Zavrieť

Porady

Sídlo, miesto podnikania?

Prosím Vás, som začínajúca živnostníčka. Sídlo a miesto podnikania mám v LM v mieste svojho bydliska. V skutočnosti budem svoju činnosť vykonávať v BA, preto sa chcem opýtať na nasledovné:

  • Ak by som si miesto podnikania zmenila na BA, sídlo by mi zostalo v LM, t.j. odvody a dane by som platila v LM? Určite chcem všetko odvádzať v LM, pretože som dostala príspevok z ÚPSVaR, takže by mi ho mohli zobrať, keby som to zmenila. Miesto podnikania chcem zmeniť hlavne kvôli prípadnej daňovej kontrole, pretože chcem si zakúpiť zariadenie a v prípade kontroly by mohli to zariadenie chcieť vidieť a ja ho budem mať reálne v BA. Chápem teda dobre, že správca dane sa určuje podľa sídla, ale že v písomnom styku so všetkými úradmi by som používala adresu miesta podnikania?
  • Ak by som si dala miesto podnikania v BA u kamaráta, stačil by iba jeho súhlas alebo by som mu „oficiálne“ musela platiť nejaké nájomné?
  • Ako sídlo mám uvedené trvalé bydlisko, byt rodičov, ktorí mi na to dali pravdaže súhlas. Chcela by som s nimi podpísať nájomnú zmluvu /za to, že môžem u nich mať sídlo/ s nájomným vo výške max. 5-násobku ŽM, t.j. aby to oni nemuseli zdaňovať. Môže byť problém v tom, že je to bytový priestor? Môžem mať na podnikateľské účely prenajatý bytový priestor?
  • Taktiež si chcem raz za čas od nich prenajať osobné auto. Tiež by sme dali maximálnu sumu prenájmu 5-násobku ŽM, aby to nemuseli zdaňovať /§9 ods.1 písm.h)/. Takto by som si mohla dať do daňových výdavkov sumu prenájmu + nákup PL a tiež uplatniť DPH?
  • Keďže z príjmov podľa §6 ods.3 a §8 ods.1a sa v DP uvádza iba kladný rozdiel medzi príjmami a 5-násobkom ŽM, t.j. ak by rodičia mali oba druhy príjmov do sumy 5-násobku ŽM, nemuseli by teda podávať daňové priznanie typu B, že?
Usporiadat
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
SZCO ma vzdy sidlo totozne s miestom trvaleho pobytu. Samozrejme mozes mat viacero prevadzkarni - miest podnikania. Dane a odvody odvadzas miestne prislusnym uradom, t. j. podla trvaleho bydliska=sidla. V pisomnom styku urady zasielaju korespondenciu na adresu sidla, pokial nie je dohodnute inak.

Co sa tyka najmu nehnutelnosti a auta, je potrebne mat s vlastnikom uzatvorenu najomnu zmluvu, pokial chces tieto priestory/auto vyuzivat na podnikanie a uctovat si naklady s tym spojene. Dobu najmu, vysku najomneho, platobne podmienky, prip. vysku dalsich nakladov ohladom predmetu najmu odporucam dohodnut v zmluve.

V suvislosti s pouzivanim auta na podnikatelske ucely si povinna ohlasit DU vznik danovej povinnosti na dan z motoroveho vozidla, DP za 2009 sa podava do 31.1.2010. Do nakladov ti okrem najomneho ide aj spotreba PHL. Ak si platitelom DPH a auto pouzivas v suvislosti s dosahovanim prijmov, mozes si uplatnit aj odpocet DPH z PHL.

Danovnik je povinny podat danove priznanie podla ustanoveni § 32, http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-d...2009-a.html#32:

(1) Daňové priznanie za zdaňovacie obdobie je povinný podať daňovník, ak za zdaňovacie obdobie dosiahol zdaniteľné príjmy presahujúce 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a), s výnimkou uvedenou v odseku 4. Daňové priznanie je povinný podať aj daňovník, ktorého zdaniteľné príjmy za zdaňovacie obdobie nepresiahli 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a), ale vykazuje daňovú stratu. Do sumy zodpovedajúcej 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a) sa nezahŕňajú príjmy, z ktorých sa daň vyberá podľa § 43, ak

a) vybraním tejto dane je splnená daňová povinnosť (§ 43 ods. 6) alebo
b) daňovník neuplatní postup podľa § 43 ods. 7.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Lianka Pozri príspevok
SZCO ma vzdy sidlo totozne s miestom trvaleho pobytu.
Lianka,
a vieš, že toto nie je pravda?
Ja mám akurát problém, lebo klient SZČO má v živnostenskom liste ako sídlo /miesto podnikania/ uvedenú adresu prevádzky. V živnostenskom liste nemá ani zmienku o trvalej adrese. A teraz sa stal platiteľ DPH , no a DU mu samozrejme "kartičku" DPH vydal na adresu TP.
Aby som mohla odpočítať DPH, musí byť na fa adresa podľa "kartičky". /vyjadrenie kontroly aj drsr/.
Dodávatelia boli zvyknutí na adresu prevádzky. Od januára nič nerobím len posielam späť faktúry na opravu.
A samozrejme u koho sa to nedá normálne opraviť?
Orange, T-mobil, T-com ZSE.

Bežný "Jožko Mrkvička" mi ich v pohode poopravuje
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
Muška Pozri príspevok
Lianka,
a vieš, že toto nie je pravda?
Ja mám akurát problém, lebo klient SZČO má v živnostenskom liste ako sídlo /miesto podnikania/ uvedenú adresu prevádzky. V živnostenskom liste nemá ani zmienku o trvalej adrese.


Nasla som starsie prispevky na tuto temu: http://www.porada.sk/t65952-p2-zmena...esy-firmy.html.

V sucasnosti platny zakon:
§ 2, http://www.porada.sk/t16766-obchodny...009-a.html#911

(3) Sídlom právnickej osoby a miestom podnikania fyzickej osoby je adresa, ktorá je ako sídlo alebo miesto podnikania zapísaná v obchodnom registri alebo živnostenskom registri, alebo v inej evidencii ustanovenej osobitným zákonom.Právnická osoba alebo fyzická osoba musí preukázať, že má k nehnuteľnosti alebo jej časti, ktorej adresa je ako jej sídlo alebo miesto podnikania zapísaná v obchodnom registri alebo v živnostenskom registri, alebo v inej evidencii ustanovenej osobitným zákonom, vlastnícke právo alebo užívacie právo, ktoré užívanie nehnuteľnosti alebo jej časti ako sídla alebo miesta podnikania nevylučuje, alebo súhlas vlastníka nehnuteľnosti alebo jej časti so zápisom nehnuteľnosti alebo jej časti ako sídla alebo miesta podnikania do obchodného registra, živnostenského registra alebo inej evidencie ustanovenej osobitným zákonom.

(4) Adresou sa rozumie názov obce s uvedením jej poštového smerovacieho čísla, názov ulice alebo iného verejného priestranstva a orientačné číslo, prípadne súpisné číslo, ak sa obec nečlení na ulice.

(5) Bydliskom fyzickej osoby sa rozumie adresa jej trvalého pobytu podľa osobitného predpisu.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Takže z OZ vyplýva, že môže mať FO vydaný ŽL na prevádzku, nemusí to byť trvalé bydlisko.
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
V zivnozakone som o sidle zmienku nenasla .

V praxi povazujem za dost problematicke, ked sidlom SZCO nie je adresa trvaleho pobytu, ale ina adresa (v inom meste, okrese, kraji ), vid. "tvoj" podnikatel v prispevku c. 3.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Lianka,
a to ani nehovorím o tom, aké siahodlhé vysvetľovacie telefonáty mám s niektorými dodávateľmi , ktorí si overujú môjho klienta na žrsr a následne na drsr /či je ozaj platiteľ DPH/ a ja im musím vysvetľovať, že na drsr ho nenájdu pod adresou , ktorá je na žrsr
No proste dačo
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Lianka Pozri príspevok
V zivnozakone som o sidle zmienku nenasla .

V praxi povazujem za dost problematicke, ked sidlom SZCO nie je adresa trvaleho pobytu, ale ina adresa (v inom meste, okrese, kraji ), vid. "tvoj" podnikatel v prispevku c. 3.
Keď som vybavovala v Ob.registri s.r.o.-čku môjho syna a jeho priateľa, dali sme sídlo firmy u nás doma, kde syn doteraz býva, zmluvu o nájme sme urobili
bezodplatnú, sídlo prevádzky má mimo sídla firmy, ale v tom istom meste. Taktiež pri vzniku SZČO sme dali sídlo samozrejme adresu domov, vtedy už nebola potrebná zmluva o nájme, nakoľko trvalé bydlisko má u nás.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Vlasti,
ten môj klient bol rád, že mu dali adresu v Živn. liste, tam kde má prevádzku /je to jeho vlastný nebytový priestor/, lebo v mieste svojho trvalého bydliska sa nezdržiava.
No a teraz nastal problém, keď sa stal platiteľom DPH a kartičku mu DU musel vystaviť na trvalú adresu.
A mám problém.
0 0
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
Muška Pozri príspevok
Vlasti,
ten môj klient bol rád, že mu dali adresu v Živn. liste, tam kde má prevádzku /je to jeho vlastný nebytový priestor/, lebo v mieste svojho trvalého bydliska sa nezdržiava.
No a teraz nastal problém, keď sa stal platiteľom DPH a kartičku mu DU musel vystaviť na trvalú adresu.
A mám problém.
Muška,
a nie je možné na základe listu vlastníctva dať sídlo firmy...- áá to je blbosť, veď on je živnostník, ale vari musí mať nejaké bydlisko, či vari je ako podnikateľ bezdomovec? No a to je práve ten fakt, že SZČO musí uvádzať svoju adresu, ale aj miesto podnikania, ak sa líši od miesta trvalého bydliska.
A ako tu budeš riešiť? Cez Jožka Mrkvičku...?
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Vlasti musíme mať na faktúrach adresu, ktorá je platná pre DPH, ale chceme aby to chodilo na adresu prevádzky.

S niektorými, ktorí majú možnosť písať dve adresy som sa dohodla:
Adresát - podľa žrsr
Platiteľ - podľa kartičky DPH

A tí, ktorí môžu na faktúru dávať iba jednu adresu, tak budú musieť písať obidve adresy do jednej kolónky a aby to prišlo na správnu adresu, tak adresu prevádzky napíšu ako druhú :
Jožko Mrkvička
adresa DPH,
prevádzka:
adresa zrsr.
0 0
pupavqa pupavqa

pupavqa je offline (nepripojený) pupavqa

Keď čítam, aké sú s tým problémy, radšej si nechám sídlo aj miesto podnikania v mieste svojho trvalého pobytu. Ale nebudú mi potom pri kontrole robiť problém, keď si nakúpim nábytok a ostatné zariadenie a budem ho mať fyzicky inde ako je moje sídlo a miesto podnikania? Môžu odo mňa vyžadovať, aby som im tie veci ukázala?
A ešte čo sa týka toho nájmu, pravdaže s rodičmi uzavriem nájomnú zmluvu, ale nie je problém v tom, že ide o bytový priestor?
A čo sa týka toho DP, tak myslela som otázku tak, že rodičia normáne prácujú a pokiaľ im príjmy z prenájmu neprevýšia 5-násobok ŽM, ktorý je oslobodený od dane, musia sami podávať DP alebo im môže urobiť ročné zúčtovanie zamestnávateľ?
0 0
Lianka Lianka

Lianka je offline (nepripojený) Lianka

žena, matka, samoživiteľka... ...viac
pupavqa Pozri príspevok
Keď čítam, aké sú s tým problémy, radšej si nechám sídlo aj miesto podnikania v mieste svojho trvalého pobytu.
Suhlasim.

pupavqa Pozri príspevok
Ale nebudú mi potom pri kontrole robiť problém, keď si nakúpim nábytok a ostatné zariadenie a budem ho mať fyzicky inde ako je moje sídlo a miesto podnikania? Môžu odo mňa vyžadovať, aby som im tie veci ukázala?
Kontrolne organy (DU) mozu chciet fyzicky vidiet majetok, ktory mas evidovany v uctovnictve (ale ja som sa s tym este v praxi nestretla).

pupavqa Pozri príspevok
A ešte čo sa týka toho nájmu, pravdaže s rodičmi uzavriem nájomnú zmluvu, ale nie je problém v tom, že ide o bytový priestor?
Skus pozriet "kancelaria v dome": http://www.porada.sk/search.php?searchid=8212736

pupavqa Pozri príspevok
A čo sa týka toho DP, tak myslela som otázku tak, že rodičia normáne prácujú a pokiaľ im príjmy z prenájmu neprevýšia 5-násobok ŽM, ktorý je oslobodený od dane, musia sami podávať DP alebo im môže urobiť ročné zúčtovanie zamestnávateľ?
Uff... zakon hovori:
§ 38

(1) Zamestnanec, ktorý v zdaňovacom období poberal zdaniteľné príjmy len zo závislej činnosti a nie je povinný zvýšiť základ dane z dôvodu, že neboli splnené podmienky na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa § 11 ods. 9 až 11, alebo zamestnanec, ktorý okrem zdaniteľných príjmov zo závislej činnosti poberal príjmy, z ktorých sa vyberá daň podľa § 43, pri ktorých neuplatní postup podľa § 43 ods. 7 a nie je povinný zvýšiť základ dane z dôvodu, že neboli splnené podmienky na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane podľa § 11 ods. 9 až 11, môže písomne požiadať posledného zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane, 122) u ktorého si uplatňoval nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka a daňový bonus, najneskôr do 15. februára roka nasledujúceho po uplynutí zdaňovacieho obdobia o vykonanie ročného zúčtovania z úhrnnej sumy zdaniteľnej mzdy od všetkých zamestnávateľov, ktorí sú platiteľmi dane.122) Ak zamestnanec neuplatňoval nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka a daňový bonus v zdaňovacom období u žiadneho zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane, 122) môže požiadať o vykonanie ročného zúčtovania ktoréhokoľvek z nich. Ak zamestnanec nepožiada o ročné zúčtovanie, je povinný podať daňové priznanie (§ 32).

(3) Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) vykoná ročné zúčtovanie podľa odsekov 1 a 2 len u zamestnanca, ktorý nie je povinný podať daňové priznanie podľa § 32.

Nakolko rodicia maju/budu mat prijem z prenajmu, podla tohto ustanovenia je kazdy z nich povinny podat danove priznanie. Ako spominas, prijmy z prenajmu vsak budu nizsie, ako 5x ZM, t. j. nie su povinni ich uvadzat v DP. Ja by som povedala, ze mozu poziadat o rocne zuctovanie dane, ale bola by som rada, keby sa este niekto vyjadril, zaujima ma nazor inych poradakov na toto.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Lianka Pozri príspevok

Nakolko rodicia maju/budu mat prijem z prenajmu, podla tohto ustanovenia je kazdy z nich povinny podat danove priznanie. Ako spominas, prijmy z prenajmu vsak budu nizsie, ako 5x ZM, t. j. nie su povinni ich uvadzat v DP. Ja by som povedala, ze mozu poziadat o rocne zuctovanie dane, ale bola by som rada, keby sa este niekto vyjadril, zaujima ma nazor inych poradakov na toto.
Súhlasím.
Ak ich príjem z prenájmu nebude vyšší ako 5 násobok životného minima nemusia podávať DP /čo by tam aj uviedli ?/. Môžu požiadať zamestnávateľa o RZD.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

pupavqa Pozri príspevok
Ale nebudú mi potom pri kontrole robiť problém, keď si nakúpim nábytok a ostatné zariadenie a budem ho mať fyzicky inde ako je moje sídlo a miesto podnikania? Môžu odo mňa vyžadovať, aby som im tie veci ukázala?
Ak budeš mať sídlo podnikania trvalý pobyt, tak aj tak musíš nahlásiť na živn.úrad aj na DÚ prevádzku.
A DÚ Ti môže prísť na kontrolu na prevádzku a aj vyžadovať uvedené veci.
Teraz má môj klient daňovú kontrolu a na jednu prevádzku sa ohlásili a na druhú prišli neohlásene - a je to SZČO.
0 0
pupavqa pupavqa

pupavqa je offline (nepripojený) pupavqa

Ďakujem, pomohli ste mi:-)
Sídlo a miesto podnikania si nechám v LM a prevádzku v BA, ktorú nahlásim na DÚ aj živnostenský úrad. Pochybujem, že sa daniari z LM budú trepať do BA na kontrolu... Ale aj keby, tak kľudne môžu:-) ešte raz ďakujem
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

pupavqa Pozri príspevok
Pochybujem, že sa daniari z LM budú trepať do BA na kontrolu... Ale aj keby, tak kľudne môžu:-) ešte raz ďakujem
Daniari z LM sa nebudú trepať do BA, ale požiadajú svojich kolegov z BA o miestne zisťovanie
0 0
pupavqa pupavqa

pupavqa je offline (nepripojený) pupavqa

Ešte Vás poprosím o radu - chcem sa stať dobrovoľným platcom DPH ešte predtým ako si zriadim a oznámim prevádzku v BA; k prihláške DÚ priložiť nájomnú zmluvu na preukázanie miesta podnikania. Ja mám ale ako miesto podnikania byt mojich rodičov, mám od nich len súhlas, že ho môžem používať ako miesto podnikania. Bude to stačiť DÚ? Nájomnú zmluvu je zbytočné písať, keďže ide o bytový priestor a inak nechcem ich do toho zaťahovať...
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Ale ak tam máš trvalý pobyt, tak nič nemusíš preukazovať.
0 0
Muška Muška

Muška je offline (nepripojený) Muška

Ak budeš mať nejakú prevádzku, tak si ju dáš zapísať do ŽL a na DU to tiež oznámiš a tu dokladuješ, že je to buď Tvoje vlastníctvo, ale máš nájomnú zmluvu.
0 0
pupavqa pupavqa

pupavqa je offline (nepripojený) pupavqa

No DÚ chce ku prihláške ako prílohu nájomnú zmluvu...
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať