Zavrieť

Porady

Z babičkinej lekárne

Pridajte svoje názory a skúsenosti
Usporiadat
Ivana Š Ivana Š

Ivana Š je offline (nepripojený) Ivana Š

ZVYŠOVANIE OBRANYSCHOPNOSTI (imunity)

Echinacea purpurea (augustifolia) – koreň žuvali indiáni pri liečení rôznych rán. Aktivuje nešpecifický imunitný systém, čím chráni organizmus pred prechladnutím. Používa sa ako tinktúra, pre deti bez alkoholu alebo v cukríkoch



PRECHLADNUTIE

Šalvia lekárska – má protizápalové účinky najmä pri bolestiach hrdla a ďasien. Okrem toho znižuje nadmerné potenie. Používa sa na výplachy úst a kloktanie.

Lipa veľkolistá – má výrazný účinok na podporu potenia, pije sa 3-5 x denne.

Baza čierna – má potopudný a močopudný účinok.

Dúška tymianová – používa sa vo forme kúpeľa pri prechladnutí

Šípky – obsahujú vitamín C, magnézium, regenerujú organizmus. Čaj zo šípok je ideálnym prostriedkom na potlačenie smädu.


KAŠEĽ

Podbeľ liečivý – uvoľňuje hlieny a uľahčuje vykašliavanie.

Dúška tymianová – je šľachtenou formou materinej dúšky. Uvoľňuje hlieny a uľahčuje vykašliavanie pri zápale priedušiek. Používa sa čaj alebo sirup

Materina dúška – má protibaketriálne účinky, využíva sa na kloktanie pri zápaloch horných dýchacích ciest, a na uľahčenie vykašliavania.

Divozel sápovitý – pre obsah saponínov a slizových látok sa používa pri suchom, dráždivom a neproduktívnom kašli.

Skorocel kopijovitý – zmierňuje zápaly hltana a ústnej dutiny, účinne tlmí dráždenie na suchý kašeľ. Má aj protibakteriálne účinky.

Slez lesný – obsahuje sliz, ktorý chráni sliznice a urýchľuje hojivé procesy. Používa sa hlavne pri suchom kašli.

Ibiš lekársky – obsahuje sliz, zmierňuje dráždivý kašeľ.

Prvosienka jarná – obsahuje saponíny, zrieďuje hlieny, uľahčuje vykašliavanie. Má i protizápalové účinky, a zmierňuje dráždenie na kašeľ.

Aníz (bedrovník anízový) – zvyšuje sekréciu hlienov a vykašliavanie, má antibakteriálne vlastnosti, príjemnú chuť a vôňu.


NERVOZITA, DEPRESIA A NESPAVOSŤ

Medovka lekárska – obsahuje silice, ktoré pôsobia sedatívne na nervový systém. Pôsobí upokojujúco aj na vegetatívny systém. Je ideálnou čajovinou na spánok. Uvoľňuje kŕče žalúdka a čriev. Čaj má príjemnú vôňu i chuť.

Ľubovník bodkovaný - červený hypericín (v bodkách) má upokojujúce účinky, odstraňuje stres, napätie a pocity strachu, bez toho aby utlmoval alebo uspával, pričom nie je návykový. Pomáha pri problémoch v klimaktériu.

Chmeľ obyčajný – obsahuje lupulín, ktorý tlmí mozgovú kôru, používa sa pri podráždenosti, pocitoch napätia a nespavosti.


VYSOKÝ KRVNÝ TLAK, CHOROBY SRDCA a CIEV

Imelo biele – reguluje krvný tlak. Vysoký krvný tlak znižuje, nízky krvný tlak upravuje. Odstraňuje závraty a pocity návalov krvi do hlavy. Spomaľuje zrýchlenú frekvenciu srdcovej činnosti. V liečbe sa používa macerát (výluh za studena).

Hloh jednosemenný – rozširuje cievy zásobujú srdce, čím sa zlepšuje prekrvenie i výživa srdca (srdcový chlieb). Zvyšuje výkonnosť srdcového svalu, rozširuje periférne cievy, čím mierne znižuje krvný tlak. Odporúča sa dlohodobé pitie hlohového čaju 2-3 šálky denne a to i preventívne u manažérov po štyridsiadke ako ochrana srdcového svalu. Zlepšenie zdravotného stavu sa prejaví asi po šiestich týždňoch, čaj možno piť roky bez nežiadúcich účinkov.

Rozmarín lekársky – posilňuje srdce, zlepšuje krvný obeh a upravuje nízky krvný tlak. Používa sa pri poruchách periférneho prekrvenia.

Ginko dvojlaločné – odvar alebo tinktúra z listov zlepšuje prekrvenie mozgu bez toho aby sa znížil krvný tlak. Upravuje nepravideľnú činnosť srdca. Používa sa u chorých s arteriosklerózou.


PORUCHY TRÁVENIA

Rumanček kamilkový – pôsobí protizápalovo, proti kŕčom a podporuje odchod plynov z čriev. Pre hojivé účinky sa používa pri žalúdočných vredoch vo forme čaju. Účinok sa zvýši otáčaním tela okolo vlastnej osi v leže (ležať 10 minút na každej strane tela).

Mäta prieporná – má účinky proti kŕčom, nadúvaniu, podporuje tvorbu a vylučovanie žlče. Zvyšuje vylučovanie tráviacich enzýmov a podporuje chuť do jedla. Znecitlivuje sliznicu žalúdka a tlmí nutkanie na zvracanie. Účinkuje proti tvorbe hnilobných plynov a podporuje ich vylučovanie. Má aj dezinfekčné účinky na črevá. Pije sa tri krát denne pred hlavnými jedlami.

Puškvorec obyčajný – zvyšuje tvorbu žalúdočnej šťavy, uvoľňuje kŕče. Zvyšuje chuť do jedla a používa sa pri nechutenstve.

Medovka lekárska – pôsobí proti kŕčom, má protibakteriálne účinky.

Levandula úzkolistá – zlepšuje pohyb čriev, zmierňuje kŕče, povzbudzuje tvorbu tráviacich enzýmov a má protibakteriálne úäčinky.

Aníz (bedrovník anízový) – zvyšuje sekréciu tráviacich enzýmov, zlepšuje trávenie a odstraňuje plynatosť. Pre príjemnú chuť a vôňu sa používa hlavne u detí.

Zemežlč menšia – obsahuje čisté horčiny, ktoré povzbudzujú všetky tráviace žľazy. Zlepšuje trávenie i vstrebávanie živín.

Chmeľ obyčajný – obsahuje horčiny, ktoré stimulujú vylučovanie žalúdočnej šťavy. Okrem toho má i antibakteriálne účinky.

Fenikel obyčajný – odstraňuje plyny a podporuje pohyb čriev a vylučovanie stolice. Používa sa hlavne u detí.

Senný list (kasia úzkolistá) – je najúčinnejšie rastlinné preháňadlo. Tento účinok sa dostaví asi za 6-8 hodín po vypití čaju. Užíva sa macerát za studena. Neodporúča sa dlhodobé používanie pre možnosť vzniku návyku.


PORUCHY PEČENE A ŽLČNÍKA

Pestrec mariánsky (Silybum mariánske) – má ochranný účinok na pečeňové bunky, podporuje ich obnovovanie a náhradu pri chronickom užívaní liekov alebo alkoholu.

Púpava lekárska – regeneruje funkciu pečene, podporuje prietok žlče.

Zemežlč menšia – upokojuje podráždený žlčník a zabraňuje kolikám u pacientov so žlčovými kameňmi.

Ľubovník bodkovaný – uvoľňuje kŕče v žlčových cestách, zlepšuje vylučovanie žlče.

Medovka lekárska – pôsobí proti kŕčom žlčových ciest.

Mäta prieporná – podporuje tvorbu a vylučovanie žlče, používa sa pri zápaloch žlčových ciest a pri žlčových kameňoch.


PROBLÉMY S MOČENÍM A S PROSTATOU

Breza previsnutá – zvyšuje vylučovanie moču, používa sa k preplachovacej liečbe pri zápaloch močových ciest. Používa sa preventívne proti vzniku močových kameňov.

Zlatobyľ obyčajná – má výrazné močopudné účinky, zlepšuje činnosť obličiek, odstraňuje edémy, pomáha vyplavovať piesok. Používa sa i pri zápaloch obličiek. Má aj protibakteriálne účinky.

Praslička roľná – obsahuje kyselinu kremičitú, ktorá má pri vylučovaní moču funkciu ochranného koloidu. Používa sa ako prevencia vzniku kameňov a pri zápaloch močových ciest.

Vrbovka malokvetá – používa sa v prevencii a ako doplnok liečby pri adenóme prostaty. Pôsobí hojivo pri zápaloch prostaty i močového mechúra.

Hluchavka biela – zmenšuje benígne zväčšenie prostaty, odporúča sa po operáciach prostaty.


REUMATICKÉ OCHORENIA a ÚRAZY

Pŕhľava dvojdomá (žihľava) – priaznivým účinkom na metabolizmus a vylučovanie odpadových produktov zmierňuje prejavy reumatizmu. Pri chronických bolestiach kĺbov sa používa aj priama lokálna aplikácia dotykom čerstvými pŕhľavovými byľami.

Vŕba biela - má protizápalové účinky a účinky proti bolesti. Liečebne sa používa hlavne kôra, ako tinktúra alebo čaj.

Púpava lekárska – podporuje metabolizmus a detoxikáciu organizmu, preto sa odporúča pri chronických reumatických ťažkostiach.

Kostihoj lekársky – podporuje regeneráciu tkanív a tvorbu kalusu, čím pomáha pri hojení zlomenín kostí. Aplikuje sa lokálne masť alebo krém.

Arnika montana – používa sa na vonkajšiu aplikáciu pri poraneniach (pohmoždenie svalu, výron, podvrtnutie, opuch a pod.). Používa sa obklad, alebo masť.


ŽENSKÉ OCHORENIA

Rebríček obyčajný – používa sa pri menštruačných ťažkostiach, pri nadmernom krvácaní, pri kŕčoch a pri problémoch v klimaktériu.

Alchemilka žltozelená – zmierňuje krvácanie, posilňuje maternicu v gravidite i po pôrode.

Pastierska kapsička – používa sa pri silnej a bolestivej menštruácií a k celkovému posilneniu organizmu pri vyčerpaní.

Prvosienka jarná – zmierňuje menštruačné a klimakterické ťažkosti najmä u intelektuálne založených žien s častými migrénami.

Hluchavka biela – odporúča sa pri nepravidelnej menštruácii, zápaloch v podbrušku a pri výtoku.


KOŽNÉ OCHORENIA a KŔČOVÉ ŽILY

Nechtík lekársky – pri vonkajšom použití pôsobí protizápalovo, antibakteriálne, podporuje hojenie rán. Používa sa pri preležatinách a to i preventívne, pri nehojacich sa vredoch predkolenia, účinný je aj v liečbe panarícia (zápal okolia nechtu). Používa sa akomasť, gél alebo krém.

Kostihoj lekársky – obsahuje alantoin, ktorý povzbudzuje hojenie rán podporou granulácie.

Pagaštan konský – má protizápalové účinky, zmierňuje opuchy, znižuje zrážavosť krvi. Používa sa v liečbe zápalov žíl, krvných zrazenín a podliatin.


ZÁPALY OČNÝCH SPOJOVIEK

Očianka Rostkovova – používa sa pri infekčných očných ochoreniach (zápal spojoviek, jačmeň a pod.). Odporúča sa i pri očnej únave a svetloplachosti. Používa sa obklad, premývanie, zápar alebo macerát.

Rumanček kamilkový – na vonkajšiu aplikáciu pri zápaloch spojoviek i alergických sa pripravuje zápar (3g na 100 ml vody).


OČISTNÉ KÚRY (pri alergiách)

Pŕhľava dvojmocná (žihľava) – považuje sa za najúčinnejšiu detoxikačnú “krv čistiacu” bylinu. Rozpúšťa toxické látky, podporuje trávenie, metabolizmus a vylučovanie moču. Obsahuje železo a vitamín K. Má priaznivé účinky i pri alergickej nádche.

Púpava lekárska – zlepšuje trávenie a metabolizmus, má močopudné účinky, znižuje hladinu cukru v krvi. Pomáha pri zápche i chronických zápaloch (akné).

Praslička roľná – obsahuje kyselinu kremičitú. Má celkové očistné a detoxikačné účinky na organizmus. Podporuje metabolizmus, vylučovanie a činnosť pečene. Podporuje hojenie a regeneráciu cievnej steny. Odporúča sa používanie hlavne v starobe, kedy je znížené množstvo kremíku v organizme.

Breza previsnutá – obsahuje flavonoidy, saponíny, C vitamíny, podporuje vylučovanie moču a toxických produktov z organizmu.

Rumanček kamilkový – má celkové i lokálne protialergické účinky.


POVZBUDZUJÚCE PROSTRIEDKY

Žeň-šeň (všehoj ázijský) – podporuje adaptačné mechanizmy, pôsobí protistresovo, chráni organizmus pred vyčerpaním, má posilňujúce účinky, zlepšuje činnosť zmyslových orgánov (zrak a sluch).

Šípky – majú vysoký obsah vitamínov (A,C,B,E…), podporujú metabolizmus, zlepšujú funkciu kapilár, urýchľujú hojenie, zlepšujú celkový stav a posilňujú organizmus. Spolu s ibišovým a mätovým čajom patrí šípkový čaj medzi najúčinnejšie prostriedky proti smädu.
3 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
vema vema

vema je offline (nepripojený) vema

Ivanka, dala si výborný príspevok.Práve teraz sa zbierajú rôzne liečivé bylinky a sušia sa.Je to tu pekne zhrnuté, nemusím nikde inde hladať.Ďakujeme.
0 0
durisovad durisovad

durisovad je offline (nepripojený) durisovad

uctovnicka na dochodku
Ja by som poznamenala, ze echinacea sa da uzivat v kvapkach z lekarne (IMUNAL), mam s tym dlhorocne skusenosti, vzdy na jesen vyuzivam 3-4 flasticky a chripku som nemala najmenej 20 rokov.
2 0
willma willma

willma je offline (nepripojený) willma

Skorocel- osobná skúsenosť
Okrem vyššie uvedeného použitia pri prechladnutí a kašli je výborný na nehojace sa rany a je úplne jedno či je kopijovitý alebo ten druhý. Stačí ho pomrviť, priložiť na ranu obviazať prípadne prelepiť a vytiahne všetko svinstvo a krásne zacelí. Použili sme ho na značne hlboké preležaniny (získané vďaka "výbornej" starostlivosti v nemocnici - ale to patrí na iné fórum) a nestačili sme sa čudovať. Preväzy boli robené 3krát denne vždy s čerstvou várkou. Ešte tak uchovať ich na zimu v čerstvom stave...
0 0
Ivana Š Ivana Š

Ivana Š je offline (nepripojený) Ivana Š

Desať zásad pre zber liečivých rastlín:
1. Zbierame iba tie liečivé rastliny, ktoré s istotou poznáme.
2. Liečivé rastliny musia mať na lokalite bohaté zastúpenie.
3. Dodržiavame pokyny (počasie, časť dňa, spôsob zberu). Zbierame požadovanú časť rastliny – kvet
(flos), plod (fructus), vňať (herba), list (folium), koreň (radix), semeno (semen), kôra (cortex).
4. Zbierame iba zdravé rastliny, ktoré neboli chemicky ošetrované a nerástli na znečistených lokalitách.
5. Každý druh zbierame oddelene do vzdušných košov, obalov.
6. Liečivé rastliny zbierame vždy za pekného, slnečného počasia.
7. Pri zbere dbáme na to, aby sme nepoškodili a nezničili ostatné rastliny, ktoré sa na lokalite nachádzajú.
8. Podľa spôsobu zberu a druhu zbieranej rastliny používame pracovné náradie ako nožnice, nôž, kosák,
kovový hrebeň, motyku, rýľ.
9. Nazbierame také množstvo liečivej rastliny, aké priestorove stačíme usušiť.
10. Nazbierané rastliny pretriedime, zbavíme nečistôt, hliny a cudzích prímesí.
Pri zbere liečivých rastlín, najmä v prítomnosti malých detí, musíme dávať pozor na jedovaté a inak
nebezpečné rastliny. Otravy zelenými rastlinami, plodmi, jadrami, kvetmi a pod. sú typické pre deti. Jedovaté
rastliny obvykle obsahujú alkaloidy, niektoré glykozidy – napríklad srdcové glykozidy, menej saponíny a
silice.
Naposledy upravil Ivana Š : 01.06.06 at 21:23
1 0
Ivana Š Ivana Š

Ivana Š je offline (nepripojený) Ivana Š

ZÁSADY ZBERU LIEČIVÝCH RASTLÍN
Liečivé rastliny zbierame vo vhodnom čase a vo vhodnom termíne. Vždy zbierame len tie rastliny,
ktoré bezpečne poznáme a vieme, kedy obsahujú maximum účinných látok. Čas zberu závisí od vývoja
určitých rastlinných orgánov, napríklad nasadenie kvetných púčikov, začiatok kvitnutia. Rozhodujúca pre
zber je aj časť dňa. Náprstníkové listy zbierané počas slnečného dňa a popoludní majú zaručene vyšší
obsah na srdce pôsobiacich látok (srdcových glykozidov) ako zavčasu ráno. Rastlinné orgány, ktoré
obsahujú silice treba zbierať neskoro popoludní, lebo silným žiarením sa silica stráca. Na jeseň zbierame
zásobné orgány ako korene kostihoja lekárskeho alebo korene čakanky obyčajnej s obsahom rezervného
inulínu. Na jar zbierame púpavový koreň s vňaťou pre vysoký obsah horčín.
3
Liečivé rastliny zbierame ručne alebo mechanizovane. Pri ručnom zbere ich ukladáme do
vhodných nádob, debničiek, košov. Pri zbere musíme dbať na to, aby sa rastliny nepotlačili, nezaparili alebo
nepoškodili. Časť rastlín necháme na stanovišti z dôvodu rozmnožovania, ako aj zachovania druhu.
Nevytrhávame ich, ale striháme, odrezávame, prečesávame hrebeňom (rumanček). Všeobecne platí, že
rastliny zbierame za suchého, slnečného počasia, bez rosy. Semená a plody zbierame pred plnou
zrelosťou, vňať pred plným rozkvitnutím, kvety pred úplným rozkvitnutím. Pri zbere sa vyhýbame prašným
a inak znečisteným miestam. Zbierame len zdravé a dobre vyvinuté rastliny, nepoškodené škodcami.
Niektoré rastliny zbierame v rukaviciach napríklad benedikt (dráždi pokožku). Nazbierame len toľko, koľko
stačíme pripraviť na sušenie. Kvety divozelu a čakanky zbierame ráno, kvet slezu poobede. Pozor na
zákonom chránené rastliny! Pri mnohých druhoch rastlín sa vyžaduje kvet a list bez stopky, vňať nemá byť
dlhšia ako 20 cm. Púčiky zbierame v čase, keď sa otvárajú. Kôru zbierame len zo zdravých stromov
určených na jarné vyrúbanie. Na určitom mieste vyrežeme kôru do pravouhlého trojuholníka, po miernom
poklepaní kôru podoberieme a odlúpneme, napokon odstránime zvyšky dreva. Vykopané korene očistíme
od zeme a korienkov, väčšie narežeme na menšie časti. Každoročným zberom sa prirodzené lokality
liečivých rastlín zoslabujú až napokon úplne zaniknú a preto je dôležité ponechať časť rastlín nedotknutých.
1 0
Simonab Simonab

Simonab je offline (nepripojený) Simonab

Ivka ešte by ma zaujímalo či sú aj nejaké pravidlá kombinovania byliniek. Ktoré s ktorými sa môžu/nemôžu kombinovať. Prečítala som už pár knižiek, ale toto som nikde nenašla. Ak niečo o tom vieš napíš.
0 0
Ivana Š Ivana Š

Ivana Š je offline (nepripojený) Ivana Š

Najbežnejšie choroby a príslušné liečivá, z ktorých si môžete namiešať čaje podľa vašej chuti. Bylinky sa môžu miešať v rovnakom pomere. Koreniny ako škorica, kôpor, rozmarín, levanduľa či klinčeky, odporúčame len na dochutenie v malom množstve.

Angína Škorica, šalvia, žihľava, baza
Bolesti hlavy Škorica, klinčeky, rumanček, rozmarín, levanduľa, medovka, mäta, baza, túžobník, med
Bolesti brucha Šalvia, čakanka, púpava
Depresie a neurózy, melanchólia Ovos, klinčeky, rozmarín, ruža, materina dúška, levanduľa, lipa, medovka
Horúčka Škorica, sušený skorocel, klinčeky, rumanček, žihľava, levanduľa, mäta, rozmarín
Chudosť Zemežlč, rebríček,
Chrípka Škorica, rumanček, baza, nechtík, rebríček, medovka
Kašeľ Rozmarín, šalvia, mäta, žihľava, materina dúška, levanduľa, medovka, veronika lekárska, lipa, tymián, pľúcnik lekársky, aníz
Ľadviny Jalovec, šípky, dule
Menštruačné bolesti Rebríček, žihľava, rumanček, medovka, mäta
Migréna Rumanček, rozmarín, materina dúška, medovka, mäta, levanduľa
Nádcha a nachladnutie Škorica, rumanček, rozmarín, nechtík, baza, rebríček, materina dúška, levanduľa, medovka, lipa
Na ukľudnenie Materina dúška, kôpor, ovos, rumanček, bazalka, levanduľa, šalvia, čakanka, listy jahodníka,
baza, lipa, medovka
Obezita Rozmarín, šalvia, trnky
Priedušky Materina dúška, tymián, skorocel, šípky, fenikel, šalvia, veronika lekárska, aníz, podbeľ, bazalka
Regeneračný a povzbudzujúci Nechtík, čakanka, mäta, rumanček, listy maliníka, rozmarín, materina dúška, lipa, levanduľa
Zapálené hrdlo Rozmarín, šalvia, rebríček, baza, mäta
Žalúdočné problémy Rumanček, šalvia, levanduľa, medovka, veronika lekárska

všeobecná príprava:
1 čajovú lyžičku zalejeme 2,5 dcl vriacej vody a necháme 5 - 10 minút lúhovať.

Čaj pre peknú postavu
Čaj z ligurčeka (Ligurčík lekársky - podporuje vylučovanie moču, osoží pri nadúvaní, ako odtučňovací prostriedok, napomáha látkovú premenu, zlepšuje činnosť srdca, zvonku na inhaláciu a do kúpeľa najmä pri chorobnom potení, aj ako osviežujúci kúpeľ ) podporuje prečistenie organizmu. Jednu až dve čajové lyžičky nadrobno nasekaného korenia dáme do šálky a zaleme vriacou vodou. Necháme 10 minút odstáť. Vypijeme hneď. Praslička spevňuje tkanivo a lámavé nechty vďaka vysokému obsahu kyseliny kremičitej. Dve čajové lyžičky zalejeme šálkou vriacej vody a necháme bez pokrievky luhovať 15 minút. Denne vypijeme dve až tri šálky.
Na jar je obzvlašť vhodná na prečistenie krvi žihľavová kúra. Za deň vypite po častiach aspoň štyri šálky. Dve čajové lyžičky čerstvých posekaných listkov mladej žihľavy prelejeme štvrť litrom vriacej vody a necháme 10 minút odstáť.
1 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Na problémy s kosťami odporúčam Kostihojové zábaly, resp. obklady. Masť sa dá kúpiť aj v lekárni. Používam masť už roky.
1 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

lenkak
Na problémy s kosťami odporúčam Kostihojové zábaly, resp. obklady. Masť sa dá kúpiť aj v lekárni. Používam masť už roky.
Nenadarmo sa volá kosti hoj!
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Dobre účinkuje aj na kĺby.
0 0
Ivana Š Ivana Š

Ivana Š je offline (nepripojený) Ivana Š

Špecialitka

Zaujímavý je postup pre udržanie pevných pŕs: Jedno alebo dve jablká, podľa veľkosti pŕs, jemne nastrúhame, prsia obložíme a necháme 15 až 20 minút pôsobiť, potom jablká zotrieme a na prsia opakovaným miernym poklepaním nanášame zápar z dúšky materinej. Zápar pripravíme tak, že dve polievkové lyžice drogy nasypeme do studenej vody, privedieme k varu a ihneď odstavíme, necháme prikryté 10 minút vyluhovať a precedíme. Nanášame ho vlažný alebo studený a neutierame ho.

Pri pálení chodidiel po dlhom pochode alebo behu kúpeme nohy 10 minút v teplom zápare z dúšky materinej. Hrsť drogy dáme do 1 litru studenej vody, zvaríme a necháme 10 minút vyluhovať a precedíme. Pridávame do kúpeľa.
0 0
Ivana Š Ivana Š

Ivana Š je offline (nepripojený) Ivana Š

ZÁSADY USKLADNENIA A SUŠENIA LIEČIVÝCH RASTLÍN
Rastlinný orgán je určitý čas po odtrhnutí ešte živý, i keď v pletivách neprebieha pravá látková
výmena. V procese vädnutia dochádza ku strate vody a odumieraniu buniek. Čerstvá rastlina na konci
sušenia sa premení na drogu. Pri správnom sušení sa v droge zachovajú dôležité obsahové látky, droga
nečernie a nefermentuje (nekvasí).
Sušenie má prebiehať rýchlo a pri vhodných podmienkach vetrania. Pomalé sušenie spôsobuje
zahnívanie rastlinných častí, sušenie bez ventilácie má za následok zaparenie a rozklad obsahových látok a
tým stratu liečebného efektu. Liečivé rastliny sušíme prirodzene a väčšie množstvá v sušiarni. Nazbierané
čerstvé rastliny v tenkej vrstve rozložíme na sitá, alebo biely papier, prípadne zavesíme vo zväzkoch.
Pôsobením slnečného žiarenia zelené listy a kvety strácajú farbu čím sa droga znehodnotí. Na priamom
slnku sušíme semená, kôru, korene. Rastliny obsahujúce éterické oleje sušíme pomaly v prirodzených
podmienkach, čím sa obsah éterických olejov zvyšuje a kvalita oleja sa tiež zlepšuje. Pomaly sa sušia
drogy, ktorých zložky sú stabilné. Správne vysušené rastliny pri lámaní praskajú a nedochádza k zmene
farby. Nedosušené rastliny ľahko plesnivejú. Bezprostredne po usušení drogu zhrnieme do kôpok a
necháme 2 – 3 dni vydýchať a až potom drogu uskladníme. Pomer zoschnutia je najvyšší u kvetov 5 – 7 : 1,
nižší u vňate 5 – 4 : 1, u koreňov je pomer zoschnutia najnižší 3 : 1.
Spôsob uskladnenia liečivých rastlín rozhoduje o kvalite obsahových látok. Menšie množstvá sa
najlepšie uskladňujú v uzavretých pohároch. Niektoré druhy často napadá hmyz (roztoče, červotoče, mole)
ako napríklad kvet agátu, bazy čiernej, ďateliny. Z pestovaných druhov list ibiša, kvet rumančeka a nechtíka
lekárskeho. Drogám škodí vlhko, slnečné svetlo, kolísanie teploty. Vydýchanú drogu balíme do uzavretých
pohárov, papierových a plátených vriec. Pravidelne aj naďalej drogu kontrolujeme a napadnuté časti
odstraňujeme. Neskladujeme ich viac ako jeden až dva roky.
Desať zásad pre sušenie liečivých rastlín:
1. Liečivé rastliny sušíme prirodzeným alebo umelým teplom aj kombinovaným spôsobom.
2. Sušíme ich v suchej a vzdušnej miestnosti s dobrým vetraním.
4
3. Miesto na sušenie (povala, šopa, kôlňa) si vopred pripravíme podľa druhu liečivej rastliny a
zodpovedajúceho spôsobu sušenia.
4. Liečivé rastliny rozložíme na čistý papier alebo zavesíme vo zväzočkoch.
5. Liečivé rastliny sušíme oddelene (podľa druhu), v tenkých vrstvách a obraciame.
6. Hrubšie korene rozrežeme po dĺžke, aby sa droga sušila rovnomerne.
7. Doba sušenia závisí od vlhkosti vzduchu, teploty, povahy rastliny.
8. Drogu počas sušenia kontrolujeme a zhnednuté časti vyradíme.
9. Správne usušená droga si musí zachovať farbu.
10. Po riadnom usušení drogu balíme a uskladníme.
1 0
AnitaMartinska AnitaMartinska

AnitaMartinska je offline (nepripojený) AnitaMartinska

Konecne sa mi podarilo najst temu pre zdravie.
Prosim poradit - bolesti v klboch na prstoch ruk, malicky maju vyrazne vyrastky. Bolesti vsak uz prechadzaju aj do ostatnych casti prstov. Zda sa mi to pri veku 50 rokov dost skoro. Co bude do dôchodku?
Nasla som uz niektore rastliny,ktore pomozu,ale nikde nebol sposob pouzitia.Lekarka vravela ,ze je to artroza a jedine co mi poradila bol CONDROSULF,co stoji vela penazi. To bolo vsetko,vraj mi inak nevie pomoct. Ja ale verim na zazracne ucinky liecivych rastlin,preto dakujem za kazdu radu a pomoc.
Pekny den.
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Na výrastky (vnútorné) používam Kostihojové zábaly.
0 0
Ivana Š Ivana Š

Ivana Š je offline (nepripojený) Ivana Š

Odporúča sa pitie záparu z prasličky 2x denne - pol hodinu pred raňajkami, pol hodinu pred večerou (lúhovať 1/2 min), cez deň vypiť štyri šálky pŕhľavového čaju (tiež lúhovať 1/2 min). Do troch šálok sa môže pridať 1 lyžica švédskych kvapiek (švédske horké). čaj z pŕhľavy piť 1/2 šálky pred jedlom, 1/2 po jedle.

Proti bolesti pomôžu obklady z kelových alebo kapustových listov, ktoré sa prežehlia horúcou žehličkou, teplé sa priložia na bolestivé miesto a ovinú šatkou, pomôže aj natieranie kĺbov esenciou z kostihoja
1 0
Ivana Š Ivana Š

Ivana Š je offline (nepripojený) Ivana Š

Liečivé rastliny sa používajú čerstvé alebo sušené. Najčastejšie sa pripravuje zápar ako čaj na pitie s
liečivými účinkami, ale aj ako obklad na vonkajšie použitie. Jednozložkový čaj pripravujeme z jedného druhu
drogy. Čaj - zápar pripravíme obyčajne tak, že 1 – 2 kávové lyžičky drogy zalejeme šálkou vriacej vody, necháme
chvíľku vylúhovať a precedíme.
Ak drogu vylúhujeme v studenej vode získame macerát (8 – 12 h).
Odvar je vodný, za tepla získaný výluh rastlinných častí. Pripravíme ho varením po dobu 10 minút
(podľa potreby 5 – 30 min) vo vodnom kúpeli pri teplote asi 90 °C. Po odstavení necháme vylúhovať ďalších
15 minút v prikrytej nádobe. Vyvretú vodu doplníme a obsah precedíme cez sitko, plátno alebo gázu.
Tinktúru (esenciu) obyčajne získame vložením drogy do 40 – 50 % liehu. Uzavretú fľašu necháme na teplom
mieste približne dva týždne, potom obsah precedíme a uložíme. Pri vnútornom použití užívame tinktúru po
kvapkách a v prípade vonkajšieho použitia na natieranie.
Šťavu získame len z čerstvých rastlín a uchovávame ju v chladničke. Rozmliaždením čerstvých
rastlín pripravíme kašu na natieranie chorých miest a previnieme šatkou. Rozdrvením suchej drogy získame
prášok vhodný na vonkajšie poranenia, ale pred použitím ho navlhčíme.
Bez navlhčenia prášok slúži ako zásyp.
Na vnútorné použitie využívame: zápar, odvar, macerát, tinktúru. Na vonkajšie použitie využívame:
kašu, prášok, zásyp, odvar, macerát, zápar, tinktúru.
Naposledy upravil Ivana Š : 06.07.06 at 17:15
1 0
AnitaMartinska AnitaMartinska

AnitaMartinska je offline (nepripojený) AnitaMartinska

Lenkak a Ivana Š,
dakujem za rady, urcite to idem skusat,lebo bolesti v klboch sa zhorsuju a to je leto. v zime je to este horsie.
Pekny den.
0 0
Elena Navrátilová Elena Navrátilová

Elena Navrátilová je offline (nepripojený) Elena Navrátilová

Nedá sa mi Vás opýtať, to z niečoho prebráte, alebo už máte takéto skúsenosti? Ste šikovné,aj ja mám vzťah k takýmto záležitostiam. Pre mňa super téma.
0 0
lenkak lenkak

lenkak je offline (nepripojený) lenkak

Lenka
Elenka
u mňa skúsenosti.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať