perta
23.11.05,15:53
Ahojte poraďáci, chcela by som sa spýtať aké máte skúsenosti s prijatými fa zo zahraničia. Máme dodávateľskú firmu z Poľska neviem či je alebo nie je platcom DPH. My sme platcami DPH a robíme v podvojnom účtovníctve.
Mám takýto problém: Prišla mi faktúra zo zahraničia - Poľsko. Bola zaplatená skôr ako vydaná. To jest 24.1O bola táto fa zaplatená .bola to fa - kaucia ale nebola to záloha ani za tovar. Až 18.11. nám táto fa prišla a ja neviem ako to mám zaúčtovať, vôbec nechápem aké kurzy tam mám použiť. A preto sa pýtam: Ked budem zapisovať prijatú fa aký dátum odpočtu tam mám dať? a aký kurz mám použiť ten ktorý bol v deň vydania fa alebo zaplatenia?
Ďalší problém prišla mi fa za tovar zo zahraničia. Ktorý bol dodaný 17.11. a faktúra bola aj v ten deň uhradená v hotovosti v zlotých. Slovenské peniaze boli zamenené 16.11. Aký kurz mám použiť pri zapísaná prijatej fa, a v pokladni?
A čo DPH ako to je s ňou. Faktúry mám zapísať bez DPH a až pri predaji prirátať aj DPH? A ako mám zapisovať kurzový zisk alebo stratu. Mám to zapisovať po každej zaúčtovanej faktúre a jej zaplatení?
Poraďte prosím, budem Vám veľmi vďačná. ĎAKUJEM
renča1
23.11.05,15:15
Ahojte poraďáci, chcela by som sa spýtať aké máte skúsenosti s prijatými fa zo zahraničia. Máme dodávateľskú firmu z Poľska neviem či je alebo nie je platcom DPH. My sme platcami DPH a robíme v podvojnom účtovníctve.
Mám takýto problém: Prišla mi faktúra zo zahraničia - Poľsko. Bola zaplatená skôr ako vydaná. To jest 24.1O bola táto fa zaplatená .bola to fa - kaucia ale nebola to záloha ani za tovar. Až 18.11. nám táto fa prišla a ja neviem ako to mám zaúčtovať, vôbec nechápem aké kurzy tam mám použiť. A preto sa pýtam: Ked budem zapisovať prijatú fa aký dátum odpočtu tam mám dať? a aký kurz mám použiť ten ktorý bol v deň vydania fa alebo zaplatenia?
Ďalší problém prišla mi fa za tovar zo zahraničia. Ktorý bol dodaný 17.11. a faktúra bola aj v ten deň uhradená v hotovosti v zlotých. Slovenské peniaze boli zamenené 16.11. Aký kurz mám použiť pri zapísaná prijatej fa, a v pokladni?
A čo DPH ako to je s ňou. Faktúry mám zapísať bez DPH a až pri predaji prirátať aj DPH? A ako mám zapisovať kurzový zisk alebo stratu. Mám to zapisovať po každej zaúčtovanej faktúre a jej zaplatení?
Poraďte prosím, budem Vám veľmi vďačná. ĎAKUJEM

Doporučujem ti najskôr zistiť či sú platcami DPH. Zistíš to tak , že na faktúre by si mala mať ich IČ DPH malo by to byť PL a straaaaaaaaašne dlhé číslo:) .Pozri sa na faktúrku. Ked bola zaplatená skôr ako vystavená faktúra naúčtuj to ako zálohu voči poliakom. Úhrada dňom kedy bolo z účtu odpísaný debet (nezáleží na tom , že to bola kaucia , proste korunky odišli) čiže použi kurz 24.10.2005 NBS. 314/221 alebo ak to bolo cez pokladňu 314/211. FA prišla 18.11.2005 a vystavená bola kedy? Na prepočet použiješ kurz NBS deň vystavenia.Naúčtuješ ju podľa toho či je to tovar, materiál, služby. To si neuviedla. MD služba tr.5/321. Pýtaš sa aký dátum odpočtu tam máš dať? Najskôr si zistiť či sú platcami dph a až potom ti na túto otázku odpoviem.
Problém č.2 kurz použiť 16.11. , musíš mať potvrdenie od zmenárne a na ňom kurz , tak ju uhradíš tým kurzom a to cez valutovú pokladňu.
perta
28.11.05,13:12
Áno sú platcami DPH.Tá faktúra bolo vystavená 18.11.2005.
perta
28.11.05,13:19
Oprava fa bola vystavená 8.11. a zaplatená bola 24.10. a prišla 18.10.
a tie fa za tovar boli vystavené 15.11. zaplatené 18.11.v hotovosti. A ešte sa spýtam, musí ta fa byť zapísaná ako zálohová nemôže byť normálne medzi prijatými fa? už sa mi to nechce celé prerábať.......
perta
30.11.05,09:15
A čo s tou DPH
a.peter
02.12.05,08:26
A čo s tou DPH
DPH: Poliaci su platcami DPH v polsku (maju PL cislo). musis sa nastavit na fakturu, prejst kurzorom na zaznam a vybrat si polozku vymerat DPH EU. Otvori sa Ti modul interne doklady s tabulkou pre samozdanenie a odpocitanie dane. Datum bude zhodny s datumom vydania PL faktury. Predkontacie na DPH POHODA ma navolene, tie nemen, ale predkontacie zauctovania asi nebudu. Dopln ich - myslim ze POHODA ich oznacuje aln a bln, alebo tak nejako. Vystavia sa TI dva interne doklady, ktore sa zapracuju aj do evidencie DPH. Jeden je k zdaneniu toho, co ste z Polska doviezli, a druhy bude k odpocitaniu DPH. Ich rozdiel bude 0.Vytlac si ich a zaloz k PL fakture.To je k DPH vsetko.
Ak budes mat PL fakturu bez PL cisla, ta sa nezdanuje.
perta
02.12.05,08:30
ĎAkujem za vysvetlenie.
perta
05.12.05,11:12
prosím Vás aký kurz tam má byť pri tom samozdaňovaním deň vystavenia fa? Ďakujem
perta
05.12.05,13:31
Nikto nemá skúsenosti so samozdaňovaním dph?
perta
06.12.05,05:48
Prosím poraďte mi niekto?
Tweety
06.12.05,07:41
prosím Vás aký kurz tam má byť pri tom samozdaňovaním deň vystavenia fa? Ďakujem
čo chceš zdaňovať, tovar alebo služby?:cool:
perta
06.12.05,08:29
Tovar, viem ako sa to robí,len potrebujem aký kurz tam mám dať? ĎAkujem
perta
06.12.05,08:37
NEviete niekto ten kurz?
sarmantna
06.12.05,08:42
Mal by tam byť kurz deň vystavenia faktúry.
Tweety
06.12.05,08:49
Mal by tam byť kurz deň vystavenia faktúry.
Nie je to celkom tak, pozri §20 odst.1 bod a, b.:cool: :eek:
sarmantna
06.12.05,08:54
Majka, máš pravdu, keď príde tovar a nemám faktúru od dodávateľa, tak 15. deň nasledujúceho mesiaca. Ale v prípade, že mám tovar i doklad, tak deň vystavenia.