Zavrieť

Porady

vysporiadanie bytu

ahojte,

chcela by som vas poprosit o radu.
S bývalym priatelom som si kupila pred 4 rokmi byt na hypoteku, s podielovym, 50% vlastnictvom. Do zariadenia som v tej dobe investovala 200 000,-Sk a dalsich 100 000,-Sk predstavovala zaloha za byt predavajucim.
Po urcitych nezhodach som sa rozhodla odstahovat, a asi 2 rok byvam sama, a zaroven od tej doby nesplacam hypoteku. Kedze sme s byvalym dlhsiu dobu skusali byt predat, ale neuspesne, rozhodli sme sa ze na neho prepisem svoju polovicu, a teraz sa pytam ci mam nejaky legitimny narok z jeho strany na vratenie minimalne tych financii, ktore som do bytu investovala (300 000,-SK) ?
Prosim poradte. Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Ak na neho prepíšeš svoj podiel, tak ti samozrejme vráti všetko, čo si investovala do bytu, tiež to, čo si splatila z hypotéky. Z hľadiska investícií sa mi to zdá jasné, zostane mu celá nehnuteľnosť. Otázkou je, ako ste spolu hospodárili, či má niektorý z vás resty tam.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Keby si mu aj tie splátky úveru doplatila, v konečnom dôsledku by ti ich musel vrátiť - zvýšiš mu o to hodnotu tvojej polovice bytu. Veď ty mu ju vlastne predávaš, či daruješ? Ponúkneš mu ako spoluvlastníkovi cenu za svoj podiel, ak to do 2 mesiacov nezaplatí, môžeš to predať inému (nie lacnejšie).
    Pravdou je, že ceny nehnuteľností išli v posledných dvoch rokoch dole, to chce asi využiť. Nehnuteľnosť sa totiž oceňuje hodnotou v čase vyporiadania spoluvlastníctva. Ale ceny sú dohodou, ak neberie, nemusíš mu to predať vôbec.

    Môžeš tvrdiť, že ste sa o užívaní nehuteľnosti ním a aj o ďalšom splácaní úveru ním dohodli. Ak bude tvrdiť, že ste sa tak nedohodli, potom pýtaj od neho náhradu za to, že byt užíval sám, teda aj tvoj podiel. K tomu ti prikladám judikatúru, pozri na konci odôvodnenie Najvyššieho súdu SR.
    ja to vidim presne rovnako, ale on argumentuje tym, ze som si dva roky neplnila zavazky a tym padom mi je ochotny vratit sumu ponizenu o sumu, kt som mu vraj dlzna na splatkach za hypoteku.. ale ja som ten byt neuzivala a on ani raz nenamietal proti plateniu celej hypoteky.. Ako to je v takomto pripade? Ma nato pravo?
    Dakujem

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.