Zavrieť

Porady

Mliečna úžitkovosť kozy?

Prosím o radu od chovateľov kôz. Minulý rok som si zakupil kozičku bielej farby ( klasicku kozu domacu). Bola narodená v mesiaci máj a presne o takom čase tohto roku porodila jedného capka, ktorý mal po pôrode len cez jedno kilo a následne na druhý deň po pôrode uhynul. Od vtedy kozičku dojíme 2 krat denne. Vie my niekto poradiť aká je denná dojivosť kozy? Dohromady ráno a večer nadojím cca 0,6 litra. Kozička sa celodenne pasie na ďateline + ráno a večer pri dojení dostáva krmnú zmes šrotu. Seno jej momentálne nedávam. Vie my niekto poradiť, kolko by taká ročna koza mala nadojiť, porípade ako zvýšiť dojivosť a či sa jej zväčší veľkosť vemena po druhom okotení a zároveň zvýši mliečna úžitkovosť. ďakujem
Usporiadat
msa msa

msa je offline (nepripojený) msa

ahoj, my máme dve kozy, pred rokom sa nám okotila ročná koza a dojila rovno /teda po odrastení kozliatok/ ráno aj večer cca 1-1,5l mlieka. Takže tých 0,6 l sa mi zdá strašne málo, my ich nepúštame sa pásť, nemáme kam, ale kosíme čerstvú trávu, žiaden šrot im nedávame. Krmime aspoň 5x za deň a veľa pijú.
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
ucetni_fantozzi ucetni_fantozzi

ucetni_fantozzi je offline (nepripojený) ucetni_fantozzi

na toto mam naozaj len vzdialenu spomienku, ale ked sme mali doma este kozu, spominam si, ze vemena mavala tak plne, ze ich miestami tahala po zemi. co samozrejme prinasalo problemy s poraneniami... dojil som ju vzdy vecer, paradne to smrdelo... ;-) ale co sme doma pili kozie mlieko, hadam nikto ani nebol chory!
0 0
comodo comodo

comodo je offline (nepripojený) comodo

no keby sa nebola okotila by som tvrdil ze dojite capa. To je malo. Pekne ju upecte , i do klobasok s bracovym bocikom sa to da.
0 0
alabut alabut

alabut je offline (nepripojený) alabut

Sused nadoji 2,5 litra, dobra koza az 3,5 litra za den.
1 0
kukuportal kukuportal

kukuportal je offline (nepripojený) kukuportal

msa Pozri príspevok
ahoj, my máme dve kozy, pred rokom sa nám okotila ročná koza a dojila rovno /teda po odrastení kozliatok/ ráno aj večer cca 1-1,5l mlieka. Takže tých 0,6 l sa mi zdá strašne málo, my ich nepúštame sa pásť, nemáme kam, ale kosíme čerstvú trávu, žiaden šrot im nedávame. Krmime aspoň 5x za deň a veľa pijú.
A to máte čistokrvnú kozu s rodokmeňom? Naša však za cely deň vypije len 2 litre vody, čiže možno aj preto je tá produkcia slabšia, ale ako ju zvýšiť, ako mám potom prinutiť aby koza pila viac vody a tým sa zvýšil podiel mlieka?
0 0
kukuportal kukuportal

kukuportal je offline (nepripojený) kukuportal

comodo Pozri príspevok
no keby sa nebola okotila by som tvrdil ze dojite capa. To je malo. Pekne ju upecte , i do klobasok s bracovym bocikom sa to da.
no s tým zabíjaním by som radšej ešte počkal, jednak nemám na to povahu, aby som jej také niečo urobil a na druhú stranu som jej vďačný aj za tú trochu čo mi dáva a nakoľko nechovám kozy až tak dlho a nemám tak veľa skúseností by bola asi blbosť kozu zabiť len preto že som niekde urobil chybu. Pre mňa bude úspech v tom keď nájdem nejaké riešenie, tým že sa mi podarí docieliť aspoň na jeden liter.
1 0
terezamaria terezamaria

terezamaria je offline (nepripojený) terezamaria

som jednoducho žena
Skús, či na tejto stránke nenájdeš niečo, čo by Ťa oslovilo:

http://www.kozifarmapencin.cz/kozi-chov.html
3 0
kukuportal kukuportal

kukuportal je offline (nepripojený) kukuportal

ďakujem za link, už som si ju pozeral a je tam dosť zaujímavých informácií.
0 0
kukuportal kukuportal

kukuportal je offline (nepripojený) kukuportal

stránka kozifarmapencin.cz mi nejde otvorit.
0 0
msa msa

msa je offline (nepripojený) msa

ahoj, no ako ? už sa to zlepšilo?
0 0
kukuportal kukuportal

kukuportal je offline (nepripojený) kukuportal

msa Pozri príspevok
ahoj, no ako ? už sa to zlepšilo?
ahoj, no je to o niečo lepšie, teraz doji tak 0,5 litra ráno a 0,5 litra večer. Večer pridávam seno do jasli a trochu kukurice a cez deň sa pasie v záhrade, momentálne mení srsť na zimnú, trocha pribrala a teraz čakám na vystihnutie toho spravneho dňa, kedy sa bude dať pripustiť.
0 0
msa msa

