PrenajomTN
27.12.10,19:35
Dobry vecer,

potrebovala by som pravnu ranu ohladom ochrany osobnosti podla Obcianskeho zakonnika. Mate niekto skusennosti ? Vedeli by ste mi poradit na koho sa obratit v zilinskom kraji ?
kaco11
27.12.10,18:41
skús byť konkrétnejšia
HUGOFOGEL
24.06.12,12:54
Dobrý deň,
ja budem konkrétnejší
Dňa 23.06.2012 som sa zúčastnil športovej akcie/ ako divák / STREETBAL 2012, konanej na ploche parkoviska pre OC Kauflad - GALÉRIA v Košiciach.. Vzhľadom na moje zdravotné postihnutie/ Parkinsonová choroba v pokročilom štádiu/ je môj vonkajší prejav / zvlášť pri emočnej záťaži / nekoordinovaný sprevádzaný mimovoľnými pohybmi končatín. V čase od 15,15 do 17,00 si moje správanie natáčal mne neznámi pán na kameru. O tomto fakte som nevedel ergo nemal môj súhlas. Túto skutočnosť si však všimla moja manželka / sedela vedľa mňa/, ktorá ho pri odchode vyzval aby daný záznam vymazal. Pán je tvrdil, že som pod vplyvom drog a na takomto podujatí nemám čo hľadať. Po je upozornení, že daný stav je spôsobený chorobou a liekmi žiadal dôkaz na čo mu predložila môj preukaz ZŤPs. Pán sa ospravedlnil no nebol ochotný dané sekvenie z kamery vymazať a odišiel do blízkeho OC. Po jeho príchode som ho opätovne vyzval s upozornením, že sa dopúšťa k porušeniu Občianskeho zákonníka – ochrany osobnosti, k vymazaniu častí záznamu s mojou osobou. To odmietol s tým že celý záznam tvorí archív v ktorom má zápasy svojho syna. Mám značku auta s ktorým odišiel.
Je to postačujúce na trestné oznámenie alebo iné právne konanie, ktoré by zabezpečilo moju ľudskú dôstojnosť.
misoft
24.06.12,13:24
Zatiaľ je to v rovine úvah. Ty (resp. tvoja manželka) - môžete žiadať o vymazanie záznamu, ale tento bol zhotovený na verejnosti. Autor (osoba, ktorá záznam zhotovila) je síce autorom, ale nemá povolenie od teba na zhotovenie záznamu - mal teda inkriminovanú časť vymazať - teoreticky. Zatiaľ ale ešte nenaplnil podstatu porušenia ochrany osobnosti - tej sa dopustí v okamihu, keď záznam zverejní (samozrejme bez súhlasu). Vtedy už nastupuje podanie žaloby a žiadanie o stiahnutie záznamu a odškodnenie.

Druhá vec: tvrdenie pána, že si pod vplyvom drog - toto tvrdil na základe vonkajších prejavov, bez zistenia skutkového stavu. Pokiaľ by si mal svedkov - trestné oznámenie. Nič by už na tom nezmenil fakt, že sa neskôr ospravedlnil - prvotné bolo ohováranie bez podložených dôkazov - aj tu je niečo o tom http://www.porada.sk/t133247-je-to-ohovaranie.html a podobné http://www.webpravnik.sk/?p=147
Ronnie
24.06.12,14:20
Kým to video nezverejní nie je porušené Vaše osobnostné právo. S tým podávaním trestných oznámení pozor aby sa to neotočilo proti Vám za krivé obvinenie.
ivka70
24.06.12,17:00
A dalsia vec je, ze ako divak na verejnych podujatiach mozes byt natacany, netreba na to ziadny specialny suhlas.
Nie je to porusenie ochrany osobnosti.
mattto
24.06.12,18:09
nie je pravda, že zásahom do osobnostných práv je až zverejnenie záznamu, ale už jeho vyhotovenie je zásahom do osobnostných práv. Zverejnenie je iba ťažšia forma zásahu.

V tomto prípade by žaloba na ochranu osobnosti nebola úspešná, keďže by dotyčný povedal, že žiaden záznam nevyhotovil, neuchoval a ty by si nemal ako preukázať svoje tvrdenie. O nemajetkovú ujmu v peniazoch taktiež nemôže byť v tomto prípade ani reči.
HUGOFOGEL
24.06.12,18:41
No on nebol je usporiadateľ a ja som sa nedopúšťal žiadneho deliktu.
HUGOFOGEL
24.06.12,18:44
Podotýkam v závere celého incidentu bol aj moj syn a jeho kamarát, ktorý počuli ako povedal "celý záznam tvorí archív v ktorom má zápasy svojho syna"
HUGOFOGEL
24.06.12,18:50
Oprava on nebol usporiadateľ.
Dakujem za rady, počkám či to ten chudák z Banskej Bystrice niekde uverejní a potom budem konať. Ak mu to urobí dobre nech si ma púšťa aj každý deň lebo božie mlyny melú pomaly ale večne.