ezzo
26.10.10,12:12
Zili sme spolu 4,5 roka, mame spolu dcerku. Mali sme spolocny ucet od april 2008. Delime si peniaze a tak prisla z jej strany poziadavka, ze jej mam zaplatit polovicu za jej uslu mzdu, ked jej pocas materskej (zijeme v zahranici) platili tusim 80% jej platu pocas materskej (6 mesiacov) a odo mna chce aby som jej doplatil ten rozdiel do 100% pred materskov. Argumentuje tym,ze sme sa tak rozhodli, ze ona ostane doma, pretoze kojit mohla ona a tak ostala s dcerkou ex-partnerka. Hovori ze ma dve zdrave ruky a pre nu by nebol problem pracovat a zarobyt tie peniaze keby ze nie je tehotna. Musim povedat,ze nikdy sa nenechavala odomna vydrziavat.Povedala,ze ideme na polovicu, ona strati svoju polovicu a ja mam doplatit tu druhu polovicu.Stratila nejkaych 4400 euro, na polovicu je to teda 2200 euro, co mam zaplatit ja. Ja ju mam stale rad aj po tom vsetkom co sa stalo ale nechcem sa nechat vyuzit,oklamat. Uz pomali neviem kde je sever.
Ako to vidite vy nestranni ludia?Dakujem.
dana9
26.10.10,10:19
Ahoj

Musim uznat ze ma na prve precitanie pozaidavka tovjej ex priatelky prekvapila, kedze som sa este s niecim takym nestratla, ale na druhe zamyslenie sa mne osobne jej pozaidavka zda spravodliva
ona tak ci tak bude v buducnosti niest negativne (relativne) dopady toho tehotenstva, napriklad ked ju v pripade zaujmu o nove zamestnanie bude potencialny buduci zamestnavatel negativne vniamat za obdobie ked bola na materskej a nezbierala pracovne skusenosti a podobne
uz som sa v zivote stratla s roznymi postojmi zo strany zamestnavatelov

dana
ezzo
26.10.10,10:33
Aby som to upresnil, neboli sme zosobaseni, dcerka uz ma 3 roky. Mna jej poziadavka tiez prekvapila, hoc na druhej strane neviem, som v tom vsetkom strateny a preto prosim o radu.Dakujem.
evina
26.10.10,10:38
Ahoj

Musim uznat ze ma na prve precitanie pozaidavka tovjej ex priatelky prekvapila, kedze som sa este s niecim takym nestratla, ale na druhe zamyslenie sa mne osobne jej pozaidavka zda spravodliva
ona tak ci tak bude v buducnosti niest negativne (relativne) dopady toho tehotenstva, napriklad ked ju v pripade zaujmu o nove zamestnanie bude potencialny buduci zamestnavatel negativne vniamat za obdobie ked bola na materskej a nezbierala pracovne skusenosti a podobne
uz som sa v zivote stratla s roznymi postojmi zo strany zamestnavatelov

dana

No mňa prekvapila tiež, vlastne som asi ani celkom nepochopila tie polovice :) To by sa však týkalo každej jednej ženy....
neviem za aké obdobie určuje tú polovicu, či ste spolu vtedy žili alebo nie - ale myslím si, že tu je na mieste výživné a pri spoločnom bývaní prispievanie na domácnosť podľa dohody.
P.s. Nechcem byť zlá, ale potom mala pracovať bez prestania, bez dieťaťa....
Je samozrejme na Tebe, aby si jej pomohol s prípadnými finančnými problémami súvisiacimi s dieťaťom, ale toto už považujem za príliš emancipované ...:)
bubkoch
26.10.10,10:46
no tu je dolezita aj otazka, ako ste hospodarili v tom obdobi, ako ste sa podielali na uhrade zivotnych nakladov
- ak to bolo pol na pol aj pocas obdobia jej materskej a znizeneho prijmu, tak jej poziadavka je sice prekvapujuca, ale nie uplne nelogicka ...
- ak si sa pocas toho obdobia podielal na uhrade zivotnych nakladov rodiny prevazne ty, tak jej poziadavka je nezmyselna
btw: mne to vychadza na jej cisty prijem pred materskou 3667€ mesacne ... to fakt ?
Lubo44
26.10.10,10:48
Mne sa to tiež zdá prehnaná požiadavka. Predpokladám že nebola doma nedoborovľne. Možno stratila časť mzdy ale predsa získala dieťa, rodinu. To že má dieťa nie je pre ňu dosť dobrá kompenzácia za ušlú mzdu? Čo by dali iný za to aby mohli mať deti.
Chobot
26.10.10,11:57
Zili sme spolu 4,5 roka, mame spolu dcerku. Mali sme spolocny ucet od april 2008. Delime si peniaze a tak prisla z jej strany poziadavka, ze jej mam zaplatit polovicu za jej uslu mzdu, ked jej pocas materskej (zijeme v zahranici) platili tusim 80% jej platu pocas materskej (6 mesiacov) a odo mna chce aby som jej doplatil ten rozdiel do 100% pred materskov. Argumentuje tym,ze sme sa tak rozhodli, ze ona ostane doma, pretoze kojit mohla ona a tak ostala s dcerkou ex-partnerka. Hovori ze ma dve zdrave ruky a pre nu by nebol problem pracovat a zarobyt tie peniaze keby ze nie je tehotna. Musim povedat,ze nikdy sa nenechavala odomna vydrziavat.Povedala,ze ideme na polovicu, ona strati svoju polovicu a ja mam doplatit tu druhu polovicu.Stratila nejkaych 4400 euro, na polovicu je to teda 2200 euro, co mam zaplatit ja. Ja ju mam stale rad aj po tom vsetkom co sa stalo ale nechcem sa nechat vyuzit,oklamat. Uz pomali neviem kde je sever.
Ako to vidite vy nestranni ludia?Dakujem.

Neviem, kde v zahraničí žiješ a či v tej krajine je bežná takáto požiadavka, ale tu na Slovensku také niečo, ako doplatenie ušlej mzdy počas MD od ex-manžela neexistuje.

Predpokladám, že ste nemali žiadnu dohodu o financovaní domácnosti (kde by si sa bol zaviazal k nejakému finančnému plneniu), preto v našich končinách by taká požiadavka neuspela po právnej stránke. či je jej požiadavka po morálnej stránke oprávnená je ťažko posúdiť, bolo by treba poznať podrobnejšie vaše rodinné a platové pomery počas doby, keď sta začali spolu bývať a hospodáriť a počas doby, kedy bola na MD.

Podľa slovenskej legislatívy má nárok iba na primerané výživné na dieťa a prípadne na seba, ak v súčasnosti nepracuje a nebývate spolu, teda nepodieľaš sa na financovaní domácnosti (ani si nenapísal, či ešte spolu bývate alebo nie).

A taká malá poznámka na okraj - píšeš, že dostávala 80% platu počas MD. A že suma, ktorá predstavuje rozdiel, teda ušlú mzdu, predsavuje čiastku 4400 EUR. Teda ak dobre rátam, tak počas MD dostávala mesačne skoro 3000 EUR. A jej plat je potom bežne vyše 3600 EUR. Je to tak?

Ak áno, tak si uvedom, že na Slovensku je rodičovský príspevok 160 EUR (v lepšom prípade, ak má matka nárok na materské, tak to je cca vo výške 300-400 EUR) a priemerný plat je okolo 800 EUR. A životné náklady sú skoro porovnateľné so zahraničím, tak tvoj problém sa v našich očiach môže zdať ako provokácia mladých slovenských rodín (teda skôr tá jej požiadavka na doplatenie rozdielu mzdy). Ja viem, že to nie je argument, ako je to na Slovensku, ale treba sa skôr poradiť v tej krajine, kde pre takéto problému budú mať pochopenie. Keby si žil na slovensku, tak odpoveď by bola - jednoznačne jej pžiadavku ignorovať. Ak chce, nech sa súdi.
ezzo
26.10.10,12:12
no tu je dolezita aj otazka, ako ste hospodarili v tom obdobi, ako ste sa podielali na uhrade zivotnych nakladov
- ak to bolo pol na pol aj pocas obdobia jej materskej a znizeneho prijmu, tak jej poziadavka je sice prekvapujuca, ale nie uplne nelogicka ...
- ak si sa pocas toho obdobia podielal na uhrade zivotnych nakladov rodiny prevazne ty, tak jej poziadavka je nezmyselna
btw: mne to vychadza na jej cisty prijem pred materskou 3667€ mesacne ... to fakt ?

nepamatame si to presne ale zhodli sme sa,ze sme sa skladali na zivotne naklady rovnakym dielom.

Jej cisty prijem pred materskou bol cca 1520 euro.
A 6 mesiacov pocas materskej dostavala asi 80% ak si to dobre pamatam.
Chce si poziadat o prispevok na byvanie a doplatenie mzdy pre samostatne zijuceho rodica.Ostava v prenajatom 2 izbovom byte. ja dcere zacinam platit mesacne na dceru 150euro.

Zijeme v Irsku.
Chobot
26.10.10,12:29
nepamatame si to presne ale zhodli sme sa,ze sme sa skladali na zivotne naklady rovnakym dielom.

Jej cisty prijem pred materskou bol cca 1520 euro.
A 6 mesiacov pocas materskej dostavala asi 80% ak si to dobre pamatam.
Chce si poziadat o prispevok na byvanie a doplatenie mzdy pre samostatne zijuceho rodica.Ostava v prenajatom 2 izbovom byte. ja dcere zacinam platit mesacne na dceru 150euro.

Zijeme v Irsku.

No tak toto sú už reálnejšie čísla. Potom je ale moja matematika nejaká divná. AK dostávala 80% z 1520 EUR, tak to je 1216 EUR a rozdiel je 304 EUR. Za 6 mesiacov predstavuje rozdiel 1824 EUR, tak ako prišla k číslu 4400 EUR??? :eek: :confused:

Na druhej strane, ak je teraz nezamestnaná, tak platiť na dcéru 150 EUR je málo aj na slovenské pomery.
day
26.10.10,12:39
no 1/2 z mlieka nechce preplatit? keby kupujete Nutrilon tak by ste isli tiez na 50% :confused:

je to cele absurdne,
platit vyzivne 150€ je na Irsko malo
ezzo
26.10.10,13:40
No tak toto sú už reálnejšie čísla. Potom je ale moja matematika nejaká divná. AK dostávala 80% z 1520 EUR, tak to je 1216 EUR a rozdiel je 304 EUR. Za 6 mesiacov predstavuje rozdiel 1824 EUR, tak ako prišla k číslu 4400 EUR??? :eek: :confused:

Na druhej strane, ak je teraz nezamestnaná, tak platiť na dcéru 150 EUR je málo aj na slovenské pomery.

Neviem ako presne dosla k tej sume, skntrolujem to dnes.Je zamestnana a chce ziadat a o ten prispevok na byvanie kde ti zaplatia skoro cely najom, potom na dieta nejaky zvyseny prispevok, plus ona bude pracovat na polovicny uvazok a este chce doma robit aupair. Takze bez penazi nebude. A este ja budem platit mozno aj 180 euro.
Ide skor o moralnu otazku.
Chobot
26.10.10,13:43
Neviem ako presne dosla k tej sume, skntrolujem to dnes.Je zamestnana a chce ziadat a o ten prispevok na byvanie kde ti zaplatia skoro cely najom, potom na dieta nejaky zvyseny prispevok, plus ona bude pracovat na polovicny uvazok a este chce doma robit aupair. Takze bez penazi nebude. A este ja budem platit mozno aj 180 euro.
Ide skor o moralnu otazku.

Na dieťa výživné platiť - OK.

Nejaké dorovnanie platu - neakceptoval by som.
dana9
26.10.10,14:03
spravodlive by bolo, keby v partnerstve mohli vynosit dieta obaja, prve dieta matka a druhe otec :-D
potom by mali obaja predstavu, o com to naozaj je.

jedna vec su pravne naroky, tam, samozrejme, je tvojou jedinou povinnostou platit vyzivne na dieta, pripadne, v zakonom stanovenych situaciach na matku (teraz ale z tvojho popisu taka situacia nenastala)

tvoju otazku som vsak pochopila v moralnej rovine a ta s pravom nema nic spolocne.
mozno by sa mala vyjadrit aj nejaka zena, mamicka, z jej pohladu :-)
willma
26.10.10,14:37
fajn vyjadrím sa ako matka a to dvojnásobná :D, mám len jednu základnú otázku - To si ju znásilnil a či čo? Inak si jej myšlienkové pochody neviem vysvetliť- snaží sa stavať do pozície že ona dieťa vlastne ani nechcela alebo dokonca u toho ani nebola. Len sa tak pritrafilo a tak sa teraz staraj, lebo môžeš za jej ušlú mzdu. A rada: samozrejme na dcérku plať čo je potrebné, ale nie z rúčky do rúčky ale pekne na účet aj s poznámkou výživné. Keď sa dá a chceš tak kupuj malej oblečenie, hračky a čo ti len napadne a bločky si riadne odkladaj, prípadne som už v inej téme o výživnom písala o založení sporiaceho účtu výlučne na meno dcérky tak aby financie z neho mohla použiť ona po dosiahnutí plnoletosti.
evina
26.10.10,14:42
fajn vyjadrím sa ako matka a to dvojnásobná :D, mám len jednu základnú otázku - To si ju znásilnil a či čo? Inak si jej myšlienkové pochody neviem vysvetliť- snaží sa stavať do pozície že ona dieťa vlastne ani nechcela alebo dokonca u toho ani nebola. Len sa tak pritrafilo a tak sa teraz staraj, lebo môžeš za jej ušlú mzdu. A rada: samozrejme na dcérku plať čo je potrebné, ale nie z rúčky do rúčky ale pekne na účet aj s poznámkou výživné. Keď sa dá a chceš tak kupuj malej oblečenie, hračky a čo ti len napadne a bločky si riadne odkladaj, prípadne som už v inej téme o výživnom písala o založení sporiaceho účtu výlučne na meno dcérky tak aby financie z neho mohla použiť ona po dosiahnutí plnoletosti.

Priznám sa, že v prvom momente ma napadlo napísať /zdržala som sa/. že asi tiež bola pri tom, keď.....;)

Ja ako matka tiež píšem z môjho pohľadu, že nemá morálne právo také niečo žiadať ....
willma
26.10.10,14:47
ja som sa nezdržala veru :D
evina
26.10.10,14:48
Preto som sa pridala :D
dana9
26.10.10,18:31
ok, beriem vsetko spat, matky sa asi vedia k tejto teme lepsie vyjadrit ...
ja samozrejme nepochybujem, ze by pri tom pocati nebola, len podla mojho nazoru nemala sancu si vybrat ci dieta vynosi a porodi a bude kojit na materskej, na ukor "karierneho rastu" vdaka comu mozno v buducnosti zarobi menej ako jej manzel ktory zatial chodil do prace
v kazdom pripade ma nedavno prekvapila reakcia zamestnavatela, ktory sa vyjadril, ked si vyberal medzi dvomi potencialnymi zamestnancami, ze radsej vezme chlapa s 5 rocnou praxou ako zenu s trojrocnou (samozrejme, 2 roky bola s babatkom doma)
Flinstone
26.10.10,18:34
vždy je na výber
dana9
26.10.10,18:38
to flintstone,

myslim ze si ma asi nepochopil, ty snad dokazes vynosit dieta? nemyslim ci to dieta maju, to sa dohodli spolocne, ale kto ho vynosi? a ked si neves najst pracu niekde nablizku a chces dieta kojit, tak mozes chodit do prace na druhom konci mesta?
Flinstone
26.10.10,18:43
...
...len podla mojho nazoru nemala sancu si vybrat ci dieta vynosi a porodi a bude kojit na materskej, na ukor "karierneho rastu" vdaka comu mozno v buducnosti zarobi menej ako jej manzel ktory zatial chodil do prace
(samozrejme, 2 roky bola s babatkom doma)


to flintstone,

myslim ze si ma asi nepochopil, ty snad dokazes vynosit dieta? nemyslim ci to dieta maju, to sa dohodli spolocne, ale kto ho vynosi? a ked si neves najst pracu niekde nablizku a chces dieta kojit, tak mozes chodit do prace na druhom konci mesta?
ja som reagoval na to, že si mala šancu vybrať... nemusela mať dieťa... tak čo tu splietaš o vynosení dieťaťa chlapom a pod. Dieťa vie vynosiť len žena... to ti nikto neberie... ale ak by nechcela dieťa tak mohla brať antikoncepciu... ak ho chcela, tak ho má... vybrala si
dana9
26.10.10,18:50
splietam?
flinstone, precitaj si diskusiu a potom sa skus vyjadrovat ako dzentlman, ak to dokazes
zadavatel otazky sa spytal na nas nestranny nazor, ja som ho vyjadrila, odovodnila a kedze si sa k mojmu prispevku vyjadril vseobecne, jednou nic nehovoriacou otazkou, tak som ti slusne odpisala, ako som to myslela, aj ked som si dobre vedoma, ake ma zadavatelova partnerka pravne naroky.
evidentne mame rozdielne nazory na spravodlivost, ale slusnost by sme si snad mohli zachovat.
Mária27
26.10.10,18:52
Nie je to také nelogické ani protiprávne, aby nevydatá matka žiadala od otca niečo viac, ako len partnerka, ako len úhradu polovice nákladov na domácnosť, tiež nielen výžívné. Ona pre to dieťa predsa len urobila viac ako otec, ešte aj urobí.
Priznával to vždy zákon o rodine, priznáva to aj súčasný (36/2005):

Príspevok na výživu a úhradu niektorých nákladov nevydatej matke

§ 74
(1) Otec dieťaťa, za ktorého matka dieťaťa nie je vydatá, je povinný najdlhšie po dobu dvoch rokov, najneskôr odo dňa pôrodu prispievať matke primerane na úhradu jej výživy a poskytnúť jej príspevok na úhradu nákladov spojených s tehotenstvom a pôrodom.
(2) Súd môže na návrh tehotnej ženy uložiť mužovi, ktorého otcovstvo je pravdepodobné, aby poskytol vopred sumu potrebnú na zabezpečenie jej výživy podľa odseku 1, príspevok na úhradu nákladov spojených s tehotenstvom a pôrodom a sumu potrebnú na zabezpečenie výživy dieťaťa po dobu, počas ktorej by žene patrila materská dovolenka podľa osobitného predpisu.15)
(3) Právo žiadať príspevok na úhradu nákladov spojených s tehotenstvom a pôrodom podľa odseku 1 sa premlčí uplynutím troch rokov odo dňa pôrodu.
day
26.10.10,19:08
Maria nikto z nas chlapov :), predpokladam, nechce zenam brat narok, ci uz zakonny, moralny, ...
mne osobne uvedena situacia pride ako vypocitavost, preto by som s vyrovnanim v takejto forme nesuhlasil, moj nazor.

samozrejme sa "zena s detmi" dostane u vacsiny zamestnavatelov do nevyhody, spolocnost to tak zariadila, ale kazdy spravny chlap, otec sa postara o svoje deti, manzelku, byvale manzelky a "hendikep" vyrovna
Flinstone
26.10.10,19:09
Ahoj

Musim uznat ze ma na prve precitanie pozaidavka tovjej ex priatelky prekvapila, kedze som sa este s niecim takym nestratla, ale na druhe zamyslenie sa mne osobne jej pozaidavka zda spravodliva...
dana
neviem či sa tá požiadavka dá považovať za spravodlivú, ale zákonná nieje... zrejme si to myslela v morálnej rovine preto som nepolemizoval...(ale ani morálne sa mi to nevidí)

to flintstone,

myslim ze si ma asi nepochopil, ty snad dokazes vynosit dieta?
nikdy som nespomínal že niečo také dokážem (ale môžem ja za to?), len som narážal na tvoje slová o tom že nemala na výber... vždy je na výber...
P.s. tento tvoj výrok by som nepovažoval za bohvieako slušný a už vôbec nie vecný...


splietam?
flinstone, precitaj si diskusiu a potom sa skus vyjadrovat ako dzentlman, ak to dokazes
zadavatel otazky sa spytal na nas nestranny nazor, ja som ho vyjadrila, odovodnila a kedze si sa k mojmu prispevku vyjadril vseobecne, jednou nic nehovoriacou otazkou, tak som ti slusne odpisala, ako som to myslela, aj ked som si dobre vedoma, ake ma zadavatelova partnerka pravne naroky.
evidentne mame rozdielne nazory na spravodlivost, ale slusnost by sme si snad mohli zachovat.
odvolávaš sa tu na slušnosť... a čo bola potom tá tvoja narážka na to, že nedokážem vynosiť dieťa... to sa za to mám hanbiť?
máš pravdu, že mne by sa to aby platil ešte aj stratu mzdy videlo nespravodlivé... ale našťastie u nás taký zákon nieje takže škoda sa o tom hádať.
Mária27
26.10.10,19:17
Maria nikto z nas chlapov :), predpokladam, nechce zenam brat narok, ci uz zakonny, moralny, ...
mne osobne uvedena situacia pride ako vypocitavost, preto by som s vyrovnanim v takejto forme nesuhlasil, moj nazor.

samozrejme sa "zena s detmi" dostane u vacsiny zamestnavatelov do nevyhody, spolocnost to tak zariadila, ale kazdy spravny chlap, otec sa postara o svoje deti, manzelku, byvale manzelky a "hendikep" vyrovna
Aspoň som sa dozvedela, že si chlap:)
mzdarka renca
26.10.10,19:28
mne sa jej požiadavka vôbec nezdá ani čudná, ani nemorálna, v západnej európe sú takéto praktiky úplne normálne a nikto sa nad nimi nepozastavuje.

PS: zadávateľ otázky mal položiť túto otázku na írskom diskusnom fóre, nie na slovenskom, naša spoločnosť nie je totiž zžitá s takýmto zmýšlaním. týmto nechcem povedať, že je to zlé, alebo dobré, sme jednoducho inde ako oni.;)
evina
26.10.10,19:32
Nie je to také nelogické ani protiprávne, aby nevydatá matka žiadala od otca niečo viac, ako len partnerka, ako len úhradu polovice nákladov na domácnosť, tiež nielen výžívné. Ona pre to dieťa predsa len urobila viac ako otec, ešte aj urobí.
Priznával to vždy zákon o rodine, priznáva to aj súčasný (36/2005):

Príspevok na výživu a úhradu niektorých nákladov nevydatej matke

§ 74
(1) Otec dieťaťa, za ktorého matka dieťaťa nie je vydatá, je povinný najdlhšie po dobu dvoch rokov, najneskôr odo dňa pôrodu prispievať matke primerane na úhradu jej výživy a poskytnúť jej príspevok na úhradu nákladov spojených s tehotenstvom a pôrodom.
(2) Súd môže na návrh tehotnej ženy uložiť mužovi, ktorého otcovstvo je pravdepodobné, aby poskytol vopred sumu potrebnú na zabezpečenie jej výživy podľa odseku 1, príspevok na úhradu nákladov spojených s tehotenstvom a pôrodom a sumu potrebnú na zabezpečenie výživy dieťaťa po dobu, počas ktorej by žene patrila materská dovolenka podľa osobitného predpisu.15)
(3) Právo žiadať príspevok na úhradu nákladov spojených s tehotenstvom a pôrodom podľa odseku 1 sa premlčí uplynutím troch rokov odo dňa pôrodu.

Áno to je o.k., ale osobne si myslím, že toto je o inom ako žiada jeho ex-paretnerka.... a je v tom ešte i veľký rozdiel, či od začiatku /myslím tehotenstva/ nežili spolu, alebo nejaký čas áno....a nevieme ani dôvod prečo sa nezobrali. Tento paragraf je určený na ochranu nevydatej ženy a postaveniu roveň s vydatou...a určite by to bolo aj o iných číslach...
evina
26.10.10,19:51
ok, beriem vsetko spat, matky sa asi vedia k tejto teme lepsie vyjadrit ...
ja samozrejme nepochybujem, ze by pri tom pocati nebola, len podla mojho nazoru nemala sancu si vybrat ci dieta vynosi a porodi a bude kojit na materskej, na ukor "karierneho rastu" vdaka comu mozno v buducnosti zarobi menej ako jej manzel ktory zatial chodil do prace
v kazdom pripade ma nedavno prekvapila reakcia zamestnavatela, ktory sa vyjadril, ked si vyberal medzi dvomi potencialnymi zamestnancami, ze radsej vezme chlapa s 5 rocnou praxou ako zenu s trojrocnou (samozrejme, 2 roky bola s babatkom doma)

Možno sa to nebude páčiť mnohým ženám, ale ja si tiež myslím, že máme možnosť si vždy vybrať-mali by sme vedieť čo činíme. Základný rozdiel medzi mužom a ženou sa chvalabohu ešte nezotrel a tak jednoducho raz príde čas, kedy je kariérny rast ženy zbrzdený niečím úplne nenahraditeľným -bábätkom.

To, že ženy zarábajú menej na tých istých postoch, to, že si zamestnávateľ vyberie radšej muža ako ženu s deľmi - to je fakt už od nepamäti a rieši sa stále dokola na rôznych úrovniach a určite aj v tom došlo k obrovským zmenám. Dnes úspešne dosahujú vveľkú kariéru i ženy s troma deťmi - a vždy je niečo na "úkor" niečoho - raz kariéra raz deti - a tu si naozaj každý môže, resp. každá môže vybrať /dnes máme i oteckov na materskej/:), ale toto všetko podľa mňa nezakladá opodstatnenosť požiadavky žiadať od muža náhradu zárobku na materskej ....
dana9
26.10.10,20:09
Možno sa to nebude páčiť mnohým ženám, ale ja si tiež myslím, že máme možnosť si vždy vybrať-mali by sme vedieť čo činíme. Základný rozdiel medzi mužom a ženou sa chvalabohu ešte nezotrel a tak jednoducho raz príde čas, kedy je kariérny rast ženy zbrzdený niečím úplne nenahraditeľným -bábätkom.

To, že ženy zarábajú menej na tých istých postoch, to, že si zamestnávateľ vyberie radšej muža ako ženu s deľmi - to je fakt už od nepamäti a rieši sa stále dokola na rôznych úrovniach a určite aj v tom došlo k obrovským zmenám. Dnes úspešne dosahujú vveľkú kariéru i ženy s troma deťmi - a vždy je niečo na "úkor" niečoho - raz kariéra raz deti - a tu si naozaj každý môže, resp. každá môže vybrať /dnes máme i oteckov na materskej/:), ale toto všetko podľa mňa nezakladá opodstatnenosť požiadavky žiadať od muža náhradu zárobku na materskej ....

no dobre, ale z akeho dovodu to podla teba nie je opodstatnene, ked sama pripustas, ze situacia je nevyrovnana? len preto ze to tak vzdy bolo?:confused: zeny kedysi nemali ani volebne pravo (to uz som ale trochu mimo :o)
ja nehovorim, ze ja osobne by som nieco take od muza ziadala, ale prave pre tu existenciu nerovnosti, o ktorej vsetci vieme, si myslim, ze je spravodlive (akukolvek) nerovnost kompenzovat. Moze si tie peniaze odlozit a pouzit ich v obdobi, ked vdaka tomu, ze ma dieta, bude menej zarabat ;) a v konecnom dosledku to bude prinosom aj preto dieta

Navyse, ta spravodlivost mozno spociva aj v tom, ze keby nebola diskriminovana nizsim prijmom v dosledku toho, ze ma dieta, tak by mohla mat v buducnosti dalsie deti, ktore si takto nemoze dovolit

ja neviem, mozno sa mylim, v kazdom pripade to je moj nazor, kotry povazujem za spravodlivy, ale pripustam, ze kolko ludi, tolko nazorov :)
evina
26.10.10,21:58
no dobre, ale z akeho dovodu to podla teba nie je opodstatnene, ked sama pripustas, ze situacia je nevyrovnana? len preto ze to tak vzdy bolo?:confused: zeny kedysi nemali ani volebne pravo (to uz som ale trochu mimo :o)
ja nehovorim, ze ja osobne by som nieco take od muza ziadala, ale prave pre tu existenciu nerovnosti, o ktorej vsetci vieme, si myslim, ze je spravodlive (akukolvek) nerovnost kompenzovat. Moze si tie peniaze odlozit a pouzit ich v obdobi, ked vdaka tomu, ze ma dieta, bude menej zarabat ;) a v konecnom dosledku to bude prinosom aj preto dieta

Navyse, ta spravodlivost mozno spociva aj v tom, ze keby nebola diskriminovana nizsim prijmom v dosledku toho, ze ma dieta, tak by mohla mat v buducnosti dalsie deti, ktore si takto nemoze dovolit

ja neviem, mozno sa mylim, v kazdom pripade to je moj nazor, kotry povazujem za spravodlivy, ale pripustam, ze kolko ludi, tolko nazorov :)

Nie určite si to nemyslím preto, som rada, ak sa veci menia a sú stále nové a lepšie....Vlastne Ti to ani neviem presne vysvetliť, vyplýva to z mojej ženskej prirodzenosti, jednoducho nedokážem pochopiť nerovnosť v tom, že ja som doma na materskej starám sa o dieťa, a tak "nespravodlivo" prichádzam o zárobok. Sú veci, ktoré sa dajú zmeniť a meniť a napredovať ale naozaj sa nedá zmeniť to, že ženy rodia...

Som za to, aby dostala žena čo jej patrí, aby dostali deti čo im patrí- na to máme dosť zákonov a keďže sa bavíme o Írsku, iste aj tam /už to vidíme len z príspevkov, ktoré môže dostať/...Nikde nie je ani povedané, že ten muž okrem výživného nemôže a nebude pomáhať a prispievať, môže jej dať, ak má aj 2000 EUR naraz, aby si odložila, ale keďže sa bavíme o morálnom práve, tak túto požiadavku ja považujem mimo tohto práva.
Určite, že je na toto mnoho názorov, to je o.k.:)
day
27.10.10,04:46
Aspoň som sa dozvedela, že si chlap:)

mimotemy noo, to sa musis spyta mojej manzelky :D,

niekedy hovori, ze .... :mee::D:D
ezzo
27.10.10,06:44
Áno to je o.k., ale osobne si myslím, že toto je o inom ako žiada jeho ex-paretnerka.... a je v tom ešte i veľký rozdiel, či od začiatku /myslím tehotenstva/ nežili spolu, alebo nejaký čas áno....a nevieme ani dôvod prečo sa nezobrali. Tento paragraf je určený na ochranu nevydatej ženy a postaveniu roveň s vydatou...a určite by to bolo aj o iných číslach...

zili sme spolu az do 13.10.2010 ked som sa odstahoval. Moja ex stale pracuje, s tymto problem nemala ani po navrate do prace kde jej miesto zo zakona drzali.
Jdnoducho ma jej poziadavka zarazila. Tak ja som jej povedal, ze nech ona preplati mne komercne zdravotne poistenie, ktore som platil za nu zo svojho platu, co je tiez tych nou pozadovanych cca 2200 euro. Len am to zarazilo. Viem,ze bude teraz potrebovat peniaze a moze jej byt tazko, ale tu situaciu si tak trochu zavinila sama. Doslo tu k nevere, mojom odpusteni, navrhu vztah vybudovat odnova, to boli hodiny rozhovorov, ale ona bola az po usi zalubena a nezvladla to znova a tak je koniec. Chodi na terapiu ( je emocionalne nedozreta, vzhladom na rodinu a ine okolonosti v zivote co mala to chapem ale...skoda, taky su ludia)
A preco sme sa nezobrali, aj prsten som uz mal, mal som plan ako ju poziadat o ruku ale ta situacia, vahal som aj aj. Je to zlozitejsie a patri to asi na ine forum.
ezzo
27.10.10,06:51
Jednoducho som vahal a cas letel a je tu aj moj diel viny, nas vztah a ju som zanedbaval, takze to nehadzem inde. Jednoducho to co som jej nedala bol som chladny, to naslu u kolegu z prace. V tom zlom vidim aj dobre, nikdy by som sa nezobudil, Je to prilezitost na tomto vyrast, zacat veci robit po novom. Opustit stare vzorce spravania.Ta situacia trvala od maja tohto roka.
evina
27.10.10,07:18
Ak ste spolu žili, spolu boli s malou počas materskej dovolenky, teda ak som správne pochopila, a s prihliadnutím aj na platenie jej ZP mi len podčiarkuje čo som ja napísala. Jej požiadavka z môjho pohľadu je neopodstatnená.
Ostatné je už len na Vás :)
ezzo
27.10.10,07:50
Ak ste spolu žili, spolu boli s malou počas materskej dovolenky, teda ak som správne pochopila, a s prihliadnutím aj na platenie jej ZP mi len podčiarkuje čo som ja napísala. Jej požiadavka z môjho pohľadu je neopodstatnená.
Ostatné je už len na Vás :)


Moja ex to akceptovala, ze som platil za dceru a aj za nu komercne zadravotne poistne. Takze je to remiza :).

Nemal by som s tym problem keby,ze sa nestane to co sa stalo.Klamstva a podobne ale ked prihliadnem na niektore okolnosti jej zivota, tak sa to da pochopit.
Oliwa
27.10.10,08:49
mimotemy noo, to sa musis spyta mojej manzelky :D,

niekedy hovori, ze .... :mee::D:D

mimotemy Vidíš, vidíš, day... dáš si taký "obojpohlavný" nick, a potom dievčence nevedia, akého rodu "day" vlastne si, či Monday, Tuesday... alebo Saturday, Sunday... :D:D:D
A kedy si sa stihol oženiť? Chvíľu Ťa nechám bez dozoru... :D
Alebo priateľka a manželka nie sú totožné? :--- Radšej nechcem vedieť... ;)
Oliwa
27.10.10,10:13
zili sme spolu az do 13.10.2010 ked som sa odstahoval. Moja ex stale pracuje, s tymto problem nemala ani po navrate do prace kde jej miesto zo zakona drzali.
Jdnoducho ma jej poziadavka zarazila. Tak ja som jej povedal, ze nech ona preplati mne komercne zdravotne poistenie, ktore som platil za nu zo svojho platu, co je tiez tych nou pozadovanych cca 2200 euro. Len am to zarazilo. Viem,ze bude teraz potrebovat peniaze a moze jej byt tazko, ale tu situaciu si tak trochu zavinila sama. Doslo tu k nevere, mojom odpusteni, navrhu vztah vybudovat odnova, to boli hodiny rozhovorov, ale ona bola az po usi zalubena a nezvladla to znova a tak je koniec. Chodi na terapiu ( je emocionalne nedozreta, vzhladom na rodinu a ine okolonosti v zivote co mala to chapem ale...skoda, taky su ludia)
A preco sme sa nezobrali, aj prsten som uz mal, mal som plan ako ju poziadat o ruku ale ta situacia, vahal som aj aj. Je to zlozitejsie a patri to asi na ine forum.
Vykľulo sa šidlo z vreca... Ono málokedy je zadanie témy také jednoznačné - vždy je niečo v pozadí, čo napokon vypláva na povrch... A tu vyplávala "emocionálna nedozretosť" a nevera...
Chcel si pohľad nestranných ľudí...
Sorry, ale Tvoja priateľka nie je matka, ale bankomatka.
Áno, bez peňazí sa žiť nedá, ale nie všetko sa dá vyjadriť peniazmi. Kdesi sa mi v tom Vašom účtovaní stratilo Vaše dieťa... :eek:
Pravdupovediac, nechcela by som ním byť... Ono má platiť za emocionálnu nezrelosť svojich rodičov? Čo ak vyrastie, a bude od Vás raz žiadať "odškodné", že ste mu neboli schopní zabezpečiť prostredie, vhodné pre jeho vývoj, rast a dostatok lásky?

Mám 2 deti, strávila som 6 rokov na MD a nepovažujem to za stratený čas ani za "ujmu" na zdraví, kariére či rodinnom rozpočte... Čo neznamená, že som ako matka nepocítila v zamestnaní diskrimináciu...
Nezáleží na tom, či ste na Slovensku alebo v Írsku - celý Váš vzťah mi pripomína Absurdistan...
Neviem si predstaviť, žiadať od muža "ušlý zárobok" za 6 "stratených" rokov... To by som mu potom mala vyfakturovať aj 6 ročnú starostlivosť o domácnosť, záhradu, varenie, žehlenie, upratovanie, pranie, varovanie "jeho" detí, kým on zarábal na živobytie... neviem, kto z nás by vyšiel ako "víťaz", alebo či by to bolo, ako píšeš, na remízu...
Je mi ľúto takýchto vzťahov, rodín, detí - pripadá mi to ako čistý kalkul... Potom je lepšie namiesto dieťaťa si darovať pod stromček bábiku šu-šu - tá tiež plače, ciká, grgá... no určite nie je tak finančne a hlavne "citovo náročná" ako živé dieťa...

Pripomenulo mi to postavu tej lekárky-kariéristky z Ordinácie v ružovej záhrade, ktorá má dieťa s primárom /hrá ho J. Kroner/ a len čo zacíti "pach krvi", resp. príležitosť zaoperovať si v Bratislave, schytí tú malú Klárku so sedačkou, strčí ju do auta a ide - akoby to dieťa bolo prívesok na kľúči od motora...
Sorry, z právnej stránky Ti neporadím, toto je morálna... pýtal si sa ľudí na názor - toto je môj...
Veľa šťastia - a nezabúdaj na svoje dieťa, nech žije kdekoľvek...
Ono nemôže za svojich rodičov...

A čo sa týka Tvojich úvah, či si na správnom fóre... Porada vznikla ako stránka účtovníkov a rád s tým spojených, takže si ;)... Lenže život je aj o inom, nielen o má dať a dal...
ezzo
27.10.10,13:39
Oliwa:

ved ja si to uvedomujem, ze nasa dcerka za to nemoze, ze sme zlyhali. Priznam si to a neskryvam to. Ja som mal chut robit po novom od maja kedy to vypuklo , ked mi oznamila ze je zalubena do ineho, ale ze s nim nic nemala a to bolo klamstvo, pretoze uz 1,5 tyzdni s nim spala ale to som z nej dostal az 2.5 mesiacoch.Mam chut a energiu to robit odznova, pretoze mame vela spolocneho a nechem to hodit len tak za hlavu. Ale matka nasej dcerky, ma so sebou problemy a vlastne aj ja a je na com pracovat. Dufam, ze jej terapia v tom pomoze, pretoze inak sa obavam, ze sa bude chovat rovnako a tak nasa dcera dostane aky priklad do zivota? Ona hovori, ze nevie, ze chce byt sama, ze potrebuje cas si to vsetko ulozit. Hovori,ze sa boji, aby sa to nevratilo do starych kolaji a netreba zabudat,ze ako mi sama povedala, ze toto bolo najvacsie zalubenie ake v zivote mala a bolo to obojstranne v tom istom case aj on. Aj ked ako tvrdila uz viac krat, ze to pomali opada, ale pred mesiacom a pol, ked som bol na dovolenke s dcerou, tak som je povedal, ze ma cas rozmyslat 2 tyzdne a ona si hned v ten vecer pozvala toho debila k nam.
A ja chcel som sa uz vratit na slovenko, ale to na mna dcera po case zabudne a tak ostavam tu pri dcere. Je to komplikovane. Chce to cas.
Je to komplikovane.
Oliwa
28.10.10,08:41
Oliwa:

ved ja si to uvedomujem, ze nasa dcerka za to nemoze, ze sme zlyhali. Priznam si to a neskryvam to. Ja som mal chut robit po novom od maja kedy to vypuklo , ked mi oznamila ze je zalubena do ineho, ale ze s nim nic nemala a to bolo klamstvo, pretoze uz 1,5 tyzdni s nim spala ale to som z nej dostal az 2.5 mesiacoch.Mam chut a energiu to robit odznova, pretoze mame vela spolocneho a nechem to hodit len tak za hlavu. Ale matka nasej dcerky, ma so sebou problemy a vlastne aj ja a je na com pracovat. Dufam, ze jej terapia v tom pomoze, pretoze inak sa obavam, ze sa bude chovat rovnako a tak nasa dcera dostane aky priklad do zivota? Ona hovori, ze nevie, ze chce byt sama, ze potrebuje cas si to vsetko ulozit. Hovori,ze sa boji, aby sa to nevratilo do starych kolaji a netreba zabudat,ze ako mi sama povedala, ze toto bolo najvacsie zalubenie ake v zivote mala a bolo to obojstranne v tom istom case aj on. Aj ked ako tvrdila uz viac krat, ze to pomali opada, ale pred mesiacom a pol, ked som bol na dovolenke s dcerou, tak som je povedal, ze ma cas rozmyslat 2 tyzdne a ona si hned v ten vecer pozvala toho debila k nam.
A ja chcel som sa uz vratit na slovenko, ale to na mna dcera po case zabudne a tak ostavam tu pri dcere. Je to komplikovane. Chce to cas.
Je to komplikovane.
No neviem, nepomohol by vyriešiť Váš problém spoločný návrat na Slovensko alebo je to vylúčené? A požiadať o zverenie dcérky do Tvojej výchovy - to asi tiež neprichádza do úvahy...Na čom záleží Tvojej priateľke-nepriateľke najviac - na kariére v Írsku, na peniazoch, na milencovi, na dieťati, na Tebe... Neviem, koľko máte rokov, no asi by bolo načase ujasniť si priority a pristupovať k životu, vzťahom i dieťaťu zodpovednejšie... Ty si na to ako vidno už prišiel a veľmi oceňujem, že si si dokázal /ako asi máloktorý muž/ priznať chybu /aj keď len takto anonymne ;)/, že si mal/máš záujem popracovať na Vašom vzťahu /ak to má ešte význam/ a že Ti záleží na Vašej dcérke... Takže Ti držím palce, aby sa Vám ten zamotaný gordický uzol podarilo preťať a nájsť z tejto patovej situácie východisko... Lenže je pravda, že na to treba dvoch...

Ale ak ona uprednostní zahraničie, peniaze a momentálnu "zamilovanosť", ktorá dnes je tu a zajtra tam /do Teba snáď zamilovaná nebola?/... bola by škoda, keby si nevidel vyrastať svoje dieťa, nemal vplyv na jeho výchovu a časom jediný kontakt s ňou by bol prevodný príkaz na výživné, zasielaný jej matke...

mimotemy Minule som zazrela v meste na prechádzke dve mamičky. Čižmičky, minisukničky, kožené bundičky - a detičky v high-tech kočíkoch najnovšieho typu... Suma ich výstroja iste niekoľkokrát prevyšovala mesačnú výšku rodičovského príspevku "bežných" žien na MD. Jednou z tých mamičiek bola matka /zatiaľ/ posledného dieťaťa slovenského playboya - B. Kollára. Pri pohľade na ne mi bolo smutno - žiadna mamičkovská radosť, ale to predvádzanie sa z nich priam sršalo... jednoducho nemusím ženy, ktorým viac záleží na tom, či farba ich gélových nechtov ladí s farbou kočíka a dieťa je skôr módnym doplnkom či "zdrojom" ich zabezpečenia - ako dieťaťom svojich rodičov, ktorí sa naň tešili, s láskou ho priviedli na svet a s ešte väčšou sa oň starajú... Neviem, či viac ľutovať takéto matky alebo ich deti... lebo si ich už viem živo predstaviť v súkromnej škôlke v značkových tepláčikoch a botaskách, v privátnej základnej škole s vyučovacím jazykom anglickým, atď. -čo vyrastie z týchto detí...? Nová generácia "zlatej" mládeže, ktorej vrtochy financujú zabezpečení rodičia alebo potomkovia regionálnych zlatokopiek, ktorí sa za každú cenu chcú do teritória tej-ktorej smotánky dostať... :mee:
Nehovorím, že Tvoja priateľka je taká istá... ale nemôžem sa ubrániť dojmu, že nejaké spoločné črty majú... Sorry, ale po prečítaní Tvojich príspevkov sa mi ten "zážitok" z minulého týždňa jednoducho vybavil...
evuš
28.10.10,09:15
...občas som sem nakukla, chcela napísať, potom som to nechala tak,a predsa mi to nedá....
Ezzo, Tvoj príbeh sa mi zdá veľmi podobný príbehu kisko@...... On podobný problém rieši so svojou
ex-manželkou, Ty s ex-priateľkou...
Áno, súhlasím s Oliwa, že mnohé ženy sú zlatokopky a vypočítavé mrchy, ale trošku by ste sa mohli zamyslieť i nad sebou /Ty i kisko a podobní/ .....
Píšeš, že ste sa delili vo všetkom na polovicu, úplne vo všetkom ? S príjmami i výdavkami, starostlivosťou o domácnosť i dcérku ??! Nepíšeš neskôr o tom, že si ju zanedbával kvôli práci ???!!
Nie, nechcem ju obhajovať, pretože nemôžem ani ju, a ani Teba obhajovať či obviňovať, nakoľko o "tom všetkom" som sa iba dočítala anonymne na Porade... Našla si priateľa, zamilovala sa, mala problémy ešte z domu, je citovo nevyrovnaná, potrebuje terapiu.... skoro rovnaký príbeh ako kisko..... Možno by Ti mohlo pomôcť prečítať si kiskove príspevky v jeho témach, odpovede a názory poraďákov a potom si sadnúť a zodpovedať si sám čo najpravdivejšie ako to vlastne je, bolo a čo bude ďalej.....
ÁNO, je to všetko ťažké a zložité, ale nikto Tvoje problémy nevyrieši za Teba... život, nie je prechádzka ružovou záhradou. Rada alebo skôr prosba : Prosím, skús sa porozprávať s priateľkou
o všetkom ešte raz a v pokoji. Máte spolu dcérku, takže to už nie je len o Vás dvoch.... a preto si myslím : ZA POKUS TO STOJÍ !
Dohodnúť sa k spokojnosti oboch a s maximálnym možným uspokojením dcérkiných potrieb. Som možno staromódna, ale deti potrebujú oboch rodičov... Sama mám tri deti, takže veľmi dobre viem, o čom hovorím...
ezzo
28.10.10,10:57
evus: po obede ti odpoviem:) Ved ja to prave nechcem len tak zahodit.Zalezi mi na tom, ale aj predomnou je kus prace na sebe samom, aby som bol uprimny.
ezzo
29.10.10,13:27
evus:Nemyslim,ze moj pribeh je podobny.Moja ex take hrozne veci nerobi.

Co sa tyka rozdelenia penazi ide to zatial viac menej bez problemov, ale mame to finalne dokoncit tuto sobotu.Nicim ma nevidiera a podobne, ze ti nedovolim vidat sa s dcerou a podobne.
Dufam, ze sa to nezmeni aj ked viem ze ludia sa menia a az ked je kriza, tak ludia ukazuju svoju pravu tvar, alebo odvratenu tvar (minca ma vzdy dve strany).
Ano, ked sme este nemali spolocny ucet, tak sme sa skladali na zabezpecenie potrieb na polovicu, iba jedlo som ja platil viac nakolko som ozaj zjedol viac ako ona :)
Aj o dcerku sme sa starali rovnako.Ja som bol v praci a cast dna pokial nesla po obede do prace bola s dcerou ona, potom sla dcerka do skolky.Ja som po praci vyzdvihol zo skolky. Cez vikend som s nou bol ja nakolko cez vikendy nepracujem a ex pracuje. Potom ona mala 2 dni volno cez tyzden a ona s nou bola doma. Az prilis sme sa zamerali na odkaladanie penazi na dom,travili sme spolu ozaj minimum casu niekde vonku nas vztah chradol. Plus ja som ju zanedbaval, nedaval som co sa mal, bol som chladny, vecne podrazdeny, nespokojny so zivotom.Chcel som odist na slovenko, kde som kupil pozemok a mal plan zacat podnikat, ale ona nechcela, bala sa,ze sa moje spravanie, ked sa nebude darit este zhorsi. ALe myslim, na zaklade toho co hovorila a hovori teraz a ked zoberiem do uvahy podmienky v akych vyrastala, tak sa toho bala ako cert kriza, ze nebude mat tolko penazi ako teraz, ze si nebude moct dovolit kupovat veci ako doteraz. Pochadza z velmi chudobnej rodiny, otec prepil kazdy peniaz, z 10 deti.

Neziadam nikoho, aby za mna rozhodoval alebo hovoril co mam robit. Len ma zuajimal nazor nestranych ludi, to je vsetko.
Uz sme sa rozpravali minuly vikend.

Ona ma so sebou velky problem, sama nevie co chce, boji sa ak by sme zacali,ze ci sa to nevrati do starych kolaji a podobne, je to zlozite.
Chodi na terapiu, ako sama povedala, uvedomuje si ze ma so sebou problemi.
Chce ostat sama, dufam,ze jej to vydrzi a bude aspon teraz dosledna a neostane iba pri slovach ako doteraz ked sme ''akoze'' skusali...smutnych 5 mesiacov...

Pocas toho ked sme boli spolu pred krizou sa ozaj vzorne starala o nasu domacnost o mna, pokaslal som to jednoducho zo svojej strany, a ona teraz zo svojej.


Ale podobny problem,ze sa zamilovala do kolegu sa uz stal tiez pred 2 rokmi a upozornila ma na to, a hovorila mi, aby som nieco robil s nasim vztahom, so sebou lebo zacina ku kolegovi citit nieco co by nemala. Vraj vtedy medzi nimi nic nebolo a zbavila sa toho aj ked s nim nadalej pracovala. Teraz ked pozeram ako vie klamat, tak zacinam mat pochybnosti a neverim jej ani nos medzi ocami. A teraz si povedala,ze ked som nic nespravil pred tym tak teraz tiez nebudem reagovat a preto ako povedala,nchala sa unasat citmi, aj ked troche nezodpovedne...

Vie, ze mi na tom zalezi aj ked teraz uz pomali zacinam pochybovat o tom ci to este ma zmysel po tom vsetkom. Ale je to tak, ze s nim prerusila kontakty, nechala sa preniest do inej predajne, pretoze ako sama pochopila po 5 mesiacoch a po tom co znova spravila, ked ja som bol s dcerou na zaciatku septembra na 2 tyzdnovej dovolenke.
Ako posledne tvrdi,ze s nim nemoze spolu pracovat na jednom mieste pretoze sa potom nemoze od neho oslobodit. A vie ze je to clovek ktory, je este nedozrety a nepripraveny byt zodpovedny. Ale kedze bola do neho velmi zalubena a ona sa viac riadila citmi ako rozumom, tak dufam,ze teraz uz bude viac pouzivat aj rozum.
Este dobre ze neostala s nim tehotna, to by si ozaj pripravila zaujimave obdobie...

Chce ostat sama a dat sa do kopy. Mne povedla,ze ma nechce drzat a brat mi cas. Ze ak chcem nech si niekoho hladam.
Po tom vsetkom ja sam potrebujem oddych a nie sa vrhat do noveho vztahu.

Zelam, modlim sa a dufam,ze to s nou dobre dopadne vzhladom na nasu dceru. Ale viem,ze to su veci, ktore sa liecia aj niekolko rokov...

Ja sa len teraz zamyslam ako to bude s nasou dcerou, ked terapia nepomoze, aky vzor spravania ukaze nasej dcere. Chcem sa porozpravat s jej terapeutkou ak bude ochotna lebo ma uz jeden krat odmietla. Tak skusim este raz.
ezzo
29.10.10,13:36
[QUOTE=Oliwa;1548031]No neviem, nepomohol by vyriešiť Váš problém spoločný návrat na Slovensko alebo je to vylúčené?
Ano vylucene nechce...

..Na čom záleží Tvojej priateľke-nepriateľke najviac - na kariére v Írsku, na peniazoch, na milencovi, na dieťati, na Tebe...
To ani ja neviem...daval asom otazky...odpoved je taka,ze nevie odpovedat. Ze chce byt sama a dat si v hlave do poriadku ,ze chce ostat v IRL este dva roky, ale potom hovori zas nieco ine, ze by tu aj mozno zacala studovat...

Rokov, ja mam 32, ona 30.

asi by bolo načase ujasniť si priority a pristupovať k životu, vzťahom i dieťaťu zodpovednejšie...
To mas ozaj pravdu ze v 30 by uz mala mat tieto veci jasnene, ale ked ostal atehotna ani ja som nemal a potom ked bolo treba uvazovat o dalsom kroku tiez som vahal. Stretli sme s dvaja nevyzrety...:(

Ty si na to ako vidno už prišiel a veľmi oceňujem, že si si dokázal /ako asi máloktorý muž/ priznať chybu /aj keď len takto anonymne ;)/, že si mal/máš záujem popracovať na Vašom vzťahu /ak to má ešte význam/ a že Ti záleží na Vašej dcérke...
Ano prisiel, dozrel a uvedomil si vela veci v bolesti, ktorej som sa sam vystavil. A hovorim o tom nielen anonymne, vie o tom aj je rodina, mama, sestri, aj moji priatelia, priznavam sa k tomu, co budem zo seba robit svatuskara, ked tak nieje.

Takže Ti držím palce, aby sa Vám ten zamotaný gordický uzol podarilo preťať a nájsť z tejto patovej situácie východisko... Lenže je pravda, že na to treba dvoch...

to mas pravdu ano treba dvoch...jeden na take nieco je malo...:(

Ale ak ona uprednostní zahraničie, peniaze a momentálnu "zamilovanosť", ktorá dnes je tu a zajtra tam /do Teba snáď zamilovaná nebola?/... bola by škoda, keby si nevidel vyrastať svoje dieťa, nemal vplyv na jeho výchovu a časom jediný kontakt s ňou by bol prevodný príkaz na výživné, zasielaný jej matke...

Myslim ,ze zlatokopka nie je. Nikdy som ju nevydrziaval, vzdy si zila zo svojho a aj teraz ked delime peniaze tak sa priznava k veciam co pokupovala hlavne minulu rok bol saleny, ale vsetk osme na vypisoch prezreli...

Neviem niekedy je uz asi neskoro...neviem, necham to na cas a Boha...
korela
29.10.10,16:31
ja som reagoval na to, že si mala šancu vybrať... nemusela mať dieťa... tak čo tu splietaš o vynosení dieťaťa chlapom a pod. Dieťa vie vynosiť len žena... to ti nikto neberie... ale ak by nechcela dieťa tak mohla brať antikoncepciu... ak ho chcela, tak ho má... vybrala si

Aj on mal šancu, aj on si vybral. Tak dieťa majú. Ak sa mám priblížiť k vyjadreniu tvojho príspevku.
Inak veľmi nechutná tvoja argumentácia. Pre mňa je dieťa dar boží. Tak ako láska.
willma
29.10.10,16:44
Aj on mal šancu, aj on si vybral. Tak dieťa majú. Ak sa mám priblížiť k vyjadreniu tvojho príspevku.
Inak veľmi nechutná tvoja argumentácia. Pre mňa je dieťa dar boží. Tak ako láska.
mimotemyPrečítaj si najprv celú diskusiu a potom súď príspevky.
korela
29.10.10,16:53
mimotemyPrečítaj si najprv celú diskusiu a potom súď príspevky.

Pre istotu si ešte raz prečítam. Ale ja som reagovala na daný príspevok. A reagovala by som rovnako ešte raz.
Nesúdim. V čom tkvie moje súdenie podľa teba?
evina
29.10.10,17:15
Pre istotu si ešte raz prečítam. Ale ja som reagovala na daný príspevok. A reagovala by som rovnako ešte raz.
Nesúdim. V čom tkvie moje súdenie podľa teba?

Nemôžeš ho vytrhnúť z kontextu, Flinston ho vôbec tak nemyslel ako si ho pojala...
willma
29.10.10,17:33
ako písala evina treba si poriadne prečítať k čomu sa vlastne vyjadroval takým spôsobom akým vyjadroval.
willma
30.10.10,10:12
Pre istotu si ešte raz prečítam. Ale ja som reagovala na daný príspevok. A reagovala by som rovnako ešte raz.
Nesúdim. V čom tkvie moje súdenie podľa teba? Vieš ja som si tiež vybrala a dokonca dvakrát, ale v živote by mi nenapadlo požadovať to čo partnerka zadávateľa. Som rada, že som dosiahla riadne platenie výživného. A sploditelia mojich detí si vybrali tiež - trvalý nezáujem a ignoráciu. A ako mám informácie a ja ich mám vždy- tak aj tam kde sa ako otcovia snažili tváriť sa proti nim postavili vlastné deti. Nejdem polemizovať na tému nerovnosť v platoch, ako tu bolo niekde spomínané-jednoducho je to tak a na Slovensku sa len pomaličky nájde vôľa a ochota niečo zmeniť aj z tohto hľadiska- robím v profesii, v ktorej je stále prevaha chlapov, ale mám tu robotu rada a baví ma aj keď v kútiku duše viem, že predsa len ten chlap zarobí na rovnakom poste o nejaké to ojríčko viac ako ja. (Ale ja som precíznejšia, dokumentácia v ženskom podaní je krajšia - kolegovia sa zapodievajú vecnou stránkou veci, mi baby aj tým estetičnom :) a v neposlednom rade, kde pri kontrole nezaberie profesionálne zvládnuté spracovanie dokumentácie vždy pomôže ženský šarm a ...., To zas chlapi nedokážu. A rovnako nejdem polemizovať o tom, že rodí žena a nie chlap. Raz je to tak dané od prírody tak nie je čo riešiť.
trevis
31.10.10,16:40
ja som reagoval na to, že si mala šancu vybrať... nemusela mať dieťa... tak čo tu splietaš o vynosení dieťaťa chlapom a pod. Dieťa vie vynosiť len žena... to ti nikto neberie... ale ak by nechcela dieťa tak mohla brať antikoncepciu... ak ho chcela, tak ho má... vybrala si

Tu nie si v krčme kámo, tak sa správaj slušne.
evina
01.11.10,09:58
Tu nie si v krčme kámo, tak sa správaj slušne.

Myslím, že bolo vyššie vysvetlené, že treba čítať celok a nie vytrhnuté z kontextu, tak na čo takéto príspevky?
ezzo
01.11.10,13:32
Ahojte, tak vcera sme to konecne rozdelili, vyzera, ze k spokojnosti oboch stran :rolleyes:.
Dakujem za nazory a za zastavenie. A ako to bude s nami dalej, to vie len Boh. Tak to necham nanho ako to zariadi :), aj ked sa priznam ze by som si zelal aby sa to dostlao do tych spravnych kolaji, aby nasa dcerka mala obidvoch rodicov (biologickych).
Pekny den.
ezzo
01.11.10,13:34
ach ta gramatika :)
Este jedna vec, ak sa budete modlit, tak si na nas spomente a mozete nam venovat aspon jednu modlitbicku, ak Vas mozem poprosit. Dakujem.
Oliwa
02.11.10,13:09
Ahojte, tak vcera sme to konecne rozdelili, vyzera, ze k spokojnosti oboch stran :rolleyes:.
Dakujem za nazory a za zastavenie. A ako to bude s nami dalej, to vie len Boh. Tak to necham nanho ako to zariadi :), aj ked sa priznam ze by som si zelal aby sa to dostlao do tych spravnych kolaji, aby nasa dcerka mala obidvoch rodicov (biologickych).
Pekny den.
Ezzo, čo má za Teba zariadiť? Máš/máte predsa rozum a slobodnú vôľu...
Prečo chceš presunúť zodpovednosť na niekoho iného? ;)
To ako keby som počula ľudí, ktorí robia Boha zodpovedným za všetky vojny, biedu, hlad a nešťastia na svete - že ako to môže dopustiť a pozerať sa na to... a pritom si neuvedomujú, resp. odmietajú priznať svoj podiel viny na týchto udalostiach... vojnu predsa vyhlasuje konkrétna hlava štátu, o pestovaní/rozdeľovaní potravín rozhodujú tiež konkrétne svetové organizácie/ľudia, všetko je to o peniazoch, bohatstve, moci a vplyve bohatých nad chudobnými, na otepľovaní ovzdušia, klimatických zmenách, ničení pľúc zeme, ropných katastrofách atď. sa podpisuje konkrétny biznis/človek - a jeho chamtivosť - lebo chce byť viac ako Boh... a pritom si neuvedomuje, že koná vlastne sám proti sebe....
Sorry, viem, že už som mimotemy, tak Ti/Vám želám, aby si/ste našli pokoj v duši... a dcérke daj za mňa božtek...
Všetko dobré... :)
ezzo
02.11.10,14:00
Viem, mas pravdu. Tu nejde o presuvanie zodpovednosti za moj zivot za moje ciny ale o to, ze jedna strana aj chce a ta druha tvrdi,ze nevie a tak nech sa deje co sa ma stat....
Tak som to myslel...:)
Oliwa
03.11.10,05:21
Ja viem ;)... Tak Ti želám veľa správnych rozhodnutí v ďalšom živote... Veľa šťastia... :)
ezzo
03.11.10,10:17
Ja viem ;)... Tak Ti želám veľa správnych rozhodnutí v ďalšom živote... Veľa šťastia... :)


Dakujem Oliwa :)