Potvora30
26.10.10,13:43
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť ohľadom dedenia. Zomrel mi otec, ostal po ňom byt, ktorý bude predmetom dedenia. Dediči sme ja, brat a mamina. Chcela by som vedieť ako máme postupovať aby sme platili čo najmenšie poplatky. Byt chceme dať prepísať na maminu.
ivka70
26.10.10,11:49
Dadicske poplatky platite z vysky dedeneho majetku a su dane zakonom, tam nemate co usetrit.
Potvora30
26.10.10,11:51
Kto ohodnocuje majetok?
Spaguetka
26.10.10,11:53
Zavisi na akom ohodnoteni bytu sa dohodnete vy ako dedicia. Cim bude tato nizsia, tym menej vas bude stat notar.. Ten ale moze ziadat znalecky posudok, ak by sa mu cosi nezdalo..
Potvora30
26.10.10,11:54
Aha, ďakujem. Takže veľa nenašpekulujeme :-)
alaya1
11.04.11,17:06
Chcela by som sa opytat, ci v pripade dedenia bytu sa jeho hodnota udava v zostatkovej cene, pripadne trhovej cene?
Indeed
11.04.11,17:10
..na 3-ojne,

je to dané zákonom
Mária27
11.04.11,17:26
Chcela by som sa opytat, ci v pripade dedenia bytu sa jeho hodnota udava v zostatkovej cene, pripadne trhovej cene?

Zostatková hodnota bytu sa už nikde nevykazuje. Používa sa trhová hodnota.
alaya1
12.04.11,06:14
Prosim este o odpoved. Ide o dedenie bytu, ak ma vyplatia z mojho podielu, potom uz na liste vlastnictva nefigurujem.
len neviem, ako to u notara chodi, ci sa ma opytat, ci chcem vyplatit, ci je to dane zakonom?
arizona
12.04.11,06:28
Prosim este o odpoved. Ide o dedenie bytu, ak ma vyplatia z mojho podielu, potom uz na liste vlastnictva nefigurujem.
len neviem, ako to u notara chodi, ci sa ma opytat, ci chcem vyplatit, ci je to dane zakonom?
Ak ste vy, dedicia dohodnuti, tak staci povedat pri ded.konani,ako ste sa dohodli. Ak ste sa dohodli na vyplateni a sume,tak do osvedcenia o dedicstve notar tuto skutocnost zapise. Je dobre,ak je zapisane aj do kedy sa suma ma vyplatit,aby sa predislo buducim nedorozumeniam.
alaya1
12.04.11,07:05
Dakujem ti Arizona, dohodnuti praveze nie sme.
lorenc
12.04.11,07:15
Dobrý deň,...chcem sa spítať na darovaciu zmluvu,...rodičia mi darovaly dom, ale je tam písané...že za doopatrovanie atd. No ak si berieme uver a zakladáme dom, bre banku to znamena ťarcha. Vraj existuje " osobna dohoda o zrušenie závezku"...kdo to píše ...notár či právnik...a ak prosím kopiu!
Mária27
12.04.11,07:40
Darovacia zmluva nie je bezodplatná, ak sa za dar má niečo plniť (doopatrovanie), teda vlastne nejde o darovanie. Vecné bremeno by mohlo byť na právo doživotného bývania v nehnuteľnosti.

Ak máte vecné bremeno napísané v katastri, môžete aj sami s rodičmi spísať dohodu o zrušení vecného bremena. Len tam dajte všetky náležitosti, presne napíšte o čo ide (kde to bolo napísané - v zmluve, na liste vlastníctva), o koho ide - rodičia a vy, rodičia súhlasia so zrušením bremna - ich podpis overený. Potom to dáte do katastra vkladom.
alaya1
12.04.11,08:32
Ja sa chcem opytat, ako mam u notara postupovat, ked v byte, ktory sa dedi po matke byva brat s rodinou, ja byvam inde. Bol to vylucne matkin byt.
Poviem tam, ze si narokujem podiel bytu a co potom?
Chcem ist tam pripravena. Brat sa so mnou o tychto veciach vobec nekontaktuje. Bola by som radsej, keby ma vyplatil, ako to urobit po pravnej stranke spravne?
arizona
12.04.11,09:32
Dakujem ti Arizona, dohodnuti praveze nie sme.
Je urcite lepsie pre vsetkych dohodnut sa vopred,alebo u notara.Ak sa nebudete vediet dohodnut, tak sa ded.konanie bude natahovat dovtedy,pokym sa nedohodnete,alebo bude musiet za vas rozhodnut sud, co ale bude trvat ovela dlhsie...



