skocko
17.12.10,09:26
Ahojte,
viete mi prosím niekto poradiť, či ak začínam s podnikaním a do živnosti si dám internetový obchod - predaj tovaru maloobchod, veľkoobchod, pri čom platby budú prebiehať len bezhotovostným prevodom na základe faktúr, prípadne na dobierku, či je nevyhnutné mať registračnú pokladnicu?

Ďakujem.
evina
17.12.10,08:41
Ahojte,
viete mi prosím niekto poradiť, či ak začínam s podnikaním a do živnosti si dám internetový obchod - predaj tovaru maloobchod, veľkoobchod, pri čom platby budú prebiehať len bezhotovostným prevodom na základe faktúr, prípadne na dobierku, či je nevyhnutné mať registračnú pokladnicu?

Ďakujem.

ERP slúži na evidenciu hotovostných platieb.

http://www.porada.sk/t94807-p59-pokladnicne-blocky-budu-musiet-vydavat-aj-udrzbari-ci-uctovnici.html
skocko
21.12.10,19:06
Ďakujem.
maria.removcikova
27.12.10,09:15
cize aj ked posielam tovar na dobierku alebo platia mi vopred na účet nepotrebujem registračnú pokladňu?
MatoB
27.12.10,10:03
nie, nie je potrebna ERP. Vydavaj len faktury nic viac. Ak by si vsak mala priamo hotovostnu platbu uvazuj o cervenom blociku s nazvom Prijmovy pokladnicny doklad.
MatoB
27.12.10,10:04
Inak aj fakturacne programy maju nieco ako doklad o prijme v hotovosti
maria.removcikova
27.12.10,10:40
nie, nie je potrebna ERP. Vydavaj len faktury nic viac. Ak by si vsak mala priamo hotovostnu platbu uvazuj o cervenom blociku s nazvom Prijmovy pokladnicny doklad.

si si isty?Je to velmi dolezite pre mna. Nemohol by si mi prosim ta odcitovat nejaky zakon kde to je ze nemusim pouzivat registracku?

Inak ked si to tak vezmem pri zivnosti, som studentka cize do zdravotnej nic neplatim, do socialnej tiez nie lebo nemám príjem nad 4000€ ročne, nepodávam daňové priznanie lebo nemám obrat nad polovicu tejto sumy, a pokladňu nemusím mať. Nieje mi živnosť v tomto prípade zbytočna?

Ďakujem:)
evina
27.12.10,12:15
si si isty?Je to velmi dolezite pre mna. Nemohol by si mi prosim ta odcitovat nejaky zakon kde to je ze nemusim pouzivat registracku?

Inak ked si to tak vezmem pri zivnosti, som studentka cize do zdravotnej nic neplatim, do socialnej tiez nie lebo nemám príjem nad 4000€ ročne, nepodávam daňové priznanie lebo nemám obrat nad polovicu tejto sumy, a pokladňu nemusím mať. Nieje mi živnosť v tomto prípade zbytočna?

Ďakujem:)
zákon 289/2008 v znení nesk. predpisov, §3 odst. 2 bod 5

Bez živnosti nemôžeš obchodovať s tovarom.
To čo si vymenovala všetko, že nesmusíš to sú vlastne určité úľavy pre živnostníkov s uvedenými podmienkami, takže živnosť mať musíš.
maria.removcikova
27.12.10,13:22
zákon 289/2008 v znení nesk. predpisov, §3 odst. 2 bod 5

Bez živnosti nemôžeš obchodovať s tovarom.
To čo si vymenovala všetko, že nesmusíš to sú vlastne určité úľavy pre živnostníkov s uvedenými podmienkami, takže živnosť mať musíš.

dakujem ešte sa chcem spytat ale teraz budem mozno trepat, ze ked ja napriklad zarobim tich 1900€ ročne na zivnost, a popritom na brigade za zarobim co ja viem 2000€ tak čo teraz?Scitava sa to ku peniazom zo zivnosti?Teda uz budem musiet podat danove priznanie?
veronikasad
27.12.10,13:27
dakujem ešte sa chcem spytat ale teraz budem mozno trepat, ze ked ja napriklad zarobim tich 1900€ ročne na zivnost, a popritom na brigade za zarobim co ja viem 2000€ tak čo teraz?Scitava sa to ku peniazom zo zivnosti?Teda uz budem musiet podat danove priznanie?
Máš u zamestnávatela podpísané vyhlásenie k zdaňovaniu príjmov ?
maria.removcikova
27.12.10,13:56
Máš u zamestnávatela podpísané vyhlásenie k zdaňovaniu príjmov ?

jedna sa konkretne o brigadu cez studensky servis, oni mi davali to vyhlasenie k zdanovaniu prijimov ale neviem ci som suhlasila alebo nie, ale tak co by bolo vyhodnejsie v mojom pripade?Poradte ako by som to mala urobit.
veronikasad
27.12.10,14:05
Ak máš podpísané vyhlásenie, ide o príjem zo závislej činnosti, zdaňovaný preddavkovou daňou, ktorý musíš uviesť v DP.

Keďže tvoj príjem z podnikania a závislej činnosti prekročí 1/2 NČZD, si povinná podať DP. (Z podnikania sa posudzuje príje, = tržby, nie zisk).
maria.removcikova
27.12.10,15:00
takze ak to nemam podpisane je vsetko v poriadku v mojom pripade?:)
Lucka SS
11.03.11,11:04
Poradíte aj mne?
Mám tiež e-shop a spravidla sa platí na dobierku. Občas sa stane, že zákazník zaplatí v hotovosti na základe vystavenej fakúry. Stačí mi vypísať klasický červený PPD, alebo musím mať ERP, aby som podľa zákona mohla platbu prijať?
Ďakujem za pomoc
caco
14.03.11,06:41
si si isty?Je to velmi dolezite pre mna. Nemohol by si mi prosim ta odcitovat nejaky zakon kde to je ze nemusim pouzivat registracku?

Inak ked si to tak vezmem pri zivnosti, som studentka cize do zdravotnej nic neplatim, do socialnej tiez nie lebo nemám príjem nad 4000€ ročne, nepodávam daňové priznanie lebo nemám obrat nad polovicu tejto sumy, a pokladňu nemusím mať. Nieje mi živnosť v tomto prípade zbytočna?

Ďakujem:)
nie registračnú pokladnu nepotrebuješ,predávaš na základe faktúr.ja to mám tak isto.predávam len na faktúry a občas ked si prídu niečo zobrat priamo ku mne vydám faktúru a výdajný hotovostný lístok-blok.robím to už tak pár rokov.
SalveQ
17.03.11,09:11
Poradíte aj mne?
Mám tiež e-shop a spravidla sa platí na dobierku. Občas sa stane, že zákazník zaplatí v hotovosti na základe vystavenej fakúry. Stačí mi vypísať klasický červený PPD, alebo musím mať ERP, aby som podľa zákona mohla platbu prijať?
Ďakujem za pomoc


do konca roka 2011 je možné to riešiť takýmto spôsobom, čiže cez PPD. Od 1.1.2012 je už povinnosťou používať pre tento účel pokladňu. Samozrejme nie ak zaplatí zákazník na účet, alebo cez dobierku. Pokladňa bude povinná iba v tedy, ak bude platiť zákazník v hotovosti, alebo kreditnou kartou. A bude jedno, či je to priamy predaj tovaru, alebo úhrada za faktúru. V prípade úhrady faktúry je však u platcov DPH povinnosťou, aby účtenka z pokladnice v takomto prípade nemala vyčíslenú DPH.
EricDaze
17.03.11,10:28
V prípade úhrady faktúry je však u platcov DPH povinnosťou, aby účtenka z pokladnice v takomto prípade nemala vyčíslenú DPH.

To je čo za blbosť ??? Podľa mňa účtenka z pokladne od platcu DPH MUSÍ mať vyčíslenú DPH.

Neviem, či si to len zle napisal, ale podla mna je to absurdné.
SalveQ
17.03.11,10:45
Dobre som to napísal. Aj mne to pripadalo spočiatku absurdné, ale je to skutočne tak. Samozrejme štandardná účtenka musí mať u platcu DPH vyčíslenú DPH, to je bez debaty. Nie však v prípade úhrady faktúry cez pokladnicu. Malo by sa to ale týkať iba pokladníc bežiacich podľa nového zákona. Táto novinka bola uvedená novelou zákona 289/2008 z decembra 2010.

Účtenka v takom prípade nesmie mať vyčíslenú DPH a nesmie obsahovať názov tovaru a jeho počet. Štandardne sa to rieši tak, že v pokladni je naprogramovaná jedna položka s názvom "Úhrada faktúry" a je zaradená do sadzby 0% DPH. Účtenka má obsahovať iba celkovú sumu za faktúru. Je doporučené, aby takáto účtenka obsahovala aj číslo faktúry (nie je to ale povinné). Väčšina pokladníc však touto funkciou disponuje (myslím tým vloženie čísla faktúry).
Gabriela555
19.01.12,08:54
Prosím o radu, živnostník má živnosť na zámočnícke práce a montáž sádrokartónu. Doteraz mal faktúry hradené v hotovosti, vystavený PPD. Môže v tom pokračovať aj od 1.1.2012, alebo už musia byť faktúry uhrádzané cez účet v bánke. Ďakujem za odpoveď.
evina
19.01.12,09:07
Prosím o radu, živnostník má živnosť na zámočnícke práce a montáž sádrokartónu. Doteraz mal faktúry hradené v hotovosti, vystavený PPD. Môže v tom pokračovať aj od 1.1.2012, alebo už musia byť faktúry uhrádzané cez účet v bánke. Ďakujem za odpoveď.

Každý príde, nečíta, dá hneď otázku.....
http://www.porada.sk/t184154-fiskalna-pokladna-prijmove-a-vydavkove-doklady.html#post1942951




Príloha č. 1

k zákonu č. 289/2008 Z. z.

SLUŽBY, NA KTORÉ SA VŤZAHUJE POVINNOSŤ EVIDENCIE TRŽIEB V ELEKTRONICKEJ REGISTRAČNEJ POKLADNICI

1. Opravy a údržba osobných motorových vozidiel
1.1. Bežné opravy a údržba osobných motorových vozidiel
1.2. Opravy elektrického systému osobných motorových vozidiel
1.3. Opravy pneumatík vrátane nastavenia a vyváženia kolies osobných motorových vozidiel
1.4. Opravy karosérií osobných motorových vozidiel
2. Umývanie osobných motorových vozidiel
3. Parkovacie služby
4. Služby spojené s podávaním jedál a nápojov okrem služieb poskytovaných v ležadlových alebo lôžkových vozňoch a iných dopravných prostriedkoch
4.1. Reštauračné služby s obsluhou
4.2. Služby v samoobslužných zariadeniach
4.3. Služby v bufetoch, stánkoch a v cukrárňach
4.4. Služby spojené s dodávkou hotových jedál vrátane nápojov pre iné podniky a inštitúcie
4.5. Služby spojené s dodávkou hotových jedál vrátane nápojov pre domácnosti
4.6. Služby spojené s podávaním nápojov
5. Nájom a lízing
5.1. Nájom a lízing osobných motorových vozidiel a ľahkých motorových vozidiel do 3,5 t určených prevažne na prepravu osôb a služby s tým spojené; nepatrí sem nájom podľa zmluvy o kúpe prenajatej veci
5.2. Nájom a lízing tovaru osobnej spotreby a potrieb pre domácnosť a služby s tým spojené s výnimkou zdravotníckych a parazdravotníckych pomôcok a potrieb, požičiavania kníh a časopisov; nepatrí sem nájom podľa zmluvy o kúpe prenajatej veci
5.3. Nájom a lízing predmetov a zariadení na rekreačné účely a športové účely a služby s tým spojené; nepatrí sem nájom podľa zmluvy o kúpe prenajatej veci
6. Fotografické služby
6.1. Portrétne fotografické služby
6.2. Reklamné a súvisiace fotografické služby
6.3. Fotografické služby a video služby poskytované pri rôznych spoločenských a iných udalostiach
6.4. Zber filmov, vyvolávanie filmov okrem filmov z produkcie filmových a televíznych ateliérov a vyhotovovanie diapozitívov, fotografií, kópií filmov a audiovizuálnych nosičov
6.5. Reštaurovanie, kopírovanie a retušovanie fotografií
7. Prevádzka krytých a prevádzka nekrytých kúpalísk
8. Služby lunaparkov a služby zábavných parkov
9. Služby zberní odevov, bielizne a ich rozvoz
10. Pranie odevov, kožených výrobkov, textilných výrobkov a kožušín a čistenie odevov, kožených výrobkov, textilných výrobkov a kožušín okrem poskytovania takýchto služieb u zákazníka
11. Chemické čistenie odevov, kožených výrobkov, textilných výrobkov a kožušín okrem poskytovania takýchto služieb u zákazníka
12. Úschova kobercov, závesov, kože a kožušín a chemická údržba kobercov, závesov, kože a kožušín
13. Služby žehliarní a služby mangľovní
14. Farbenie odevov a textilných výrobkov okrem farbenia vlákien a priadzí a tónovanie odevov a textilných výrobkov okrem farbenia vlákien a priadzí
15. Služby kadernícke pre ženy a dievčatá
16. Služby kadernícke a holičské pre mužov a chlapcov
17. Služby kozmetické, manikúra, a pedikúra vrátane poradenských služieb týkajúcich sa starostlivosti o pleť a služby tetovacie
18. Služby na zlepšenie telesnej pohody
19. Strihanie psov
Gabriela555
19.01.12,09:32
Ďakujem za rýchle usmernenie, podľa tohto môže mať živnostník naďalej uhrádzané faktúry v hotovosti. Zneistila ma účtovníčka, ktorá hovorí, že to nieje v zákone jednoznačne určené, a lepšie je uhrádzať faktúry cez účet v banke. Ešte raz ďakujem.
Economic
23.01.12,20:40
Podľa mňa je to jednoznačne napísané aj na usmernení na stránke drsr.sk. Len sa treba problematike trošku viac povenovať a čítať, aby účtovníčka vedela dať svojim klientom relevantnú odpoveď. "že to nie je v zákone jednoznančne určené" nesúhlasím.

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/poskytovanie_informacii/zovseobecnene_informacie/data/erp_2012_otazke.pdf

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/poskytovanie_informacii/zovseobecnene_informacie/data/erp_2012.pdf
(http://www.drsr.sk/drsr/slovak/poskytovanie_informacii/zovseobecnene_informacie/data/erp_2012_otazke.pdf)