ErinErin
04.10.10,08:23
Môžem sa, prosím, spýtať ohľadom podozrivého darovania tu? Známej - rodičia ju poznajú niekoľko desaťročí, sa stala takáto príhoda. Svoju mamičku (vek cez 90 rokov) chodí navštevovať každý druhý deň, nosí jej obed. Ďalšie dni ju navštevuje nevesta, švagrina známej. Stará pani sa zrazu rodiny začala pýtať, že kedy sa bude sťahovať. Rodina bola prekvapená a zistila, že stará pani darovala svoj byt jehovistom! :eek: Známa je hotová, vraví, že keď to bude potrebné, mamčku si vezme k sebe. Dá sa s tým niečo robiť? Veď, keď si stará pani nepamätá s kým o sťahovaní hovorila, asi nebola celkom pri zmysloch?!
ErinErin
04.10.10,07:49
ak darovala, tak táto darovacia zmluva je súčasťou návrhu na vklad / pri zmene majiteľa nehnuteľnosti/bytu, skúste najskôr tam zistiť podrobnosti,

Ďakujem! Známa je zatiaľ v šoku, tak sa nedokázala vzchopiť ísť na kataster. Ale rodina to bude musieť riešiť...
Oliwa
04.10.10,08:30
Ďakujem! Známa je zatiaľ v šoku, tak sa nedokázala vzchopiť ísť na kataster. Ale rodina to bude musieť riešiť...
Zatiaľ si môže kliknúť na www.katasterportal.sk, či je byt stále písaný na starú pani. 90-ročný človek môže mať krátkodobé i dlhodobé výpadky pamäti... Nech z nej skúsia vydolovať, kedy sa to darovanie /alebo možno predaj za symbolickú cenu/ malo uskutočniť. Kópiu zmluvy by mala mať predsa stará pani doma...
naštudovať si, čo to je za zmluva, a potom utekať s tým na kataster, resp. dobrému právnikovi... Veľa šťastia...
ewita888
04.10.10,08:34
Zatiaľ si môže kliknúť na www.katasterportal.sk (http://www.katasterportal.sk), či je byt stále písaný na starú pani. 90-ročný človek môže mať krátkodobé i dlhodobé výpadky pamäti... Nech z nej skúsia vydolovať, kedy sa to darovanie /alebo možno predaj za symbolickú cenu/ malo uskutočniť. Kópiu zmluvy by mala mať predsa stará pani doma...
naštudovať si, čo to je za zmluva, a potom utekať s tým na kataster, resp. dobrému právnikovi... Veľa šťastia...
Už vidím, ako jej ju svedkovia šupli do šuflíka..
Petra Nová
04.10.10,09:55
Môžem sa, prosím, spýtať ohľadom podozrivého darovania tu? Známej - rodičia ju poznajú niekoľko desaťročí, sa stala takáto príhoda. Svoju mamičku (vek cez 90 rokov) chodí navštevovať každý druhý deň, nosí jej obed. Ďalšie dni ju navštevuje nevesta, švagrina známej. Stará pani sa zrazu rodiny začala pýtať, že kedy sa bude sťahovať. Rodina bola prekvapená a zistila, že stará pani darovala svoj byt jehovistom! :eek: Známa je hotová, vraví, že keď to bude potrebné, mamčku si vezme k sebe. Dá sa s tým niečo robiť? Veď, keď si stará pani nepamätá s kým o sťahovaní hovorila, asi nebola celkom pri zmysloch?!

Na túto otázku by bolo dobré založiť novú tému.

Nezávidím Tvojej známej, lebo riešenie tohoto jej dá zabrať a rovnako to bude ťažké aj so starou paňou, ktorú jehovisti zrejme zblbli.

S podaním návrhu na vklad jehovisti nemôžu veľmi otáľať, ak by sa so starou paňou niečo stalo. Preto sa známa čoskoro dozvie, aj obsah zmluvy, keďže jeden rovnopis po zavkladovaní doručia starej panej. Potom treba ísť za právnikom. Ja si myslím, že by bolo potrebné starú pani izolovať od ich vplyvu, napr. presťahovať. Za účasti viacerých osôb z rodiny, alebo aj niekoho nestranného, by bolo dobré sa povypytovať starej panej prečo byt jehovistom predala, kto vyjednával za nich, kto prišiel s návrhom, aby dom predala, kde sa mala po predaji presťahovať, kto a kde overoval jej podpis na zmluve a veľmi podrobne sa pospytovať na všetky detaily predaja. Najlepšie by bolo vyhotoviť zvukový záznam a v jeho úvode sa starej pani sa spýtať, či s tým súhlasí. O okolnostiach predaja( preukázateľným spôsobom) sa treba dozvedieť čo najviac ešte za jej života. Aj o jej duševnom zdraví, preto by bolo dobré zájsť za ošetrujúcou lekárkou, či jej zdravotný stav je takého charakteru, že stará pani nie je schopná posúdiť následky svojho konania. Žiadať lekárku, aby ju odporučila na vyšetrenie k psychiatrovi. Podľa výsledkov, podať návrh na súd na obmedzenie, prípadne zbavenie spôsobilosti na právne úkony. Ak chce známa zachrániť byt, bude ju to stáť veľa síl,šikovnosti, taktu a aj peňazí. Bez rád šikovného právnika sa určite nezaobíde.
hanelie
04.10.10,10:22
zdá sa mi to aj tak trochu divné, pretože viem, že notár v takom prípade / vysoký vek darcu - dar pre nepríbuznú osobu / môže vyžadovať potvrdenie od lekára, že darca je v čase darovania spôsobilý na právne úkony
inak je to dosť ľahko napadnuteľné na súde pre neplatnosť, najmä ak by poškodení príbuzní apelovali na vysoký vek /takmer každý starý človek berie lieky, ktoré môžu mať rôzne negatívne účinky
Chobot
04.10.10,13:50
Môžem sa, prosím, spýtať ohľadom podozrivého darovania tu? Známej - rodičia ju poznajú niekoľko desaťročí, sa stala takáto príhoda. Svoju mamičku (vek cez 90 rokov) chodí navštevovať každý druhý deň, nosí jej obed. Ďalšie dni ju navštevuje nevesta, švagrina známej. Stará pani sa zrazu rodiny začala pýtať, že kedy sa bude sťahovať. Rodina bola prekvapená a zistila, že stará pani darovala svoj byt jehovistom! :eek: Známa je hotová, vraví, že keď to bude potrebné, mamčku si vezme k sebe. Dá sa s tým niečo robiť? Veď, keď si stará pani nepamätá s kým o sťahovaní hovorila, asi nebola celkom pri zmysloch?!

Aby sa tvoj problém nestratil v inej téme, tak som ti vytvoril samostatnú tému.

V prvom rade, aj keď ste v šoku, si zistite na internete - Katasterportále, kto je v súčasnosti majiteľom bytu, alebo či tam nie je plomba. Ak je majiteľom ešte babka, alebo ak ešte nebol zavkladovaný, tak tu máš návrh riešenia tvojho problému, pozri si túto tému:

http://www.porada.sk/t52204-darovacia-zmluva-anulovanie.html
misoft
04.10.10,14:59
mimotemy

Jehovisti :eek::eek::eek::eek:
Keď sa mi objavili pred dverami, tak som ich skopal dole schodami (nie len obrazne, ale skutočne!) Takýchto svätuškárov z duše nenávidím. Som tolerantný k rôznym cirkvám, ale táto jediná mi NEVONIA.
ErinErin
04.10.10,16:49
Ďakujem za rady aj link! Je pravda, že je potrebné zistiť na katastri presný stav - kto, kedy, ako...


zdá sa mi to aj tak trochu divné, pretože viem, že notár v takom prípade / vysoký vek darcu - dar pre nepríbuznú osobu / môže vyžadovať potvrdenie od lekára, že darca je v čase darovania spôsobilý na právne úkony
inak je to dosť ľahko napadnuteľné na súde pre neplatnosť, najmä ak by poškodení príbuzní apelovali na vysoký vek /takmer každý starý človek berie lieky, ktoré môžu mať rôzne negatívne účinky

Práveže známej a jej rodine bolo divné už celé darovanie: denne tam chodí rodina starej pani - dcéra,nevesta a ona nikdy nespomínala nič ohľadom prevodu bytu alebo návštevy (jehovistov). Kedy to stihli..? Kedy išla k notárovi alebo notár k nej? Akurát sa asi "preriekla", že sa sťahuje.
mandyla
05.10.10,11:01
Milý Misoft, viete niečo bližšie o Jehovistoch? Čo Vám spravili tí ktorých ste hrdinsky skopali zo schodov?Je to registrované náboženské spoločenstvo v SR, to znamená že by sme ich mali tolerovať a náš nesúhlas s ich vieroukou sa dá vyjadriť , napr.krátkym a slušným odmietnutím. Ktoré náboženstvo je podľa Vás to pravé? Lebo všetci si myslíme že práve to naše...
buchač
05.10.10,11:09
Milý Misoft, viete niečo bližšie o Jehovistoch? Čo Vám spravili tí ktorých ste hrdinsky skopali zo schodov?Je to registrované náboženské spoločenstvo v SR, to znamená že by sme ich mali tolerovať a náš nesúhlas s ich vieroukou sa dá vyjadriť , napr.krátkym a slušným odmietnutím. Ktoré náboženstvo je podľa Vás to pravé? Lebo všetci si myslíme že práve to naše...
mimotemy

Politika a náboženstvo je v rozpore z etikou Porady ....vraj , lebo o politike sa niekedy veselo "točí"...

Prečo ??

Preto :

- Učenie Svedkov Jehovových je založené na výklade Biblie, pri ktorom však textu dávajú iný zmysel, ako im dáva bežne kresťanská viera.
- časť verejnosti im vyčíta odmietanie krvných transfúzií
- mnohých obťažuje ich aktívna misijná činnosť , obchádzanie bytov, zväčša vo dvojiciach../ aj mňa /
- ....a t ď

Ale mne je jedno , každý má tú svoju vieru , ako si spomenula .
Aj JA .
Stanislav 1975
05.10.10,11:20
zdá sa mi to aj tak trochu divné, pretože viem, že notár v takom prípade / vysoký vek darcu - dar pre nepríbuznú osobu / môže vyžadovať potvrdenie od lekára, že darca je v čase darovania spôsobilý na právne úkony
inak je to dosť ľahko napadnuteľné na súde pre neplatnosť, najmä ak by poškodení príbuzní apelovali na vysoký vek /takmer každý starý človek berie lieky, ktoré môžu mať rôzne negatívne účinky

No Hanka, len problém je v tom,že v týchto prípadoch je notár vačšinou dohodnutý a za bubáky aj veľmi rád príde overiť podpisy až ku starej pani domov- to oni majú notára dobre ošetreného, o tom niet pochýb...
misoft
05.10.10,11:21
for mandyla: Ak k Vám počas mesiaca príde takáto návšteva 5x a snažíte sa im povedať, že nemáte záujem, ale ako také jo-jo sa vracajú, tak iste pochopíš moju reakciu. Ako som spomínal - som tolerantný k cirkvám (pretože nie sú dotieraví), len k tejto NIE (sú veľmi dotieraví a presadzujú svoju vieru)!
iriska
06.10.10,13:00
p.s. 1 - zmluva potvrdená z katastra nepríde - teraz sa dávajú už len 2 rovnopisy, ktoré zostávajú na katastri a každá zúčastnená strana si má ponechať doma svoj, rovnopis kataster vydá za 8,-EUR
p.s. 2 - ja by som nečakala, kým to kataster zapíše, poraďte sa s právnikom a napadnite zmluvu, kým nie je prevod ešte spravený, aby sa pozastavil
Petra Nová
06.10.10,13:09
p.s. 1 - zmluva potvrdená z katastra nepríde - teraz sa dávajú už len 2 rovnopisy, ktoré zostávajú na katastri a každá zúčastnená strana si má ponechať doma svoj, rovnopis kataster vydá za 8,-EUR
p.s. 2 - ja by som nečakala, kým to kataster zapíše, poraďte sa s právnikom a napadnite zmluvu, kým nie je prevod ešte spravený, aby sa pozastavil

A kto by napadol tú zmluvu, deti a z akého právneho dôvodu? Môže tak urobiť jedine darkyňa alebo predávajúca, a to za svojho života. Ak nebude chcieť, deti s tým nič neurobia, lebo nemajú aktívnu legitimáciu. Preto som v predchádzajúcom príspevku písala o tom, že je potrebné dať vyšetriť zdravotný stav a na základe toho zvážiť podanie žaloby o zbavenie spôsobilosti na právne úkony. Súdom určený opatrovník by potom mohol podať žalobu o neplatnosť darovacej alebo kúpnej zmluvy.
P.S. Ak je to tak, že kataster už neposiela jeden rovnopis zmluvy späť, tak som sa mýlila a teraz som sa dozvedela viac.

Doplnenie:
Samozrejme, že po je smrti by mali právo podať takúto žalobu jej dediči, aj keď si na rozdiel od hanelie myslím, že to nebude také ľahké, ako o tom píše vo svojom príspevku.
mariadra
06.10.10,21:00
Ja Vám poviem, čo spravili Jehovisti nám. Načisto zblbli nášho 12 ročného syna, až mal z toho psychické problémy. A urobil to človek zo susedného paneláka, ktorý sa s nami denne stretával, tváril sa že nič, ale syna navštevoval za našim chrbtom a vtĺkal mu do hlavy všelijaké bludy. My sme nevedeli čo sa deje, zistili sme to až keď bol syn v nemocnici a dotyčný Jehovista sa na neho vypytoval. Potom sa nám syn priznal, že na neho robil nátlak a on sa tak bál, že to psychicky nezvládol.
Laco-monter
07.10.10,03:36
Nemyslím si,že by bolo oficialnou agendou jehovistov skupovanie bytov od starých ľudí,
aj keď sa takýto prípad sem -tam ojedinele može stať.
Vždy za všetkým ,treba hľadať konkretneho človeka v duchu hesla :
Qui bono ?
A medzi jehovistami,je veľa psychických deviantov.
ErinErin
07.10.10,08:49
Existuje oficiálna definícia sekty - v tom zmysle, že deformuje - poškodzuje človeka - psychicky (napr. ho odučia myslieť a naučia nekriticky poslúchať), sociálne (zákaz styku napr.s rodinou), zdravotne (bizarné predpisy o životospráve, stravovaní atď.), aj materiálne (mnohé sekty idú po majetku). Nehodnotím, ktoré oblasti platia pre jehovistov, ale oficiálne sú svojím charakterom hodnotení ako sekta.
Laco-monter
07.10.10,10:47
Jehovisti sú hodnotení ako sekta, kvoli tomu ako extremne prijimajú učenie radoví členovia.

Buď totalna apatia, alebo prilišna aktivita.

Z extrému do extrému.
linko1
07.10.10,11:14
A kto by napadol tú zmluvu, deti a z akého právneho dôvodu? Môže tak urobiť jedine darkyňa alebo predávajúca, a to za svojho života. Ak nebude chcieť, deti s tým nič neurobia, lebo nemajú aktívnu legitimáciu. Preto som v predchádzajúcom príspevku písala o tom, že je potrebné dať vyšetriť zdravotný stav a na základe toho zvážiť podanie žaloby o zbavenie spôsobilosti na právne úkony. Súdom určený opatrovník by potom mohol podať žalobu o neplatnosť darovacej alebo kúpnej zmluvy.
P.S. Ak je to tak, že kataster už neposiela jeden rovnopis zmluvy späť, tak som sa mýlila a teraz som sa dozvedela viac.

Doplnenie:
Samozrejme, že po je smrti by mali právo podať takúto žalobu jej dediči, aj keď si na rozdiel od hanelie myslím, že to nebude také ľahké, ako o tom píše vo svojom príspevku.


presne tak, treba to napadnúť ešte taraz, ked babička žije, inak potom to bude nevymožitelné
ErinErin
16.12.10,19:13
Ďakujem všetkým za známu! Jehovisti povolili - pred právnikmi, ako mnohí poradili!
Stanislav 1975
16.12.10,19:16
Ďakujem všetkým za známu! Jehovisti povolili - pred právnikmi, ako mnohí poradili!

Tešíme sa,že to dobre dopadlo - nech jej pánboh pomáha...:)
buchač
16.12.10,19:26
A JEHOVA tiež ....