monika-s
18.11.05,16:25
Podnikateľ používa (a samozrejme aj platí) súkromnú telefónnu linku manželky. Chcela som poprosiť, či nemáte nejaký vzor zmluvy o používaní linky tak, aby si mohol uplatniť uhrádzanú sumu do nákladov.

Nepíšte mi prosím o uplatnení pomernej časti, lebo nadviazala som na predchádzajúcu účtovníčku a musím to nejako ošetriť zmluvne.

Vopred ďakujem
STRELEC
18.11.05,15:37
Majú manželia rozdelený manželský majetok (súdne), alebo "klasickejší bezpodielový, spoločný" majetok.
Doposiaľ sa dávalo nejaké % z DF/telecomu? Celá DF išla do nákladov? Nič nešlo do nákladov a je to Tebou novozavádzané?
monika-s
18.11.05,16:00
Majú manželia rozdelený manželský majetok (súdne), alebo "klasickejší bezpodielový, spoločný" majetok.
SPOLOČNÝ MAJETOK
Doposiaľ sa dávalo nejaké % z DF/telecomu?
Doterajšia účtovníčka dávala celú sumu, preto to potrebujem spätne "ošetriť"
STRELEC
18.11.05,16:24
... SPOLOČNÝ MAJETOK ... Doterajšia účtovníčka dávala celú sumu, preto to potrebujem spätne "ošetriť"
"Právo" používať telefón a mať daňovo uznateľné výdavky nie je potrebné v danom prípade "ošetrovať" zmluvou medzi manželmi.Medzi majetkom FO čisto súkromným a vyčleneným pre živnosť je v podstate len evidenčný rozdiel. Stačilo by aparát samotný zaevidovať v DHM (a dopísať k tomu "súhlas manželky že zo spoločného majektu sa bude v živnosti užívať ... a aj telefónna linka aj s aparátom. Pokiaľ je ten telefón na prevádzkarni (napr. predajnička v objekte RD) možno prejdú aj celé náklady na telefón. Inak asi ťažko. + neviem pre akú činnosť(-ti) slúži telefón na získanie,zab .... príjmu.
monika-s
18.11.05,17:20
no, ten telefón naozaj slúži na zabezpečenie príjmu lebo je naň napojený aj fax a internet a to je dosť dôležité na kontakt s odberateľmi. Ten telefón však nie je v prevádzkarni.

Skúsim to urobiť tak, aby si mi napísal(a) v predchádzajúcom príspevku. Aj tak už nič iné neporiešim lebo spätne sa mi akosi nechce to účtovne riešiť a dnes je ten telefón už napísaný priamo na podnikateľa.