soson76
19.09.10,15:48
Dobry den,

chcem sa opytat, ci pouzitie sedych rur do zakladov, miesto cervenych predstavuje skutocne riziko.

Dakujem za pomoc
lapejko
19.09.10,13:58
Obidve sú z PVC, oranžové sú však stavané na väčší tlak zeminy a nárazy odpadovej vody. Každopádne by mali byť uložené v piesku, cez steny a platňu prechádzať dilatačne a zásadne končiť hrdlom s gumičkou NIE NAHRIEVANÝM hrdlom! Ďalej pokračovať rúrami a tvarovkami z PP-HT-systému.
soson76
19.09.10,14:10
Ide o to, ze tie sede tam uz su, stavebna firma samozrejme tvrdi, ze to nevadi, ale na vsetkych obrazkoch v zakladoch vidim cervene, preto chcem vediet, ci sa mam preto znepokojovat a dat im to vymenit, alebo to nechat tak. Samozrejme doska je uz zaliata...
lapejko
19.09.10,15:01
ak tam sú hrdlá s gumičkami, stačí obsekať betón a vypeniť pur-penou obvod rúry, ak nahrievané hrdlá, už teraz je ten materiál krehký a kritický lepený spoj máte v úrovni základnej hydro a tepelnej izolácie!
220870
19.09.10,16:55
Každopádne mali byť použité červené(oranžové) rúry.tak ako písal Lapejko sú stavané na tlak.Poznám správny postup takže by som sa spýtal ako firma osádzala rúry a ako hutnila zásyp rúr.Ak ho nehutnila ,urobila zle ,ak ho hutnila na takýchto rúrach zas urobila zle.

Na druhú stranu dá sa to odskúšať.Zašuplovať odpadovú rúru na jednom konci a dovrchu naplniť vodou.
soson76
19.09.10,16:58
hm, ale co sa potvrdi, alebo vyvrati navrhovanou skuskou?
220870
19.09.10,17:04
CI nerederavili odpadovú rúru, či je tesná.Toakt sa to namá roibiť pozrite príspevok č 27 a fotografie.
http://www.porada.sk/t140274-p3-tak-a-zacinam-stavat.html
soson76
19.09.10,17:22
Super diky, za link, idem sa na to pozriet.
Ja mam totiz obavy, ze ak to je aj teraz OK, tak ci sa nemusim obavat poskodenia v buducnosti.
220870
19.09.10,17:43
Všetky ing.siete musia byť cez obvodové konštrukcie domu vedené volne.Nemôžete kanalizačnú vodovodnú plynovú ..... trubku zaliať do betónu.Každý dom postavený na hline zemine časom sadá zarýva sa do zeme vraj až 30 rokov za ten čas môže sadnúť až o 10 cm bežne 3-4 cm , v extrémnych prípadoch aj 30cm.Treba na to pamätať a počítať s tým a hlavne tomu predchádzať.
pivko
19.09.10,17:47
Všetky ing.siete musia byť cez obvodové konštrukcie domu vedené volne.Nemôžete kanalizačnú vodovodnú plynovú ..... trubku zaliať do betónu.Každý dom postavený na hline zemine časom sadá zarýva sa do zeme vraj až 30 rokov za ten čas môže sadnúť až o 10 cm bežne 3-4 cm , v extrémnych prípadoch aj 30cm.Treba na to pamätať a počítať s tým a hlavne tomu predchádzať.
Tak to si ma nepotešil ,lebo mne čo firma robila platňu tak zaliala odpady do betónu./samozrejme že len prechod cez platňu/
220870
19.09.10,18:17
Ja tu väčšinou ľudí nepoteším.Čo už mám robiť.Zastreliť ma je málo.:mee:Vždy je to o tom či to vydrží alebo nie.Ak by všetci dodržiavali stavebné postupy a stavby by realizovali len tý čo tomu rozumejú tak by sa takéto veci nestávali.Štatisticky zobrané v 90 % prípadoch sa nič nestane.Otázne je prečo by sme takúto prkotinu ktorá navyše nestojí veľa peňazí a o ktorej každý priemerný stvbár vie neurobili.Aj na tomto fóre je veľa ľudí čo sa chvália s tým že majú postavený do z presných tvárnic s neviem akou tepelnou úsporou a pritom to majú postavené na "milú keďmeš" .Postaviť priečku alebo obvodový múr dokáže aj amatér ale rozdiel je v tom postaviť dobre celý dom a domyslieť dopredu čo bude vyžadovať aj druhá profesia je iné umemenie tak aby jedno pasovalo do druhého .Nedokážem si predstaviť ako mohol urobiť tesár a pokrývač takú strechu ako urobil tebe alebo ako je nafotená v tejto galérii ten samý problém som mal v Kšinnej a mám aj v Nitre.
http://picasaweb.google.sk/107564108512268292937/ZateplenieRD#
Prečo sa tesár pokrývač nespýtal aká hrúbka zateplenia bude na fasáde.Ja s tým "buzerujem" investorov ešte len začínam kopať základy.:mee:
soson76
19.09.10,18:23
ano presne tak to mame aj my, ale co som pozerala foto na blogu, tak mi prislo, ze ten prechod cez platnu mali zabetonovany vsetci ... alebo tie fotos tak skresluju?
pivko
20.09.10,03:19
Prechod cez základ pod obvodovym múrom nemám zabetónovaný ale ako sa rieši nezabetónovanie prechodu cez platňu? Ako píše soson76 každý to má zabetónované.
220870
20.09.10,03:31
Ak ide rúra vertikálne tak sa natvrdo betonuje.Pri platni sú minimálne pohyby na to stačí aj gumička a rúra uložená v piesku, spoje sa nelepia.Iné je to pri prchode rúry cez základ tam by nemala byť zaliata v betone ale volne prechádzať cez základ.A hlavne oranžová nie šedá.
alltracboy
20.09.10,04:09
Ak ide rúra vertikálne tak sa natvrdo betonuje.Pri platni sú minimálne pohyby na to stačí aj gumička a rúra uložená v piesku, spoje sa nelepia.Iné je to pri prchode rúry cez základ tam by nemala byť zaliata v betone ale volne prechádzať cez základ.A hlavne oranžová nie šedá.
podla mna je to pekna volovina. Mas uplne jedno ci je rura cez zaklad v piesku alebo zabetonovana, lebo piesok zaliaty v betone sa tiez nestlaci. Piesok sa dava preto, aby sa pri zhutnovani rura neprerazila ostrym kamenim a lahsim nastavenim sklonu. Mozno by oddilatoval nejaky mm, ale urcite nie centimetre, takze je uplne jedno ci je to zaliate v betone, alebo obalene v polystyrene, pripadne piesku. Ak by uz nieco malo malo eliminovat nejake sadanie zakladov, tak by cela ta rura musela byt ulozena vo vzduchu , alebo v makkej pene. navyse co by to bolo platne ak by klesli zaklady a zvysok zo zvysku rury sa stane horska draha. Inzinierske siete su preto vedene volne cez zaklad alebo v chranickach, aby sa dali lahsi vymenit v pripade poruchy. ja mam zaliatu aj kanalizaciu, aj vodu, aj chranicku pre elektrinu priamo v betone. A vobec sa nebojim, ze by sa to pokazilo.
alltracboy
20.09.10,04:24
co sa tyka tej sedej alebo oranzovej rury, tak ta oranzova je ovela odolnejsia. Robosi chceli asi usetrit na materiale a keby ste si to nevsimli tak vam nauctuju oranzove. v najhorsom pripade bude vlozkovat kanalizaciu, alebo vysekavat rury von:D
soson76
20.09.10,08:44
No mna mrzi, ze to robi firma a je to na kluc, takze ked setria uz na takej hluposti ako je par metrov rury a riskuju problem v buducnosti, tak to nie je dobre. Naviac nam tvrdil, ze oranzove sa vedu az vonku, nie pod zakladmi. Je to sice v Madarsku, ale nemyslim si ze to tam v stavebnicte funguje inak nez u nas.
alltracboy
20.09.10,09:08
ak by sa tam mohli davat sede rury, tak ich tam dava 90% slovakov, lebo tie rury su mozno aj 3x drahsie ako sede.
stavitelia
05.07.11,10:23
No mna mrzi, ze to robi firma a je to na kluc, takze ked setria uz na takej hluposti ako je par metrov rury a riskuju problem v buducnosti, tak to nie je dobre. Naviac nam tvrdil, ze oranzove sa vedu az vonku, nie pod zakladmi. Je to sice v Madarsku, ale nemyslim si ze to tam v stavebnicte funguje inak nez u nas.[/QUOTE]


My sme davali tiez sede rury a teraz nas to stve, ale verime ze niesme jediny a ze sa s tym nic nestane. Poradili nam ze to nevadi ked budu sede ze oranzove sa vedu vonku. A tiez nam to poradili ludia co stavaju domy uz par rokov.
stavitelia
05.07.11,10:26
a ako, nechavate tam tie sede rury ci to idete sekat??? My to mame tiez uz zaliate v betone a dokonca uz mame aj mury a a hlavne priecky.
stavbar69
05.07.11,15:08
Ak ta to ukludni,aj mne urobili odpady zo sedych,spolahol som sa,nedal pozor kedze som a stavbu riadim zo zahranicia,niektore mam hrdla s gumickami,tenke odpady su lepene,ale je to ulozene v zemi a obsypane pieskom,takze pohyb nenastane a spoje vydrzia...dufam.Uz sa s tym nic neda robit,tak to neriesim ani.
ciners
06.07.11,04:44
podla mna je to pekna volovina. Mas uplne jedno ci je rura cez zaklad v piesku alebo zabetonovana, lebo piesok zaliaty v betone sa tiez nestlaci. Piesok sa dava preto, aby sa pri zhutnovani rura neprerazila ostrym kamenim a lahsim nastavenim sklonu. Mozno by oddilatoval nejaky mm, ale urcite nie centimetre, takze je uplne jedno ci je to zaliate v betone, alebo obalene v polystyrene, pripadne piesku. Ak by uz nieco malo malo eliminovat nejake sadanie zakladov, tak by cela ta rura musela byt ulozena vo vzduchu , alebo v makkej pene. navyse co by to bolo platne ak by klesli zaklady a zvysok zo zvysku rury sa stane horska draha. Inzinierske siete su preto vedene volne cez zaklad alebo v chranickach, aby sa dali lahsi vymenit v pripade poruchy. ja mam zaliatu aj kanalizaciu, aj vodu, aj chranicku pre elektrinu priamo v betone. A vobec sa nebojim, ze by sa to pokazilo.

Nebudem teoretizovat o sadani zakladov a podobne, ale kazde potrubie by sa patrilo mat v smere osi potrubia posuvne ulozene a to si do tejto teorie trosku opomenul. Na to staci aj ten piesok.
ciners
06.07.11,04:47
podla mna je to pekna volovina. Mas uplne jedno ci je rura cez zaklad v piesku alebo zabetonovana, lebo piesok zaliaty v betone sa tiez nestlaci. Piesok sa dava preto, aby sa pri zhutnovani rura neprerazila ostrym kamenim a lahsim nastavenim sklonu. Mozno by oddilatoval nejaky mm, ale urcite nie centimetre, takze je uplne jedno ci je to zaliate v betone, alebo obalene v polystyrene, pripadne piesku. Ak by uz nieco malo malo eliminovat nejake sadanie zakladov, tak by cela ta rura musela byt ulozena vo vzduchu , alebo v makkej pene. navyse co by to bolo platne ak by klesli zaklady a zvysok zo zvysku rury sa stane horska draha. Inzinierske siete su preto vedene volne cez zaklad alebo v chranickach, aby sa dali lahsi vymenit v pripade poruchy. ja mam zaliatu aj kanalizaciu, aj vodu, aj chranicku pre elektrinu priamo v betone. A vobec sa nebojim, ze by sa to pokazilo.

Nebudem teoretizovat o sadani zakladov a podobne, ale kazde potrubie by sa patrilo mat v smere osi potrubia posuvne ulozene a to si do tejto teorie trosku opomenul. Na to staci aj ten piesok.
fefe30
06.07.11,06:32
Ahojte tiež mám šedé odpadové rúry v ešte nezabetonovaných základoch . Čo som sa bavil s inštalatérom, čo mi robil odpady, tak preto sú aj šedé, lebo malé priemery rúr, nerobia oranžové. Na WC-ka mám oranžové a na zbytok vaňu, sprchu umývadlo sú sivé. Rúry som poriadne obsypal pieskom a nekameňovou zemou. Nato som navozil stavebnú súť a polovicu som stihol aj užabovať. Teda užabovaná časť je na druhom obrázku vyznačená červenou. Žaba bola poriadne silná, lámala škridle aj tehly jedna radosť. A po prečítaní tohto vlákna mám obavy čo s stalo s touto sivou odpadovou rúrou. Už som chcel dať doviesť lomový kameň 16-32 mm, ale po prečítaní idem radšej užabovanú časť tam kde je odpadová rúra vykopať či som ju náhodou nepo......

http://i51.tinypic.com/258p5j4.jpg http://i52.tinypic.com/9bktiw.jpg
soson76
07.07.11,09:04
No nechali sme to tak, aj ked obcas ma napadne, ci sme to nemali riesit. Byvame mesiac, zatial to funguje .... co samozrejme nic nepotvrdzuje. Riziko to urcite je, ukludnujem sa tym, ze je to len maly bungalov a nemame poschodie, ze snad taky tlak na zaklady nebude, uz je teraz aj tak neskoro. Ale keby sa nieco udialo, tak dam vediet ;)