Zavrieť

Porady

Prijaté faktúry zo zahraničia.

Ahojte poraďáci, chcela by som sa spýtať aké máte skúsenosti s prijatými fa zo zahraničia. Máme dodávateľskú firmu z Poľska neviem či je alebo nie je platcom DPH. My sme platcami DPH a robíme v podvojnom účtovníctve.
Mám takýto problém: Prišla mi faktúra zo zahraničia - Poľsko. Bola zaplatená skôr ako vydaná. To jest 24.1O bola táto fa zaplatená .bola to fa - kaucia ale nebola to záloha ani za tovar. Až 18.11. nám táto fa prišla a ja neviem ako to mám zaúčtovať, vôbec nechápem aké kurzy tam mám použiť. A preto sa pýtam: Ked budem zapisovať prijatú fa aký dátum odpočtu tam mám dať? a aký kurz mám použiť ten ktorý bol v deň vydania fa alebo zaplatenia?
Ďalší problém prišla mi fa za tovar zo zahraničia. Ktorý bol dodaný 17.11. a faktúra bola aj v ten deň uhradená v hotovosti v zlotých. Slovenské peniaze boli zamenené 16.11. Aký kurz mám použiť pri zapísaná prijatej fa, a v pokladni?
A čo DPH ako to je s ňou. Faktúry mám zapísať bez DPH a až pri predaji prirátať aj DPH? A ako mám zapisovať kurzový zisk alebo stratu. Mám to zapisovať po každej zaúčtovanej faktúre a jej zaplatení?
Poraďte prosím, budem Vám veľmi vďačná. ĎAKUJEM
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    perta
    Ahojte poraďáci, chcela by som sa spýtať aké máte skúsenosti s prijatými fa zo zahraničia. Máme dodávateľskú firmu z Poľska neviem či je alebo nie je platcom DPH. My sme platcami DPH a robíme v podvojnom účtovníctve.
    Mám takýto problém: Prišla mi faktúra zo zahraničia - Poľsko. Bola zaplatená skôr ako vydaná. To jest 24.1O bola táto fa zaplatená .bola to fa - kaucia ale nebola to záloha ani za tovar. Až 18.11. nám táto fa prišla a ja neviem ako to mám zaúčtovať, vôbec nechápem aké kurzy tam mám použiť. A preto sa pýtam: Ked budem zapisovať prijatú fa aký dátum odpočtu tam mám dať? a aký kurz mám použiť ten ktorý bol v deň vydania fa alebo zaplatenia?
    Ďalší problém prišla mi fa za tovar zo zahraničia. Ktorý bol dodaný 17.11. a faktúra bola aj v ten deň uhradená v hotovosti v zlotých. Slovenské peniaze boli zamenené 16.11. Aký kurz mám použiť pri zapísaná prijatej fa, a v pokladni?
    A čo DPH ako to je s ňou. Faktúry mám zapísať bez DPH a až pri predaji prirátať aj DPH? A ako mám zapisovať kurzový zisk alebo stratu. Mám to zapisovať po každej zaúčtovanej faktúre a jej zaplatení?
    Poraďte prosím, budem Vám veľmi vďačná. ĎAKUJEM
    Doporučujem ti najskôr zistiť či sú platcami DPH. Zistíš to tak , že na faktúre by si mala mať ich IČ DPH malo by to byť PL a straaaaaaaaašne dlhé číslo .Pozri sa na faktúrku. Ked bola zaplatená skôr ako vystavená faktúra naúčtuj to ako zálohu voči poliakom. Úhrada dňom kedy bolo z účtu odpísaný debet (nezáleží na tom , že to bola kaucia , proste korunky odišli) čiže použi kurz 24.10.2005 NBS. 314/221 alebo ak to bolo cez pokladňu 314/211. FA prišla 18.11.2005 a vystavená bola kedy? Na prepočet použiješ kurz NBS deň vystavenia.Naúčtuješ ju podľa toho či je to tovar, materiál, služby. To si neuviedla. MD služba tr.5/321. Pýtaš sa aký dátum odpočtu tam máš dať? Najskôr si zistiť či sú platcami dph a až potom ti na túto otázku odpoviem.
    Problém č.2 kurz použiť 16.11. , musíš mať potvrdenie od zmenárne a na ňom kurz , tak ju uhradíš tým kurzom a to cez valutovú pokladňu.

    perta je offline (nepripojený) perta

    perta
    Oprava fa bola vystavená 8.11. a zaplatená bola 24.10. a prišla 18.10.
    a tie fa za tovar boli vystavené 15.11. zaplatené 18.11.v hotovosti. A ešte sa spýtam, musí ta fa byť zapísaná ako zálohová nemôže byť normálne medzi prijatými fa? už sa mi to nechce celé prerábať.......
    Naposledy upravil perta : 30.11.05 at 10:14

    a.peter je offline (nepripojený) a.peter

    a.peter
    perta
    A čo s tou DPH
    DPH: Poliaci su platcami DPH v polsku (maju PL cislo). musis sa nastavit na fakturu, prejst kurzorom na zaznam a vybrat si polozku vymerat DPH EU. Otvori sa Ti modul interne doklady s tabulkou pre samozdanenie a odpocitanie dane. Datum bude zhodny s datumom vydania PL faktury. Predkontacie na DPH POHODA ma navolene, tie nemen, ale predkontacie zauctovania asi nebudu. Dopln ich - myslim ze POHODA ich oznacuje aln a bln, alebo tak nejako. Vystavia sa TI dva interne doklady, ktore sa zapracuju aj do evidencie DPH. Jeden je k zdaneniu toho, co ste z Polska doviezli, a druhy bude k odpocitaniu DPH. Ich rozdiel bude 0.Vytlac si ich a zaloz k PL fakture.To je k DPH vsetko.
    Ak budes mat PL fakturu bez PL cisla, ta sa nezdanuje.

    perta je offline (nepripojený) perta

    perta
    prosím Vás aký kurz tam má byť pri tom samozdaňovaním deň vystavenia fa? Ďakujem
    Naposledy upravil perta : 05.12.05 at 12:31

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    perta
    prosím Vás aký kurz tam má byť pri tom samozdaňovaním deň vystavenia fa? Ďakujem
    čo chceš zdaňovať, tovar alebo služby?

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    sarmantna
    Mal by tam byť kurz deň vystavenia faktúry.
    Nie je to celkom tak, pozri §20 odst.1 bod a, b.

    sarmantna je offline (nepripojený) sarmantna

    sarmantna
    Majka, máš pravdu, keď príde tovar a nemám faktúru od dodávateľa, tak 15. deň nasledujúceho mesiaca. Ale v prípade, že mám tovar i doklad, tak deň vystavenia.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.