sheida
14.12.10,10:50
Na začiatku poviem, že si uvedomujem, že veľké šance nemám.
Pred dvoma týždňami som si kúpila knihu od chlapíka z BA. Podľa hlasu v telefóne to bol starší pán, ktorý pôsobil veľmi seriózne. Poslala som mu 10 eur na účet, nadiktovala adresu. Asi po dvoch dňoch som mu volala, či peniaze došli. Povedal, že áno a knihu posiela. Keď kniha nešla minulý týždeň v stredu, volala som opäť. Ospravedlnil sa, že to poslal až v pondelok, nie v piatok, tak to asi preto nemám. Vraj keď nepríde, mám sa ozvať a on mi pošle ďalšiu. Od včerajška sa mu snažím dovolať, že kniha nič. On mi ihneď zruší hovor, vypne telefón. Dnes som to skúsila z iného čísla a opäť ma ihneď zrušil. Napísala som mu sms, že kniha nedošla a ho žiadam, aby mi vrátil peniaze alebo mi okamžite poslal ďalšiu knihu prvou triedou. Reakcia žiadna.
Viete mi poradiť nejaký paragraf, ktorým by som ho mohla postrašiť, že keď mi nevráti peniaze, tak naňho podám trestné oznámenie?

Ďakujem
arizona
14.12.10,10:56
Na začiatku poviem, že si uvedomujem, že veľké šance nemám.
Pred dvoma týždňami som si kúpila knihu od chlapíka z BA. Podľa hlasu v telefóne to bol starší pán, ktorý pôsobil veľmi seriózne. Poslala som mu 10 eur na účet, nadiktovala adresu. Asi po dvoch dňoch som mu volala, či peniaze došli. Povedal, že áno a knihu posiela. Keď kniha nešla minulý týždeň v stredu, volala som opäť. Ospravedlnil sa, že to poslal až v pondelok, nie v piatok, tak to asi preto nemám. Vraj keď nepríde, mám sa ozvať a on mi pošle ďalšiu. Od včerajška sa mu snažím dovolať, že kniha nič. On mi ihneď zruší hovor, vypne telefón. Dnes som to skúsila z iného čísla a opäť ma ihneď zrušil. Napísala som mu sms, že kniha nedošla a ho žiadam, aby mi vrátil peniaze alebo mi okamžite poslal ďalšiu knihu prvou triedou. Reakcia žiadna.
Viete mi poradiť nejaký paragraf, ktorým by som ho mohla postrašiť, že keď mi nevráti peniaze, tak naňho podám trestné oznámenie?

Ďakujem

Ty si mu svoje inicialy poslala,aj peniaze.
Vies vobec komu si tie peniaze poslala? :confused::eek::mee: Ako si mu to posielala? postou na adresu,alebo...?
Vyhrozit sa mu mozes,ale asi vie co robi...za 10 € sa s nim asi nik sudit nebude.
Mozno by stalo za pokus , keby ste sa nasli viacerí,ktorych podviedol :rolleyes:
sheida
14.12.10,11:36
Posielala som mu to cez internet banking. Viem, že asi veľa nezískam, ale predsa chcem aspoň urobiť bu-bu-bu. Sviniar jeden:(
sheida
14.05.11,18:23
Svoje peniaze mám späť. Išla som na políciu a podala som trestné oznámenie. Vyšlo z toho, že si takto privyrábal iba 15 ročný sopliak. Peniaze už mám na účte, on zaplatil trovy, pokutu, má záznam a na krku sociálku.
video1983
14.05.11,18:29
sikovny chlapec, lapaj jeden :D isto o nom budeme pocut o par rokov niekde v politike :D
KoxXxo
14.05.11,18:29
Podľa hlasu v telefóne to bol starší pán, ktorý pôsobil veľmi seriózne.
To mi nejak nesedí, alebo je to nejaký imitátor.
marleau
14.05.11,18:30
A ešte by som u dal jednu medzi reflektory,keby náhodou...v budúcnosti mu chýbalo na fet....
Oliwa
15.05.11,20:25
No mne sa zase nevidí, že jednotlivec môže na polícii podať trestné oznámenie, ak mu bola spôsobená škoda vo výške 10 €...
Iba ak by to individuálne oznámenie boli zahrnuli medzi tie, ktoré tam už mali a spolu by boli spĺňali základnú požiadavku na spôsobenie majetkovej ujmy - ktorá je tuším 250 € /neviem presne/. Ale to sa predsa musia všetci poškodení najskôr dohodnúť a podať spoločné trestné oznámenie, alebo sa mýlim?
Xeon
16.05.11,01:00
Ked posielate peniaze cez banku, proste ked idu peniaze z Vasho uctu na nejaky iny ucet, mozte podat reklamaciu. Sluzi to na to, ked prevadzate niekomu peniaze a pomylite sa v cisle uctu a omylom odoslete peniaze niekomu uplne inemu, aby ste o peniaze neprisli a mohli Vam ich vratit spat. Ale plati sa za to poplatok zhruba 3 Eur. Avsak nejak podrobne som to nestudoval, neviem do kedy to treba podat atd. Vsetky info Vam poskytnu vo Vasej banke.
sheida
16.05.11,11:18
Na polícii aj pri 10 eurách môžete podať trestné oznámenie. Žiadni ďalší sa nepridali. Bola som riadne dvakrát vypovedať a prišlo mi súdne rozhodnutie.
veronikasad
16.05.11,11:21
Ked posielate peniaze cez banku, proste ked idu peniaze z Vasho uctu na nejaky iny ucet, mozte podat reklamaciu. Sluzi to na to, ked prevadzate niekomu peniaze a pomylite sa v cisle uctu a omylom odoslete peniaze niekomu uplne inemu, aby ste o peniaze neprisli a mohli Vam ich vratit spat. Ale plati sa za to poplatok zhruba 3 Eur. Avsak nejak podrobne som to nestudoval, neviem do kedy to treba podat atd. Vsetky info Vam poskytnu vo Vasej banke.
Naozaj je to teraz tak ? Lebo mne sa to stalo v zamestnaní pred nejakými 15 rokmi a dostať peniaze späť bol veľký problém. Banka odmietla akúkolvek pomoc ...
Petra Nová
16.05.11,11:28
Svoje peniaze mám späť. Išla som na políciu a podala som trestné oznámenie. Vyšlo z toho, že si takto privyrábal iba 15 ročný sopliak. Peniaze už mám na účte, on zaplatil trovy, pokutu, má záznam a na krku sociálku.


Na polícii aj pri 10 eurách môžete podať trestné oznámenie. Žiadni ďalší sa nepridali. Bola som riadne dvakrát vypovedať a prišlo mi súdne rozhodnutie.
Je fajn, že všetko dobre dopadlo. Veď v tomto prípade išlo o princíp.
Ale ten pätnásťročný lapaj musí byť ozaj šikovný, keď si dokázal založiť účet v banke.;) Hádam už mal OP.
Ale inak by ma zaujímalo, čo za knihu ten chlapec so stareckým hlasom ponúkal, keď Ťa na kúpu nahovoril.:)
veronikasad
16.05.11,11:31
Peťka, účet mu možno založili rodičia a keďže veľmi rýchlo bol prázdny, mladý hľadal spôsob ako ho naplniť ... A s jedlom rastie chuť - sa hovorí...

V tejto téme je tiež zaujímavý spôsob, ako získať príspevok na bývanie
http://www.porada.sk/t168321-prispevok-na-byvanie.html
Petra Nová
16.05.11,11:44
Veronika, tak to ma nenapadlo, že rodičia. Len ako ten maloletý manipuloval s tým účtom, teda vyberal peniaze?:confused: Ahá, asi kartou! Ak to robili rodičia, tak by som súdila s chlapcom aj ich.
Oliwa
16.05.11,11:58
Peti, aj moja "malá" má študentské konto... Založila som jej ho /síce viac-menej "z donútenia"/, keď mala šesť rokov. Za dobré vysvedčko jej banka každý rok pripíše pár eur - je to ako motivácia /zarába si vlastnými vedomosťami/. K účtu bola vydaná aj karta s dizajnom žuvačky, ktorú som síce prevzala ja, ale z bankomatu si môže vyberať sama /teoreticky, prakticky sa tak ešte nestalo/. Keď bude mať 15, účet môžeme zrušiť, alebo predĺžiť do 26 roku /za predpokladu, že bude ďalej študovať/. Banky ponúkajú takéto produkty, aby si zabezpečili budúcu klientelu... Éra klasických vkladných knižiek, na ktoré babky dávali peniaze svojim vnúčatám, je myslím prežitá...
Xeon
16.05.11,12:00
Naozaj je to teraz tak ? Lebo mne sa to stalo v zamestnaní pred nejakými 15 rokmi a dostať peniaze späť bol veľký problém. Banka odmietla akúkolvek pomoc ...

Nasiel som pre Vas e-mail, ktory mi pred rokom ohladne tejto veci odpisali zo SlSp.

Ak ste omylom uhradili prostriedky na ucet inej banky a chcete poziadat o ich vratenie, je potrebne podat osobne na obchodnom mieste pisomnu reklamaciu o vratenie platby, alebo na non-stop linke Sporotel.
Ak dany ucet v banke prijemcu neexistuje prostriedky sa Vam automaticky vratia na ucet. Ak ucet v banke prijemcu existuje prostriedky sa zauctuju na uvedeny ucet. Poplatok za zadanie reklamacie je 3,32 Eur.

Viem Vam len povedat, ze sa to da a ze to funguje, ze sa peniaze bez problemov vratili. No ja osobne som v tej banke nebol (bol tam kolega), takze co ako to prebieha priamo v banke pri priehradke co sa do reklamacie vypisuje atd. Vam uz neviem povedat.
Petra Nová
16.05.11,12:06
Uf, tak to som celkom mimo!:) Ale aj na tomto prípade je možné vidieť, že účet nemusí slúžiť len dobrej veci, a že ho treba kontrolovať.
veronikasad
16.05.11,12:09
Nasiel som pre Vas e-mail, ktory mi pred rokom ohladne tejto veci odpisali zo SlSp.

Ak ste omylom uhradili prostriedky na ucet inej banky a chcete poziadat o ich vratenie, je potrebne podat osobne na obchodnom mieste pisomnu reklamaciu o vratenie platby, alebo na non-stop linke Sporotel.
Ak dany ucet v banke prijemcu neexistuje prostriedky sa Vam automaticky vratia na ucet. Ak ucet v banke prijemcu existuje prostriedky sa zauctuju na uvedeny ucet. Poplatok za zadanie reklamacie je 3,32 Eur.

Viem Vam len povedat, ze sa to da a ze to funguje, ze sa peniaze bez problemov vratili. No ja osobne som v tej banke nebol (bol tam kolega), takze co ako to prebieha priamo v banke pri priehradke co sa do reklamacie vypisuje atd. Vam uz neviem povedat.
Xeon, ďakujem za radu.

Mne sa takýto prípad stal v bývalej Polnobanke, ktorá mala rovnaké čísla účtov s predčíslim aj bez neho (zabudla som pri platbe IB uviesť pomlčku).
Bola to platba na náš podnik, nebola som sama, komu sa to "podarilo". V podnikovej učtárni mi povedali meno prijímatela platby, kontakt som našla v tlf.,zozname. Dovolila som si osloviť tohto pána (ako som zistila neskôr vysokoškolského profesora), dostala som "vynadané", že ho otravujem ... Peniaze mu na účte nezvyšovali, ale nakoniec ich vrátil ... Inak by som ich bola musela uhradiť ja.

Cez banku nebola žiadna ochota pomocť.
sheida
16.05.11,15:26
Mladý znel naozaj prvýkrát v telefóne ako starší seriózny človek. Išlo o Encyklopédiu jazykovedy. Inak na polícii mi bolo smiešno, keď policajt dvakrát napísal názov knihy s i a nešlo mu do hlavy, prečo mu vypisuje chybu. Som slovenčinárka, nevydržala som to a upozornila som ho na to.
Mládenec navštevuje cirkevnú školu, kde pracuje aj jeho matka. Celý biznis prebiehal z jej mobilu.
misoft
16.05.11,17:13
Takže o tom musela mať nejakú vedomosť. To zaváňa spolupáchateľstvom. Sheida - skús rozšíriť trestné oznámenie aj na jeho milú mátinku pre podozrenie z trestného činu podvodu formou spolupáchateľstva. Zaručene sa zapotia obaja - sadza sa bude zvyšovať - pracovali ako skupina.