erika 222
13.10.10,13:25
dobrý deň z piatka na sobotu v noci vyrazila kanalizácia zo šachty /4.poschodie/ a celá kúpeľna aj wc nám plávala vo výkaloch. Museli sme ihneď privolať službu. Následné vyčistenie nás stálo 100 eura. Tento stav nebol zapríčinení mnou ani mojou rodinou. Žiadala som o preplatenie faktúry z FO, načo mi bolo oznámenie, že to je môj problém a nič nebude z FO uhradené. Pýtam sa - je toto havarijný stav a táto skutočnosť sa má uhradiť z fondu opráv alebo je to naozaj len môj problém? Ďakujem za odpoveď a radu
verkaz
13.10.10,12:15
Vodári, ktorí poruchu opravovali Vám povedia, či išlo o spoločnú stúpačku, alebo rozvod kanalizácie v byte. Ak sa jedná o spoločnú stúpačku, tak jej oprava mala by5 hradená z prostriedkov FO. pravdepodobne sa jednalo o zapchatú a nepriechodnú spoločnú stúpačku. Malo by to byť uvedené na faktúre.
Chobot
13.10.10,12:54
dobrý deň z piatka na sobotu v noci vyrazila kanalizácia zo šachty /4.poschodie/ a celá kúpeľna aj wc nám plávala vo výkaloch. Museli sme ihneď privolať službu. Následné vyčistenie nás stálo 100 eura. Tento stav nebol zapríčinení mnou ani mojou rodinou. Žiadala som o preplatenie faktúry z FO, načo mi bolo oznámenie, že to je môj problém a nič nebude z FO uhradené. Pýtam sa - je toto havarijný stav a táto skutočnosť sa má uhradiť z fondu opráv alebo je to naozaj len môj problém? Ďakujem za odpoveď a radu

Oprava stúpačky (ak to bola stúpačka) sa hradí z FO. Ale škody, ktoré boli spôsobené haváriou v tvojom byte nie sú primárne predmetom úhrady z FO. To by malo ísť z poistky domu, alebo ak dom nie je poistený, tak si to môžeš nárokovať ako náhradu škody. Až potom to môže byť z FO.

Takže neviem, čo bolo to vyčistenie - či vyčistenie stúpačky, alebo vyčistenie tvojej kúpeľne.
sito
13.10.10,22:00
dobrý deň z piatka na sobotu v noci vyrazila kanalizácia zo šachty /4.poschodie/ a celá kúpeľna aj wc nám plávala vo výkaloch. Museli sme ihneď privolať službu. Následné vyčistenie nás stálo 100 eura. Tento stav nebol zapríčinení mnou ani mojou rodinou. Žiadala som o preplatenie faktúry z FO, načo mi bolo oznámenie, že to je môj problém a nič nebude z FO uhradené. Pýtam sa - je toto havarijný stav a táto skutočnosť sa má uhradiť z fondu opráv alebo je to naozaj len môj problém? Ďakujem za odpoveď a radu

Zákon 182/1993, § 2, odsek 5

(5) Spoločnými zariadeniami domu sa na účely tohto zákona rozumejú zariadenia, ktoré sú určené na spoločné užívanie a slúžia výlučne tomuto domu, a to aj v prípade, ak sú umiestnené mimo domu. Takýmito zariadeniami sú najmä výťahy, práčovne a kotolne vrátane technologického zariadenia, sušiarne, kočíkarne, spoločné televízne antény, bleskozvody, komíny, vodovodné, teplonosné, kanalizačné, elektrické, telefónne a plynové prípojky.


§ 10, odsek 1 a 3


(1) Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome sú povinní v súlade so zmluvou o spoločenstve alebo so zmluvou o výkone správy poukazovať preddavky mesačne vopred do fondu prevádzky, údržby a opráv, a to od prvého dňa mesiaca nasledujúceho po vklade10) vlastníckeho práva do katastra nehnuteľností. Výšku preddavku do fondu prevádzky, údržby a opráv určia vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome spravidla vždy na jeden rok vopred tak, aby sa pokryli predpokladané náklady na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome vykonávajú úhrady do fondu prevádzky, údržby a opráv podľa veľkosti spoluvlastníckeho podielu, ak sa dvojtretinovou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome nedohodli inak.


(3) Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú výdavky spojené s nákladmi na prevádzku, údržbu a opravy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a priľahlého pozemku, ako aj výdavky na obnovu, modernizáciu a rekonštrukciu domu. Z fondu prevádzky, údržby a opráv sa financujú aj opravy balkónov a lodžií. Prostriedky fondu prevádzky, údržby a opráv možno prechodne použiť na úhradu za plnenia spojené s užívaním bytov a nebytových priestorov v dome v prípade ich dočasného nedostatku. Po preklenutí nedostatku prostriedkov na úhradu tohto plnenia, sa uvedené prostriedky vrátia do fondu prevádzky, údržby a opráv.


V zmluve o SVB, prípadne zmluve o správe bytu, domu býva zvyčajne dohodnuté, že vodorovná kanalizácia v byte po stúpačku je majetkom vlastníka bytu za ňu je zodpovedný a hradí si aj ich opravu, výmenu.

Predpokladám, že by ste si sami nezavýkalovalí ( ne....... ) svoj byt. Takže niekto z piateho, prípadne vyššieho poschodia, vrátane vás upchal stúpačku pod vašou prípojkou bytu na stúpačku. Tým pádom všetky splašky z bytov nad vami vytekali vo vašom byte. Bola to teda havária. Haváriu treba odstrániť, opraviť a uhradiť náklady na jej odstránenie, opravu. Na to slúži domu FOaÚ.

Ak bola faktúra vystavená na odstránenie, opravu havárie a predseda SVB, prípadne správca žiada aby ste si opravu, odstránenie havárie uhradili sami, je to v rozpore so zákonom. Neostáva vám nič iné, len sa obrátiť na súd, aby rozhodol prečo vy máte uhradiť náklady na odstránenie havárie? Že by len preto, že výkaly vytiekli do vašého bytu?

Mal by to predseda SVB, prípadne správca domu zdôvodniť. PREČO???
nika.sum
20.10.10,10:03
Ja sa v tych rurach v dome velmi nevyznam. Mame tiez problem, ze nam stále v nasom dome zateka. Na prizemi sa stale tvori mlaka na dvoch miestach a az po dlhej dobe sme zistili, ze to ide z kameninovej rury - odpadovej rury. Ako je to s rurou, cize stupackou, ak presakuje spoj na hlavnej stupacke je to problem FOaU alebo vlastnika bytu? Aka je pravdepodobnost poskodenia kameninovej rury? Niektori tvrdia, ze to je mala pravdepodobnost, ze presakuje hlavna stupacka, ale ked sa pozriem ako vyzera, tak je to hroza.
IvanPK
20.10.10,11:33
Nika.sun - u nás sme v bytovke ktorá, má 30 rokov vymenili kompletné rozvody TÚV a SÚV, odpad - kanalizácu a plynové potrubie a samozrejme všetky ventily. Hradili sme to všetko z FOaÚ. Pokiaľ tečie stúpačka zaplatí to spoločenstvo ale ostatné si platí vlastník sám. Kameninové rúry sme nechali , sú v pivniciach zabetónované, vymenili sme všetky ostatné a tie boli popraskané, hlavne na spojoch v bytoch, boli to azbestocementové. (pozor je to nebezpečný odpad - podlieha režimu výmeny).
nika.sum
20.10.10,12:48
Nika.sun - u nás sme v bytovke ktorá, má 30 rokov vymenili kompletné rozvody TÚV a SÚV, odpad - kanalizácu a plynové potrubie a samozrejme všetky ventily. Hradili sme to všetko z FOaÚ. Pokiaľ tečie stúpačka zaplatí to spoločenstvo ale ostatné si platí vlastník sám. Kameninové rúry sme nechali , sú v pivniciach zabetónované, vymenili sme všetky ostatné a tie boli popraskané, hlavne na spojoch v bytoch, boli to azbestocementové. (pozor je to nebezpečný odpad - podlieha režimu výmeny).

Aha, takze na vymenu je tych kameninovych je nejaky predpis (zakon?). Vsetko zatekanie, kt. sa v dome doteraz nahlasovalo, bolo odstranovane vymenou kanalizacnych odbociek. Neviem, ci to dobre chapem je to miesto, ktorym prichadza odpad do stupacky? Od r. 2005 bolo urobenych 8 vymen odbociek. Ja ked som kupila byt, tym ze sme boli na prvom, boli sme dost vytapany, nahlasila som spravcovi a po prehliadke urobili v bytoch nadomnou vymenu odbociek, ja mam dokonca tu odpadovu ruru plastovu, takze asi to napojili, neviem ako su na tom susedia na do mnou, ale nasa strana vyzera byt OK. Ja viem, ze kompletna vymena takehoto rozsahu je velmi nakladna, ale stale volanie havarijnej sluzby a odstranovanie asi len docasne, tiez nie je lacna zalezitost. Chceme zateplovat, zial nevieme ci dostaneme dotacia a poniektorí ludia sa brania uveru, nie su si schopni ani vypocut podmienky. Ale ked sa nieco neurobi moze to mat ovela horsie nasledky a to si hlavne z tych starych ludi malokto uvedomuje.
IvanPK
20.10.10,13:28
Nika.sun asi sme sa nerozumeli, tie kameninové - sú u vás asi liatinové a ostatná časť je azbestocementová, praskajú azbestocementové v napojení sa na odpad z WC, kúpelne a kuchyne. Všetko je náročné na financie ale napr. vo vedľajšej bytovke cez vianoce praskla stúpačka odpadu - všade výkaly.....strašné......
nika.sum
20.10.10,14:21
Nika.sun asi sme sa nerozumeli, tie kameninové - sú u vás asi liatinové a ostatná časť je azbestocementová, praskajú azbestocementové v napojení sa na odpad z WC, kúpelne a kuchyne. Všetko je náročné na financie ale napr. vo vedľajšej bytovke cez vianoce praskla stúpačka odpadu - všade výkaly.....strašné......

Uz zacinam mat v tom jasnejsie, ale dnes este skusim zistit ako je to s tou co mame problem, ale mam pocit, ze je to prave ta stupacka odpadu. Je to taka skareda hruba rura.
Teraz som sa pytala manzela, takze je to ta odpadova rura. Potom na schodzi spominali, ze mame nejake liatinove, to su potom tie co privadzaju cistu vodu. My by sme sa mali zaujimat o vymenu tejto odpadovej, ta sposobuje aj to vytapanie a tiez sa obavam toho ze raz to praskne a potom budeme plavat....fuj.
IvanPK
20.10.10,14:31
Mám technickú poznámku : rozvod TUV a SUV sa robili z pozinkovaných trubiek.....treba to preveriť čo tam máte.....