evelien
22.11.05,14:50
Dostala som zaludnu otazku:
Oplati sa byt platcom DPH v spolocnosti, ktora prenajima kancelarske priestory a parkovacie miesta?

1. Zo skoly si pamatam, ze vraj sa v konecnom dosledku oplati byt, ale nepamatam si uz to zdovodnenie.

2. Uctovnicka ma upzornila, ze ak je 1 clovek spolocnikom vo viacerych spolocnostiach, ktore medzi sebou robia obchody, odporuca sa, aby vsetky spolocnosti boli platcami DPH. Preco???

3. V zakone o DPH a na porade som si nasla, ze najomne mozem a nemusim fakturovat s DPH, parkovne musim fakturovat s DPH - teda ak budem platcom.

Podla tych info mi to vychadza tak 50:50

a) ak by sme priestory mali prenajate a my sme ich prenajimali dalej, mam sa orientovat podla toho, ci mi budeme plati najom s DPH alebo bez, tak?

b) ak by bola budova v nasom vlastnictve, tak je to asi jedno, vsak?

c) ale budeme platit energie a tie su s DPH, takze byt platcom ...

Rozmyslam suvisle alebo si mam este postudovat nejake zakony????
STRELEC
22.11.05,14:07
Oplati sa byt platcom DPH v spolocnosti, ktora prenajima kancelarske priestory a parkovacie miesta?
1. Zo skoly si pamatam, ze vraj sa v konecnom dosledku oplati byt, ale nepamatam si uz to zdovodnenie.
2. Uctovnicka ma upzornila, ze ak je 1 clovek spolocnikom vo viacerych spolocnostiach, ktore medzi sebou robia obchody, odporuca sa, aby vsetky spolocnosti boli platcami DPH. Preco???
3. V zakone o DPH a na porade som si nasla, ze najomne mozem a nemusim fakturovat s DPH, parkovne musim fakturovat s DPH - teda ak budem platcom.
a) ak by sme priestory mali prenajate a my sme ich prenajimali dalej, mam sa orientovat podla toho, ci mi budeme plati najom s DPH alebo bez, tak?Áno - bral by som na to ohľad. Bral by som ohľad aj na to, či to vôbec dovoľuje moja nájomná zmluva.
b) ak by bola budova v nasom vlastnictve, tak je to asi jedno, vsak? Radšej by som bol plátcom DPH.
c) ale budeme platit energie a tie su s DPH, takze byt platcom ...

1) Motívy prečo sa stať plátcom sú rôzne. Napr. aj tieto: mám veľa materiálových vstupov a partneri-odberatelia sú zväčša plátcami, ideme kupovať auto (resp. "niečo") s právom odpočtu DPH, očakáva sa odo mňa, že som plátcom DPH (partneri v obch. styku), môže vykázať vysokú spotrebu PHL .... Obecne sa to ale konmštatovať nedá. Už len preto nie, lebo DPH "obieha" mimo príjmy a výdavky. Nezúčastňuje sa tvorby zisku.
2) S onou účtovníčkou sa nedá obecne súhlasiť. Najmä v minulosti bolo výhodným (ale aj teraz) kombinácia plátca , neplátca. Čo sa týka predmetov činnosti: paralelne tá istá, respl. naopak doplňujúce sa. Mala na mysli fakturáciu medzi sebou, povedzme z dôvodu "optimalizácie" súhrnu daňovej povinnosti.
3) Áno. Záleží potom aj od štruktúry nájomcov (plátcovia, neplatcovia). Na parkovanie asi by som ohľad nebral.
evelien
22.11.05,14:15
Takze som aj trosku suvisle rozpravala ;)
Myslim, je platcov DPH je stale viac a viac - pri nakupe tovarov a sluzieb, ktore budeme potrebovat pre chod tej chalupy, sa asi castejsie stretnem s platcami DPH. A asi mas pravdu - prenajom miesta na parkovanie sa asi nevysplha do takej vysky ako prenajom priestorov, cize je asi fakt zbytocne brat na to ohlad.
STRELEC
22.11.05,14:33
Takze som aj trosku suvisle rozpravala ;)
Myslim, je platcov DPH je stale viac a viac - pri nakupe tovarov a sluzieb, ktore budeme potrebovat pre chod tej chalupy, sa asi castejsie stretnem s platcami DPH. A asi mas pravdu - prenajom miesta na parkovanie sa asi nevysplha do takej vysky ako prenajom priestorov, cize je asi fakt zbytocne brat na to ohlad.
So súvislosťou určite problém nemáš! Aj Tvoje otázky sa mi zdajú skôr potvrdzovaním si svojho názoru.
Zdá sa mi byť efektívnejším brať ohľad na postoj plátcu DPH, ako neplátcu DPH (pokiaľ výraznejšie neprevládajú vzhľadom povedzme na charakter služby) a starať sa o svoje náklady.:) :)
Jana Acsová
22.11.05,14:50
Drobná poznámka:
Nájom nehnuteľnosti musí byť vždy oslobodený od DPH ak je nehnuteľnosť prenajímaná neplatiteľovi dane. Rozhodnúť sa môže iba v prípade prenájmu nehnuteľnosti platiteľom.
ajobs
22.11.05,14:53
A ak dosiahneš celkový obrat 12 po sebe nasledujúcich mesiacoch 1,5 mil. SK, potom už niet čo uvažovať.:) :cool:
evelien
23.11.05,06:14
Ahoj, mozno to len vyzera ako potvrdzovanie si svojho nazoru, ale v mojom pripade je to skor otazka. S ekonomikou a uctovnictvom som zacala mat nieco spolocne iba pred rokom. Tak zatial zhrnam informacie, kde sa da, ak mi to ovsem dovoli cas. Davam si veci do suvisu, vyvodim z toho zaver a pre istotu sa pytam. Dakujem Vam za odpovede, aspon teraz zafrajerim pred sefom, ze aka som ja muuudra :D Ale oplati sa mi to? Cim clovek viac preukaze svoje nove vedomosti, tym viac prace dostane :mee:
ajobs
23.11.05,06:41
Ahoj, mozno to len vyzera ako potvrdzovanie si svojho nazoru, ale v mojom pripade je to skor otazka. S ekonomikou a uctovnictvom som zacala mat nieco spolocne iba pred rokom. Tak zatial zhrnam informacie, kde sa da, ak mi to ovsem dovoli cas - lebo byt multifunkcnym zariadenim vo firme nie je vobec sranda. Davam si veci do suvisu, vyvodim z toho zaver a pre istotu sa pytam. Dakujem Vam za odpovede, aspon teraz zafrajerim pred sefom, ze aka som ja muuudra :D Ale oplati sa mi to? Cim clovek viac preukaze svoje nove vedomosti, tym viac prace dostane :mee:

To máš pravdu, s tou "múdrosťou" by som bol opatrný.:eek: :rolleyes: