PeterDKE
24.10.10,09:51
Dobry den.
V prvom rade som mal dost problem niekde moju otazku zaradit, netusim ci je tato tema spravna.

Druha vec je ze som tu skusal hladat podobny problem ale nenasiel som.

K veci. Mam kapitalove zivotne poistenie. Platne do 23.6.2045 (co by som sa mal dozit :) ). Suma pri umrti alebo doziti je 200 000SKK.
Mesacne platim momentalne okolo 21E, tato suma sa kazdorocne zvysuje o par centov.
Poistenie bolo doteraz pre mna vyhodne z toho pohladu ze som si to mohol nechat odpocitat od dani. Ale podla vsetkeho to chcu od noveho roku zrusit.
Moja otazke je, oplati sa aj potom mat ZP alebo je to zbytocne?

Dakujem
profesional
24.10.10,08:55
Sporenie na dobu dlhsiu ako 6 rokov je z ekonomickeho hladiska po vzati do uvahy jadrovej inflacie je totalny nezmysel.
Xanti
24.10.10,09:17
K veci. Mam kapitalove zivotne poistenie. Platne do 23.6.2045 (co by som sa mal dozit :) ). Suma pri umrti alebo doziti je 200 000SKK.
Mesacne platim momentalne okolo 21E, tato suma sa kazdorocne zvysuje o par centov.
Poistenie bolo doteraz pre mna vyhodne z toho pohladu ze som si to mohol nechat odpocitat od dani. Ale podla vsetkeho to chcu od noveho roku zrusit.
Moja otazke je, oplati sa aj potom mat ZP alebo je to zbytocne?

Dakujem No môj názor... dosť divný dôvod na to mať poistku, možnosť znížiť si daňovú povinnosť.

Nepíšeš ako dlho máš to poistenie založené, kedže spomínaš ešte SK.. tak predpokladám, že ho platíš minimálne dva roky. Takže 24x21= 504 eur. To je čiastka, ktorú si doteraz minimálne vložil do poistenia.
Ak poistku zrušíš, tak sa Ti vráti možno 200 eur.

Podľa mňa je hlúposť rušiť poistku.
bubkoch
24.10.10,09:36
celkovo sporenie v poistovni je hlupost ... nema to ziadne logicke vysvetlenie, okrem toho, ze poistenemu vyraba cistu stratu v porovnani s inymi druhmi investovania alebo sporenia ... len to na prvy pohlad nevidno ... najlepsie poistenie je take, kde od poistovne pocas celej doby poistenia nedostanem ani cent pokial nenastane poistna udalost
PeterDKE
24.10.10,11:17
ok poistku mam od jula 2006, nedavalsom si ju kvoli sporeniu, ale preto ze "co ked sa mi nieco stane..."
bonus pre mna bola moznost odpocitat si to z dani

ja som si to pocital, povedzme ze by som cely cas platil 21E, tak k tomu roku 2045 (ak sa dozijem a vyplatia mi 200 000 skk) to preplatim o viac ako 100 000skk
Xanti
24.10.10,13:02
ok poistku mam od jula 2006, nedavalsom si ju kvoli sporeniu, ale preto ze "co ked sa mi nieco stane..."
bonus pre mna bola moznost odpocitat si to z dani

ja som si to pocital, povedzme ze by som cely cas platil 21E, tak k tomu roku 2045 (ak sa dozijem a vyplatia mi 200 000 skk) to preplatim o viac ako 100 000skk
Hm... dám ti otázku.

Máš auto? Platíš si poistku? Vezmi si príklad. Kúpiš si nové auto, a poistíš ho. Po 5 rokoch ho predáš dalej a za celú tu dobu si nemal poistnú udalosť. Teda ty si len zaplatil poisťovni ale nič si nedostal späť.

A presne tak to funguje aj životná poistka, kryje ťa keby niečo . Ak budeš platiť 10 rokov poistné a niečo sa stane, tak poisťovna nepovie vyplatíme len to čo ste vložili ale vyplatia celú sumu. A bude vyššia ako to čo vložíš.

V tých 21 eurách máš toto krytie, presne ako u auta, alebo u bytu. Možno 10 eur mesačne je krytie pre samotnú poistku a možno len zvyšok sa Ti šporí.
Tak skús prerátať teraz si tú poistku.
Chobot
25.10.10,11:30
celkovo sporenie v poistovni je hlupost ... nema to ziadne logicke vysvetlenie, okrem toho, ze poistenemu vyraba cistu stratu v porovnani s inymi druhmi investovania alebo sporenia ... len to na prvy pohlad nevidno ... najlepsie poistenie je take, kde od poistovne pocas celej doby poistenia nedostanem ani cent pokial nenastane poistna udalost

Nemáš pravdu. Záleží od garantovanej úrokovej miery a najmä od hospodárenia poisťovne a tým dodatočných podielov na výnosoch. Napr. ja mám poistku s TÚM 4%, teda sporivá časť poistného sa zhodnocuje sumou 4%, čo na žiadnom garantovanom bankovom produkte dlhodobo nedosiahneš. Dokonca syn má jednorazovú poistku na 20 rokov s TÚM 5%! Po 20 rokoch má garantovaný viac, ako dvojnásobok vloženej sumy.

Je to veľmi relatívne, ale všeobecne krátke poistné zmluvy (5-10 rokov) sú menej výnosné, než dlhšie. Je tam veľa parametrov, od ktorých závisí výsledné poistné (napr. pohlavie, vek, zdravotné riziko, TÚM, ....).
blazonko
25.10.10,11:43
Súhlasím so Xanti. Nie celá suma, ktorú platíš, ide na krytie poistného rizika. Ak máš sporiacu poistku, fungujú tak trošku ako 2 v jednom.
Povedzme, že by bolo, ako v poisťovni, tak v banke, úrok 2 %. Máš 2 možnosti:
1. V poisťovni uzavrieš poistku len na krytie poistného rizika. Platiť budeš napr. 10 €. V banke si otvoríš sporiaci účet. Platiť budeš tiež 10 €.
alebo
2. V poisťovni uzavrieš kapitálovú poistku, ktorá vykrýva obe časti. Čiže zaplatíš poisťovni naraz to, čo by si v prvom prípade rozdelil medzi ňu a banku.
Výsledok: Ušetríš na poplatku za 1 šek :D

Chobot má pravdu v tom, že pri kap. poistkách sú vyššie úroky ako pri bankových vkladoch.
Tých 200 000,-- ktoré dostaneš, to máš peniažky za to, že si sa konca poistenia dožil. Ak máš tú poistku popritom i sporiacu, tieto nasporené peniažky dostaneš zvlášť. Mimo tých 200 000,--.
Chobot
25.10.10,11:48
Dobry den.
V prvom rade som mal dost problem niekde moju otazku zaradit, netusim ci je tato tema spravna.

Sekcia nebola tá úplne správna, ale nevadí. Tému som ti presunul do sekcie spotrebiteľského práva, rôzne porady, nakoľko podsekcia Financia - bankovnícvo poisťovníctvo ešte nebola zriadená (už som navrhol RIchardovi).


Druha vec je ze som tu skusal hladat podobny problem ale nenasiel som.

O poistení tu bolo veľa tém. Ale ak máš konkrétny prípad či otázku, je na mieste založiť novú tému. Takže OK.


K veci. Mam kapitalove zivotne poistenie. Platne do 23.6.2045 (co by som sa mal dozit :) ). Suma pri umrti alebo doziti je 200 000SKK.
Mesacne platim momentalne okolo 21E, tato suma sa kazdorocne zvysuje o par centov.
Poistenie bolo doteraz pre mna vyhodne z toho pohladu ze som si to mohol nechat odpocitat od dani. Ale podla vsetkeho to chcu od noveho roku zrusit.
Moja otazke je, oplati sa aj potom mat ZP alebo je to zbytocne?

Dakujem

1. nenapísal si, odkedy máš poistenie. Dosť na tom záleží, ak chceš poradiť.

2. 200.000 SKK je garantovaná poistná suma pre smrť. V prípade dožitia je to tiež garantovaná, teda že nebude nižšia. S veľkou pravdepodobnosťou bude ale vyššia, lebo poisťovňa ti každoročne bude pripisovať podiely na výnosoch.

Pozri si o poistení trochu viac, najmä o tom z čoho sa skladá poistné, čo platíš tu:

http://www.porada.sk/757695-post108.html

3. to, že sa poistné každoročne zvyšuje, môžeš zmeniť (no neverím, že je to len o pár centov - koľko pár? Bežne je navýšenie z dôvodu inflácie okolo 4-5 %, takže to bude aj necelé euro). Zruš si ochranu proti inflácii a budeš mať poistné do konca poistenie v rovnakej výške.

4. odpočet od dane možno zrušia, možno nie. A čo ak to o 5 rokov zase zavedú? Zase si založíš poistenie? Je škoda sa rozhodovať o zrušení poistky
len na základe existencie či neexistencie možnosti odpočtu.

5. na ponechaní poistky by mali rozhodovať iné faktory. Napr.:

- akú máš na poistke garantovanú TÚM (technickú úrokovú mieru)? Ak je 3% a viac, je to po finančnej stránke výhodná poistka. Ak je nižšia, pre jej ponechanie budú podstatné nasledovné faktory.
- máš rodinu?
- máš úver? (v prípade smrti, necháš, nech úver splácajú pozostalí?)
- si živiteľ rodiny? (podstatnú časť príjmov prinášaš do rodiny ty?)
- máš záujem vytvoriť si prostriedky na dôchodok?
- umožňujú ti tvoje finančné možnosti platiť poistné?

6. platiť mesačne poistné je dosť drahé. Keby si platil 1x ročne, tak ušetríš aj 5% z poistného. Že nemáš na to? Nemáš 240 EUR na jednu úhradu? Potom by si mohol mesačne sporiť tých 21 EUR a na konci bežného roku z tej sumy uhradiť poistné. Ja tak platím synovi - chodia mi na osobitný účet detské prídavky a pri výročí mu zaplatím z toho poistku.

7. záverečná otázka - Či je zbytočné platiť si poistku. Neviem ti na to odpovedať. TO ty musíš vedieť, či ju potrebuješ alebo nie. Názor, že poistka je hlúposť je rovnako nesprávny, ako názor, že každý musí mať poistku. Záleží od mnohých faktorov, či niekto potrebuje poistku alebo nie. Otec rodiny, ktorá má na hypotéku dom, by bol bez poistky nezodpovedný. Naopak - slobodnému starému mládencovi, čo si užíva život, nemá potomkov, je životná poistka zbytočná.

Ak by si sa rozhodol ju zrušiť, daj najprv vedieť, aby si na tom nejakým zlým rozhodnutím neprerobil viac, než je nevyhnutné. Poradím ti, ako ju zrušiť.

Ešte nejaké otázky?
bubkoch
25.10.10,13:02
Nemáš pravdu. Záleží od garantovanej úrokovej miery a najmä od hospodárenia poisťovne a tým dodatočných podielov na výnosoch. Napr. ja mám poistku s TÚM 4%, teda sporivá časť poistného sa zhodnocuje sumou 4%, čo na žiadnom garantovanom bankovom produkte dlhodobo nedosiahneš. Dokonca syn má jednorazovú poistku na 20 rokov s TÚM 5%! Po 20 rokoch má garantovaný viac, ako dvojnásobok vloženej sumy.

Je to veľmi relatívne, ale všeobecne krátke poistné zmluvy (5-10 rokov) sú menej výnosné, než dlhšie. Je tam veľa parametrov, od ktorých závisí výsledné poistné (napr. pohlavie, vek, zdravotné riziko, TÚM, ....).

TUM je HRUBE zhodnotenie ... keby si tusil, ake poplatky su skryte v sporeni v poistovni ktore platis ty ako poisteny, spadla by ti sanka ... ver mi ze viem o com pisem, sporenie v poistovni je vysoko nevyhodne v porovnani s hoci len terminakom za 1,5% :)
bubkoch
25.10.10,13:09
Tých 200 000,-- ktoré dostaneš, to máš peniažky za to, že si sa konca poistenia dožil. Ak máš tú poistku popritom i sporiacu, tieto nasporené peniažky dostaneš zvlášť. Mimo tých 200 000,--.

neviem ci ti rozumiem dobre, ale mam pocit ze sa mylis

pri doziti sa konca poisternia nedostanes nic navyse, len tych 200 tis.
nasporene peniaze = suma za to ze si sa dozil konca poistenia
ak sa nedozijes, vyplati sa poistna suma pre pripad smrti
Chobot
25.10.10,13:12
TUM je HRUBE zhodnotenie ... keby si tusil, ake poplatky su skryte v sporeni v poistovni ktore platis ty ako poisteny, spadla by ti sanka ... ver mi ze viem o com pisem, sporenie v poistovni je vysoko nevyhodne v porovnani s hoci len terminakom za 1,5% :)

Nemusíš mi vysvetľovať províznu politiku poisťovní, pracujem v jedne poisťovni. Ale nemôžeš porovnávať termínovaný účet so životným poistením. A aj tých 1,5 % na TÚ je hrubé zhodnotenie, tiež z toho platíš daň z príjmu.

Ale ak si presvedčený, že životná poistka je nevýhodná, tak ťa nebudem presviedčať.

V jednom by som s tebou súhlasil - kto chce len sporenie a ešte k tomu krátkodobé, tak by sa mu nemalo ponúkať živ. poistenie. To je ako keby si chcel auto a predajca ti predá súpravu - auto s prívesom. Ak si ale veľkopestovateľ, tak zase ten príves sa ti zíde. Pre človeka panelákového typu je príves zbytočný.

Tak je to aj s poistením - pre niekoho je to vhodný produkt, pre iného nie. Ale nedá sa zovšeobecniť, že poistenie je zbytočné.
bubkoch
25.10.10,15:27
Nemusíš mi vysvetľovať províznu politiku poisťovní, pracujem v jedne poisťovni. Ale nemôžeš porovnávať termínovaný účet so životným poistením. A aj tých 1,5 % na TÚ je hrubé zhodnotenie, tiež z toho platíš daň z príjmu.

Ale ak si presvedčený, že životná poistka je nevýhodná, tak ťa nebudem presviedčať.

V jednom by som s tebou súhlasil - kto chce len sporenie a ešte k tomu krátkodobé, tak by sa mu nemalo ponúkať živ. poistenie. To je ako keby si chcel auto a predajca ti predá súpravu - auto s prívesom. Ak si ale veľkopestovateľ, tak zase ten príves sa ti zíde. Pre človeka panelákového typu je príves zbytočný.

Tak je to aj s poistením - pre niekoho je to vhodný produkt, pre iného nie. Ale nedá sa zovšeobecniť, že poistenie je zbytočné.

1. rovnako aj v z poistneho plnenia za dozitie platis 19% dan (teda z rozdielu medzi plnenim a zaplatenym poistnym) :)
2. nie, nikde som netvrdil ze poistenie je zbytocne ... co tvrdim je ze SPORENIE v poisteni je znacne nevyhodne
PeterDKE
25.10.10,18:08
chobot dakujem!!
poistku mam 5rokov, ale ja som este mlady, mam nejake pozicky, takze ano aj kvoli tomu si to necham

to zvysovanie par centov som myslel tak cca 50centov+- rocne

platit 21E problem nie je, len tie peniaze sa dali aj lepsie vyuzit

pozeral som do zmluvy ohladom TUM, ale nie som si isty ci je to ono, prikladam foto casti zmluvy snad to povie viac
image-share.com/ijpg-406-171.html (nechce mi tu dat cely link, lebo musim mat 15 prispevkov)
bubkoch
25.10.10,18:33
pozeral som do zmluvy ohladom TUM, ale nie som si isty ci je to ono, prikladam foto casti zmluvy snad to povie viac
image-share.com/ijpg-406-171.html (nechce mi tu dat cely link, lebo musim mat 15 prispevkov)

nie, to nie je TUM ...
v poistke mas zohladnene urcite garantovane zhodnotenie, napr. x%, poistovna vsak svojim investovanim dosiahne realne zhodnotenie y%, pricom vacsinou plati ze y je vacsie ako x.

stlpec "odkupna hodnota" je suma, ktoru by si dostal pri zruseni poistky v tom-ktorom roku, je pocitana pri TUM x%

ak x < y, mas pravo na podiel na vynose, stplce "6%" a "8%" su priklady pre kazdorocnych y=6, resp. y=8 a je to sucet odkupnej hodnoty a podielu na vynose nad TUM
Stanislav 1975
26.10.10,06:18
Nemusíš mi vysvetľovať províznu politiku poisťovní, pracujem v jedne poisťovni. Ale nemôžeš porovnávať termínovaný účet so životným poistením. A aj tých 1,5 % na TÚ je hrubé zhodnotenie, tiež z toho platíš daň z príjmu.

Ale ak si presvedčený, že životná poistka je nevýhodná, tak ťa nebudem presviedčať.

V jednom by som s tebou súhlasil - kto chce len sporenie a ešte k tomu krátkodobé, tak by sa mu nemalo ponúkať živ. poistenie. To je ako keby si chcel auto a predajca ti predá súpravu - auto s prívesom. Ak si ale veľkopestovateľ, tak zase ten príves sa ti zíde. Pre človeka panelákového typu je príves zbytočný.

Tak je to aj s poistením - pre niekoho je to vhodný produkt, pre iného nie. Ale nedá sa zovšeobecniť, že poistenie je zbytočné.
Tibore , nevaď sa s ním- chalanisko nevie pochopiť aký je základný rozdiel medzi poistením a sporením a bez toho aby vedel ten úplne základný rozdiel,tak mu to nevysvetlíš...
Stanislav 1975
26.10.10,06:20
No môj názor... dosť divný dôvod na to mať poistku, možnosť znížiť si daňovú povinnosť.

Nepíšeš ako dlho máš to poistenie založené, kedže spomínaš ešte SK.. tak predpokladám, že ho platíš minimálne dva roky. Takže 24x21= 504 eur. To je čiastka, ktorú si doteraz minimálne vložil do poistenia.
Ak poistku zrušíš, tak sa Ti vráti možno 200 eur.

Podľa mňa je hlúposť rušiť poistku.

veľmi správne papuľka...:)
Chobot
26.10.10,07:17
chobot dakujem!!
poistku mam 5rokov, ale ja som este mlady, mam nejake pozicky, takze ano aj kvoli tomu si to necham

to zvysovanie par centov som myslel tak cca 50centov+- rocne

platit 21E problem nie je, len tie peniaze sa dali aj lepsie vyuzit

pozeral som do zmluvy ohladom TUM, ale nie som si isty ci je to ono, prikladam foto casti zmluvy snad to povie viac
image-share.com/ijpg-406-171.html (nechce mi tu dat cely link, lebo musim mat 15 prispevkov)

Garantovanú TÚM musíš hľadať na poistke, ktorú si dostal poštou od poisťovne po uzatvorení zmluvy. Niekde na nej by to malo byť uvedené, je to taký nenápadný údaj. Musíš hľadať nejaké výrazy ako garantovaná úroková miera, alebo technická úroková miera alebo garantované zhodnotenie. Ak je to 5 ročná poistka, mala by to byť hodnota medzi 3-4% (v roku 2005 bola maximálna TÚM 4%).
Xanti
26.10.10,07:22
veľmi správne papuľka...:)
mimotemy Ja Ti dám papuľku... šak počkaj zajac :D

A k téme, naozaj by som si nechala to poistenie, nikdy nevieš PeterDKE čo sa zomele a budeš nepoistiteľný. Ja som bohužial také vedomosti ako mám teraz niekedy dávno nemala, a teraz nesom krytá na všetky riziká len na niektoré. :confused:
bubkoch
26.10.10,09:04
Tibore , nevaď sa s ním- chalanisko nevie pochopiť aký je základný rozdiel medzi poistením a sporením a bez toho aby vedel ten úplne základný rozdiel,tak mu to nevysvetlíš...

mozno by si lepsie spravil, keby si namiesto tych dristov citoval tie moje prispevky, v ktorych nemam pravdu alebo v ktorych uvadzam nespravne info