Ja sa chcem opytat, ako mam u notara postupovat, ked v byte, ktory sa dedi po matke byva brat s rodinou, ja byvam inde. Bol to vylucne matkin byt.
Poviem tam, ze si narokujem podiel bytu a co potom?
Chcem ist tam pripravena. Brat sa so mnou o tychto veciach vobec nekontaktuje. Bola by som radsej, keby ma vyplatil, ako to urobit po pravnej stranke spravne?
To, ze brat v tom byte byva neznamena, ze ma narok na vacsi podiel z dedicstva ako ty. Obaja mate narok na polovicu dedicstva. Nielen bytu,ale aj ostatneho majetku,ktory po matke zostal, napr. sperky,elektronika, nabytok ci ost. cennejsie veci ...
Brat,ked chce zostat v byte byvat, tak by ti mal polovicu hodnoty vyplatit,alebo mozete byt predat a rozdelit si peniaze. Alebo mozete byt obaja vlastnici,brat tam moze byvat a tebe platit mesacne nejake peniaze za uzivanie tvojho majetku atd. Moznosti je vela, takze preto je dobre sa dohodnut,aby to vyhovovalo obom stranam a aby sa ani jedna necitila ukratena...
alaya1
12.04.11,09:43
Arizona, dakujem ti pekne, je to tak, ako som si myslela aj ja. Zial, moj brat sa ma na nic nepyta, hoci byvame velmi blizko. Matkin nabytok uz stacil zlikvidovat, jej izbu obsadil aj s manzelkou. Mna o tom len informoval, ze to uskutocnil.
Nepaci sa mi to, chcela som mu cely byt prenechat a vzdat sa dedictva v jeho prospech, myslim bytu, no v takomto pripade, ako sa zachoval, nemienim ustupit.Nedodrzal zelanie nebohej matky s nakladanim s jej osobnymi vecami. Zial je tam aj svagrina, ktora to riesi.
Ja pojdem na to pojednavanie a tam poviem, ze chcem, aby ma vyplatil a byt bude potom len jeho.Mozem si urcit aj dobu, dokedy ma ma vyplatit? Dakujem, dufam, ze som to pochopila spravne.
arizona
12.04.11,12:40
Arizona, dakujem ti pekne, je to tak, ako som si myslela aj ja. Zial, moj brat sa ma na nic nepyta, hoci byvame velmi blizko. Matkin nabytok uz stacil zlikvidovat, jej izbu obsadil aj s manzelkou. Mna o tom len informoval, ze to uskutocnil.
Nepaci sa mi to, chcela som mu cely byt prenechat a vzdat sa dedictva v jeho prospech, myslim bytu, no v takomto pripade, ako sa zachoval, nemienim ustupit.Nedodrzal zelanie nebohej matky s nakladanim s jej osobnymi vecami. Zial je tam aj svagrina, ktora to riesi.
Ja pojdem na to pojednavanie a tam poviem, ze chcem, aby ma vyplatil a byt bude potom len jeho.Mozem si urcit aj dobu, dokedy ma ma vyplatit? Dakujem, dufam, ze som to pochopila spravne.
Len sa Ti nicoho nevzdavaj,lebo ak to neskor olutujes, uz sa to neda vratit spat.Tebe by niekto daroval par stotisic korun????;)
alaya1
12.04.11,12:51
Len sa Ti nicoho nevzdavaj,lebo ak to neskor olutujes, uz sa to neda vratit spat.Tebe by niekto daroval par stotisic korun????;)
Dakujem za povzbudive slova. Toto vsetko je uplne proti mojej povahe a je mi to neprijemne. Ale uz som sa rozhodla.
Prosim ta, mozem si na pojednavani urcit a termin, dokedy ma má brat vyplatit?
arizona
12.04.11,13:22
Ano, mozes. A stanov si co najkratsiu dobu napr. 30-60dni, nie o pol roka, ci o rok. Brat si musi uvedomit, ze on dedicstvo uziva uz teraz, takze ani ty nechces cakat do nekonecna...

Len nesuhlas s vyhovorkami typu "teraz nemam" a pod.Hypoteka ,ci pozicka sa da vybavit aj za par dni, ci tyzdnov...
Ak nie, tak navrhni predaj bytu...mas rovnake prava rozhodovat o dedicstve,ako tvoj brat.
Mária27
12.04.11,13:31
Dakujem za povzbudive slova. Toto vsetko je uplne proti mojej povahe a je mi to neprijemne. Ale uz som sa rozhodla.
Prosim ta, mozem si na pojednavani urcit a termin, dokedy ma má brat vyplatit?

Termín si určiť môžeš - nech si vezme úver (založiť bude mať čo). Ak by si si termín neurčila, platil by paragrafu 563 občianskeho zákonníka, že ti ich musí dať po vyžiadaní. Od nasledujúceho dňa mu pribúdajú potom aj úroky z omeškania a môžeš si dlh vymáhať - do troch rokov dátumu vyžiadania plynie premlčacia doba, takže to neodkladať.

Ak čas platenia necháš na jeho vôli, môže ho určiť na tvoj návrh súd.

§ 563

Ak čas splnenia nie je dohodnutý, ustanovený právnym predpisom alebo určený v rozhodnutí, je dlžník povinný splniť dlh prvého dňa po tom, čo ho o plnenie veriteľ požiadal.
§ 564

Ak je čas plnenia ponechaný na vôli dlžníka, určí ho na návrh veriteľa súd podľa okolností prípadu tak, aby to bolo v súlade s dobrými mravmi.
alaya1
12.04.11,13:35
Dievcata, dakujem Vam pekne. velmi mi pomahate, je to pre mna tazke a zkozite, lebo viem, ze ked toto poviem u notara, stratim brata.
Takze to zhrniem. poviem tam, ze narokujem si na dedictvo po matke, aj bytu, aj pozemkov, ale za byt, ze chcem vyplatit dedicny podiel a byt je potom uz jeho? Dam na to 60 dni.OK?
Pozemky nechcem vyplatit, tie si chcem nechat, pre moje deti.
Je to takto dobre? Chcem to presne formulovat, aby som neurobila chybu tam.
Ked mi peniaze nevyplati v danom termine, mozem si ich narokovat na sude len 3 roky, potom je premlcane? Dobre som to porozumela?
seflera
12.04.11,13:57
alaya1....možno povzbudí.....
....mne sa osvedčila veta, ktorú som (si) opakovala ako mantru..."Nechcem ani o korunu (euro) viac, ako dostaneš ty." alebo "Nechcem nič viac, len toľko, ako ty, veď si mi brat a nechcem ti zobrať nič, čo ti patrí......chcem len toľko, koľko dostaneš ty...ani o cent viac"

Tieto situácie sú veľmi ťažké....
arizona
12.04.11,15:56
Dievcata, dakujem Vam pekne. velmi mi pomahate, je to pre mna tazke a zkozite, lebo viem, ze ked toto poviem u notara, stratim brata.


Preco sa bojis,ze stratis brata? Ak je brat rozumny, tak urcite pochopi, ze nechces nic naviac,len svoje na co mas narok. To, ze on chce viac,na ukor teba, nie je tvoja chyba, nevycitaj si to.


Osobne som sa zucastnila 3. ded. konani. Raz som dostala iba "zo zakona" svoju ciastku,ani o halier viac, dvakrat som sa vzdala svojho podielu v prospech inych. Aj tak som od vtedy "prisla" o dvoch clenov svojej rodiny.
V oboch pripadoch sa urazili a odclenili od ostatnej rodiny prave ti, ktory dostali neporovnatelne najviac a este sa im malilo! :mee::mad::rolleyes:

Kaslat na taku rodinu!
O to mi je cennejsia a vzacnejsia ta ostatna cast rodiny...:):):)
alaya1
24.04.11,09:33
Neviete niekto podla coho sa urcuje trhova hodnota 3 izb.bytu pri dedicnom konani?
Mária27
24.04.11,11:41
Neviete niekto podla coho sa urcuje trhova hodnota 3 izb.bytu pri dedicnom konani?
Napr.: Ponúknite ho na predaj a spriemerujte cenové ponuky.

Je to cena, za akú sa byt rovnakých kvalít v danej lokalite predáva. Notárke môžete povedať cenu vy ako dedičia, ona môže súhlasiť alebo dá byt ohodnotiť znalcom (ide o jej odmenu z hodnoty bytu).
Oliwa
24.04.11,11:45
Podľa cien na trhu... Stačí, ak si pozrieš aktuálne ceny porovnateľných bytov v miestnej tlači alebo na nete a máš to... A notár/ka tiež nie je na hlavu padnutá/ý, keď si napr. dedič stanoví cenu 3-i bytu na úrovni ceny garzónky... Vaše dedičské konanie nie je predsa jediné, ktoré prejednáva, takže je v obraze, aj keď nie je zrovna súdny znalec alebo realitka... Ak nechce prísť o reputáciu, tak s tým nebude súhlasiť, lebo napr. iný nespokojný dedič by to mohol napadnúť...
alaya1
24.04.11,16:00
Pytala som sa preto, ze som myslela, ze existuje nejaky predpis, podla ktoreho sa stanovuje cena bytu pri dedictve. nemam s tym absolutnu skusenost. Viem, po com sa predavaju byty, no byt je uz rekonstruovany, robil to moj brat, ktory v tom byte byva na svoje naklady, btral to automaticky, ze ostava v tom byte on.
Mame to v stredu, je mi z toho neprijemne, co tam bude, brat ma absolutne nekontaktoval ohladne bytu, len mi oznamil, ze matkin nabytopk uz odstranil a jej osobne veci som riesila podla jej zelania. V jej izbe uz maju svoje veci oni.
Chcem, aby ma vyplatil, len neviem, ako a co na tom pojednavani. Ako to prebieha.
Oliwa
24.04.11,18:58
Predpis, ktorý by určoval cenu nehnuteľnosti a notár by sa ním riadil pri prejednávaní dedičstva, neexistuje. Ceny nehnuteľností sa často menia rýchlejšie ako by nadobúdali účinnosť takéto zákony, schvaľované parlamentom. Ale existujú súdni znalci z odboru oceňovanie nehnuteľností.
Mám vlastnú skúsenosť, viem, o čom hovorím. Bola som v podobnej situácii. Na DK bol predložený znalecký posudok, s ktorým som nesúhlasila ja /ani notár/, nakoľko cena nehnuteľnosti bola značne podhodnotená. Notárka preto navrhla vypracovať nezávislému znalcovi posudok, ktorý sa značne líšil od toho pôvodného /v podstate ten prvý posudok nebolo nutné dať vôbec vypracovať, stačilo sa pozhovárať, ale druhá strana nemala záujem a zaujala pozíciu mŕtveho chrobáka -ako Tvoj brat- a iniciatívne si dala vypracovať "svoj" posudok. / Posudok vypracovaný nezávislým znalcom musela rešpektovať, čo sa im samozrejme nepáčilo... A to ani nešlo o vyplatenie, len o objektívne stanovenie ceny a zapísanie podielu na liste vlastníctva...
Neboj sa, viem, o čom to je, ale nevzdávaj to...
Ja som si /keďže som sa náhodou dozvedela, čo sa pripravuje/,
priniesla na DK aktuálne inzertné noviny i ceny rovnakých nehnuteľností z netu, a samozrejme notárka bola tiež v obraze...
Druhá strana s tým nepočítala, zaskočená som mala byť totiž ja, a vyčítali mi moju "pripravenosť"... Dedičské to síce predĺžilo, ale nemala som čo stratiť...
Brat, ktorý Ťa chce oklamať či okradnúť, nie je brat...
Môj starý otec vraj vravieval: Cudzie nežiadam, ale svoje nepopustím... snažila som sa toho držať. Nevidela som dôvod, prečo by som mala nechať ukrátiť seba či svoje deti - aj keď od vlastných príbuzných...
alaya1
24.04.11,20:01
Dakujem, tie inzeraty uz mam pripravene.
Oliwa
24.04.11,20:14
Snaž sa konať vecne, bez emócií a rozhodne sa nedaj zatlačiť do kúta. Napr. zajtra má brat príležitosť navštíviť Ťa a pozhovárať sa s Tebou pred dedičským konaním... Čo nepovieš na dedičskom konaní, už nebudeš mať možnosť povedať nikde tak, aby to bolo oficiálne vzaté na vedomie a zapísané - iba ak na súde... a tam sa predpokladám nemienite ocitnúť...
majka02
07.06.11,14:10
ahojte, chcela by som poprosit niekoho, kto vie v tom chodit o radu,,,
zdedila som 1/4 bytu(3-izb.) po otcovi, ktory zomrel pred 10 rokmi. Druhu 1/4 zdedila moja sestra a 1/2 bytu patri nasej mame(boli rozvedeni). Pri dedic. konani sme sa pred pravnickou dohodli, ze sa vysporiadame medzi sebou dve sestry. Sestra s mamou ziju spolu v tom byte a na dohodu-ustnu - sa akosi "pozabudlo",,,
Ja mam vsak rodinu a peniaze z bytu by sa nam velmi hodili, pretoze mame v plane stavbu domceka. Ibaze moja sestra sa nechce dohodnut. Ake mam moznosti? Poradi niekto?
Mária27
07.06.11,15:11
Oficiálne (písomne) im navrhni vyporiadanie spoluvlastníctva dohodou tak, že tvoj podiel odkúpia, navrhni cenu.
Zároveň žiadaj od nich úhradu za užívanie tvojho podielu (podobne ako nájomné), odteraz pravidelne do 15. mesačne, spätne nech ti doplatia tri roky. Ak tak neurobia do troch mesiacov, budeš sa domáhať svojho práva súdnou cestou a žiadať aj úroky z omeškania.

Tu je taký prípad - príloha Spoluvlastník užíva celé:

http://www.porada.sk/t168548-vysporiadanie-bytu.html#post1746037
majka02
09.06.11,10:24
dakujem za odpoved, urcite nebudu suhlasit s navrhovanou cenou, a uz urcite nie s doplatkom za 3 roky (najom)
sestra si isla zarobit, aby mohla byt rekonstruovat, a v buducnosti mi chcu tieto financne veci odratat z mojho podielu. ved je to hrozne ako so mnou vybabrali. ludia ju zacali lutovat, ze vraj ja ju chcem dostat na ulicu (tak im to rozprava sestra). ja ju mam rada, som krstna mama jej synovi a nikdy by som nedovolila, aby skoncili na ulici,,,,ibaze tym sa moj problem nevyriesi.
neviem ako to riesit,,,,uz uplynulo 10 rokov a stale nic.
AnitaMartinska
27.06.11,08:24
Dobry den,
prosim vas, ako je to pri dedeni, ak rodic urci jedneho zo svojich deti, aby mal moznost nakladat s uctom v banke v pripade jej smrti. Su to peniaze na vydavky na pohreb.Viem, ze by brat
/ a ani ja / nezneuzil situaciu v prospech seba. Ak by peniaze vybral v den smrti rodica a pouzil na pohreb, pojde vybrana ciastka aj do dedicskeho konania?
Dakujem.
Mária27
27.06.11,08:42
Do dedičstva ide všetok majetok poručiteľa v okamihu smrti. Niekedy sa to doslova ráta na sekundy (napr. pri havárii - kto dlhšie prežije).
Čiže ak to vybral po smrti, peniaze patria do dedičstva. Výdavky na pohreb sa uhrádzajú z dedičstva.
AnitaMartinska
27.06.11,09:32
Do dedičstva ide všetok majetok poručiteľa v okamihu smrti. Niekedy sa to doslova ráta na sekundy (napr. pri havárii - kto dlhšie prežije).
Čiže ak to vybral po smrti, peniaze patria do dedičstva. Výdavky na pohreb sa uhrádzajú z dedičstva.

Nastastie sa este nic take neudialo. Je to do buducnosti. Cize, ak by vybral peniaze 1 hod. pred smrtou, tak nejdu do dedicstva?
Oliwa
27.06.11,09:40
Prečo toľké hypotetizovanie, keď si si istá, že nič také nehrozí?
Ak ich vyberie pred smrťou majiteľ účtu alebo ten, kto je oprávnený ním disponovať, je to O.K, ergo - nejde to do dedičského konania.
Nebožtík si peniaze nevyberie, ten už má po starostiach...
Preto ako už písala Mária 27, rozhodujúcim okamihom je okamih smrti - t.j. čas uvedený na úmrtnom liste.
Tweety
27.06.11,09:44
Nastastie sa este nic take neudialo. Je to do buducnosti. Cize, ak by vybral peniaze 1 hod. pred smrtou, tak nejdu do dedicstva?
Nie nebudú predmetom dedičstva.
Barbara
27.06.11,09:46
[QUOTE=Oliwa;1778868]Prečo toľké hypotetizovanie, keď si si istá, že nič také nehrozí?

no veď píše, že to chce vedieť """" do budúcna"""""";););)
AnitaMartinska
27.06.11,10:01
[QUOTE=Oliwa;1778868]Prečo toľké hypotetizovanie, keď si si istá, že nič také nehrozí?

no veď píše, že to chce vedieť """" do budúcna"""""";););)

Presne tak, jedna sa o informacie do buducna. Uz sme zazili jedno dedenie a tych poplatkov bolo az,az...
dakujem vsetkym za info.
Pekny den.
Oliwa
27.06.11,10:16
[QUOTE=Barbara;1778879]

Presne tak, jedna sa o informacie do buducna. Uz sme zazili jedno dedenie a tych poplatkov bolo az,az...
dakujem vsetkym za info.
Pekny den.

Teraz si sa preriekla, či...? Tzn. plánujete vybrať peniaze na pohreb pred smrťou rodiča, aby tých poplatkov nebol az,az... Len aby Vás smrť nepredbehla, resp. nedobehla...
Mimochodom - istá je len smrť, všetko ostatné je neisté...
Tweety
27.06.11,10:19
[QUOTE=AnitaMartinska;1778913]

Teraz si sa preriekla, či...? Tzn. plánujete vybrať peniaze na pohreb pred smrťou rodiča, aby tých poplatkov nebol az,az... Len aby Vás smrť nepredbehla, resp. nedobehla...
A ja len dodám, poplatky sa odvíjajú od hodnoty dedičstva. Takže dediť áno, ale....:mad:
AnitaMartinska
27.06.11,11:26
[QUOTE=AnitaMartinska;1778913]

Teraz si sa preriekla, či...? Tzn. plánujete vybrať peniaze na pohreb pred smrťou rodiča, aby tých poplatkov nebol az,az... Len aby Vás smrť nepredbehla, resp. nedobehla...
Mimochodom - istá je len smrť, všetko ostatné je neisté...

Neviem,preco by som sa preriekla.Ja nic neplanujem, nechystam,len sa informujem.Samozrejme, ze sa lahsie vybavuje, ked je z coho platit poplatky. Nie kazdy ma hotovost doma, resp. peniaze navyse. Niekomu jeho prijmy nedovolia zafinancovat nepredvidatelne okolnosti.
Ved sa jedna o to, ze kym sa dostaneme k peniazom, az ked prebehne dedenie, z coho mam vsetko zaplatit?
Oliwa
27.06.11,13:27
Prečo by si mala znášať náklady Ty, keď píšeš, že prístup k účtu má brat? Náklady spojené s pohrebom sa odrátajú z dedičstva tomu, kto ho vybavoval, platil a nahlasoval pozostalosť notárovi a ten pozostalý aj predloží všetky doklady súvisiace s pohrebom notárovi...
Môžte sa prípadne dohodnúť, že sa budete na nich podielať spoločne...