16:16
Formalne to pekne zosumarizovala Maria K. v prispevku #399.

Najviac ma zaraza to, ze sa na argumenty proti koeficientu 1.35 odvodene 1:1 od zamestnanca, pyta prave p. Mihal.

Takze kvoli tomu, ze existuju pseudo zivnostnici, ktori si 60% hrubej mzdy davaju do nakladov a robia na strojoch zamestnavatela, budu potrestani vsetci zivnostnici.

Takze kvoli tomu, ze cez jedno-osobove sro unikaju fondom prostriedky, viac vyzmykame od zivnostnikov, co nehladaju klucky ako sa z toho vyvliect.

Fajn. Ked neviete potrestat vinnikov, trestaje vsetkych. Gratulujem.

Nandrolon, ako by sa Ti pacilo, keby zamestnancom zacali zo mzdy strhavat administrativny %-tualny poplatok za naklady na zuctovanie miezd, odvodov a dani ? Ked extrem, tak extrem.

tí živnostníci, ktorí si uplatňujú toľko závidené 60 % výdavky sú všetci tzv. remeselníci, čiže na svoju prácu majú aj výučný list a prax a už dávno v tomto štáte neplatí , že remeslo má zlaté dno...podľa mňa sú pseudo živnostníci naopak takí, ktorých " živnosť" spočíva v princípe : " lacno kúpim a draho predám":cool: a takým je aj 30% výdavkov priveľa...
toľko môj názor....
johny18
24.08.10,16:28
Ja som bol pripraveny platit vyssie dane, vyssie odvody, v rozumnej miere.. Ale 1800 eur rocne, to je ako druha hypoteka... Bravooo minister Mihal, bravoo
220870
24.08.10,16:29
Ale tito novi by to mali vediet urobit lepsie ako "pluha Fico". Ved je ich viac a tvrdia, ze su mudrejsi.
mimotemyNechcem zatiaľ hodnotiť novú vládu je to priskoro......nových je tam práveže málo,všetko sú to starý známy zlodeji,nikto predsa nemôže byť taký naivný a čakať od jednych z najväčších zlodejov ,že prestanú kradnúť?:mee:mimotemy
Heni
24.08.10,16:32
mimotemy koncom roka 2008 to bolo ešte básnenie o 16% - 16% - 16% ...
t.j. 16% daň z príjmu, 16% DPH, 16 % odvody

http://blog.etrend.sk/richard-sulik/2008/11/23/16-odvody-16-dan-z-prijmu-a-16-dph/

hm, a už vtedy bola reč o:

"Odvody 16%
Treba zvýšiť motiváciu zamestnávať ľudí. .........."

ale že to bude práve zlikvidovaním SZČO :eek:
tetrisss
24.08.10,17:27
No, takze sa zase vlastne nedohodli, vsetko bude, bude, nikto nevie este ako. Kazdopadne na znizenie odvodov, DPH a co ja viem co este, zabudnime.
Zita5
24.08.10,17:57
korela
24.08.10,17:57
Neurobil by sa "poriadok" v socialnej poistovni, keby sa znizilo percento odvodov do druheho piliera? Renomovani ekonomovia hovoria, ze taketo vysoke percento odvodov a tiez vysoke percento poistencov nie je v ziadnej inej krajine.
Na zaciatku svojho posobenia vo funkcii ministra pan Mihal taketo riesenie pripustal, ale netrvalo ani tyzden a zmenil nazor.