msa je offline (nepripojený) msa

tak ti držím palce, u našich kôz to obdobie trvá max. 24-36 hod. Vtedy neustále bľačia, pri dojení funia do ucha a trepú chvostom.
0 0
patrixo patrixo

patrixo je offline (nepripojený) patrixo

patrixo :)
vitaj, dojivost koz je 0,8-0,9 l/den.... ked ze to bol zrejeme jej prvy(nevydareny) vrh.. tak dojivost moze byt nizsia... nieviem ci mju krmite... ale ak ani na druhy vrh nebude dosahovat aspon 0,8litra a plod jej zdochnem zbavil by som sa jej
0 0
kukuportal kukuportal

kukuportal je offline (nepripojený) kukuportal

patrixo Pozri príspevok
vitaj, dojivost koz je 0,8-0,9 l/den.... ked ze to bol zrejeme jej prvy(nevydareny) vrh.. tak dojivost moze byt nizsia... nieviem ci mju krmite... ale ak ani na druhy vrh nebude dosahovat aspon 0,8litra a plod jej zdochnem zbavil by som sa jej
Ahoj, počas dňa sa pasie v záhrade, pri dojení žerie pšeničný šrot a kukurica je to čo jej najviac chutí. Napríklad včera som jej urobil teplý nápoj z pšeničných otrúb a primiešal troška soli asi raz si lízla a stále sa pokúšala dostať do bedne so šrotom-to má ako drogu. Po večernom dojení dostane do jaslí sena a v maštali ma aj soľ. Ja si osobne myslím, že keby som ju donútil vypiť viac vody bude mať aj viac mlieka. ďakujem za radu.
0 0
kukuportal kukuportal

kukuportal je offline (nepripojený) kukuportal

msa Pozri príspevok
tak ti držím palce, u našich kôz to obdobie trvá max. 24-36 hod. Vtedy neustále bľačia, pri dojení funia do ucha a trepú chvostom.
no ta naša asi pred 10-14 dňami tiež tak občas triasla chvostom, ale to bolo len občasne potriasanie, ale teraz má chvost dole, že by jej tam cap ani zastrúhaný vlas nestrčil. Sused mi hovoril, že koza sa prči vtedy keď ju pohladím po chrbte a vrtí vzpriameným ocasom ako vážka krídlami :-) a že je nervózna a že má červenejšie genitalie ako vždy, ale ja som zatial nič take na nej nespozoroval.
0 0
msa msa

msa je offline (nepripojený) msa

možno práve začalo to obdobie, teraz sa to bude opakovať každé 3-4 týždne až kým s ňou nepôjdete na vohľady a nezostane v tom. to s tými genitáliami som ešte nikdy nesledovala, ale je to možné, my vždy vsadíme na ten utrepaný zdvihnutý chvosť. a možno to nežné funenie do ucha pri tom , je znamenie, že je nervozna. :-D
0 0
msa msa

msa je offline (nepripojený) msa

už je koza "v tom",???? naša jedna hej, druhá uvidíme.

Ešte ma napadlo k tomu pitiu, naším kozám dávame napr. zliatu vodu zo zemiakov alebo z cestovín, nevylejeme ju do drezu, ale do kýblika a kozy to vypijú, je to slané a chutí im to, Alebo ešte aj niečo kyslé napr. vodu z uhoriek a také.
0 0
kukuportal kukuportal

kukuportal je offline (nepripojený) kukuportal

msa Pozri príspevok
už je koza "v tom",???? naša jedna hej, druhá uvidíme.

Ešte ma napadlo k tomu pitiu, naším kozám dávame napr. zliatu vodu zo zemiakov alebo z cestovín, nevylejeme ju do drezu, ale do kýblika a kozy to vypijú, je to slané a chutí im to, Alebo ešte aj niečo kyslé napr. vodu z uhoriek a také.
no ja jej davam z casu na cas zaparene otruby so slanou vodou, ale nejavi o to nejaky zaujem. :-( ale ked sa nazerie srotu tak potom este skusa jest uvarene zemiaky z hrnca a zozerie ich asi tak za dlan. Nasa este prsknuta nie je, neviem kedy sa jej zapaci ten pekny frajer, ktoreho mame vo dvore. Dufam, ze si to rozmysli skor nez ho dame prec, bo nasi susedia chalupari z BA sa stazuju ze im velmi smrdi, musim priznat ze, ale ani nam to nie je prijemne, ale bude ho skoda bo je fakt pekny a boli by ponom i pekne mladata. Kozicka uz doji tak 0,5 litra rano a 0,5 litra vecer, ale stale je to slabota. Na rok si na miesto capa poriadim asi nejaku lepsiu s lepsou dojivostou :-)
0 0
msa msa

msa je offline (nepripojený) msa

to sa im vôbec nedivím, s našimi kozami chodíme za capmi a potom máme zo dva dni na dvore capí smradisko. Je to fakt sila. A uvidíš na jar, ak sa vám zadarí, či to nebude s dojením lepšie. Možno by si mohol kuknúť niekde do inzerátov, či niekto nepredáva kozu dobrú dojku.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať