Ufinka
30.12.10,14:37
Chcem sa spytat niekoho kto sa vyzna v BYTOVOM PRAVE :confused:...


Totiz mali sme schodzu vlastnikov bytov kde zo 60 vlastnikov bytov sa jej zucastnilo 20 a z toho 18ti schvalili, ze za kadzeho psa v domacnosti sa bude uctovat 1/2 osobomesacne, 2ja sa zdrzali hlasovania.
Nam psickarom to bolo oznamene len ze od 1.1.2011 bude uctovane 1/2osobomesacne za kadzeho psa v domacnosti ale kolko presne to cini EUR a za co konkretne ake sluzby budeme platit sa neuviedlo:eek: Zalohovy predpis zatial nema nik zo psickarov zmeneny.

Tuto vec riesim so spravcom a to tak ze som mu poslala pisomnu ziadost o zrusenie tohto poplatku. V ktorom som poukazala na to ze: Pes nie je z právneho hľadiska osoba a preto na psa nemôžu byť v zálohovom predpise účtované osobomesiace (ani ½ osobomesiaca). Osobomesiace znamená sumárny počet osôb užívajúcich byt/nebytový priestor. Za osoby sa považujú len ľudia a nie zvieratá. Pes je klasifikovaný ako vec. Oprela som sa o Ústavu SR aj o zákon č. 202/2002 Z.z., ktorý upravuje podmienky držania a chovu psov presne vymedzuje podmienky držania psa teda povinnosť zaevidovať psa do evidencie obce. V súvislosti s tým sa platí miestna daň na psa a to je v mestskej časti vyrúbený poplatok vo určitej výške za kalendárny rok.
Taktiez som polozila otazku :Na základe týchto skutočností prečo by sme mali my majiteľia psov platiť duplicitne za chov našich domácich miláčikov ( dan zo zakona a este aj vlastnikom bytov )? Len preto, že pár ľudí v bytovom dome prejavuje veľkú nenávisť voči týmto spoločenským tvorom? Ide o čistú diskrimináciu z ich strany a nie ohľaduplnosť. Venčíme našich psov 2/3 denne ale čo potom iní susedia?
- nájomníci, ktorí majú časté navštevy známych, rodiny
- mamičky na materskej, ktoré chodia so svojimi ratolesťami tiež na prechádzky
- deti, ktoré častejšie chodia von a dnu
- chovatelia iných domácich zvierat taktiež používajú vodu a odpad
- ľudia, ktorí majú na chodbe kvety a tiež musia páliť svetlo, keď ich idú večer poliať a tým aj prejdú viac po schodoch
a takto môžem pokračovať ďalej...


Táto požiadavka diskriminujúca len psíčkarov je nezmyselná. Ak chce niekto spravodlivo vyhodnotiť pohyb ľudí v obytnom dome, nech navrhne turnikety na čip pri vchodových dverách. Podľa počtu vstupov by platili osvetlenie a podľa počtu hodín strávených doma ostatné poplatky, nakoľko človek, ktorý strávi celý deň v práci nemá takú spotrebu ostatných služieb ako niekto, kto je celý deň doma.
Týmto chcem len upozorniť na uplnú absurditu rozhodnutia zmeny zálohového predpisu, ktorá nebola schválená 2/3 väčšinou vlastníkov.


Vec sa ma tak mmt, ze odpoved od spravcu je, ze poplatok nezrusi a ze navrhne novu schodzu. Lenze nevie kedy ta schodza sa uskutocni a je otazne kolko zas sa tam ludi zide, nakolko vacsina ludi z domu tam nema chut chodit uz len z toho dovodu, ze sa tam vzdy preberaju sukromne zalezitosti a nie technicky stav domu.

Pomaly uplynie 3mesacna lehota od schvalenie tohto poplatku a ja som pevne rozhodnuta to postupit na sud.

Viete mi niekto poradit v tejto veci nieco viac? ten kto pozna bytove pravo ?
Gapo
30.12.10,14:30
Ja viem, že je to nie moc dobré prirovnanie, ale malý štuplík-človiečik sa počíta hneď za plnohodnotnú osobu, kto týchto nenávidí???:confused::confused::confused:
Inak my sme to mali tiež a dokonca to bolo z MÚ schválené.
Ja osobne som za, a dokonca aj za zákaz chovu "miláčikov" v bytovkách. My sme mali ešte v starom dome aj v Starom meste na bráne emailovú tabuľku s textom "Zákaz chovu psov a mačiek" basta a bol pokoj:D
peton
30.12.10,14:49
Opäť téma, ktorá už je x-krát rozobratá s miliónom rôznych názorov.

Nemôžem si pomôcť, ale kde si bola, keď sa o tom prejednávalo, keď Vám to bolo len oznámené? Tak prečo sa zrazu cítiš diskriminovaná, keď si sama neplníš
svoje povinnosti?
Ak chceš riešiť spravodlivosť presťahuj sa inam, tu a na tomto svete sa jej nikdy nedovoláš.
Súd? Daj. Avšak bude Ťa to stáť veľa času a peňazí. Aby si vôbec vyhrala sudca bude musieť byť pekelný milovník psov.

P.S. Tiež som psíčkar. :-)
misoft
30.12.10,15:00
Niečo tu: http://www.porada.sk/t70594-pes-v-byte.html
Avšak podmienky okrem zákona by mali byť uvedené aj vo VZN mesta. Držanie domáceho psa v byte a platenie zaň ako za osobu je scestné - pes predsa nie je osoba, je to zviera, za ktoré zodpovedá určitý majiteľ, ktorý za neho platí poplatky a dane. Nie je možné predsa platiť za jednú vec 2x. Okrem toho - pes je (ak je evidovaný) súkromným majetkom určitej osoby a nie je možné pýtať nejaké poplatky za vec, ak sú platené iné poplatky.

BTW: tabuľky typu "Zákaz..... psov (mačiek)" môžu navádzať na porušovanie ústavy vlastniť majetok (vec).
verkaz
30.12.10,15:25
Vyhľadaj si tému "pes v byte". Tam sa toho dozvieš veľa. V našom spoločenstve si tiež zhromaždenie odsúhlasilo platiť za spoločné osvetlenie a výťah za psov ako za polovicu osoby. Ale ako psíčkari sme s tým súhlasili, lebo v domovom poriadku máme zakotvené, že chovať v bytoch psy a mačky sa môže len so súhlasom susedov. No a ten súhlas väčšiny obyvateľov, neviem, neviem.
Najlepšie urobíš, keď na nasledujúcej schôdzi vlastníkov bytov dáš odsúhlasiť svoj návrh.
Vyhovieť sa nedá všetkým a keď sa vlastníci bytov na niečom dohodnú, tak neviem či ti to stojí za to robiť si vo vchode naschvál.
U nás psíčkári musia aj viacej upratovať suterén, lebo packy psíkov znečistia viac dlažbu a výťah ako ľudia.
Viac ľudí, viac názorov.
Stanislav 1975
30.12.10,15:34
Pýtať 1/2 osobomesačné za psa je zvrátenosť a má to veľmi blízko k úchylke...
Kvaka
30.12.10,16:56
Už som niekde dávnejšie v inej téme písala, aký mám názor na používanie výťahu a osvetlenia pri venčení našich dvoch psov. Áno, ja si myslím, že ho používam častejšie, ako tí, čo psa nemajú. Ale je nás v dome viac, čo máme v byte psa. Ešte nikto však neprišiel s požiadavkou, aby sme platili niečo navyše za služby, ktoré sa platia podľa osobomesiacov. Ak s tým niekto príde, nechám to na rozhodnutie ostatných vlastníkov. Pes sa však za osobu nepovažuje, takže spôsob, ako platiť za "zvýšené" náklady by musel byť iný. Podiel bytu, či počtu osôb v byte na používaní výťahu resp. kto, ako často, ako dlho, a prečo používa výťah, je nereálne nejako vyčísliť. Samozrejme s používaním výťahu ide ruka v ruke aj osvetlenie a znečistenie spoločných priestorov.
Na druhej strane však, plusy sa vyrovnávajú s mínusmi. Odkedy máme dvoch psov, máme pomenej návštev. Chápem to, lebo aj ja som mala dlhé roky averziu voči psom, aj voči chovaniu psa v byte. Tiež som prestala chodiť na návštevu k priateľke, keď sa u nich v byte objavil pes. Úžasné, ako sa človek dokáže zmeniť.
Je tiež pravda, že používanie výťahu nie je len o spotrebovanej elektrine, ale aj o opotrebovaní výťahu. Platíme do fondu opráv a tam je to podľa plochy bytu, my platíme viac, ako napr. dve osoby v malom byte.
Za upratovanie spoločných priestorov platíme podľa počtu osôb. Možno ale zodpovedne povedať, kto najviac znečisťuje spoločné priestory? Možno naozaj preukázať, kto najviac používa výťah? Byt s dvomi osobami, alebo byt s piatimi osobami alebo byt s dvomi osobami a jedným psom?
V skutočnosti používanie výťahu nie je o počte osôb žijúcich v byte, ale o tom, koľkokrát sa výťah naozaj použil. Niekto ho používa viac, iný menej, nezávisí to len od osôb a psov, ale aj od zvykov jednotlivých vlastníkov. Máme v dome pani, ktorá zásadne športuje aj vo vyššom veku a výťahom sa nevozí. No a kde sa žije naplno, kde sú mladí, či starší ešte veľmi aktívni, tam to fičí od rána do večera. O tom to je, a nie o psoch. A ešte o tolerancii.
Ja to chápem, ale každý to vidí inak, preto sa určite nebudem brániť, ak by som za služby navyše musela platiť. Veď viem, že používam výťah častejšie, teda aj viac svietim, aj viac nanosím zvonku.

Daň s tým však nesúvisí. Daň za psov platím mestu, za to nám dávajú sáčky na zbieranie psích exkrementov, osádzajú koše na odpad a vysávajú trávniky na verejnom priestranstve.
Llívia
30.12.10,17:00
Ja viem, že je to nie moc dobré prirovnanie, ale malý štuplík-človiečik sa počíta hneď za plnohodnotnú osobu, kto týchto nenávidí???:confused::confused::confused:
Inak my sme to mali tiež a dokonca to bolo z MÚ schválené.
Ja osobne som za, a dokonca aj za zákaz chovu "miláčikov" v bytovkách. My sme mali ešte v starom dome aj v Starom meste na bráne emailovú tabuľku s textom "Zákaz chovu psov a mačiek" basta a bol pokoj:D
Aj keby si sa na hlavu postavil, tak nikomu nezakážeš, aby si vo vlastnom byte choval psa, mačku alebo nejaké iné zviera (okrem tých, ktoré zakazuje zákon). Byt je jeho vlastníctvom a čo si v ňom majiteľ robí (v medziach daných zákonom), je len a len jeho vec. Žiaden domový poriadok, rozhodnutie schôdze, nič nemôže nariadiť, že majiteľ si nemôže v byte chovať domáceho miláčika.
To, že ste mali schválenie od MÚ - boli to vaše byt alebo ste boli v podnájme?
Llívia
30.12.10,17:04
Vyhľadaj si tému "pes v byte". Tam sa toho dozvieš veľa. V našom spoločenstve si tiež zhromaždenie odsúhlasilo platiť za spoločné osvetlenie a výťah za psov ako za polovicu osoby. Ale ako psíčkari sme s tým súhlasili, lebo v domovom poriadku máme zakotvené, že chovať v bytoch psy a mačky sa môže len so súhlasom susedov. No a ten súhlas väčšiny obyvateľov, neviem, neviem.
Najlepšie urobíš, keď na nasledujúcej schôdzi vlastníkov bytov dáš odsúhlasiť svoj návrh.
Vyhovieť sa nedá všetkým a keď sa vlastníci bytov na niečom dohodnú, tak neviem či ti to stojí za to robiť si vo vchode naschvál.
U nás psíčkári musia aj viacej upratovať suterén, lebo packy psíkov znečistia viac dlažbu a výťah ako ľudia.
Viac ľudí, viac názorov.
Pekné, že to máte v domovom poriadku zakotvené, ale je to neplatné ustanovenie. Či existuje nejaký zákon, ktorý dáva právo ostatným vlastníkom bytov rozhodovať o tom, čo môžem vlastniť a mať v byte? :rolleyes:
verkaz
30.12.10,17:12
Lívia ten DP si odsúhlasili vlastníci bytov a považujeme ho pre nás ako náš zákon. Samozrejme, že keby sa šlo do podrobností, tak by to bolo protiprávne. Tak isto ako máme odsúhlasené, nerobiť hluk v bytoch pri stavebných prácach po 19,00 hod. (veď rušenie nočného kludu je po 22,00 hod.). Toto sme na porade rozoberali už viac krát a je to všetko len na dohode vlastníkov bytov.
Llívia
30.12.10,17:12
Ja viem, že je to nie moc dobré prirovnanie, ale malý štuplík-človiečik sa počíta hneď za plnohodnotnú osobu,...
Koľkokrát denne treba takéhoto štuplíka-človiečika "venčiť" vonku na čerstvom vzduchu? 2x? 3x? Toľkokrát, čo aj psa? Aj bordelu sa viac navláči na kolesách kočíka - viac, ako na 4 labkách :rolleyes: Navyše kočík ťažko rodičia potrepú po schodoch, kým pes môže prejsť aj po vlastných a nemusí zrovna opotrebúvať výťah :rolleyes:
Llívia
30.12.10,17:17
Lívia ten DP si odsúhlasili vlastníci bytov a považujeme ho pre nás ako náš zákon. Samozrejme, že keby sa šlo do podrobností, tak by to bolo protiprávne. Tak isto ako máme odsúhlasené, nerobiť hluk v bytoch pri stavebných prácach po 19,00 hod. (veď rušenie nočného kludu je po 22,00 hod.). Toto sme na porade rozoberali už viac krát a je to všetko len na dohode vlastníkov bytov.
Mali ste 100% - súhlas všetkých vlastníkov? Keby sa toto týkalo mňa, tak toto za psa neplatím. Je to rovnako absurdné, ako by bolo, keby niekto chcel mojich škrečkov rátať za 1/2 osoby pre účely rozpočítania spotrebovanej elektriky za čerpadlo na vodu (za vodu neplatíme, máme vlastnú studňu, len el. energia sa platí) z dôvodu, že im aspoň dvakrát do mesiaca čistím všetky veci + priebežne tie, ktoré si vyžadujú čistenie častejšie a míňam pri tom vodu.
Ale keď u vás s tým súhlasia všetci, tak OK.
pepsikova
30.12.10,17:59
..platiť za psa ako za človeka- to som riešila aj ja,tuším predvlani,či vlani...odo mňa chcel činžákový pánboh 35€ za rok- ale nie ako poplatok za psa v nájme,ktorý by bol stanovený vo výmere, ale za spotrebu svetla na schodišti a výťah-a o tomto poplatku OSBD ani nevedelo, peniaze sa doteraz (za 7 rokov) nenašli,lebo neboli cez OSDB zúčtované,iba nájomníci odsúhlasili (dodnes neviem, v akom pomere)..nuž tak už neplatím...a svet sa nezrútil..
..ešte podotknem, že tento môj prípad riešila aj Lampáreň a všetkým bolo smiešne, že také niečo dokáže niekto vymyslieť...skončilo to neutrálne-je to o ľuďoch a ich averzii voči zvieratám...lebo vchod sa upratuje,domáci pes málokedy "našpiní" vo vchode, alebo výťahu a ak, tak majiteľ uprace...a ak porovnám používanie výťahu k susedom a ku mne, tak môj pes by sa musel voziť celý deň horedolu, aby minul toľko, koľko ich deti za jeden deň prázdnin...tak o čom to je?...
Gapo
30.12.10,18:49
Aj keby si sa na hlavu postavil, tak nikomu nezakážeš, aby si vo vlastnom byte choval psa, mačku alebo nejaké iné zviera (okrem tých, ktoré zakazuje zákon). Byt je jeho vlastníctvom a čo si v ňom majiteľ robí (v medziach daných zákonom), je len a len jeho vec. Žiaden domový poriadok, rozhodnutie schôdze, nič nemôže nariadiť, že majiteľ si nemôže v byte chovať domáceho miláčika.
To, že ste mali schválenie od MÚ - boli to vaše byt alebo ste boli v podnájme?

Ja sa s nikým nejdem prieť o tom čo a ako, ja mám takýto názor a tiež sa môže hocikto na hlavu postaviť, nevezme mi ho. Emailová tabuľka bola oficiálna, bolo to ešte v 50 -60 rokoch, to ste ešte väčšina neboli ani v pláne:D
No a že sa mýliš, by ti vysvetlil jeden sused z nášho domu, ktorý vybavil, aby pes susedy išiel preč. Pani bola aj na polícii a tam jej povedali, aby sa nenaťahovala a dala psa preč. To je skutočnosť, nie fikcia. Jednoducho Domový poriadok je platný či chceš a či nie.
Ja som nenapísal, že sme my mali niečo schválené od M.Ú, (to by vyzeralo, ako keby sme to my chceli) ale jeden čas to platilo všeobecne v našej časti mesta.
Jednoducho si treba uvedomiť, že averziu voči chovu psov v mestách vyvolávajú samotný psíčkari, svojim správaním a nevýchovou svojich "miláčikov". Ja osobne mám rád zvieratá a aj "miláčikov" ja ich volám psi, mačky či vtáky, ja mám papagája , ale ten robí bordel len doma, žiaden pocestný nestúpi do jeho hovienka.
V našom vchode máme jedného psa, ktorého som nepočul zaštekať a máme aj takého, kvôli ktorému som niekoľko nocí nespal, pretože zavýjal a plakal, nechávajú ho samého doma.
No a na spestrenie, ja hovorím, že už čakám, kedy ma začne budiť ráno kohút a mekotanie kôz, alebo bučanie statku, kvikot prasiatok, to radšej nespomínam, bo to sa už tiež začína dostávať do módy. Najviac sa mi páčilo v Egypte, tam psov nemajú radi, lebo ich považujú za nečisté a taktiež na Filipínach, tam ich naopak majú radi:D, až tak že ich pojedli.
No a teraz bude naozaj koniec sveta, lebo v Číne začali ich mať radi nielen na tanieri, ale aj ako "miláčikov" viete si predstaviť to množstvo psov????? keď lúdí je tam ako hadov??????:D:D:D
Našťastie ja mám tiež svojho miláčika, ale ten má dve nohy a rozhodne je mi milší, ako hociktorý pes, nebojte sa nie je to pes invalid, ale moje drahé zlato;):D
Chobot
30.12.10,18:59
Chcem sa spytat niekoho kto sa vyzna v BYTOVOM PRAVE :confused:...



Pomaly uplynie 3mesacna lehota od schvalenie tohto poplatku a ja som pevne rozhodnuta to postupit na sud.

Viete mi niekto poradit v tejto veci nieco viac? ten kto pozna bytove pravo ?




Odvetvie bytového práva neexistuje. Ani jednoznačný odpoveď na túto otázku neexistuje. Budú zástancovia a odporcovia platenia za psa ako za 1/2 osoby.

Pri použítí výrazu "osobomesiace" sa nedá oprieť o žiadny zákon - žiadny zákon totiž nedefinuje, čo sú to osobomesiace, čo počítať podľa osobomesiacov alebo ako to počítať. Celý problém vychádza zo zákona o vlastníctve bytov a nebytových priestorov, kde sa rieši aj pomer podieľania sa jednotlivých vlastníkov bytov na spoločných nákladoch. Podľa zákona by sa vlastníci mali podieľať na týchto nákladoch podľa intenzity používania spoločných priestorov - viď § 10 ods. 6:

(6) Úhrady za plnenia sú vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome povinní mesačne vopred uhrádzať na účet domu v banke. Pri rozúčtovaní úhrad za plnenia sa zohľadňuje miera využívania spoločných častí domu a spoločných zariadení domu vlastníkmi bytov alebo nebytových priestorov v dome. Okrem služieb a prác, ktoré vlastník bytu a nebytového priestoru v dome uhrádza priamo dodávateľovi, sa za plnenie spojené s užívaním bytu alebo nebytového priestoru považuje najmä osvetlenie spoločných častí domu, odvoz odpadov, čistenie žúmp, užívanie výťahov, upratovanie, dodávka tepla a teplej vody, dodávka vody od vodárenských spoločností a odvádzanie odpadových vôd.

Preložené do bežnej reči - kto využíva spoločné priestory a zariadenia (výťah, znečistenie spol. chodieb a náklady na upratovanie, elektrinu za osvetlenie,..) častejšie, mal by sa viac podieľať na týchto nákladoch. Je prehnané sledovať ľudí, kto koľko krát prejde chodbou, koľko krát sa odvezie výťahom (aj keď poznám bytovku, kde nedávno rekonštruovali výťah a zakomponovali do neho DEK kľúč, teda budú mať presný prehľad, kto koľko krát výťah použil a zvažujú, že náklady za výťah podľa toho rozúčtujú), preto sa v praxi zaviedlo, že teoreticky 2 osoby využívajú spoločné priestory dva krát toľko, ako jedna osoba, preto miera využívania sa udáva počtom osôb v byte.

Teraz je otázne, či osoba so psom využíva spoločné priestory častejšie, než osoba bez psa. Dá sa povedať, že ten so psom bude chodiť častejšie von, narobí v chodbe viac špiny a spotrebuje viac elektriny tým, že chodí častejšie von. Preto je len na rozhodnutí väčšiny vlastníkov, či budú tolerovať, že niekto využíva spoločné priestory z dôvodu vlastníctva psa častejšie, alebo to nejako zohľadnia. Existuje viacero domov, kde rozhodnutím vlastníkov zaviedli takýto spôsob rozúčtovania, že za psa za počíta ako za 1/2 osoby. Neviem, či je to v súlade alebo v rozpore s nejakým zákonom, ale pokiaľ tento fakt akceptujú všetci vlastníci (aj psíčkari), tak im to nikto zakázať nemôže.

Ak s tým niekto nesúhlasí, má právo obrátiť sa na súd. Neviem ti povedať, ako rozhodne súd - myslím že dvaja sudcovia môžu vydať aj úplne rozdielne verdiky - záleží na sile dôkazov a názore sudcu. Pokiaľ viem, judikát v tomto ešte nebol vydaný, takže čaká sa asi na prvý prípad, o ktorom rozhodne najvyšší súd. Možno tvoja žaloba ukáže, ako sa to bude v budúcnosti posudzovať - či môže byť tento poplatok, alebo nie.
misoft
30.12.10,19:06
Ale aj domový poriadok by mal byť v medziach platných zákonov, nemal by obsahovať neprimerané sankcie a obmedzenia. Potom by sa mohlo kľudne stať, že by v DP bolo ustanovenie, aby nájomníci (vlastníci) bytov sa večer nesprchovali, vypínali chladničky (kvôli hluku), po 22. hodine sa vznášali nad povrchom (aby sa neprenášali otrasy vyvolané krokmi) a pod. Podľa mňa, pasáž o zákaze chovu psov a mačiek v domácnostiach obmedzuje vôľu niekoho vlastniť niečo, čo mu možno prináša radosť a potešenie.
Llívia
30.12.10,19:25
mimotemy
...No a že sa mýliš, by ti vysvetlil jeden sused z nášho domu, ktorý vybavil, aby pes susedy išiel preč. Pani bola aj na polícii a tam jej povedali, aby sa nenaťahovala a dala psa preč. To je skutočnosť, nie fikcia. Jednoducho Domový poriadok je platný či chceš a či nie...
Nemýlim sa. Ako to vybavil sused? Aký mal vôbec dôvod na to, že chcel, aby susedkin pes išiel preč? Čo s tým má polícia?
Domový poriadok môže byť platný vtedy, ak jeho ustanovenia nie sú v rozpore so zákonom. To by sme si tak mohli schváliť, že do domu nebudú mať prístup decká pod jeden rok, lebo plačú = robia hluk, a prečo by sme sa mali nechať obťažovať ich hlukom? Alebo absolútny zákaz používania hudobných nástrojov - tiež spôsobujú hluk? Boli by to platné ustanovenia? Asi tak, ako tie o nechovaní psov alebo mačiek.
Kvaka
30.12.10,20:26
Pri rozúčtovaní úhrad za plnenia sa zohľadňuje miera využívania spoločných častí domu a spoločných zariadení domu vlastníkmi bytov alebo nebytových priestorov v dome.

Preložené do bežnej reči - kto využíva spoločné priestory a zariadenia (výťah, znečistenie spol. chodieb a náklady na upratovanie, elektrinu za osvetlenie,..) častejšie, mal by sa viac podieľať na týchto nákladoch.


preto sa v praxi zaviedlo, že teoreticky 2 osoby využívajú spoločné priestory dva krát toľko, ako jedna osoba, preto miera využívania sa udáva počtom osôb v byte.

Teraz je otázne, či osoba so psom využíva spoločné priestory častejšie, než osoba bez psa. Dá sa povedať, že ten so psom bude chodiť častejšie von, narobí v chodbe viac špiny a spotrebuje viac elektriny tým, že chodí častejšie von. Preto je len na rozhodnutí väčšiny vlastníkov, či budú tolerovať, že niekto využíva spoločné priestory z dôvodu vlastníctva psa častejšie, alebo to nejako zohľadnia.

Ak s tým niekto nesúhlasí, má právo obrátiť sa na súd. Neviem ti povedať, ako rozhodne súd - myslím že dvaja sudcovia môžu vydať aj úplne rozdielne verdiky - záleží na sile dôkazov a názore sudcu. Pokiaľ viem, judikát v tomto ešte nebol vydaný, takže čaká sa asi na prvý prípad, o ktorom rozhodne najvyšší súd. Možno tvoja žaloba ukáže, ako sa to bude v budúcnosti posudzovať - či môže byť tento poplatok, alebo nie.
V zákone je napísané, že sa zohľadňuje miera využívania, takže ak sa vlastníci bytov dohodnú, tak si môžu určiť nejaký spôsob úpravy počtu osobomesiacov pre majiteľov psov. Bolo by to vhodnejšie, ako považovať psa za pol osobomesiaca. Nemyslím si, že kto má dvoch psov, tak venčí dvakrát viac.
mimotemy Zákon ustanovuje podmienky držania psov, ale neviem o zákone, ktorý by zakazoval chovať v byte psov, mačky a iné spoločenské zvieratá. Pokiaľ sa dodržujú veterinárne a hygienické predpisy a občiansky zákonník, nie je dôvod na zákaz držania psa v byte.
Llívia
30.12.10,20:32
A zakázať chovať zvieratá v byte môže len súd, nie susedia (vlastníci), nech si to schvália aj tisíckrát.
Stanislav 1975
30.12.10,20:35
Poďme na to úplne ako pre deti z pomocnej školy- ako sa to volá? OSOBOMESIACE ! Je pes OSOBA?, každý nech si urobí sám úsudok, ake je to trápné a zvrhlé,takéto niečo odsúhlasiť...
Kvaka
30.12.10,20:37
Ja to tiež neschvaľujem. Dá sa to vyriešiť inak, ak sa dohodnú, že treba priplatiť za zvýšené náklady, tak určite nie cez osobomesiace.
verkaz
30.12.10,20:56
Lívia
nemali sme 100% súhlasov. Ale tí, čo boli prehlasovaní sa mohli voči schválenému DP obrátiť na súd. Ja sama mám psíka, takže som nezdielala ten názor.
Ten psík ma stojí oveľa viac ako mesačne 0,50 Eura za výťah a 0,10 Eura za osvetlenie. Pretože mám svojho psíka rada, nerobí mi problém ten výťah alebo dlažbu umyť niekoľkokrát naviac ako mám bežnú službu na upratovaní, hlavne keď je vonku blato a sama vidím, že robíme packy.
U nás to nie sú osobomesiace je to navýšený náklad na použitie výťahu a osvetlenia.
Viesť tu polemiku o tom čo je správne a čo nie je zbytočné. Všade je to inak a ako som už napísala všetko je v nás ľuďoch.
mimotemy Zajtra je Silvester, tak si ho užime a v novom roku Vám prajem všetko naj.....
Kvaka
30.12.10,21:00
Poďme na to úplne ako pre deti z pomocnej školy- ako sa to volá? OSOBOMESIACE ! Je pes OSOBA?, každý nech si urobí sám úsudok, ake je to trápné a zvrhlé,takéto niečo odsúhlasiť...

mimotemy
Stanko, moji psy nie sú osoby, oni sú len "osobnosti". Psa voláme lord, a fenku stará dáma.

A aj ja vám prajem veľa zábavy a šťastný nový rok. A chránte si miláčikov o polnoci od rachotu. My sa zavierame do kúpeľne.
pepsikova
30.12.10,21:14
Chcem sa spytat niekoho kto sa vyzna v BYTOVOM PRAVE :confused:...


Totiz mali sme schodzu vlastnikov bytov kde zo 60 vlastnikov bytov sa jej zucastnilo 20 a z toho 18ti schvalili, ze za kadzeho psa v domacnosti sa bude uctovat 1/2 osobomesacne, 2ja sa zdrzali hlasovania.
Nam psickarom to bolo oznamene len ze od 1.1.2011 bude uctovane 1/2osobomesacne za kadzeho psa v domacnosti ale kolko presne to cini EUR a za co konkretne ake sluzby budeme platit sa neuviedlo:eek: Zalohovy predpis zatial nema nik zo psickarov zmeneny.

..zálohový predpis musí obsahovať položky, ktoré zúčtováva družstvo za služby, ktoré vám poskytuje..neviem, kde by účtovali pol osobomesiaca za psa, lebo pokiaľ mi je známe, poplatky za psov OSBD nezúčtováva, lebo sa platia mestu, alebo obci a teda družstvo s nimi nič nemá...ak by vám zvýšili platbu za elektrinu o polovicu (kvoli psovi)a bola by to platba nezdôvodnená, môžeš sa obrátiť na súd- lebo pol psa nie je človek a vtedy by si uspela...preto, že družstvo nesmie účtovať viac, než je počet nájomníkov v byte..
Llívia
30.12.10,21:58
Lívia
nemali sme 100% súhlasov. Ale tí, čo boli prehlasovaní sa mohli voči schválenému DP obrátiť na súd. Ja sama mám psíka, takže som nezdielala ten názor.
Ten psík ma stojí oveľa viac ako mesačne 0,50 Eura za výťah a 0,10 Eura za osvetlenie. Pretože mám svojho psíka rada, nerobí mi problém ten výťah alebo dlažbu umyť niekoľkokrát naviac ako mám bežnú službu na upratovaní, hlavne keď je vonku blato a sama vidím, že robíme packy.
U nás to nie sú osobomesiace je to navýšený náklad na použitie výťahu a osvetlenia.
Viesť tu polemiku o tom čo je správne a čo nie je zbytočné. Všade je to inak a ako som už napísala všetko je v nás ľuďoch.
mimotemy Zajtra je Silvester, tak si ho užime a v novom roku Vám prajem všetko naj.....
0,60 EUR/mesačne za psa je minimálna položka, lenže napr. Pepsíková písala, že jej "vyrubil" správca 35 EUR na rok a to je podľa mňa riadne prehnaná suma (u nás je to platba za elektriku v spoločných priestoroch minimálne na 1,5 roka :D - nemáme výťah, takže je to len za osvetlenie).
(Chcela by som mať susedov ako si ty - takých, čo im nerobí problém po sebe upratať, keď narobia v spoločných priestoroch "bordel". Niektorí robili na družstve alebo na stavbách, takže v čase dažďov bolo na chodbe blato, ale vôbec tým, ktorí ho tam navláčili, nedošlo, že si to majú po sebe upratať :mad:. To isté pri stavebných úpravách v bytoch - načo upratovať, vôbec nevadí, že sa susedia šmyknú na piesku a dolámu sa :mad:. Alebo suseda v pohode vysypávala piesok z topánok jej deciek rovno na chodbu kúsok od posledného schodu - skoro som sa na tom prizabila, ale veď si suseda hádam nebude plniť vlastný kôš pieskom :mad:. A teraz, keď je sneh, má ho spred vchodu odhadzovať ten, čo má službu - zo 6 to robí len predseda SVB a aj mimo jeho služby :mad: Ostatní buď po upozornení od predsedu, alebo vôbec - majú to na háku, ale keď sa im stane úraz, tak zlí a (ne)zodpovední budú všetci ostatní, len nie oni sami.)
Ufinka
31.12.10,07:45
Opäť téma, ktorá už je x-krát rozobratá s miliónom rôznych názorov.

Nemôžem si pomôcť, ale kde si bola, keď sa o tom prejednávalo, keď Vám to bolo len oznámené? Tak prečo sa zrazu cítiš diskriminovaná, keď si sama neplníš
svoje povinnosti?
Ak chceš riešiť spravodlivosť presťahuj sa inam, tu a na tomto svete sa jej nikdy nedovoláš.
Súd? Daj. Avšak bude Ťa to stáť veľa času a peňazí. Aby si vôbec vyhrala sudca bude musieť byť pekelný milovník psov.

P.S. Tiež som psíčkar. :-)

Kde som bola? v Praci! pred sviatkami sa vacsinou nahanaju terminy...a to ze niekto da schodzu na 17,18 tu co je pripustne len pre dochodcov a nie pracujucich ludi ..aj ked opakujem stale ze bud nech daju v neskorsich hodinach schodze alebo nech sa hlasuje pisomne ! zatial nik toto nebral v uvahu

Prestahovat sa prestahujem ....lebo ked vidim po roku zitia v tom dome co sa robi je mi zle, aj ked v mojom vchode su ludia mne nakloneni a spolocne sa tolerujeme co o inych vchodoch sa neda povedat

-ja to platit nebudem , ked ani neviem co mam platit, ked je oznamene len 1/2osoobmesacne a niekomu povie spravca ze je to za odvoz odpadu, upratovanie a svetlo ( vytah nemame) a inemu nieco ine..
Ufinka
31.12.10,07:49
Pekné, že to máte v domovom poriadku zakotvené, ale je to neplatné ustanovenie. Či existuje nejaký zákon, ktorý dáva právo ostatným vlastníkom bytov rozhodovať o tom, čo môžem vlastniť a mať v byte? :rolleyes:


zaujimave! ja ked som si chcela zaobstarat psika, informovala som sa na MU na odd. miestnych dani a tam mi povedali, ze toto znenie dom. poriadku je v rozpore so zakonom, ze je kazdeho osobna vec ci si zaobstara psa, je povinnost je len ho zaevidovat do evidencii, platit dan MU a zabezpecit aby psik neohrazoval inych a nesposobovla spinu resp. sa nevykakal na chodbe
Ufinka
31.12.10,07:54
Ahoj alebo Dobry den?

Zaujal ma vas pripsevok kde spominate aj Lamparen..mozte mi blizsie k tomu napisat prip dat lin na tu lamparen?

Ja som tiez rozhodnuta to neplatit, lenze? moze sa to casom vymahat?
pepsikova
31.12.10,12:08
Ahoj alebo Dobry den?

Zaujal ma vas pripsevok kde spominate aj Lamparen..mozte mi blizsie k tomu napisat prip dat lin na tu lamparen?

Ja som tiez rozhodnuta to neplatit, lenze? moze sa to casom vymahat?..

...Ufinka, pokiaľ tú platbu nemáš na výmere nájomného (a myslím, že ani mať nemôžeš a nebudeš),nikto to od teba nemôže vymáhať,lebo nemá na základe čoho...už som ti to napísala vyššie, osoboplatby sú len za osoby v byte..
..že si nájomníci odsúhlasili- to je ich vec, treba ale mať na to patričný počet hlasov a vyjadrení...tak spíš všetkých nájomníkov vo vchode, napíš anketový spôsob-ste za..ste proti..neviete...a obehni ľudí, nech ti to aj podpíšu...a potom rieš,ak chceš..
...lebo správca,ak chce poplatok, musí ti dať šek na zaplatenie v hotovosti a skontroluj si číslo účtu cez bytový podnik, ktorý vás účtuje, kam a komu tie peniaze vlastne idú...,ale družstvo tú platbu nezúčtuje, lebo nemá kam a ako...(no tak aby si neplatila ako ja prvé roky- a peniaze sa "stratili, ani OSBD o nich doteraz nevie...)
majkii
01.01.11,15:57
Poďme na to úplne ako pre deti z pomocnej školy- ako sa to volá? OSOBOMESIACE ! Je pes OSOBA?, každý nech si urobí sám úsudok, ake je to trápné a zvrhlé,takéto niečo odsúhlasiť...

OSOBOMESIAC nie je pojem právny, ale účtovný, vyjadrujúci číselnú mieru, akou mierou sa rozpočítajú náklady a rozpočítavané položky. Podľa môjho názoru nevyjadruje len účtovanie na osobu a mesiac, ale zahŕňa aj príslušenstvo. Čisto jazykový výklad pojmu v tomto prípade nie je dosť možný, pretože nejde o konkrétnu osobu nerozlišujúcu jej parametre napr. či ide o deti - dospelé osoby a pod. Psíkovi vyúčtovanie nákladov nepredkladá, ale osobe vlastniacej vec - ako to niekto vyššie právne zadefinoval. Psík sám o sebe si neprivolá výťah, nezapne elektrinu, urobí to OSOBA - ktorá ho sprevádza, čiže táto osoba vyvolá svojim konaním náklad. Preto si myslím, že namieste je potrebný logický výklad pojmu pre rozúčtovanie vzniknutých nákladov podľa OSOBOMESIACOV.
sito
03.01.11,08:25
Pes na to nepríde. A človek ... ? :);)

Kojenec sa počíta celý a má plienky. Zo psa, len polovička. PREČO?

Keď osoby platia mestu poplatok za to, že ich psy používajú mestský pozemok, aj ako WC. Prečo nie v domoch za využívanie spoločných priestorov a spoločných zariadení.
Ufinka
03.01.11,08:40
ach jaj zas nejaky nepsickar ...mna zaujima to co je v sulade s platnou legislativou a nie to co niekto povie resp. tresne do luftu lebo neznasa psov :mad:
jelalim
03.01.11,09:06
Platiť za psa ako za osobu alebo pol osoby mi príde scestné, možno aj trochu úchylné - musí to navrhnúť niekto kto nemá rád zvieratá a takto si chce niečo liečiť.

Prečo potom neplatia aj pestovatelia muškátu? Tu sú argumenty:

- muškát potrebuje vodu (tiež vodu ako pes, ale vodu si platí vlastník ináč)
- muškát ako tvorca odpadu - muškát sa obstriháva, hnojí, vymieňa sa kvetináč. (Zo psa je akurát jeden prázdny sáčok z granúl za mesiac.)
- kvety z muškátu opadajú na balkóny pod ním, keď tam má niekto prádlo tak, môže prať znova. Opadané lístky z kvetov sú pod celým činžiakom. (slušný majiteľ si po psovi pozbiera všetko čo pes pod činžiakom zanechal).
- muškát sa často na zimu prenáša kade tade - buď do pivníc - takže ide výťahom, treba si zažnúť svetlo. Kopa ľudí muškát nechá na chodbách v spoločných priestoroch - kde je s neho bordel celú zimu.

- muškát aj pes majú spoločnú jednu vec - nikdy sa nepohybujú po spoločných priestoroch sami - služby vždy využijú s osobou, ktorá má svoj osobo mesiac zaplatený. - niekto má psa, niekto má viac návštev, a niekto má muškát. Zakázať prípadne vyhlásiť psa, návštevu, alebo muškát za osobomesiac je úchylné.

- spravodlivé by bolo mať v každom činžiaku zapalteného non stop vrátnika, ktorý by každý váš príchod do domu zapísal. Od návštev by vybral hotovosť, alebo by návštevu nepustil do výťahu a na schodisku by zhasol svetlo a nariadil používať vlastnú baterku. Ak by prišiel poštár vhodiť listy do schránok, tak jeho by vyhodil úplne, nech si predsa komerčné služby nejaká firma poskytuje mimo objekt. Ktomu zaplatiť účtovníčky nech to celé počítajú a rozrátavajú. Takto dostane každý presné vyúčtovanie. Čo na tom, že náklady na vyúčtovanie boli 9x drahšie ako samotný predmet vyúčtovania..


Ale nie, teraz vážne. Od majiteľov psov treba žiadať aby si plnili svoje povinnosti - nech si po psoch upratujú, nech psov maju očkovaných a nech platia to čo musia - dane za psa.
Toto sú povinnosti ktoré si musia uvedomiť a je nutné to od nich žiadať za každú cenu (napr. volať mestských policajtov)

Ak by sa v činžiaku zaviedol napr. poplatok za upratovanie po psovy - malo by to podla mňa skôr opačný efekt (majiteľ si povie, že nebude upratovať, veď zaplatil).
sito
03.01.11,09:55
Skúsim. Neuviedla si či ste SVB, alebo pod správou.

SVB

182/1993, § 7c, odsek 9

(9) Zhromaždenie tvoria všetci vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome. Zhromaždenie zvoláva rada podľa potreby, najmenej raz za rok, alebo keď o to požiada predseda alebo najmenej štvrtina vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Zhromaždenie

a) schvaľuje zmeny zmluvy o spoločenstve, stanovy spoločenstva a zásady hospodárenia,
b) schvaľuje rozpočet,
c) schvaľuje ročnú účtovnú závierku a vyúčtovanie úhrad za plnenia,
d) schvaľuje výšku mesačných úhrad za plnenia, mesačných platieb za správu a príspevkov do fondu prevádzky, údržby a opráv,
e) rozhoduje o použití prostriedkov fondu prevádzky, údržby a opráv,
f) volí a odvoláva členov rady,
g) volí a odvoláva predsedu,
h) rozhoduje o zrušení, zlúčení, splynutí alebo rozdelení spoločenstva,
i) rozhoduje o úvere a o zabezpečení pohľadávok vyplývajúcich z poskytnutého úveru a o vstavbe a nadstavbe bytov alebo nebytových priestorov,
j) rozhoduje o správe alebo o zmene spôsobu výkonu správy,
k) určuje odmenu predsedovi spoločenstva a členom rady,
l) rozhoduje o ďalších skutočnostiach, o ktorých podľa tohto zákona nerozhoduje iný orgán.

Správca

§ 8a, odsek 1

(1) Vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome uzatvoria so správcom písomnú zmluvu o výkone správy. Zmluva o výkone správy, jej zmena alebo jej zánik sa schvaľuje nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome. Schválená zmluva o výkone správy alebo jej zmena, alebo jej zánik je záväzný pre všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, ak je podpísaný nadpolovičnou väčšinou vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome a správcom. Správca je povinný schválenú zmluvu alebo jej zmenu doručiť každému vlastníkovi bytu a nebytového priestoru v dome. Na doručovanie sa vzťahuje osobitný predpis.12e) Zmluva o výkone správy obsahuje najmä

a) vzájomné práva a povinnosti správcu a vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome pri zabezpečovaní prevádzky, údržby a opráv domu,
b) spôsob výkonu správy spoločných častí domu, spoločných zariadení domu, spoločných nebytových priestorov, príslušenstva a pozemku,
c) zásady hospodárenia s prostriedkami fondu prevádzky, údržby a opráv vrátane rozsahu oprávnenia disponovať s nimi,
d) zásady platenia úhrad za plnenia a hospodárenie s nimi,
e) zásady určenia výšky platieb za správu,
f) rozsah a obsah správy o činnosti správcu podľa odseku 2.

§ 10, odsek 6

(6) Úhrady za plnenia sú vlastníci bytov a nebytových priestorov v dome povinní mesačne vopred uhrádzať na účet domu v banke. Pri rozúčtovaní úhrad za plnenia sa zohľadňuje miera využívania spoločných častí domu a spoločných zariadení domu vlastníkmi bytov alebo nebytových priestorov v dome. Okrem služieb a prác, ktoré vlastník bytu a nebytového priestoru v dome uhrádza priamo dodávateľovi, sa za plnenie spojené s užívaním bytu alebo nebytového priestoru považuje najmä osvetlenie spoločných častí domu, odvoz odpadov, čistenie žúmp, užívanie výťahov, upratovanie, dodávka tepla a teplej vody, dodávka vody od vodárenských spoločností a odvádzanie odpadových vôd.

§ 14, odsek 1, 2 a 4

(1) Vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome má právo a povinnosť zúčastňovať sa na správe domu a hlasovaním rozhodovať ako spoluvlastník o spoločných častiach domu a spoločných zariadeniach domu, spoločných nebytových priestoroch, príslušenstve a pozemku na schôdzi vlastníkov. Oznámenie o schôdzi vlastníkov musí byť v písomnej forme doručené každému vlastníkovi bytu alebo nebytového priestoru v dome minimálne päť dní pred dňom konania schôdze. Výsledok hlasovania oznamuje ten, kto schôdzu vlastníkov alebo zhromaždenie zvolal, a to do piatich pracovných dní od konania schôdze vlastníkov alebo zhromaždenia spôsobom v dome obvyklým.

(2) Pri hlasovaní na schôdzi vlastníkov sa rozhoduje nadpolovičnou väčšinou hlasov všetkých vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome, ak tento zákon neustanovuje inak. Ak počet zúčastnených vlastníkov bytov a nebytových priestorov v dome neumožňuje hodinu po začatí schôdze vlastníkov právoplatné hlasovanie, rozhoduje sa nadpolovičnou väčšinou zúčastnených ; to neplatí, ak ide o hlasovanie podľa odseku 3, § 7a ods. 1, § 7c ods. 2 písm. i) a ods. 3, § 8a ods. 1 a 5, § 8b ods. 2 písm. i) a ods. 3, § 10 ods. 1 a § 16 ods. 3 a 4.

(4) Prehlasovaný vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome má právo obrátiť sa do 15 dní od oznámenia o výsledku hlasovania na súd, aby vo veci rozhodol, inak jeho právo zaniká. Ak sa vlastník bytu alebo nebytového priestoru v dome nemohol o výsledku hlasovania dozvedieť, má právo obrátiť sa na súd najneskôr do troch mesiacov od hlasovania, inak jeho právo zaniká. Pri rovnosti hlasov, alebo ak sa väčšina hlasov pri hlasovaní podľa odsekov 2 a 3 nedosiahne, rozhodne na návrh ktoréhokoľvek vlastníka bytu alebo nebytového priestoru v dome súd.

Rozpočítanie nákladov za výťah je zložite ako teplo, ba ešte zložitejšie. Nie sú údaje, kto sa vezie, čo vezie, koľko toho vezie, z ktorého je bytu, do ktorého bytu sa vezie návšteva, koľko sa minulo energie pri jednotlivom použití výťahu.

Príklad: Dom má 10 bytov, uhradiť má 1 000 eur.

1. Dá sa na byty, každý 1 000 eur.

2. Dá sa na osoby, v dome je ich 20, na osobu 50 euro x počet osôb v byte.

3. Dá sa na osobomesiace, v dome ich je 204, na osobomesiac 4,90 euro x počet osobomesiacov v byte.

A teraz, v jednom byte majú jedného psa a v druhom dvoch psov.

Ktokoľvek môže navrhnúť, že za psa sa počíta jedna osoba, prípadne pol osoby, to je 12, alebo 6 osobomesiacov.

Majitelia psov namietajú, pes je vec, nie osoba.

Tak je návrh, najprv zvýšene náklady za prevoz veci vo výťahu. 70 euro.

Teraz koľko odpočítať z 1 000 euro, 140 euro, alebo 210 euro?

Zbytok, 860 euro, alebo 790 euro rozdeliť na osobomesiace, plus prevoz veci, psov.

Väčšina schváli druhu možnosť. Čo na to majitelia vecí? Radšej ako osoby, najlepších priateľov?
Chobot
03.01.11,09:59
ach jaj zas nejaky nepsickar ...mna zaujima to co je v sulade s platnou legislativou a nie to co niekto povie resp. tresne do luftu lebo neznasa psov :mad:

Ak to odsúhlasí nadpolovičná väčšina vlastníkov na schôdzi v dome, tak je to v súlade s legislatívou - o nákladoch a ich rozpočítavaní rozhodli predsa v súlade so zákonom o vlastníctve bytov.

... pokiaľ niekto nepreukáže opak súdnou cestou. Ten, kto bol prehlasovaný, sa môže súdne domáhať zrušenia rozhodnutia.
Ufinka
03.01.11,10:14
Ahoj, prosim mozes/te mi napisat aspon rok v kt. to bolo vysielane v Lamparni ? prip.meno redaktorA?
Kvaka
03.01.11,12:29
Problém je skôr v tom, ako zabezpečiť platnosť takéhoto hlasovania. Podľa zákona sa o § 8a ods. 1 nemôže rozhodovať nadpolovičnou väčšinou zúčastnených, ale nadpolovičnou väčšinou všetkých vlastníkov bytov.
My sme mali za 12 rokov možno 3 schôdze, kde bola viac ako polovica vlastníkov bytov, bolo to naposledy o úvere na zateplenie. Mnohé byty sú v podielovom vlastníctve, najmä tie zdedené, ale väčšinou sú v podielovom vlastníctve byty jednoizbové, ktoré si zakúpili mladí, nesobášení. Ak nie sú prítomní všetci vlastníci takéhoto bytu, hlas je neplatný, pokiaľ nemá podielový vlastník splnomocnenie ostatných spoluvlastníkov. V darovaných bytoch býva tiež veľa pôvodných majiteľov, ktorí už nie sú vlastníci bytu, a ktorí ani nemajú platné splnomocnenie, preto radšej nechodia na schôdze.
Čo sa týka psov, tak len v našom vchode je 5 psov, vo vedľajšom aspoň 4 a v treťom poznám troch. To je 12 psov v 11 bytoch, čo je vyše 13% bytov. Ja s tým nemám problém, platiť zvýšené náklady, mám totiž dvoch psov. Venčím ich naraz 4x za deň, výťahom dve poschodia. Len niekedy idem s mladým navyše jeden - dva razy, ale vtedy ideme peši. Nechcem chodiť výťahom, keď nemusím. U nás v dome zatiaľ nikto nenavrhol platenie zvýšených nákladov.

mimotemy
My si občas upratujeme sami, lebo upratovačka v našom vchode sa nepretrhne, upratuje tak hodinu do týždňa, niekedy ani to nie. Ja k tomu hovorím len toľko, že v prepočte na hodinový príjem zarába viac, ako naši poslanci. Ak počítam v korunách, cca 1700 Sk/4=425Sk na hodinu, čo je na mesiac (170hod) 72250,-Sk. Nemám naozaj chuť jej ešte niečo priplácať.
Výťah a svetlo, to áno, 4 x viac používam, ako by som používala, ale ak beriem smeti, keď idem so psami, tak vlastne iba 3x viac. Každý z obyvateľov večer smeti vysýpa, ja tiež, vždy beriem aj psov. Ale verte mi, že keby som nechodila so psami, chodila by som určite tiež von, ale za iným účelom. Suseda na dôchodku behá každý deň aj 10x výťahom zo 7 poschodia, lebo je taká spoločenská, potrebuje kontakt s ľuďmi, iná zase päty z domu nevytiahne, nikoho do bytu nevpustí. Preto si myslím, že je to o dohode.
sito
03.01.11,15:15
Kvaka, však to! Dohodnúť sa v bytovom dome?! Preto je ten zákon 182/1993 a jeho novely. A aj tak, dohodnú sa? Nie! Neprídu všetci. Tak len rozhodnú v súlade so zákonom, ak nie, prehlasovaný, prehlasovaní má, majú právo ...
majkii
04.01.11,08:50
ach jaj zas nejaky nepsickar ...mna zaujima to co je v sulade s platnou legislativou a nie to co niekto povie resp. tresne do luftu lebo neznasa psov :mad:

Aj keď príspevok nie je priamou reakciou na moju predchádzajúcu reakciu, skúsim to zhrnúť. S chovom psíka v bytovom dome, či chceš alebo nie, vznikajú náklady, ktoré podľa zadania nechceš platiť, naopak, chceš, aby ich uchrádali tí, ktorí zrovna nezdieľajú nadšenie "psíčkarov" pre svojich miláčikov - t.j. ostatní vlastníci bytov. Odôvodňuješ to tým, že platíš mestu daň a nevidíš dôvod platiť ešte aj vlastníkom. Rozhodnutie vlastníkov vidíš ako zaujaté "nepsíčkármi". Avšak neurobila si nič, aby si navrhla iný spôsob rozpočítavania vzniknutých nákladov.
Ak by v našom dome došlo k takémuto rozhodnutiu, že by sa platilo za psíka plovica OSOBOMESIACA, išlo by o pomerne zanedbateľnú sumu, pretože podľa OSOBOMESIACOV sa rozúčtovávajú už len náklady na el. v spoločných priestoroch a náklady na el. prevádzky výťahu. Ostatné náklady sa rozúčtovaávajú podľa meradiel alebo podľa m2. Napr. v našom dome, bola v roku 2008 hodnota OSOBOMESIACA za el. v spol. priestoroch 0,17€ a za el. prevádzky výťahu bola 0,43€. Čiže mesačný náklad na psa podľa vášho rozhodnutia by bol 0,30€ slovom tridsať centov mesačne. Takže bavíme sa z pohľadu chovateľa psíka o zanedbateľnej položke. V našom dome však máme schválený paušálny poplatok za chov psa vo výške 15,59€ ročne a doteraz iba jeden majiteľ psa (vlastne 4 psov v jednom byte!) namietal.
Ufinka
04.01.11,09:10
a co potom ti co maju deti? tie cez prazdniny maju tiez vyssie naklady, kedze detska maju volno, nechodia do skoly a behaju hore dole po chodbe a vytahom? a takto mozem pokracovat o dochodcoch, kt. maju zase vyssiu spotrebu v inom ako bezne pracujuci clovek ( v kureni, tvoreni odpadu...

a tiez je rozdiel ci mate male plemeno, kt. je naucene robit svoju potrebu na plienku doma a mat psa napr. vlciaka s kt. treba chodit von...

vsetko je to len diskriminacia podla mna...lebo keby sme sli spravodlivo, zistilo by sa ze aj ost. obyvatelia domu maju zas v niecom inom vyssiu spotrebu...
marjankaj
04.01.11,09:24
a co potom ti co maju deti? tie cez prazdniny maju tiez vyssie naklady, kedze detska maju volno, nechodia do skoly a behaju hore dole po chodbe a vytahom? a takto mozem pokracovat o dochodcoch, kt. maju zase vyssiu spotrebu v inom ako bezne pracujuci clovek ( v kureni, tvoreni odpadu...

a tiez je rozdiel ci mate male plemeno, kt. je naucene robit svoju potrebu na plienku doma a mat psa napr. vlciaka s kt. treba chodit von...

vsetko je to len diskriminacia podla mna...lebo keby sme sli spravodlivo, zistilo by sa ze aj ost. obyvatelia domu maju zas v niecom inom vyssiu spotrebu...

Zamestnajte liftboya do vášho výťahu. Bude viesť evidenciu, kto koľkokrát a aj na ktoré poschodie sa vozí, a z tejto evidencie sa vypočíta podiel na nákladoch.:cool:

Samozrejme náklady stúpnu o jeho plat a tie sa tiež rozpočítajú.
Chobot
04.01.11,09:27
Zamestnajte liftboya do vášho výťahu. Bude viesť evidenciu, kto koľkokrát a aj na ktoré poschodie sa vozí, a z tejto evidencie sa vypočíta podiel na nákladoch.:cool:

Už som to niekde uvádzal - u svokra v bytovke rekonštruovali výťah a na jazdu potrebuje človek DEK kľúč. Z evidencie je potom ľahké vytiahnuť, kto koľkokrát išiel výťahom a podľa toho to chcú aj rozpočítavať. Uvidím, ako to dopadne, bude to za rok 2010 prvý krát.

Majú tam jedného magora, čo sa vozí denne aj 20x hore - dole. Lebo sa mu páči výťah...:rolleyes::cool:
sito
04.01.11,09:32
a co potom ti co maju deti? tie cez prazdniny maju tiez vyssie naklady, kedze detska maju volno, nechodia do skoly a behaju hore dole po chodbe a vytahom? a takto mozem pokracovat o dochodcoch, kt. maju zase vyssiu spotrebu v inom ako bezne pracujuci clovek ( v kureni, tvoreni odpadu...

a tiez je rozdiel ci mate male plemeno, kt. je naucene robit svoju potrebu na plienku doma a mat psa napr. vlciaka s kt. treba chodit von...

vsetko je to len diskriminacia podla mna...lebo keby sme sli spravodlivo, zistilo by sa ze aj ost. obyvatelia domu maju zas v niecom inom vyssiu spotrebu...


Boli časy, keď aj voda sa rozpočítovala podľa osôb. Ale teraz si vodu zaplatí každý ako si pas máča vo vani.

Navrhni spôsob spolunažívania v bytovom dome, taký aby nikto nebol v dome diskriminovaný s ktorým bude súhlasiť 100 % bývajúcich.

Domy za to nemôžu, výťahy tiež!

Spravíš niečo užitočné?
sito
04.01.11,09:41
Už som to niekde uvádzal - u svokra v bytovke rekonštruovali výťah a na jazdu potrebuje človek DEK kľúč. Z evidencie je potom ľahké vytiahnuť, kto koľkokrát išiel výťahom a podľa toho to chcú aj rozpočítavať. Uvidím, ako to dopadne, bude to za rok 2010 prvý krát.

Majú tam jedného magora, čo sa vozí denne aj 20x hore - dole. Lebo sa mu páči výťah...:rolleyes::cool:

Všetko má svoje výhody aj nevýhody. Čo ak na poschodí nastúpi naraz päť ľudí z rôznych bytov? Kým dôjdu dolu sa v centoch vyrovnajú. Alebo si sľúbia, nabudúce vás zveziem ja.

Ak napíšeš, uvidíme. :);)
zk24
04.01.11,09:57
Taketo rozpocitavanie mne osobne pride strasne. Moj nazor je pocitat to na ludi, na pocet ludi. Ziadne zvieratka. I ked som majitelkou psika, snazim sa na to pozriet objektivne zo vsetkych stran, ale nikdy to objektivne nebude.

To mozeme zacat ze ja s mojimi kilami nicim linoleum viacej ako suseda co ma 40kg. Ona ale nosi ihlickove topanky a robi dierky do linolea. Sused, co vazi 150 kil spali viac elektriny na zatazi na vytah zas ako ja. Ja ale vytah nepouzivam, napriek tomu zan platim. A tie deti co sa nalietaju po panelaku a nanosia bordelu dovnutra, vozenie sa vo vytahu je tiez super napad ako si vylepsim hru na skrývačku...

Neviem, pride mi to cele komicke a trapne. Platím daň za psa, mám ho "legálne", používam sáčky, ktoré máme pred panelákom a zbieram, s prepáčením, hovienka...

Rano odchadzam z domu rovno so psom - vyvenci sa, uz sa dnu ale nevraciam, berieme ho s priatelom so sebou (on ma pracu, kde psik moze byt s nim) a vraciame sa spat, zasa len jeden krat a zasa len po schodoch.
majkii
04.01.11,12:03
a co potom ti co maju deti? tie cez prazdniny maju tiez vyssie naklady, kedze detska maju volno, nechodia do skoly a behaju hore dole po chodbe a vytahom? a takto mozem pokracovat o dochodcoch, kt. maju zase vyssiu spotrebu v inom ako bezne pracujuci clovek ( v kureni, tvoreni odpadu...

a tiez je rozdiel ci mate male plemeno, kt. je naucene robit svoju potrebu na plienku doma a mat psa napr. vlciaka s kt. treba chodit von...

vsetko je to len diskriminacia podla mna...lebo keby sme sli spravodlivo, zistilo by sa ze aj ost. obyvatelia domu maju zas v niecom inom vyssiu spotrebu...

Včom si znevýhodnená? v tom, že sa vlastníci dohodli na rozpočítavaní nákladov, ktoré vzniknú pri užívaní spoločnách priestorov? Nie je pravda, že so svojím psíkom využívaš spoločné priestory či výťah? Nevlastnia aj spoločné priestory ako píšeš aj "nepsíčkári"? Podľa logiky neboli by diskriminovaný vlastníci, ktorí psa nemajú a musia sa podieľať aj na takto vzniknutých nákladoch?
Celá táto téma je absurdná, vzhľadom o akú sumu ide - rádovo niekoľko centov mesačne. Nejdem sa venovať právnej stránke veci, pretože to nemá v tomto prípade zmysel, navyše sito v jednom svojom príspevku odcitoval príslušné ustanovenia zákona. Z titulu vlastníctva veci vznikajú nie len práva, ale aj povinnosti. Tie ovplyvňujú aj tvoje okolie. V tomto prípdae došlo k dohode vlastníkov bytov a tá je v súlade so zákonom. Uvádzaš, že si nevykonala nič, aby navrhla iný, možno lepší spôsob rozúčtovania vzniknutých nákladov napr. si si neuplatnila svoje právo a nesplnila si svoju povinnosť zúčastňovať sa na schôdzi vlastníkov a rozhodovať o spoločných veciach.
marjankaj
04.01.11,13:02
Taketo rozpocitavanie mne osobne pride strasne. Moj nazor je pocitat to na ludi, na pocet ludi. Ziadne zvieratka. I ked som majitelkou psika, snazim sa na to pozriet objektivne zo vsetkych stran, ale nikdy to objektivne nebude.

To mozeme zacat ze ja s mojimi kilami nicim linoleum viacej ako suseda co ma 40kg. Ona ale nosi ihlickove topanky a robi dierky do linolea. Sused, co vazi 150 kil spali viac elektriny na zatazi na vytah zas ako ja. Ja ale vytah nepouzivam, napriek tomu zan platim. A tie deti co sa nalietaju po panelaku a nanosia bordelu dovnutra, vozenie sa vo vytahu je tiez super napad ako si vylepsim hru na skrývačku...

Neviem, pride mi to cele komicke a trapne. Platím daň za psa, mám ho "legálne", používam sáčky, ktoré máme pred panelákom a zbieram, s prepáčením, hovienka...

Rano odchadzam z domu rovno so psom - vyvenci sa, uz sa dnu ale nevraciam, berieme ho s priatelom so sebou (on ma pracu, kde psik moze byt s nim) a vraciame sa spat, zasa len jeden krat a zasa len po schodoch.

Zuzka, koľko to robí mesačne u teba? (výťahy a spoločná elektrina) A koľko to bude so psom?
Mne sa zdá že je to tu iba o hovienkach.:---
zk24
04.01.11,13:10
Zuzka, koľko to robí mesačne u teba? (výťahy a spoločná elektrina) A koľko to bude so psom?
Mne sa zdá že je to tu iba o hovienkach.:---


Jasne, že je toto celé iba "hovienkach".... Pristup a "znevyhodnenie" obidvoch stran urcite nestoji ani za ten cas co to clovek na oboch stranach riesi...

Keby sa to u nas schvalilo, asi by som sa pousmiala a zaplatila (kedze by som bola jednoznacne prehlasovana) napriek tomu ze znecistujem spolocne priestory menej ako hociktori ini susedia...

Nestalo by mi to za zle susedske vztahy .... Napriek tomu mi to pride strasne trapno-smiesne spoplatnovat vlastnenie psa. Taky navrh, a aj odpor k nemu iba kazi vztahy...

Chvalabohu ze my sme zatial vo vchode normalni. Dohodli sme sa na spolocnom upratovani a susedia nam nosia kosticky z nedelneho obeda :cool::cool::cool:
Gapo
04.01.11,13:57
Docela správne konštatovanie, áno je to aj o hovienkach a aj arogancii mnohých majiteľov psov.
Nedá mi nenapísať, že keď vidím tie dámy, ako sa hrabú v psích výkaloch, no neviem, radšej ich na ulici obchádzam. Možno že detská plienka sa im bridila viac. Nuž ale.....:D
zk24
04.01.11,14:04
Docela správne konštatovanie, áno je to aj o hovienkach a aj arogancii mnohých majiteľov psov.
Nedá mi nenapísať, že keď vidím tie dámy, ako sa hrabú v psích výkaloch, no neviem, radšej ich na ulici obchádzam. Možno že detská plienka sa im bridila viac. Nuž ale.....:D

Hrabú sa v psích výkaloch? Tým myslís, ze upratuju po svojom psovi? A to je akoze zle? ak som to pochopila spravne, som velmi rada za ma obchadzas :cool::rolleyes:
Kvaka
04.01.11,14:48
Docela správne konštatovanie, áno je to aj o hovienkach a aj arogancii mnohých majiteľov psov.
Nedá mi nenapísať, že keď vidím tie dámy, ako sa hrabú v psích výkaloch, no neviem, radšej ich na ulici obchádzam. Možno že detská plienka sa im bridila viac. Nuž ale.....:D
mimotemy Možno obchádšaš aj mňa, ale ubezpečujem ťa, že ruky mám čisté, neboj sa. Dokonca do jedného sáčku nahádžem všetko dupľovane, mám dvoch psíčkov. Mne sa však bridí viac, keď vidím, ako sa niektoré dámy a niektorí páni, najmä tí, ktorí majú veľkých psov, v tých výkaloch "nehrabú", ale ich nechajú tam, kde boli naložené ich miláčikom. Vrcholom všetkého je, keď to vidím na mieste, vyhradenom pre deti, rovno pod tabuľou Vodiť psa zakázané. Pani zdiaľky z chodníka pozerá na svoju obrovskú kadiacu psicu a ešte ma aj pozdraví. V ruke taštička so sáčikmi? Možno, čo keby bol v blízkosti policajt. Tak toto sa mi bridí. Otváram si ústa, a dostane sa mi odpovede, však keby všetci zbierali, tak budem aj ja. To už je úžasný argument.
Ale som mimotémy, prepáčte, včera som sa vytočila, dvakrát som stupila do ....
zk24
04.01.11,14:49
Tiez nechapem, ci sa mam hanbit za to ze upratujem po svojom psovi?
verkaz
04.01.11,14:59
Patrím tiež medzi tých málo, ktorý si zbierajú. Ja sa hrozím toho, že keď sa tento sneh rozpustí, ako to bude vyzerať. Aj policajti môžu len upozorniť a nemôžu pokutovať v prípade, že nie sú označené nádoby na psie exkrementy.
Ale to je už druhá téma.
Kvaka
04.01.11,15:09
Patrím tiež medzi tých málo, ktorý si zbierajú. Ja sa hrozím toho, že keď sa tento sneh rozpustí, ako to bude vyzerať. Aj policajti môžu len upozorniť a nemôžu pokutovať v prípade, že nie sú označené nádoby na psie exkrementy.
Ale to je už druhá téma.
Môžu pokutovať, veru môžu, až do 65€, už od poslednej novely zákona o chove psov, priestupok bol doplnený do § 7 ods. 2 písm. f) zákona, a výška pokuty je v § 7 ods.3.
Tu je úplné znenie:
http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/zakon-podmienkach-drzania-psov/
Okrem toho, sú nejaké špeciálne nádoby na pampersky? Mám vnuka, viem, ako vyzerajú jeho pampersky, tak o čom to je? My síce máme koše na to určené, ale nie je zakázané tie sáčky hádzať aj do veľkých kontajnerov.
zk24
04.01.11,15:11
Ja mam taky ten papierovy sacok vzdy pri sebe (v kabelke), no co, je to len kus papiera hnedej farby, lebo tazko v krizovej situacii hladat niekde taky kos so sackami a priznavam, ze ked nablizku nevidim ten zeleny kontajner na tieto sacky, hodim to aj do klasickeho (samozrejme to uz nepovazujem ani za papier, ani plast) na zmiesany odpad... Neviem. Pokazene kusky jedla a podobne veci si myslim neni podstatou velmi daleko od nasho "vyplodu".
verkaz
04.01.11,15:44
Mali sme u nás prípad asi pred mesiacom, že takéhoto "psíčkára" člen mestskej polície chcel pokutovať. Samozrejme, že zaplatiť nechcel, tak si ho predvolali a riešili to ako priestupok. Z obvodného úradu im to bolo vrátené, ako neopodstatnené, že majú byť označené na to nádoby, a že do obyčajných odpadkových košov sa to nesmie hádzať. Takí sme.
Ja sa len hanbím, lebo nás potom hádžu všetkých psíčkarov do jedného vreca.
peton
04.01.11,16:10
Majú tam jedného magora, čo sa vozí denne aj 20x hore - dole. Lebo sa mu páči výťah...:rolleyes::cool:

Hľa, prvý kandidát na liftboya, a dokonca mu bude stačiť len sa voziť. Žiadne náklady na mzdu. ;):D Dajte mu do rúk zošit.
peton
04.01.11,16:39
Mali sme u nás prípad asi pred mesiacom, že takéhoto "psíčkára" člen mestskej polície chcel pokutovať. Samozrejme, že zaplatiť nechcel, tak si ho predvolali a riešili to ako priestupok. Z obvodného úradu im to bolo vrátené, ako neopodstatnené, že majú byť označené na to nádoby, a že do obyčajných odpadkových košov sa to nesmie hádzať. Takí sme.
Ja sa len hanbím, lebo nás potom hádžu všetkých psíčkarov do jedného vreca.

Vzhľadom na to, čo si napísala, pravdepodobne si to rieši každé mesto vo svojom VZN. U nás boli v minulosti na niektorých miestach skúšobne osadené koše so sáčkami, avšak pre ich "užívanie" na iné účely ako bolo plánované (vandali) sa od toho upustilo, a vyžiadal sa posudok od prísl. orgánov (tuším aj hlavného hygienika) či je možné psie extrementy vhadzovať do kontajnerov na komunálny odpad. Bolo prezentované súhlasné stanovisko a mesto ešte pre prípad pochybností označilo kontajnery na komunálny odpad psím emotikonom a vypracovalo aj manuál pre užívateľov psov.
Koniec koncov, problémy boli, sú a vždy budú. Či už so psami, mačkami, hadmi, rybičkami a inými pre niekoho príjemnými spoločníkmi, pre iných odpornou háveďou. A to len preto, lebo sme ľudia, ktorí sa nie vždy vedia prispôsobiť stavu a okolnostiam.
Viac tu moralizovať nejdem, len opakujem ak niekto hľadá na tomto svete spravodlivosť, tak na to svoj život nedostal. V budúcnosti nech sa narodí nie ako človek. Uff. Howgh! :D
Kvaka
04.01.11,16:46
Mali sme u nás prípad asi pred mesiacom, že takéhoto "psíčkára" člen mestskej polície chcel pokutovať. Samozrejme, že zaplatiť nechcel, tak si ho predvolali a riešili to ako priestupok. Z obvodného úradu im to bolo vrátené, ako neopodstatnené, že majú byť označené na to nádoby, a že do obyčajných odpadkových košov sa to nesmie hádzať. Takí sme.
Ja sa len hanbím, lebo nás potom hádžu všetkých psíčkarov do jedného vreca.
mimotemy My máme priamo vo VZN napísané, že možno takéto sáčky odhodiť aj do kontajnerov na komunálny odpad.
lujza.j
04.01.11,16:54
Docela správne konštatovanie, áno je to aj o hovienkach a aj arogancii mnohých majiteľov psov.
Nedá mi nenapísať, že keď vidím tie dámy, ako sa hrabú v psích výkaloch, no neviem, radšej ich na ulici obchádzam. Možno že detská plienka sa im bridila viac. Nuž ale.....:D

mimotemy možno je psík po tabletke na odčervenie, potom je kontrola nutná:D:D tiež to robím;)
Llívia
04.01.11,16:56
Kvaka, keď sa ti včera takto "pošťastilo" stúpiť do h.... a dokonca dupľovane, mala si si podať Keno, Športku alebo čo to u nás máme. U nás sa hovorí, že keď ta pos..e vták, treba podať vtedy, ale veď h.... ako h...., možno by ti prinieslo šťastie. :D:):)

U nás (na dedine) špeciálne nádoby osadené nie sú. Pred naším domom bola dlho taká trávnatá plocha, tak z okolitých domov chodili psov venčiť tam (bez sáčkov). Teraz tá plocha už neexistuje, väčšia zelená plocha je pred inými bytovkami, takže nechcené blízke stretnutie tretieho druhu s h...kami môžeme zažiť tam, pretože nikto z majiteľov psov nenosí vrecká (neodstraňuje produkty ich trávenia). Nebudem však kvôli tomu, že majiteľ je blbec nenávidieť psov.

Ešte dodám, že od obyvateľov mesta nie veľmi vzdialeného od nás som počula, že vrecká so psími výkalmi nemôžu vhadzovať do bežných smetných nádob, pritom špeciálne nádoby som videla možno dve. :confused:
Gapo
04.01.11,16:57
Nikde som netvrdil, že sa má niekto hanbiť za to, že uprace ten kopček, ale či sa mi tie činnosti tých "dám" páčia či nie, je moja vec, aj bez hnevu.:mad:
No a či ozaj to miesto po vykadení bundáša ostane čisté pochybujem.
Hlavne ma to hnevá, že tam potom behajú a váľajú sa deti.
A tie isté, kedysi vykrikovali na deti, aby nebehali po tráve a dnes tam behajú ony so svojimi"miláčikmi" a nechajú ich tam kadiť. Rovno pod oknami bytoviek. Pretože sú darebné zájsť kúsok ďalej, kde by to nikomu nevadilo.
Takže obchádzam a budem obchádzať, aby som im niečo nepovedal a zbytočne nerobil zlú krv. Pretože aj tu je vidieť, že sa nedá.......
Llívia
04.01.11,16:59
Peton, v tvojom príspevku č. 58 súhlasím skoro so všetkým, ale, kto je to: "užívateľ psa"? :D:D:D
(V niektorých obciach sú užívatelia psov, dokonca nie vlastných (v tomto prípade užívať = konzumovať.)
lujza.j
04.01.11,17:05
už som to tu raz písala v téme "venčenie domácich miláčikov" , ale mala /odsťahovali sa pre Vianocami:)/som susedov rodinku "opálených" cca. 15 kúskov /+-/, koľko z nich bolo skutočne prihlásených na osobomesiace netuším, ale určite nie 15ks z toho bola asi polovica detí neviem či si viete predstaviť ako fičal výťah na naše poschodie a to najme v lete. nehovorím o tom koľko návštev cez deň mali. ako by som prišla ja k tomu,aby som ja platila za psa 1/2 osobomesiaca.
sito
04.01.11,21:17
Nejak sa to posralo! Predsa sme sa bavili o vození? Stojí to za hovno, tie bytové domy, každý by mal mať svoj a svojho pas, aby mu ho strážil, nie sa vyvážal vo výťahu. :) :D:D:D ;)
misoft
04.01.11,21:30
Ja sa len hanbím, lebo nás potom hádžu všetkých psíčkarov do jedného vreca..
Nemožno hádzať všetkých do jedného vreca. To len niektorí nevidia tých správnych psíčkarov. Ja som si všimol ľúdí, venčiacich svojich miláčikov, ako po nich poctivo zbierajú "pamiatky" a čuduj sa svete - boli to starší ľudia!! No na druhej strane tí mladší sa ani len neunúvali urobiť po nich poriadok (už párkrát som si "označkoval" obuv).
lujza.j zaiste bolo vedených len 4 osobomesiace (tata, mama, decko, decko). Tí ostatní tam boli len na návšteve (a stavím sa - viac ako 90 dní).
Pre majiteľov psov (keď to už chcú silou-mocou rozratávať) by mali zaviesť psomesiace = 2 osobomesiace (pretože pes chodí po štyroch a človek len po dvoch (ak nie je sťatý na mol :D).
sito
04.01.11,22:59
Tato, tato, tato, kedy je človek opití? Vie vieš, synku. Pozri sa na tých dvoch psoch, ak keď ich človek vidí štyroch, vtedy je opití. Tato, ale tam je len jeden pes?! :) :D:D:D ;)
Ufinka
05.01.11,07:32
Nikde som netvrdil, že sa má niekto hanbiť za to, že uprace ten kopček, ale či sa mi tie činnosti tých "dám" páčia či nie, je moja vec, aj bez hnevu.:mad:
No a či ozaj to miesto po vykadení bundáša ostane čisté pochybujem.
Hlavne ma to hnevá, že tam potom behajú a váľajú sa deti.
A tie isté, kedysi vykrikovali na deti, aby nebehali po tráve a dnes tam behajú ony so svojimi"miláčikmi" a nechajú ich tam kadiť. Rovno pod oknami bytoviek. Pretože sú darebné zájsť kúsok ďalej, kde by to nikomu nevadilo.
Takže obchádzam a budem obchádzať, aby som im niečo nepovedal a zbytočne nerobil zlú krv. Pretože aj tu je vidieť, že sa nedá.......

suhlasim :)mna takisto hnevaju psickari, kt. po sebe nezbieraju h..vienka hlavne po tych mastifoch, labradoroch a inych vacsich psoch...ja po mojom malom 2kilovom yorkshirovy zbieram VZDY ( aj ked ma hnacku ), vencim na luke nie pod oknami ( vacsinou sa tam nachadzaju poklady vyhodene z okien starsich ludi ako maso, kosti, pokazeny vyvar zevraj pre vtaciky...) a v konecnom dosledku sa snazim ustriehnut,aby sa moj psik nenajedol travicky na kt. mozu byt zvysky psieho alebo macacieho trusu a potom aby sme neboli pozitivny na giardie alebo isospory....
lujza.j
05.01.11,15:49
keď sa tu rozbehla aj debata o zbieraní "bobanoch " po našich maláčikoch, tak jeden moj známy raz povedal, že on bude bobany zbierať po svojom psovi vtedy keď si ľudia prestanú vysypávať popolníky z auta na zem.
Mária27
05.01.11,18:51
Fu, všeličo mi vadí na príspevkoch tejto témy, ale najviac to, že
sa deti porovnávajú so psami!

Ak sa psy kladú na úroveň detí, to sa už môžu aj zarátať do osobobomesiacov.
Mimochodom, ak vám vadí názov "osobomesiace", kludne si to zmeňte za čosi iné, priliehavé. Nie je to zákonom chránená značka.
misoft
05.01.11,18:57
Veď som zaviedol: psomesiace :D:D:D
sito
05.01.11,21:45
Viete, aj to mi napísali, aby som nepísal zbytočné. Ale čo je zbytočne? Slovko A :eek:. A nie je to A, začiatok?
Ufinka
20.01.11,10:57
len tolko


...doslo k dohode...bude schodza...kde sa odporuca aby prisli vsetci psickari aj ludia kt podpisali peticiu, je ich viac ako ti co schvalili tento nezmysel a toto vsetko vzniklo zevraj kvoli poruseniu domoveho poriadku, ze kazdy psickar ma mat pisomny suhlas s chovom psa od kazdeho majitela bytu vo vchode...

zhanam aktualny domovy poriadok mestskej casti ruzinov resp. hl.mesta...

..do schodze idem pisat aj na Okresnu prokuraturu nech mam nieco v rukach...
Llívia
20.01.11,12:09
len tolko


...doslo k dohode...bude schodza...kde sa odporuca aby prisli vsetci psickari aj ludia kt podpisali peticiu, je ich viac ako ti co schvalili tento nezmysel a toto vsetko vzniklo zevraj kvoli poruseniu domoveho poriadku, ze kazdy psickar ma mat pisomny suhlas s chovom psa od kazdeho majitela bytu vo vchode...

zhanam aktualny domovy poriadok mestskej casti ruzinov resp. hl.mesta...

..do schodze idem pisat aj na Okresnu prokuraturu nech mam nieco v rukach...
Hej, a na budúce poniektorí iniciatívni do domového poriadku napchajú ešte aj to, že aj na výkon manželských povinností bude treba súhlas od všetkých vlastníkov + ešte schvália aj presný dátum, čas a overovateľa, ktorý osobne overí, či, čo, ako sa dialo. :mad::D:D:D:)

...BTW: tabuľky typu "Zákaz..... psov (mačiek)" môžu navádzať na porušovanie ústavy vlastniť majetok (vec).
A takisto písomný súhlas. To si ostatní vlastníci neuvedomujú, že ani im nemá nikto právo kecať do toho, čo budú mať v byte? Im by sa ako páčilo, keby ste si odsúhlasili napr. zákaz vstupu návštev do domu?

Domový poriadok mesta je ti nanič, ten si schvaľujú vlastníci. Nezháňaš náhodou to všeobecne záväzné nariadenie?
Ufinka
20.01.11,12:30
všeobecne záväzné nariadenie?

moooze byt! kde to najdem? vygooglim?

ved to ked je byt v osobnom vlastnictve, nebude predsa niekto diktovat ci mozes mat doma, papagaja, psa, cervenu stolicku a podobne, nie?

zial spravca je starsi pan..tak to chcem uviest vsetko na pravu mieru
Llívia
20.01.11,12:59
VZN na mestskom/obecnom úrade, alebo to možno má vaše mesto/mestská časť zverejnené na internete.
Ufinka
20.01.11,13:05
ja blba dakujem :)

idem patrat
felix1
20.01.11,19:22
O co ide ? Ako skoro vzdy o peniaze. Ak mame trochu sudnosti musime dat za pravdu domacnostiam bez psa ( aj ked v rodine sme mali aj mame psa). Kedze sa castejsie pouziva vytah, pouziva sa spolocne osvetlenie a znecistuje sa prechadzanim spolocna chdba je vhodne toto riesit. Otazne je ci to je v hodnote 1/2 osoby. Vatah sa da prepocitat podla poctu pouziti elektronickeho cipu aktivovaneho pri vstupe do domu a spusteni vytahu ale to ostatne?
svojar
21.01.11,11:23
Je to ťažké. Dakto má psa, chodí ho venčiť, druhý psa nemá, ale chodia k nemu často návštevy. Takže riešte.
My to v dome neriešime, možno zatiaľ. Ja psa nemám, ale chodia na návštevu vnučky, takže som spokojný.
Psa by bolo možné spočítať, teda koľko spotrebuje,aj to odhadom, ale návštevy bez dajakých čipov asi nie. A či by tie čipy pre všetkých neboli dražšie než tá prejazdená a presvietená elektrina.
dana9
21.01.11,11:34
vyzera to tak, ze teraz si budete musiet "psickari" odsuhalsit zrusenie tohto poplatku.... :-)
workerka
25.01.11,23:09
Chcem sa spytat niekoho kto sa vyzna v BYTOVOM PRAVE :confused:...


Totiz mali sme schodzu vlastnikov bytov kde zo 60 vlastnikov bytov sa jej zucastnilo 20 a z toho 18ti schvalili, ze za kadzeho psa v domacnosti sa bude uctovat 1/2 osobomesacne, 2ja sa zdrzali hlasovania.
Nam psickarom to bolo oznamene len ze od 1.1.2011 bude uctovane 1/2osobomesacne za kadzeho psa v domacnosti ale kolko presne to cini EUR a za co konkretne ake sluzby budeme platit sa neuviedlo:eek: Zalohovy predpis zatial nema nik zo psickarov zmeneny.

Tuto vec riesim so spravcom a to tak ze som mu poslala pisomnu ziadost o zrusenie tohto poplatku. V ktorom som poukazala na to ze: Pes nie je z právneho hľadiska osoba a preto na psa nemôžu byť v zálohovom predpise účtované osobomesiace (ani ½ osobomesiaca). Osobomesiace znamená sumárny počet osôb užívajúcich byt/nebytový priestor. Za osoby sa považujú len ľudia a nie zvieratá. Pes je klasifikovaný ako vec. Oprela som sa o Ústavu SR aj o zákon č. 202/2002 Z.z., ktorý upravuje podmienky držania a chovu psov presne vymedzuje podmienky držania psa teda povinnosť zaevidovať psa do evidencie obce. V súvislosti s tým sa platí miestna daň na psa a to je v mestskej časti vyrúbený poplatok vo určitej výške za kalendárny rok.
Taktiez som polozila otazku :Na základe týchto skutočností prečo by sme mali my majiteľia psov platiť duplicitne za chov našich domácich miláčikov ( dan zo zakona a este aj vlastnikom bytov )? Len preto, že pár ľudí v bytovom dome prejavuje veľkú nenávisť voči týmto spoločenským tvorom? Ide o čistú diskrimináciu z ich strany a nie ohľaduplnosť. Venčíme našich psov 2/3 denne ale čo potom iní susedia?
- nájomníci, ktorí majú časté navštevy známych, rodiny
- mamičky na materskej, ktoré chodia so svojimi ratolesťami tiež na prechádzky
- deti, ktoré častejšie chodia von a dnu
- chovatelia iných domácich zvierat taktiež používajú vodu a odpad
- ľudia, ktorí majú na chodbe kvety a tiež musia páliť svetlo, keď ich idú večer poliať a tým aj prejdú viac po schodoch
a takto môžem pokračovať ďalej...


Táto požiadavka diskriminujúca len psíčkarov je nezmyselná. Ak chce niekto spravodlivo vyhodnotiť pohyb ľudí v obytnom dome, nech navrhne turnikety na čip pri vchodových dverách. Podľa počtu vstupov by platili osvetlenie a podľa počtu hodín strávených doma ostatné poplatky, nakoľko človek, ktorý strávi celý deň v práci nemá takú spotrebu ostatných služieb ako niekto, kto je celý deň doma.
Týmto chcem len upozorniť na uplnú absurditu rozhodnutia zmeny zálohového predpisu, ktorá nebola schválená 2/3 väčšinou vlastníkov.


Vec sa ma tak mmt, ze odpoved od spravcu je, ze poplatok nezrusi a ze navrhne novu schodzu. Lenze nevie kedy ta schodza sa uskutocni a je otazne kolko zas sa tam ludi zide, nakolko vacsina ludi z domu tam nema chut chodit uz len z toho dovodu, ze sa tam vzdy preberaju sukromne zalezitosti a nie technicky stav domu.

Pomaly uplynie 3mesacna lehota od schvalenie tohto poplatku a ja som pevne rozhodnuta to postupit na sud.

Viete mi niekto poradit v tejto veci nieco viac? ten kto pozna bytove pravo ?




Ja myslím, že jednoducho ... Zákon o vlastníctve bytov 182/1993 par. 10, odst. 6 - citujem: ....... !Pri rozúčtovaní úhrad za plnenia sa zohľadňuje miera využívania spoločných častí domu a spoločných zariadení domu vlastníkmi bytov alebo nebytových priestorov v dome." ...... No ja neviem, ja tam nikde nevidím napísaného psa, mačku, želvu a pod. zvery :-) Takže sa oháňaj tým, že sa riadiš zákonom, ktorý hovorí o vlastníctve bytov normálnymi ľudskými bytosťami. Ak bude Tvoj pes majiteľom bytu, tak prosím, nech mu účtujú elektriku :-) Ináč len tak pre orientáciu, neviem koľko u Vás, ale u nás vychádza poplatok za spoločnú elektriku vo výške cca 8 Eur / osoba / rok. Tak neviem, ak ide o polovicu z tých 8-10 Eur ročne, tak sa na to vykašli, buď grand, kúp jednu bonbonieru a zjedzte ju na schôdzi vlastníkov :-) Pokiaľ by už však išlo aj o spotrebu SV (ak ju nemáte meranú) tak to je iné. Len neviem, či priamo studenou vodou kúpeš psa :-) asi nie. Rozpočítavate aj náklady na údržbu výťahu na osoby? Lebo u nás aj pravidelné kontroly aj opravy idú z fondu.
Ufinka
26.01.11,08:06
dodatocne dakujem : )
verkaz
26.01.11,08:11
Pravidelné kontroly, údržba a opravy výťahov sa hradia z FO. Spotreba elektrickej energie za výťahy sa rozpočítava na osoby.
Ufinka
28.01.11,08:32
doplnam nehadrkovala by soms a tu keby islo o male cistky ale u nas to vychadza tiez na 50-60EUR rocne :mad:
verkaz
28.01.11,09:53
čo to u vás robíte ?. Veď u nás je vo vchode 32 bytov a náklady na elektriku výťahu nás stojí ročne 12 Eur na l osobu a osvetlenie 1,60 Eur. To čo, uvádzaš je strašne veľa.
workerka
28.01.11,12:21
tiež sa pýtam ako aj vierkaz - to sú vysoké náklady. Buď nám hovoríš ročný náklad na celý byt (teda napr. na 4-clennú rodinu), alebo tam máte čierny odber.
Kvaka
28.01.11,12:51
čo to u vás robíte ?. Veď u nás je vo vchode 32 bytov a náklady na elektriku výťahu nás stojí ročne 12 Eur na l osobu a osvetlenie 1,60 Eur. To čo, uvádzaš je strašne veľa.
My sme mali v roku 2009 náklady na elektrinu spoločných priestorov 21,86€ na osobu a na výťah 8,48€ na osobu. Máme 27 bytov, 8 poschodí. Vlani nám menili istič, takže už budú náklady za túto elektrinu zrejme v nižšej sadzbe.
Mária27
28.01.11,12:54
Práve som sa pozrela na mesačný predpis. V roku 2009 som v ňom mala na spoločné osvetlenie 1,19 €, v tomto roku 6,09 €. To robia tie ističe?
Kvaka
28.01.11,13:09
Práve som sa pozrela na mesačný predpis. V roku 2009 som v ňom mala na spoločné osvetlenie 1,19 €, v tomto roku 6,09 €. To robia tie ističe?
Pozri sem, http://www.porada.sk/t137635-naklady-za-elektrinu-v-r-2009-a.html
workerka
28.01.11,13:40
No áno, západoslovenská energetika. My sme stredokraj, nás sa to netýka, tak preto máme nižšie náklady. Ale niečo som počula, že to už padlo a náklady by ste mali mať rozpočítané v nižšej sadzbe. No nesledovala som to úplne, ale išlo tam o uznanie, či chodby domov a vstupné schodišťia patri k bytovému domu, lebo ZSE si to preklasifikovala a aj ministerstvo tvrdilo, že to nie je domácnosť. Aspoň toľko o tom viem.
Kvaka
28.01.11,13:50
No áno, západoslovenská energetika. My sme stredokraj, nás sa to netýka, tak preto máme nižšie náklady. Ale niečo som počula, že to už padlo a náklady by ste mali mať rozpočítané v nižšej sadzbe. No nesledovala som to úplne, ale išlo tam o uznanie, či chodby domov a vstupné schodišťia patri k bytovému domu, lebo ZSE si to preklasifikovala a aj ministerstvo tvrdilo, že to nie je domácnosť. Aspoň toľko o tom viem.
Nerozumiem celkom, ak by sa elektrina do spoločných priestorov a na používanie výťahu považovala za elektrinu dodanú niekomu inému ako domácnostiam v bytovom dome, tak by bola lacnejšia?? Ministerstvo tvrdilo, že to nie je domácnosť? Je to síce mimotemy, ale skús trochu konkrétnejšie.
Mária27
28.01.11,14:25
No, pozerám sa do zákonov platných od 1.1.2011, nevidím to zmenené. Ale JASPI mešká, ešte nemá všetky úplné znenia.

Pre Kvaku: účtovali elektriku spoločnú vyššiu ako pre domácnosti o spotrebnú daň. Pozri prílohu. Ale elektrika nie je pes, je to mimo témy.
verkaz
28.01.11,15:16
mimotemy
Od. 01.01. 2011 je možnosť platiť za elektriku v spoločných priestoroch lacnejšie (je to považované za domácnosť).
Je tu o tom otvorená aj téma.
Kvaka
28.01.11,15:21
To viem, ale koľko papierov je k tomu treba poslať. Reagovala som preto, že v príspevku workerky bolo, že aj ministerstvo tvrdilo, že to nie je domácnosť. No nie je to pravda, inak by sa do domov nedala dodávať elektrina bez spotrebnej dane.
pepsikova
28.01.11,20:39
mimotemy...spýtam sa len takto:..ak v byte sú trvale prihlásení 4 nájomníci,počet osobomesiacov je 48...môže byť počet osobovýťahov v tomto prípade 69?...

(pýtam sa preto, lebo prišla za mnou moja kamka riešiť problém s OSBD-nevedeli jej vysvetliť, prečo osobomesiacov má 48 a osobovýťahov 69...nie je to jasné ani mne)
verkaz
29.01.11,08:17
To je nejaká somarina, predsa aj výťah užívali len štyri osoby 12 mesiacov. Nech dá písomnú reklamáciu a musia jej písomne odpovedať. To by som chcela vidieť, čo jej odpovedia.
pepsikova
29.01.11,17:13
..no uvidíme..napísali sme, poslali,potom napíšem, čo odpovedali...
1468
13.02.11,12:38
My na prízemí musíme platit zálohovo na el.energiu výtahov,pričom výťah využijeme cca päťkrát v mesiaci.Týmto sa chcem opýtať či by nemali platit aj vlastníci domacich milačikov(venči ho päťkrat denne),kde by sa (milačik)rátal ako osoba
ivka70
13.02.11,13:01
1468
13.02.11,16:38
aj za dieta sa uctuje 1/2osobomesačne
sito
13.02.11,17:01
Nie! Celý!
ivka70
13.02.11,17:23
Inak, moj nazor je, ze pes nikdy nechodi vytahom sam ani nepotrebuje sam zapalit svetlo na chodbe, nema co sam platit.
A majitela psa nemozes obmedzovat, ci chodi viac vytahom ako nemajitel psa ...lebo tym druhym to nevycitas :)

A co sa tyka platenia za vytah na prizemi ...pokial do bytu vytahom nechodite, nemate zan platit.
ak je to zvysene prizemie a mate moznost chodit aj vytahom, tak platte.
Halli
13.02.11,18:18
My na prízemí musíme platit zálohovo na el.energiu výtahov,pričom výťah využijeme cca päťkrát v mesiaci.Týmto sa chcem opýtať či by nemali platit aj vlastníci domacich milačikov(venči ho päťkrat denne),kde by sa (milačik)rátal ako osoba

1/ nemusíte platiť

2/ nezakladaj zbytočne tému, ktorá sa tu omieľa donemoty. upozornila ťa Ivka70


aj za dieta sa uctuje 1/2osobomesačne

3/ to je blbosť, ......odpísal Ti Sito
sito
13.02.11,18:26
Nie je miláčik, ako miláčik!
1468
13.02.11,18:40
mate pravdu pes si sam nezasvieti ani sam nechodi vytahom ale štvorročné dieta ano,zaň platit môžme
Halli
13.02.11,19:31
mate pravdu pes si sam nezasvieti ani sam nechodi vytahom ale štvorročné dieta ano,zaň platit môžme

Však si prečítaj tú tému, kde sa to rozoberalo. V dome je strašne veľa vecí , ktoré sa musia riešiť, ale vždy je to na vlastníkoch ako sa rozhodnú. takže zbytočne budeš rozoberať Váš problém tu. Zvolajte si schôdzu, alebo zhromaždenie a určite si pravidlá./ aj tak sa nebudú dodržiavať.../ Tu ti nikto nedá presnú odpoveď, lebo zákon o bytoch je už beztak katastrofálne spracovaný, než aby riešil psíčkarov.:o
Kiežby to bol len jeden problém s nimi, že sa vozia výťahom..:rolleyes:
Rozalka
13.02.11,19:56
... a najmä na zasneženom chodníku bol ten nejeden problém viditeľný.
marjankaj
13.02.11,20:19
mate pravdu pes si sam nezasvieti ani sam nechodi vytahom ale štvorročné dieta ano,zaň platit môžme

No my máme osvetlenie na fotobunku. A to vie rozsvietiť aj ten pes.:---

Ale ak by ste chceli "spravodlivo" rozdeliť tie výťahy, tak si zamestnajte liftboya a ten to bude všetko evidovať a podľa toho to rozpočítate.:---:---:---
Chobot
14.02.11,08:45
No my máme osvetlenie na fotobunku. A to vie rozsvietiť aj ten pes.:---

Ale ak by ste chceli "spravodlivo" rozdeliť tie výťahy, tak si zamestnajte liftboya a ten to bude všetko evidovať a podľa toho to rozpočítate.:---:---:---

Netreba liftboya, stačí zaviesť do výťahu DEK kľúč. Písal som o tom v téme.
felix1
14.02.11,21:22
..Pekné, že to máte v domovom poriadku zakotvené, ale je to neplatné ustanovenie. Či existuje nejaký zákon, ktorý dáva právo ostatným vlastníkom bytov rozhodovať o tom, čo môžem vlastniť a mať v byte? ,,

Dovolujem si nesuhlasit ! Co ak sused bude prevadzkovat chovnu stanicu pre jedovate hady, tarantule a podobnu financne vyhodnu haved ??? Nepotrebuje suhlas ??? Chovatel to povazuje za bezpecne rovnako ako ja mozem povazovat za bezpecne zriadirt si ako pyrotechnik v byte municny sklad.
Nesuvisi to prave s osobomesiacmi ale byt je na byvanie a nie na chov. Ak mam psa ( v rodine ho mame ) kludne zaplatim za obtazovanie, spotrebu el. na chdbe, vytah atd.
marjankaj
14.02.11,21:55
Netreba liftboya, stačí zaviesť do výťahu DEK kľúč. Písal som o tom v téme.

No neviem ako to presne funguje, ale ak je plný výťah, tak asi každý tam nedáva ten kľúč. A ak ich ide viac cez vchod, tak si každý neotvára individuálne. Čo ak zase toto začne niekomu vadiť? :eek: Keď pôjdu naraz trebárs pätnásti a bude sa to počítať ako za jedného.:confused:
Halli
15.02.11,07:12
No neviem ako to presne funguje, ale ak je plný výťah, tak asi každý tam nedáva ten kľúč. A ak ich ide viac cez vchod, tak si každý neotvára individuálne. Čo ak zase toto začne niekomu vadiť? :eek: Keď pôjdu naraz trebárs pätnásti a bude sa to počítať ako za jedného.:confused:

marjankaj ty bývaš v paneláku na Manhattne? :D
marjankaj
15.02.11,07:21
Fu, všeličo mi vadí na príspevkoch tejto témy, ale najviac to, že
sa deti porovnávajú so psami!

Ak sa psy kladú na úroveň detí, to sa už môžu aj zarátať do osobobomesiacov.
Mimochodom, ak vám vadí názov "osobomesiace", kludne si to zmeňte za čosi iné, priliehavé. Nie je to zákonom chránená značka.

Tiež si myslím, že osobomesiace sú iba technický termín, slúžiaci na rozpočítanie spoločných nákladov.
Asi bude najlepšie ak si v tom byte založíte s.r.o., potom budete právnická osoba a budú sa vám rozpočítavať náklady iba za jednu "osobu":---
marjankaj
15.02.11,07:26
Jani ty bývaš v paneláku na Manhattne? :D

Halli iba na dvanástom poschodí, ale v auguste to u nás vyzeralo ako v Bronxe.
verkaz
15.02.11,07:28
Keby sme šli do takýchto detailov, tak sa nikdy nezhodneme.
marjankaj
15.02.11,07:48
Skoro ako v parlamente.:rolleyes:
Halli
15.02.11,07:49
Keby sme šli do takýchto detailov, tak sa nikdy nezhodneme.

mimotemyToľko krát som tu už napísala, ale po pár minutach som to radšej zmazala, lebo ťažko písať takto do "sveta" niečo, čomu rozumie len pár ľudí, ktorí vedia o čom je táto práca a tak ak si stihnete prečítať môj postreh a potom ho už nenájdete je to len preto, že som mala potrebu niečo zo seba dostať:o:)...ale teraz už idem radšej makať na ročných vyúčtovaniach:D
marjankaj
15.02.11,08:07
Tiež si myslím, že osobomesiace sú iba technický termín, slúžiaci na rozpočítanie spoločných nákladov.
Asi bude najlepšie ak si v tom byte založíte s.r.o., potom budete právnická osoba a budú sa vám rozpočítavať náklady iba za jednu "osobu":---

Alebo si odsúhlaste kilogrammesiace.:--- Raz za mesiac sa všetci odvážia pred nezávislou komisiou a podľa toho sa rozpočítajú spravodlivejšie náklady. Vedľajší efekt bude, že si budete strážiť líniu.
Alebo poschodomesiace. Tí na dvanástom poschodí budú trikrát viac poschodomesiacov ako tí zo štvrtého poschodia. Predsa viac spotrebujú energie tí, čo sa vozia na vyššie poschodia.:---

Otázka pre zadávateľa: Koľko robí ten rozdiel, ktorý zaplatíš navyše v €?
majkii
15.02.11,08:12
Fu, všeličo mi vadí na príspevkoch tejto témy, ale najviac to, že
sa deti porovnávajú so psami!

Ak sa psy kladú na úroveň detí, to sa už môžu aj zarátať do osobobomesiacov.
Mimochodom, ak vám vadí názov "osobomesiace", kludne si to zmeňte za čosi iné, priliehavé. Nie je to zákonom chránená značka.

Neviem, či to niekto tu už navrhol, ale navrhujem aby sa to volalo psomesiace: ale, nech to nie je 1/2 niečoho aby sa sabčky necítili menjcenné :D
Halli
15.02.11,08:22
A prečo ja mám platiť toľko čo ostatní za elektriku SP/ešte že výťah nemám v predpise/ keď ku mne nikto nechodí na návštevu, lebo som celý deň v práci...navrhujem návštevomesiace :D
Llívia
15.02.11,08:56
...Otázka pre zadávateľa: Koľko robí ten rozdiel, ktorý zaplatíš navyše v €?
Je to zadávateľka ;)


doplnam nehadrkovala by soms a tu keby islo o male cistky ale u nas to vychadza tiez na 50-60EUR rocne :mad:
Llívia
15.02.11,09:00
mimotemy
A prečo ja mám platiť toľko čo ostatní za elektriku SP/ešte že výťah nemám v predpise/ keď ku mne nikto nechodí na návštevu, lebo som celý deň v práci...navrhujem návštevomesiace :D
Zrušte osvetlenie spoločných priestorov a nech si všetci vlastníci kúpia baterky :D :D :D
(Keď sme ešte boli pod bytovým družstvom, jeden rok sa vo vyúčtovaní objavili aj náklady na výťah. Doteraz sme nezistili, kde je výťah pre našu bytovku postaavený, lebo u nás určite nie je. :D)
Ufinka
15.02.11,10:04
Da sa tato tema uzamknut?

Stale sa tu pise dokola o tom istom:(

...kompetentni rozhodnu ...bolo to postupene vyssie
Kvaka
15.02.11,10:06
Da sa tato tema uzamknut?

Stale sa tu pise dokola o tom istom:(

...kompetentni rozhodnu ...bolo to postupene vyssie
Uzamkni ju sama, tým, že označíš najlepšiu odpoveď.
2009
15.02.11,10:08
Si autorom témy. Zamkneš ju tak, že potvrdíš niekomu najlepšiu odpoveď.