beforegod
19.12.10,18:34
Dobry den.

Chcel by som si zalozit zivnost ale neviem ci sa mi to oplati. Tu su nejake udaje podla ktorych by ste mi mohli odporucit ci ano alebo nie. Takze zo zamestnavatelom som dohodnuty na 5,65 na hodinu... mesacne odrobim nejakych 180 hodin cca... Tak neviem ci sa mi to oplati, lebo ak si neotvorim zivnost tak ma zobere ako zamestnancna ale za 3,65. Jedna sa o remeselnu zivnost. Za nejake odpovede uz vopred dakujem
KEJKA
19.12.10,17:47
3,65 mzda brutto predstavuje cca 4,80 EUR osobné náklady, teda aj s odvodmi. Plus máš nárok na stravný lístok, čo je cca 1,50 EUR. Spolu je to 5,30, k tomu dostaneš pracovné oblečenie, obuv, nástroje - máš na to nárok, zaplatenú dovolenku a sviatky, prípadné povinné preškolenia.
Zaplatenú prípadnú PN.
Ak ti dá výpoveď máš nárok na odstupné.
takže volíš medzi cca 5,30 a 5,65.
Ako SZČO sa síce čiastočne vyhneš odvodom - za výhodu to nepovažujem, ZP platiť budeš musieť.
Ak máš byť ako SZČO viazaný na doterajšieho odberateľa-zamestnávateľa, tak ber radšej mzdu.
beforegod
19.12.10,18:04
Dakujem velmi pekne za odpovede. Vlastne otvorit zivnost som si chcel hlavne koli prispevku... no ale ako pozeram asi sa to neoplati. A co sa tyka nastrojov atd. to by stale zabezbecoval zamestnavatel. Ale asi bude najlepsie najst si nieco lespie platene aj ked na vychode to nie je az take lahke :(
KEJKA
19.12.10,18:05
ja si myslím, že ťa nádejný zamestnávateľ tlačí do toho, aby si "skočil" na ponuku byť SZČO - potom si môže robiť čo chce. Dá ti prácu, alebo nedá, nie je ničím viazaný.
Ale ako písal "praktik", ak vieš robiť, si flexibilný, tak si ako SZČO aktívne môžeš hľadať zákazky a slušne si zarobiť. nemusíš sa viazať na "zamestnávateľa", ani by som ti to nedoporučovala.
osobne mám skúsenosť, že akákoľvek trochu odborná činnosť sa fakturuje, alebo vypýta na ruku sadzba od 10 EUR na hod.
alebo na m2, alebo.......
takže tá ponuka 5,65 je čistá almužna.
beforegod
19.12.10,19:04
je to almuzna... ale velmi nemam momentalne na vyber, uvidme. Dakujem este raz za odpovede.
BXLmiami
21.12.10,07:32
:) Vždy je to viac,ako zarobia lekári v nočnej na LSPP.:)
Harris
01.01.11,14:39
A čo takto ešte jeden oveľa podstatnejší výpočet? A to výpočet čistej hodinovej mzdy v prvom a druhom prípade? Potom už tá Kejkyna rada brať TPP taká výhodná bohužiaľ nebude.
Ice dive
01.01.11,14:56
A čo takto ešte jeden oveľa podstatnejší výpočet? A to výpočet čistej hodinovej mzdy v prvom a druhom prípade? Potom už tá Kejkyna rada brať TPP taká výhodná bohužiaľ nebude.
no ešte treba zobrať do úvahy dosť podstatný fakt!!! ako zamestnanec má tých 180 hodín istých = zaplatených avšak ako živnostník u daného zamestnávateľa nemusí odrobiť ani 100 hodín...

na mieste zadávateľa ak má byť daný zamestnávateľ jediným objednávateľom služieb, a musel by som si viesť ešte aj s tým spojenú agendu a nemal čas resp. možnosti iných činností, pre iných odberateľov bral by som skôr pracovný pomer...
možno by to bolo ešte zaujímavé z pohľadu dotácie z UP, avšak ak zamestnávateľ hradí všetky náklady spojené s pracovným odevom a prostriedkami... bude aj dokladovanie jej použitia zložité...
canbo
01.01.11,14:58
Ak sa dá tak TPP. Mimo dovolenky( 2x5,3x8 je 95€) , príplatkov za sviatky, cez-časy(cca30€) ,prestoje, prekážky v práci, cena náradia a ochranných a pracovných pomôcok. Pozor pri podpísaní zmluvy nie ste ako živnostník poistený proti úrazu, nemocensky iba ak dobrovoľne. Iba samá nevýhoda.
Xanti
01.01.11,17:53
takže tá ponuka 5,65 je čistá almužna.mimotemy Osobne si nemyslím, že je taká suma na východe slovenska almužna. Možno na západe a v okolí BA je to smiešna suma, ale na východe mnohý SZCO majú na hodinu ešte menej.
A to nehovorím o dokladačoch na živnosti čo majú na hodinu 2,30 € v tom lepšom prípade.
KEJKA
01.01.11,18:02
iba sme porovnávali dve ponuky - jednu na sZČO a druhu na HPP.
Boli to konkrétne ponuky.
Xanti
01.01.11,18:16
Ja neprotirečím,
ale som komentovala tvoj názor, že je to almužna. Ako sorry ale nemôže sa ešte aj zvyšok východu presťahovať do BA aby nezarábali "almužny".