rypa
13.10.10,23:26
Prosím o radu v nasledovnej situácií. Priateľ nadobudol byt minulý rok, máme spolu jedno dieťa, nie sme manželia. Okrem toho je rozvedený a má ešte jedno dieťa. Chcela by som vedieť ako sa postupuje pri prevode nehnuteľnosti na naše spoločné dieťa a čo z toho vyplýva pre nás oboch ako jeho zákonných zástupcov, napríklad v prípade neskoršieho predaja bytu.
ďakujem
zalobaba
14.10.10,08:01
Prosím o radu v nasledovnej situácií. Priateľ nadobudol byt minulý rok, máme spolu jedno dieťa, nie sme manželia. Okrem toho je rozvedený a má ešte jedno dieťa. Chcela by som vedieť ako sa postupuje pri prevode nehnuteľnosti na naše spoločné dieťa a čo z toho vyplýva pre nás oboch ako jeho zákonných zástupcov, napríklad v prípade neskoršieho predaja bytu.
ďakujem

zabudla si napísať, či je dieťa plnoleté alebo nie
Chobot
14.10.10,08:09
Prosím o radu v nasledovnej situácií. Priateľ nadobudol byt minulý rok, máme spolu jedno dieťa, nie sme manželia. Okrem toho je rozvedený a má ešte jedno dieťa. Chcela by som vedieť ako sa postupuje pri prevode nehnuteľnosti na naše spoločné dieťa a čo z toho vyplýva pre nás oboch ako jeho zákonných zástupcov, napríklad v prípade neskoršieho predaja bytu.
ďakujem


zabudla si napísať, či je dieťa plnoleté alebo nie

Myslím, že nie je plnoleté.... ;)

Veľa o prevode nehnuteľnosti na dieťa sa dočítaš v tejto téme:

http://www.porada.sk/t63138-darovacia-zmluva.html

Ale stručne - na prevod bytu na maloletého potrebuješ súhlas súdu, ten určí kolízneho opatrovníka.

A v budúcnosti, kým bude dieťa maloleté, môžete ten byt predať len so súhlasom súdu.
rypa
14.10.10,20:21
presne tak nie je plnoleté. A ten kolízny opatrovník môže iba jeden z nás? Chápem to dobre?
KEJKA
15.10.10,05:26
mňa sa to tiež týka. Pochopila som, že to môže byť aj jeden z rodičov.
Chobot
15.10.10,06:50
presne tak nie je plnoleté. A ten kolízny opatrovník môže iba jeden z nás? Chápem to dobre?

Ak sú rodičia vlastníkmi bytu, tak nemôžu byť v tomto prípade kolíznymi opatrovníkmi. Ide práve o to, že v takom prípade nastáva konflikt záujmov, pretože rodič je na jednej strane darca nehnuteľnosti a na druhej strane zastupuje obdarovaného. Teda nemôže zastupovať obe strane zmluvného vzťahu.

Treba určiť nestrannú osobu, môže byť aj z príbuzenstva.

Tu máš príspevok jedného poraďáky, ktorý to už preskákal v praxi. Tam uvidíš, ako to funguje..:

http://www.porada.sk/1061595-post11.html