Zavrieť

Porady

Peniaze,ex-partnerka žiada odo mňa doplatiť polovicu ušlej mzdy počas 6 mes.materskej

ezzo ezzo

ezzo je offline (nepripojený) ezzo

Zili sme spolu 4,5 roka, mame spolu dcerku. Mali sme spolocny ucet od april 2008. Delime si peniaze a tak prisla z jej strany poziadavka, ze jej mam zaplatit polovicu za jej uslu mzdu, ked jej pocas materskej (zijeme v zahranici) platili tusim 80% jej platu pocas materskej (6 mesiacov) a odo mna chce aby som jej doplatil ten rozdiel do 100% pred materskov. Argumentuje tym,ze sme sa tak rozhodli, ze ona ostane doma, pretoze kojit mohla ona a tak ostala s dcerkou ex-partnerka. Hovori ze ma dve zdrave ruky a pre nu by nebol problem pracovat a zarobyt tie peniaze keby ze nie je tehotna. Musim povedat,ze nikdy sa nenechavala odomna vydrziavat.Povedala,ze ideme na polovicu, ona strati svoju polovicu a ja mam doplatit tu druhu polovicu.Stratila nejkaych 4400 euro, na polovicu je to teda 2200 euro, co mam zaplatit ja. Ja ju mam stale rad aj po tom vsetkom co sa stalo ale nechcem sa nechat vyuzit,oklamat. Uz pomali neviem kde je sever.
Ako to vidite vy nestranni ludia?Dakujem.
Naposledy upravil Dav : 26.10.10 at 17:03
Usporiadat
dana9 dana9

dana9 je offline (nepripojený) dana9

právnik
Ahoj

Musim uznat ze ma na prve precitanie pozaidavka tovjej ex priatelky prekvapila, kedze som sa este s niecim takym nestratla, ale na druhe zamyslenie sa mne osobne jej pozaidavka zda spravodliva
ona tak ci tak bude v buducnosti niest negativne (relativne) dopady toho tehotenstva, napriklad ked ju v pripade zaujmu o nove zamestnanie bude potencialny buduci zamestnavatel negativne vniamat za obdobie ked bola na materskej a nezbierala pracovne skusenosti a podobne
uz som sa v zivote stratla s roznymi postojmi zo strany zamestnavatelov

dana
0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
ezzo ezzo

ezzo je offline (nepripojený) ezzo

Aby som to upresnil, neboli sme zosobaseni, dcerka uz ma 3 roky. Mna jej poziadavka tiez prekvapila, hoc na druhej strane neviem, som v tom vsetkom strateny a preto prosim o radu.Dakujem.
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

dana9 Pozri príspevok
Ahoj

Musim uznat ze ma na prve precitanie pozaidavka tovjej ex priatelky prekvapila, kedze som sa este s niecim takym nestratla, ale na druhe zamyslenie sa mne osobne jej pozaidavka zda spravodliva
ona tak ci tak bude v buducnosti niest negativne (relativne) dopady toho tehotenstva, napriklad ked ju v pripade zaujmu o nove zamestnanie bude potencialny buduci zamestnavatel negativne vniamat za obdobie ked bola na materskej a nezbierala pracovne skusenosti a podobne
uz som sa v zivote stratla s roznymi postojmi zo strany zamestnavatelov

dana
No mňa prekvapila tiež, vlastne som asi ani celkom nepochopila tie polovice To by sa však týkalo každej jednej ženy....
neviem za aké obdobie určuje tú polovicu, či ste spolu vtedy žili alebo nie - ale myslím si, že tu je na mieste výživné a pri spoločnom bývaní prispievanie na domácnosť podľa dohody.
P.s. Nechcem byť zlá, ale potom mala pracovať bez prestania, bez dieťaťa....
Je samozrejme na Tebe, aby si jej pomohol s prípadnými finančnými problémami súvisiacimi s dieťaťom, ale toto už považujem za príliš emancipované ...
0 0
bubkoch bubkoch

bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

no tu je dolezita aj otazka, ako ste hospodarili v tom obdobi, ako ste sa podielali na uhrade zivotnych nakladov
- ak to bolo pol na pol aj pocas obdobia jej materskej a znizeneho prijmu, tak jej poziadavka je sice prekvapujuca, ale nie uplne nelogicka ...
- ak si sa pocas toho obdobia podielal na uhrade zivotnych nakladov rodiny prevazne ty, tak jej poziadavka je nezmyselna
btw: mne to vychadza na jej cisty prijem pred materskou 3667€ mesacne ... to fakt ?
0 0
Lubo44 Lubo44

Lubo44 je offline (nepripojený) Lubo44

Mne sa to tiež zdá prehnaná požiadavka. Predpokladám že nebola doma nedoborovľne. Možno stratila časť mzdy ale predsa získala dieťa, rodinu. To že má dieťa nie je pre ňu dosť dobrá kompenzácia za ušlú mzdu? Čo by dali iný za to aby mohli mať deti.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

ezzo Pozri príspevok
Zili sme spolu 4,5 roka, mame spolu dcerku. Mali sme spolocny ucet od april 2008. Delime si peniaze a tak prisla z jej strany poziadavka, ze jej mam zaplatit polovicu za jej uslu mzdu, ked jej pocas materskej (zijeme v zahranici) platili tusim 80% jej platu pocas materskej (6 mesiacov) a odo mna chce aby som jej doplatil ten rozdiel do 100% pred materskov. Argumentuje tym,ze sme sa tak rozhodli, ze ona ostane doma, pretoze kojit mohla ona a tak ostala s dcerkou ex-partnerka. Hovori ze ma dve zdrave ruky a pre nu by nebol problem pracovat a zarobyt tie peniaze keby ze nie je tehotna. Musim povedat,ze nikdy sa nenechavala odomna vydrziavat.Povedala,ze ideme na polovicu, ona strati svoju polovicu a ja mam doplatit tu druhu polovicu.Stratila nejkaych 4400 euro, na polovicu je to teda 2200 euro, co mam zaplatit ja. Ja ju mam stale rad aj po tom vsetkom co sa stalo ale nechcem sa nechat vyuzit,oklamat. Uz pomali neviem kde je sever.
Ako to vidite vy nestranni ludia?Dakujem.
Neviem, kde v zahraničí žiješ a či v tej krajine je bežná takáto požiadavka, ale tu na Slovensku také niečo, ako doplatenie ušlej mzdy počas MD od ex-manžela neexistuje.

Predpokladám, že ste nemali žiadnu dohodu o financovaní domácnosti (kde by si sa bol zaviazal k nejakému finančnému plneniu), preto v našich končinách by taká požiadavka neuspela po právnej stránke. či je jej požiadavka po morálnej stránke oprávnená je ťažko posúdiť, bolo by treba poznať podrobnejšie vaše rodinné a platové pomery počas doby, keď sta začali spolu bývať a hospodáriť a počas doby, kedy bola na MD.

Podľa slovenskej legislatívy má nárok iba na primerané výživné na dieťa a prípadne na seba, ak v súčasnosti nepracuje a nebývate spolu, teda nepodieľaš sa na financovaní domácnosti (ani si nenapísal, či ešte spolu bývate alebo nie).

A taká malá poznámka na okraj - píšeš, že dostávala 80% platu počas MD. A že suma, ktorá predstavuje rozdiel, teda ušlú mzdu, predsavuje čiastku 4400 EUR. Teda ak dobre rátam, tak počas MD dostávala mesačne skoro 3000 EUR. A jej plat je potom bežne vyše 3600 EUR. Je to tak?

Ak áno, tak si uvedom, že na Slovensku je rodičovský príspevok 160 EUR (v lepšom prípade, ak má matka nárok na materské, tak to je cca vo výške 300-400 EUR) a priemerný plat je okolo 800 EUR. A životné náklady sú skoro porovnateľné so zahraničím, tak tvoj problém sa v našich očiach môže zdať ako provokácia mladých slovenských rodín (teda skôr tá jej požiadavka na doplatenie rozdielu mzdy). Ja viem, že to nie je argument, ako je to na Slovensku, ale treba sa skôr poradiť v tej krajine, kde pre takéto problému budú mať pochopenie. Keby si žil na slovensku, tak odpoveď by bola - jednoznačne jej pžiadavku ignorovať. Ak chce, nech sa súdi.
1 0
ezzo ezzo

ezzo je offline (nepripojený) ezzo

bubkoch Pozri príspevok
no tu je dolezita aj otazka, ako ste hospodarili v tom obdobi, ako ste sa podielali na uhrade zivotnych nakladov
- ak to bolo pol na pol aj pocas obdobia jej materskej a znizeneho prijmu, tak jej poziadavka je sice prekvapujuca, ale nie uplne nelogicka ...
- ak si sa pocas toho obdobia podielal na uhrade zivotnych nakladov rodiny prevazne ty, tak jej poziadavka je nezmyselna
btw: mne to vychadza na jej cisty prijem pred materskou 3667€ mesacne ... to fakt ?
nepamatame si to presne ale zhodli sme sa,ze sme sa skladali na zivotne naklady rovnakym dielom.

Jej cisty prijem pred materskou bol cca 1520 euro.
A 6 mesiacov pocas materskej dostavala asi 80% ak si to dobre pamatam.
Chce si poziadat o prispevok na byvanie a doplatenie mzdy pre samostatne zijuceho rodica.Ostava v prenajatom 2 izbovom byte. ja dcere zacinam platit mesacne na dceru 150euro.

Zijeme v Irsku.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

ezzo Pozri príspevok
nepamatame si to presne ale zhodli sme sa,ze sme sa skladali na zivotne naklady rovnakym dielom.

Jej cisty prijem pred materskou bol cca 1520 euro.
A 6 mesiacov pocas materskej dostavala asi 80% ak si to dobre pamatam.
Chce si poziadat o prispevok na byvanie a doplatenie mzdy pre samostatne zijuceho rodica.Ostava v prenajatom 2 izbovom byte. ja dcere zacinam platit mesacne na dceru 150euro.

Zijeme v Irsku.
No tak toto sú už reálnejšie čísla. Potom je ale moja matematika nejaká divná. AK dostávala 80% z 1520 EUR, tak to je 1216 EUR a rozdiel je 304 EUR. Za 6 mesiacov predstavuje rozdiel 1824 EUR, tak ako prišla k číslu 4400 EUR???

Na druhej strane, ak je teraz nezamestnaná, tak platiť na dcéru 150 EUR je málo aj na slovenské pomery.
1 0
day day

day je offline (nepripojený) day

no 1/2 z mlieka nechce preplatit? keby kupujete Nutrilon tak by ste isli tiez na 50%

je to cele absurdne,
platit vyzivne 150€ je na Irsko malo
Naposledy upravil day : 26.10.10 at 12:46
0 0
ezzo ezzo

ezzo je offline (nepripojený) ezzo

Chobot Pozri príspevok
No tak toto sú už reálnejšie čísla. Potom je ale moja matematika nejaká divná. AK dostávala 80% z 1520 EUR, tak to je 1216 EUR a rozdiel je 304 EUR. Za 6 mesiacov predstavuje rozdiel 1824 EUR, tak ako prišla k číslu 4400 EUR???

Na druhej strane, ak je teraz nezamestnaná, tak platiť na dcéru 150 EUR je málo aj na slovenské pomery.
Neviem ako presne dosla k tej sume, skntrolujem to dnes.Je zamestnana a chce ziadat a o ten prispevok na byvanie kde ti zaplatia skoro cely najom, potom na dieta nejaky zvyseny prispevok, plus ona bude pracovat na polovicny uvazok a este chce doma robit aupair. Takze bez penazi nebude. A este ja budem platit mozno aj 180 euro.
Ide skor o moralnu otazku.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

ezzo Pozri príspevok
Neviem ako presne dosla k tej sume, skntrolujem to dnes.Je zamestnana a chce ziadat a o ten prispevok na byvanie kde ti zaplatia skoro cely najom, potom na dieta nejaky zvyseny prispevok, plus ona bude pracovat na polovicny uvazok a este chce doma robit aupair. Takze bez penazi nebude. A este ja budem platit mozno aj 180 euro.
Ide skor o moralnu otazku.
Na dieťa výživné platiť - OK.

Nejaké dorovnanie platu - neakceptoval by som.
1 0
dana9 dana9

dana9 je offline (nepripojený) dana9

právnik
spravodlive by bolo, keby v partnerstve mohli vynosit dieta obaja, prve dieta matka a druhe otec :-D
potom by mali obaja predstavu, o com to naozaj je.

jedna vec su pravne naroky, tam, samozrejme, je tvojou jedinou povinnostou platit vyzivne na dieta, pripadne, v zakonom stanovenych situaciach na matku (teraz ale z tvojho popisu taka situacia nenastala)

tvoju otazku som vsak pochopila v moralnej rovine a ta s pravom nema nic spolocne.
mozno by sa mala vyjadrit aj nejaka zena, mamicka, z jej pohladu :-)
0 0
willma willma

willma je offline (nepripojený) willma

fajn vyjadrím sa ako matka a to dvojnásobná , mám len jednu základnú otázku - To si ju znásilnil a či čo? Inak si jej myšlienkové pochody neviem vysvetliť- snaží sa stavať do pozície že ona dieťa vlastne ani nechcela alebo dokonca u toho ani nebola. Len sa tak pritrafilo a tak sa teraz staraj, lebo môžeš za jej ušlú mzdu. A rada: samozrejme na dcérku plať čo je potrebné, ale nie z rúčky do rúčky ale pekne na účet aj s poznámkou výživné. Keď sa dá a chceš tak kupuj malej oblečenie, hračky a čo ti len napadne a bločky si riadne odkladaj, prípadne som už v inej téme o výživnom písala o založení sporiaceho účtu výlučne na meno dcérky tak aby financie z neho mohla použiť ona po dosiahnutí plnoletosti.
1 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

willma Pozri príspevok
fajn vyjadrím sa ako matka a to dvojnásobná , mám len jednu základnú otázku - To si ju znásilnil a či čo? Inak si jej myšlienkové pochody neviem vysvetliť- snaží sa stavať do pozície že ona dieťa vlastne ani nechcela alebo dokonca u toho ani nebola. Len sa tak pritrafilo a tak sa teraz staraj, lebo môžeš za jej ušlú mzdu. A rada: samozrejme na dcérku plať čo je potrebné, ale nie z rúčky do rúčky ale pekne na účet aj s poznámkou výživné. Keď sa dá a chceš tak kupuj malej oblečenie, hračky a čo ti len napadne a bločky si riadne odkladaj, prípadne som už v inej téme o výživnom písala o založení sporiaceho účtu výlučne na meno dcérky tak aby financie z neho mohla použiť ona po dosiahnutí plnoletosti.
Priznám sa, že v prvom momente ma napadlo napísať /zdržala som sa/. že asi tiež bola pri tom, keď.....

Ja ako matka tiež píšem z môjho pohľadu, že nemá morálne právo také niečo žiadať ....
0 0
willma willma

willma je offline (nepripojený) willma

ja som sa nezdržala veru
0 0
evina evina

evina je offline (nepripojený) evina

Preto som sa pridala
0 0
dana9 dana9

dana9 je offline (nepripojený) dana9

právnik
ok, beriem vsetko spat, matky sa asi vedia k tejto teme lepsie vyjadrit ...
ja samozrejme nepochybujem, ze by pri tom pocati nebola, len podla mojho nazoru nemala sancu si vybrat ci dieta vynosi a porodi a bude kojit na materskej, na ukor "karierneho rastu" vdaka comu mozno v buducnosti zarobi menej ako jej manzel ktory zatial chodil do prace
v kazdom pripade ma nedavno prekvapila reakcia zamestnavatela, ktory sa vyjadril, ked si vyberal medzi dvomi potencialnymi zamestnancami, ze radsej vezme chlapa s 5 rocnou praxou ako zenu s trojrocnou (samozrejme, 2 roky bola s babatkom doma)
0 0
Flinstone Flinstone

Flinstone je offline (nepripojený) Flinstone

vždy je na výber
0 0
dana9 dana9

dana9 je offline (nepripojený) dana9

právnik
to flintstone,

myslim ze si ma asi nepochopil, ty snad dokazes vynosit dieta? nemyslim ci to dieta maju, to sa dohodli spolocne, ale kto ho vynosi? a ked si neves najst pracu niekde nablizku a chces dieta kojit, tak mozes chodit do prace na druhom konci mesta?
0 0
Flinstone Flinstone

Flinstone je offline (nepripojený) Flinstone

dana9 Pozri príspevok
...
...len podla mojho nazoru nemala sancu si vybrat ci dieta vynosi a porodi a bude kojit na materskej, na ukor "karierneho rastu" vdaka comu mozno v buducnosti zarobi menej ako jej manzel ktory zatial chodil do prace
(samozrejme, 2 roky bola s babatkom doma)
dana9 Pozri príspevok
to flintstone,

myslim ze si ma asi nepochopil, ty snad dokazes vynosit dieta? nemyslim ci to dieta maju, to sa dohodli spolocne, ale kto ho vynosi? a ked si neves najst pracu niekde nablizku a chces dieta kojit, tak mozes chodit do prace na druhom konci mesta?
ja som reagoval na to, že si mala šancu vybrať... nemusela mať dieťa... tak čo tu splietaš o vynosení dieťaťa chlapom a pod. Dieťa vie vynosiť len žena... to ti nikto neberie... ale ak by nechcela dieťa tak mohla brať antikoncepciu... ak ho chcela, tak ho má... vybrala si
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať