Zavrieť

Porady

môže šéf aj toto?

Ani neviem, kam som túto otázku mala zaradiť, ale potrebovala by som radu. Brat chce dať výpoveď zo zamestnania. Má totiž aj živnosť a tej sa kvôli dlhej pracovnej dobe nestíha venovať, tak akoby sa mal. Šéf (konateľ spoločnosti) však od neho vyžaduje pri rozviazaní pracovného pomeru podpísať prehlásenie, že po skončení pracovného pomeru nebude podnikať v oblasti, v ktorej podniká on (inak ho čaká pokuta). Odmietol to podpísať a šéf sa mu teraz vyhráža právnikom. Môže takéto prehlásenie od neho pri rozviazaní pracovného pomeru vyžadovať?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Jevajs je offline (nepripojený) Jevajs

    Jevajs
    Podľa môjho skromného neprávneho názoru takéto podmienky môže zamestnávateľ dávať pri nástupe do zamestnania. Ale pokiaľ to nemal podchytené na začiatku a počas trvania pracovného pomeru, teraz sa môže zamestnávateľovi s ktorým končí prac. pomer len zasmiať.

    symona je offline (nepripojený) symona

    aj samostatne aj zárobkovo činná ...viac symona
    Mohol mu zatrhnúť podnikanie počas pracovného pomeru (viď §83 Zákonníka práce), ak by to jeho podnikanie bolo zhodné alebo obdobné s predmetom podnikania zamestnávateľa. Zamestnanec to mal ohlásiť a zamestnávateľ mu nemusel dať súhlas, resp. neskôr mohol súhlas odvolať. Ale ak tak neurobil, tak zamestnávateľ má po ukončení pracovného pomeru asi smolu. A brat ak chce zamestnanie ukončiť a dohodou to nejde, tak nech podá výpoveď. Síce sa to o trošku posunie, ale v zamestnaní skonči.

    JankaO je offline (nepripojený) JankaO

    JankaO
    Najskôr chcem povedať, ža nie som právnik! No myslím, že nebudem sama s takýmto názorom.
    1. Ak brat začal podnikať v čase, keď už mu trval pracovný pomer, z ktorého chce dať výpoveď a činnosť na živnosť je totožná s činnosťou zamestnávateľa, tak na výkon takejto činnosti musel mať písomný súhlas zamestnávateľa. Pozri § 83 ZP.
    2. Ak živnosť mal a potom uzatvoril pracovný pomer, mal si takýto písomný súhlas od zamestnávateľa vyžiadať, ináč nemohol vykonávať činnosť.
    Ak takýto súhlas má, je všetko v poriadku. Ak ho nemá, porušil Zákonník práce a môže byť problém.
    To je ale vec, ktorá by bola ešte počas trvania pracovného pomeru.

    Čo sa týka následne po rozviazaní pracovného pomeru a brat so zamestnávateľom nepodpísal dohodu napr. o tom, že nebude poskytovať údaje s ktorými prišiel do styku v práci tretím osobám, nebude vykonávať činnosť podobnú s činnosťou zamestnávateľa po skončení prac.pomeru po dobu .... rokov atď. (väčšinou je to pracovný poriadok firmy, ktorý má zamestnávateľ dohodnutý s každým zamestnancom), tak k zamestnávateľovi ho neviaže žiadna dohoda.

    Takže podľa môjho názoru sú to dve veci, ktoré by bolo treba posudzovať oddelene. Ovšem, je to môj názor.

    jamajka je offline (nepripojený) jamajka

    jamajka
    Tiež som si to myslela. Ja mám tiež v pracovnej zmluve, že môžem vykonávať činnosť, ktorá je zhodná s činnosťou zamestnávateľa iba s jeho súlasom. To som podpisovala pri nástupe. Ale neviem si dosť dobre predsataviť, že by som to musela podpísať pri skončení pracovného pomeru, a už by som nemohla vlastne do konca života robiť účtovníctvo? (jééééééj )

    môže šéf aj toto?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.