Zdenka 0705
04.01.11,07:37
Chcela som pridať otázku už do existujúcej témy o čiastočnom kúrení radiátora, ale tá je už vyriešená.
Ja mám opačný problém, máme termoregulačné hlavice, ale jeden radiátor je teplý stále, aj keď je hlavica na nule. Takže kúrim aj keď je vonku teplo. :(
Naopak, keď hlavicu pootvorím, nevidím rozdiel v teplote medzi hodnotami 1 - 6, tj. kúri sa naplno.
Ostatné radiátory môžem síce vypnúť, ale tie kúria zase až po čísle 4, na 1,2,3 je radiátor studený.
Už v zrušenom príspevku som čítala, že sa dá niečo s tými hlavicami, nejako ich vykrútiť a postláčať ihlu. Ak by ste mi to niekto dopodrobna vysvetlil, som v byte sama a s vašou pomocou by som to skúsila, no nechcem niečo pokaziť.
Ďakujem za každú radu.
Chobot
04.01.11,06:58
Chcela som pridať otázku už do existujúcej témy o čiastočnom kúrení radiátora, ale tá je už vyriešená.
Ja mám opačný problém, máme termoregulačné hlavice, ale jeden radiátor je teplý stále, aj keď je hlavica na nule. Takže kúrim aj keď je vonku teplo. :(
Naopak, keď hlavicu pootvorím, nevidím rozdiel v teplote medzi hodnotami 1 - 6, tj. kúri sa naplno.
Ostatné radiátory môžem síce vypnúť, ale tie kúria zase až po čísle 4, na 1,2,3 je radiátor studený.
Už v zrušenom príspevku som čítala, že sa dá niečo s tými hlavicami, nejako ich vykrútiť a postláčať ihlu. Ak by ste mi to niekto dopodrobna vysvetlil, som v byte sama a s vašou pomocou by som to skúsila, no nechcem niečo pokaziť.
Ďakujem za každú radu.

S najväčšou pravdepodobnosťou bude vo ventile nejaká mechanická špina (možno kúsok kovu, hrdze, kamienok, vodný kameň...) ktorá nedovoľuje uzatvoriť ventil a vnútri je priechod stále otvorený.

Prvým pokusom môže byť odmontovať hlavicu - na spodku má kovový krúžok, ktorý treba odtočiť, predtým je však dobré otvoriť ventil na maximum. Tým sa dostaneš k takej tyčke, ktorá sa zatláča. Nejakým tvrdším predmetom treba skúsiť tú tyčku zatlačiť. Ak budeš počuť pri tom nejaké praskanie, ako by si drvila keksy, tak je evidentné, že vnútri je nejaká špina. Opakovaným tlačením treba tú špinu rozdrviť, aby sa uvoľnil priechod.

Ak tá tyčka nejde zatlačiť, je možné, že je tam kúsok kovu (z nejakého zvaru sa môže uvoľniť), ktorý nepôjde rozdrviť a potom je treba ten ventil jedine vymeniť.

Doporučujem potom namontovať nielen nový ventil termohlavice, ale aj na spiatočke - na spodnej rúrke radiátora. Keby sa to znovu zopakovalo, dá sa radiátor uzatvoriť spodným ventilom tak, aby zbytočne nekúril.

Ešte je možné ventil aj prečistiť prúdom vody (na výpustný ventil napojiť hadicu z rozvodu studenej vody, ktorý má vyšší tlak, ako systém kúrenia), ak ale nemáš spodný ventil, tak to neurobíš.
220870
04.01.11,07:01
Asi budú ihlice zanesené vodným kameňom.Hlavica sa dá demontovať podľa tipu,druhu a výrobcu hlavice .S týmto by si mal poradiť a podpriemerne šikovný domáci majster.Väčšinou to ide aj bez hasáka.Neviem ako by som vám to vysvetlil.
Tu je to vidieť v rozobratom stave.
http://www.ikotle.cz/index.php?page=product&id_category=1926&id_product=3067&csum=76a23d07
Zdenka 0705
04.01.11,07:04
Chobot, ďakujem za vysvetlenie. Skúsim podľa Tvojho návodu. Spiatočný ventil na radiátoroch nemám.
Zdenka 0705
04.01.11,07:16
Asi budú ihlice zanesené vodným kameňom.Hlavica sa dá demontovať podľa tipu,druhu a výrobcu hlavice .S týmto by si mal poradiť a podpriemerne šikovný domáci majster.Väčšinou to ide aj bez hasáka.Neviem ako by som vám to vysvetlil.
skúsim fotku, dobre? Myslím, že odšroubovať by som tú skrutku vedela, samozrejme že vlastním aj hasák, pre prípad slabej sily :)...p.s. by ste sa divili, aké náradie doma mám ;)
Zdenka 0705
04.01.11,07:24
Ako hlboko sa tá ihla má zatlačiť? Mne sa skoro ani nepohne, cítim veľmi malý, nepatrný pohyb.
Hlavica je značka Braukmann.
220870
04.01.11,07:34
Zhruba 8-10mm .Podľa vzhľadu to vyzerajú byť dosť staré ventily ak to napôjde maly by sa vymeniť alebo vyčistiť.Bezchybnú funkčnosť takéhoto ventilu aj pri dodržaní všetkých údržbárskych zásad odhadujem max na 10 rokov.Väčšinou sa to ale pri RD nedodržiava,do systému ľudia napúšťajú tvrdú vodu zo studne a to je zabiják na takéto ventily,potom je ich životnosť 1 rok.
Tá ihlica sa bude hýbať presne toľko koľko sa tá hlavica zaskrutkuje pri zatváraní a otváraní.Na tej fotografii je to čiastočne vidieť.
Zdenka 0705
04.01.11,07:42
Zhruba 8-10mm .
Takže skoro celá, lebo tá moja je na pohľad tých 8-10 mm.
No, mne išla max 1 mm, tlačila som dostatočne silne.
Takže zrejme asi nová hlavica.
Chcela by som ešte poradiť, akú značku a kde by som tie hlavice zohnala, samozrejme s dobrou cenou :)
Nebývam v RD, máme údržbu v BD, ale si tie ventily radšej kúpim sama a len namontovať by som si ich dala niekomu.
220870
04.01.11,07:49
POZOR!Termostaické hlavice môžu byť dobré funkčné(sú drahé cca 20€!!!V drtivej väčšine prípadov treba vymeniť ventil to je to mosadzné,čo zostalo na montované na radiátori.Tieto dve veci sa kupujú samostatne .
Chobot
04.01.11,07:52
Ako hlboko sa tá ihla má zatlačiť? Mne sa skoro ani nepohne, cítim veľmi malý, nepatrný pohyb.
Hlavica je značka Braukmann.

V hlavici nebude problém, ale v tom ventile, ak ti tá ihla nejde zatlačiť. Môžeš skúsiť menším kladivkom jemne po nej poklepať, možno ten vodný kameň vnútri uvoľníš. Ale opatrne, nie ako keby si klince zatĺkala! :rolleyes:;)
Zdenka 0705
04.01.11,07:54
Aha, takže zase neviem, na čom som. A máš pravdu, zbytočne kupovať celú hlavicu, ak ventil je špatný. No vidím, že to sama zrejme nezvládnem.
Zdenka 0705
04.01.11,07:58
V hlavici nebude problém, ale v tom ventile, ak ti tá ihla nejde zatlačiť. Môžeš skúsiť menším kladivkom jemne po nej poklepať, možno ten vodný kameň vnútri uvoľníš. Ale opatrne, nie ako keby si klince zatĺkala! :rolleyes:;)
Kladivo mám riadne veľké ;), tak som skúšala dreveným tĺčikom na mäso, :Djemne poklepkať. Nič sa nedelo, ihlica sa len nepatrne pohla.
Chobot
04.01.11,08:03
Kladivo mám riadne veľké ;), tak som skúšala dreveným tĺčikom na mäso, :Djemne poklepkať. Nič sa nedelo, ihlica sa len nepatrne pohla.

Tak asi nezostane nič iné, len po skončení vykurovacieho obdobia vymeniť ventil. S tými hlavicami treba občas potočiť, aby sa ventily nezaniesli vodným kameňom. Ak si s tým nehýbala niekoľko rokov, tak sa to zanieslo a teraz s tým nepohneš.

Inak ten ventil ide aj rozobrať. Len to treba urobiť po vypustení vody z celého kúrenia, lebo inak by ti vytiekla voda. Po rozobratí je možné v octe odstrániť vodný kameň.

Ale ak už raz vypustíš zo systému vodu, tak je lepšie dať nový ventil. Stojí to nejakých 5-10 EUR:

http://www.giacomini.sk/katalog/cid/5.xhtml
Zdenka 0705
04.01.11,08:09
Určite hýbala, aj keď menej, lebo v spálni nemám rada teplý a suchý vzduch. Viac-menej v zime stačila tá nula /boli teplé/, ale teplé boli až do konca vykurovacej sezóny.
Ďakujem Ti za pre mňa cenné rady.
Zdenka 0705
04.01.11,08:14
Hmmm, teraz som si spomenula, že keď som s tým v lete chcela niečo robiť, tak na BD mi majster povedal, že "až keď sa začne kúriť, sa na to pozrú". :(
Chobot
04.01.11,08:22
Hmmm, teraz som si spomenula, že keď som s tým v lete chcela niečo robiť, tak na BD mi majster povedal, že "až keď sa začne kúriť, sa na to pozrú". :(

Vykašli sa na takých majstrov. Neviem prečo je pre nich lepšie v zime, keď sa vykuruje, vypustiť celú stupačku a odstaviť na celý deň niekoľko bytov od tepla, keď to môžu bez problémov spraviť mimo vykurovacej sezóny. Asi sa im nechcelo.

Nájdi si inú firmu, tí ti to urobia kedykoľvek. A daj aj ten spodný ventil, je to dobrá vec a stojí to bagateľ.
220870
04.01.11,08:49
Na tomto odkaze kliknite na technický list (pdf)hneď na prvom obrázku ventilu.Podľa tam uvedeného návodu skontrolujte nastavenia ventilov.
http://www.ivarsk.sk/sk/termostaticke-ventily
Na ventile ktorý som pridal v odkaze stačí vymeniť len ten pohyblivý kus.Ak ste na vrchnom podlaží bytovky tak sa to dá urobiť aj za plnej prevádzky .Na toto už ale treba šikovných kurenárov.V izertných časopisoch určite nájdete viacero inzerátov na kurenárov.
stanco007
04.01.11,08:51
Nam v byte zas radiator v spalni uz kuri poriadne ked ja na 1-1.5 a v obyvacke napr je na 2-2.5 a nie je taky horuci ako ten v spalni...
220870
04.01.11,09:18
Nam v byte zas radiator v spalni uz kuri poriadne ked ja na 1-1.5 a v obyvacke napr je na 2-2.5 a nie je taky horuci ako ten v spalni...
To zas vyzerá skôr na chybné hlavice.Skúste ich demontovať a pohývať s tým čudlíkom na ventile.
Gapo
04.01.11,11:44
Ako hlboko sa tá ihla má zatlačiť? Mne sa skoro ani nepohne, cítim veľmi malý, nepatrný pohyb.
Hlavica je značka Braukmann.

Podľa priloženého obrázku je vidieť, že ten cuplík s nemôže zatlačiť toľko, pretože nie je ani taký veľký. Podľa mňa ide zatlačiť, tak max. polovičku toho čo trčí. Avšak je tu ešte jeden problém a to, že sú ventily, ktoré sa dajú nastaviť tak, aby nezatvárali, takže ak je nastavený tak, potom ten pohyb je ešte menší.
Ja mám takýto a ten cuplík je iba 5 mm dlhý a hĺbka zasunutia je asi polovica, jasné že myslím tohoto cuplíka;)
Gapo
04.01.11,12:06
Nam v byte zas radiator v spalni uz kuri poriadne ked ja na 1-1.5 a v obyvacke napr je na 2-2.5 a nie je taky horuci ako ten v spalni...
Ak vám fúka na hlavicu studený vzduch cez vetračku, je to možné. Na to aby sa dalo k veci korektne vyjadriť je potrebných podstatne viac informácií:cool:
Rozalka
04.01.11,16:53
Ja mám jeden nepodarený radiátor, je teplý - ba priam horúci - pri ventile a v časti, kde je merač. Inak je celý studený. Čo s ním?
peterkos2
04.01.11,17:46
Nam v byte zas radiator v spalni uz kuri poriadne ked ja na 1-1.5 a v obyvacke napr je na 2-2.5 a nie je taky horuci ako ten v spalni...
Tú hlavicu v spálni máš zrejme málo pritiahnutú k ventilu tou prevlečnou maticou.Može byť niečo v závite
stormcatcher
04.01.11,17:52
mimotemy ...už aj radiator?
michalst
04.01.11,20:03
ajj ja mam taku malu otazocku , DNES sa mi zlomila mojov vynou hlavica termostaticka ci mozem nejaky cas kym pride nova nechat bez nej iba cisto ventil ?? co to moze sposobit ked bude nejaky cas iba ventil bez hlavici ????
michalst
04.01.11,20:05
aa neviete mi niekto dat navod ako mam spravne nastavyt novu hlavicu s ventilom ?? na ventili su cisla od 1 do 6 ??? a som nim pokrutil tak aby boli hodnoty spravne zosuladene ventil a hlavica ???
dakujem krasne
Chobot
04.01.11,22:19
ajj ja mam taku malu otazocku , DNES sa mi zlomila mojov vynou hlavica termostaticka ci mozem nejaky cas kym pride nova nechat bez nej iba cisto ventil ?? co to moze sposobit ked bude nejaky cas iba ventil bez hlavici ????

Môžeš mať ventil aj bez hlavice, nič sa nestane. Akurát ti bude radiátor kúriť naplno ako pri max. otvorenej termohlavici.
Chobot
04.01.11,22:21
aa neviete mi niekto dat navod ako mam spravne nastavyt novu hlavicu s ventilom ?? na ventili su cisla od 1 do 6 ??? a som nim pokrutil tak aby boli hodnoty spravne zosuladene ventil a hlavica ???
dakujem krasne

Netreba nič nastavovať. Stačí hlavicu len nasadiť a je to. Len musí byť hlavica kompatibilná s ventilom. Neviem, či sú všetky univerzlne, treba si to pred kúpou preveriť.
sito
04.01.11,23:14
Nam v byte zas radiator v spalni uz kuri poriadne ked ja na 1-1.5 a v obyvacke napr je na 2-2.5 a nie je taky horuci ako ten v spalni...

Stančo, že v tej miestnosti nemáš stúpačku. Alebo áno?
stanco007
06.01.11,11:25
Stančo, že v tej miestnosti nemáš stúpačku. Alebo áno?
V ktorej myslis??? Ale ani v jednej nie je stupacka :D Ta je v zachode a tam radiator nemame :D
sito
06.01.11,13:11
V ktorej myslis??? Ale ani v jednej nie je stupacka :D Ta je v zachode a tam radiator nemame :D

Tú, takú miestnosť mám aj ja. A mám v nej dve stúpačky na studenú a teplú vodu a odpad na vodu, stočné. Niekde majú ešte aj stúpačku plynu. A možno ešte niečo im tadiaľ stúpa.

007, nebuď hajzel, Prezraď mi ako sa teplo dostane do radiátorov v tvojom byte, keď nemáte stúpačky? A máte digitálne prístroje? :) :D:D:D ;)

Mam tiež ten problém, akurát 1 a 2. Ale u mňa to nie je problém. Alebo mal by byť?

Ďakujem. Dobrú radu si budem vážiť. :);)
stanco007
06.01.11,13:21
Tú, takú miestnosť mám aj ja. A mám v nej dve stúpačky na studenú a teplú vodu a odpad na vodu, stočné. Niekde majú ešte aj stúpačku plynu. A možno ešte niečo im tadiaľ stúpa.

007, nebuď hajzel, Prezraď mi ako sa teplo dostane do radiátorov v tvojom byte, keď nemáte stúpačky? A máte digitálne prístroje? :) :D:D:D ;)

Mam tiež ten problém, akurát 1 a 2. Ale u mňa to nie je problém. Alebo mal by byť?

Ďakujem. Dobrú radu si budem vážiť. :);)
No ja mam v byte len jednu stupacku a tam je aj plyn, voda tepla a studena a je tam vedeny aj odpad cez potrubie... Inu stupacku v byte nemam, nevidim, nevie o nej :D
sito
06.01.11,13:29
No ja mam v byte len jednu stupacku a tam je aj plyn, voda tepla a studena a je tam vedeny aj odpad cez potrubie... Inu stupacku v byte nemam, nevidim, nevie o nej :D

A teplo si nosíš v koši a máš na to digitálne počítadlo? Že ty si nový? :) :D:D:D ;)
stanco007
06.01.11,13:31
A teplo si nosíš v koši a máš na to digitálne počítadlo? Že ti si nový? :) :D:D:D ;)
Ano, som novy, inac by som sa nepytal... Byval som v dome a uz aj velmi lutujem, ze som ho predal a isiel do bytu... V dome je to daleko lepsie, daleko lepsie... A s nicim takym som nemal problem...
srska
06.01.11,13:32
Tú, takú miestnosť mám aj ja. A mám v nej dve stúpačky na studenú a teplú vodu a odpad na vodu, stočné. Niekde majú ešte aj stúpačku plynu. A možno ešte niečo im tadiaľ stúpa.

007, nebuď hajzel, Prezraď mi ako sa teplo dostane do radiátorov v tvojom byte, keď nemáte stúpačky? A máte digitálne prístroje? :) :D:D:D ;)

Mam tiež ten problém, akurát 1 a 2. Ale u mňa to nie je problém. Alebo mal by byť?

Ďakujem. Dobrú radu si budem vážiť. :);)
no neviem či dobrá rada ale:
my v byte nemáme stupačku, len mimo bytu a rozvod tepla, teplej a studenej vody začína pre každý byt na takomto mieste pred bytom a po roku sa z toho miesta odpočítava spotreba tepla, teplej a studenej vody + termostat v byte a termo hlavice na radiátoroch. Rúry sú pod podlahou.
sito
06.01.11,13:38
no neviem či dobrá rada ale:
my v byte nemáme stupačku, len mimo bytu a rozvod tepla, teplej a studenej vody začína pre každý byt na takomto mieste pred bytom a po roku sa z toho miesta odpočítava spotreba tepla, teplej a studenej vody + termostat v byte a termo hlavice na radiátoroch. Rúry sú pod podlahou.

To je v poriadku, vy máte určené meradlá.
stanco007
06.01.11,13:40
A teplo si nosíš v koši a máš na to digitálne počítadlo? Že ti si nový? :) :D:D:D ;)
Z 3 miestnosti mi idu potrubia do dalsieho bytu ak myslis tym tie stupacky... V Obyvacke to nemam... V spalni kde mi aj viac "bije" na meraci spotrebu, tak tam to je... A ten radiator aj skor hreje ako v obyvacke kde tu "stupacku" nemam
sito
06.01.11,13:40
Ano, som novy, inac by som sa nepytal... Byval som v dome a uz aj velmi lutujem, ze som ho predal a isiel do bytu... V dome je to daleko lepsie, daleko lepsie... A s nicim takym som nemal problem...

Prepáč, mal som hlavicu na nule. :);)
srska
06.01.11,14:11
To je v poriadku, vy máte určené meradlá.
má to výhodu, že keď je byt "vyregulovaný", tak spotreba tepla je fakt nízka. Viac tu: http:///www.vit.sk/download/Multical401.pdf (http://www.vit.sk/download/Multical401.pdf) - nerobím reklamu ale bývame v byte 3 roky a všetko bez problémov. Správca stavy odčítava diaľkovo - skrine ani nemusí otvárať.
sito
06.01.11,14:21
má to výhodu, že keď je byt "vyregulovaný", tak spotreba tepla je fakt nízka. Viac tu: http:///www.vit.sk/download/Multical401.pdf (http://www.vit.sk/download/Multical401.pdf) - nerobím reklamu ale bývame v byte 3 roky a všetko bez problémov. Správca stavy odčítava diaľkovo - skrine ani nemusí otvárať.

Všetko má aj svoju výhodu. Aj to je výhoda, že za tri roky ste skrine nemuseli otvoriť. Hlavne, že je všetko bez problémov? Posledný prvok vyregulovania je termostatická hlavica. Od jej nastavenia je závislá nízka spotreba.
srska
06.01.11,14:28
Všetko má aj svoju výhodu. Aj to je výhoda, že za tri roky ste skrine nemuseli otvoriť. Hlavne, že je všetko bez problémov? Posledný prvok vyregulovania je termostatická hlavica. Od jej nastavenia je závislá nízka spotreba.
súhlasím ale aj na týždennom spínacom programe nastavenom na priestorovom termostate
sito
06.01.11,14:47
súhlasím ale aj na týždennom spínacom programe nastavenom na priestorovom termostate

Tak to už je iná úroveň. K tomu sa domy, paneláky asi nikdy nedopracujú. A možno ...?
srska
06.01.11,15:01
Tak to už je iná úroveň. K tomu sa domy, paneláky asi nikdy nedopracujú. A možno ...?
akože nie? v najväčšej dedine SR v bytovom dome postavenom v r.2007, kde bývame my, to funguje v každom byte. a neni to vôbec centrum dediny.
sito
06.01.11,15:18
akože nie? v najväčšej dedine SR v bytovom dome postavenom v r.2007, kde bývame my, to funguje v každom byte. a neni to vôbec centrum dediny.

Na dedine to je možné! :);) Ale, 2007 - 1981 = 26. A sú aj staršie a v tých to funguje ako vo veľkomeste. Anonymita. Čo ma potom, ja nie, to on ... tamtí ...
Gapo
06.01.11,16:57
Tak to už je iná úroveň. K tomu sa domy, paneláky asi nikdy nedopracujú. A možno ...?

Akože iná úroveň:rolleyes: veď v každom obchode s radiátorovými doplnkami dostaneš termostatické hlavice aj programovateľné. Stačí kúpiť a vymeniť.;)
stanco007
06.01.11,17:27
Ja som dal teraz dole tu hlavicu na radiatore kde mi to kustik slabsie kuri ako v inej miestnosti a ten kolicek tam sa mi dost hybe... tych 8mm to moze byt +-... a potom sa ta hlavica len naspät nasrubuje a je to? ci sa to aj nejak nastavuje? a mam ju dotiahnut naplno lebo isla mi lahko dole?
sito
06.01.11,17:40
Akože iná úroveň:rolleyes: veď v každom obchode s radiátorovými doplnkami dostaneš termostatické hlavice aj programovateľné. Stačí kúpiť a vymeniť.;)

Pravdu máš. Skúsenosti má duves, kúpil si ich. V jednej téme ich ukazoval. A čo výsledok? Pochváli sa, čo a ako? Aj návratnosť.

Osobne nevidím dôvod, aby som ich kupoval. Mne stačia a slúžia aj tie klasické.
Gapo
06.01.11,18:10
Pravdu máš. Skúsenosti má duves, kúpil si ich. V jednej téme ich ukazoval. A čo výsledok? Pochváli sa, čo a ako? Aj návratnosť.

Osobne nevidím dôvod, aby som ich kupoval. Mne stačia a slúžia aj tie klasické.
No keď niekto nechce denne obiehať hlavice a prestavovať ich, tá možnosť tu je, či sa to oplatí? Koľko vecí kupujeme zbytočne? Napríklad autá?
Ja nie som výnimka podotýkam;)
sito
06.01.11,18:42
http://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif Re: Vyučtovanie tepla na vykurovanie
Termostat v plnej prevadzke.
http://lh4.ggpht.com/_ALL3m3zAVZQ/Su8v-oFWOII/AAAAAAAAGtE/JtEBdUT6Jww/s400/Termostat_1.jpg
Vsimnite si displey a nad displeyom je rozvrh hodin od 0 do 24. No a dolu na hornej časti displeya je nastaveny režim, tzv.komfortného režimu, kedy vlastne vykurovacie teleso ohrieva miestnosť - napr. od 06:00 do 22:00, teplotu si nastavuje užívateľ, ako aj čas. Daju sa nastaviť až 2 úseky v priebehu dna. Každy den sa da nastaviť nezavisle. A dajú sa nastaviť všetky dni v týždnu úplne rovnako.

A teraz!
Blokovací system proti neodbornej manipulacii nežnými členkami mojej rodiny.
http://lh4.ggpht.com/_ALL3m3zAVZQ/Su8v_FgEAUI/AAAAAAAAGtI/AICri_wp6f8/s512/Termostat_2.jpg
Musel som, bo nepomahali ani moje odborne vyklady a moja polovička zapinala radiator naplno vždy, ked bolo treba "vraj" urýchlene vysusiť bielizen na susiaku.


Viac sa dozvieš v uvedenej téme.

http://www.porada.sk/t113242-vyuctovanie-tepla-na-vykurovanie.html?highlight=regul%E1cia
sito
06.01.11,19:07
Citát:
Pôvodca textu príspevku: duves http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost.gif (http://www.porada.sk/90131-vynos-urso-6-2008-a-post1396847.html#post1396847)
Milí priatelia, dakujem za vašu trpezlivosť.

Akurat kontrolujem vyúčtovanie za rok 2009. Podla mna ten odklon od povodnych GJ ku kW a kWh je učelove.

Sito, tak v roku 2009 mi radiatory namerali 1023 dielikov oproti 2337 z roku 2008. Resp. po korekcii polohy je to 973,3 oproti 2164,05. Celý dom mal namerane dieliky 2008: 92.633,40 dielikov a 2009: 71.946.55 dielikov

----------

Viac sa neozval, koľko mu to spravilo v peniazoch? Ale tepla míňal menej ako rok pred tým! O koľko? Dielikov, fazuliek ma o 55 % menej. Ale podstatné sú tie peniaze. Alebo nie???
lujza.j
06.01.11,19:35
ja mám radiátor studený aj na st. 4, poprípade vrch teplý spodok úplne studený, teplý je až na st. 5, ale tu predpokladám bude vadný ten magor čo býva na poslednom poschodí a má na háku odvzdušnenie:mad::mad::mad: alebo nie?
sito
06.01.11,20:05
ja mám radiátor studený aj na st. 4, poprípade vrch teplý spodok úplne studený, teplý je až na st. 5, ale tu predpokladám bude vadný ten magor čo býva na poslednom poschodí a má na háku odvzdušnenie:mad::mad::mad: alebo nie?

Ak je na 5 teplý, tak ten magor, nie je magor. A teplota je aká v tej miestnosti na 4, keď je vrch teplý, prípadne studený? Asi sa to nedá ani vydržať.
lujza.j
06.01.11,20:23
Ak je na 5 teplý, tak ten magor, nie je magor. A teplota je aká v tej miestnosti na 4, keď je vrch teplý, prípadne studený? Asi sa to nedá ani vydržať.

tak to určite nie.bežne kúrim na 4-rke, pretože mám to isté čo zadávateľka témy 1-3 nekúri a kúri až na 4-rke.akože mi chceš povedať, že keď nekúri na 4 tak mám doma saharu? a samo sa reguluje teplota?
sito
06.01.11,22:08
tak to určite nie.bežne kúrim na 4-rke, pretože mám to isté čo zadávateľka témy 1-3 nekúri a kúri až na 4-rke.akože mi chceš povedať, že keď nekúri na 4 tak mám doma saharu? a samo sa reguluje teplota?

Nemyslel som na Saharu. Ale, ak pri 4 je radiátor niekedy studený a niekedy len do polovice teplý. Tak áno, samo sa reguluje. Teda, hlavica reaguje na vnútornú teplotu.

007 má taký problém. Jedna pri 1,5, druhá 2,5. U teba až na 4. Tak to vidím, alebo nevidím. Dá sa hlavica dať až na nulu?
lujza.j
06.01.11,22:14
Nemyslel som na Saharu. Ale, ak pri 4 je radiátor niekedy studený a niekedy len do polovice teplý. Tak áno, samo sa reguluje. Teda, hlavica reaguje na vnútornú teplotu.

007 má taký problém. Jedna pri 1,5, druhá 2,5. U teba až na 4. Tak to vidím, alebo nevidím. Dá sa hlavica dať až na nulu?

dá sa dať hlavica na 0, ale nemám pocit, že tie hlavice čo máme by dokázali regulovať teplotu podľa toho aká je v miestnosti:eek:
sito
06.01.11,22:25
dá sa dať hlavica na 0, ale nemám pocit, že tie hlavice čo máme by dokázali regulovať teplotu podľa toho aká je v miestnosti:eek:

A čo potom teda spôsobuje, že ten radiátor je studený, alebo len do polovičky teplý?
lujza.j
06.01.11,22:31
A čo potom teda spôsobuje, že ten radiátor je studený, alebo len do polovičky teplý?

ja si osobne myslím, že je systém zavzdušnený, alebo potom čo?v izbách kde sú stupačky jedna je teplá druhá studená:(
sito
07.01.11,05:56
Neviem na ktorom poschodí bývaš a koľko bytov je ešte nad tebou? Ja nad nevykurovaným suterénom. Nad bytom je ešte šesť bytov.

Stúpačka v obývačke, prívod je teplý, spiatočka je tiež. Čo to znamená? Minimálne jeden zo šiestich radiátorov ide sústavne naplno, hlavica nemusí to byť na 5. Ostatné radiátory len do polovičky teplé, prípadne niektorý môže byť studený. Obývačka má 19,04 m2, radiátor výska 600 x 2 000, dva listy, koeficient výkonu 1,150. Teplý do polovičky. Hlavica na 2 a druhá bodka. Teplota 21,5 °C. Zaznamenaná hodnota za minulý rok 645.

Stúpačka v izbe od schodišťa, prívod je teplý, spiatočka je tiež. zo stúpačky je napojená aj miestnosť pri schodišti. Čo to znamená? Minimálne jeden z dvanástich radiátorov ide sústavne naplno, hlavica nemusí to byť na 5. Ostatné radiátory len do polovičky teplé, prípadne niektorý môže byť studený. Izba od schodišťa má 11,74 m2, radiátor výska 600 x 1000, dva listy, koeficient 0,550. Teplý len do jednej štvrtiny. Hlavica na 2 a druhá bodka. Teplota 21,5 °C. Zaznamenaná hodnota za minulý rok 629.

Stúpačka v izbe pri schodišťa, Izba je bez stúpačky. Čo to znamená? Nemôžem povedať aký je stav šiestich radiátorov nad mojim bytom. Izba pri schodišťa má 9,27 m2, radiátor výska 600 x 1130, dva listy, koeficient 0,625. Teplý len do jednej štvrtiny, Hlavica na 1 a druhá bodka. Teplota 18 °C. Zaznamenaná hodnota za minulý rok 320.

Stúpačka je v kuchyni, prívod je teplý, spiatočka je studená. Čo to znamená? Všetky radiátory nad sú studené, alebo len do polovičky teplé. Kuchyňa má 7,43 m2, radiátor výska 600 x 500, dva listy, koeficient výkonu 0,475. Radiátor je studený. Hlavica na 1 a tretia bodka. Teplota 20 °C. Zaznamenaná hodnota za minulý rok 10.

Ak vetrám, okno dokorán, päť minúť, hlavice dávam na nulu. Potom na pôvodné miesto na dva krát. Ak vonku priťahuje, po milimetríkoch pridávam na hlaviciach. A musí byť riadny mráz, aby som sa dostal na trojku, prípadne za trojku.

Takže programovateľné hlavice nepotrebujem. A pokiaľ mám informáciu, pri mrazoch je ich tiež nutné preprogramovať.

To je aktuálny stav, lepšie povedané bol, keď so išiel písať. Mení sa, nie len v mojom byte, ale vo všetkých. Aj na fakturačnom merači. Na základe zaznamenaných hodnôt je možné presnejšie vypočítať podiel jednotlivých bytov na spotrebe tepla a nákladov za spotrebu tepla, ako len podľa m2. Kombinácia znehodnocuje výsledok zaznamenaných hodnôt.

Oné, ono sa oplatí venovať tomu optimálnemu nastaveniu hlavíc trocha pozornosti, kým sa to dostane do krvi, ako alkohol. Potom je to už rutina. A výsledok, nízka spotreba tepla v dome a aj menší podiel z úhrady nákladov domu za teplo. Až na to rozpočítanie nákladov pomerom podľa m2.

Kto pozorne číta poradu, prečítal si aj od iných. Ale chyba sa zvyčajne hľadá v niečom inom, alebo v niekom inom. A niekedy oprávnene.
sito
07.01.11,07:01
Chystám sa isť do mesta, začul som otvorenie prietoku do radiátora v obývačke. Nedalo mi išiel som opáčiť radiátor, začal hriať. Skúsil som aj stúpačky, Prívod, teplý. Spiatočka? Ja sa s toho poseriem. Ľuďom nad mojim bytom sa otvárajú oči a zatvárajú ventily, je, bola studená. Za deväť a plo roka, čo máme pomerové meranie, je to prvý krát keď som sa jej chytil. Takže regulácia v našom dome funguje. Ale niektorí na zistenie toho potrebovali až 9,5 roka. Huráááááá.

Škoda prietoku tej jalovej vody vo vykurovacom systéme, ktorá ním pretiekla, teplotu v dome nezvýšila, ani v bytoch, miestnostiach.

Ako voda, keď jej je moc, má moc, odnáša. V tomto prípade sú to len peniaze. Fakturačný merač tepla nám ju pripočítava, vždy. :);)

Nemusíte mi veriť. Ja áno.

Nad hlúposťou sa je treba zasmiať, ale najlepšie len v hlave, nie na hlave. Ten naproti by mohol prísť na to, že je ... A mohol by byť proti ... , úsmevu! :);)
srska
07.01.11,07:41
ešte dodatok k môjmu príspevku č. 35: každý náš byt má mimo bytu inštalovanú bytovú stanicu logotherm (ilustračný obr.)
sito
07.01.11,09:13
ešte dodatok k môjmu príspevku č. 35: každý náš byt má mimo bytu inštalovanú bytovú stanicu logotherm (ilustračný obr.)

Veď som Ti hovoril, že je to iná úroveň! A čo kontrola, nespomínala si? Veríte?!! Aj Bohuš hovoril, že verí a nevidel. :);)
sito
07.01.11,12:01
Chystám sa isť do mesta, začul som otvorenie prietoku do radiátora v obývačke. Nedalo mi išiel som opáčiť radiátor, začal hriať. Skúsil som aj stúpačky, Prívod, teplý. Spiatočka? Ja sa s toho poseriem. Ľuďom nad mojim bytom sa otvárajú oči a zatvárajú ventily, je, bola studená. Za deväť a plo roka, čo máme pomerové meranie, je to prvý krát keď som sa jej chytil. Takže regulácia v našom dome funguje. Ale niektorí na zistenie toho potrebovali až 9,5 roka. Huráááááá.

Škoda prietoku tej jalovej vody vo vykurovacom systéme, ktorá ním pretiekla, teplotu v dome nezvýšila, ani v bytoch, miestnostiach.

Ako voda, keď jej je moc, má moc, odnáša. V tomto prípade sú to len peniaze. Fakturačný merač tepla nám ju pripočítava, vždy. :);)

Nemusíte mi veriť. Ja áno.

Nad hlúposťou sa je treba zasmiať, ale najlepšie len v hlave, nie na hlave. Ten naproti by mohol prísť na to, že je ... A mohol by byť proti ... , úsmevu! :);)

Čo si myslíte? Neporušili nejakú Európsku normu? Ťažko, nám obyčajným Európanom posudzovať, keď máme obyčajných ľudí aj v parlamente. A prikázania Európy sú pokrivené ako uhorky, nesmú, už môžu. Ako paragrafy. :);)
srska
07.01.11,12:52
Veď som Ti hovoril, že je to iná úroveň! A čo kontrola, nespomínala si? Veríte?!! Aj Bohuš hovoril, že verí a nevidel. :);)
roky 2008 a 2009 boli v poriadku. teraz kuknem na ten digital (dá sa aj spätne listovať) zapíšem čísla a počkám do mája.
v roku 2009:
náklad na teplo 57,305 eur/mesiac = 54,06% z celkových nákladov (bez el. energie) - vykurovaná plocha 60m - to je veľa?
el. energia: 27,22 eur/mesiac (najviac papá el. rúra, varná doska, klimatizácia LG a môj desktop :mad:)
plyn neodoberáme
náklady spolu na byt: cca 133 eur/mesiac
sito
07.01.11,14:22
roky 2008 a 2009 boli v poriadku. teraz kuknem na ten digital (dá sa aj spätne listovať) zapíšem čísla a počkám do mája.
v roku 2009:
náklad na teplo 57,305 eur/mesiac = 54,06% z celkových nákladov (bez el. energie) - vykurovaná plocha 60m - to je veľa?
el. energia: 27,22 eur/mesiac (najviac papá el. rúra, varná doska, klimatizácia LG a môj desktop :mad:)
plyn neodoberáme
náklady spolu na byt: cca 133 eur/mesiac

Joj, srska, až sa mi srsti ježia. Neviem čí sa môžem s Tebou porovnávať? Až sa hanbím, ale čo ...

V roku 2009 som zaplatil zálohu na bývanie, mimo elektriny, plynu, len správcovi 916 euro. V máji 2010 mi vrátil 115 euro. Vykurovanú plochu bytu mám 60,63 m2, aj s príslušenstvom, to je chodba, WC a kúpeľňa.

Náklady na bývanie za rok 801 euro.

Správa domu, 67 euro. To je 8 %

FOaÚ. 160 euro. To je 20 %.

Služby:

Zástupca vlastníkov. 8 euro. To je 1 %.

Deratizácia, 1,5 euro. To je 0,2 %.
Dažďová voda, 8 euro. To je 1 %.
Poistka budovy, 6 euro. To je 0,8 %.
Osvetlenie, 4 euro, to je 0,5 %.

Odpisy vodomerov, 1 euro. To je 0,1 %.
Studená voda , 110 euro. To je 14 %.

Teplá voda, 166 euro. To je 21 %.

Rozúčtovanie nákladov za teplo. 9 euro. To je 1,2 %.
Teplo, 260 euro. To je 32 %.

Tvoje ročné náklady na teplo, 684 euro. To je 85 % z mojich nákladov.

Za teplo si zaplatila, to čo ja a ešte 163 % naviac.

Bože, prečo sú také nízke ceny za teplo? A keby si ho ľudia aspoň vážili!

:);)
srska
07.01.11,14:43
dám to sem presne:
fond prevádzky, údržbvy a opráv: 112,08
výkon správy:......................... 79,68
vodné, stočné: ....................... 147,00
zrážková voda: ...................... 5,22
upratovanie spol. priestorov: ....... 40,13
údržba zelene: ......................... 6,13
servis výťahov: ........................ 19,24
osvetlenie spol. priestorov: ........ 58,68
OLO-odvoz odpadu: .................. 88,67
havarijná služba: ...................... 0,00
teplo: .................................... 687,66
poistenie: ............................... 27,44
-----------------------------------------
spolu: 1271,93/12 = 105,99 eur/mesiac
osobomesiace 24 (máme radi teplo :))
elektrina: +326,64 eur
sito
07.01.11,14:59
Teplo mám rád aj ja, my.

Len tak pre zaujímavosť, náklady sme mali 16 804,24 euro. Spotrebu 194 064,047 kWh, Náklady na jeden kWh 0,08659. U vás, ako?
srska
07.01.11,15:14
Teplo mám rád aj ja, my.

Len tak pre zaujímavosť, náklady sme mali 16 804,24 euro. Spotrebu 194 064,047 kWh, Náklady na jeden kWh 0,08659. U vás, ako?
to sú náklady za objekt?
srska
07.01.11,15:25
u nás to počítajú takto:
celková vykurovaná plocha: 4 634,20 m2
celková spotreba tepla v bytoch: 1 265,91 (-)
celkové náklady na teplo: 44 569,47 eur
základná zložka (40%): 17 827,79 eur
spotrebná zložka (60%): 26 741,68 eur
-----------------------------------------------
náš byt:
spotreba: 22,30 (-)
cena zákl. zložky: 216,59 eur
cena spotr. zložky: 471,08 eur
--------------------------------
spolu za teplo: 687,66 eur
sito
07.01.11,15:41
Skúsim takto:

16 804,24 : 2 644,74 = 6,35 euro na m2.
44 569,47 : 4 634,20 = 9,62 euro na m2.

To je o 51 % viac ako u nás.

Nechápem, máte perfektné zariadenie na meranie spotreby tepla v byte, bytoch. Prečo 40 % rozpočítavate podľa m2? Tak ste si schválili? Kto navrhol?
srska
07.01.11,15:44
týždňový program na Siemens RDE 10.1:
Po-Pi: 05:01 - 08:00 = 23 C
08:01 - 15:00 = 18 C
15:01 - 22:00 = 23 C
22:01 - 05:00 nasl.deň = 18 C
So+Ne: noc to isté ako Po-Pi
05:01 - 22:00 = 23 C
srska
07.01.11,15:46
Skúsim takto:

16 804,24 : 2 644,74 = 6,35 euro na m2.
44 569,47 : 4 634,20 = 9,62 euro na m2.

To je o 51 % viac ako u nás.

Nechápem, máte perfektné zariadenie na meranie spotreby tepla v byte, bytoch. Prečo 40 % rozpočítavate podľa m2? Tak ste si schválili? Kto navrhol?
neviem - musím pozrieť zmluvu o správe so správcovským družstvom.
tá základná môže byť minimálne tuším 30% ?
sito
07.01.11,16:06
neviem - musím pozrieť zmluvu o správe so správcovským družstvom.
tá základná môže byť minimálne tuším 30% ?

Vo vyhláške je doporučená 60 %. Ale len doporučená, môže byť aj 0 %, alebo aj 100 %. Vlastníci môžu rozhodnúť, mali by. Teplo je ich, všetkých, namerané na päte domu.
Gapo
08.01.11,16:08
Chystám sa isť do mesta, začul som otvorenie prietoku do radiátora v obývačke. Nedalo mi išiel som opáčiť radiátor, začal hriať. Skúsil som aj stúpačky, Prívod, teplý. Spiatočka? Ja sa s toho poseriem. Ľuďom nad mojim bytom sa otvárajú oči a zatvárajú ventily, je, bola studená. Za deväť a plo roka, čo máme pomerové meranie, je to prvý krát keď som sa jej chytil. Takže regulácia v našom dome funguje. Ale niektorí na zistenie toho potrebovali až 9,5 roka. Huráááááá.

Škoda prietoku tej jalovej vody vo vykurovacom systéme, ktorá ním pretiekla, teplotu v dome nezvýšila, ani v bytoch, miestnostiach.

Ako voda, keď jej je moc, má moc, odnáša. V tomto prípade sú to len peniaze. Fakturačný merač tepla nám ju pripočítava, vždy. :);)

Nemusíte mi veriť. Ja áno.

Nad hlúposťou sa je treba zasmiať, ale najlepšie len v hlave, nie na hlave. Ten naproti by mohol prísť na to, že je ... A mohol by byť proti ... , úsmevu! :);)
Nie že by som ti neveril, ale už niekto vypočítal koľko stojí ohrev tej vracajúcej sa studenej vody do kotolne či výmenníčky, aby ju opäť dostali na potrebnú teplotu? Nie je to náhodou aj drahšie, ako keby sa vracala teplá, ktorú stačí iba trošku prihriať? Ja by som netvrdil, že je to správne ak sa vracia studená voda, keď to nie je podložené serióznym meraním a výpočtom.:cool:
Dostal som konečne kópiu odpočtu v našom dome, nuž katastrofa! To som zvedavý na ten výpočet.:cool::cool:
V niektorých bytoch evidentne sa nekúri, teplota radiátorov cca 16 st. C a okolia tiež. Chudáci susedia, ale hlavne že bude preplatok. No a jedna hláška suseda, ktorý odchádzal na sviatky preč, že zatvoril radiátory, predsa nebude kúriť, keď tu nie je. A to sa mi sťažuje, že mu plesnivejú steny, bodaj by nie!:mad:
sito
08.01.11,16:48
Tiež neviem. Ale, voda priteká do domu v určitej teplote. Na vstupe sa meria jej teplota. Preteká systémom a vracia sa späť k výrobcovi tepla do kotolne. Na spiatočtočke sa tiež meria teplota a aj pretečené množstvo vody m3, Na základe tých údajov merač meria spotrebu domu.

Ale, dom má istú diferenciu. Ak dom neodoberie teplo ktoré mu je dodávané dodávateľom, vracia sa späť prepadom, pred meračom na päte domu. A za prepadom sa tá chladnejšia, studená voda zo systému domu zmiešava s tou teplou, ktorá nepretiekla systémom domu. Takže do kotolne sa nevracia taká studená ako si myslíš, Alebo áno?

Koľko si dom odoberie, tepla za toľko zaplatí!!!

Tie hodnoty len vyjadrujú, ako sa kto podieľa na tej nameranej spotrebe. Tie rozdiely v hodnotách nevadia. Ale tie úhrady podľa tých hodnôt, tie vadia, pre tie sa aj vadia.

Ale však 60 % prípadne viac ich zníži! A 100 % podľa m2 odstráni! Tak v čom je problém?
Gapo
08.01.11,18:20
Sito, vieš máš pravdu a nemáš pravdu, tu nejde o to či sa niekde zmieša z nejakou inou a potom už nie je taká studená, ide o to že sa mieša tak či tak, ale je rozdiel či sa mieša so studenou alebo teplou, každopádne je treba dodať o to viac tepla na ohrev a to niekto musí zaplatiť, to ti "kotolník" nedá zadarmo. No tak je potom dilema, nie je lepšie mať teplo doma a zaplatiť ho, ako ho nemať a zaplatiť to isté ?:cool:;)