Jaronimo
01.01.11,20:22
Zdravím,
chcel by som sa spýtať, či je nelegálny predaj tovaru, ktorý je výzorovo takmer replika nejakého značkového tovaru, pri čom však neobsahuje jeho logo ani dizajnovo nie je úplne presný, iba veľmi podobný a ani by pri predaji nebol deklarovaný ako výrobok tejto značky.
Ďakujem za vaše odpovede:)
dragan.michal
01.01.11,19:33
ak sa nemýlim, tak niektoré veci môžu byť patentované aj na výzor. Takže ak by sa to moc podobalo tak by to bol určite prúser-.
profesional
02.01.11,07:35
Predaj aj takychto veci je nezakonny. V horsom pripade ide o trestny cin porusovania autorskeho prava podla § 283 Trestneho zakona na tom zaklade, ze moze ist o registrovany dizajn, uzitkovy vzor a pod.
V lepsom pripade by slo o klamanie spotrebitela nakolko tovar by bol sposobily vyvolat u spotrebitela dojem ze ide o originalny vyrobok konkretneho vyrobcu aj ked nim v skutocnosti nebude a zaroven by slo pravdepodobne o nekalosutazne konanie.

V kazdom pripade ak by to neviedlo do basy, viedlo by to minimalne k mastnym pokutam.
Ice dive
02.01.11,08:15
Zdravím,
chcel by som sa spýtať, či je nelegálny predaj tovaru, ktorý je výzorovo takmer replika nejakého značkového tovaru, pri čom však neobsahuje jeho logo ani dizajnovo nie je úplne presný, iba veľmi podobný a ani by pri predaji nebol deklarovaný ako výrobok tejto značky.
Ďakujem za vaše odpovede:)
persne poradit neviem, ale skús dať dotaz na colný úrad... (však títo chlapci behajú po tržniciach a následne pália oblečenie...),
zas na druhej strane záleží aký tovar by si predával a akým spôsobom... myslím, že ak by si predával výrobky ktoré nie sú chránené ako vzor a stánok resp. konkrétny výrobok bol označený že "podobnosť tohto výrobku s výrobkom značky xy je čiste náhodná" bol by predaj možný... (inak by asi číňania nepredávali už vôbec nič...)
padro
02.01.11,08:32
ja som kupil napodobneninu iphonu, velmi vydarena kopia co sa dizajnu tyka,... ked to sem doviezli tak to muselo prejst colnicou, tak predpokladam ze aj colnici videli co tam je.... mne ked nieco chodilo cez colnicu tak vsetky baliky mi pred tym otvorili ako sa to ku mne dostalo.
Jaronimo
02.01.11,09:18
no keby sme vzali tú napodobeninu iphonu, ktorá by mala veľmi podobný dizajn, ale predpokladám, že sú tam iné konektory a pod. teda určite to nebude 100% napodobenina (aspoň som takú ešte nevidel, aj keď je možné, že sú) a predával by som ju, dalo by sa to? Pri čom by som tam spomenul, ako uvádza Ice drive, že podobnosť s výrobkom iPhone je náhodná, tak by to bolo možné? Bolo by na ňom logo inej firmy (mohol by som priložiť ilustračné fotky, na ktorých to iné logo dostatočne vidno), stále by to bolo v orzpore so zákonom?
Ice dive
02.01.11,10:30
no keby sme vzali tú napodobeninu iphonu, ktorá by mala veľmi podobný dizajn, ale predpokladám, že sú tam iné konektory a pod. teda určite to nebude 100% napodobenina (aspoň som takú ešte nevidel, aj keď je možné, že sú) a predával by som ju, dalo by sa to? Pri čom by som tam spomenul, ako uvádza Ice drive, že podobnosť s výrobkom iPhone je náhodná, tak by to bolo možné? Bolo by na ňom logo inej firmy (mohol by som priložiť ilustračné fotky, na ktorých to iné logo dostatočne vidno), stále by to bolo v orzpore so zákonom?
pozri tažko ti na to dáme odpoveď tu na porade... normalne napiš dotaz na www stranke colnej správy a oni ti odpovedia, a ak by si sa dostal niekedy do problemu, mal by si v rukách od nich vyjadrenie, že to je v poriadku.... (vychadzam z toho, že by odpovedali kladne...)
napr. v nemecku mali číňania problem, lebo vyrabali auto, ktore sa az napadne podobalo na BMW X5... nakoniec tento spor BMW vyhralo a auto sa nesmelo predávať lebo konkurovalo danej značke... takže aj v tvojom prípade, veľmi záleží od toho o aký výrobok sa jedna, či je to napr. nejaka imidžová drahá záležitosť, a kto sedi vo firme ktorá predáva originál... (či ťa budú považovať za veľkú konkurenciu a budú sa snažiť robiť ti problemi...)
Na tvojom mieste by som však ilustračné foto s konkurečným logom nepoužíval, lebo aj fotografie sú chránené autorským zákonom a nemôžeš ich používať bez povolenia autora...(takže pri získavaní súhlasu by si už na seba aktívne konkurenciu upozornil...)
Jaronimo
02.01.11,11:43
ok ďakujem
čo sa týka tej ilustračnej fotky, tak neviem, či sme sa pochopili. Ja som myslel, že na tom mojom výrobku by bolo iné logo, nie logo toho "originálu"...teda napr. nie logo "Apple iPhone", ale "Pear ajFón", ale to je len detajl :-)
Ice dive
02.01.11,15:20
ok ďakujem
čo sa týka tej ilustračnej fotky, tak neviem, či sme sa pochopili. Ja som myslel, že na tom mojom výrobku by bolo iné logo, nie logo toho "originálu"...teda napr. nie logo "Apple iPhone", ale "Pear ajFón", ale to je len detajl :-)
no na obrázky by som si dával pozor... lebo tvarom a výzorom môže daný výrobok pripomínať originál... colníci tiež pália teplákové súpravy lodias, adddidas, alebo štvorpruhový adidas...:D:D:D...
camozzi
02.01.11,15:35
cim viac pruhov, tym viac adidas
dana9
02.01.11,15:36
ahoj,
tak laicky povedane:
dolezite je, aku formu ochrany autor povodneho tovaru zvolil.
- mohol sa rozhodnut len pre formu ochrany nazvu + znacky - vtedy by si nemohol na tvojom vyrobku pouzivat tento nazov, resp nazov, ktory by v normalnom priemernom spotrebitelovi mohol vyvolat nebezpecenstvo zameny, napriklad by sa pri beznom letmom pohlade mohol tvoj tovar zamenit s tym povodnym,
- autor vsak rovnako mohol pristupit k ochrane formou ochrany dizajnu, vtedy by sa tvoj tovar nemal podobat, resp by nemal byt zamenitelny ani svojim vzhladom,
- autor mohol nakoniec svoj tovar chrabit aj formou patentu - t.j. samotneho sposobu zostrojenia tovaru, jeho funkcii, v takom pripade nemozes bez autorovho siuhlasu taky tovar vyrabat patentovanym sposobom

pre odborny vyklad a presnu terminologiu si pozri stranky uradu priemyselneho vlastnictva :)
Jaronimo
02.01.11,18:26
ahoj,
tak laicky povedane:
dolezite je, aku formu ochrany autor povodneho tovaru zvolil.
- mohol sa rozhodnut len pre formu ochrany nazvu + znacky - vtedy by si nemohol na tvojom vyrobku pouzivat tento nazov, resp nazov, ktory by v normalnom priemernom spotrebitelovi mohol vyvolat nebezpecenstvo zameny, napriklad by sa pri beznom letmom pohlade mohol tvoj tovar zamenit s tym povodnym,
- autor vsak rovnako mohol pristupit k ochrane formou ochrany dizajnu, vtedy by sa tvoj tovar nemal podobat, resp by nemal byt zamenitelny ani svojim vzhladom,
- autor mohol nakoniec svoj tovar chrabit aj formou patentu - t.j. samotneho sposobu zostrojenia tovaru, jeho funkcii, v takom pripade nemozes bez autorovho siuhlasu taky tovar vyrabat patentovanym sposobom

pre odborny vyklad a presnu terminologiu si pozri stranky uradu priemyselneho vlastnictva :)

ďakujem, skúsim pozrieť spomenutú terminológiu presne
no, keby šlo o ochranu dizajnu, vzali by sme napríklad spomenutý iphone (nejde o neho (to by som asi nebol veľmi originálny :) ), ale ako príklad), keby výrobok mal veľmi podobný dizajn, nie úplne rovnaký, pretože napríklad konektory by boli iné, trocha iné tlačidlá (ktoré, si myslím, tiež čiastočne tvoria dizajn), bolo by tam iné logo, vnútorná konštrukcia by bola iná, tak by ma mohli obviniť z kopírovania, resp. predaja kópií?
Neviem si celkom predstaviť, ako by sa odvolali na to, že letmým pohľadom sa to podobá na náš výrobok (viem, že ten "letmý pohľad" v definícii asi nebude, no ak je táto vec presne vysvetlená na spomenutom úrade, tak sa ospravedlňujem za otázku :) )
Čítal som rôzne diskusie tu na fóre na témy patentov a skôr sa diskutujúci zhodly, že je veľmi ťažké niečo takéto patentovať, že stačí malá zmena a už je výrobok iný, takže aj pre nich by bolo takéto dokazovanie dosť zložité, pokiaľ by sa do niečoho takého chceli púšťať, nie?
camozzi
02.01.11,19:56
Mozno trosku mimotemy Dobre si vsimni predavaca na obrazku z Google Street View (http://maps.google.com/maps?ll=40.762244,-73.974339&cbll=40.762244,-73.974339&layer=c&cbp=1,173.63016159346967,,0,12.314624114969462&hl=sk). Je na 5. Avenue v New Yorku, najdrahsej obchodnej ulici na svete. Stoji medzi predajnami Armani a Gucci v Trupm Tover. On si nerobi tazku hlavu z vplyvnych znaciek :)
padro
02.01.11,20:30
ja som zazil v londyne ako cinania predavali dvd :D rozlozili dvd na chodnik mali to v takej folii a ked isiel policajt tak to mali v sekunde zbalene, alebo kaslali aj na neho, ked mi to len hovorili tak som tomu neveril az kym som to nevidel na vlastne oci, a bolo to tam celkom bezne.
profesional
03.01.11,17:43
Aj keby autor nemal registrovanu ochrannu znamku ani patent - tak by predaj replik vseobecne znamych tovarov bolo povazovane za nekalosutazne konanie. A za to je mastna pokuta. Tu nemusi ist vobec o kvalitnu napodobeninu. Tu staci ak tovar JE SPOSOBILY navodit v kupujucom riziko zameny.
Jaronimo
04.01.11,14:18
spomínam si napríklad, že v jednom (alebo možno aj viacerých) hypermarkete som videl mp3 prehrávač, ktorý sa dizajnovo výrazne podobal na iPod shuffle a stále sa to predáva. Oni s niečím takým problém nemajú? :) Pretože vo mne v prvom momente, keď som ho prvý krát uvidel, vyvolal dojem, že to je iPod.