miselito
13.10.10,09:54
Zdravim vsetkych,
chcel by som vas poprosit o radu.
Moja znama ma problem s kolegynou v praci.
Problem je v tom ze donedavna bola znama v praci iba s jednou pani a ked sa rozsirila prevadzka (predajna) z 2 na 4 ludi tak ta kolegyna si tam dotiahla svoju mamu. Tato zacala robit s mojou znamou a od prveho dna jej dala najavo ze je tam nedotknutelna a ze ju odtial vystve, lebo ma nejakeho znameho na vysokom mieste co sa tyka tej spolocnosti.
Priebeh dna je asi taky ze na moju znamu slovne utoci hned od rana ako nic nerobi, ako sa flaka a podobne. A ked si nahodou moja znama otvori usta aby sa branila tak jej povie ze zavola menezerovi a povie ze nic nerobi a vysedava cely den na internete. toto bola len jedna vec z mnohych, ktore sa tam deju.
Toto sa uz taha dlhsie a riaditelovi dochadza trpezlivost a hrozi ze vymeni komplet osadenstvo tej predajne, cim vlastne ide ta kolegyna aj proti sebe. Tak sa pytam, ako sa da branit proti niecomu takemu, pretoze riaditel sa ani neobtazuje sa spytat druhej strany (mojej znamej) ze ako to je. Ved predsa nieje normalne aby na jednu osobu, ktora si, ja neviem, lieci komplexy doplatili vsetci. Samozrejme jej dcera ju vo vsetkom podpori, hoci ani nevie co sa na ich zmene deje, ale chodi s manazerom na obedy, takze moja znama nema nejak velku sancu sa branit. Poradte co sa da v tomto pripade robit, pripadne co robit ak by prisiel manazer s vypovedou pre moju znamu.
Podla mna nemozu niekoho vyhodit len na zaklade nepodlozenych obvineni a klebiet.
Za odpovede dakujem
Chobot
13.10.10,08:37
Zdravim vsetkych,
chcel by som vas poprosit o radu.
Moja znama ma problem s kolegynou v praci.
Problem je v tom ze donedavna bola znama v praci iba s jednou pani a ked sa rozsirila prevadzka (predajna) z 2 na 4 ludi tak ta kolegyna si tam dotiahla svoju mamu. Tato zacala robit s mojou znamou a od prveho dna jej dala najavo ze je tam nedotknutelna a ze ju odtial vystve, lebo ma nejakeho znameho na vysokom mieste co sa tyka tej spolocnosti.
Priebeh dna je asi taky ze na moju znamu slovne utoci hned od rana ako nic nerobi, ako sa flaka a podobne. A ked si nahodou moja znama otvori usta aby sa branila tak jej povie ze zavola menezerovi a povie ze nic nerobi a vysedava cely den na internete. toto bola len jedna vec z mnohych, ktore sa tam deju.
Toto sa uz taha dlhsie a riaditelovi dochadza trpezlivost a hrozi ze vymeni komplet osadenstvo tej predajne, cim vlastne ide ta kolegyna aj proti sebe. Tak sa pytam, ako sa da branit proti niecomu takemu, pretoze riaditel sa ani neobtazuje sa spytat druhej strany (mojej znamej) ze ako to je. Ved predsa nieje normalne aby na jednu osobu, ktora si, ja neviem, lieci komplexy doplatili vsetci. Samozrejme jej dcera ju vo vsetkom podpori, hoci ani nevie co sa na ich zmene deje, ale chodi s manazerom na obedy, takze moja znama nema nejak velku sancu sa branit. Poradte co sa da v tomto pripade robit, pripadne co robit ak by prisiel manazer s vypovedou pre moju znamu.
Podla mna nemozu niekoho vyhodit len na zaklade nepodlozenych obvineni a klebiet.
Za odpovede dakujem

Je to typický mobbing, univerzálna rada neexistuje. Treba si čo najviac prečítať o mobbingu a podľa situácie sa zachovať. O mobbingu existuje toho veľa na nete:

http://www.google.sk/#sclient=psy&hl=sk&q=mobbing+na+pracovisku&aq=f&aqi=g4g-o1&aql=&oq=&gs_rfai=&pbx=1&fp=6e4616acee80382a
day
13.10.10,08:43
urcite treba kontaktovat manazera (po slovensky veduceho, nadriadeneho), povedat pravdu o situacii, povedat aj o neustalom "pripominani" dobreho kontaktu s veducim

... ked je dobry veduci urobi spravne rozhodnutie :)
... ked nie, odisla by tak ci tak :(
FugAn
13.10.10,09:32
Známej odporúčam obrniť sa veľkou dávkou trpezlivosti a nevšímať si dotýčnú. Ak by došlo k najhoršiemu, nech nepodpíše žiadnu dohodu o rozviazaní pracovného pomeru, nech jej dajú výpoveď a potom sa obrátiť na právnika a súd kvôli neplatnému rozviazaniu pracovného pomeru.
katarina.j
13.10.10,09:41
Najskôr to riešiť s vedením firmy (šéf, vedúci...) a nech sa vedenie rozhodne, ako dalej...či nemá negatívny vplyv aj na činnost a fungovanie firmy tá "nová kolegyna" tvojej známej....
miselito
13.10.10,09:54
no ono vsetko by sa to malo riesit ako ste mi napisali. len ta jej kolegina a jej dcera su dobre kamaratky s manazerom, ktory ma ich predajnu na starosti takze on sa ani s mojou znamou nebavil o tom. vypocul si len ich a odisiel. cize sa moja znama ani nema ako branit. a prisiel novy riaditel pretoze stary riaditel bol odvolany kvoli tomu ze bol moc ludsky a s tym uz nieje rec vobec o tom. takze ak by jej dali vypoved poviem jej nech ju nepodpise, teda ak to bude na dohodu. a v tomto pripade bude musiet cakat na to ze ju vyhodia..ale na zaklade coho ju vyhodia? nemozu si len tak nieco vymysliet. je mi jasne ze budu striehnut na kazde jej zavahanie ale aj tak na rozviazanie pracovneho pomeru mu byt nejaky adekvatny dovod.
A co sa tyka toho ci ma ta kolegyna negativny vplyv na firmu to sa neda povedat, jedine na medziludske vztahy a atmosferu na pracovisku.
No a prave tieto vymyslene veci, ktore donasa na znamu sama robi. Minule som siel pozriet do tej predajne a ona s vylozenymi nohami lustila krizovku.
Nakamerovat bez jej vedomia ju clovek nemoze a keby som jej o tom povedal tak "verim" tomu ze by sa spravala rovnako.
to je taka situacia bezvychodiskova, ze az...
Ale aj tak dakujem za rady
FugAn
13.10.10,10:08
Samozrejme, že ak jej dajú výpoveď tak budú musieť uviesť nejaký dôvod. Myslenie niektorých je na takej úrovni, že si myslia, že zamestnanec ak dostane výpoveď tak sa s nimi nebude súdiť, preto si dovolia dať do dôvodu výpovede akúkoľvek blbosť. Približne v 99% percentách v súdnych sporoch o neplatnosti výpovede vyhráva zamestnanec. Nakoľko na zamestnávateľovi je miera dokazovania či to bol dôvod na výpoveď. Tvojej známej držím palce. Podobný problém sme s manželkou riešili nedávno.
miselito
13.10.10,10:19
Dufam, ze ste boli medzi tymi 99 percentami. Dalsia vec je, ze vyhra sud. a co potom? vrati sa do zamestnania akoby sa "nechumelilo" a vsetko veselo funguje dalej ? ci?
myslim, ze to bude mat este horsie.
buchač
13.10.10,10:20
Známej odporúčam obrniť sa veľkou dávkou trpezlivosti a nevšímať si dotýčnú. Ak by došlo k najhoršiemu, nech nepodpíše žiadnu dohodu o rozviazaní pracovného pomeru, nech jej dajú výpoveď a potom sa obrátiť na právnika a súd kvôli neplatnému rozviazaniu pracovného pomeru.

Prepáč .....


:D:mee::D:mee::D:mee::D:mee::D:mee::D:mee:

Viem , že je to len poznámka , smiech cez slzy ...

Sama dá výpoveď ...sama , ver mi .

Ale viac sa k tomu nevyjadrujem , aj keď by bolo čo ...a dosť veľa by som vedel !!!
miselito
13.10.10,10:29
No tak daj... ved horsie to uz nemoze byt...
FugAn
13.10.10,10:35
Dufam, ze ste boli medzi tymi 99 percentami. Dalsia vec je, ze vyhra sud. a co potom? vrati sa do zamestnania akoby sa "nechumelilo" a vsetko veselo funguje dalej ? ci?
myslim, ze to bude mat este horsie.

Našťastie sme súd nemuseli riešiť, ale právnika mám v zálohe. Manželka dostala vytýkací list a zobrali jej osobný príplatok.

Bude mať dve možnosti. Nastúpi do zamestnania a bude pokračovať alebo mesiac bude chodiť do práce potrápi trocha jej kolegyňu a odíde do iného zamestnania.
Samozrejme jej zamestnávateľ vyplatí bude musieť vyplatiť ušlú mzdu.
FugAn
13.10.10,10:40
Prepáč .....


:D:mee::D:mee::D:mee::D:mee::D:mee::D:mee:

Viem , že je to len poznámka , smiech cez slzy ...

Sama dá výpoveď ...sama , ver mi .

Ale viac sa k tomu nevyjadrujem , aj keď by bolo čo ...a dosť veľa by som vedel !!!

A to je presne to o čom som písal vyššie. Prečo by zamestnanec mal ustupovať keď nič neurobil. Ale vlastne celý štát je o tom. Ustupujeme tam kde treba klásť odpor. A keď už je neskoro sa búrime. (Ale to je iná téma. Nebudem to tu ďalej rozvádzať ešte ma niekto presunie do inej témy)
Ivenka
13.10.10,10:51
Zažila som, videla som - ako píše bucháč. Aj okrem iných dôvodov som psychický tlak nevydžala. Nemohla som pred kolegyňou povedať ani do r..t., lebo by som skončila v pekle a za každým konfliktom mi radila "aby som sa nad sebou zamyslela. Každý spor chodila hlásiť majiteľke, niekoľkokrát som od nervov hodila svoj telefón o stenu. Som rada, že som sa v nej nesklamala, od prveho dňa sme jej dali prezývku Riťolezec. Ak bola náhodou súkromná debata tak to bolo vždy o chorobách, o nádoroch, o rakovine až som mala miestami pocit, že mi tu chorobu chce privolať. A keďže majiteľka nevedela povedať nie, tak som jej navrhla, že odchádzam aj okrem iných dôvodov, že nestrpím "pani kolegyňu" nakoľko mi sama povedala, že ju nemám rada. Moja odpoveď? Nechodím do práce preto lebo Vás tu mám všetkých rada ale preto, že sa potrebujem starať o domácnosť.
buchač
13.10.10,15:31
No tak daj... ved horsie to uz nemoze byt...

...áááále môže , ver mi ...

To , čo popisuješ , je trochu slabý odvar určitých skúseností .
Nerád o nich vravím , zmieňujem sa ...
Prežili sme ale aj horšie veci .

No radšej pomlčím , aké opatrenia som bol ochotný urobiť s dotyčnou osobou , kam až zájsť , ale nehodí sa to zverejňovať .
miselito
13.10.10,16:26
to chapem ze sa nechces zmienovat, ale predsa len ma to zaujima. ak to zabralo a chcel mi v tom poradit tak mi kludne napis na m.miskolci@gmail.com . mna to zaujima pretoze ma take situacie resp. ludia dost vytacaju. a hlavne to nepravo v akom je moja znama.
buchač
13.10.10,17:24
to chapem ze sa nechces zmienovat, ale predsa len ma to zaujima. ak to zabralo a chcel mi v tom poradit tak mi kludne napis na m.miskolci@gmail.com . mna to zaujima pretoze ma take situacie resp. ludia dost vytacaju. a hlavne to nepravo v akom je moja znama.

Nechaj tak ...ži v kľude ...

Ak by si to chcel urobiť , čo ja som mienil , tak riskuješ a poriadne ;)
miselito
13.10.10,17:40
nebudem zit v klude kym mi to nenapises... a nikde nieje napisane ze to musim urobit ale ked si mi uz dal chrobaka do hlavy tak by si mi mohol nacrtnut
buchač
13.10.10,17:46
nebudem zit v klude kym mi to nenapises... a nikde nieje napisane ze to musim urobit ale ked si mi uz dal chrobaka do hlavy tak by si mi mohol nacrtnut

Risk znamená výsledok , možný dopad ...

Odňatím slobody na päť rokov až dvanásť rokov sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku....
Viac už nemienim k tomu nič dodať .
FugAn
14.10.10,05:18
Niekedy názov tejto stránky stráca zmysel a porušuje sa tu Etiketa. Búchač, ak nechceš alebo nevieš poradiť, nekomentuj príspevky ostatných, ktorý sa snažia poradiť. :)
lienka506
31.05.12,12:18
Dobrý deň, ja mám trochu iný problém i keď tiež súvisí s mobbingom. Chcela by som sa opýtať či ja ako zamestnávateľ môžem pohroziť zamestancovi výpoveďou, keď terorizuje ostatných zamestnancov svojim správaním? Ďakujem
Zita5
31.05.12,12:24
Dobrý deň, ja mám trochu iný problém i keď tiež súvisí s mobbingom. Chcela by som sa opýtať či ja ako zamestnávateľ môžem pohroziť zamestancovi výpoveďou, keď terorizuje ostatných zamestnancov svojim správaním? Ďakujem

Čo myslíte pod pojmom terorizuje ?
lienka506
31.05.12,17:07
No napríklad, určil kolegyni kedy ho môže "otravovať", aby jej spravil doklady, ktoré potrebuje pre svoju prácu a to len 2 x do týždňa, doslova kričí na ňu, keď ho požiada mimo tohto času, stále si stanovuje nejaké nové a nové pravidlá, ktoré musí ona a aj ostatní kolegovia dodržiavať. Okrikuje každého, kto by čokoľvek od neho chcel aj keď je to jeho pracovná náplň. Nakoniec to aj tak spraví, ale zo siahlo dlhým frflaním. Kolegyňa, ktorá s ním pracuje povedala, že dá výpoveď lebo sa to nedá vydržať.
Atomer.sk
31.05.12,18:03
No napríklad, určil kolegyni kedy ho môže "otravovať", aby jej spravil doklady, ktoré potrebuje pre svoju prácu a to len 2 x do týždňa, doslova kričí na ňu, keď ho požiada mimo tohto času, stále si stanovuje nejaké nové a nové pravidlá, ktoré musí ona a aj ostatní kolegovia dodržiavať. Okrikuje každého, kto by čokoľvek od neho chcel aj keď je to jeho pracovná náplň. Nakoniec to aj tak spraví, ale zo siahlo dlhým frflaním. Kolegyňa, ktorá s ním pracuje povedala, že dá výpoveď lebo sa to nedá vydržať.

A Ty ako zamestnavatel si tam na co? Nevies si spravit poriadky u seba??!
misoft
31.05.12,20:03
No napríklad, určil kolegyni kedy ho môže "otravovať", aby jej spravil doklady, ktoré potrebuje pre svoju prácu a to len 2 x do týždňa, doslova kričí na ňu, keď ho požiada mimo tohto času, stále si stanovuje nejaké nové a nové pravidlá, ktoré musí ona a aj ostatní kolegovia dodržiavať. Okrikuje každého, kto by čokoľvek od neho chcel aj keď je to jeho pracovná náplň. Nakoniec to aj tak spraví, ale zo siahlo dlhým frflaním. Kolegyňa, ktorá s ním pracuje povedala, že dá výpoveď lebo sa to nedá vydržať.
Milá zlatá - pokiaľ si šéf, tak sa s nim nemazli: zavolaj si ho (alebo ešte lepšie pred ostatnými) a pripomeň mu: JA som tu šéf a ja určujem, kedy a ako sa bude robiť. Ak sa mu to nepáči, nech podá výpoveď!
lienka506
01.06.12,04:10
Tak on si výpoveď nepodá, lebo keď je niekto bez chrbtovej kosti, tak sa mu môžeš vyhrážať a neviem čo, a nič sa nestane. A práve preto mu potebujem dať napomenutie, aby som mu ja mohla dať výpoveď a zvažujem či je mobbing porušením pracovej disciplíny a porušenie ustanovení § 13 odst. 3 a pri ďalšom porušení ho môžem bez problémov vyhodiť.
misoft
01.06.12,07:38
A to je problém? Nesplnenie toho, neskoré dodanie toho, nedôkladné vypracovanie oného - výstraha, výstraha, upozornenie pre neplnenie pracovných povinností - nazbiera sa a potom podľa zákonníka - drb ho von pre porušenie pracovnej disciplíny. Nemusíš spomínať mobbing, spomínaj prácu a plnenie úloh.
Teraz neviem presne - niekto to upresní - ale ak by takto dostal padáka, nemal by dostať ani cent navyše.
lienka506
14.06.12,08:07
Sme to vyriešili dali sme mu porušenie pracovnej disciplíny z upozornením na možnosť skonečenia pracovného pomeru a je momentálne kľud uvidíme. Ďakujem všetkým.
Martin1310
14.06.12,19:45
V mojej bývalej práci jednu pani prepustili a ako dôvod bol uvedení Narúšanie medziludských vztahov na pracovisku.Nepamätám si už či sme mali takéto niečo v pracovnej zmluve,je to už pár rokov.Dostala dve upozornenia a ked ju šéf tretí krát našiel ako tam na ludí vrieska tak ju okamžite poslal domov.