jamajka
21.11.05,16:08
Ani neviem, kam som túto otázku mala zaradiť, ale potrebovala by som radu. Brat chce dať výpoveď zo zamestnania. Má totiž aj živnosť a tej sa kvôli dlhej pracovnej dobe nestíha venovať, tak akoby sa mal. Šéf (konateľ spoločnosti) však od neho vyžaduje pri rozviazaní pracovného pomeru podpísať prehlásenie, že po skončení pracovného pomeru nebude podnikať v oblasti, v ktorej podniká on (inak ho čaká pokuta). Odmietol to podpísať a šéf sa mu teraz vyhráža právnikom. Môže takéto prehlásenie od neho pri rozviazaní pracovného pomeru vyžadovať?
Jana411
21.11.05,15:37
Čo keby sa brat tiež obrátil na právnika....niečo na tom prehlásení bude....
Jevajs
21.11.05,15:43
Podľa môjho skromného neprávneho názoru takéto podmienky môže zamestnávateľ dávať pri nástupe do zamestnania. Ale pokiaľ to nemal podchytené na začiatku a počas trvania pracovného pomeru, teraz sa môže zamestnávateľovi s ktorým končí prac. pomer len zasmiať.
symona
21.11.05,15:47
Mohol mu zatrhnúť podnikanie počas pracovného pomeru (viď §83 Zákonníka práce), ak by to jeho podnikanie bolo zhodné alebo obdobné s predmetom podnikania zamestnávateľa. Zamestnanec to mal ohlásiť a zamestnávateľ mu nemusel dať súhlas, resp. neskôr mohol súhlas odvolať. Ale ak tak neurobil, tak zamestnávateľ má po ukončení pracovného pomeru asi smolu. A brat ak chce zamestnanie ukončiť a dohodou to nejde, tak nech podá výpoveď. Síce sa to o trošku posunie, ale v zamestnaní skonči.
JankaO
21.11.05,15:52
Najskôr chcem povedať, ža nie som právnik! No myslím, že nebudem sama s takýmto názorom.
1. Ak brat začal podnikať v čase, keď už mu trval pracovný pomer, z ktorého chce dať výpoveď a činnosť na živnosť je totožná s činnosťou zamestnávateľa, tak na výkon takejto činnosti musel mať písomný súhlas zamestnávateľa. Pozri § 83 ZP.
2. Ak živnosť mal a potom uzatvoril pracovný pomer, mal si takýto písomný súhlas od zamestnávateľa vyžiadať, ináč nemohol vykonávať činnosť.
Ak takýto súhlas má, je všetko v poriadku. Ak ho nemá, porušil Zákonník práce a môže byť problém.
To je ale vec, ktorá by bola ešte počas trvania pracovného pomeru.

Čo sa týka následne po rozviazaní pracovného pomeru a brat so zamestnávateľom nepodpísal dohodu napr. o tom, že nebude poskytovať údaje s ktorými prišiel do styku v práci tretím osobám, nebude vykonávať činnosť podobnú s činnosťou zamestnávateľa po skončení prac.pomeru po dobu .... rokov atď. (väčšinou je to pracovný poriadok firmy, ktorý má zamestnávateľ dohodnutý s každým zamestnancom), tak k zamestnávateľovi ho neviaže žiadna dohoda.

Takže podľa môjho názoru sú to dve veci, ktoré by bolo treba posudzovať oddelene. Ovšem, je to môj názor.
jamajka
21.11.05,15:53
Tiež som si to myslela. Ja mám tiež v pracovnej zmluve, že môžem vykonávať činnosť, ktorá je zhodná s činnosťou zamestnávateľa iba s jeho súlasom. To som podpisovala pri nástupe. Ale neviem si dosť dobre predsataviť, že by som to musela podpísať pri skončení pracovného pomeru, a už by som nemohla vlastne do konca života robiť účtovníctvo? (jééééééj :D )
ajobs
21.11.05,15:56
Už sme to tu riešili, prečítaj si príspevky na linku
http://www.porada.sk/showthread.php?t=14540&highlight=obmedzenie+podnikania
jamajka
21.11.05,16:07
A ja som to hľadala hodinu :o . Ďakujem.... :)