Tinau
22.11.05,13:42
Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť. Pracujem v účtovníckej firme a som zamestnaná na pracovnú zmluvu. Chcela by som začať doma robiť účtovníctvo pre malé firmy. Aká forma je pre mňa výhodná. Keby som si urobila živnosť, čo všetko musim platiť, keďže za mňa odvádza odvody zamestnávateľ zo mzdy? Chcela by som vedieť čo všetko obnáša živnosť. (neboli by to žiadne obrovské príjmy)
Ďakujem :)
ivab
22.11.05,12:50
Tini keďže robíš v účtovníckej firme, v prvom rade sa zaujímaj o to, či by ti to zamestnávateľ povolil, pretože by si mala rovnaký predmet činnosti ako tvoj zamestnávateľ a tým by si mu "skákala do kapusty" a brala potencionálnych klientov...
Viď Zákonník práce § 83
Tinau
22.11.05,12:56
Ano, viem, že je tu táto povinnosť, ale vo firme je veľa ľudí, čo robí tú istú činnosť v tichosti a nemajú s tým problém. Vôbec nemienim brať klientov firme. Budem mať firmy s jednoduchym účtovníctvom. My tu robíme len väčšie firmy s podvojným účtovníctvom.
Myslíš, že by to mohol byť problém?
ivab
22.11.05,12:59
Pravdu povediac, možno áno, možno nie. Podľa toho akých máš "prajných" kolegov. Ale pokiaľ by si robila jednoduché účtovníctvo, ktoré nerobí zamestnávateľ (a ani ho nemieni??), možno by nemusel byť.
A k tým povinnostiam by som mohla až zajtra, ale to ma isto niekto predstihne.
Tinau
22.11.05,13:01
Okej, aj tak ďakujem :-)
ajobs
22.11.05,14:58
Myslíš, že by to mohol byť problém?

No, ja by som neriskoval, a keď to chceš seriózne robiť, vypýtal by som si súhlas zamestnávateľa v zmysle Zákonníka práce, inak by to mohol byť dôvod na výpoveď :mee:
Kaja.K
23.11.05,06:27
Bola by som rada, keby niekto poradil Tine aj s tými odvodmi, pretože aj mňa to zaujíma a nechcem kvôli tomu zakladať novú tému, ja pracujem vo verejnom záujme a tiež mám zálusk si urobiť živnosť, len neviem, ako s tými odvodmi. Aj ja ďakujem za odpovede :-)
ajobs
23.11.05,06:39
Bola by som rada, keby niekto poradil Tine aj s tými odvodmi, pretože aj mňa to zaujíma a nechcem kvôli tomu zakladať novú tému, ja pracujem vo verejnom záujme a tiež mám zálusk si urobiť živnosť, len neviem, ako s tými odvodmi. Aj ja ďakujem za odpovede :-)

Kaja.K a Tina, musíte najskôr prezrieť Poradu cez Vyhľadávanie, nájdete vyriešené takmer všetky témy, na ktoré sa pýtate. Odvody do Soc.poiťovne sú tu http://www.porada.sk/showthread.php?t=13348, odvody do ZP sú v zásade pre zamestnanca 4%, zamestnávateľ platí 10%, pre SZČO sú 14%. Preto píšem "v zásade", lebo sú aj výnimky. Pre zdravotne postihnuté osoby platia polovičné hodnoty. Rozsah VZ je minimálna mzda (toho roku 6.500 Sk) až 3-násobok mzdy v NH (toho roku 43.095 Sk). To je naozaj len v skratke.:)
sway
23.11.05,07:12
Bola by som rada, keby niekto poradil Tine aj s tými odvodmi, pretože aj mňa to zaujíma a nechcem kvôli tomu zakladať novú tému, ja pracujem vo verejnom záujme a tiež mám zálusk si urobiť živnosť, len neviem, ako s tými odvodmi. Aj ja ďakujem za odpovede :-)

Pokiaľ môžem poradiť, ideál je založiť ŽL od 1.1.2006, nakoľko daň.priznanie podáte 31.3.2007 za rok 2006 a až po podaní DP Vám vznikne povinnosť platiť odvody od 1.7.2007 do SOCIÁLKY a aj to bude závisieť od príjmu dosiahnutého v podnikaní. Prikladám odpoveď na otázku zo sociálky na takúto otázku. Tiež odporúčam pozrieť na www.socpoist.sk (http://www.socpoist.sk)
Do zdravotnej je ten istý princíp, ale to neviem presne, či sa nemá prihlásiť okamžite a platiť preddavky, kukni na stránku poisťovne na nete.


Odpovede na otázky
• Živnosť popri zamestnaní a poistné
Vlani som si založil živnosť popri riadnom zamestnaní. Budem musieť odvádzať poistné do Sociálnej poisťovne, keď ho už raz platí za mňa zamestnávateľ? Vlani som nemusel.
Ak SZČO, ktorá je zároveň aj zamestnancom v riadnom pracovnom pomere, dosiahla v r. 2004 zo samostatne zárobkovej činnosti príjem alebo výnos vyšší ako 78 000 Sk (myslí sa príjem bez odpočítania výdavkov), povinnosť platiť poistné do Sociálnej poisťovne vzniká od 1. júla 2005 aj jej. Pričom prednostne platí poistné z vymeriavacieho základu dosiahnutého v zamestnaní. Napr., ak dosiahnutý vymeriavací základ na dôchodkové poistenie v zamestnaní je 47 475 Sk mesačne alebo viac, SZČO už nemá povinnosť platiť poistné na dôchodkové poistenie a nemocenské poistenie zo samostatne zárobkovej činnosti. Zostáva jej však povinnosť platiť poistné do rezervného fondu vo výške 4,75 % z vymeriavacieho základu, ktorý dosiahla ako SZČO. Ak napr. v zamestnaní dosiahne vymeriavací základ 30 000 Sk a ako SZČO dosiahne vymeriavací základ 20 000 Sk, tak ako SZČO bude platiť poistné na dôchodkové poistenie už len z rozdielu medzi 47 475 Sk a 30 000 Sk. Teda zo sumy 17 475 Sk. Ak by bol rozdiel napr. len 1000 Sk, platila by poistné na dôchodkové poistenie ako SZČO len z 1000 Sk). Vzhľadom na to, že vymeriavací základ na nemocenské poistenie je od 1. júla 2005 v sume 23 738 Sk, poistné na nemocenské poistenie platiť táto SZČO už nemusí. Takisto je však povinná platiť poistné do rezervného fondu, a to vždy z vymeriavacieho základu, ktorý jej vyplynul z daňového priznania za rok 2004.
Pozrieť aj: Prehľad platenia poistného od 1. októbra 2005 (http://www.socpoist.sk/index/podstranka.php3?id=495)
Kaja.K
23.11.05,07:22
SWAY: vďaka, vďaka, fakt ďakujem! Toto je tak jednoduché, že sa čudujem, že mi to nezaplo aj skôr! Ale to bude asi tým, že som prepracovaná :-(
prajem ti krásny dníček! papá
Tinau
23.11.05,11:38
Aj ja ďakujem za info :-)
sway
23.11.05,11:42
TEŠÍM SA AK POMOHLO ;)
ZuzanaP
30.11.05,06:17
pokúsim sa priložiť link na VŠZP ohľadom platenia odvodov popri HPP

http://www.vszp.sk/showdoc.do?docid=168
ALBO
30.11.05,06:32
Prosím Vás môžte mi to vysvetliť ešte trochu podrobnešie.Ja stále neviem vyčítať z odpovedí konkrétne kroky:
začnem podnikať v r 2006. ak mám príjem viac ako 78 000 (napr. mi vychádza VZ zo SZČ 120000, teda mesačne 10000)prihlásim sa do SP a od 1.7.2007 platím predddavky. Tie preddavky do SP nie sú preddavky?Tz. že porovnám plat v júli 2007 so sumou môjho preddavku vypočítanú z príjmov zo živnosti za rok 2006 a maximom 47000(alebo koľko bude v roku 2007)? Takže ak môj plat v júli je 40000, odvediem poisťovni len zo 7 000 , potom v auguste ak moj plat bol 30 000 odvediem z plných 10 000 a tak ďalej a na konci roka už nerobím žiadne vyúčtovanie?
A ako je to zo ZP, tam sú preddavky, odkedy ich začnem platiť?
sway
30.11.05,06:57
Takže, ak začneš podnikať v roku 2006, odvody (nie preddavky) do Sociálnej pisťovne neplatíš - teda nie povinne, iba ak chceš dobrovoľné - odporúčam aspoň nemocenské poistenie - v prípade choroby je to dôležité.

V roku 2006 neplatíš odvody do Sociálky.
K 31.3.2007 podávaš Daňové priznanie za rok 2006 - ak v ňom presiahneš príjmy 82 800 (táto suma sa asi zmení) -príjmy predstavujú obrat prijatých tržieb, tak na základe tohto DP začínaš platiť povinné odvody do SP a to podľa Vymeriavacieho základu ale až od 1.7.2007,a tie platíš celý rok - nie kalendárny ale do 30.6.2008 vždy rovnakú sumu a od 1.7.2008 platíš zasa podľa vymeriavacieho základu z daňového priznania za rok 2007 napríklad ti bude vychádzať hoci i malý zisk ( rozdiel príjmov a výdavkov) príjmy si mala nad tých 82 800, tak platíš odvody ako z minimálnej mzdy (cca 3500,- aj so ZP) - suma sa mení podľa minimálnej mzdy.
ZP platíš. Minumum je 910,-
ZuzanaP
30.11.05,07:36
Podľa tabuľky VŠZP pre SZČO popri zamestnaní nemá takáto SZČO určený minimálny preddavok. Ak som to dobre pochopila, tak odvody do ZP nemusí platiť, ak si určí preddavok . Pochopila som to správne?

Ak zarobí zo živnosti len nejakých 50000 v roku 2006, tak sa ma odvody do SP netýkajú?
sway
30.11.05,07:46
Podľa tabuľky VŠZP pre SZČO popri zamestnaní nemá takáto SZČO určený minimálny preddavok. Ak som to dobre pochopila, tak odvody do ZP nemusí platiť, ak si určí preddavok . Pochopila som to správne?

Ak zarobí zo živnosti len nejakých 50000 v roku 2006, tak sa ma odvody do SP netýkajú?

áno,
Do SP povinné odvody nemusí platiť žiadne .
Do ZP musí platiť preddavky.
:)
ALBO
30.11.05,09:43
Vrátim sa znova k tomu môjmu príkladu, lebo mi to nejde do hlavy. mám zamestnanie moje príjmy sú rôzne , jeden meciac napr. 30 000, iný mesiac 50 000. teraz v roku 2006 založím živnosť. príjem bude napr. 500000. základ dane 240000. VZ je tuším polovica základu dane tzn. 120 000.podelím 12, takže preddavok z SZČ je 10 000. Ja mám platiť do SP od 1.7.2007 každý mesiac 10 000? A kedy mi to vrátia naspäť keď to neni preddavok, keď je predsa horná hranica 47 000 za mesiac zo všetkých činností.
Asi si stojím na kábli ale ja stále neviem nájsť odpoveď na tie preddavky a vyúčtovanie ZP aj SP v takomto prípade. BUdem Vám moc vďačná, keď mi to vysvetlíte konkrétnešie-po lopate.ďakujem
sway
30.11.05,09:47
Vôbec si na kábliku nestojíš - je to tak.
Ak zarobíš - zaplatíš. Poznám ľudí čo platia do SP odvody 13 000 mesačne.
Do SP sú to odvody - tie Ti nik nevráti.
Do ZP sa robí ročné zúčtovanie.
sway
30.11.05,09:50
Ale napadlo ma ešte niečo iné. Nezakladaj si živnosť, ale založ si SRO-čku, v nej budeš platiť dane, ale odvody nebudú také vysoké, ak budeš zamestnaná a dáš si minimálnu mzdu, tak to bude len okolo 3-4 tisíc.
ALBO
30.11.05,12:21
No teda neviem, ale ako si mám vysvetliť tento článok zo SP?Ja si myslím že, že nemám odvádzať viac ako zo 47 000 mesačne. Len neviem či to mám každý mesiac ten odvod porovnávať s platom. Skúste sa mi na to pozrieť ešte raz prosím, lebo po mesiaci hľadania informácii stále neviem ako som na tom s odvodmi do poisťovní. Dosť od toho závisí, či sa človek do podnikania aj pustí, lebo dať polovicu príjmu na dane a poisťovne, to môžem radšej sedieť doma a nerobiť nič navyše. Dik.

http://www.socpoist.sk/index/podstranka.php3?id=363&lang=sk
Odpovede na otázky
• Živnosť popri zamestnaní a poistné
Vlani som si založil živnosť popri riadnom zamestnaní. Budem musieť odvádzať poistné do Sociálnej poisťovne, keď ho už raz platí za mňa zamestnávateľ? Vlani som nemusel.

Ak SZČO, ktorá je zároveň aj zamestnancom v riadnom pracovnom pomere, dosiahla v r. 2004 zo samostatne zárobkovej činnosti príjem alebo výnos vyšší ako 78 000 Sk (myslí sa príjem bez odpočítania výdavkov), povinnosť platiť poistné do Sociálnej poisťovne vzniká od 1. júla 2005 aj jej. Pričom prednostne platí poistné z vymeriavacieho základu dosiahnutého v zamestnaní. Napr., ak dosiahnutý vymeriavací základ na dôchodkové poistenie v zamestnaní je 47 475 Sk mesačne alebo viac, SZČO už nemá povinnosť platiť poistné na dôchodkové poistenie a nemocenské poistenie zo samostatne zárobkovej činnosti. Zostáva jej však povinnosť platiť poistné do rezervného fondu vo výške 4,75 % z vymeriavacieho základu, ktorý dosiahla ako SZČO. Ak napr. v zamestnaní dosiahne vymeriavací základ 30 000 Sk a ako SZČO dosiahne vymeriavací základ 20 000 Sk, tak ako SZČO bude platiť poistné na dôchodkové poistenie už len z rozdielu medzi 47 475 Sk a 30 000 Sk. Teda zo sumy 17 475 Sk. Ak by bol rozdiel napr. len 1000 Sk, platila by poistné na dôchodkové poistenie ako SZČO len z 1000 Sk). Vzhľadom na to, že vymeriavací základ na nemocenské poistenie je od 1. júla 2005 v sume 23 738 Sk, poistné na nemocenské poistenie platiť táto SZČO už nemusí. Takisto je však povinná platiť poistné do rezervného fondu, a to vždy z vymeriavacieho základu, ktorý jej vyplynul z daňového priznania za rok 2004.
ajobs
30.11.05,13:50
No teda neviem, ale ako si mám vysvetliť tento článok zo SP?Ja si myslím že, že nemám odvádzať viac ako zo 47 000 mesačne. Len neviem či to mám každý mesiac ten odvod porovnávať s platom. Skúste sa mi na to pozrieť ešte raz prosím, lebo po mesiaci hľadania informácii stále neviem ako som na tom s odvodmi do poisťovní. Dosť od toho závisí, či sa človek do podnikania aj pustí, lebo dať polovicu príjmu na dane a poisťovne, to môžem radšej sedieť doma a nerobiť nič navyše. Dik.

http://www.socpoist.sk/index/podstranka.php3?id=363&lang=sk
Odpovede na otázky
• Živnosť popri zamestnaní a poistné
Vlani som si založil živnosť popri riadnom zamestnaní. Budem musieť odvádzať poistné do Sociálnej poisťovne, keď ho už raz platí za mňa zamestnávateľ? Vlani som nemusel.

Ak SZČO, ktorá je zároveň aj zamestnancom v riadnom pracovnom pomere, dosiahla v r. 2004 zo samostatne zárobkovej činnosti príjem alebo výnos vyšší ako 78 000 Sk (myslí sa príjem bez odpočítania výdavkov), povinnosť platiť poistné do Sociálnej poisťovne vzniká od 1. júla 2005 aj jej. Pričom prednostne platí poistné z vymeriavacieho základu dosiahnutého v zamestnaní. Napr., ak dosiahnutý vymeriavací základ na dôchodkové poistenie v zamestnaní je 47 475 Sk mesačne alebo viac, SZČO už nemá povinnosť platiť poistné na dôchodkové poistenie a nemocenské poistenie zo samostatne zárobkovej činnosti. Zostáva jej však povinnosť platiť poistné do rezervného fondu vo výške 4,75 % z vymeriavacieho základu, ktorý dosiahla ako SZČO. Ak napr. v zamestnaní dosiahne vymeriavací základ 30 000 Sk a ako SZČO dosiahne vymeriavací základ 20 000 Sk, tak ako SZČO bude platiť poistné na dôchodkové poistenie už len z rozdielu medzi 47 475 Sk a 30 000 Sk. Teda zo sumy 17 475 Sk. Ak by bol rozdiel napr. len 1000 Sk, platila by poistné na dôchodkové poistenie ako SZČO len z 1000 Sk). Vzhľadom na to, že vymeriavací základ na nemocenské poistenie je od 1. júla 2005 v sume 23 738 Sk, poistné na nemocenské poistenie platiť táto SZČO už nemusí. Takisto je však povinná platiť poistné do rezervného fondu, a to vždy z vymeriavacieho základu, ktorý jej vyplynul z daňového priznania za rok 2004.

Predovšetkým, základ pre odvody do SP nie je plat, ale vymeriavací základ ( viď zákon č.461/2003 Z.z. § 138 ), presné sumy a percentá odvodov sú tu http://www.porada.sk/t13348-odvody-do-socialnej-poisovne-od-01102005.html:)
sway
30.11.05,15:30
Predovšetkým, základ pre odvody do SP nie je plat, ale vymeriavací základ ( viď zákon č.461/2003 Z.z. § 138 ), presné sumy a percentá odvodov sú tu http://www.porada.sk/t13348-odvody-do-socialnej-poisovne-od-01102005.html:)

PRESNE ! - tento link som sem išla pripojiť - dotázanej sa týka
3 ODDELENIE POVINNÉ POISTENIE SZČO červeným je tam maximálne poistné je vo výške 14 696 - posledný stĺpec vľavo podfarbený červenou. ;)
ALBO
01.12.05,06:16
Skúste to so mnou ete chvíľu vydržať. v tej tabuľke sú %, keď je samostatmá živnosť alebo samostatna závislá činnosť. Ale ja sa pýtam na súbeh živnosť a zamestnanie. Videla som v mzdách a financiách tabulky pre súbeh týchto dvoch a to chápem tak , že dokopy z oboch nezaplatím viac ako zo 47000. takže som si to vysvetlila tak, že keĎ moj VZ zo zamestnania (nie plat,to číslo VZ vidím na páske) je napr. 40000 tak ja v danom mesiaci odvediem už len zo 7000. Ak dobre rozumiem čo mi píšete, by som mala odviesť bez ohľadu na príjem a to čo som už odviedla zo zamestnania, ešte z VZ zo živnosti z max. výšky zo 47000. to znamená že zo zamestnania zo 40 000 a zo živnosti 10 000 (ako mi vyšli preddavky v príklade hore) . Spolu teda z 50000. Takže sa to do limitu 47000 nesčítava? Dobre rozumiem?
sway
01.12.05,06:59
Skúste to so mnou ete chvíľu vydržať. v tej tabuľke sú %, keď je samostatmá živnosť alebo samostatna závislá činnosť. Ale ja sa pýtam na súbeh živnosť a zamestnanie. Videla som v mzdách a financiách tabulky pre súbeh týchto dvoch a to chápem tak , že dokopy z oboch nezaplatím viac ako zo 47000. takže som si to vysvetlila tak, že keĎ moj VZ zo zamestnania (nie plat,to číslo VZ vidím na páske) je napr. 40000 tak ja v danom mesiaci odvediem už len zo 7000. Ak dobre rozumiem čo mi píšete, by som mala odviesť bez ohľadu na príjem a to čo som už odviedla zo zamestnania, ešte z VZ zo živnosti z max. výšky zo 47000. to znamená že zo zamestnania zo 40 000 a zo živnosti 10 000 (ako mi vyšli preddavky v príklade hore) . Spolu teda z 50000. Takže sa to do limitu 47000 nesčítava? Dobre rozumiem?
Takže takto:

Nemôžme miešať jablká s hruškami, teda príjem zo závislej činnosti - z roboty, zamestnania je jedna vec a príjmy z podnikania úplne iná vec.
Dokopy ich dávame až pri podávaní daňového priznania!

1, príjem - výplatu zo zamestnania - to ťa v podstate nezaujíma - odvádza za Teba zamerstnávateľ. Máš hrubú mzdu, strhnú Ti dane aj odvody a ešte za Teba odvádza zamestnávateľ. vôbec sa o to nestaráš, máš zmluvu, výplatu a hotovo.
A na konci roka Ti dá potvrdenie o zdaniteľnej mzde.

2,ak si popri zamesatnaní otvoríš živnosť , dosahuješ nejaké príjmy zo živnosti - tie sú podstatné pre Tvoje odvody do poisťovní zo živnosti. Ak zo živnosti zarobíš viac ako tých 82 800 tak platíš v roku po podaní daňového priznania od 1.7. odvody podľa toho koľko si zarobila len zo živnosti.
Odvody ktoré platíš Ti idú do nákladov

Po skončení roku v ktorom si mala príjmy aj zo zamestnania aj zo živnosti do 31.3. spravíš daňové priznanie v ktorom uvádzaš osve príjmy a výdaje zo živnosti a do iných koloniek z potvrdenia o zdaniteľnej mzde tam uvádzaš aj príjem, dane, odvody čo Ti vyplatili a strhli v zamestnaní.

viac neviem ešte čo by som Ti k tomu povedala, ale podľa Tvojích otázok, sorry - určite by som si zohnala odborníka, ktorý by sa Ti staral o účtovníctvo aj všetko oklo podbnikania, mnohí pomáhajú aj pri založení živnosti a tak... určite by som si to nerobila sama.....;)
Jana Motyčková
01.12.05,07:13
ALBO, je to tak, ako cituješ zo stránky SP. Ak platíš poistné do SP aj zo SZČO popri zamestnaní, platíš len v takej výške, aby úhrn vymeriavacích základov zo zamestnania a SZČO neprekroćil maximum. Viď §138 ods.12 a 16.
ALBO
01.12.05,07:27
Ja uz vobec neviem na čom som.Sú posledné dve odpovede odlišné alebo nie?Ak ano ktorá je správna. Trápi ma to preto lebo neviem, či sa mi vôbec oplatí ž. otvárať. Ak budem platiť podľa sway tak ani nie , ak však len dorátam k mesačnému príjmu do 47 tak to ujde. Podľa teba somij ak mám VZ zo zam. 50 tis . v juli, tak im nezaplatim v juli nič zo živnosti, a ak mám v auguste 30 tis, tak zaplatím este z tych 10 zo živnosti a na konci roka žiadne vyúčtovanie.
trápte sa so mnou. dik. Myslím, že je veľa takých čo riešia práve takyto problem. napr. veľa sprostredkovatelov poistenia.
sway
01.12.05,07:35
Ja uz vobec neviem na čom som.Sú posledné dve odpovede odlišné alebo nie?Ak ano ktorá je správna. Trápi ma to preto lebo neviem, či sa mi vôbec oplatí ž. otvárať. Ak budem platiť podľa sway tak ani nie , ak však len dorátam k mesačnému príjmu do 47 tak to ujde. Podľa teba somij ak mám VZ zo zam. 50 tis . v juli, tak im nezaplatim v juli nič zo živnosti, a ak mám v auguste 30 tis, tak zaplatím este z tych 10 zo živnosti a na konci roka žiadne vyúčtovanie.
trápte sa so mnou. dik. Myslím, že je veľa takých čo riešia práve takyto problem. napr. veľa sprostredkovatelov poistenia.

Obidve odpovede sú správne - ja som Ti vysvetlila princíp,
príjem i odvody máš zo závislej činnosti - to píšeš i do Daňového priznania a z neho výpis musíš predložiť na SP a podľa toho si potom vypočítaš aké Ti vychádzajú odvody, ale určite nič nedorátavaš mesačne podľa príjmov v danom mesiaci.
Jana Motyčková
01.12.05,07:37
Ja uz vobec neviem na čom som.Sú posledné dve odpovede odlišné alebo nie?Ak ano ktorá je správna. Trápi ma to preto lebo neviem, či sa mi vôbec oplatí ž. otvárať. Ak budem platiť podľa sway tak ani nie , ak však len dorátam k mesačnému príjmu do 47 tak to ujde. Podľa teba somij ak mám VZ zo zam. 50 tis . v juli, tak im nezaplatim v juli nič zo živnosti, a ak mám v auguste 30 tis, tak zaplatím este z tych 10 zo živnosti a na konci roka žiadne vyúčtovanie.
trápte sa so mnou. dik. Myslím, že je veľa takých čo riešia práve takyto problem. napr. veľa sprostredkovatelov poistenia.

Moja odpoveď je odlišná od sway.
Ak je VZ zo zamestnania 50000, neplatí sa odvod okrem RF. RF zaplatíš z celého VZ zo SZČO, max. zo 47475 Sk.
AK je VZ zo zamestnania 30000, zaplatíš starobné a invalidné poistenie maximálne zo 17475 Sk. RF zo skutočného VZ, max. 47475.
Na konci roka sa nerobí zúčtovanie poistného - mesačné splátky sú konečné.
Pre overenie v zákone si pozri ten §138 ods. 12,13 a 16.
sway
01.12.05,07:49
Moja odpoveď je odlišná od sway.
Ak je VZ zo zamestnania 50000, neplatí sa odvod okrem RF. RF zaplatíš z celého VZ zo SZČO, max. zo 47475 Sk.
AK je VZ zo zamestnania 30000, zaplatíš starobné a invalidné poistenie maximálne zo 17475 Sk. RF zo skutočného VZ, max. 47475.
Na konci roka sa nerobí zúčtovanie poistného - mesačné splátky sú konečné.
Pre overenie v zákone si pozri ten §138 ods. 12,13 a 16.

no ja som to moc zjednodušila - súhlasím s týto príspevkom. (z môjho vyhodím to nejasné)
Ale pre ujasnenie mne išlo hlavne o to, aby bolo JASNÉ, že neplatí rôzne odvody v jednotlivých mesiacoch.;)
Jana Motyčková
01.12.05,07:58
Ale pre ujasnenie mne išlo hlavne o to, aby bolo JASNÉ, že neplatí rôzne odvody v jednotlivých mesiacoch.;)

Možno som to teraz nepochopila, ale zo živnosti platí rôzne odvody v jednotlivých meiacoch - viď predchádzajúci príklad - v júli VZ v zamestnaní 50000, odvod zo SZČO len do RF, v auguste príjem zo zamestnania 30000, odvod na StP a IP max. zo 17475, RF ako v júli.
ALBO
01.12.05,08:05
Fajn, dik, ale ja ešte poprosím o doplnenie.
Podľa toho čo napísala somij, tak tie moje odvody v jednotlivých mesiacoch budú odlišné, závislé od môjho VZ v zamestnaní, niekedy aj nula, je to tak?.
Ešte mi nie je jasné z príspeku od somij nasledovné:
Prečo, keď moj VZ v zamestnaní bude 47000, (vtedy už neplatím odvody do SP), prečo mám platiť do RF zo 47000? Ja som v tých horných príkladoch uviedla, že môj VZ základ zo živnosti je 240000,teda mesačný preddavok je 10000(možno si si nevšimla), nemala by som odviesť za ten mesiac len z 10000?
V tom ďaľšom mesiaci, keď moj VZ zo zam. je len 30000, nemám odviesť do SP zo živnosti len z 10000, okrem NP kde som už prekročila hranicu, ktorá je 23000.
Potrápme sa spolu, možno to pomôže viacerým.Dik.
Jana Motyčková
01.12.05,08:21
Fajn, dik, ale ja ešte poprosím o doplnenie.
Podľa toho čo napísala somij, tak tie moje odvody v jednotlivých mesiacoch budú odlišné, závislé od môjho VZ v zamestnaní, niekedy aj nula, je to tak?.
Je to tak s výnimkou RF.


Ešte mi nie je jasné z príspeku od somij nasledovné:
Prečo, keď moj VZ v zamestnaní bude 47000, (vtedy už neplatím odvody do SP), prečo mám platiť do RF zo 47000? Ja som v tých horných príkladoch uviedla, že môj VZ základ zo živnosti je 240000,teda mesačný preddavok je 10000(možno si si nevšimla), nemala by som odviesť za ten mesiac len z 10000?
V tom ďaľšom mesiaci, keď moj VZ zo zam. je len 30000, nemám odviesť do SP zo živnosti len z 10000, okrem NP kde som už prekročila hranicu, ktorá je 23000.
Potrápme sa spolu, možno to pomôže viacerým.Dik.
V tom príspevku som uviedla, že RF zaplatíš "z celého VZ zo SZČO, max. zo 47475 Sk", t.j. keď VZ je 10000, tak z 10000. 47475 je maximum.
V mesiaci, keď VZ zo zamestnania je 30000, odvedieš Stp, IP aj RF z 10000.

A len pre presnosť, keď v zamestnaní VZ bude 47000, odvedieš Stp a IP zo 475 Sk.
Simonab
01.12.05,08:38
Ja by som súhlasila s Sway. A to, že podľa daňového priznania sa odovzdá na SP výpis z daňového priznania a podľa toho sa mu vypočítajú odvody od 1.júla a sú každý mesiac rovnaké. Čiže vymeriavací základ zo zamestnania + vymeriavací základ zo živnosti. A keďže zo zamestnania sa odvody platia prednostne zo živnosti mi už vypočítajú len z toho zvyšku čo dorátajú do maximálneho vymeriavacieho základu. A toto by malo platiť až do júna nasledujúceho roka. Možno sa mýlim, ale podľa toho čo píšu v tom § 138 odst. 12-16 mi to takto vychádza.:confused::confused::confused:
ALBO
01.12.05,08:44
Dik, takže idem na to dobre?
A teraz ťa poprosím , prejdime si takto aj ZP.Vychádzam z príkladu hore. Moj VZ za rok 2006zo živnosti bude 240 000. Vypočítam si preddavky v roku 2007 z prinania zo živnosti za rok 2006 a v januári 2007 začnem platiť preddavky.Ten výpočet bude 240000/2,14/12?=9345Sk. Tieto predddavky platím po celý rok bez ohľadu na môj mesačný príjem zo zamestnania v roku 2007 alebo to tiež krátim ako do SP? No a potom zoberem VZ zo zamestnania za rok 2007 , VZ zo živnosti za rok 2007 a v roku 2008 v marci keď budem mať priznanie tak to vyučtujem do max vym základu , to bude asi tých 569000 .
No a v roku 2006 nemusím platiť za živnosť žiadne preddavky , lebo nemám zisky v predchádzajúcich rokov, takže v marci 2007 zoberiem VZ zo zamestnania napr. 500000 a VZ zo živnosti z toku 2006 tých 240000, no a zostane mi odviesť poistné do ZP zo 17000 ,lebo limit teraz je 517000.
Vydrž to so mnou ešte chviľu, dik
ALBO
01.12.05,09:05
Simona, me to pripadá ako nový tretí pohľad. Začnem podnikať v 2006. Až v roku 2007 idem do poisťovne, vezmem DP tam mám VZ zo zamestnania napr. 500000 a VZ zo živnosti 240000. Spolu 740000. Keďže som už zaplatila z 500000, tak mi vypočítajú preddavky len z VZ z 69000(maximum je 569000). Takže od 1.7.2007 začnem platiť do SP 69/12= z 5750. Okrem NP to už mám pod limitom. Takto je to správne?
Jana Motyčková
01.12.05,09:14
Ja by som súhlasila s Sway. A to, že podľa daňového priznania sa odovzdá na SP výpis z daňového priznania a podľa toho sa mu vypočítajú odvody od 1.júla a sú každý mesiac rovnaké. Čiže vymeriavací základ zo zamestnania + vymeriavací základ zo živnosti. A keďže zo zamestnania sa odvody platia prednostne zo živnosti mi už vypočítajú len z toho zvyšku čo dorátajú do maximálneho vymeriavacieho základu. A toto by malo platiť až do júna nasledujúceho roka. Možno sa mýlim, ale podľa toho čo píšu v tom § 138 odst. 12-16 mi to takto vychádza.:confused::confused::confused:

Simona, odvody do SP zo zamestnania sa neplatia podľa daňového priznania z minulého roku, ale z príjmu v mesiaci. Keďže mesačný VZ nemá byť v úhrne (zo zamestnania +SZČO) vyšší ako 47475 Sk, tak ak už v mesiaci zaplatím v zmestnaní zo 47000, zo živnosti v tom mesiac zalatím iba z rozdielu do 47475, t.j. zo 475 Sk.
Jana Motyčková
01.12.05,09:32
Dik, takže idem na to dobre?
A teraz ťa poprosím , prejdime si takto aj ZP.Vychádzam z príkladu hore. Moj VZ za rok 2006zo živnosti bude 240 000. Vypočítam si preddavky v roku 2007 z prinania zo živnosti za rok 2006 a v januári 2007 začnem platiť preddavky.
Preddavky na ZP začneš platiť až od júla 2007, pri začatí živnosti sa ale musíš ísť prihlásiť na ZP ako platiteľ SZČO, ale môžeš si určiť VZ pre predavky 0.


Ten výpočet bude 240000/2,14/12?=9345Sk. Tieto predddavky platím po celý rok bez ohľadu na môj mesačný príjem zo zamestnania v roku 2007 alebo to tiež krátim ako do SP?
Ten výpočet by bol tak, ak by si začal podnikať 1.1.2006, ak začneš podnikať po 1.1. nedelíš 12-timi, ale počtom mesiacov, koľko si podnikal, na mesiac, kedy si začal podnikať po 1.dni v mesiaci sa neprihliada. Navyše ten základ dane bude navýšený o zaplatené poistné na ZP. Takéto predavky budeš platiť bez ohľadu na príjem zo zamestnania od júla 2007 do júna 2008. Ale len ak sa nezmenia zákony, čo nepredpokladám.


No a potom zoberem VZ zo zamestnania za rok 2007 , VZ zo živnosti za rok 2007 a v roku 2008 v marci keď budem mať priznanie tak to vyučtujem do max vym základu , to bude asi tých 569000 .
No a v roku 2006 nemusím platiť za živnosť žiadne preddavky , lebo nemám zisky v predchádzajúcich rokov, takže v marci 2007 zoberiem VZ zo zamestnania napr. 500000 a VZ zo živnosti z toku 2006 tých 240000, no a zostane mi odviesť poistné do ZP zo 17000 ,lebo limit teraz je 517000.
Vydrž to so mnou ešte chviľu, dik

V marci 2007 (možno v júni - zmena zákona v parlamente), tak ako píšeš zoberieš VZ zo zamestnania + VZ zo živnosti z roku 2006, porovnáš na maximum (to nebude 517000 ale viac, 517000 platí pre ročné zúčtovanie na rok 2005). Keďže si preddavky neplatil zo SZČO doplatíš niečo viac ako je doplatok do maxima - aby to nebolo celkom jednoduché.
Bude to asi takto : Nech maximum pre rok 2006 je 550000 Sk. Tvoj neohraničený (na maximum) VZ bude 780000 Sk. Vypočítaš pomer 550000/780000 = cca 0,7. VZ zamestnávatela za teba bude 500000x0,7 = cca 350000, to čo zalatil navyše - 10% mu vrátia, 4% vrátia tebe. VZ zo SZČO bude 280000x0,7 = 196000 (cca, nepresný koeficient). Keďže preddavky si neplatil, odvedieš 14% poistné zo 196000 Sk.
Jasné ?

Ospravedlňujem sa, zle som opísala Tvoj VZ zo živnosti - miesto 240000 som vo výpočtoch použila 280000, ale princíp je rovnaký.
Simonab
01.12.05,10:50
Sorry musela som narýchlo odísť. S tými preddavkami do ZP súhlasím so Somij. Tam je to jasné. S tou SP mi to celkom jasné nie je, aby som ja musela zo SZČO platiť každý mesiac iné odvody a každý mesiac ich nanovo prepočítavať, je to divné. Tie predsa platím z vymeriavacieho základu predchádzajúceho roka. Ja viem, že zo závislej činnosti sa odvody platia zo mzdy za každý mesiac. Nehnevaj sa Albo ale teraz som z toho aj ja mimo. Musím to ešte raz pozrieť. Ale teraz mám robotu, ak sa mi to podarí ozvem sa ešte večer.

:eek::eek::eek:
ALBO
01.12.05,15:58
No a teraz som z toho mimo uplne. Z toho ZP. To je pre mňa novinka, z akeho § to vyplyva ten koeficient. Ako ja prídem k tomu aby som preto, že začnem podnikať prebraLA NA SEBA čASť odvodovej povinnosti za zamestnávateľa. Jemu vrátia z mojej závislej činnosti a ja to zaplatím cez živnosť. ? Nejde mi to dokopy ani v súvislosti s odpoveďou p. Mihála, ktorý komusi odpísal, že keď jeho VZ zo zamestnania je 47000, už neodvedie nič.Ale podľa toho vzorca ak zarába mesačne 47000 a zo živnosti by mal VZ 240000 , sčíta 12x47000+240000=pribl.800000, 560000/800000 je cca 0,8 a on bz potom tiež musel odviesť zo cca 120000 akoby zo živnosti a jeho ZaNESTNáVATEľOVI By VRáTILI, pride o 10%ktore zaňho platil zamestnávatel.
Som z toho uplne vedľa. Kde zostala spravodlivosť .
Simonab
01.12.05,16:26
Hurá ja som tú sociálku pochopila. Takže každý mesiac si budem prepočítavať vymeriavací základ zo zamestnania mínus maximálny VZ. A z toho platím odvody teda okrem RF a maximálne do výšky VZ, ktorý mi vyšiel za predchádzajúce obdobie ( napr. u Albo 10000 ). Je to tak? V tej SP potom nemajú z toho miš-maš?

:o:o:o:o
Jana Motyčková
01.12.05,16:55
No a teraz som z toho mimo uplne. Z toho ZP. To je pre mňa novinka, z akeho § to vyplyva ten koeficient. Ako ja prídem k tomu aby som preto, že začnem podnikať prebraLA NA SEBA čASť odvodovej povinnosti za zamestnávateľa. Jemu vrátia z mojej závislej činnosti a ja to zaplatím cez živnosť. ? Nejde mi to dokopy ani v súvislosti s odpoveďou p. Mihála, ktorý komusi odpísal, že keď jeho VZ zo zamestnania je 47000, už neodvedie nič.Ale podľa toho vzorca ak zarába mesačne 47000 a zo živnosti by mal VZ 240000 , sčíta 12x47000+240000=pribl.800000, 560000/800000 je cca 0,8 a on bz potom tiež musel odviesť zo cca 120000 akoby zo živnosti a jeho ZaNESTNáVATEľOVI By VRáTILI, pride o 10%ktore zaňho platil zamestnávatel.
Som z toho uplne vedľa. Kde zostala spravodlivosť .

Vyplýva to z §13 ods.10 zákona o ZP. Myslím, že tento systém je spravodlivejší ako v SP, pretože rovnomerne rozdeľuje platbu poistného medzi zamestnávateľa a SZČO (pri maxime). Tiež zamestnávateľ by sa mohol sťažovať prečo musí platiť odvody za zamestnanca, ktorý platí poistné už zo živnosti. Zákon o ZP "nedáva prednosť" jednomu druhu odvodov, ale ich zrovnoprávňuje.
Jana Motyčková
01.12.05,16:56
Hurá ja som tú sociálku pochopila. Takže každý mesiac si budem prepočítavať vymeriavací základ zo zamestnania mínus maximálny VZ. A z toho platím odvody teda okrem RF a maximálne do výšky VZ, ktorý mi vyšiel za predchádzajúce obdobie ( napr. u Albo 10000 ). Je to tak? V tej SP potom nemajú z toho miš-maš?

:o:o:o:o

Je to tak. Možno majú.
jaja99
01.12.05,17:48
K platbam so SP pri subehu prijmov asi tolko: Mam dvoch SZCO, co podnikaju roky popri zamestnani. V roku 2004 jeden dosiahol základ dane 960.000,- a dajme tomu v oktobri zarobil 11500 Sk. Robim nasledovny prepocet: 960.000:12:2=40.000,- . Uhrn mesacnych zakladov v 102005 je 40000+11500=51500 . Maximum je pri dochodkovom poisteni(=starobne+invalidne), a rezervnom fonde 47475,-. Pri nemocenskom je maximum 23738 Sk. U oboch som prekrocila maximum, teda nemocenske poistenie 4,4% pocitam z 23738-11500=VZ SZCO=12238. Starobne poistenie(18%+6%) a RFS(4,75%) pocitam 47475-11500=35975. Ak napriklad zarobi v novembri len 2000 Sk, uhrn primov je 40000+2000 = 42000. Teda pocitam: NP(4,4%) ako SZCO 23738-2000= zo sumy 21738. StP+RFS platim ako SZCO zo 40000, lebo moj uhrn prijmov nedosiahol v danom mesiaci maximum= 40000+2000 je menej ako 47475. Este potom vzdy na konci mesiaca volam so socialnej a zistujem, ci je to vsetko OK, lebo im nefunguje automaticky system kombinacie vymeriavacich zakladov. To znamena, ze ta tetula v SP, co kontroluje platby SZCO netusi, kolko zarobila tato osoba v pracovnom pomere.
PS Zaloz si radsej SRO.
Jana Motyčková
01.12.05,18:03
Jaja, len si myslím, že RF by si mala platiť zo 40000.
ALBO
01.12.05,18:50
Vyzerá to tak, že na tej sociálke sme sa už zhodli viacerí,tá zdravotná ma poriadne prekvapila, zajtra si to naštudujem, nemam doma zákon.Aj tak mi nejde do hlavy,prečo sa v tej odpovedi p.Mihála písalo, že sa nemusí trápiť s odvodmi zo SZČ, keď má príjem zo ZČ viac ako max .vym. základ.(neviem teraz nájsť ten článok).Takýto zamestnanec a živnostník by tiež musel robiť ten prepočet, nie?