elisaj
30.09.10,09:55
Dobry deň

Chcela by som sa opytat ako vyliečit bežne prechladnutie u malych deti.Mam takmer 2-ročneho syna,ktory je prechladnuty a nechcem doňho tlačit kopu liekov,ktore mi doporučila lekarka.Až na spreje na upchaty nos.Myslela som skor take domace osvedčene tipy ako napr.silny kuraci vyvar a tak podobne.Mne ho stale varila babka ked som bola ešte mala.
Synovi davam v jesennom obdobi celkovo viac ovocia a zeleniny je aj celkom pestru stravu v ramci jeho možnosti.
Takže kto sa chce zapojit do temy šup sem s vašimi tipmi a trikmi.
Ďakujem.
KEJKA
30.09.10,07:58
žiaľ, ak nemáš svoje ovocie a zeleninu, proste BIO, tak tie kupované už dnes takú vitamínovú hodnotu nemajú.
bežné vitamínové doplnky zasa sa neodporúčajú pre deti do 3 rokov.
Zisti si, odkiaľ je kupovaná zelenina, ovocie, najlepšie nejaký domáci zdroj.
jacekova
30.09.10,07:58
sestra dávala deťom majoránkový čaj. vraj skvelý na priedušky a celkovo na prechladnutie.

čiže zaleješ majoranku horucou vodou, nechaš vyluhovať, scedíš a dáš synčekovi
elisaj
30.09.10,08:09
Ďakujem za rychle odpovede:Zeleninu mam teda aspoň väčšinu z vlastnej zahradky,nie je striekana ale v dnešnej dobe už fakt človek nevie čo naňu sada z ovzdušia.
Ten čaj vyskušam.A kolko tej majoranky treba dat.Ďakujem
KEJKA
30.09.10,08:35
mne sa osvedčil aj cibuľový čaj. Aby to deti vypili, tak som
najskôr urobila karamel, priliala vodu, v tom som varila cibuľu s napichanými klinčekmi. Scedila, nechala trochu vychladnúť a podľa chuti ešte pridala med a citrón. Tú cibuľu tam bol cítiť veľmi málo, pili to deti aj ja. na tento recept som už dávno zabudla.
Dnes ak cítim hrdlo, priedušky, že na mňa niečo lezie, tak si priložím mikroténový sáčik, najmä na noc, ked som v klude, previažem šatkou alebo šálou /sáčok mám nielen okolo krku, ale aj na hrudi). odporúčala mi to kamarátka, neverila som, pomáha. Tvojmu synčekovi isto neublíži.
arizona
30.09.10,08:37
jacekova
30.09.10,08:49
Ďakujem za rychle odpovede:Zeleninu mam teda aspoň väčšinu z vlastnej zahradky,nie je striekana ale v dnešnej dobe už fakt človek nevie čo naňu sada z ovzdušia.
Ten čaj vyskušam.A kolko tej majoranky treba dat.Ďakujem


1 čajová lyž.majoranky na 2 dcl vody
JAJA11
30.09.10,09:02
Moja mama bežne varí čaj s klinčekom. Osvedčilo sa jej to, málokedy bývajú chorí. Ale toto je skôr prevencia, nie liek :)
babi2
30.09.10,09:15
Ja som mojim deťom varievala cibuľovo - majoránkový.
Tak ako píše Kejka, tiež som najprv spravila karamel, cca 2 kávové lyžičky na 1 šálku, potom som ho zaliala vodou, keď sa karamel rozpustil pridala som cibuľu, cca 1 minútu pred dovarením som prisypala majoránku. Moja dcéra si tento čaj pýtala aj keď nebola chorá:)
elisaj
30.09.10,10:05
Tak ako píše Kejka, tiež som najprv spravila karamel, cca 2 kávové lyžičky na 1 šálku, potom som ho zaliala vodou, keď sa karamel rozpustil pridala som cibuľu, cca 1 minútu pred dovarením som prisypala majoránku

Tak takto akosi som si to predstavovala,myslim tie recepty take niečo som mala na mysli ,take domace receptiky.O tom cibulovom čaji som už počula ,ale netušila som ako sa to robi.
Ďakujem ,Vam všetkym za rady.
Habbs
30.09.10,12:57
Poloz ho samozrejme do postele a davaj mu teplu citronovu stavu.Citron vyzmykaj az jak bude caj iba teply,napr caj na prechladnutie alebo nejaky detox-vela caju.Uviest telo do stavu horucky a nechat ho vypotit.Velmi pomoze okamzity klistir,nasledujuceho dna problemy zmiznu.Z nosa a hrtana vytekajuce hlieny su dosledkom samocistiaceho procesu vyprovokovaneho telom.Tak isto sa telo cisti nadmernym pitim cez oblicky a potenim cez pokozku.Je nespravne pri prechladnuti a teplote potlacovat teplotu liekmi.Prave ta teplota ma obranny charakter.Pri zvysenej teplote sa nicia rozne mikroby.Tak isto ani ziadne kvapky do nosa iba uvolnia nos a predlzia nadchu.Mne samemu nadcha trva iba jeden jediny den.A somzrejme velmi dolezite je nic nejest,potrava ubera energiu na samoliecenie.Jedine ovocne stavy z cerstveho ovocia.Ja k tomu berem este megadavky vitaminu C. 1gram cca kazdu hodinu.Pre take male deti synteticke vitaminy niesu vhodne,ale existuju na prirodnej baze,ktore su velmi dobre akceptovatelne detmi v spravnom pomere ,bohuzial na Slovensku ich nieje dostat ani v celej EU.
Pri jedeni mäsa vznika v zaludku kyselina mocova a mäsovy vyvar nieje nic ine ako konzervovany moč,ktory zatazuje organizmus hlavne pri chorobe.Takze uz vies ze kuraci vyvar to iba predlzi.
elisaj
01.10.10,18:22
Poloz ho samozrejme do postele a davaj mu teplu citronovu stavu.Citron vyzmykaj az jak bude caj iba teply,napr caj na prechladnutie alebo nejaky detox-vela caju.Uviest telo do stavu horucky a nechat ho vypotit.Velmi pomoze okamzity klistir,nasledujuceho dna problemy zmiznu.Z nosa a hrtana vytekajuce hlieny su dosledkom samocistiaceho procesu vyprovokovaneho telom.Tak isto sa telo cisti nadmernym pitim cez oblicky a potenim cez pokozku.Je nespravne pri prechladnuti a teplote potlacovat teplotu liekmi.Prave ta teplota ma obranny charakter.Pri zvysenej teplote sa nicia rozne mikroby.Tak isto ani ziadne kvapky do nosa iba uvolnia nos a predlzia nadchu.Mne samemu nadcha trva iba jeden jediny den.A somzrejme velmi dolezite je nic nejest,potrava ubera energiu na samoliecenie.Jedine ovocne stavy z cerstveho ovocia.Ja k tomu berem este megadavky vitaminu C. 1gram cca kazdu hodinu.Pre take male deti synteticke vitaminy niesu vhodne,ale existuju na prirodnej baze,ktore su velmi dobre akceptovatelne detmi v spravnom pomere ,bohuzial na Slovensku ich nieje dostat ani v celej EU.
Pri jedeni mäsa vznika v zaludku kyselina mocova a mäsovy vyvar nieje nic ine ako konzervovany moč,ktory zatazuje organizmus hlavne pri chorobe.Takze uz vies ze kuraci vyvar to iba predlzi.


Ja mu od teploty nedavam nič pokial je do 38,5 potom už ano ale mňa zarazilo to s tym klistirom ale to ste asi nemysleli u tak malych deti či ano no neviem to sa mi akosi nepozdava no a ten čaj s citronom ten pije aj tak nie iba ked je chory a to je jedlo mu nechuti nejak extra počas choroby ale to aj nam dospelakom ďakujem
osky
02.10.10,18:15
okrem cibuloveho caju si mozes pripravit z cibule aj
1. sirup:
jednoducho si ju nadrobno nakrajas,ako pri vareni-a do zavaraninoveho pohara davas vrstvu krystal.cukru,vrstvu cibule-opakujes kym nie je pohar plny.na vrchu ma byt cukor.pohar dobre uzatvor vrchnacikom.
potom poharom potras,nech sa to trochu premiesa a nechaj na teplejsom mieste-napr.na radiatore,alebo na okenej slnecnej parapete,ci pri sporaku......ak si to vecer zarobis,rano bude uz vyluh hotovy-precedis cez sitko do ineho poharika a podavas po lyzickach tak casto,ako uznas za vhodne.je vyborny pri kasli-iste pomoze.
2.no a tu pouzitu cibulu nevyhod,zalej ju akymkolvek cajom a preced-cajik bude taktiez osozny.;)
3.velmi dobry je aj skoricovy napoj-do teplej vody daj cajovu lyzicku skorice,premiesaj a oslad troskou medu.ihned vypit.
4.citronovy napoj-do maleho pohara teplej vody vyzmykat polovicku citronu,osladit lyzickou medu,dobre vymiesat a hned vypit.

5.zabal:na hrdlo,priedusky ci na nosno-celove dutiny:
v teplej slanej vode namocit cistu handricku,dobre vyzmykat ale musi zostat trochu tepla.pomastime maslom alebo mastou,prilozime na hrdlo ci inu vyssie uvedenu cast,prelozime mikrotenovym sackom a este prikryjeme uterakom.najlepsie na noc.velmi pomoze,zacnu sa odtrhat hlieny a dobre vykasliavat.ustupi bolest hlavy a uvolni sa tlak z oci a celovych dutin.-ak si to dame na dutiny.....

6.chlebik s natierkou-vymiesat maslo,med a skoricu a netriet na chlieb.

7.stava z mrkvy a zeleru-odstav si to doma cerstve a hned podavaj s kvapkou olivoveho oleja.
8.inak ja vyuzivam na hlasivky aj pitie olivoveho oleja-dam si ho mierne zohriat-asi za polievkovu lyzicu a pomaly si to pustam do hrdla-pomaha.
9.cesnak do polievky-bud si urob cesnacku,alebo rozpuc do akejkolvek inej polievky uz na tanieri aspon strucik cerstveho cesnaku.v tej horucej polievke sa rozvinie nielen jeho chut ale aj ucinok.;)
JaDo
02.10.10,18:29
V obchodoch so zdravou výživou sa dá pre deti kúpiť prírodný (bez konzervantov a farbív) Rakytníkový sirup od Weledy. Rakytník je známy vysokým obsahom vitamínu C. Má vynikajúce účinky na imunitu, infekcie a zápaly. Používa sa preventívne i pri chorobe. Pre dospelých je Rakytníková šťava bez cukru.
danushka
02.10.10,19:16
Poloz ho samozrejme do postele a davaj mu teplu citronovu stavu.Citron vyzmykaj az jak bude caj iba teply,napr caj na prechladnutie alebo nejaky detox-vela caju.Uviest telo do stavu horucky a nechat ho vypotit.Velmi pomoze okamzity klistir,nasledujuceho dna problemy zmiznu.Z nosa a hrtana vytekajuce hlieny su dosledkom samocistiaceho procesu vyprovokovaneho telom.Tak isto sa telo cisti nadmernym pitim cez oblicky a potenim cez pokozku.Je nespravne pri prechladnuti a teplote potlacovat teplotu liekmi.Prave ta teplota ma obranny charakter.Pri zvysenej teplote sa nicia rozne mikroby.Tak isto ani ziadne kvapky do nosa iba uvolnia nos a predlzia nadchu.Mne samemu nadcha trva iba jeden jediny den.A somzrejme velmi dolezite je nic nejest,potrava ubera energiu na samoliecenie.Jedine ovocne stavy z cerstveho ovocia.Ja k tomu berem este megadavky vitaminu C. 1gram cca kazdu hodinu.Pre take male deti synteticke vitaminy niesu vhodne,ale existuju na prirodnej baze,ktore su velmi dobre akceptovatelne detmi v spravnom pomere ,bohuzial na Slovensku ich nieje dostat ani v celej EU.
Pri jedeni mäsa vznika v zaludku kyselina mocova a mäsovy vyvar nieje nic ine ako konzervovany moč,ktory zatazuje organizmus hlavne pri chorobe.Takze uz vies ze kuraci vyvar to iba predlzi.
Habbs,
Vy asi nemáte deti, alebo ak ich máte, tak potom ste chvalabohu nezažili febrilné kŕče u dieťaťa.
Jedna vec je fakt, že zvýšená teplota signalizuje obranný charakter a spúšťa samoliečiaci proces a druhá VEĽMI vážna vec je fakt, že malé deti nemajú vyvinutú termoreguláciu a pri náhlom vyskočení teploty do horúčky mozog nemusí zvládnuť šok a dostavia sa febrilné kŕče, ktoré môžu spôsobiť smrť udusením !
Takže prosím Habbs, neraďte tu mladým matkám nevšímať si teplotu, pretože už zvýšená teplota 37,6 C môže u malého dieťaťa febrilné kŕče vyvolať.
Febrilným kŕčom sa dá predchádzať jedine znižovaním teploty a horúčky a dieťaťu, ktoré už raz takéto malo, pri náznaku teploty okamžite dostáva diazepam na uvoľnenie svalstva. V prípade febrilných kŕčov sa deťom podáva rektálny diazepam, pretože sa môžu udusiť. Opakované febrilné kŕče môžu spôsobiť epilepsiu.
buchač
03.10.10,13:07
Aby som prázdne komentáre nedával , neznižoval náladu , prípadne nebol ironický ...ale faktický len ...!!!!!
Takže sa pozrime , asi ako vyzerá podanie klystíru ...nakoľko niekto by aj toho bol schopný !!!
A keby len to , ešte aj odporúča , posúva ďalej ...


Klystír
Klystír je očistná technika na prečistenie hrubého čreva zvonku. Na premývanie slúži voda (čistá alebo s nejakou "príchuťou"), do hrubého čreva sa dostáva cez konečník a prečistí jeho posledný pár desiatok cm dlhý úsek v niekoľkých dávkach približne litrového objemu.

Cieľom je očistenie povrchu hrubého čreva od usadenín. Tie sa tam zbierajú pomalým (často dlhoročným) devastovaním tela nezdravou výživou a zabraňujú styku čerstvej stolice so stenou čreva. Hrubé črevo totiž nie je PVC odpadová trubka, ktorou odpad pretečie ako kanalizáciou. Aktívne sa zúčastňuje posledného tráviaceho kroku a jeho vitálnosť má veľký význam pre celkový stav organizmu.

Spôsobov, ako aplikovať klystír je viac, tu popíšem jeden z nich a na záver vymenujem možné variácie.

Podmienky. Aby bol účinok očisty čo najväčší, je vhodné aplikovať ho vtedy, keď je črevo prirodzene prázdne (či takmer prázdne). Načo míňať energiu na vylúčenie niečoho, čo by aj tak odišlo samo. Preto je dobré spojiť ho s hladovkou alebo aspoň odľahčeným dňom.

Keďže je to behačka medzi kúpeľňou (či inou miestnosťou) a záchodom, pýta si to trochu súkromia, nech je pohoda. A istota, že aspoň na začiatku bude určite voľný záchod, lebo prvá dávka sa nezvykne udržať v tele dlho. Tiež je vhodné počítať s tým, že zvyšky poslednej dávky zostanú v tele a môžu sa pýtať von v najmenej vhodnom čase. Preto nie je dobrou taktikou následná cesta do práce hromadnými dopravnými prostriedkami.

V zdravotníckych potrebách sa dá kúpiť klystírka (irigátor) - technická pomôcka na aplikovanie klystíru. Je to vlastne nádoba na zavesenie a hadička s vhodným koncom (býva viac výmenných nástavcov) a ventilom. Zručný majster má často nutkanie niečo podobné si skonštruovať aj sám a ušetriť tak zopár bobákov. Ale koncovky sú dosť dôležité a špecifické, tu sa veľmi neoplatí šetriť. Kto by predsa len chcel, nech si kúpi aspoň samostatnú hadičku, na nádobe až tak nezáleží.

Ako nálev sa používa čistá teplá voda, do ktorej môžeme niečo pridať. V konečníku nie sú čuchové ani chuťové bunky, preto si ho pridávaním voňavého harmančeka či octu alebo citrónu z tohto dôvodu nenakloníš, ale mu tým ani neublížiš.

Zvoľ si vhodný čas a priestor, nachystaj si 2 litre nálevu ohriateho na telovú teplotu. Nalej ho do klystírky, ktorú zavesíš dostatočne vysoko (podľa návodu, napríklad na vešiak na uteráky vo výške 1 - 1,5 m). Koniec hadičky aj konečníka potri olejom (bežne sa odporúča jedlý, ale najpraktickejší je lubrikačný gel), zaujmi klystírovú polohu a vsuň hadičku dovnútra (asi 10 až 20 cm). Jednou z odporúčaných polôh je predklon na kolenách, druhou ľah na chrbte alebo boku. Napusti si do seba prvú dávku nálevu. Môžeš tomu pomôcť masírovaním brucha, jeho sťahovaním alebo drobnými variáciami polohy panvy. Keď už máš pocit, že sa viac nezmestí, opatrne vytiahni hadičku a snaž sa v sebe nálev chvíľku udržať. Ak stíhaš, zacvič si nejaké cviky, ktoré pohnú črevami. Potom choď na záchod a vypusti to. Proces ešte párkrát zopakuj, kým nemáš pocit, že to, čo z teba odchádza, je podstatne čistejšie ako na začiatku (ideálne - iba čistý nálev). Pri ďalších opakovaniach sa snaž vsunúť hadičku hlbšie, ale tých 20 cm celkom postačuje.

Namiesto klystírky sa dá použiť aj klystírový balónik, ale ide to s ním o dosť horšie, lebo naraz sa do tela dostane iba malé množstvo nálevu, dá sa vsunúť plytko a treba ho viackrát napĺňať. Na zoznámenie sa s očistou ale stačí. Ak to však myslíš s klystírmi vážne, investuj do techniky. Ako nálev môžeš použiť nejaký neutrálny bylinkový odvar (harmanček), vodu s citónom, octom... Pri zavádzaní hadičky si vyskúšaj, či ti nevyhovuje poloha v drepe. Pri natieraní sa oplatí natrieť nielen hadičku, ale aj análny otvor. Množstvo vody, ktoré si chystáš, je individuálne. Pri použití balónika stačí liter, pri použití irigátora aspoň dva. Na jednu dávku sa dá do prázdneho čreva bez problémov dostať 1 až 1,5 litra vody.

Kriste pane , tak toto pri nachladnutí svojho takmer 2- / slovom - dvoj / ročného VLASTNÉHO dieťaťa urobil by len ...áááále , radšej nie ...
Inak , neviem si to ani predstaviť , takúto aplikáciu takému malému človiečikovi , ešte k tomu v teplotnom stave , horúčke ...
Neraz som podstúpil , viem teda , že je to tak trochu nepríjemné .
bikam
05.10.10,04:57
Poloz ho samozrejme do postele a davaj mu teplu citronovu stavu.Citron vyzmykaj az jak bude caj iba teply,napr caj na prechladnutie alebo nejaky detox-vela caju.Uviest telo do stavu horucky a nechat ho vypotit.Velmi pomoze okamzity klistir,nasledujuceho dna problemy zmiznu.Z nosa a hrtana vytekajuce hlieny su dosledkom samocistiaceho procesu vyprovokovaneho telom.Tak isto sa telo cisti nadmernym pitim cez oblicky a potenim cez pokozku.Je nespravne pri prechladnuti a teplote potlacovat teplotu liekmi.Prave ta teplota ma obranny charakter.Pri zvysenej teplote sa nicia rozne mikroby.Tak isto ani ziadne kvapky do nosa iba uvolnia nos a predlzia nadchu.Mne samemu nadcha trva iba jeden jediny den.A somzrejme velmi dolezite je nic nejest,potrava ubera energiu na samoliecenie.Jedine ovocne stavy z cerstveho ovocia.Ja k tomu berem este megadavky vitaminu C. 1gram cca kazdu hodinu.Pre take male deti synteticke vitaminy niesu vhodne,ale existuju na prirodnej baze,ktore su velmi dobre akceptovatelne detmi v spravnom pomere ,bohuzial na Slovensku ich nieje dostat ani v celej EU.
Pri jedeni mäsa vznika v zaludku kyselina mocova a mäsovy vyvar nieje nic ine ako konzervovany moč,ktory zatazuje organizmus hlavne pri chorobe.Takze uz vies ze kuraci vyvar to iba predlzi.
Trošku extrémne, nie? :rolleyes:
jjakr
27.10.10,07:07
...pri vysokých horúčkach sa mi osvedčilo, že som nakvapkala citrónovú šťavu na hrudník,,,prípadne octovú vodu na končatiny...
...čaj zo šalvie je výborný,šalvia je zázračná bylina, pôsobí protizápalovo...na zapálené hrdielko je dobré aj teplé mliečko s medíkom a maslom...
a ešte k tým teplotám, nie je dobré úplne zrážať vysokú teplotu, lebo organizmus s vyššou teplotou bojuje s chorobou, takže, keď má dieťatko nejakých 37-37,5 teplotu nezrážajte....
jjakr
27.10.10,07:08
...toto je podľa mňa reklama na produkty...
oriesok
27.10.10,07:38
nám mama vždy pri zapálenom hrdle a kašli dávala pohár horúceho mlieka, v ktorom sa samovoľne roztopilo za malú lyžičku masla.Keď trochu vychladlo, tak aby sa dalo piť, vypili sme .Môže sa prisladiť napr. medom. Vraj to premastilo priedušky a naozaj pomáhalo. Toto si robievame dodnes, už keď začne škriabať v krku.Zatiaľ nikomu neuškodilo.Možno aj viacerí poznáte túto starú domácu liečebnú kúru.
durisovad
27.10.10,07:47
Nam davala stara mama presne toto iste, dobre prisladila medom. A ked bolo horsie, na chrbatik a na hrudnik spredu vrecka s ohriatou solou, dobre zabalit do uteraka a nechat posobit cez noc. Pamatam sa, ze ako deti sme nevymeskavali zo skoly, co nam niekedy bolo aj luto.