karfiol
22.10.10,08:40
Dnes ráno ma prekvapil telefonát z daňového úradu, v ktorom mi pani povedala, že na pečiatke musím mať adresu trvalého bydliska ako fyzická osoba a že tam nemôžem mať adresu sídla firmy (miesto podnikania) tak ako to mám teraz. Pritom práve na živnostenskom úrade mi povedali o tom, že to možné je. Kto má teda pravdu a ako to vlastne je? Ďakujem.
Lianka
22.10.10,06:53
Podnikatel je povinny uvadzat svoje sidlo vo vsetkych pravnych a danovych dokladoch. Sidlom fyzickej osoby je adresa jeho trvaleho pobytu. Podnikatel si moze urcit aj miesto podnikania.
trashy
22.10.10,10:51
mna by zaujimalo, co sa stane ak pridem o trvaly pobyt a vybavim si len miesto prechodneho pobytu. nemam zial na vyber a som zivnostnicka.
veronikasad
22.10.10,10:57
mna by zaujimalo, co sa stane ak pridem o trvaly pobyt a vybavim si len miesto prechodneho pobytu. nemam zial na vyber a som zivnostnicka.
Myslím, že prechodný pobyt sa bez trvalého vybaviť nedá ...
elizabet100
22.10.10,11:44
Myslím, že prechodný pobyt sa bez trvalého vybaviť nedá ...


veronikasad :) získala si 9,000 súhlas :);)
marjankaj
22.10.10,12:33
Dnes ráno ma prekvapil telefonát z daňového úradu, v ktorom mi pani povedala, že na pečiatke musím mať adresu trvalého bydliska ako fyzická osoba a že tam nemôžem mať adresu sídla firmy (miesto podnikania) tak ako to mám teraz. Pritom práve na živnostenskom úrade mi povedali o tom, že to možné je. Kto má teda pravdu a ako to vlastne je? Ďakujem.

Tak to tam dávaj bez pečiatky. Pečiatka nie je povinná.
karfiol
22.10.10,15:12
Tak to tam dávaj bez pečiatky. Pečiatka nie je povinná.
Nepoužívať pečiatku je tiež riešením. Problém však je v tom, že ako miesto podnikania mám inú adresu ako trvalé bydlisko, no daňový úrad mi uviedol na kartičky pre DIČ a IČ DPH moje trvalé bydlisko.

Akú adresu uvádzať na dokladoch (faktúrach)? Miesto podnikania zo živnostenského listu alebo trvalé bydlisko z osvedčenia o registráciu pre platenie DPH. Potrebujem hlavne vyriešit to, aby som nemal problém pri odpočte DPH na vstupe.
akina
22.10.10,15:16
Dnes ráno ma prekvapil telefonát z daňového úradu, v ktorom mi pani povedala, že na pečiatke musím mať adresu trvalého bydliska ako fyzická osoba a že tam nemôžem mať adresu sídla firmy (miesto podnikania) tak ako to mám teraz. Pritom práve na živnostenskom úrade mi povedali o tom, že to možné je. Kto má teda pravdu a ako to vlastne je? Ďakujem.
Miesto podnikania /u podnikateľa FO/ je len adresa zapísaná v živnostenskom registri, určuje si ju podnikateľ sám, čiže vôbec to nemusí byť adresa trvalého bydliska. Na živ.úrade ťa informovali správne. Ak si dáš ale miesto podnikania inú adresu ako je adresa trvalého bydliska, musíš na živ.úrade preukázať oprávnenie užívať nehnuteľnosť, ktorú uvádzaš ako miesto podnikania, čiže buď list vlastníctva alebo nájomnú zmluvu, vyplýva to z § 46 ods. 1 písm.b/ živnostenského zákona.
akina
22.10.10,15:22
Príslušnosť k DÚ aj ŽÚ sa riadi podľa adresy bydliska. Na obchodných dokumentoch, teda aj faktúrach, musíš uvádzať miesto podnikania, vyplýva to aj z § 3a Obchodného zákonníka.
karfiol
22.10.10,15:33
To znamená, že daňový úrad teda uzná faktúry, kde bude ako adresa miesto podnikania, ktoré je odlišné od môjho trvalého bydliska? Myslím teraz hlavne na vrátenie DPH na vstupe.
akina
22.10.10,15:42
To znamená, že daňový úrad teda uzná faktúry, kde bude ako adresa miesto podnikania, ktoré je odlišné od môjho trvalého bydliska? Myslím teraz hlavne na vrátenie DPH na vstupe.
Áno, musí uznať, adresu miesta podnikania si povinný uviesť na fa aj podľa § 71 zákona o DPH.
m.hladka
22.10.10,15:48
Už roky účtujem lekárku (JU), ktorá má sídlo podnikania trvalé bydlisko, ale na dokladoch používa sídlo polikliniky, kde má ordináciu a preto vo všetkych dokladoch BV, FP a FV a pečiatky figuruje adresa sídla polikliniky.
Sídlo trvalého bydliska uvádza na dokladoch DU, kde je aj zaregistrovaná a kde podáva DP.
karfiol
22.10.10,16:13
Podľa všetkého správca dane neakceptuje daňové priznanie k DPH za III. Q. vyplnené a opečiatkované na adresu miesta podnikania, pretože registrácia k DPH je vystavená na adresu trvalého pobytu.
Nehrozí potom, že ten istý DÚ, ak neakceptuje DP k DPH vyplnené a opečiatkované s miestom podnikania, v budúcnosti neuzná na vstupe doklady adresované na miesto podnikania?
akina
22.10.10,16:29
Lekárka nepodniká podľa živnostenského zákona, ale podľa osobitných predpisov.Adresa miesta podnikania, teda nie sídla podnikania / taký termín ŽZ ani obchodný zákonník nepozná/, sa uvádza na osvedčeniach o živnostenskom oprávnení u tých, ktorí podnikajú podľa ŽZ.Adresa "sídla" sa zase vzťahuje len na právnickú osobu, akúkoľvek. Na fa je možné uvádzať aj adresu prevádzkarne, nie je to však povinný údaj podľa § 71 zákona o DPH.
akina
22.10.10,16:34
Podľa všetkého správca dane neakceptuje daňové priznanie k DPH za III. Q. vyplnené a opečiatkované na adresu miesta podnikania, pretože registrácia k DPH je vystavená na adresu trvalého pobytu.
Nehrozí potom, že ten istý DÚ, ak neakceptuje DP k DPH vyplnené a opečiatkované s miestom podnikania, v budúcnosti neuzná na vstupe doklady adresované na miesto podnikania?
Ale veď na výkaz DPH sa neuvádza miesto podnikania, vyplňuješ ho podľa pretlače, kde máš uvedené len "adresa bydliska", ak ide o FO.
Pod pečiatku dopíš adresu bydliska rukou, lebo pečiatka aj tak nie je povinná.
Stefan2005
22.10.10,16:39
... Sidlom fyzickej osoby je adresa jeho trvaleho pobytu. Podnikatel si moze urcit aj miesto podnikania.

... už v téme http://www.porada.sk/t110881-sidlo-miesto-podnikania.html bolo poukázané na to, že to nemusí byť také jednoznačné.
Konkrétne v príspevku od Mušky ( http://www.porada.sk/1033209-post3.html ) aj postoj DRSR a kontrolórov DÚ...

Preto by ma zaujímal výklad §71, odst. 2b) zákona o DPH - náležitosti faktúry:
"b) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne alebo bydliska príjemcu tovaru alebo služby a jeho identifikačné číslo pre daň, ak mu je pridelené"

teda ak adresa bydliska, sídla, miesta podnikania alebo prevádzkárne príjemcu nie je totožná, či musia byť uvedené všetky existujúce adresy na došlej faktúre, aby spĺňala náležitosti pre odpočet DPH, alebo stačí ak je uvedená jedna z nich, alebo to musí byť iba adresa, ktorá je uvedená na registrácii k DPH ?

Má niekto k tomuto odvolávku na nejaké usmernenie alebo výklad zákona ?
akina
22.10.10,16:52
Problém je v tom, že každý daňový úrad akoby mal svoj vlastný výklad, ale keď hovoríme o výkaze k DPH, tam sa jednoznačne uvádza adresa bydliska FO, lebo podľa tejto adresy je subjekt registrovaný na DÚ.Otázka je, koľko adries uviesť na faktúre. Keďže miesto podnikania je údaj uvedený na osvedčení o živnostenskom oprávnení, vyplýva zo ŽZ, mám za to, že nie DÚ majú k tomu podať výklad, ale garantom je MV SR / predkladateľ zákona/. MF SR si to má ujasniť s MV SR a tak následne usmerniť daňové úrady.
marjankaj
22.10.10,17:26
... už v téme http://www.porada.sk/t110881-sidlo-miesto-podnikania.html bolo poukázané na to, že to nemusí byť také jednoznačné.
Konkrétne v príspevku od Mušky ( http://www.porada.sk/1033209-post3.html ) aj postoj DRSR a kontrolórov DÚ...

Preto by ma zaujímal výklad §71, odst. 2b) zákona o DPH - náležitosti faktúry:
"b) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne alebo bydliska príjemcu tovaru alebo služby a jeho identifikačné číslo pre daň, ak mu je pridelené"

teda ak adresa bydliska, sídla, miesta podnikania alebo prevádzkárne príjemcu nie je totožná, či musia byť uvedené všetky existujúce adresy na došlej faktúre, aby spĺňala náležitosti pre odpočet DPH, alebo stačí ak je uvedená jedna z nich, alebo to musí byť iba adresa, ktorá je uvedená na registrácii k DPH ?

Má niekto k tomuto odvolávku na nejaké usmernenie alebo výklad zákona ?

Štefan podľa mňa nijaký výklad ani usmernenie nemôže suplovať zákon. Malo by sa to upresniť v zákone. Ak sa to dá vysvetliť viacerými spôsobmi, tak by mali byť všetky akceptované.
marjankaj
22.10.10,17:33
Podľa všetkého správca dane neakceptuje daňové priznanie k DPH za III. Q. vyplnené a opečiatkované na adresu miesta podnikania, pretože registrácia k DPH je vystavená na adresu trvalého pobytu.
Nehrozí potom, že ten istý DÚ, ak neakceptuje DP k DPH vyplnené a opečiatkované s miestom podnikania, v budúcnosti neuzná na vstupe doklady adresované na miesto podnikania?


Pečiatka je irelevantná. Dôležité je to, čo vyplníš podľa predtlače, a pod tým si aj zaregistrovaný ako platiteľ DPH. Máš to aj na kartičke.

Na faktúre musíš uvádzať tvoje údaje podľa §71 ods.2a). Všetky ak máš.
Veď môžeš mať aj viac prevádzok. To budeš za každú zvlášť podávať daňové priznanie DPH?:eek:



(2) Faktúra musí obsahovať

a) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne platiteľa, ktorý dodáva tovar alebo službu, a jeho identifikačné číslo pre daň,