Ja sa spýtam, znížila sa výška dôchodku časti dôchodcov vďaka zavedeniu druhého piliera? Mám na mysli ľudí, pre ktorých už bolo neefektívne vzhľadom na vek sa do neho prihlásiť. Kaník zrejme nepripustil v reforme nejaký prechodný koeficient dopadu na výšku týchto dôchodkov. Čiara, koniec.
Stefan2005
24.08.10,18:23
Laco-monter
24.08.10,18:39
Z prečítania celej diskusie som postrehol,že Mihál viackrát žiadal od osadenstva Porady konštruktívne námety.
Zrejme problém vníma inač ako to vnímame my živnostníci, či ex-živnostníci.
Nás sa tematika odvodov bytostne dotýka,kým pre Mihala je to len matematicky problém.
preto by som doporučil aby p.Mihál sem tam vyšiel zo svojej bubliny a venoval pozornosti hlasu ľudí.
To je princíp demokracie.
Ja držím p.Mihalovi palce a verím,že funkcia ministra sa stava pre neho výzvou na novom poli posobnosti.
tetrisss
24.08.10,18:42
Mas pravdu, tym viac, ze pan Mihal, ako dlhorocny danovy poradca by mohol napriklad siahnut na zakonom dovolene nezmyselne uniky a nelikvidovat tych najbezbrannejsich.
jar88
24.08.10,18:45
Nuz neviem, co ste vsetci cakali od pravicovej vlady, ako som tu uz raz povedala, im vobec nezalezi na jednotlivcovi, ale dolezita je makroekonomika a cisla, tak to ma vyjst a tak to aj vyjde, nezalezi na ceste. No a pan Mihal nam predsa po volbach neviem v ktorej teme odkazal, ze na nas mysli, tak co by sme este chceli.
Čo sme čakali od pravicovej vlády?
To si chcela akože naznačiť, že ta Ficova vláda by nám prospela?
Že Ficovej vláde záležalo na ľuďoch?
jazva
24.08.10,18:49
Spravodlive by bolo aby vsetci z dosiahnuteho prijmu platili odpovedajuce odvody. Ak platia zamestnanci potom aj zivnostnici. Je samozrejme, ze zivnostnikom sa to nepaci. Komu by sa pacilo zarabat menej?
220870
24.08.10,18:51
Čo sme čakali od pravicovej vlády?
To si chcela akože naznačiť, že ta Ficova vláda by nám prospela?
Že Ficovej vláde záležalo na ľuďoch?
Pár sekúnd a hneď máme rezervu a skoro takú ako suma ušetrená na tých o ktorých je tu celá táto diskusia.
http://spravy.pravda.sk/medialne-skolenia-stali-danovych-poplatnikov-vyse-200-tisic-eur-p7n-/sk_domace.asp?c=A100824_191244_sk_domace_p23
Vyše pol miliardy,za to sme mohli mať pol kilometra dialnic ,za komančov celú z Trnavy do Nitry.
veronikasad
24.08.10,18:54
Spravodlive by bolo aby vsetci z dosiahnuteho prijmu platili odpovedajuce odvody. Ak platia zamestnanci potom aj zivnostnici. Je samozrejme, ze zivnostnikom sa to nepaci. Komu by sa pacilo zarabat menej?
Bol si niekedy živnostníkom ? - asi nie ... Lebo inak by si poznal rozdiel medzi čistým príjmom zamestnanca a ziskom živnostníka


http://www.porada.sk/1487863-post354.html
johny18
24.08.10,18:56
jazva: tak potom nech zamestnanci nemaju naroky na dovolenky, preplacanie sviatkov, preplatene paragrafy a ine prekazky v praci, naroky na odstupne, odchodne a dalsie a dalsie vyhody, ktore zivnostnik nema. Zivnostnik sa stara sam o seba, sam si hlada zakazky, sam je nuteny si ziskat pracu, nikto mu ju neprideli, nikto mu ju neda a dokonca mnohi zivnostnici zamestnavaju dalsich zamestnancov. Ak maju byt zivnostnici rovni so zamestnancami, co sa tyka odvodov, nech zamestnanci pridu o vsetky vyhody.. Ked rovnost, tak rovnost..
jazva
24.08.10,18:58
Bol si niekedy živnostníkom ? - asi nie ... Lebo inak by si poznal rozdiel medzi čistým príjmom zamestnanca a ziskom živnostníka


Ano bol som zamestnanec, potom zivnostnik, teraz znova zamestnanec. Zivnostnikom som bol lebo som na tom zarobil - prvy rok usetril na odvodoch a nasledne odpocital auto, PC, ...
veronikasad
24.08.10,19:01
Ano bol som zamestnanec, potom zivnostnik, teraz znova zamestnanec. Zivnostnikom som bol lebo som na tom zarobil - prvy rok usetril na odvodoch a nasledne odpocital auto, PC, ...
Prečo si to potom "zabalil" keď to bolo pre teba také výhodné ? Či keď už bolo treba platiť odvody - nech ich za teba platí zamestnávatel ?
jar88
24.08.10,19:01
... asi premierka číta Poradu, a našla lepšie námety :)...
Ja si skôr myslím, že na tej RADE sa zhodli na tom, že žiadne riešenie nemajú a tak idú hľadať "najlepšiu zlú cestu".
Radičová spomenula "piliere" a to znamená, že nič nevie. Vie len to, že treba niečo urobiť.
-------------------------------------------------------------------------
Zvyšovať odvody je neúnosné a aj neúčelné. (čím viac vyberú, tým viac sa prešustruje)
Navýšiť DPH môže najviac o 1%, to znamená z 19 na 20% a aj to je na hrane, lebo veľa ľudí bude podľa možností nakupovať vonku.
Na spotrebných daniach tiež veľa vody nenamúti, no a sme v koncoch.
-------------------------------------------------------------------------
Asi už prišli na to, že to mohli radšej nechať na Počiatka. Nechať ho zbankrotovať a následne, ako nová vláda požiadať EU o pôžičku.
tetrisss
24.08.10,19:03
Inak presne toto som si pomyslela, ze ludia povedia, kedze na nas zivnostnikov, hladia vselijako, ako priklad by som uviedla prechod koruny na euro, ked nas Ficova vlada uz dopredu zatvarala, ake budeme robit podvody a nakoniec to vsetko islo hladko a vyhladavali sa take hluposti ako nespravny opacny prepocet na koruny, co nemalo uz vlastne ziadny skutocny zmysel a to bola senzacia, ako my klameme a ked prechod presiel hladko, tak ani v pate namali, ze by sa mali aj obchodnikom aspon ospravedlnit, nakolko tento proces bol aj na ich pleciach a vdaka aj obchodom prebehol priam ukazkovo . Dnes budu zase na to poukazovat, ze vsak my mame vyhody,lebo mame mensie odvody, ale tieto dva druhy ziskavania obzivy sa nedaju len tak lahko a len cez odvody porovnat. Nakoniec , ked nam dvihnu odvody, nase naklady budeme musiet niekde vykryt a hadajte ako.
tetrisss
24.08.10,19:04
Čo sme čakali od pravicovej vlády?
To si chcela akože naznačiť, že ta Ficova vláda by nám prospela?
Že Ficovej vláde záležalo na ľuďoch?

Tak ako to vyzera, vtedy sme na tom boli lepsie.
jazva
24.08.10,19:04
Prečo si to potom "zabalil" keď to bolo pre teba také výhodné ? Či keď už bolo treba platiť odvody - nech ich za teba platí zamestnávatel ?
Zamestnavatel chcel aby som pracoval v zamestnaneckom pomere. Ma na teba podstatne vacsie paky ako na zivnostnika.
tetrisss
24.08.10,19:07
No to iste, preto sa v zakone riesila zavisla praca.:D
misomiso
24.08.10,19:08
Ja si myslím, že tzv. "núteným živnostníkom" navrhovaná zmena pomôže: stanú sa opäť zamestnancami a budú mať zamestnanecké výhody (platená dovolenka, sviatky, a pod.).
Avšak podnikatelia, ktorí plánujú investovať svoj zisk do rozvoju svojej živnosti (nákup strojov, budovy, prieskum trhu, investícia do nového projektu, rozšírenie podnikateľskej činnosti, vytvorenie nových pracovných miest) budú obmedzení vyšším odvodovým zaťažením.

Hlavne so zvysenim ceny prace prudko klesne konurencieschopnost Slovenska v medzinarodom meradle.

Mne ja na zvracanie, ked si uvedomim, kam maju tie zvysene odvody plynut. Na zabezpecenie tych subjektov, ktore si uz dne ziju ako prasce v zite (napr. farmaceuticke spolocnosti).

Preco nemoze jestvovat viac levelov poistena? Ved dnes uz aj povinne zmluvne poistenie mot. vozidiel mozete v niektorych poistovniach dohodnut so spoluucastou.

Preco ja sam za seba nemozem platit polovicne poistne do ZP s tym, ze si budem vsetky bezne lieky uhradzat sam, (vratane napr. antibiotik a pod)? Mne by uplne stacilo, ak by mi ZP krylo iba narocne operacie a lekarske vykony, a aj tam by som si vedel predstavit napr. spoluucast 1000 Eur, mozno i viac.

Viem, ako sa staram o svoje zdravie, viem, kolko zarabam a kolko si budem moct dovolit priplatit a hlavne viem, ze neplytvam liekmi, ako pomaly uz vsetci u nas. Vyberanie liekov v lekarni a nasledne vyhadzaovanie do kontajnerov sa stava uz narodnym sportom.

Ak by ma ZP poistila za tychto podmienok, tak este na mne vyrazne usetri.

A preco je povinne nemocenske poistenie? Co ak ho nepotrebujem a nechcem? Co ak by som ako zamestnancec (vlastnej firmy, ale to nie je podstatne) uvital radsej cash mesacne na ruku, ako nemocenske, ktore aj tak nevyuzivam?

Preco aj tieto poistenia nemozu fungovat aspon zcasti ako ostatne druhy poistenia? Ved predsa nito nikoho nenuti poistiti si dom, hoci by sa na to naslo dost dovodov. Tym, co domy odniesli povodne a nemali ich poistene teraz musi (no - musi-nemusi, ale pomaha) pomahat stat, a obce im stavaju kontajnerove byty. Preco ich stat nenuti poistit si dom, ale mna nuti platit poistenia ktore nechem?
veronikasad
24.08.10,19:08
Zamestnavatel chcel aby som pracoval v zamestnaneckom pomere. Ma na teba podstatne vacsie paky ako na zivnostnika.
no tak takýchto "živnostníkov" by som nenazvala podnikatelmi. Už chápem tvoje vyjadrenia, pretože tie rozdiely o ktorých som písala - v reálnom živote nepoznáš ...

Skutočný živnostník nemá "zamestnávateľa", živnostník si svoju prácu hľadá sám ...
jazva
24.08.10,19:11
no tak takýchto "živnostníkov" by som nenazvala podnikatelmi. Už chápem tvoje vyjadrenia, pretože tie rozdiely o ktorých som písala - v reálnom živote nepoznáš ...

Skutočný živnostník nemá "zamestnávateľa", živnostník si svoju prácu hľadá sám ...
To sa teda mylis. Zivnost mi ostala, ale okrem toho mam aj s.r.o. A rozhodne moja praca nie je 8 hod denne. Ale na dovolenku si stale najdem cas.
jar88
24.08.10,19:13
Ano bol som zamestnanec, potom zivnostnik, teraz znova zamestnanec. Zivnostnikom som bol lebo som na tom zarobil - prvy rok usetril na odvodoch a nasledne odpocital auto, PC, ...
A to čo bolo za AUTO, ktoré si dokázal odpísať za jeden rok, tárajko?
MartaSk
24.08.10,19:13
Ano bol som zamestnanec, potom zivnostnik, teraz znova zamestnanec. Zivnostnikom som bol lebo som na tom zarobil - prvy rok usetril na odvodoch a nasledne odpocital auto, PC, ...

takže špekulant v medziach zákona? Ale nie každý živnostník môže byť hneď zamestnancom a hneď zase živnostníkom.Môj manžel je remeselník, tak viem o čom hovorím, resp.píšem.Ušetril si na odvodoch, ale ten rok sa ti nepočíta ani do dôchodkov.poist. a možno raz v budúcnosti ti možno práve ten rok bude chýbať a to buď rád,že si neochorel.
jazva
24.08.10,19:16
A to čo bolo za AUTO, ktoré si dokázal odpísať za jeden rok, tárajko?

Auto som odpisoval styri. A preco si myslis, ze som tarajko? Napisal som len svoj nazor na nove pravidla odvodov.
veronikasad
24.08.10,19:17
To sa teda mylis. Zivnost mi ostala, ale okrem toho mam aj s.r.o. A rozhodne moja praca nie je 8 hod denne. Ale na dovolenku si stale najdem cas.
Netvrdím, že robíš len 8 hod. denne. Ak by si bol len živnostník, tak na tú dovolenku si musíš zarobiť, nepreplatí ti ju žiadny "zamestnávateľ". O najdení si času na oddych by sa dalo tiež diskutovať - každý by mal poznať svoje sily a schopnosti a najsť si čas na oddych a regeneráciu. Nemusí to byť zrovna drahá zahraničná dovolenka. A rozdiel predsa je v tom, že ak pre dovolenku nepracuje zamestnanec - dostane náhradu príjmu. Živnostník v tomto čase žiadny príjem nemá.

Si zamestnancom vlastnej s.r.o., alebo ju máš založenú len ako "bokovku" na príjmy popri zamestnaní ?
jazva
24.08.10,19:24
Netvrdím, že robíš len 8 hod. denne. Ak by si bol len živnostník, tak na tú dovolenku si musíš zarobiť, nepreplatí ti ju žiadny "zamestnávateľ". O najdení si času na oddych by sa dalo tiež diskutovať - každý by mal poznať svoje sily a schopnosti a najsť si čas na oddych a regeneráciu. Nemusí to byť zrovna drahá zahraničná dovolenka. A rozdiel predsa je v tom, že ak pre dovolenku nepracuje zamestnanec - dostane náhradu príjmu. Živnostník v tomto čase žiadny príjem nemá.
Preto zivnostnik pri stanoveni ceny za svoju pracu musi pocitat aj s pomernom sumou za odpovedajuci cas dovolenky.
mimotemyLen teraz tu zacinam pisat prispevky. V buducnosti napisem aj nieco dlhsie.
veronikasad
24.08.10,19:26
Preto zivnostnik pri stanoveni ceny za svoju pracu musi pocitat aj s pomernom sumou za odpovedajuci cas dovolenky.
mimotemyLen teraz tu zacinam pisat prispevky. V buducnosti napisem aj nieco dlhsie.
Lenže tú cenu práce si musí stanoviť tak, aby v danom regione s ponukou práce obstál a faktúru za ňu mu aj odberatel preplatil .

Doplň ešte prosím odpoveď na poslednu vetu z predch. príspevku, ktorú som doplnila - zaujíma ma ...
jazva
24.08.10,19:29
Lenže tú cenu práce si musí stanoviť tak, aby v danom regione s ponukou práce obstál a faktúru za ňu mu aj odberatel preplatil .

Doplň ešte prosím odpoveď na poslednu vetu z predch. príspevku, ktorú som doplnila - zaujíma ma ...

Normalne pracujem 8 hod ako zamestnanec a este mam aj vlastnu s.r.o., kde "zamestnavam" zivnostnikov. Ale predmet cinnosti s.r.o. sa nezhoduje s tym co robim ako zamestnanec.
veronikasad
24.08.10,19:30
Už som to pochopila úplne ...
jar88
24.08.10,19:30
Tak ako to vyzera, vtedy sme na tom boli lepsie.
Tetrisss, tetrisss.
Kedysi, keď som mal ešte malé deti, kasu držala manželka. Horko ťažko vychádzala. Jednoducho od výplaty do výplaty.
Tak som jej navrhol, že jej ukážem, ako sa "správne" gazduje. Trvalo mi to dva mesiace a bolo vymaľované. Vybral som si dokonca aj mimoriadnu zálohu a aj tak som to nezvládol.
Manželka to napravila za dva mesiace do normálu a už som viac do gazdovania nekibicoval.
No ale od deciek, som dostával pochvalu ešte pár následujúcich rokov.
(bol som štedrá ľavicová vláda a deti si to dĺĺĺho pamätali)
misomiso
24.08.10,19:32
Preto zivnostnik pri stanoveni ceny za svoju pracu musi pocitat aj s pomernom sumou za odpovedajuci cas dovolenky.
mimotemyLen teraz tu zacinam pisat prispevky. V buducnosti napisem aj nieco dlhsie.

:):):)To snad nemyslis vazne. Takato hlaska vychadza z naivnej predstavy, ze cena vyrobku, ci sluzby sa da odvodit od vstupnych nakladov. V skutocnosti su tvoje naklady kazdemu odberatelovi/zakaznikovi ukradnute. Zaujima ho iba, aku ma pre neho hodnotu tvoja sluzba ci tovar, nic viac.
misomiso
24.08.10,19:36
Tetrisss, tetrisss.
Kedysi, keď som mal ešte malé deti, kasu držala manželka. Horko ťažko vychádzala. Jednoducho od výplaty do výplaty.
Tak som jej navrhol, že jej ukážem, ako sa "správne" gazduje. Trvalo mi to dva mesiace a bolo vymaľované. Vybral som si dokonca aj mimoriadnu zálohu a aj tak som to nezvládol.
Manželka to napravila za dva mesiace do normálu a už som viac do gazdovania nekibicoval.
No ale od deciek, som dostával pochvalu ešte pár následujúcich rokov.
(bol som štedrá ľavicová vláda a deti si to dĺĺĺho pamätali)

Ano, to sedi. Setrit treba, otazka je iba, na akom mieste. Ak ako hlava rodiny presadis setrenie takym sposobom, ze napriklad znemoznis sebe a manzelke dopravit sa do prace a deckam na brigadu, tak to asi nebude setrenie na spravnom mieste.
jar88
24.08.10,19:40
Tak čo si sa neprihlásil do Smeru?
Lebo vtedy bolo mlieko za 2 Kčs a chlieb za 5,20 Kčs.
(no a v Smere by ma asi nezniesli)
misomiso
24.08.10,19:45
Lebo vtedy bolo mlieko za 2 Kčs a chlieb za 5,20 Kčs.
(no a v Smere by ma asi nezniesli)

jar88 sa neprihlasil, ja uvazujem ze sa prihlasim. Pri tom vsetkom, aky je Fico populista ma zrejme viac zdraveho rozumu, ako poniektori terajsi ministri.

Samozrejme - idealne by bolo zalozit vlastnu stranu. :)
durisovad
24.08.10,19:52
Zaujimave, ako sme sa dostali z odvodov na zakladanie stran.
ondrejvla
24.08.10,19:55
Trošku tu začína byť mrník...
durisovad
24.08.10,19:57
Co sa, Vlasticka, cudujes, ked este stale nevieme, na com sme.
misomiso
24.08.10,20:00
Viete co mi vadi? Za Fica mi vadilo, ze kazdy podnikatel bol v podstate oznazovany sa grazla a vydieraca. Nie priamo, ale takym skrytym populistickym podtonom, ktorym sa Fico prihovaral k pracujucim "masam". Napriklad recami o Janosikovi.

Teraz si zasa nova vlada zvolila za triedneho nepriatela zivnostnika a drobneho podnikatela. Ved oni aj celkom otvorene prizanavaju, ze tych par Eur, co im vytiahnu z vrecka ziadnu dieru v rozpocne nezaplata, no vraj im ide o "spravodlivost" - teda inymi slovami o to, aby im "klepli po prstoch".

Je mi z toho smutno. Ked sa clovek vrati napr. z Danska, tak duplom. Krajina, kde ma typicka firma, na ktorej stoji ekonomika statu 10 - 20 zamestancov, casto aj menej. Su to high-tech firmy, sidlia v budovach, ktore nerozoznate od RD, v podstate na kazdej piatej parcele je nejaka firma. Platy maju najvyssie z EU, mozno aj vobec na svete. Vsetko tam funguje tak ako ma, vratane zdravotnicta, ktore je povazovane za najvyspelejsie z EU.

Ak my sme pred par rokmi iba pasli ovce, tak nemusime mat ziadne komplexy, aj oni vtedy iba chytali ryby. Vsetky problemy, ktore trapia nas trapili rovnako aj ich, ak nie viec, napr. alkoholizmus. So vsetkym sa vedeli v podstate vyrovnat. Nespoliehali ze ich spasi nejaka KIA z Korey, zamerali sa na vzdelanost a nehadzali polena pod nohy drobnemu podnikaniu.
misomiso
24.08.10,20:02
Zaujimave, ako sme sa dostali z odvodov na zakladanie stran.

Ako si si mohla v uplynulych dnoch vsimnut, cinnost politickych stran suvusi s odvodmi viac, ako cokolvek ine - bohuzial.
durisovad
24.08.10,20:04
Mozno by pomohlo, keby sme mali uradnicku vladu, tam by ziadne stranicke prekaracky nemali miesta. Ale museli by to byt extra odbornici.
yoolo
24.08.10,20:05
RAKUSKO OTVORILO SVOJ TRH PRE VŠETKY POVOLANIA!!!!

Kde budú odchádzať všetky slovenské mozgy, aby si čo najviac zarobili??? Do zahraničia.
Kto bude robiť na predproduktívne a poproduktívne obyvateľstvo?? :o

Ale prečo???

Pretože skoro polovica sa mu zoberie.
A napomoze tomu aj skutocnost, ze Rakusko minimalnu mzdu nepozna. Nikto sa neobava, ze zli kapitalisti ho budu nutit robit za kusok chleba?
Melnick
24.08.10,20:12
".

Je mi z toho smutno. Ked sa clovek vrati napr. z Danska, tak duplom. Krajina, kde ma typicka firma, na ktorej stoji ekonomika statu 10 - 20 zamestancov, casto aj menej. Su to high-tech firmy, sidlia v budovach, ktore nerozoznate od RD, v podstate na kazdej piatej parcele je nejaka firma. Platy maju najvyssie z EU, mozno aj vobec na svete. Vsetko tam funguje tak ako ma, vratane zdravotnicta, ktore je povazovane za najvyspelejsie z EU.

.
A navyše sú takí uvedomelí, že v obchodoch kupujú predovšetkým výrobky vyrobené v Dánsku, až ako druhoradé tie dovážané.
misomiso
24.08.10,20:14
A navyše sú takí uvedomelí, že v obchodoch kupujú predovšetkým výrobky vyrobené v Dánsku, až ako druhoradé tie dovážané.

Tazko povedat, ci ide iba o uvedomelost. Danske vyrobky patria k najkvalitnejsim a oni maju najvyssie platy. Logicky si teda mozu dovolit kupovat kvalitne a drahe vyrobky. Neviem, ci niekto skumal, kolko je v tom ekonomie a kolko patriotizmu.