raman
18.11.05,16:48
Prosím o radu.

V marci som podpísal zmluvu o nájme obchodného priestoru. Prevádzku chcem zrušiť kvôli nízkym tržbám a vysokému nájmu. Chcem z priestoru odísť, ale prenajímateľ ma nechce pustiť. Zmluva je na dobu určitú. V zmluve sú iba tieto dôvody na výpoveď:
1/ ak nájomca stratí spôsobilosť prevádzkovať činnosť
2/ priestory sa stanú nespôsobilé bez zavinenia nájomcu.
3/ výpoveď dohodou
avšak nedá sa dohodnúť na termíne skončenia.
Pýtam sa:
- bude k niečomu ak dám výpoveď podľa obč. zákonníka - 3 mesačná výp. lehota
- alebo mám zrušiť živnosť, alebo prerušiť živnosť / ak je to vôbec strata spôsobilosti prevádzkovať činnosť/ a prepísať živnosť na manželku, keďže máme ešte jednu prevádzku - a nie je problém, že som platca DPH?

Prosím poraďte alebo dajte návrh ako by som mohol skončiť nájom obch.priestoru.
STRELEC
18.11.05,16:02
Prosím o radu.

V marci som podpísal zmluvu o nájme obchodného priestoru. Prevádzku chcem zrušiť kvôli nízkym tržbám a vysokému nájmu. Chcem z priestoru odísť, ale prenajímateľ ma nechce pustiť. Zmluva je na dobu určitú. V zmluve sú iba tieto dôvody na výpoveď:
1/ ak nájomca stratí spôsobilosť prevádzkovať činnosť
2/ priestory sa stanú nespôsobilé bez zavinenia nájomcu.
3/ výpoveď dohodou
- bude k niečomu ak dám výpoveď podľa obč. zákonníka - 3 mesačná výp. lehota
- alebo mám zrušiť živnosť, alebo prerušiť živnosť / ak je to vôbec strata spôsobilosti prevádzkovať činnosť/ a prepísať živnosť na manželku, keďže máme ešte jednu prevádzku - a nie je problém, že som platca DPH?

Prosím poraďte alebo dajte návrh ako by som mohol skončiť nájom obch.priestoru.Začnem odzadu. Obč. zákonník sa vzťahuje na prenájom (podnájom), ak by bol prenajímateľ občan, inak je to obchodný vzťah ako každý iný.
Zmluva nie je celkom presná (čo to je "výpoveď dohodou"???. Výpoveď alebo: dohodou!!!) a to aj v bode 1.).
Podľa mňa si stratil schopnosť prevádzkovať živnosť v prenajatých priestoroch. Daj výpoveď . Pokiaľ nie je dohodnutá výpovedná lehota - navrhol by som do konca roka. Pokúsil by som sa mu (jej) ponúknuť náhradu (povedzme vrámci dobrých vzťahov), nového nájomcu (podnájomcu).
Na stratu schopnosti prevádzkovať živnosť (nie ju zrušiť) som niekde videl precedens. Ešte sa pozriem.
STRELEC
18.11.05,16:05
To pozastavenie živnosti by som asi urobil. Aspoň nakrátko - ako argument. Mimochodom, ako plátca DPH môžeš živnosť samozrejme pozastaviť, ale priznanie (aj keď nulové) podávaš.
Janka6685
26.09.06,07:52
Ahojte.

Chcela by som vás poprosiť, či by ste mi vedeli poradiť, aký text listu mám napísať, ak chcem zrušiť nájom z dôvodu neziskovosti. Nájom bol dohodnutý na dobu neurčitú.

Ďakujem
ajobs
26.09.06,08:07
Ahojte.

Chcela by som vás poprosiť, či by ste mi vedeli poradiť, aký text listu mám napísať, ak chcem zrušiť nájom z dôvodu neziskovosti. Nájom bol dohodnutý na dobu neurčitú.

Ďakujem

Janka, nájom môžeš zrušiť 2 spôsobmi:
1. dohodu - potom nájom končí k dátumu, na akom sa obe zmluvné strany dohodli. Ak sa nedohodli, potom
2. výpoveďou - je jedno či z nejakého konkrétneho dôvodu alebo nie - a potom nájom nebytových priestorov končí po 3 mesiacoch, čiže ak výpoveď doručíš do konca septembra 2006, nájom skončí 31.12.2006. Samozrejme počas tejto doby musíš riadne platiť nájom a poplatky za prípadné služby s ním spojené ( elektrina, voda, plyn, kúrenie, upratovanie apod. )

Stačí napísať jednoduchý list, že napr. "...... na základe zmluvy číslo 123/2005 z 10.5.2005 dávam v zmysle ods. XY (uviesť odstavec, kde sa hovorí o ukončení nájmu) výpoveď nájmu z nebytových priestorov k 31.12.2006" (samozrejme, toto platí , ak výpoveď doručíš do 29.9.2006, inak vždy o mesiac neskôr).
Janka6685
26.09.06,08:17
Janka, nájom môžeš zrušiť 2 spôsobmi:
1. dohodu - potom nájom končí k dátumu, na akom sa obe zmluvné strany dohodli. Ak sa nedohodli, potom
2. výpoveďou - je jedno či z nejakého konkrétneho dôvodu alebo nie - a potom nájom nebytových priestorov končí po 3 mesiacoch, čiže ak výpoveď doručíš do konca septembra 2006, nájom skončí 31.12.2006. Samozrejme počas tejto doby musíš riadne platiť nájom a poplatky za prípadné služby s ním spojené ( elektrina, voda, plyn, kúrenie, upratovanie apod. )

Stačí napísať jednoduchý list, že napr. "...... na základe zmluvy číslo 123/2005 z 10.5.2005 dávam v zmysle ods. XY (uviesť odstavec, kde sa hovorí o ukončení nájmu) výpoveď nájmu z nebytových priestorov k 31.12.2006" (samozrejme, toto platí , ak výpoveď doručíš do 29.9.2006, inak vždy o mesiac neskôr).

Ak mám jednomesačnú výpovednú lehotu, napíšem teda výpoveď k 30.10.2006? Nemám s týmto vôbec žiadnu skúsenosť, preto by som sa rada uistila, že ak napíšem tento dátum, nebudú to pokladať iba za koniec mojej činnosti a preto budem nájom platiť ešte aj za november.
ajobs
26.09.06,08:31
Ak mám jednomesačnú výpovednú lehotu, napíšem teda výpoveď k 30.10.2006? Nemám s týmto vôbec žiadnu skúsenosť, preto by som sa rada uistila, že ak napíšem tento dátum, nebudú to pokladať iba za koniec mojej činnosti a preto budem nájom platiť ešte aj za november.

Ak máš jednomesačnú výpovednú lehotu, napíšeš tam dátum 31.10.2006 (október má 31 dní). Samozrejme, že do uvedeného termínu musíš byť kompletne odsťahovaná z týchto priestorov, musíš mať s prenajímateľom podpísané protokoly o konečnom stave médií tak, aby nevznikli budúce spory.
Janka6685
26.09.06,08:41
Ešte by ma zaujímalo, či by to nešlo aj tak, že napíšem výpoveď k 30.09. s tým, že ak budú súhlasiť, bude to O.K. a nebudem musieť platiť jeden nájom zbytočne. Ak nebudú súhlasiť, tak napíšem výpoveď ešte raz s dátumom 31.10. Ide mi o to, či by to bolo štandardné. Samozrejme, pošlem to ešte dnes, aby im to prišlo do konca mesiaca (dúfam).
ajobs
26.09.06,08:58
Ešte by ma zaujímalo, či by to nešlo aj tak, že napíšem výpoveď k 30.09. s tým, že ak budú súhlasiť, bude to O.K. a nebudem musieť platiť jeden nájom zbytočne. Ak nebudú súhlasiť, tak napíšem výpoveď ešte raz s dátumom 31.10. Ide mi o to, či by to bolo štandardné. Samozrejme, pošlem to ešte dnes, aby im to prišlo do konca mesiaca (dúfam).

Ak chceš ukončiť nájom k 30.9.2006, navrhujem dohodnúť sa s prenajímateľom napr. telefonicky, či súhlasí, a potom poslať list s tým, že nájom končí dohodou k 30.9.2006.
Osobne pochybujem, že bude súhlasiť.:cool:
Janka6685
26.09.06,09:03
Ak chceš ukončiť nájom k 30.9.2006, navrhujem dohodnúť sa s prenajímateľom napr. telefonicky, či súhlasí, a potom poslať list s tým, že nájom končí dohodou k 30.9.2006.
Osobne pochybujem, že bude súhlasiť.:cool:

Ďakujem pekne za pomoc:) . ....uvidím, ako to dopadne:o
zuzulik333
15.01.12,09:46
Ahoj,
prosím chcela by som sa opýtať na radu. Dávam výpoveď z nájmu nebytových priestorov s výpovednou lehotou 3 mesiace, zmluva je na dobu neurčitú. Do výpovede som chcela uviesť dátum skončenia nájmu po uplynutí lehoty, ale máme možnosť (po ústnej dohode) opustiť priestor skôr ak nájdeme náhradníka. Mám aj to uviesť do zmluvy? Alebo dátum skončenia nájmu tam nemám uvádzať? Ďakujem
Tweety
15.01.12,09:48
Ahoj,
prosím chcela by som sa opýtať na radu. Dávam výpoveď z nájmu nebytových priestorov s výpovednou lehotou 3 mesiace, zmluva je na dobu neurčitú. Do výpovede som chcela uviesť dátum skončenia nájmu po uplynutí lehoty, ale máme možnosť (po ústnej dohode) opustiť priestor skôr ak nájdeme náhradníka. Mám aj to uviesť do zmluvy? Alebo dátum skončenia nájmu tam nemám uvádzať? Ďakujem A v zmluve nemáte zmienku o možnostiach výpovede?
zuzulik333
15.01.12,09:55
Áno máme, jedna z možností je výpovednou lehotou 3 mesiace bez uvedenia dôvodu, ďalej dohodou oboch účastníkov, ostatné možnosti sú v prípade porušenia nejakých pravidiel. To že môžme ukončiť nájom skôr v prípade náhradníka tam uvedené nie je.
Tweety
15.01.12,09:58
Áno máme, jedna z možností je výpovednou lehotou 3 mesiace bez uvedenia dôvodu, ďalej dohodou oboch účastníkov, ostatné možnosti sú v prípade porušenia nejakých pravidiel. To že môžme ukončiť nájom skôr v prípade náhradníka tam uvedené nie je. Ale veď máš tam, že dohodou. Či ste sa nedohodli? AK nie, potom ostáva len 3 mes. VD.
ivka70
15.01.12,10:03
Áno máme, jedna z možností je výpovednou lehotou 3 mesiace bez uvedenia dôvodu, ďalej dohodou oboch účastníkov, ostatné možnosti sú v prípade porušenia nejakých pravidiel. To že môžme ukončiť nájom skôr v prípade náhradníka tam uvedené nie je.

Teraz das riadnu vypoved s 3 mesacnou vypovednou dobou.
Ak niekoho najdes a ten da dohodne na prenajme priestoru s majitelom, tak sa sucasne dohodnete vy o ukonceni prenajmu dohodou.
Kedze dohoda bude mat novsi datum ako tvoja vypoved, bude platna (a povodnu vypoved "prebije").
Pripadne v dohode potom napisete, ze sa nou zaroven rusi vypoved zo dna ...... .
zuzulik333
15.01.12,11:23
Super, ďakujem pekne za pomoc a radu.