Zavrieť

Porady

Živnosť popri zamestnaní

momentálne pracujem a zároveň študujem ...viac
Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť. Pracujem v účtovníckej firme a som zamestnaná na pracovnú zmluvu. Chcela by som začať doma robiť účtovníctvo pre malé firmy. Aká forma je pre mňa výhodná. Keby som si urobila živnosť, čo všetko musim platiť, keďže za mňa odvádza odvody zamestnávateľ zo mzdy? Chcela by som vedieť čo všetko obnáša živnosť. (neboli by to žiadne obrovské príjmy)
Ďakujem
Usporiadat
ivab ivab

ivab je offline (nepripojený) ivab

Tini keďže robíš v účtovníckej firme, v prvom rade sa zaujímaj o to, či by ti to zamestnávateľ povolil, pretože by si mala rovnaký predmet činnosti ako tvoj zamestnávateľ a tým by si mu "skákala do kapusty" a brala potencionálnych klientov...
Viď Zákonník práce § 83
0 0
Tinau Tinau

Tinau je offline (nepripojený) Tinau

momentálne pracujem a zároveň študujem ...viac
Ano, viem, že je tu táto povinnosť, ale vo firme je veľa ľudí, čo robí tú istú činnosť v tichosti a nemajú s tým problém. Vôbec nemienim brať klientov firme. Budem mať firmy s jednoduchym účtovníctvom. My tu robíme len väčšie firmy s podvojným účtovníctvom.
Myslíš, že by to mohol byť problém?
0 0
ivab ivab

ivab je offline (nepripojený) ivab

Pravdu povediac, možno áno, možno nie. Podľa toho akých máš "prajných" kolegov. Ale pokiaľ by si robila jednoduché účtovníctvo, ktoré nerobí zamestnávateľ (a ani ho nemieni??), možno by nemusel byť.
A k tým povinnostiam by som mohla až zajtra, ale to ma isto niekto predstihne.
0 0
Tinau Tinau

Tinau je offline (nepripojený) Tinau

momentálne pracujem a zároveň študujem ...viac
Okej, aj tak ďakujem :-)
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Tinau
Myslíš, že by to mohol byť problém?
No, ja by som neriskoval, a keď to chceš seriózne robiť, vypýtal by som si súhlas zamestnávateľa v zmysle Zákonníka práce, inak by to mohol byť dôvod na výpoveď
0 0
Kaja.K Kaja.K

Kaja.K je offline (nepripojený) Kaja.K

Bola by som rada, keby niekto poradil Tine aj s tými odvodmi, pretože aj mňa to zaujíma a nechcem kvôli tomu zakladať novú tému, ja pracujem vo verejnom záujme a tiež mám zálusk si urobiť živnosť, len neviem, ako s tými odvodmi. Aj ja ďakujem za odpovede :-)
0 0
ajobs ajobs

ajobs je offline (nepripojený) ajobs

muž
Kaja.K
Bola by som rada, keby niekto poradil Tine aj s tými odvodmi, pretože aj mňa to zaujíma a nechcem kvôli tomu zakladať novú tému, ja pracujem vo verejnom záujme a tiež mám zálusk si urobiť živnosť, len neviem, ako s tými odvodmi. Aj ja ďakujem za odpovede :-)
Kaja.K a Tina, musíte najskôr prezrieť Poradu cez Vyhľadávanie, nájdete vyriešené takmer všetky témy, na ktoré sa pýtate. Odvody do Soc.poiťovne sú tu http://www.porada.sk/showthread.php?t=13348, odvody do ZP sú v zásade pre zamestnanca 4%, zamestnávateľ platí 10%, pre SZČO sú 14%. Preto píšem "v zásade", lebo sú aj výnimky. Pre zdravotne postihnuté osoby platia polovičné hodnoty. Rozsah VZ je minimálna mzda (toho roku 6.500 Sk) až 3-násobok mzdy v NH (toho roku 43.095 Sk). To je naozaj len v skratke.
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
Kaja.K
Bola by som rada, keby niekto poradil Tine aj s tými odvodmi, pretože aj mňa to zaujíma a nechcem kvôli tomu zakladať novú tému, ja pracujem vo verejnom záujme a tiež mám zálusk si urobiť živnosť, len neviem, ako s tými odvodmi. Aj ja ďakujem za odpovede :-)
Pokiaľ môžem poradiť, ideál je založiť ŽL od 1.1.2006, nakoľko daň.priznanie podáte 31.3.2007 za rok 2006 a až po podaní DP Vám vznikne povinnosť platiť odvody od 1.7.2007 do SOCIÁLKY a aj to bude závisieť od príjmu dosiahnutého v podnikaní. Prikladám odpoveď na otázku zo sociálky na takúto otázku. Tiež odporúčam pozrieť na www.socpoist.sk
Do zdravotnej je ten istý princíp, ale to neviem presne, či sa nemá prihlásiť okamžite a platiť preddavky, kukni na stránku poisťovne na nete.


Odpovede na otázky
Živnosť popri zamestnaní a poistné
Vlani som si založil živnosť popri riadnom zamestnaní. Budem musieť odvádzať poistné do Sociálnej poisťovne, keď ho už raz platí za mňa zamestnávateľ? Vlani som nemusel.

Ak SZČO, ktorá je zároveň aj zamestnancom v riadnom pracovnom pomere, dosiahla v r. 2004 zo samostatne zárobkovej činnosti príjem alebo výnos vyšší ako 78 000 Sk (myslí sa príjem bez odpočítania výdavkov), povinnosť platiť poistné do Sociálnej poisťovne vzniká od 1. júla 2005 aj jej. Pričom prednostne platí poistné z vymeriavacieho základu dosiahnutého v zamestnaní. Napr., ak dosiahnutý vymeriavací základ na dôchodkové poistenie v zamestnaní je 47 475 Sk mesačne alebo viac, SZČO už nemá povinnosť platiť poistné na dôchodkové poistenie a nemocenské poistenie zo samostatne zárobkovej činnosti. Zostáva jej však povinnosť platiť poistné do rezervného fondu vo výške 4,75 % z vymeriavacieho základu, ktorý dosiahla ako SZČO. Ak napr. v zamestnaní dosiahne vymeriavací základ 30 000 Sk a ako SZČO dosiahne vymeriavací základ 20 000 Sk, tak ako SZČO bude platiť poistné na dôchodkové poistenie už len z rozdielu medzi 47 475 Sk a 30 000 Sk. Teda zo sumy 17 475 Sk. Ak by bol rozdiel napr. len 1000 Sk, platila by poistné na dôchodkové poistenie ako SZČO len z 1000 Sk). Vzhľadom na to, že vymeriavací základ na nemocenské poistenie je od 1. júla 2005 v sume 23 738 Sk, poistné na nemocenské poistenie platiť táto SZČO už nemusí. Takisto je však povinná platiť poistné do rezervného fondu, a to vždy z vymeriavacieho základu, ktorý jej vyplynul z daňového priznania za rok 2004.
Pozrieť aj: Prehľad platenia poistného od 1. októbra 2005
0 0
Kaja.K Kaja.K

Kaja.K je offline (nepripojený) Kaja.K

SWAY: vďaka, vďaka, fakt ďakujem! Toto je tak jednoduché, že sa čudujem, že mi to nezaplo aj skôr! Ale to bude asi tým, že som prepracovaná :-(
prajem ti krásny dníček! papá
0 0
Tinau Tinau

Tinau je offline (nepripojený) Tinau

momentálne pracujem a zároveň študujem ...viac
Aj ja ďakujem za info :-)
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
TEŠÍM SA AK POMOHLO
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
pokúsim sa priložiť link na VŠZP ohľadom platenia odvodov popri HPP

http://www.vszp.sk/showdoc.do?docid=168
0 0
ALBO ALBO

ALBO je offline (nepripojený) ALBO

Prosím Vás môžte mi to vysvetliť ešte trochu podrobnešie.Ja stále neviem vyčítať z odpovedí konkrétne kroky:
začnem podnikať v r 2006. ak mám príjem viac ako 78 000 (napr. mi vychádza VZ zo SZČ 120000, teda mesačne 10000)prihlásim sa do SP a od 1.7.2007 platím predddavky. Tie preddavky do SP nie sú preddavky?Tz. že porovnám plat v júli 2007 so sumou môjho preddavku vypočítanú z príjmov zo živnosti za rok 2006 a maximom 47000(alebo koľko bude v roku 2007)? Takže ak môj plat v júli je 40000, odvediem poisťovni len zo 7 000 , potom v auguste ak moj plat bol 30 000 odvediem z plných 10 000 a tak ďalej a na konci roka už nerobím žiadne vyúčtovanie?
A ako je to zo ZP, tam sú preddavky, odkedy ich začnem platiť?
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
Takže, ak začneš podnikať v roku 2006, odvody (nie preddavky) do Sociálnej pisťovne neplatíš - teda nie povinne, iba ak chceš dobrovoľné - odporúčam aspoň nemocenské poistenie - v prípade choroby je to dôležité.

V roku 2006 neplatíš odvody do Sociálky.
K 31.3.2007 podávaš Daňové priznanie za rok 2006 - ak v ňom presiahneš príjmy 82 800 (táto suma sa asi zmení) -príjmy predstavujú obrat prijatých tržieb, tak na základe tohto DP začínaš platiť povinné odvody do SP a to podľa Vymeriavacieho základu ale až od 1.7.2007,a tie platíš celý rok - nie kalendárny ale do 30.6.2008 vždy rovnakú sumu a od 1.7.2008 platíš zasa podľa vymeriavacieho základu z daňového priznania za rok 2007 napríklad ti bude vychádzať hoci i malý zisk ( rozdiel príjmov a výdavkov) príjmy si mala nad tých 82 800, tak platíš odvody ako z minimálnej mzdy (cca 3500,- aj so ZP) - suma sa mení podľa minimálnej mzdy.
ZP platíš. Minumum je 910,-
0 0
ZuzanaP ZuzanaP

ZuzanaP je offline (nepripojený) ZuzanaP

:-D
Podľa tabuľky VŠZP pre SZČO popri zamestnaní nemá takáto SZČO určený minimálny preddavok. Ak som to dobre pochopila, tak odvody do ZP nemusí platiť, ak si určí preddavok . Pochopila som to správne?

Ak zarobí zo živnosti len nejakých 50000 v roku 2006, tak sa ma odvody do SP netýkajú?
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
ZuzanaP
Podľa tabuľky VŠZP pre SZČO popri zamestnaní nemá takáto SZČO určený minimálny preddavok. Ak som to dobre pochopila, tak odvody do ZP nemusí platiť, ak si určí preddavok . Pochopila som to správne?

Ak zarobí zo živnosti len nejakých 50000 v roku 2006, tak sa ma odvody do SP netýkajú?
áno,
Do SP povinné odvody nemusí platiť žiadne .
Do ZP musí platiť preddavky.
0 0
ALBO ALBO

ALBO je offline (nepripojený) ALBO

Vrátim sa znova k tomu môjmu príkladu, lebo mi to nejde do hlavy. mám zamestnanie moje príjmy sú rôzne , jeden meciac napr. 30 000, iný mesiac 50 000. teraz v roku 2006 založím živnosť. príjem bude napr. 500000. základ dane 240000. VZ je tuším polovica základu dane tzn. 120 000.podelím 12, takže preddavok z SZČ je 10 000. Ja mám platiť do SP od 1.7.2007 každý mesiac 10 000? A kedy mi to vrátia naspäť keď to neni preddavok, keď je predsa horná hranica 47 000 za mesiac zo všetkých činností.
Asi si stojím na kábli ale ja stále neviem nájsť odpoveď na tie preddavky a vyúčtovanie ZP aj SP v takomto prípade. BUdem Vám moc vďačná, keď mi to vysvetlíte konkrétnešie-po lopate.ďakujem
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
Vôbec si na kábliku nestojíš - je to tak.
Ak zarobíš - zaplatíš. Poznám ľudí čo platia do SP odvody 13 000 mesačne.
Do SP sú to odvody - tie Ti nik nevráti.
Do ZP sa robí ročné zúčtovanie.
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
Ale napadlo ma ešte niečo iné. Nezakladaj si živnosť, ale založ si SRO-čku, v nej budeš platiť dane, ale odvody nebudú také vysoké, ak budeš zamestnaná a dáš si minimálnu mzdu, tak to bude len okolo 3-4 tisíc.
0 0
ALBO ALBO

ALBO je offline (nepripojený) ALBO

No teda neviem, ale ako si mám vysvetliť tento článok zo SP?Ja si myslím že, že nemám odvádzať viac ako zo 47 000 mesačne. Len neviem či to mám každý mesiac ten odvod porovnávať s platom. Skúste sa mi na to pozrieť ešte raz prosím, lebo po mesiaci hľadania informácii stále neviem ako som na tom s odvodmi do poisťovní. Dosť od toho závisí, či sa človek do podnikania aj pustí, lebo dať polovicu príjmu na dane a poisťovne, to môžem radšej sedieť doma a nerobiť nič navyše. Dik.

http://www.socpoist.sk/index/podstra...id=363&lang=sk
Odpovede na otázky
• Živnosť popri zamestnaní a poistné
Vlani som si založil živnosť popri riadnom zamestnaní. Budem musieť odvádzať poistné do Sociálnej poisťovne, keď ho už raz platí za mňa zamestnávateľ? Vlani som nemusel.

Ak SZČO, ktorá je zároveň aj zamestnancom v riadnom pracovnom pomere, dosiahla v r. 2004 zo samostatne zárobkovej činnosti príjem alebo výnos vyšší ako 78 000 Sk (myslí sa príjem bez odpočítania výdavkov), povinnosť platiť poistné do Sociálnej poisťovne vzniká od 1. júla 2005 aj jej. Pričom prednostne platí poistné z vymeriavacieho základu dosiahnutého v zamestnaní. Napr., ak dosiahnutý vymeriavací základ na dôchodkové poistenie v zamestnaní je 47 475 Sk mesačne alebo viac, SZČO už nemá povinnosť platiť poistné na dôchodkové poistenie a nemocenské poistenie zo samostatne zárobkovej činnosti. Zostáva jej však povinnosť platiť poistné do rezervného fondu vo výške 4,75 % z vymeriavacieho základu, ktorý dosiahla ako SZČO. Ak napr. v zamestnaní dosiahne vymeriavací základ 30 000 Sk a ako SZČO dosiahne vymeriavací základ 20 000 Sk, tak ako SZČO bude platiť poistné na dôchodkové poistenie už len z rozdielu medzi 47 475 Sk a 30 000 Sk. Teda zo sumy 17 475 Sk. Ak by bol rozdiel napr. len 1000 Sk, platila by poistné na dôchodkové poistenie ako SZČO len z 1000 Sk). Vzhľadom na to, že vymeriavací základ na nemocenské poistenie je od 1. júla 2005 v sume 23 738 Sk, poistné na nemocenské poistenie platiť táto SZČO už nemusí. Takisto je však povinná platiť poistné do rezervného fondu, a to vždy z vymeriavacieho základu, ktorý jej vyplynul z daňového priznania za rok 2004.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať