zavis1
03.01.11,14:33
zrdavim poradaci.

chcem sa informovat dali sme si robit v septembri plastove okna do celeho bytu takze 5 okien s 3 sklom a mame problem ze sa neskutocne rosia cele rami aj okna su zarosene asi tak 5cm po obvode okna.na parapetach mame mnostvo vody vsetko to vpije do stien a uz sa robia na obvode okien plesne aj v rohu v byte a tak to je v celom byte.vetrame mame pootvorene na mikroklimu a nic vzdy je vela vody na parapete cele ramy su mokre a neviem co mam robit.
vo firme odkial mame okna mi povedali ze je to vlhkostou tak idem kupit vlhkomer ci je to tak lebo ked nemrzne tak okna sa nerosia ani niesu mokre rami.ale akonahle zacne mrznut tak sa to vracia spat.moze to byt s toho ze je vlhko v celom byte?do teraz sme mali 40 rocne stare okna a nic.teraz mame nove a sama pliesen vlhkost a pod.vo firme odkial mame okna mi povedali ze sme si dali okna koli tomu aby sme usetrili na kureni ale ako vidim tak som prave ze prerobil lebo budem musiet investovat do vlhkomeru a potom asi aj do nejakeho odvhcovaca.

neviete mi povedat kedy su okna na vine a kedy nie?
myslim pri akej vlhkosti bytu

dakujem za vsetky pripomienky a rady
Chobot
03.01.11,14:03
zrdavim poradaci.

chcem sa informovat dali sme si robit v septembri plastove okna do celeho bytu takze 5 okien s 3 sklom a mame problem ze sa neskutocne rosia cele rami aj okna su zarosene asi tak 5cm po obvode okna.na parapetach mame mnostvo vody vsetko to vpije do stien a uz sa robia na obvode okien plesne aj v rohu v byte a tak to je v celom byte.vetrame mame pootvorene na mikroklimu a nic vzdy je vela vody na parapete cele ramy su mokre a neviem co mam robit.
vo firme odkial mame okna mi povedali ze je to vlhkostou tak idem kupit vlhkomer ci je to tak lebo ked nemrzne tak okna sa nerosia ani niesu mokre rami.ale akonahle zacne mrznut tak sa to vracia spat.moze to byt s toho ze je vlhko v celom byte?do teraz sme mali 40 rocne stare okna a nic.teraz mame nove a sama pliesen vlhkost a pod.vo firme odkial mame okna mi povedali ze sme si dali okna koli tomu aby sme usetrili na kureni ale ako vidim tak som prave ze prerobil lebo budem musiet investovat do vlhkomeru a potom asi aj do nejakeho odvhcovaca.

neviete mi povedat kedy su okna na vine a kedy nie?
myslim pri akej vlhkosti bytu

dakujem za vsetky pripomienky a rady

Vlhnú ti zvnútra? AK áno, tak potom bude najskôr problém v oknách a ich nedostatočnej izolácii. Ak si chceš byť istý, že okná sú nekvalitné, treba urobiť pár termosnímkov tých okien (zvnútra aj zvonku). Tieto snímky jednoznačne môžu preukázať, či dochádza k prestupu tepla cez rám, či okná, alebo či tie okná skutočne tesnia a problém je v osadení.

Otázne je tiež, akú relatívnu vlhkosť máš v byte. Zožeň tak, ako si písal, nejaký vlhkomer. Ak je relatívna vlhkosť na hornej hranici, je možné, že ak sú okná o pás stupňov chladnejšie, ako interiér, tak budú vlhnúť (kvôli rosnému bodu). Optimálna relatívna vlhkosť je medzi 40-70 %, v zime býva na spodnej hranici. Ak máš vlhkosť teraz v zime viac, ako 65%, tak s tým treba niečo robiť - nájsť zdroj vlhka.

Teraz je ťažné jednoznačne určiť, či je problém v oknách, alebo vo vlhkom byte. Zmeraj vlhkosť, a napíš čo si zistil.

Koľko komorové rámy máš na oknách?
Llívia
03.01.11,14:07
ivka70
03.01.11,14:10
220870
03.01.11,14:56
Pokiaľ sa našiel taký uj čo do trojkomorového rámu namontoval trojsklo tak potom si o tých oknách myslím svoje.Ak viete zadajte meno výrobcu okien skiel aj plastového profilu.
zavis1
03.01.11,15:51
Vlhnú ti zvnútra? AK áno, tak potom bude najskôr problém v oknách a ich nedostatočnej izolácii. Ak si chceš byť istý, že okná sú nekvalitné, treba urobiť pár termosnímkov tých okien (zvnútra aj zvonku). Tieto snímky jednoznačne môžu preukázať, či dochádza k prestupu tepla cez rám, či okná, alebo či tie okná skutočne tesnia a problém je v osadení.

Otázne je tiež, akú relatívnu vlhkosť máš v byte. Zožeň tak, ako si písal, nejaký vlhkomer. Ak je relatívna vlhkosť na hornej hranici, je možné, že ak sú okná o pás stupňov chladnejšie, ako interiér, tak budú vlhnúť (kvôli rosnému bodu). Optimálna relatívna vlhkosť je medzi 40-70 %, v zime býva na spodnej hranici. Ak máš vlhkosť teraz v zime viac, ako 65%, tak s tým treba niečo robiť - nájsť zdroj vlhka.

Teraz je ťažné jednoznačne určiť, či je problém v oknách, alebo vo vlhkom byte. Zmeraj vlhkosť, a napíš čo si zistil.

Koľko komorové rámy máš na oknách?

su to 7 komorove okna s 3 sklom a este v tom trojskle je nejaky tepelny pasik hlinikovy ci aky.salamander a maco su to ri-okna.dnes to zmeram idem do nay a kupim vlhkomer a napisem ci nieco zmeral.ja viem ze tie udaje nebudu velmi presne ale aspon nieco.nejde mi to do hlavy aj ten majitel povedal ze s 3 sklom nemal nikdy taku reklamaciu ako teraz.

skla neviem kto vyraba
zavis1
03.01.11,15:52
A tu mas tu istu tvoju temu: :(
http://www.porada.sk/t154935-rosenie-plastovych-okien.html

ospravedlnujem sa za rovnaku temu ale uz som max.vytoceny
veronikasad
03.01.11,16:00
neviem kolko komôr a skiel majú moje plastové okná. Dnes od rána suším návliečky na periny a na skle ani kvapka vody ...
220870
03.01.11,17:45
ospravedlnujem sa za rovnaku temu ale uz som max.vytoceny
Nedokážem si predstaviť že by sa 7 komorové rámy rosili.V kuchyni mám 14 ročné plastové okno 3 komorové na severnej strane ale rám na ňom nebol nikdy zarosený.
zavis1
03.01.11,17:57
ospravedlnujem sa za rovnaku temu ale uz som max.vytoceny

takze kupil som v nay meteostanicu.a vlhkost teraz mam 33% a teplota je 26.6 °C.
necham to cez noc a uvidim rano kolko tam bude ma to aj max.a min pamat na vlhkost takze uvidim kolko bola max.vlhkost v noci.

neviete poradit ako zistim ze mam trojsklo?lebo sice ked sa pozeram na okno tak to prve a posledne sklo vidim ale to v strede nie.je tam len taka skara ze je predelena ta lista.

7komorovy salamander kovanie maco a troj sklo.v profile zevraj je aj nejake zateplenie v rame a aj v okne je nejake zateplenie.
Stefan2005
03.01.11,18:23
takze kupil som v nay meteostanicu.a vlhkost teraz mam 33% a teplota je 26.6 °C...

... s tou teplotou to nepreháňaš trochu ?
zavis1
03.01.11,18:27
... s tou teplotou to nepreháňaš trochu ?

ja nie ale priatelka.stale jej hovorim nech nepridava ale co uz takze moje meranie pokracuje takze otvoril som sklopku a vetram teplota klesla na 24,7°C a vlhkost na 31%
takze teplotu sa budem snazit udrzat na max 25°C a uvidim ake bude zajtra okno a aka vlhkost a teplota
KoxXxo
03.01.11,18:56
Priateľka Ti asi chce tou teplotou naznačiť, aby si ju zohrial. Ja by som sa pri 26°C roztopil. Max 21.
zavis1
03.01.11,19:00
Priateľka Ti asi chce tou teplotou naznačiť, aby si ju zohrial. Ja by som sa pri 26°C roztopil. Max 21.

akor to robi preto lebo mame male babo ale uz som jej to vysvetlil tak dufam ze to pochopila.

teplota je 25,4 a vlhkost 36%

zajta pozriem ci tam nieco najdem ohladne toho gravirovania
220870
04.01.11,06:36
Dá sa to zistiť aj pozorovaním svetelného odrazu hrán od skla.Pri trojskle vzniká za určitých svetelných podmienok trojitá hrana.Pri dvojskle dvojitá hrana.Na priloženej fotografii je to vidieť.
Chobot
04.01.11,07:01
su to 7 komorove okna s 3 sklom a este v tom trojskle je nejaky tepelny pasik hlinikovy ci aky.salamander a maco su to ri-okna.dnes to zmeram idem do nay a kupim vlhkomer a napisem ci nieco zmeral.ja viem ze tie udaje nebudu velmi presne ale aspon nieco.nejde mi to do hlavy aj ten majitel povedal ze s 3 sklom nemal nikdy taku reklamaciu ako teraz.

skla neviem kto vyraba

Ešte by ma zaujímalo, kde konkrétne sa ti tvorí rosa: na skle alebo na ráme?
zavis1
04.01.11,08:30
Ešte by ma zaujímalo, kde konkrétne sa ti tvorí rosa: na skle alebo na ráme?

takze rosa sa tvori na skle aj na celom rame.

a tu su dnesne vysledky namerane v noci.takze v miestnosti cca 10m2 kde mame akvarium cca 60l a spime dvaja dospely + nasa mala 2 rocna dcera boli take.

max. vlhkost bola 53% pri teplote 24.8°C to sme mali uplne vypnuty radiator a oklna uplne zatvorene.rano bol cely ram zaroseny na parapete plno vody.na sklach bolo na spodku asi cca 3 cm pas zaroseny a po bokoch asi tak 1cm.

a skla som pozeral a je tam napisane:
24.08.2010 493.0 14/0 AKUTERM sklo RI OKNA a.s. 0000056534 9 30705/11 to iste je aj na druhej strane okna medzi by malo byt tretie sklo
ale ziadne U 0.6 som nikde nenasiel.
pozeral som na chodbe kde mame polske okna a tam bolo napisane ze je tam argon tiez datum vyroby a je tam aj U 1.0

takze tu su moje merania.
upozornujem ze to robi v dalsich 4 miestnostiach to iste.
byt je orientovan na S/J
test som robil na S strane bytu

ale dnes vyskusam J stranu dufam ze mi vydrzi meteostanica lebo bol to posledny kus a zistil som ze je polamany kabel na napajanie
Chobot
04.01.11,08:46
takze rosa sa tvori na skle aj na celom rame.

a tu su dnesne vysledky namerane v noci.takze v miestnosti cca 10m2 kde mame akvarium cca 60l a spime dvaja dospely + nasa mala 2 rocna dcera boli take.

max. vlhkost bola 53% pri teplote 24.8°C to sme mali uplne vypnuty radiator a oklna uplne zatvorene.rano bol cely ram zaroseny na parapete plno vody.na sklach bolo na spodku asi cca 3 cm pas zaroseny a po bokoch asi tak 1cm.

a skla som pozeral a je tam napisane:
24.08.2010 493.0 14/0 AKUTERM sklo RI OKNA a.s. 0000056534 9 30705/11 to iste je aj na druhej strane okna medzi by malo byt tretie sklo
ale ziadne U 0.6 som nikde nenasiel.
pozeral som na chodbe kde mame polske okna a tam bolo napisane ze je tam argon tiez datum vyroby a je tam aj U 1.0

takze tu su moje merania.
upozornujem ze to robi v dalsich 4 miestnostiach to iste.
byt je orientovan na S/J
test som robil na S strane bytu

ale dnes vyskusam J stranu dufam ze mi vydrzi meteostanica lebo bol to posledny kus a zistil som ze je polamany kabel na napajanie

V zime 53 % vlhkosti je dosť, aby sa na chladných predmetoch tvorila rosa. Ale aj tak je to divné, že práve na oknách sa tá rosa tvorí. Tie by mali byť tak izolované, že vnútri by ich teplota mala mať skoro teplotu interiéru. Možno ešte na spodku sklenej tabule by som akceptoval trochu rosy, ale až tak, aby ti od toho vlhla stena...

Ak sa dotkneš rámu či okien, ako sú teplé, resp. studené? Ak sú veľmi chladné, tak niečo s nimi nie je v poriadku.

Skús cez internet nájsť niekoho, kto robí termosnímky a skús dohodnúť nejakú rozumnú cenu (pre paneláky to stojí cca 400-500 EUR - ale tam sa robí viac snímkov), nech ti spraví pár snímkov tých okien z vnútra aj z vonku. Ak sa tým zistí, že to sklo neizoluje, možno to bude aj na reklamáciu.
220870
04.01.11,09:54
Som sa cez sviatky trochu hrabal v termo snímkoch a nadobudol som presvedčenie že termokamerou to nezmerá.
Chobot
04.01.11,10:05
Som sa cez sviatky trochu hrabal v termo snímkoch a nadobudol som presvedčenie že termokamerou to nezmerá.

Neviem, ale na termosnímkoch je vidno, kde sú slabé miesta okna, viď priložený súbor.
Gapo
04.01.11,11:21
Ja mám päť komorové okná s dvojsklom, vlhkosťou v byte 80% pri teplote 21 -22st.C a žiadna vlhkosť na rámoch sa netvorí, iba trochu na spodku skla, tak 1-2 cm do výšky, ale to nesmiem spustiť žalúzie. Tie totiž zabraňujú prúdeniu vzduchu a tak sa na oknách zráža vlhkosť. Na jednom rohu rámu som našiel vlhkosť, ale tam aj podfukovalo tesnenie. Pritom vetrám nárazovo 5-10 min naplno 2x denne.
Takže, nemáš spustené žalúzie?
zavis1
04.01.11,13:11
Ja mám päť komorové okná s dvojsklom, vlhkosťou v byte 80% pri teplote 21 -22st.C a žiadna vlhkosť na rámoch sa netvorí, iba trochu na spodku skla, tak 1-2 cm do výšky, ale to nesmiem spustiť žalúzie. Tie totiž zabraňujú prúdeniu vzduchu a tak sa na oknách zráža vlhkosť. Na jednom rohu rámu som našiel vlhkosť, ale tam aj podfukovalo tesnenie. Pritom vetrám nárazovo 5-10 min naplno 2x denne.
Takže, nemáš spustené žalúzie?

zaluzie som pri tomto teste dnes vnoci nechal asi 20 cm vytiahnute takze si myslim ze je to dost velka medzera aby sa mi nerosili a pudil tam vzduch.
zavis1
04.01.11,13:13
Neviem, ale na termosnímkoch je vidno, kde sú slabé miesta okna, viď priložený súbor.

takze na tych snimkoch ktore su v tej prilohe tak ta fialova farba oznacuje ze okna netesnia dobre?
Chobot
04.01.11,13:45
takze na tych snimkoch ktore su v tej prilohe tak ta fialova farba oznacuje ze okna netesnia dobre?

V pôvodnej správe, odkiaľ som zobral tieto obrázky sú pri tej stupnici vedľa termoobrázku aj popisky so škálou teploty. Ale nižšie farby označujú nižšiu teplotu, farby smerom hore na škále vyššiu teplotu.

Tá fialová farba nemusí hneď znemenať, že netesnia okná, len ukazuje, kde je aká teplota na povrchu. Vidno, že okenné tabule sú na obrázkoch na spodnom okraji chladnejšie, ako v strede tabule. Stále je ale rám teplejší, než spodok okna. Riziko vytvorenia rosy je teda na spodku okennej tabule.

Na tom prvom obrázku je navyše vidno, že ten panel pod balk. dverami je studený, teda tam sa interiér ochladzuje.
Lenka1979
04.01.11,13:54
.. a nemôže byť to rosenie spôsobené aj tým,že sú na rámoch slabo pritiahnuté valčeky? Lebo čo viem, tak je tzv. zimný a letný režim... ak si valček pritiahneš, tak sa o také cca 2-3 mm pritiahne celý rám a nie je tam taká silná mikro vetracia škára (či ako sa tomu "nadáva" :---)
220870
04.01.11,13:57
Neviem, ale na termosnímkoch je vidno, kde sú slabé miesta okna, viď priložený súbor.
Presne to je ten druh neprofesionálnych snímkov kadejakých podvodníkov ktorý sa nás snžia ohúriť farbičkami.Chýbajú tam pramertre a podmienky za ktorých meranie prebiehalo.Presne toto je úplne scestné a zavádzajúce,nič nehovoriace.:mee:Hľadal som po celom webe niečo podľa čoho by sa dala doložiť hodnovernosť tej termografie ale bohužiaľ nič som nenašiel.Pochybujem o tom že by som zle hľadal .Skôr to bude o tom že je to sprostý podvod.Na základe tohto názoru som si takmer istý.Termografické kamery sú schopné akurát tak nájsť tepelný most aj to s problémami.:mee:Ale koľko °C to je už nie.

Autor: Jozef Homola
Datum: 15.02.2009 10:13 odpovědět (http://forum.tzb-info.cz/t.py?t=11&i=108940&parent=10&a=4#form) upozornit redakci (http://forum.tzb-info.cz/t.py?t=11&i=108940&idtext=10&a=3&z=27)
reakce na ... (http://forum.tzb-info.cz/108940-termokamera#text6)http://www.vop.cz/vtuvm_slavicin_vyrobky_pruzkum.htm
Dovolí si něco poznamenat a pokud možno laicky vysvětlit jak je to s problematikou termovizních kamer. Měl jsem tu možnost se tímto druhem techniky potýkat již od roku 1980 (první systémy AGA) až po současné jejich cena se pohybuje nad 3 mega. Sice bylo to z hlediska speciálního průzkumu ale teplota se tím dá měřit také. Změřit teplotu správně (bezkontaktně)je nesmírně obtížné na druhé straně rozdíly teploty lze stanovit na setiny stupně, má to všechno své „ale“. Tady si dovolím vsuvku, že pan Stoklasa má pravdu a určitě vím co má na mysli. S termokamerou je to stejné jako s bezkontaktními teploměry. Měří teplotu na základě množství energie vyzářené a dopadnuvší na otvor objektivu a následně na nějaký prvek, který to přemění na elektrický signál. První potíž je že stejně teplé předměty nevyzařují stejně a to mohou být teoreticky rozdíly od 0,01 do 0,66. Takže laboratorní teploměr (bezkontaktní) vás „vyzve“, zadejte koeficient – říká se mu „koef. šedosti“ a musíte zadat v rozmezí jak jsem uvedl. Pokud to trefíte nebo víte vše je OK, jinak to strašně „kecá“. Obdobně je to s termokamerou. Položím si otázku jak to zpřesnit? Tak například u těch domů hodnotit vždy pouze něco (zabrat do záběru). Např. část zdi obyváku nebo detail rámu okna nebo dveřní výplň, sokl a pod. Pak se to přiblíží k realitě více ale plně srovnatelné to může být, když teploty uvnitř pokojů budou stejné a emisivita nátěru- fasády taky stejná. Takže když by byl nátěr nějaký speciální odchylky budou podstatně větší. Podstatné a přínosné je však to, že když se zaměříte pouze na např. zeď nebo rám okna, jste schopen odlišit jednotlivá místa přesně o kolik stupňů nebo desetin akorát to nemusí být posazeno na stupnici v absolutním hodnocení správně ale to pro vyhledávání kritických míst nebo hledání účinku vylepšování - vývoj plně postačí. A teď jen tak pro představu jak by to bylo ideální aby se daly domy mezi sebou komplexně porovnat na termografickém snímku. Např. všechno polepit bez rozdílu okna, zdi sklo střechu atd. kancelářským papírem (kdyby to šlo) a pak ten snímek bude pravdivěji vypovídat o teplotních rozdílech a pokud se správně nastaví emisivita toho papíru, pak budou i údaje správné „posazené“ co do absolutní hodnoty. Nebo jiný příklad o účinku emisivity. Na zeď domu by někdo nalepil A4 formát alobalu. Tato fólie má koef. pod 0,1 ale kamera to neví a tak ji zobrazí jako „velmi studenou“ ačkoliv bude ve skutečnosti teplejší než zeď vedle a to proto, že kontaktně přejala teplotu podkladu a ztrácí ji následkem chabého vyzařování hůře a tudíž je teplejší.
zavis1
04.01.11,13:57
V pôvodnej správe, odkiaľ som zobral tieto obrázky sú pri tej stupnici vedľa termoobrázku aj popisky so škálou teploty. Ale nižšie farby označujú nižšiu teplotu, farby smerom hore na škále vyššiu teplotu.

Tá fialová farba nemusí hneď znemenať, že netesnia okná, len ukazuje, kde je aká teplota na povrchu. Vidno, že okenné tabule sú na obrázkoch na spodnom okraji chladnejšie, ako v strede tabule. Stále je ale rám teplejší, než spodok okna. Riziko vytvorenia rosy je teda na spodku okennej tabule.

Na tom prvom obrázku je navyše vidno, že ten panel pod balk. dverami je studený, teda tam sa interiér ochladzuje.

aha takze aj ked si dam urobit termo snimky tak na 100% mi to nikto asi nepovie ci su na vine okna alebo stena.nasiel som jedneho pri kosiciach za 50€ co robi tie termo snimky.
Chobot
04.01.11,14:17
Presne to je ten druh neprofesionálnych snímkov kadejakých podvodníkov ktorý sa nás snžia ohúriť farbičkami.Chýbajú tam pramertre a podmienky za ktorých meranie prebiehalo.Presne toto je úplne scestné a zavádzajúce,nič nehovoriace.:mee:Hľadal som po celom webe niečo podľa čoho by sa dala doložiť hodnovernosť tej termografie ale bohužiaľ nič som nenašiel.Pochybujem o tom že by som zle hľadal .Skôr to bude o tom že je to sprostý podvod.Na základe tohto názoru som si takmer istý.Termografické kamery sú schopné akurát tak nájsť tepelný most aj to s problémami.:mee:Ale koľko °C to je už nie.



V pôvodnej správe sú uvedené škály teplôt, ktorá farba akú teplotu predstavuje. Aj celková správa s uvedenými údajmi, ako uvádzaš (za akých podmienok bolo snímkovanie, kde bolo, pri akej teplote). Nie je to len hromada snímkov, ale celá správa aj s popisom, ktorú som ale nechcel pripojiť, vybral som len pár snímkov.

Aj napriek tomu si myslím, že nám, ako bytovke, táto správa veľa nepovedala... bolo to škoda peňazí.
zavis1
04.01.11,14:43
.. a nemôže byť to rosenie spôsobené aj tým,že sú na rámoch slabo pritiahnuté valčeky? Lebo čo viem, tak je tzv. zimný a letný režim... ak si valček pritiahneš, tak sa o také cca 2-3 mm pritiahne celý rám a nie je tam taká silná mikro vetracia škára (či ako sa tomu "nadáva" :---)

a kde su tie valceky?ten technik co tu bol prvy krat tak pritahoval okna ked boli zatvorene tak ked pritahoval tak bolo pekne vidno ako sa okno pritlaca k ramu
Chobot
04.01.11,15:01
a kde su tie valceky?ten technik co tu bol prvy krat tak pritahoval okna ked boli zatvorene tak ked pritahoval tak bolo pekne vidno ako sa okno pritlaca k ramu

Keď otvoríš okno, tak tie cuplíky, ktoré sú po obvode okna sú excentrické. Zväčša sa ich pootočením dá nastaviť sila prítlaku okna k rámu. Pozri, ako sú teraz nastavené, či pritláčajú viac, či menej. Ak chceš, môžeš o 1/4 ich pootočiť, aby si zabezpečil lepší prítlak (robí sa to ale najmä vtedy, ak trochu cez tesnenia prefukuje.).
Lenka1979
04.01.11,17:15
a kde su tie valceky?ten technik co tu bol prvy krat tak pritahoval okna ked boli zatvorene tak ked pritahoval tak bolo pekne vidno ako sa okno pritlaca k ramu

tie valčeky sú na po obvode rámu, keď okno otvoríš a na boku sú také malé valčeky,ktoré sa dajú pritiahnuť... ten technik určite priťahoval za tie valčeky a nastavoval ho na zimný režim.. si myslím:rolleyes:
zavis1
04.01.11,17:58
tie valčeky sú na po obvode rámu, keď okno otvoríš a na boku sú také malé valčeky,ktoré sa dajú pritiahnuť... ten technik určite priťahoval za tie valčeky a nastavoval ho na zimný režim.. si myslím:rolleyes:

ten technik neotvaral vobec okno okno bolo zatvorene a na spodnom pante sruboval a okno sa pritiahlo blizsie k ramu.to pomohlo ale prisli tuhe mrazy a zacalo to odznova
Julian
04.01.11,19:10
Tvoj prípad je tak extrémny, že sa tomu ani nechce veriť, ale podobný problém je preberaný na PORADE - STAVBA: Plastové okná - rosenie.
V príspevku č.26 sú priložené aj fotky takže skús sa skontaktovať s autorkou príspevku , či sa jej podarilo niečo poriešiť a či Ti niečo rozumné neporadí.

http://www.porada.sk/t33776-p3-plastove-okna-rosenie.html
zavis1
04.01.11,19:20
Tvoj prípad je tak extrémny, že sa tomu ani nechce veriť, ale podobný problém je preberaný na PORADE - STAVBA: Plastové okná - rosenie.
V príspevku č.26 sú priložené aj fotky takže skús sa skontaktovať s autorkou príspevku , či sa jej podarilo niečo poriešiť a či Ti niečo rozumné neporadí.

http://www.porada.sk/t33776-p3-plastove-okna-rosenie.html

dik za info idem to preskumat to je ako zakon schvalnosti zaplatim za to sko 3 tisicky a pytal som sa ich ako to je s rosenim povedali ze pri 3skle je to len trosku na rohoch to som bral lebo viem ze okna sa rosia ale keby som vedel ze sa voda bude liat z okien tak nekupim nikdy na starych oknach som nemal ziadny problem nikdysa nic nerosilo.

povedali ze si mam kupit normalny ovlhcovac a nie ceresit myslel som ze usetrim na energiach ale ako vidim este prerobim
zavis1
05.01.11,10:20
dik za info idem to preskumat to je ako zakon schvalnosti zaplatim za to sko 3 tisicky a pytal som sa ich ako to je s rosenim povedali ze pri 3skle je to len trosku na rohoch to som bral lebo viem ze okna sa rosia ale keby som vedel ze sa voda bude liat z okien tak nekupim nikdy na starych oknach som nemal ziadny problem nikdysa nic nerosilo.

povedali ze si mam kupit normalny ovlhcovac a nie ceresit myslel som ze usetrim na energiach ale ako vidim este prerobim

no tak wilma mi napisala ze to prestalo ked zateplili panelak.

takze ako vidim firma vyhrala nad zakaznikom skratka sa vyhovoria na vlhkost a stoho sa robia pliesne a zakaznik stym nic nespravi.nema narok na nic ani na ziadnu zlavu za daplsie naklady na opravu.
Llívia
05.01.11,11:36
...povedali ze si mam kupit normalny ovlhcovac a nie ceresit myslel som ze usetrim na energiach ale ako vidim este prerobim
O Ceresite je písané v tejto téme: http://www.porada.sk/t64256-nadmerna-vlhkost-v-byte-a-ceresit.html Tiež máme problém s vlhkosťou. Ceresit neúčinkuje, el. odvlhčovač áno.
patrixo
05.01.11,19:50
dnes je tu skoro tolko okenarskych firiem, kolko je tu okien :D :D :D... ja by som sa skor chcel spytat tych, co si pokupovali vlhkomery a meteostanice (aspon co som tu cital),ze naco im tie haraburdy vlastne su?(mimochodom vlhkost vzduchu sa da velmi presne zistit aj bez vlhkomeru...) odcitaju 33%.. 40%.. 45%.. je to vela? je to malo? naco mi ten udaj je?co z neho viem zistit?.. ja nic... pokial mam nekvalitne okna s velkou tepelnou stratou tak mi ta voda bude kondenzovat aj pri 20% relativnej vlhkosti vzduchu, pretoze tie okna budu studene ako psi cumak... tu plati len jedna rada.. neskocit na najlacnejsiu ponuku a investovat do kvalitnych okien... nic ine sa neda robit... z vlastej praktickej susenosti viem, ze my sme do okien investovali dost a doteraz nebol ziaden problem a znami co maju okna z tych lacnejsich kategorii... tak maju ten isty problem ako zadavatel temy... z toho vyplyva taky zaver, ze treba si dobre rozmysliet, kde a ako setrit...
Ľubomír
06.01.11,06:40
Výmena okien je investicia, ktorú si treba poriadne zvážiť. Súhlasím s tým ,že na oknách netreba šetriť. Investicia do lacných a nekvalitných okien vyvolá následné investicie takže nekvalitné okná môžu byť drahšie ako tie kvalitné. Firiem je na trhu ako maku. Treba si vybrať firmu, ktorá je na našom trhu etablovaná roky. Nie garažovú, ktorá za pol roka zmizne a nedá sa uplatniť reklamacia. Zavis1, nechcem ťa strašiť ale si myslím, že svoj problém vyriešiš iba novými oknami.
zavis1
06.01.11,08:16
O Ceresite je písané v tejto téme: http://www.porada.sk/t64256-nadmerna-vlhkost-v-byte-a-ceresit.html Tiež máme problém s vlhkosťou. Ceresit neúčinkuje, el. odvlhčovač áno.

podla mna umna v izbe kde spime je vlhkost cca od 36% do 55%viac mi to nenameralo.myslim si ze to nieje nejake extremna vlhkost kde by som musel kupovat el.odvlhcovace a predsa sa okna s 3sklom rosia.skratka skusam a je to cim dalej tym mensie rosenie takze skusam a skusam.najviac ma stve ta pliesen
zavis1
06.01.11,08:28
dnes je tu skoro tolko okenarskych firiem, kolko je tu okien :D :D :D... ja by som sa skor chcel spytat tych, co si pokupovali vlhkomery a meteostanice (aspon co som tu cital),ze naco im tie haraburdy vlastne su?(mimochodom vlhkost vzduchu sa da velmi presne zistit aj bez vlhkomeru...) odcitaju 33%.. 40%.. 45%.. je to vela? je to malo? naco mi ten udaj je?co z neho viem zistit?.. ja nic... pokial mam nekvalitne okna s velkou tepelnou stratou tak mi ta voda bude kondenzovat aj pri 20% relativnej vlhkosti vzduchu, pretoze tie okna budu studene ako psi cumak... tu plati len jedna rada.. neskocit na najlacnejsiu ponuku a investovat do kvalitnych okien... nic ine sa neda robit... z vlastej praktickej susenosti viem, ze my sme do okien investovali dost a doteraz nebol ziaden problem a znami co maju okna z tych lacnejsich kategorii... tak maju ten isty problem ako zadavatel temy... z toho vyplyva taky zaver, ze treba si dobre rozmysliet, kde a ako setrit...

tak za
1. nie kazdy si moze dovolit kvalitne okna za neskutocne peniaze zijeme na slovensku kde kazdy rata az do posledneho centu.
2.myslim si ze 3000€ je dost velka suma za 5 okien
3.RI-OKNA som si vybral na zaklade referencii aj tu na fore ale aj na inych forach a myslim si ze za tento profil aj s 3 sklom to nieje vela:
http://www.ri-okna.cz/sortiment/okna/zelena_usporam/elegant7?profil=elegant7
tak uz potom neviem podla coho som si vyberal zle ked iny predajcovia mi davali ovela vyssie ceny a boli to 5 komorove s 2 sklom.

ak sa mozem spytat od akej firmy mate take uzasne okna a vsetky ostatne su z tej lacnejsej kategorie?
tak si podme spravit taky rozbor kvality podla Vas zacnite tym naj co mate doma a potom uvedte dalsie znacky ktore maju vasi znamy a su s kategorie lacnejsie.
urcite to zaujima vela ludi ktori tu chodia a pripsievaju svojimi skusenostami a radami a potom pride majster sveta ktory vsetko vie a naj.su len jeho okna a ostatne su smejdy.tak budem velmi rad a nehovorim urcite len za seba ak sa snami podelite a tie svoje stupienky kvality.velmi by ma zaujimalo na ktorom mieste sa nachadzam ja a kto ma lepsie okna a kto horsie
220870
06.01.11,10:15
RI -okna som videl namontované len raz hrôza.
Ľubomír
06.01.11,11:46
Načo je dobrý ten tvoj návrh? Vychádzam z toho, že ty máš so svojimi oknami ťažkosti a ja nie. Pravdepodobne je to v samotnej kvalite okna a aj v kvalite montáže. Nechel som ťa zotrieť. Je mi ľúto, že si tak zobral.
Llívia
06.01.11,20:11
mimotemy
podla mna umna v izbe kde spime je vlhkost cca od 36% do 55%viac mi to nenameralo.myslim si ze to nieje nejake extremna vlhkost kde by som musel kupovat el.odvlhcovace a predsa sa okna s 3sklom rosia.skratka skusam a je to cim dalej tym mensie rosenie takze skusam a skusam.najviac ma stve ta pliesen
U nás je vlhkosť v izbách stále okolo 50 %, max. 55 % a plesne sa nám opäť začali tvoriť, aj keď už boli odstránené (či skôr vybielené) Savom, takže aj tá 50 % (55 %) vlhkosť je dosť na to, aby sa tvorili. Na tému "plesne" je tu tiež dosť tém, skús pozrieť v nich, možno nájdeš nejaké riešenie.
zavis1
07.01.11,12:02
Načo je dobrý ten tvoj návrh? Vychádzam z toho, že ty máš so svojimi oknami ťažkosti a ja nie. Pravdepodobne je to v samotnej kvalite okna a aj v kvalite montáže. Nechel som ťa zotrieť. Je mi ľúto, že si tak zobral.

vobec si ma nezotrel len som chcel vediet a urcite nie len ja ale aj dalsi mozny zaujemcovia o plastove okna ze z ktorej firmy mas ty okna aby sa dalsi zakaznici mohli slobodne rozhodnut a vybrat si tu spravnu firmu.nic ine som nemal na mysli len aby si povedal svoj nazor a ludia co tu chodia ti bud daju za pravdu alebo nie preto sa to tu vola porada a chodia tu ludia a myslim si ze to ze tu napises nazov firmy je dobra rada pre dalsich aby sa neunahlili a nespravili chybu
MiroM4
07.01.11,12:30
neviete poradit ako zistim ze mam trojsklo?lebo sice ked sa pozeram na okno tak to prve a posledne sklo vidim ale to v strede nie.je tam len taka skara ze je predelena ta lista.


Ked zasvietis vecer na to sklo, tak vidis odrazy, idealne je laserom, ale staci na to aj obycajna baterka, dokonca ak je vonku uplna tma, staci aj mobilom a hned vidis ako sa ti to odraza.

Rosi sa ti to preto, lebo okno je šmejd. teda ram je šmejd. Voda kondenzuje na studenych povrchoch, keby ten ram mal dostatocnu tepelnoizolacnu schopnost, tak aj ked vonku mrzne, jeho vnutorna cast by nebola natolko studena, aby sa ti na nej rosila voda. Lenze s tym uz asi teraz nic nespravis, dodavatel ti povie ze jeho okno je OK, ze mas doma vela vlhkosti a ze teda ty si na vine a bla bla bla.
jess
07.01.11,12:55
Mojim rodičom montovali RI-okná koncom novembra, v 4 izbách. Je to 40-ročný barák, nezateplený, vrchné poschodie, rohový byt. Okná SALAMANDER® STREAMLINE ELEGANT 7 / 2 sklo. "Nadmerne sa im rosí len okno v rohovej izbe, kde radiátor nie je pod oknom, ale vedľa. Tu sa v rohu tvorí aj plieseň. V ostatných izbách je rosenie v norme ...cca 2-3 cm na spodku. Aj to len pri veľkých rozdieloch teplôt, keď je vonku -15 stupňov.
Ľubomír
08.01.11,10:04
vobec si ma nezotrel len som chcel vediet a urcite nie len ja ale aj dalsi mozny zaujemcovia o plastove okna ze z ktorej firmy mas ty okna aby sa dalsi zakaznici mohli slobodne rozhodnut a vybrat si tu spravnu firmu.nic ine som nemal na mysli len aby si povedal svoj nazor a ludia co tu chodia ti bud daju za pravdu alebo nie preto sa to tu vola porada a chodia tu ludia a myslim si ze to ze tu napises nazov firmy je dobra rada pre dalsich aby sa neunahlili a nespravili chybu

No dobre, keď na tom trváš. Firma Fenestra okna Rehau. Mám ich roky a sú OK Sú iba 5 komorové s dvojsklom. V tom čase trojskla neboli na trhu. Začínali šesťkomorové. Šesťkomorové okná na panelák považovala firma za zbytočnú investiciu. Bytovka je zateplená. Pri tuhých mrazoch okolo -20 st. sa mi zarosí asi 2-3 cm pás na spodku okna. Pri teplotách okolo -5 st. sa už nerosia. Táto firma bola v SR jedna z prvých.
zavis1
10.01.11,21:16
No dobre, keď na tom trváš. Firma Fenestra okna Rehau. Mám ich roky a sú OK Sú iba 5 komorové s dvojsklom. V tom čase trojskla neboli na trhu. Začínali šesťkomorové. Šesťkomorové okná na panelák považovala firma za zbytočnú investiciu. Bytovka je zateplená. Pri tuhých mrazoch okolo -20 st. sa mi zarosí asi 2-3 cm pás na spodku okna. Pri teplotách okolo -5 st. sa už nerosia. Táto firma bola v SR jedna z prvých.

dik za radu pre ostatnych dufam ze sme pomohli aspon niekomu inemu.
a moja rada na zaver:
problem je vyrieseny podla toho co som sa tu docital tak su to nekvalitne okna (http://www.porada.sk/autolink.php?id=296&script=showthread&forumid=112) a stym sa neda nic robit ziadna reklamacia nepomoze lebo nekvalita okna (http://www.porada.sk/autolink.php?id=296&script=showthread&forumid=112) sa asi neda zmerat.
takze radsej si overte skusenosti okien hlavne v zime ri-okna moje ocakavanie nesplnili ale snad sme pomohli inym pri vybere