mpall
04.11.10,11:15
prosím poradte!
Od 1.8.2009 som bola na MD,toho času poberám RP. Chcela by som nastúpiť naspäť do zamestnania,s tým že chcem požiadať o vyplatenie 25% sumy RP,dieťa by mi strážila druhá osoba.situácia je taká že zamestnávateľ nemá pre mna prácu a tak by som dostala výpoved. Mám nárok na odstupné,preplatenie dovolenky/zostalo mi cca 22 dní nevyčerpanej/ a po výpovedi môžem sa vrátiť naspäť na rodičovskú dovolenku? Ako by to bolo najlepšie urobiť aby to sedelo aj časovo. Ďakujem za odpoveď.
ewita888
04.11.10,10:18
A prečo to riešiš teraz, prečo nie až po skončení RD?
blazonko
04.11.10,10:37
Ak už vieš, že dostaneš výpoveď, tak na čo sa tam hrnieš?
Janulik M
04.11.10,11:28
Neviem, či odpoviem na všetko a na 100% správne, ale aspoň čosi.
- Nástup do práce ešte počas trvania RD úplne chápem - ja som tak tiež urobila a neľutujem a neľutujú ani tí, ktorí sú do toho zainteresovaní. Spokojnosť a naplnenie na všetkých stranách.
- čo sa týka toho vyplatenia 25% to je bez problémov, akurát sa nalietaš s papierami, ale dá sa
- pokiaľ sa chceš vrátiť do zamestnania (je už na tebe kedy - nie je stanovené, že až po tých 3 rokoch ), zamestnávateľ je povinný ťa naďalej zamestnať. Pokiaľ ti dá výpoveď z toho dôvodu, že si sa vratila z RD a on pre teba aktuálne nemá miesto, myslím, že máš nárok na odstupné, pretože zo zákona mu vyplýva povinnosť ťa opäť zamestnať. Samozréjme máš nárok aj na preplatenie dovolenky.
- návrat na RD je asi možný s tým, že čo sa týka RP, odrátali by ti tú čiastku, ktorú by si už prípadne dostala - tých 25%. Ja to mám tak v rezerve, že kebyže nastane nejaký problém, že už sa nebude mať kto starať o bábo, vrátim sa na RD - zadné dvierka
- Odporúčam ti neriešiť to ešte tento rok, ak nemusíš. Ako určite eviduješ, budú sa meniť nejaké veci ohľadom toho, že sa bude dať poberať RP aj keď budeš chodiť do práce. úravdupovediac nevieme, pre ktoré mamičky to bude a pre ktoré to nebude platiť. Myslím si, že je nespravodlivé, že ak niekto nastúpil na RD v r.2009, môže nastúpiť do práce a poberá aj RP a ten, kto nastúpil na RD v r.2010 na to už nárok nemá (už len na tých 25% a na mesačný príspevok na opatrovanie 40Eur) - ako ja :(
- na tvojom mieste by som teda ten aktuálny nástup do práce riešila len v prípade, že by som mala ponuku na prácu poprípade v inej firme a až po novom roku
- ak nemáš inú pracovnú ponuku, zbytočne to budeš náhliť - môžeš len stratiť!!!

PS: Moja skúsenosť mimo tvojich otázok - Ja som sa na to dala a cítim sa vyrovnanejšia, spokojnejšia, naplnenejšia. Je to síce náročné fyzicky - málo spánku, treba stíhať aj prácu, aj domácnosť aj nájsť si maximum času na bábo, ale je to fajn a s malou sme si vzácnejšie a veľmi sa na seba každý deň tešíme. Smozréjme, v neposlednom rade si finančne prilepšíš. Pozn.: neviem či som mohla tykať.Ak nie, tak prepáč, šlo to nejak samo.
Chobot
04.11.10,11:44
prosím poradte!
Od 1.8.2009 som bola na MD,toho času poberám RP. Chcela by som nastúpiť naspäť do zamestnania,s tým že chcem požiadať o vyplatenie 25% sumy RP,dieťa by mi strážila druhá osoba.situácia je taká že zamestnávateľ nemá pre mna prácu a tak by som dostala výpoved. Mám nárok na odstupné,preplatenie dovolenky/zostalo mi cca 22 dní nevyčerpanej/ a po výpovedi môžem sa vrátiť naspäť na rodičovskú dovolenku?

Áno, ak ti dá výpoveď z dôvodu nadbytočnosti, tak máš nárok na odstupné. Na preplatenie dovolenky v každom prípade. Po skončení PP môžeš požiadať o vyplácanie rodič. príspevku. Na rodičovskú dovolenku už nepôjdeš, lebo nebudeš v prac. pomere (pozor na používanie správnych pojmov - rodičovská dovolenka je jedna vec a rodičovský príspevok je iná vec.

http://www.porada.sk/712538-post3.html


Ako by to bolo najlepšie urobiť aby to sedelo aj časovo. Ďakujem za odpoveď.

TO záleží na tebe, ako sa rozhodneš znovu nastúpiť do práce, na dátume skončenia PP a pod.