kukuportal
27.08.10,12:23
Prosím o radu od chovateľov kôz. Minulý rok som si zakupil kozičku bielej farby ( klasicku kozu domacu). Bola narodená v mesiaci máj a presne o takom čase tohto roku porodila jedného capka, ktorý mal po pôrode len cez jedno kilo a následne na druhý deň po pôrode uhynul. Od vtedy kozičku dojíme 2 krat denne. Vie my niekto poradiť aká je denná dojivosť kozy? Dohromady ráno a večer nadojím cca 0,6 litra. Kozička sa celodenne pasie na ďateline + ráno a večer pri dojení dostáva krmnú zmes šrotu. Seno jej momentálne nedávam. Vie my niekto poradiť, kolko by taká ročna koza mala nadojiť, porípade ako zvýšiť dojivosť a či sa jej zväčší veľkosť vemena po druhom okotení a zároveň zvýši mliečna úžitkovosť. ďakujem
msa
27.08.10,10:40
ahoj, my máme dve kozy, pred rokom sa nám okotila ročná koza a dojila rovno /teda po odrastení kozliatok/ ráno aj večer cca 1-1,5l mlieka. Takže tých 0,6 l sa mi zdá strašne málo, my ich nepúštame sa pásť, nemáme kam, ale kosíme čerstvú trávu, žiaden šrot im nedávame. Krmime aspoň 5x za deň a veľa pijú.
ucetni_fantozzi
27.08.10,11:19
na toto mam naozaj len vzdialenu spomienku, ale ked sme mali doma este kozu, spominam si, ze vemena mavala tak plne, ze ich miestami tahala po zemi. co samozrejme prinasalo problemy s poraneniami... dojil som ju vzdy vecer, paradne to smrdelo... ;-) ale co sme doma pili kozie mlieko, hadam nikto ani nebol chory!
comodo
27.08.10,11:28
no keby sa nebola okotila by som tvrdil ze dojite capa. To je malo. Pekne ju upecte , i do klobasok s bracovym bocikom sa to da.
bettylou
27.08.10,15:42
alabut
27.08.10,15:53
Sused nadoji 2,5 litra, dobra koza az 3,5 litra za den.
kukuportal
30.08.10,07:12
ahoj, my máme dve kozy, pred rokom sa nám okotila ročná koza a dojila rovno /teda po odrastení kozliatok/ ráno aj večer cca 1-1,5l mlieka. Takže tých 0,6 l sa mi zdá strašne málo, my ich nepúštame sa pásť, nemáme kam, ale kosíme čerstvú trávu, žiaden šrot im nedávame. Krmime aspoň 5x za deň a veľa pijú.

A to máte čistokrvnú kozu s rodokmeňom? Naša však za cely deň vypije len 2 litre vody, čiže možno aj preto je tá produkcia slabšia, ale ako ju zvýšiť, ako mám potom prinutiť aby koza pila viac vody a tým sa zvýšil podiel mlieka?
kukuportal
30.08.10,07:23
no keby sa nebola okotila by som tvrdil ze dojite capa. To je malo. Pekne ju upecte , i do klobasok s bracovym bocikom sa to da.
no s tým zabíjaním by som radšej ešte počkal, jednak nemám na to povahu, aby som jej také niečo urobil a na druhú stranu som jej vďačný aj za tú trochu čo mi dáva a nakoľko nechovám kozy až tak dlho a nemám tak veľa skúseností by bola asi blbosť kozu zabiť len preto že som niekde urobil chybu. Pre mňa bude úspech v tom keď nájdem nejaké riešenie, tým že sa mi podarí docieliť aspoň na jeden liter.
terezamaria
30.08.10,07:45
Skús, či na tejto stránke nenájdeš niečo, čo by Ťa oslovilo:

http://www.kozifarmapencin.cz/kozi-chov.html
kukuportal
30.08.10,07:50
ďakujem za link, už som si ju pozeral a je tam dosť zaujímavých informácií.
kukuportal
30.08.10,08:30
stránka kozifarmapencin.cz mi nejde otvorit.
msa
28.09.10,11:35
ahoj, no ako ? už sa to zlepšilo?
kukuportal
28.09.10,11:50
ahoj, no ako ? už sa to zlepšilo?
ahoj, no je to o niečo lepšie, teraz doji tak 0,5 litra ráno a 0,5 litra večer. Večer pridávam seno do jasli a trochu kukurice a cez deň sa pasie v záhrade, momentálne mení srsť na zimnú, trocha pribrala a teraz čakám na vystihnutie toho spravneho dňa, kedy sa bude dať pripustiť.
msa
29.09.10,09:53
tak ti držím palce, u našich kôz to obdobie trvá max. 24-36 hod. Vtedy neustále bľačia, pri dojení funia do ucha a trepú chvostom. :)
patrixo
29.09.10,22:39
vitaj, dojivost koz je 0,8-0,9 l/den.... ked ze to bol zrejeme jej prvy(nevydareny) vrh.. tak dojivost moze byt nizsia... nieviem ci mju krmite... ale ak ani na druhy vrh nebude dosahovat aspon 0,8litra a plod jej zdochnem zbavil by som sa jej
kukuportal
30.09.10,05:41
vitaj, dojivost koz je 0,8-0,9 l/den.... ked ze to bol zrejeme jej prvy(nevydareny) vrh.. tak dojivost moze byt nizsia... nieviem ci mju krmite... ale ak ani na druhy vrh nebude dosahovat aspon 0,8litra a plod jej zdochnem zbavil by som sa jej
Ahoj, počas dňa sa pasie v záhrade, pri dojení žerie pšeničný šrot a kukurica je to čo jej najviac chutí. Napríklad včera som jej urobil teplý nápoj z pšeničných otrúb a primiešal troška soli asi raz si lízla a stále sa pokúšala dostať do bedne so šrotom-to má ako drogu. Po večernom dojení dostane do jaslí sena a v maštali ma aj soľ. Ja si osobne myslím, že keby som ju donútil vypiť viac vody bude mať aj viac mlieka. ďakujem za radu.
kukuportal
30.09.10,05:48
tak ti držím palce, u našich kôz to obdobie trvá max. 24-36 hod. Vtedy neustále bľačia, pri dojení funia do ucha a trepú chvostom. :)
no ta naša asi pred 10-14 dňami tiež tak občas triasla chvostom, ale to bolo len občasne potriasanie, ale teraz má chvost dole, že by jej tam cap ani zastrúhaný vlas nestrčil. Sused mi hovoril, že koza sa prči vtedy keď ju pohladím po chrbte a vrtí vzpriameným ocasom ako vážka krídlami :-) a že je nervózna a že má červenejšie genitalie ako vždy, ale ja som zatial nič take na nej nespozoroval.
msa
30.09.10,10:22
možno práve začalo to obdobie, teraz sa to bude opakovať každé 3-4 týždne až kým s ňou nepôjdete na vohľady a nezostane v tom. to s tými genitáliami som ešte nikdy nesledovala, ale je to možné, my vždy vsadíme na ten utrepaný zdvihnutý chvosť. a možno to nežné funenie do ucha pri tom , je znamenie, že je nervozna. :-D
msa
23.10.10,11:22
už je koza "v tom",???? naša jedna hej, druhá uvidíme.

Ešte ma napadlo k tomu pitiu, naším kozám dávame napr. zliatu vodu zo zemiakov alebo z cestovín, nevylejeme ju do drezu, ale do kýblika a kozy to vypijú, je to slané a chutí im to, Alebo ešte aj niečo kyslé napr. vodu z uhoriek a také.
kukuportal
24.10.10,07:10
už je koza "v tom",???? naša jedna hej, druhá uvidíme.

Ešte ma napadlo k tomu pitiu, naším kozám dávame napr. zliatu vodu zo zemiakov alebo z cestovín, nevylejeme ju do drezu, ale do kýblika a kozy to vypijú, je to slané a chutí im to, Alebo ešte aj niečo kyslé napr. vodu z uhoriek a také.
no ja jej davam z casu na cas zaparene otruby so slanou vodou, ale nejavi o to nejaky zaujem. :-( ale ked sa nazerie srotu tak potom este skusa jest uvarene zemiaky z hrnca a zozerie ich asi tak za dlan. Nasa este prsknuta nie je, neviem kedy sa jej zapaci ten pekny frajer, ktoreho mame vo dvore. Dufam, ze si to rozmysli skor nez ho dame prec, bo nasi susedia chalupari z BA sa stazuju ze im velmi smrdi, musim priznat ze, ale ani nam to nie je prijemne, ale bude ho skoda bo je fakt pekny a boli by ponom i pekne mladata. Kozicka uz doji tak 0,5 litra rano a 0,5 litra vecer, ale stale je to slabota. Na rok si na miesto capa poriadim asi nejaku lepsiu s lepsou dojivostou :-)
msa
24.10.10,09:54
to sa im vôbec nedivím, s našimi kozami chodíme za capmi a potom máme zo dva dni na dvore capí smradisko. Je to fakt sila. A uvidíš na jar, ak sa vám zadarí, či to nebude s dojením lepšie. Možno by si mohol kuknúť niekde do inzerátov, či niekto nepredáva kozu dobrú dojku.
bettylou
13.11.10,18:43
chcem sa opýtať, existuje kozia smotana?
msa
13.11.10,21:09
určite áno, na odstátom mlieku navrchu je isto hustá kozia smotana.
hubatá
13.11.10,22:19
existuje, má trošilinku inú chuť. Jááj, aké milé starosti budete mať až sa narodia kozliatka !
kukuportal
14.12.10,12:07
to sa im vôbec nedivím, s našimi kozami chodíme za capmi a potom máme zo dva dni na dvore capí smradisko. Je to fakt sila. A uvidíš na jar, ak sa vám zadarí, či to nebude s dojením lepšie. Možno by si mohol kuknúť niekde do inzerátov, či niekto nepredáva kozu dobrú dojku.
ahoj, no naša kozička je už od 5 novembra v druhom stave, tak sledujeme ako jej rastie brúško :-) som zvedavý, či sa jej pred porodom opäť zväčší vymeno, čím by sa podstatne zvýšila aj dojivosť, ak nie tak by sme si na rok zadovážili asi novú.
msa
15.12.10,09:33
ahoj, tak vám držím palce, až to tentokrát vyjde lepšie, naša neviem odkedy je v tom, ale termín sme vyrátali na 14.marca, zvyčajne to u nej príde tak o pár dní skôr. Už máme len jednu kozu a jednu kozliatko, druhú kozu sme dali pripustiť a dali sme ju susede, lebo sme mali toľko mlieka, že sme nevedeli čo s ním. Deti nestíhali piť a syra sme už mali tiež plné zuby. :)
msa
17.03.11,09:25
ahojte, tak my už máme prírastok kozičiek dvojičiek /pôvodne boli 3/, sú nádherné bielučké milučké, majú len pár dní, a už vyskakujú ako divé. Je to vždy také krásne. :)
kukuportal
17.03.11,09:52
tak to ste ma potešili, nám sa pred dvomi týždňami kozička obesila, ešte teraz sa z toho nemôžem spamätať, mala 4 týždne do pôrodu, teraz zháňame novú tak, ak by tie Vaše mladé boli po dobrej dojke a dobrom ocinovi a planujete ich neskôr predať staviam sa do zástupu. koziam zdar :-)
kukuportal
17.03.11,09:53
ahojte, tak my už máme prírastok kozičiek dvojičiek /pôvodne boli 3/, sú nádherné bielučké milučké, majú len pár dní, a už vyskakujú ako divé. Je to vždy také krásne. :)

tak to ste ma potešili, nám sa pred dvomi týždňami kozička obesila, ešte teraz sa z toho nemôžem spamätať, mala 4 týždne do pôrodu, teraz zháňame novú tak, ak by tie Vaše mladé boli po dobrej dojke a dobrom ocinovi a planujete ich neskôr predať staviam sa do zástupu. koziam zdar :-)
msa
17.03.11,10:43
tak to mi je teda ľúto, ako sa pre pána mohla obesiť? asi mohla. kozička je len jedna, druhý je capko, stará je dobrá dojka. Ale odporučila by som zháňať rovno staršiu kozu. Lebo kým to mladé bude dojka, prejde kopu času.
msa
17.03.11,10:44
kukuportal
17.03.11,11:11
tak to mi je teda ľúto, ako sa pre pána mohla obesiť? asi mohla. kozička je len jedna, druhý je capko, stará je dobrá dojka. Ale odporučila by som zháňať rovno staršiu kozu. Lebo kým to mladé bude dojka, prejde kopu času.

no verte mi bolo to ako z filmu sám som tomu nemohol uveriť. Ešte v ten deň som dal kozičke nápoja a do jaslí sena. Asi tak za 3 hodiny ju otec išiel dojiť, keď na mna kričal aby som pribehol tam, že to ešte nevidel. Čo ma ako prvé napadlo keď som bežal, že už porodila, ale zdalo sa mi to predčasne, nakoľko mala rodiť až za mesiac. Keď som pribehol neveril som vlastným očiam. Na krku mala obojok a na ňom bola skoba o ktorú som si vždy zapínal voditko keď som ju išiel dojiť a ona ako vyskakovala a zrala zrvchu jasli chcela zoskociť na zem a pripla si tú skobu nechtiac o jasle a už jej nebolo pomoci. Najhoršie bolo to že mala v sebe minimálne 1 a možno i viac mladých. Tak sme sa na ne tesili a čakal som že sa jej i tá dojivosť zlepší a namiesto radosti máme teraz smútok. Ja som už skúšal hladať aj dospelu kozičku, ale vsetci čo mi ponukali, tak to boli kozičky dôchodkyne, alebo skôr na mäso ako na mliečko. Boli to skôr ludia čo sa ich chceli zbaviť,bo boli bez úžitku a ešte chceli na nich získať. Ak by ste o nejakej vedeli budem rád ak mi dáte vedieť. Včera som bol pozerať tiež jeden chov, boli na predaj aj mladé aj staré, ale tie maminy mali vemienko tak do dlane a to boli 2-3 ročne kozy a po takých rodičoch nepredpokladám, že by tie mláde kozičky mohli byť tiež dobrými dojkami.
kukuportal
17.03.11,11:14
napr.
http://zvierata.bazos.sk/inzerat/6928158/predam-kozu-a-kozliatka.php

záleží odkiaľ si.

úplne z druhého konca republiky, kúsok od Senice
msa
17.03.11,12:24
tak tomu sa ani nedá povedať, že smola. My máme kozy už hádam aj 30 rokov a toto sa nám ešte nestalo. No už je tam. Aj tak vás obdivujem, že ešte stále sa tej kozy nevzdávate. To je kus aj od nás, a tu je veru dosť takýchto chovateľov. Jedni susedia majú viac kôz, a možno by kozľa aj predali, ale nerozprávali sme sa o tom. Ale dojky sú všetky dobré, mlieko aj predávajú. Väčšinou si tu nechávame kozľatá na mäso, ale možno by sa dalo dohodnúť, len ako hovorím, je to strašná diaľka. tak držím palce, až to nabudúce vyjde lepšie.
kukuportal
17.03.11,13:05
tak tomu sa ani nedá povedať, že smola. My máme kozy už hádam aj 30 rokov a toto sa nám ešte nestalo. No už je tam. Aj tak vás obdivujem, že ešte stále sa tej kozy nevzdávate. To je kus aj od nás, a tu je veru dosť takýchto chovateľov. Jedni susedia majú viac kôz, a možno by kozľa aj predali, ale nerozprávali sme sa o tom. Ale dojky sú všetky dobré, mlieko aj predávajú. Väčšinou si tu nechávame kozľatá na mäso, ale možno by sa dalo dohodnúť, len ako hovorím, je to strašná diaľka. tak držím palce, až to nabudúce vyjde lepšie.

to, že som sa stretol s neúspechom s tým treba bojovať resp. dúfať, že ak človek už urobil niekoľko chýb a snaží sa im vyvarovať mal by dosiahnuť to čo mne sa ešte nepodarilo, preto sa teraz snažím chýb vyvarovať a ak sa tak stane samozrejme ak boh dá, čaká ma 30 rokov úspechu :-) a hlavne skúseností. Teraz po 30 rokoch, keby Vám niekto povedal, že rok sa Vám nebude dariť, zavesili by ste kozu na klinec? Podľa mňa ten kto chce skutočne kozy chovať, ho neodradí ani rok neúspechu. To, že sa obesila je moja vina, ale nikdy by ma ani nenapadlo, že je koza niečo také schopné urobiť. Teraz už dávam aj capovi obojok dolu aby sa nestalo niečo podobné. Min. týždeň som bol u chovateľa s čistokrvnou plemenitbou slovenskej bielej krátkosrstej kozy a bol som sklamaný keď som videl, že len čo sa kozicky narodili boli podstrčené a až do odstavu odchovávané na sušenom mlieku. Čo potom môžem čakať aký vysledok? V sobotu idem pozrieť jednu kozičku na Sliač pri Zvolene, nakoľko máme tadial cestu a pani spomínala, že jej kozička je po výbornej dojke, tak som zvedavý :-) cesta ku Vám by tiež myslim nebola problém, nakoľko z času na čas jazdím z práce aj okolo Žiliny a Liptovského Mikuláša poprípade by boli rovno dve :-) aspoň by im nebolo smutno a ak by dala neskôr jedna menej a drúha viac nebudem sa tváriť zle :-) a ak by dali obidve po 2 litroch za deň tak budem vyskakovať meter do výšky.
drzka11
25.07.11,05:51
Dobrý deň. Chcela by som sa spýtať, č je možné aby koza stratila mlieko po troch nesiacoch. 13. apríla porodila dve krásne kozliatka a dnes je 25. júla a moja koza sa najako spiera. Nemá zrazu ani deci mlieka. Rozprávala som sa s viacerími chovateľmi a nikomu to nejde do hlavy. Kozy sa pasú celý deň, majú dostatok vody, dávam im do vody špeciálne vitamíny a majú aj sol ktorú som dostala od známeho horára. Všimla som si že aj u druhej sa zmenšila dojivosť. dojím ich dva krát denne. Pred dvomi týždňami som mala ešte po tri litre aj ráno aj večer. Dnes mám tak liter od oboch. Za radu alebo vysvetlenie budem veľmi povďačná.:)
kukuportal
25.07.11,08:33
tak s tým som sa ešte zatiaľ v praxi nestretol, ale je logické, že niečo nebude v poriadku pravdepodobne vo výžive, keď aj tej druhej klesá dojivosť. Skúste vyradiť z kŕmnej dávky vitamíny. Ak to nezaberie, tak vitaminy môžte ponechať a vyradiť soľ. A ak by ani to nezaberalo prejdite na seno. Osobne predpokladám, že došlo k zmenám báchorovej činnosti Vaších kôz a tým zároveň i k poklesu ich dojivosti. Napíšte prosím Váš dotaz na http://www.ifauna.cz/ovce-a-kozy/nemodforum/r/ je tam množstvo skúsenejších chovateľov a chovateliek kôz z ČR a Slovenska, ktorí Vám dozaista budú vedieť vyriešiť Váš problém, ktorý určite bude okrem mňa zaujímať veľa ďaľších.
hubatá
25.07.11,08:44
Nezažili stres, napr. ak by sa zľakli psa?
msa
25.07.11,17:51
s tým som sa veru ešte ani ja nestretla, ja by som tiež načas vyradila vitamíny a soľ obmedzila, možno by poradil zverolekár.